DE KONINKLIJKE FANFARE SINT-CECILIA HOFSTADE 115 JAAR JONG ERNSTIGE MILIEUVERVUILING TE HOFSTADE NATUURGEBIED TE EREMBODEGEM WORDT VERWAARLOOSD. TE HOFSTADE HANGT DE KERMISVLAG UIT EEN WEEK SPORT TROEF TE LEDE OPENBARE WERKEN TE LEDE HERVATTEN NA VAKANTIESTEMMING 5-1# m WARENHUIS FAILLIET TE LEDE Oe Voorpost - 11-8-1978 De Koninklijke Fanfare «Sint-Cecllla» kan haar stichtingsakte voorleggen: 1863. De vader-stichter heette Frans Callebaut, die sedert 1845 burgemeester was van de gemeente Hofstade en dit bleef tot bij zijn overlijden in 1868. By de wieg van de Jonge fanfare zal ook wel Z.E.H. Pastoor Petrus Callebaut, broer van de burgemeester en parochieherder |1033-1B0/| gestaan hebben. In 1967 schonk haar stichter aan de fanfare de eerste vlag, die gewjjd werd door pastoor Verlodt, die de overleden pastoor Callebaut pas had opgevolgd. De fanfare kende vele jaren van grote bloei, zowel wat haar ledenaantal als de degelijkheid van haar kunstmanifestaties op muzikaal gebied betrof. Tal van ereprijzen vielen haar te beurt bij muziekfestivals. Niet alleen verleende zij een grote luister aan de processies en andere grote godsdienstige plechtighe den. maar zij was onvervreemd baar van de vele manifestaties van het dorpsleven, van de plaatselijke vieringen en van de wijkkermissen. Voor alles was en is zij nog steeds een katolieke fanfare, tans aangesloten bij de Nationale Federatie der Katolieke Mu ziekverenigingen. Bij de mani festatie van alle katolieke Vla mingen en Walen in het jaar 1883 te Brussel, tegen de ongelukswet van 1879, stapte de fanfare fier op in de beruchte september-betoging. Zowel de muzikanten als de instrumenten keerden gehavend uit de strijd terug. Niet minder dan tweeën twintig leden hadden een gedeel te van hun instrument in de strijd gelaten. Voor de fanfare Sint-Cecilia betekende zulks destijds een averij van 363 goudfranken. De fanfare had overigens in eigen gemeente reeds de vuurproef doorstaan, bij de inhuldiging van de vrije school op 19juli 1880. Bij de plechtige inwijding stap ten naast de fanfare Sint- Cecilia ook tal van andere muziekverenigingen op. De op tocht werd echter gestoord door huilkonserten, wat aanleiding gaf tot tal van processenverbaal en bekeuringen. Over het alge meen verliepen de uitstappen van de fanfare echter veel rustiger. De opvoedende rol van de muziek werd niet vergeten en zo kwam men vaak tot de kunstkonserten, zelfs op vreem de bodem, die op een hoog peil stonden. Het spreekt vanzelf dat een goede pint Vlaams bier de stemming en de geest van kameraadschap onder de leden en het bestuur fel bevorder den. Eigen plaatselijke tradities wa ren toen de muziekserenades op een mei-avond. Maar toch bleef en blijft voor de spelende leden de aangenaamste dag nog steeds de viering van «Cecilia-Libre». De oude herinneringen zijn hier legende geworden en de meest fantastische verhalen zijn er door de tijd in verweven. De malaise en de krisis die de na-oorlogse periode heeft geken merkt, mede door een ontwikke ling van een moderne samenle ving, heeft tal van kleine fanfares een roemloos einde bezorgd. Onze Sint-Cecilia is .echter niet gesneuveld! Integendeel werd zij in 1927 tot «koninklijke fanfare» geadeld. In 1948 werd zij bedacht met een nieuw vaandel, haar symbool van verder leven en standvastig heid. De laatste vijftig jaar stond de koninklijke fanfare achtereen volgens onder de kundige lei ding van de dirigenten: Polidoor Barréz. Alfred Vanderheyden en Albert Veldeman, die nu nog steeds de leider is. Ze werd ten allen tijde gesteund en aange moedigd door een flink be stuur, met aan het hoofd achtereenvolgens als voorzitter: de heren Frans Callebaut, Charles Callebaut, Romain Cal lebaut, Prosper Hendrickx en burgemeester Emiel Van Den Bossche. Van 1922 tot 1962 was de fanfare veilig onder het voorzitterschap van wijlen bur gemeester Romain De Ridder, die werd opgevolgd door zijn zoon Alfons De Ridder, de huidige dynamische voorzitter. Sekretaris is de heer Lucien Baeyens, die de zware taak van meester Maurits Claessens heeft overgenomen. Good Luck, koninklijke Sint- Cecilia! Moget gij de gemeente Hofstade nog vele jaren ten dienste staan bij het opluisteren van kerkelijke plechtigheden, processies en feestelijke kermis sen. Blijft verder bijdragen tot de kulturele vorming van ons Vlaamse volk! R. Devljver De natuurliefhebber kon te Erembodegem nog aan zijn trek ken komen. De vallei van de Dender is nog steeds één van de mogelijkheden. Ook Ressebeke en Ten Bos bieden rust en kalmte. Maar men krijgt meer en meer de indruk dat het Erem- bodegemse natuurgebied wordt verwaarloosd. Het wordt op vele plaatsen een echte woestenij, wat ook al kan gezegd worden van de stadseigendom De Gesten. Wie een zondagnamiddag wandelend wil doorbrengen, kan ln Hofstade aan zijn trekken komen. Langs de goed onderhouden landbouwwegen bereikt men gemakkelijk een oase van groen. Hofstade is nog steeds een zeer mooie landelijke gemeente. Toch blijkt ook deze medaille een keerzijde te hebben: vele mensen denken in de stille natuur een ideaal plaatsje gevonden te hebben om hun huisvuil kwijt te raken. Mooie plekjes worden op die manier omvormd tot rasechte sluikstorten. Onder de snelweg is. op de wijk Ressebeke, een doorgang voor voetgangers aangelegd. Wij raden deze weg echter niet aan, tenzij met laarzen: het wordt een tocht door water plassen en modder. Het natuurgebied van de Avaan, voorbij de Molenbeek, (Bontebeek zegt men te Erem bodegem) is praktisch ontoe gankelijk geworden. De weg is totaal dichtgegroeid. De Pro vinciale Diensten hebben de beek echter wel gevonden: ze werd uitgediept en de oevers werden versterkt. Hopelijk gaan de milieuvereni gingen eens stijgeren. Zij kun nen de bevoegde diensten eens vragen wanneer de wil dernis weer een wandelpad zal worden. Maar wij vrezen dat de belangstelling niet zo groot is! Het is inderdaad niet zo spek- takulair als een bouwovertre ding of een reusachtig sluik stort Wie de wandeling van de Avaan naar Ressebeke nog niet ontdekt heeft, hoeft er voor lopig niet van wakker te liggen. Zoals de zaken nu verwaar loosd zijn, kan men in de woes tenij niet veel verrichten. Met weinig werk. zou men ech ter de natuur eenhand kunnen reiken Vele wandelaars zou den tevreden zijn... R. DEVIJVER Tussen de Zijpstraat en de Sint-Annalaan ligt nog steeds de oude spoorwegroute. Het gaat hier om een smalle «straat», volledig verwaarloosd, maar juist daardoor aantrekkelijk voor een wandelaar. Hier vindt men nog allerlei veldbloemen en verschillende grassoorten, tus sen... weggegooide matrassen, kippendraad, steenafval en af gekapte boomtakken. We vra gen ons zelfs af of de opgetrok ken garages er wel wettig neergezet zijn. Op de zijgevel van een huis, zien we een oude wegwijzer «Schoon- aarde» geschilderd. Het geel is reeds vuil, maar het smalle baantje lokt ons aan. Plots komen we aan een enorme asfaltvlakte. Jaren geleden moet dit een kinderparadijs geweest zijn: de basket-palen en één handbal-doel zijn de stille getui gen. Dit sport- en speelterrein is aan een dringende opknapbeurt toe: alles is verroest of vernield, zelfs het gras wordt nooit afgemaaid. Het geheel ligt er verlaten bij: wat kan men er nog komen doen? De speeltuigen voor de jongsten staan er roestig bij: de glijbaan is gebarsten en half afgebroken, de gevaarlijke wip heeft noch zitplankjes, noch stuitende autobanden. Het enige Zoals aangekondigd in verschillende dagbladen en via veelkleurige affiches, begonnen verleden zaterdag de kermisfeesten van Hofstade. Voor de «grote» feestelijkheden moeten w(j nog wachten tot 19 augustus. Maar op de w(jk Den Biest, kregen wij alvast een voorproefje. In het lokaal «De Vliegende Biest». Molenstraat 29. kregen de leden van de spaarkas een gezellige ontspanningsavond aangeboden: een lekker pintje bier. een plaatje op de juke-box, een gezond danspasje en... de lichting van de spaarkas. Op zondag 6 augustus was er een wandelkoncert van de plaatse lijke fanfare Sint-Cecilia voor zien. De dirigent van voornoem de fanfare weet echter van niets: de muzikanten zijn niet buiten geweest! De heer Veldeman zegt hierover: «Dat moet verkeerd geannonceerd zijn, want wij zijn niet aangezocht om een wandel koncert te verzorgen!» De diri gent. de heer Veldeman zegde verder dat er ieder jaar een speciale uitstap georganiseerd wordt. Deze wordt vooraf aange vraagd en gestemd in de bestuursvergadering. Er wordt echter wel rekening gehouden met de verschillende wijken: het ene jaar gaan de muzikanten naar den Blekte, het ander jaar naar de Babbelaar en vervolgens naar Den Biest. Dit jaar werd er zeker geen aanvraag gedaan, zodat deze bijkomende uitstap niet doorging. Maandag 7 augustus begon om 14.30 uur de grote kaatslutte voor niet-aangesloten liefheb- bersspelcrs. Vóór het lokaal was inderdaad een «plein» getekend. Maar zoals een goed-ingelichte persoon ons mededeelde, kwam het spel van 't jaar moeilijk op gang: er waren geen mannen! Toch werd er gespeeltf, gelachen en... gedronken. Wij hoorden zelfs nog een wetenswaardigheid: Vroeger- tijd, als wij kaatsten, en ons hand was gezwollen, legden wij er een koeienstr... op met een dikke zwachtel, 's Anderen daags was ons hand helemaal ontzwollen! Van 19 tot 21 augustus beginnen de kermis feesten pas goed. In de meisjes school kan men dan terecht voor de tiende tentoonstelling (in het kader van het jaar van het dorp) met bloemen, boeken, grammo foonplaten, akwarellen, batik ken en bloemtapijten. Mevrouw Pannekoek Emelie zorgt voor een apart onderwerp, namelijk biologisch tuinieren. Door het Davidsfonds worden heel wat aktiviteiten georgani seerd. Zaterdag 19 augustus wordt er door V.K. Nieuw Hofstade op het terrein Linde- veld een kermistornooi voor liefhebbersploegen georgani seerd. Van 15 tot 19 uur vertrekt er aan de meisjesschool een wandel zoektocht over tien kilometer, met als thema «Ken uw dorp». Dezelfde dag is er om 19.30 uur in de feestzaal welkom een reuzekaarting, met 1.000 frank vooruit, ingericht door de belot- tersklub «Nieuwe Wijk». Zondag 20 augustus, op het terrein Lindeveld. gaat er een groot tornooi door voor liefheb bersploegen. (van 15 tot 19 uur). Op het dorp is er een wandel zoektocht en een ballonwed strijd voorzien. Maandag 21 augustus om 19.30 uur moet U weer in de zaal Welkom zijn (Hoogstraat 70) voor een prijs- kaarting met 1.000 frank prij zen. Tenslotte worden de feeste lijkheden afgesloten met twee evenementen: om 21 uur zorgt het bestuur van de plaatselijke fanfare voor een ware mosselslag in hun lokaal «Ons Huis». Op het terrein van de Sint-Anna- straat volgt een grandioos vuur werk. R. Devljver Het wordt inderdaad sport troef de week van half-oogst te Lede. Immers, het gemeentelijk Sportkomitee heeft in die week allerlei sportmanifestaties gepland, die dan alle voor namelijk bedoeld zijn voor de massa-sporters. Alles begint op maandag 14 augustus met een hengelwed- strijd op de visvijver St.-Jozef aan de Vogelenzang te Lede. De aanvang is voorzien om 14 uur. Voor de eerste Ledenaar is een prachtige trofee voorzien. Op dinsdag 15 augustus wordt er doorheen gans Lede een fietstocht gereden onder het motto «Ken uw dorp in 2 x 25 km». De inschrijvingen gebeu ren in de gemeenteschool te Oordegem, alwaar ook de start zal gegeven worden. Er is een kontrolepunt voorzien, evenals een rustpauze aan de kerk te Wanzele. De gemiddelde snel heid is berekend op 22 km per uur. Ook de filmploeg zal aan wezig zijn voor een gefilmd re laas. Op vrijdag 18 augustus zal het mAsrïwtf' ft1L* zwaartepunt dan in Wanzele liggen. Daar wordt om 19 uur een propaganda tenniswed strijd gespeeld door twee be roepsspelers. Deze demon stratiematch gaat door op het terrein aan de Ommegangweg Later op de avond, meer be paald om 22 uur. heeft er een originele aflossingswedstrijd plaats. De fakkelestafettetocht is een aflossingswedstrijd met fakkels, gezamelijk ingericht door het sportkomitee van Lede en de Wanzeelse vereni gingen. met het doel sport en ontspanning op een aange name wijze te kombineren. Er zijn drie kategorieën deelne mers toegelaten, namelijk mannen van 14 tot 21 jaar, mannen van ouder dan 21 jaar en vrouwen vanaf 14 jaar Een ploeg bestaat uit vier deelne mers van dezelfde kategorie. Er wordt één wedstrijd gelopen waaraan de drie kategorieën gezamelijk deelnemen De rangschikking wordt opge maakt per kategorie. Het ver trek is dus voorzien om 22 uur. De omloop bedraagt 1.600 me ter en het parkoers loopt vanaf het Sport- en speelplein, langs de Molenstraat, Ommegang- weg, Bosstraat, Billegemstraat, naar de Bredestraat en van daar langs de Hofstraat en de Molenstraat terug naar het Sport- en speelplein. Inschrij vingen kunnen nog steeds ge beuren bij Willy Van Royen, Leeuwerikstraat 4 te Lede. bij Oscar Baeyens. Bosstraat 5 te Wanzele en bij Robert Baeyens, Billegemstraat 15-1 te Wanzele. De sportweek krijgt dan nog een staartje op vrijdag 25 au gustus met een basketbalwed strijd op het terrein van basket- klub De Leeuwerik, in samen werking met Vlierzele Sportief. Eerstdaags zullen alle sport verenigingen van Lede een rondschrijven ontvangen van het gemeentelijk Sportkomitee. om inlichtingen door te spelen in verband met hun vereniging. Zo wil men komen tot het vol gen van het Bloso-boek bij de opstelling en de advisering van de subsidies bij de gi meente. MON D.G. Op de Burmstr., vroeger een eenenbroedplaats, -vinden wij een gelijkaardige toestand. Langs de weg verloren velen een pakje huisvuil. Maar één stort plaats valt op: afgedankte tonnen, dakpannen, kilo's plak werk en cement, zijn daar van een vrachtwagen geladen. Ge zien de omvang en het gewicht van de afval, kan dit moeilijk anders aangebracht zijn. Misschien vinden de vogels daar bouwmateriaal voor hun nesten... Nochtans heeft de stad Aalst een gunstige oplossing voor dit probleem: wie zijn afval of vuilnis kwijt wil hoeft slechts te telefoneren (21.33.29) om gratis geholpen te worden. R. Devljver molentje draait piepend en zeer moeilijk rond. We vragen ons af waar de vroegere zandbak gebleven is. Hadden de buren soms een emmertje zand nodig? Op de hoek staat een zeer oud kapelletje. Maar het verkeert in een erbarmelijke staat. Zouden de schepen van de sport, de heer Monsieur, of de schepen van leefmilieu, mevrouw De Maght hier niet kunnen aan verande ren? Misschien kan de heer Tavernier. voorzitter van de sportkommissie een helpende hand reiken? Een feit is dat dit speelterrein én het sportterrein met weinig kosten in hun oorspronkelijke staat kunnen gebracht worden, tot nut en vreugde van de omwonenden. Het grootste schandaal is echter de Huyversput in de Babbelaar- straat. Vroeger konden de koeien uit de omliggende weiden drinken van het frisse en zuivere water, dat visrijk was. Nu wordt er lustig gestort: we vinden er autobanden, allerlei tuinafval en zelfs een gedemonteerd water- verwarmingstoestel. Het water is bruin en het stinkt. De sluikstor ters hebben echter wel lef: er staan twee plaatjes «Verboden te storten» en om hun vuilnis kwijt te raken, moeten zij over een omheining van zeven rijen prikkeldraad. Het jaarlijks verlof ln de bouwsektor zit er nu op en stilaan hernemen overal de openbare werken. Ook voor Lede is dit het geval. Zo wordt verder gewerkt aan het projekt der landbouwwegen. De landbouwwegen aan de Geesthoek zijn reeds nagenoeg volledig afgewerkt en deze week start men eveneens aan de Noenstraat. Zo zal men progressief verder gaan tot alle den en een halve kilometer landbouwwegen verhard zijn. Er staan ook nieuwe projekten op het programma voor de komende weken. Schepen van Openbare Werken De Paepe deelde ons mede dat na 15 augustus de werken zullen aanvangen aan de Rodtstraat te Oordegem. Men is nu volop bezig met de uitbetalingen van de onteigeningen. Ondertussen heeft ook de aan besteding plaats gehad voor de plaatsing van de centrale ver warming in de pastorij te Impe. Eerstdaags zal de aannemer de werken aanvangen. Voor de vakantie waren er moeilijkheden gerezen met de werken aan de parkeerstroken welke de gemeente aan het aanleggen was in de Heipias- straat. Deze werken waren stilgelegd geworden door het Bestuur voor Bruggen en Wegen omdat de vereiste toelatingen niet verkregen waren. Ondertus- In de omgeving van de Geesthoek te Lede zijn de landbouwwegen bijna afgewerkt (MDG) sen is er een oplossing gevonden voor de geschillen en de werken mogen verder gezet worden. In de Heiplasstraat worden de grachten waar mogelijk toege legd en worden parkeerstroken aangelegd van 2,10 meter breed te. Er worden ook voetpaden en boordstenen aangebracht. Het schepenkollege is het blijkbaar ook goed menens met de voetgangers. Schepen De Paepe deelde ons mede dat een akkoord was bereikt voor de aanleg van voetpaden in Smet- lede. Dit zal dan ook één van de agendapunten zijn tijdens de eerstvolgende gemeenteraads zitting. Ondertussen werkt het gemeentepersoneel volop verder aan de aanleg van voetpaden in de deelgemeente Wanzele en heeft de betrokken firma de werken hervat aan de Poorten- dries en Poortendriesstraat. Ten slotte vernamen wij nog van schepen De Paepe dat begin deze week besprekingen hadden plaatsgevonden met de ontwer per van de sportterreinen. Op dracht werd gegeven om een ontwerp te maken voor de drainerings- en rioleringswer ken, evenals voor de bouw van kleedkamers, baden, stortbaden en de plaatsing van omheinin gen. De nivelleringswerken aan het sportterrein zijn ondertussen reeds uitgevoerd. In het ontwerp der terreinen zijn voorzien twee voetbalvelden, vier tennisterrei- nen. en een atletiekpiste. Er is dan nog heel wat open ruimte en daar zal dan plaats zijn voor de aanleg van een terrein voor de ruitersport. Mon D.G. I Te Wanzele worden de voetpaden aangelegd In Groot-Lede i voetgangef. (MDG) men het blijkbaar goed n Enige tijd geleden werd het Leedse warenhuis Unie, geves tigd aan de Rosselstraat, falliet verklaard. Het warenhuis Unie, was samen met een nu nog bestaand warenhuis aan het Dorpsplein, de pionier van de zelfbedieningszaken te Lede. Ondertussen zijn er reeds meerdere bijgekomen. Het wa renhuis Unie was oorspronke lijk gevestigd op de hoek van de Rosselstraat en de Molen straat, maar verhuisde enkele jaren terug definitief wat ver derop de Rosselstraat in Einde juni van dit jaar werd het wa renhuis plotseling geslo'en Naar het schijnt verhu uitbaters op een nacht, ric, wa renhuis werd in faling ver klaard. Half juli gingen de kuratoren over tot de tergelde making van de nog resterende goederen. Hiervoor gebruikten zij een vrij origineel verkoopsisteem. De kopers die de eerste dag kwa men opdagen, kregen een kor ting van 20% op de aange kochte hoeveelheid goederen Dezen die de tweede dag kwamen inkopen, konden 30% uitsparen Zo ging het ristorno-sisteem verder in st|- gende lijn en degenen die spë- kuleerden en tot de laatste dag wachtten om voorraden te hamsteren, kregen hiervoor een vermindering van 80% als beloning. Dit sisteem bezorgde heel wat deining bij de kooplus tigen, die evenwel niet speku- leerden tot de laatste dag maar reeds van bij de eerste dag voor een massale toeloop zorgden Het werd een echte hamsterslao qei"T"y «u het falliet •••vr i werknemers op s; MON u h

De Voorpost | 1978 | | pagina 11