TRO-PIK-AANA EN GOI KIK-ET-AFNA OF GEIR- I «TERMUURSE KAPELLEKENSDAGEN» IN EER HERSTELD. N OPLEIDINGSCENTRUM ERTIAIRE SEKT0R IN AALST? VOOR BETER LEEFMILIEU Weekblad narme - Editie Aalst Y&I1 §m 'C VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 31' JAARGANG NR. 32 - 20 F. De eerste regel van deze wat vreemde aanhef, is gewoon de Aalsterse vertaling van de titel die net sprankelnieuwe shownummer van de Prinsencaemere draagt. In verstaanbare woordvorming luidt het: Fiesta Alosta Tropicana en U nu. Het tweede deel is een ons veroorloofde persvrijheid die, voor hen die het niet onmiddellijk snappen, slaat op de perikelen die met de opvoering ervan gepaard gaan. Reeds enige tijd is er in onze Keizerlijke Stede gepraat en geschrijf aan de gang, over het al dan niet deelnemen van de prinsencaemere aan de Aalsterse Avond, ter gelegenheid van de jaarbeurs. Waar in het verleden de moeilijk heden, die met deze officieuze Aalsterse kermis gepaard gaan, haast traditioneel te noemen zijn, dan gaat het er voor deze uitgave van de jaarbeurs, wekvyat warmer aan toe. Wat op het eerste zicht een louter financiële kwestie lijkt, is het bij nader inzien een meer diepgaande aangelegenheid. Het is eerder een vervreemding op menselijk vlak. die gepaard gaat met wrijvingen, onuitgesproken grieven kleine pesterijen en zelfs op sommige ogenblikken politiek steekspel Gedurende de zes uitgaven die de Oiljsterse Showavond rijk is, en die tevens als het kassukses van jaarbeurs - showgedeelte mag ge zien worden, mocht het inrichtend feestkomitee steeds rekenen op de volledige inzet van de prinsen caemere. die het gehalte van hun nummers van jaar tot jaar de hoogte indreven. Getuige hiervan het vorig jaar gebrachte «Grand Gala du Disque», eveneens het nummer «The Blue Bel Girls-dat trouwens terug wordt opgepoetst om vertoningsklaar te worden. Voor dit jaar 1978, heeft de prin sencaemere een shownummer op professioneel niveau aangekon- 'digd. Aangezien dit nummer te lang uitviel om op de Aalsterse avond op te voeren, werd besloten om het als voorprogramma voor de bloemenfeeverkiczing te hou den. Tot dusver was nog alles in kannen en kruiken. Tpt op het ogenblik dat de prinsencaemere hiervoor een vergoeding van 20.000 F vroeg. Een som die ei genlijk helemaal niet overdreven lijkt als men enerzijds weet dat het totaal budget voor het showge deelte een bedrag van één miljoen vierhonderdduizend frank impli ceert, en dat anderzijds de kosten voor het nummer opgelopen zijn tot om en bij de vijftigduizend frank. Hierover raakte het feest komitee bij name van Frans Wau- ters en Kamiel Sergeant, in on enigheid. met als gevolg een af wijzen van deze vraag en het toe kennen van slechts tienduizend frank Als argumentatie stelden zij geen tweedracht te willen zaaien tussen de deelnemers aan deze Oiljsterse Avond, die normaler wijze geen vergoeding voor hun deelname ontvangen. De prinsen caemere nam dit evenwel niet en klopte bij het schepenkollege aan In dit kollege werd echter unaniem beslist de gevraagde som toch uit te keren. Hierdoor werd het feest komitee een duidelijk hakje ge licht. Wat hiervan in de praktijk zal terechtkomen is nog een vraag teken. Lees verder p. 4 DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A, DE CUYPER- R0BBERECHT P V.B.A. Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41 19 EEN UITGAVE VAN V.B.A. Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21.40 60 PCR 000.0115692.68 PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 78-9300 AAST TEL. 21.56.00 Kunstschilder Herman Verbaere wordt door het Kuituur centrum, galerij «De Driesterren- gevestigd in een prachtig geklasseerd middeleeuws gebouw te Danime uitgenodigd. \let een reeks typische te keningen en gouaches. De tentoonstelling loopt van 12 aug. tot 30 aug. ('s zondags gesloten) Als inleider: Kunstkriti- kus Fernand Bonheure. Op zaterdag 12 aug. - 19 uur. Speciaal aanbevolen voor de kunstliefhebbers die hun verlof aan zee door brengen. De gelovigen ontvingen de zege van E.H. Pastoor Peleeyn. JM) De matrozen kijken vertwijfeld naar de zeewaardigheid van het vlot. (JM) Onder impuls van de parochie geestelijkheid met pastoor De Peleeyn en medepastoors Vinck en Eeman komt hier ech ter verandering in. Deze zorg den inderdaad voor vernieu wing en wisten aldus weer be langstelling te wekken voor deze twaalfdaagse gebedspe riode waarbij alle parochiale oraganisaties werden betrok ken in een reeks plechtige reli- gieuse manifestaties. Nadat in de onmiddellijke om geving van de kapel storende krotwoningen werden ge sloopt, nadat de omgeving met groenaanplantingen werd ver fraaid en vooral na het aanleg gen van de nieuwe weg is de omgeving van de kapel een oase van rust geworden, uiter mate geschikt tot bezinning en gebed. De kapel Termuren werd vooral in het folkloristisch werk van volkskundige RenaaUVan «Jer Linden waar hij het heeft over Oostvlaamse bedevaartvaan tjes beschreven Oudste vermelding dateert uit 1601 met «De Capelcie van onser vrouwen van de nieuwe capelle». Volgens de legende hing heel lang geleden aan de muur van het Hof te Hale een schilderij de HMaagd voorstel lend. De bewoners plachten aan deze schilderij hun devotie te tonen. Op een nacht werd de boerderij echter door brand totaal ver woest en enkel het schilderij bleef ongeschonden. Dit won der werd dan vereeuwigd en op een vlak nabijgelegen stuk grond werd de kapel opgetrok ken. Verschillende malen werd de kapel in de loop der tijden ge plunderd en gedeeltelijk ver woest. Vooral in de periode van de godsdiensttwisten kreeg ze het, mede door de aktie van tal rijk in de streek aanwezige «geuzen» hard te verduren. In de 17e eeuw kende de kapel een grote toeloop van gelovi gen doch rond 1724 bleek deze kapel niet alleen veel te klein voor de vele bedevaarders maar ook in zeer slechte toe stand, o.a. door de vele over stromingen van de nabijgele gen Dender. Lees verder p. 4 In het arrondissement Aalst wordt reeds meer dan een jaar gevochten om een opleidingscentrum te verkrijgen voor de tertiaire sektor. Vandaag schijnt nieuwe hoop op realisatie te bestaan. Waarover gaat het eigenlijk? In het Regionaal Tewerkstel- lingskomitee van 24 januari 1977 werd de kwestie officieel gesteld door de A C V. sekreta- ris Piet Van Tittelboom, die bij zondere aandacht vroeg voor de jeugdwerkloosheid. Het blijkt dat 40 van de jonge werklozen alleen laqer onder wijs genoten, maar 60 wel na 14 jaar nog naar school liepen Wanneer men vaststelt dat 'in Aalst slechts een centrum be staat voor de opleiding van metsers, vloerleggers en bekis- ters. en voor de opleiding van meisjes als stiksters, dat de fa brieksnijverheid achteruit loopt en de dienstensektor of tertiaire sektor vooruit gaat in tewerk stelling en er behoefte is aan geschoolde bedienden in deze sektor, dan lijkt de vraag ge grond. Steekspel met de R.V.A. Het is de Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening die deze cen tra opricht. Het Regionaal Tewerkstel- lingskomitee van Aalst had op 28 januari 1977 een voorstel gedaan Alle partijen waren het er over eens en de stad zelf wou een grond ter beschikking stellen om de R.V.A. toe te la ten bouwen. De R.V A. heeft echter gewei gerd In de strukturen zijn voor Vlaanderen 5 centra, voor Wal lonië ook 5 en voor Brussel 1 centrum voorzien Hierin zat voor Aalst geen plaats meer De jongens, en vooral de meis jes van het arrondissement, dienden maar naar het moeilijk bereikbare centrum te trekken van St.-Amandsberg of Vil voorde. Deze pendelverplichting was voor A.C.V. en het ganse komi- tee niet naar de zin. Maar het bleef erbij. A C.V. meende dat Aalst zelf, maar ook Denderleeuw, als centrale en goed bereikbare plaats in het arrondissement bij middel van het openbaar ver voer, aangewezen waren om er zo'n centrum op te richten Staatssecretaris De Wulf, be voegd voor de tewerkstelling in Vlaanderen, heeft thans aan het Regionaal Komitee voor de tewerkstelling in Aalst, ge vraagd om hem hierover advies te geven. Er mag verwacht worden dat eerstdaags dat komitee hier over zal vergaderen en het in feite zijn vroeger advies zal be vestigen. Vermits het schrijven van staatssekretaris De Wulf Lees verder p. 4 (P Vroeger stroomden in de maand augustus dagelijks honderden bedevaarders naar de kapel Termuren doch die tijd is wel reeds lang voorbij. De «Kapellekensbaan» werd rustiger en hPb ml lillw ml b I M I WêMwêêê wJ I MêM I M. samen; met de aanleg van de nieuwe weg waardoor het doorgaand verkeer er geweerd werd Zoals reeds vermeld in de vorige editie van dit weekblad, hield het I.C.D., Initiatief Comité Denderstreek van donder dag 3 augustus tot en met zaterdag 5 augustus een uitge breide vlotaktie langsheen de sluizen van onze waterader de Dender. Dit initiatief, eerste in een uit te breiden reeks voorde sanering van ons leefmilieu, ging niet onopgemerkt voorbij. Vertrokken op donderdag te Geraardsbergen arriveerden zij vrijdagavond omstreeks half acht te Aalst. Zaterdag morgen rond tien uur in de voormiddag vatten zij dan het laatste gedeelte van hun tocht aan die hen naar Den dermonde zou voeren. Het Initiatief Comité Den derstreek is een nieuwe ak- tiegroep, voor een paar maanden geboren, die de aandacht van het publiek en de hoge omes wil vestigen op de verregaande ontaar ding van het leefmilieu in en rond de Dender, en dit zo wel op ekonomisch sociaal en ekologisch vlak. De Den der op zichzelf is daarvan het symbool, de voor ieder een zichtbare antipool van het leven: de verrotting. In hun pamflet stelt het aktie- komitee dat de Dender op beleidsvoerend vlak steeds verstoken is geweest van enige nauwgezette aan dacht en de problemen in het Brusselse Antwerpse, Gentse, Bergense en Door- nikse steeds als veel be langrijker werden be schouwd. Als gevolg daar van de verwaarlozing van een rivier en al het leven dat hij draagt. Het I.C.D. ziet dan ook een half miljoen marginalen en affektief mis- deelden langs zijn oevers, die nooit de warmte moch ten ervaren van de Bel gische natie en haar groei polen. Zij zien de Dender, die een levensader zou moeten zijn voor de gehele Denderstreek, als een dood se en gevaarlijke zone die een bijna onoverkomelijke hindernis vormt en sociale klassen, steden en provin cies verscheurt. Zij vragen dan ook met aandrang een radikaal andere houding te genover deze subregio op dat de Denderstreek moge leven. Kontaktadres van het Initiatief Comité Dender streek: Zonnestraat 35 9480 Denderhoutem. Telefoon 053/77.77.67. JVS

De Voorpost | 1978 | | pagina 1