PAS TWINTIG JAAR EN REEDS AAN DE TOP Ér* i t&k >7, 'fV; JENNY DE SMET: HARD TRAINEN VOOR HET WERELDKAMPIOENSCHAP IN DUITSLAND I Jenny De Smet Is pas twintig. Vorig jaar werd ze negentien en stapte voorgoed uit de „jeugd" ze moest voortaan in de clinch met de internationalen, met vrouwen die er al enkele seizoenen kompetitie hebben opzitten, het klappen van de zweep kennen, eikaars kwaliteiten en gebreken kennen en desnoods de nieuwkomers hard aanpakken. Ve detten zien niet graag de „beteren" hun plaats Innemen. Als kadet en nieuweling fietste het meisje uit de Hamse Populierenstraat van de ene zege naar de andere. Waar ze startte konden de konkurrenten meestal voor de tweede plaats rijden, in de hoogste kategorie was het straffere ta bak. Bij de zeven palmen die ze in 1977 bij de jongeren had bijeengepeddeld, kwam er geen eentje bij. Wel „dikke prijzen". Maar Jenny bleek aldra „thuis" bij de „grote men sen". Vooralsnog maakte ze zes keer het zegegebaar en dat is heel wat. Want je moet weten dat er niet zo erg veel wedstrijden voor dames op de affiche staan. Boven dien is de konkurrentie erg scherp. vijftien was. Waarom Ze sup porterde voor Eddy Mettepen- nlngen die Intussen al een poosje met de wielrennerij heeft gekapt, fietste naar her en der om haar favoriet aan te moedigen, doch vond dat ze liever zélf sport kon bedrijven Inplaats van passief toe te kij ken. In die tijd moesten de piepjonge elementjes nog sa men met de „Internationale da mes" rijden. Maar dat schrikte haar niet afze klom zelf op de koersflets„In die eerste wedstrijd werd Ik er bij de start afgereden. Ik beet op mijn „chlek" en arriveerde met het peloton. Toen Ik de tweede keer meereed, begon Ik al on- Jenny De Smethard trainen voor het wereldkampioenschap. middellijk aan de kop te sleu ren. Maar dat viel achteraf niet te goed mee Ik bekocht mijn euvele moed, want naarmate de kilometers vorderden was Ik blij met de „grote bende" mee te kunnen. Nadien werden de leeftijdsgroepen gesplitst. En zo gebeurde het dat Jenny In 1974 23 overwinningen boek te, 19 In 1975, het jaar nadien 27 en, In 1977, het jaar dat ze van de nieuwelingen naar de internationalen overstapte, zeven keer het zegegebaar kon maken. Nu zitten er al zes op. Maar dat Is dan ook bij de „groten". Jenny De Smet is twee keer nationaal kampioene geweest in 1974 bij de kadetten en in 1976 bij de nieuwelingen. Er kwamen ook twee provinciale „shirts" naar de Popullerenstr. In 1975 die van de kadetten en In 1977, die van de nieuwelin gen. „Dit jaar kwam er nog geen officiële bekroning. In het na tionaal kampioenschap gooide Ik mijn troeven op tafel, ging alleen op avontuur, maar werd door de meute „gepakt". Later sprong Maria Herrijgers weg. Bijna was die eraan voor haar moeite, doch het peleton aar zelde net wat te lang vooraleer te reageren. Je moet, vooral In het kampioenschap, wat geluk hebben. Sommigen beweerden dat ik er te vroeg vandoor ging, dat we nog te veel kilo meters voor de boeg hadden, maar het is nooit te vroeg om je kans te wagen, dat heb Ik dinsdag In Booischot onder vonden. Jenny De Smet wordt in „Ham- me en ommeland" niet als een buitenbeentje beschouwd om dat ze uitgerekend de wielren nerij als haar uitverkoren sportdiscipline beoefent„Het Is een hobby als een ander. Ik lok trouwens veel suppor ters naar de wedstrijden. En er is zelfs een bloeiende klub. Die zit in „Club 69" aan de Noordstraat onder dak. Het zijn trouwens allemaal fijne mensen die er lid zijn. Bovendien be tekent het een flinke steun. Rijk kun je immers niet wor den als wielrenster, We zijn al lemaal amateurs. De prijzen lig gen behoorlijk laag als je wint strijk je 1.350 frank op. Wan neer je binnen de eerste vijf ar riveert zit er nog iets van waarde in je „envelop", maar als je verderop geraakt schiet er weinig over. Precies omdat we voor geen fortuinen fiet sen. vind ik het écht leuk dat die fanklub er is en ik dank zowel voorzitter Willy Van Bun der, als Eleuthère De Smet, penningmeester Jan Robbe- recht. mijn bloedeigen familie leden Jef en Albert De Smet en de andere entoesiaste sup porters voor hun gewaardeerde medewerkina". De vurigste fan van Jenny De Smet is zonder enige twijfel Jef Waegeman die trekt met de fiets naar alle koersen waar aan Jenny deelneemt. Niet zo lang geleden bolde hij naar het 251 km verre Dampicourt. Je moet het er niet alleen voor over hebben je mag daaren boven geen sukkelaar zijn om dergelijke afstand te overbrug gen. En nadien nog thuis te geraken. Die Jef Waegeman gaat ook naar Brauwelier. Niet met de „tweewieler" ditmaal. De fa milie De Smet neemt hem mee met de wagen. Jef heeft dat dubbel en dik verdiend. Naast Jef Waegeman is er nog een andere vurige bewonderaar van Jenny De Smetbuurman Jan Robberecht. Hij is haar „piloot"hoeveel kilometers Jan reeds achter het stuur van zijn wagen zat om zijn „poulain" naar de start van de wedstrijden te brengen en haar nadien weer gaaf en gezond aan de deur af te zetten, kan moeilijk berekend worden. Het zullen er in ieder geval ettelijke duizenden zijn. Jenney„Als de „mannekes" naar Zottegem of Oudenaarde moeten gaan koersen, noemen ze het een verre verplaatsing. Wij vinden dat een „wedstrijd dicht bij de deur". Soms moe ten we naar de verste uithoe ken van het land. Maar wij zijn dat een normale situatie beginnen vinden. Hei wereldkampioenschap Och ja. Hoe Is die selektie ge beurd op aanwijzingen van de een of ander. De heren van de „bond" kennen de koersen de meisjes niet goed. Sommi gen helemaal niet. Er Is gezegd dat de uitverkiezing stoelt op de resultaten van het voorbije wagkampioenschap en op de palmaressen van de kandida ten. Er is intussen al een medisch onderzoek geweest. De „kan didaten" moesten naar de Glo belaan in Brussel. Op de weeg schaal. meten hoe groot (of hoe klein) je bent. een cardio gram. de bloeddruk nagaan. De meisjes die naar het wereld kampioenschap gaan, krijgen geen frank vergoeding om het loonverlies te dekken. Wel be taalt de BWB een kilometer vergoeding van twee frank, wat ook al niet aanzet om hoe ra te roepen „We zijn ama teurs en dat loonverlies nemen v/e er dan maar bij. Het Is trouwens een hele eer naar de wereldkampioenschappen te worden uitgezonden. Jammer eigenlijk dat ik nu met va kantie ben en (onbetaald) vrij af moet vragen aan de baas om mee te kunnen naar Brau welier. Maar kom gedurende die week zit ik dan elders aan tafelik ben uit de kost. We nemen de bluts met de buil. Ik wordt er niet armer of rijker door." Jenny hoopt op 20 augustus in eigen land te kunnen koer sen. wat ideaal zijn, de zelfde avond of de volgende morgon in de wagen te stap pen cn naar Mayen te tuffen. In die stad. op 110 kilometer van Brauweiler. heeft de BWB een hotel met 27 kamers af gehuurd. Daar wordt gege ten en geslapen. Maar het wordt natuurlijk een serieuze trip naar de „plaats van het buitengebeuren". Jenny De Smet laat zich niet afschrikken door het parkoers van het wereldkampioenschap er moeten 75 km worden afge legd op een bijna vlak circuit. Ze is daar op verkenning ge gaan. Er zal daar snel gefietst worden cn omdat de weg door het „vlakke land" slingert, kan gevreesd dat het er fel kan waaien. Het wordt In elk ge val een zware brok. Jenny „De kilometers schrik ken me niet af. Vijf of tien meer dan hier, kan de zaak niet maken. Ik train nu ook meer dan gewoonlijk. Met een kleine versnelling als het wind- af gaat, met een grote versnel- af gaat, met een grote ver snelling tegen de wind in. Soepel draalen. En af en toe een spurtje „plaatsen" om de ritmeveranderingen de baas te kunnen. De gevaarlijkste kon kurrenten De nog jonge Duit se Habetz bievoorbeeld. Die woont trouwens op het par koers. Er zijn ook enkele goeie Franse meisjes. Maar je kan onmogeiijl; naast de Hollandse koereurs kijken. Die zijn „rij per", hebben ervaring en zit ten boordevol talent. En dan heb je ook de Russinnen. Er wordt verteld dat het allemaal kleine oeblokte wljvekes met dikke dijen zijn. Ze zullen niet van hun poten gaan. Dat ze kunnen fietsen, is geen ge- helm. In maart zakteh ze trou wens al naar Brauweiler over om er de omloop te verkennen. 'De verantwoordelijke leiders wilden weten of ze snelle of sterke meisjes moesten afvaar digen. Ofwel „klimmers". Die Russen hebben niets aan het toeval overgelaten. Of er supporters meegaan naar Brauweiler Eerst was men van plan een autocar te charteren. Maar daar zal niets van komen de vakanties zijn .fet jongste eksploot van Jenny De Smet was er een dat zwaar doorweegtIn Booischot reed ze van de eerste ronde tot de laatste meter voorop. Moeder ziel alleen. De Nederlandse ve detten waren er nochtans. Maar de „Belgen" bewezen dat ze ook als team kunnen rijden als ze dat echt willen. Jenny demarreerde drie keer. De derde maal was ze voor goed de ruimte In. Wél werd achter haar gejaagd, doch dat deden dan vooral de vrouwen van boven de Moerdijk. Yvonne Reynders, meervoudig wereld kampioene, was in Booischot. „Mama" Reynders Is door de BWB aangewezen als coach voor Brauweiler, een plaatsje in de buurt van Keulen, waar het wereldkampioenschap op 23 augustus plaats grijpt. Reyn ders gaf taktische instruktles en de andere Belgische geselek- teerden stopten af. Dat Is van zelfsprekend een goeie zaak. Maar de „koereur" die vooraan zit, moet het toch kunnen. An ders wordt het vechten tegen de bierkaai. Sierlijk de peda len ronddraaiend, In een soe pele, oogstrelende stijl, bleef Jenny „volle petrol" geven en haalde het. „Die zege is een slechte zaak", meent vader De Smet „ze zul- len Jenny in Duitsland geen duimbreed ruimte geven, nu ge weten is hoe goed ze momen teel marcheert". Jenny zelf wimpelt dat orakel af„Niemand kan vandaag voorspellen hoe het ginder af loopt. De wedstrijdevolutie be paalt de te volgen taktlek Yvonne Reynders heeft gezegd dat de Belgische meisjes het anders moeten aanpakken dan In het verleden toen poogde ledereen als eerste „Belgische" door de finish te komen. Nu moet „In blok" worden gere den. Allen voor één. Eén voor allen. Het Is de enige goeie metode om Iets positiefs te be reiken. Als we het aanpakken zoals onze coach zegt, maken we een uitstekende kans op de regenboogtrul. Wie het wordt Is minder belangrijk. Als het Iemand van de onzen Is, zal Ik daar echt gelukkig mee zijn". Jenny De Smet Is de achtste uit een „nest" van twaalf kinderen. Stevig uit de kluiten gewassen. Een atlete. Jan is haar Jongere broer, is onlangs junior gewor den, doch kon zich vooralsnog niet doorzetten. Moeder Jeanne beweert dat hij veel beter kan „Maar wat wil je een koereur moet vitaminen nemen. Geen doping, asjeblief niet, want ais met die vieze spullen iemand over de drempel zou komen, gooi ik hem er onmiddellijk uit. Neeéchte vitaminen. Maar nee Jan meent dat het zonder moet gaan. Een biefstuk en een homp brood. Hij moet het zelf maar weten". Jenny begon te koersen toen ze gedaan en voor een wedstrijd midden In de week kan je moeilijk genoeg kandidaten vinden om alle plaatsen bezetten. De start wordt ge. geven om negen uur, plaatselij ke tijd, dat is tien uur bij ons. Je zou al een stuk In de nacht uit bed moeten om er op tijd te qeraken. En dan nog slechts drie ronden worden ge reden. Dikwijls zullen de toe schouwers de „koereurs" dusj niet te zien krijgen. De familie De Smet vertrekt reeds In de vooravond en vindt hier of; daar slaapgelegenheid. Anders wordt het een dutje In de wa gen. „Mij niet gezien", zegt vader De Smet, „wat denk je: midden in de week. Ik ga wer ken alsof er niets gebeurt. Je moet als gezinshoofd center binnenbrengen." Jenny De Smet bouwt geen torenhoge luchtkastelen, droomt niet van een regen boogshirt. Afwachten wat het wordt. Vooraan finishen, d( ploeg diensten bewijzen en als het enigszins kan „iets to nen", vindt ze erg belangrijk Jenny De Smet is nog jong Ze heeft dus nog al de tijc om naar de absolute internatio nale top te groeien. Van al de meisje-, die destijds met haai debuteerden is zij de enige overlevende". Doch zijzei spreekt niet van afhaken. In tegendeel ze doet het graag weet dat ze het kan en leef voor de wielrennerij. Tot haai 18de leerde ze voor naaister, Maar er zit geen toekomst L dat beroep Dus ging ze naai de fabriek alle dagen In hel s'of en cp sommige dager urenlang rechtstaan. Dat li geen ideale job voor haar Maar wat wil je. Er valt niet te kiezen. Pakken wat je kan meenemen In deze krlslstljd anders sta je op de keien, Trainen moet, buiten de jaar lijkse bedrijfssluiting, na vijf uur 's avonds gebeuren, moet er wat voor over heb ben. Jenny De Smet maakt er geen drama van. Ze vindt énden dingen ergerer Is veel t< weinig dopingkontrole na d< wedstrijden. Na het voorbij! provinciaal kampioenschap moest niet één meisje gaai plassen. Jenny vindt dat di bond ook de vrouwen tegen zichzelf moet beschermen en- de oneerlijke konkurrentie uit schakelen .Zijzelf heeft het echter niet voor het 'zeggen. En precies dèèrom blijft z geen uren bij stilstaan. Stil staan zal ze ook in Brauweiler niet mogen daar dient kei hard' op de pedalen geduwd. Misschien rijdt ze er een tik keltje sneller dan de andere meisjes Mare Marcel Duimen voor Jenny.

De Voorpost | 1978 | | pagina 20