PUBLIEK GOED STAAT IN PRIVATE HOVINGEN VAN NOTARIS TE BORSBEKE 1 OORDEGEM WIL ZIJN SCHANDPAAL OP HET DORPSPLEIN ZIEN PRIJKEN Dè Voorpost - 4-8-19/8 - 9 kocht worden en of die ergens niet op een openbare plaats in Oordegem kon terecht komen. Hierop vroeg de gemeentese- kretaris aan de notaris die be last was met de verkoping, dus notaris De Vuyst van Borsbeke, om tijdens de verkoop de geïn teresseerde kopers ervan op de hoogte te brengen dat de schandpaal niet zou meever- kocht worden en eigendom zou blijven van de gemeente. Bij de openbare verkoping ter zitdag, op 16 maart 1967, werd echter voorgelezen dat de verkoop enkel sloeg op het onroerend goed en zijn aanhorigheden en niet «op een schandpaal, waarvan de eigenaar De Schaepmeester Paul zich de eigendomsrechten voorbe hield». Maar ondertussen was het kwaad al geschied, want op za terdagmorgen 11 maart 1967 merkte de toenmalige schepen van onderwijs, Achille Roelandt dat men bezig was de paal weg te halen uit de tuin van de wo ning van de kinderen De Schaepmeester, die dus en kele dagen later op 16 maart zou verkocht worden. Het stuk werd weggehaald met een vrachtwagen van de firma Poly-gaz uit Borsbeke, waar van de uitbater een familielid is van notaris De Vuyst. De praal werd die bewuste 11 maart overgebracht naar de tuin van de notaris te Borsbeke. WIE IS DE EIGENAAR? Dit wenste men niet zo te laten in Oordegem. De heer Benonie Van den Steen nam kontakt op met een aantal personen om hem te helpen de paal terug te halen naar Oordegem. Hij kreeg hiervoor de steun van de gemeentesekretaris Jozef Huy- lebroeck, de toenmalige kom- mandant van de Rijkswachtbri gade van Oordegem, de heer Schollaert, de toenmalige schepen van onderwijs Achille Roelandt. Zij spraken meester D'Hooge uit Wetteren aan als raadsman. Aldus legde schepen Roelandt op 26 september 1967 een klacht neer bij de Rijkswacht tegen de heer Paul De Schaepmeester, die dus tot de verkoping van zijn ouderlijke woning was overgegaan en te gen de heer De Vuyst die als notaris de verkoping had uitge voerd. Hij legde de klacht neer tegen hen voor verduistering van gemeentelijke roerende cf onroerende goederen. Hij legde de klacht neer in naam van het gemeentebestuur van Oordegem. De BOB van Aalst heeft dan een onderzoek ingesteld. Hier uit bleek dat het kon belangrijk zijn te weten wie de eigenaar van de schandpaal is. Om dit te weten te komen hebben de vier personen die de handen in el kaar geslagen hadden bergen werk verzet. In Gent in het Ge- raard Duivelssteen werden ver slagen van de gemeenteraden van rond de eeuwwisseling ge raadpleegd cm na te gaan of er ooit in de gemeenteraad iets beslist geweest is in verband met de overdracht van de paal aan de toenmalige burgemees ter of ex-burgemeester Domien De Schaepmeester. Hier werd niets van gevonden. Ook in een museum in Mechelen werd ge zocht, maar dan naar de kop van de schandpaal, waarop het leeuwtje zou staan met het wa penschild van de familie Vilain XIV, want de paal was in drieën gebroken en hersteld gewor den. Zoals de paal er nu nog staat, zijn twee onderste stuk ken met een ijzeren band aan elkaar gezet. Het bovenste ge deelte ontbreekt. In verband met het zoeken naar eigen domsbewijzen werd dan ook een studiedienst van het Ge meentekrediet van België aan gesproken. In hun schrijven van 28 maart 1968 delen zij het volgende mee: «1. Een schandpaal kan beschouwd worden als een monument dat de herinnering moet doen voortleven aan een tuchti gingssysteem dat vroeger in onze gewesten bestond, even als bijvoorbeeld de oorlogsmo numenten en standbeelden die overal in onze gemeenten wor den aangetroffen en die de her innering wensen te bewaren aan oorlogsfeiten of beroemde personen. Dergelijke monu menten worden algemeen be schouwd als behorend tot het openbaar domein van de ge meente op het grondgebied waarvan ze zich bevinden. 2. Daar die schandpaal zich daarenboven bevond op het vroeger gemeenteplein of markt, kan hij beschouwd wor den als een integrerend deel ervan. 3. Het feit dat deze paal diende verwijderd te worden om wegenwerken uit te voeren doet geen afbreuk aan de oor spronkelijke bestemming er van. Zolang een goed zijn pu blieke bestemming behoudt is het onvervreemdbaar en kan het dus niet verkocht worden Indien de verkoop toch heeft plaats gehad, zonder dat het voorwerp aan zijn vroegere be stemming werd onttrokken en zonder dat de wettelijke forma liteiten daartoe vervuld werden, dient de verkoop als onbe staand beschouwd te worden omdat het voorwerp zelf buiten de verkoop staat. De gemeente haald worden uit de verklarin gen die afgelegd werden aan de BOB. De heer Paul De Schaepmeester geeft in die verklaringen toe dat het de schandpaal van Oordegem is, hij verklaart immers het vol gende: De Schandpaal der gemeente Oordegem heb ik steeds in het hof van mijn vader zaliger geweten. Ik heb die steeds als zijn eigendom geweten Verder verklaart de heer De Schaepmeester nog: .Bij de verkoop van onze woning begin dit jaar heb ik deze paal geschonken aan notaris De Vuyst te Borsbeke gezien ik in onenig heid zijnde met de notabelen der gemeente Oordegem, deze niet meer aan de burgemeester wenste over te dragen. Alhoe wel ik de paal als geschenk gaf aan genoemde notaris, behield ik het eigendomsrecht ervan, zodat ik, met akkoord van de notaris, nog altijd eigenaar er van ben. Ik bezit aeen enkel Een schandpaal past inderdaad uitstekend in het dekor van de tuin van een notaris. Vanop de rustbank in de schaduw van de schandpaal rustig tennis kijken. zou het dus kunnen terugvor deren, en de koper zou de ver jaring niet kunnen inroepen omdat het voorwerp nooit zijn publiek karakter heeft verloren en dus onverjaarbaar is. Een bezitter te goeder trouw zou ook tegenover de gemeente de regel niet kunnen inroepen dat inzake goederen, het bezit geldt als rechttitel, omdat deze regel niet van toepassing is op de goederen van het openbaar bewijs dat mijn eigendoms recht kan rechtvaardigen. Ik wens, als eigenaar, dat de paal bij de notaris De Vuyst te Bors beke blijft en niet overgedragen wordt aan de gemeente Oor degem De BOB merkt op dat de heer De Schaepmeester zijn verklaring weigerde te on dertekenen. In verband met het eigendom over de schandpaal verklaarde notaris De Vuyst aan de ge- De schandpaal op zijn huidige standplaats in de tuin van de notaris De Vuyst te Borsbeke toto genomen vanop de openbare weg met een telelens door de heer Van den Steen domein.» Tot zover de medede ling van de studiedienst van het Gemeentekrediet. Over het feit of deze schand paal nu al dan niet eigendom is van de gemeente Oordegem kan nog het voigende aange- rechtelijke politie van Oude naarde het volgende: Einde februari, begin maart 1967 heb ik dan de schandpaal naar mijn woning laten over brengen, nadat hij mij onder hoger aangehaalde voor waarde door De Schaepmees ter Paul, geschonken werd. Er is geen sprake van geweest dat deze er het eigendomsrecht zou van behouden Er zijn hier dus wel een aantal tegenstrijdige verklaringen in het spel. Voor de BOB van Aalst scheen ten andere alles duidelijk te zijn want het besluit van het verslag terzake is: Gezien echter de schandpaal zich op het grondgebied van het parket Oudenaarde bevindt, was het ons opstellers onmoge lijk tot de inbeslagname ter plaatse over te gaan.» Daar eindigt alles. Het parket van Oudenaarde heeft enkel nog een verklaring afgenomen van notaris De Vuyst op 7 de cember 1967. De heer Van den Steen wist ons hierover mede te delen dat. op dat ogenblik, notaris De Vuyst burgemeester was van Borsbeke en dus goed de weg kende. Het parket van Oudenaarde heeft aan de ge meente Oordegem dan laten weten dat de zaak geklasseerd was daar zij onbevoegd was. Aldus is alles in de doofpot ge raakt. PAUL DE SCHAEPMEES TER: «IK TREK ER ME NIETS VAN AAN» Enige tijd geleden gingen wij dan de heer Paul De Schaep meester opzoeken in het rust oord te Mere. Deze wist ons te vertellen dat hij dus ter gele genheid van de verkoop verbod had gegeven aan de notaris om de paal over te dragen aan de burgemeester van Oordegem. «Ik was zinnens hem in stukken te slaan» verklaart De Schaepmeester. Dan heeft de notaris gevraagd om hem te schenken en dit heeft De Schaepmeester dan gedaan, op voorwaarde dat hij in de tuin van de notaris bewaard blijft. Als reden voor zijn weigering de paal aan de toenmalige bur gemeester De Craecker over te dragen, vertelde Paul De Schaepmeester ons dat hij steeds zeer goed bevriend was geweest met de burgemeester, maar dan een zeer ernstige ru zie met hem gehad heeft. Toen heeft De Schaepmeester ge zworen dat de gemeente Oor degem de schandpaal nooit zou terugkrijgen. Toen wij in formeerden of hij er nu nog be zwaar tegen had dat de schandpaal terug naar Oorde gem zou verhuizen, zegde De Schaepmeester: «Ik trek er mij niets meer van aan. Notaris De Vuyst doet met de schandpaal wat hij wil. Ik wil nooit meer iets horen over de schandpaal». Intussen prijkt de schandpaal nog steeds in de tuin van nota ris De Vuyst te Borsbeke, meer bepaald achter zijn tennister- rein. De schandpaal staat daar dus te pronken voor de enkel begenadigden die de eer ontJ vingen van de notaris om met hem een partijtje tennis te mo gen spelen. Kilometers in de omtrek staat er nergens een schandpaal op een openbare plaats Indien nu die schand paal op het Dorpsplein in Oor degem terug zijn vroegeré plaats kon innemen, zou dit ze ker een zeer waardevol didak: tisch element zijn voor allerlei doelstellingen. Nu echter dient hij enkel om notaris De Vuyst een fiere borst te laten opzetten met dit historisch waardevol monument. De heer Van den Steen hoopt nog steeds dat de schandpaal terug zal komen naar Oorde gem. Vroeger in Oordegem kreeg hij bij geen enkele orga nisatie gehoor om hem in zijn pogingen te steunen. Nu in dit jaar van het Dorp en na de fusie van vorig jaar, hoopt hij in Groot-Lede gehoor te vinden om opnieuw de draad op te nemen Hij denkt hierbij vooral aan de Socio-Kulturele Raad van Lede. Het zou inderdaad een mooie zaak zijn, niet alleen voor Oordegem, maar voor gans het historisch patrimo nium van Vlaanderen moest dè schandpaal binnen afzienbare tijd opnieuw in Oordegem prij ken MON D.G. Sinds de Heerlijkheid Oordegem-Smetlede de drie justitiegraden kreeg in de Midde- leeuwen, bezit Oordegem een schandpaal. Ondanks het feit dat het straffen aan de schandpaal sinds de eerste helft van de 19de eeuw in onbruik raakte, bestaat deze schandpaal nog steeds. Hij bevindt zich evenwel niet meer te Oordegem, maar wei in de private hovingen van notaris De Vuyst aan de Provinciale Baan te Borsbeke. Dit is begrijpelijk een doorn in het oog van al wie enigszins iets voelt voor het historisch patrimonium van de vroegere gemeente Oordegem. Tijdens de jaren 1967 en 1968 werd een aktie op touw gezet door de VTB-vertegenwoordiger voor Oordegem, de heer Benoni Van den Steen, om deze schandpaal, die op 11 maart 1967 uit Oordegem verdween, opnieuw naar Oordegem te halen. Deze aktie strandde echter op een vrij J duistere manier. Aldus staat de Oordegemse schandpaal nog steeds te pronken in de tuinen van de notaris. Nu heeft de heer Van den Steen dit oud zeer opnieuw te ukJ berde 9ebracht en hij hoopt vurig dat deze schandpaal, in het kader van ..Het jaar van het Dorp» en met behulp van enkele officiële gemeentelijke instanties, opnieuw zijn plaats zal kunnen innemen op het Dorpsplein van Oordegem, waarvan de schand paal, volgens bevoegde instanties, een integrerend deel uitmaakt. j Dus de bezitter van de Heer lijkheid Oordegem-Smetlede had het recht van het uitoefe- -n nen van de drie justitiegraden, be|j namelijk de doodstraf, de ver- beurtverklaring en de ter j schandpale plaatsing. De j doodstraf werd uitgevoerd op c,4 het Galgenplein, dat zich be- k'®4 vindt langs de oude heirbaan :rn4 (nu genoemd Oude Heirweg), laa' tegen de grens met Bavegem. llafDe schandpaal moet op het ren dorpsplein gestaan hebben. De s a' schandpaal of kaak was vóór :k'j de Franse Revolutie de meest verbreide erestraf, waarbij de 11 veroordeelde op een marktdag nd< werd vastgeklonken aan een ""H paal om bespot te worden door erH de voorbijgangers. De straf aan Ju1 de schandpaal werd niet meer A M toegepast sinds de eerste helft der 19de eeuw. 11 De schandpaal van Oordegem was bekroond met een 11 leeuwtje dat het wapen draagt ■van de familie Vilain XIV, in 'liwiens bezit de Heerlijkheid Oordegem was op het einde j van het Ancien Regime DE VERDWIJNING OP HET DORPSPLEIN nai Nadat de schandpaal dus in be*onbruik was geraakt, moet hij se» wegens wegeniswerken op het a| Dorpsplein, terecht gekomen 3zijn vóór de woning van de kin deren De Corte op het Dorps- i bj plein De paal moet daar gele- /eegen hebben, gebroken in drie stukken, tot rond de eeuwwis- rde seling. Mogelijks in het jaar rdel 1899 moet de toenmalige bur- wo gemeester Domien De Schaepmeester. deze schand- Ka paal daar weggenomen heb- i;u ben. Hij heeft hem laten herstel- i d^ len en heeft hem geplaatst in md zijn tuin aan de Grote Steen- me weg nr. 91. Deze feiten zijn 'chj door heel wat getuigenissen ijki verklaard geworden Dit werd a onder andere verklaard tijdens dd het onderzoek, ingesteld door ma de B O B. van Aalst op 10 okto- ber 1967. door mevrouw Ca milla De Kerpel, geboren op 13 sta mei 1895. Zij verklaarde: «Het e\i is wel degelijk juist dat ik in mijn 'It jeugd, de schandpaal, eigen- e ii dom van de gemeente Oorde- lijl gem, naar ik meen, op het dorp Ie» vóór de gevel van de woning •Is» der kinderen De Corte heb zien anf liggen Samen met mijn l« schoolvriendinnen heb ik er H nog op gespeeld. Deze paal J heeft op die plaats lange jaren gelegen. Op een mij ongekend tijdstip, doch vermoedelijk in 46' 1899. toen De Schaepmeester burgemeester der gemeente :ko was. is deze schandpaal daar IbJ weggenomen Ook de heer \aj Joseph Schelstraete, geboren eelop 24 maart 1891, legde een lbs ongeveer identieke verklaring da af: In mijn prille jeugd heb j ik wel degelijk een schandpaal .■ui op het Dorpsplein der ge- ijwmeente gezien. Dit stuk lag te- iJ gen de gevel van de woning der iri« kinderen De Corte aan en heeft lm daar zeer lang gelegen Mijn vader werd burgemeester der oef gemeente in 1899, zodat ik de verdwijning van de paal om- ïst-streeks of in de loop van het m> jaar 1900 kan situeren. Ik per- ïerjsoonlijk heb de paal nog gezien ra*f in de tuin van de ex- burgemeester De Schaep- i|l|meester orj Tijdens het zoeken naar eigen- Jrldomsbe wijzen van de paal ver bs] klaarde de gepensioneerde («onderwijzeres en aktieve heemkundige uit de streek van Oordegem, mevrouw J. De ii'ij Middeleer-D'Hondt. dat zij de ^bevestiging kreeg van de heer Alfons Franpois. hoefsmid en ongeboren in 1889. dat de pclschandpaal in drie stukken ge- :-'jbroken, lag vóór de woning van biide kinderen De Corte. Er zijn ook nog de geschied- kundigen Broeckaert en De Potter die in 1899 in hun werk schrijven over de schandpaal, die in drie stukken gebroken was en lag vóór de woning van de kinderen De Corte. Er schijnt dus wel ergens een zekerheid te bestaan dat de DE VERKOOP VAN HET HUIS Niemand scheen er ooit be zwaar tegen gehad te hebben dat de schandpaal in de tuin stond van de familie De Schaepmeester. Enige deining ontstond er in 1967, toen bleek De schandpaal op zijn vroegere standplaats in de hovingen van de kinderen De Schaepmeester aan de Grote Steenweg nr. 91 te Oordegem. schandpaal rond de eeuwwis seling door de burgemeester of ex-burgemeester De Schaep meester, weggenomen werd vóór de woning van de kinde ren De Corte en dat de paal hersteld werd en door De Schaepmeester in zijn tuin werd gezet In hun onderzoek acht de BOB van Aalst het als bewezen dat «De schandpaal, destijds staande op het dat het eigendom van de kinde ren De Schaepmeester zou verkocht worden. De heer Van den Steen ging over de ver koop inlichtingen inwinnen op het gemeentehuis van Oorde gem en kwam daar te weten dat in de tuin van de te koop ge stelde woning, de schandpaal van Oordegem stond. Als VTB-vertegenwoordiger voor Oordegem was de heer Van De Schandpaal slaat er nog steals. Deze foto werd genomen, enkele weken geleden door onze fotograaf, Eddy Lamin. met een telelens vanop de openbare weg. gemeente- of dorpsplein te Oordegem en omstreeks de eeuwwisseling liggende tegen de gevel der woning De Corte. omstreeks het jaar 1900 zou overgebracht geweest zijn naar de tuinen van de burgemeester De Schaepmeester den Steen uiteraard geïnteres seerd in het historisch patrimo nium van Oordegem en vooral dan het behoud ervan Hij vroeg de gemeentesekretaris. de heer Jozef Huylebroeck. of niet kon verhinderd worden dat de schandpaal zou mee ver-

De Voorpost | 1978 | | pagina 9