B D G H K M N 0 P Q 'T X NIET LINKS, NIET RECHTS».. ALTERNATIEF Tussen haakjes VAKANTIE- KLAP VOOR KINDEREN Geknipt 12 - 11-8-1978 - De Voorpost ENKELE PRETTIGE SPEL- LEKES Daarom zochten we enige leuke spelen bij mekaar Je kan ze met je vrienden spelen, op een speelterrein, een weinig drukke straat, tuin. Dat merk je zelf wel! Duivelsstaart: ieder uit je groepje heeft een zakdoek (of handdoek, das.langs ach ter in zijn broekje hangen Da's de duivelsstaart! Nu is 't leuke van het spel dat je mekaars peeld en tracht de knoop te staart moet trachten uit te trek- ontwarren! apelen is wel het plezierigste dat een mens, groot of klein, kan uitrichten. Wanneer je door de straten wandelt, of in parken en speeltuinen, dan merk je 't meteen: als 't vakantie is of in 't weekend wordt er door kinderen en ook grotere mensen gespeeld, want kan je iets prettigers met je vrije tijd aanvan gen? In de knoop: je vormt met zijn allen één kring door me kaar de handen te geven. Je tracht nu over mekaar heen te stappen, eronder, enz. zonder de handen los te laten! Je zal merken dat je na korte tijd reeds in een haast onontwar bare knoop terecht bent geko men. Hierna probeer je die knoop te ontwarren. Je kan 't ook anders spelen: iemand uit de groep heeft niet meeges- STEEDS ADRESSEN IRCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46. Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist m maatwerk. De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber, Latex. Staalveren. Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18. Aalst. HONDT SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuitdaken, voortenten, autogarnieringen en zonne tenten. ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M. De Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem. Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen. O-SPORT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke Kroostrijke Gezinszegels OM, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12, Haaltert. EUBELEN DE WOLF 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst. VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette. tergal enz. Zonneblinden, Luxaflex. Louverdrape, vouw deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Mi chem. Potiaulaan 11. Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid, quo. quando. quomodo... enz: wie. wat. waar, wanneer en hoe7 Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556. Aalst. V n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep De Cuyper. V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman. Schoolstraat 48. Aalst. Alle herstellingen i jaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.OQO F. Alle modellen uit voorraad leverbaar. Spinnekoppenkoers: ook een plezierig spel Je vormt per twee een spin met acht poten. Dit kan door omgekeerd op mekaar te liggen. Wanneer het startsein gegeven is, tracht je zo vlug mogelijk de eindstreep te bereiken. Slangspel: je vormt met je groepje een lange sliert, een slang. Je spreekt af wie kop en wie staart is. Het is de bedoe ling dat de slangestaart de kop probeert aan te tikken. De kop vlucht natuurlijk weg voor de staartTelkens zonder de handen los te laten! Je merkt meteen hoe tof dit spel is en hoeveel er zal gelachen wor den Ballonvoetbal: gewoon voetbal, maar met een ballon in plaats van een bal. Je kan de ballon met water vullen, dan wordt het nog spannender spelen: per twee ben jeU&n mekaar vastgeknoopt aan de voeten. Je moet dus per twee lopen en sjotten! Even prettig is voethandbal: er zijn twee ballen in het spel, met de ene voetbal je, met de andere speel je handbal. Natuurlijk zijn er ook twee scheidsrechters! Een wat rustiger, maar toch even knap spel: je vormt een kring en daarbinnen staat ie mand met zijn ogen dicht (of geblinddoekt). Let wel: de kring mag niet te groot zijn, je moet de geblinddoekte kunnen aan raken. Deze laat zich willekeu rig vallen op iemand uit de kring, zonder dat hij zijn voeten verzet. Hij wordt in een andere richting teruggekaatst. Daar wordt hij weer in een andere richting geduwdJe zal wel merken hoe lachwekkend en ontspannend ook dit spel is. Ken je soms ook prettige spel letjes, die niet iedereen al kent, of die je misschien zelf uitge vonden heeft? Laat ons dan wat weten: Vakantieklap voor kinderen. De Voorpost, Pont straat 64, Aalst. SPEELKLUB Op woensdagen 16 en 23 augustus is er een spelna- middag in de Sint-Annaschool (Spaarzaamheidsstraat 27, Aalst). Van 14 tot 17 uur kun nen kinderen tussen 6 en 12 jaar er al spelend hun hartje ophalen. Op zaterdag 19 augustus richt Handiklub voor mentaal gehandikapte jongens en meis jes van 6 tot 16 jaar een omnisport- en ontspan- ningsaktiviteit in. Van 14 tot 16.30 uur op de terreinen van Levensvreugde, Botermelk- straat 201, Aalst. Inlichtingen bij G. Caestecker, Sint- Annalaan 40, Aalst (tel. 21.05.99). De speelklub loopt dus ook op haar laatste benen, he! Geniet er dus maar van met volle teu gen Notabene: ook de dagver blijven op de Aalsterse speel tuinen zijn open! Inlichtingen in het stedelijk jeugdservicecen- trum, Kapellestraat, Aalst. Het tijdschrift «Alternatief» en de groepen die daarrond ontstaan zijn (de «stndentenwerkgemeenschappen alternatief» zoals SARUG en de Jeugdgemeenschappen voor alternatieve inzet JALIN») z(jn van bij het ontstaan praktisch voorwerp van hevige diskuasie en hetzes. Waarom eigenlek? En bestaan die verenigingen ook ln Aalst, zoals in de stadsbrochure vermeld staat? Onder andere met deze twee vragen belden we aan op het Bouwensplein 7. We hadden er een gesprek met twee Alternatiebnensen: gas tvr ouwe Kris en de Mere naar Ivar. Wat? Een vijftal jaren bestaat het tijdschrift Alternatief, dat zich noch links noch rechts noemt. Sindsdien vormden zich in verscheidene hogeschoolsteden studentenwerkgemeenschap pen. Zo in Gent bv.: Sarug. Sinds een jaar is er ook sprake van JALIN: meer bedoeld voor afgestudeerden, arbeiders en middelbare-scholieren. Binnen afzienbare tijd zou in Aalst ook een dergelijke kern ontstaan. Ideologisch Van bij het begin werd Alterna tief aangevallen vanuit linkse hoek. De jongste tijd zijn er ook rechtse protestkreten. Debatten die Alternatief inricht bv. rond Zuid-Afrika met vóór en tegen- panelleden kunnen niet door gaan wegens druk op de deelnemers er niet aan mee te werken. SARUG voldoet aan alle kriteria om als lid van het Politiek Konventvan de R.U.G. aanvaard te worden; toch ge beurt het niet! Enkel VNSU, het Kath. Universitair Centrum en de Kommunistische Studenten- groepering zijn de toetreding, om demokratische redenen ge negen. Een jeugdklub uit het Aalsterse ontvangt Alternatief, maar werpt het dra in de prullenmand... Dit zijn maar enkele voorbeelden van het feit dat «alternatief» met alles er- rond met erg veel wantrouwen en achterdocht bekeken wordt. Of zelfs dat niet meer. De scheldnaam «fascisten» wordt gebruikt. Maar is dit werkelijk zo? Is Alternatief fascistoïde? Ivar en Kris: «Wij worden aangevallen omdat wij het monopolie van zgn. linkse groepen (bv. AKZA wat Zuid- Afrika betreft) doorbroken heb ben. Wij hebben onze mening over buitenlandse politiek en willen die ook kenbaar ma ken...» En nog: «Wij leveren goed werk en daarom worden we aangeval len». Verder: «Het is een myte dat wij fascistisch zouden zijn. Wij distanciëren ons van NS V en VMO bv, omwille van hun antidemokratische praktijken en ideologie. Wij zijn tegen korporaties.» De drie ideologische peilers van Alternatief zijn: - het solidarisme: (te onder scheiden van het solidarisme zoals Van Severen en zijn Verdinaso dat zagen) men is bv. voor medebeheer in de besluit vorming, ook al zou dit niet van vandaag op morgen kunnen. - het katolieke: interne tegen stellingen binnen de Kerk ko men niet voor bij Alternatief. Men treedt immers het stand punt bij van de paus van Rome. «Zolang we katholiek zijn treden we de paus bij», bv. inzake etische problemen. - het volksnationale: het Europa der volkeren, te beginnen bij de kleinste cel «het gezin». A priori worden andere samenlevings vormen (bv. kommunes) niet veroordeeld, ook al heeft men er vragen rond. Peilers vullen mekaar aan. De kritiek die men heeft op de Kristenen voor het Socialisme is dat ze de evangelische bood schap zouden vernauwen tot het eng-materiële. Alternatief wil ook op de geestelijke dimensie letten. Deze peilers, regelmatig worden ze op vormingsavonden bespro ken. vullen mekaar aan. Men zegt ook niet in slogans te willen denken omdat situaties kunnen veranderen. Konkreet We vragen door naar een paar konkrete voorbeelden waaruit die ideologie kan blijken. - Waarom tegen het Egmont- pakt: het inschrijvingsrecht is even diskriminerend als het apartheidssysteem in Zuid-Afri ka. (waar men ook tegen is, hoewel genuanceerd) Bovendien is het in strijd met de idee van het Europa der Volkeren. - de ekonomische krisis: we krijgen geen duidelijk verkla ringsmodel. Wel een paar me ningen. «Vakbonden zijn een goede zaak, maar mogen niet ondoorzichtig en almachtig wor den». «De mentaliteit van zoveel mogelijk verdienen door zo weinig mogelijk te werken moet veranderen». «Het waarom, waarom wordt gewerkt, moet opnieuw gesteld worden». «We zijn niet a priori tegen de 36 urenweek, maar waarom precies 36 uren?» «De mensen leven allemaal boven hun stand». De ongekontroleerde macht Daar is men heel erg tegen. «Echte demokratie», stelt men. «wordt precies verhinderd door het mechanisme van de onge kontroleerde macht». Voorbeel den: ons huidig parlementair bestel, dat al aardig een parti- kratie is, de multinationals, de vakbonden, de ruilverkaveling, het Gentse Politiek Konvent. «De gewone mensen moeten inzicht kunnen krijgen in de besluitvorming». Indestruktuur van SARUG bv. is er een wekelijkse vergadering, waar ieder op uitgenodigd wordt en waar gezamenlijk stellingen in genomen worden. Geen elitegroep, geen massa- groep... Geen van beide wil men zijn. Geen groepje gediplomeerde intellektuelen. Ook geen massa vereniging. Met een kern men sen wil men werken om via hen de brede lagen te bereiken. Met spijt stelt men zoals iedereen vast dat de massa (studenten bv.) nog weinig geïnteresseerd is voor buitenlandse politiek en vor ming. Als oorzaken ziet men de hevige anti-houding van politie ke jongerenverenigingen, en de talrijke scheldpartijen naast de «ongekontroleerde macht» (in een P.K. bv.). We praten nog door over methode van aktievoe- ren. Heftig tegenstander is men van de betoging die vanuit Wereldwinkel-Aalst werd opge zet tegen het Zuid-Afrikaans koorkoncert in Mere en Aalst. «De elementaire spelregels moe ten geëerbiedigd worden». Bereid tot gesprek Hoewel men niet over links en rechts praat, wel «zgn. links en zgn. rechts» en men die tegen stelling niet aanvaardt, is men toch bereid tot gesprek. In openheid, en zonder gewapende milities. Hoewel men de objekti- viteit en de waarheid praktisch als een privilegie beschouwt (RAL. Wereldwinkel, vooral AMADA manipuleren en mis leiden) ziet men toch ook bij anderen goede kanten. «Amne- ty International is een goede vereniging». «Produkten van Wereldwinkel, da's een goed idee. afgezien van de manipula tie voor andere doeleinden». «Ivan Illich heeft goede ideeën», zegt Ivar. En aan de hedendaag se trent inzake makrobiotiek. kruiden en natuurvoedsel gaat men ook niet voorbij. Getuige daarvan een makrobiotisch hoekje in Alternatief, dat veel gelezen wordt. Misschien komt er binnen geruime tijd een eigen kerk in Aalst. Maar dat hangt dan af van de messen zelf. «De groepen moeten zichzelforganiseren»... Meer inlichtingen desgewenst: Bouwensplein 7.9300 Aalst. (pd) Nog altijd komkommertijd. Een koel pintje op een hete zomeravond kan altijd nog naarbinnen gespeeld worden op een instuifavond, waar ook. Verder kan je echter met je één hand tellen. DIDO Zaterdag 12: groot DJ-TD. Dinsdag 15: (onder voorbehoud) optreden van Big Bill Krakkebaas en groep. TANU Vrij. 11: kaderdag Muzieksien door D. Van Pottel- bergh om 20 uur. Zat. 12: retrospektievevan Johan Verminnen: van 14 uur tot 18 uur. Zon. 13: autotocht naar Genval-Meer. Vertrek: 13 uur Di. 15 uur: Viering O.L.V.Hemelvaart en gezelschaps spelen van 14 uur tot 17 uur. Zat. 19: gezelschapsspelen van 14 uur tot 18 uur. Zon. 20 uur: autotocht naar Antwerpen - Dierentuin: vertrek 9 uur stipt. YPSILON In het weekend van 12-13-14 augustus verbroedert Ypsilon met Binabiburg (Duitsland). Het programma ziet eruit als volgt Zaterdag 12: aankomst van de Beierse voetbalploeg om 19 uur in hotel Atlanta. Nadien gezellig samen zijn met film en optreden van een volkszanggroep. Zondag 13: 7.30 uur: bezoek aan het Atomium en de stad Brussel. 12.30 uur: H.Mis in de winterkapel van de Sint-Jozef kerk. 15.30 uur: voetbalmatch Ypsilon-SC Binabiburg in het Osbroekstadion. 's Avonds: openluchtdansfeest in en rond jeugdklub Ypsilon, Meuleschettestraat 32 Aalst. Jong en oud, iedereen is welkom, (muziek, dans, vermaak, drank en versnaperingen). Maandag 14: 8 uur: uitstap naar Oostende, Brugge en Blankenberge. (Pd) EVEN DIEP UITADEMEN... Ze glimlachte toen ze vertelde dat ze al een jaar werk te. Sociale assistente was ze, al een jaar had ze het vodje op zak. Even was ze weg in gedachten toen ze het had over haar ouders, die haar maar liefst onmid dellijk aan het werk zagen gaan en dan grommelde ze opnieuw. Want ze had best een paar maanden willen hebben, om na te denken en te zoeken en zo over het «leven» dat eindelijk ging beginnen. Wandelend op haar poststudentlkoze levenspad herinnert ze zich luidop het zoeken naar een job. de bedenktijd die ze ergens vroeg en waardoor ze zichzelf buiten spel plaatste. Maar dan was ze weer een en al leven, Kries, want ze vond toch best aardig werk, in een jongerengroepering dan nog wel. Het ligt niet hele maal in de lijn van de studie, ze volgde individuele i.p.v. vorming, maar het viel mee...Het is een ogen blik stil zodat we de bladeren van de niet verre bomen horen ritselen. Waar zij aan denkt weet ik niet. Ik zie ergens lange rijen stempelaars en ik herinner me haar eigen woorden over het «ingekapseld worden». En dan denk ik er weer aan. Studeerde ze niet in Kortrijk? Kende ze dan Guy niet die zijn stage deed in HAK en Staf die nu in een jeugdklub vrijgesteld is? Ze lacht. Die waren van haar jaar. Hoe het ermee was, want ze hoorde er het voorbije jaar niet veel meer van. En wat voor een jeugdklub dat is...Hoewel ze van Diksmuide is, en ik van Aalst zijn er toch mensen in onze gezamenlijke herinnering en dat is een prettig gevoel dat je meteen maar met een pint wil bezegenen. Maar er is geen kafee in de nabijheid en dus wordt er zomaar doorgebabbeld. Over het stukje leven van iemand uit de zovelen die elk jaar achter zich de legendarisch wordende schoolpoorten ziet sluiten. FOTOWEDSTRIJD JAAR VAN HET DORP TE ERPE Wie het nog niet weet: jeugdhuis Dido wil, na het sukses met de opening van het Paloken wandel pad te Erpe, in het najaar uitpakken met een groots opge zette foto- en diaavond onder het tema Erpe: zo was het zo kan het zo is het. Dia's van gesneuvelde gebouwen, straten en stukjes natuur, naast foto's en dia's van meer recente datum zullen een vergelijk maken tussen wat Erpe vroeger was en hoe het er nu uitziet. Getracht wordt ook om een meer konstruktieve bijdrage te leveren om aan te tonen hoe het beter zou kunnen. Men wil echter geen nostalgische bespiegelingen brengen, maar keihard het ware beeld van Erpe naar voren brengen. Over deze avond hoort u later nog wel meer. Met de vakantie wenst Dido alle geïnteresseerden het fototoestel ter hand te laten nemen voor een foto wedstrijd over Erpe. Vier foto's worden bekroond: de meest origineelste foto, de beste natuurfoto, de meest kritische foto, de meest typische dorpsfoto. De inzendingen dienen te gebeuren, voor 1 septem ber. Men kan de foto's opsturen naar jeugdhuis Dido, Oude Heirbaan, 9410 Erpe-Mere of in Dido zelf afge ven aan de verantwoordelijke. Let wel: het dienen onuitgegeven foto's te zijn, wit- zwart en beroepsfotografen worden uitgesloten! Bij de inleveringen wordt gevraagd de betiteling, de plaats en de naam van de fotograaf te vermelden Alle foto's worden later op het jaar ten toon gesteld op de dia- en foto-avond waarvan hoger sprake is. Nog een noothet gaat wel degelijk over de gemeen te Erpe, en niet over Erpe-Mere. TANU'S ZOMERBELOTTING Er zijn niet alleen de jaar-van-het-dorpaktiviteiten en de Sint-Jobsfeesten waar de belotters hun hartje zul len kunnen ophalen, er is ook jeugdhuis Tanu. Tanu richt op zaterdag 26 augustus een «eerste grote zo- merbelotting» in om 20 uur. Dit in samenwerking met de wijkklub Henri Flips, de buurtgemeenschap pak- watertoren-Houtmarkt. Er is 15000 fr. vooruit en de prijzen worden in geld uitgekeerd. «Wees er dus bij, belotters», vraagt de jeugdklub. (Pd)

De Voorpost | 1978 | | pagina 12