KOMEN ER NOG «HONDSDAGEN»? KLUSJESDIENST NORA DE BOITSELIER: 'FAIR-PLAY VOOR ALLES! Meh pikkels of ajontjes De zeemacht op bezoek SERAV A BLOEMENFEEVERKIEZING 1978 De Voorpost - 11-8-1978 - 3 ALLEI TOE, MASKES... .van Olsji, klein of g trekt da na. dad 'n stad gelèk as d' ons mor on twic kadedoten gerokt vér die schoein plosj van Blommefei. Ge zodj gè gon moete peizen dat dad 'n affront es van Blommefei gekoezen te wèrren. Dad 'n es ni woor zee, da meigde van moy onveren. Te kontrore: "n Blommefei dad es eh masken dad eh ghiel joor op de kosten van 't stad oeveraal mag notoe goon woor dat er iet te doeng es. Van de Blommevoylink kroyg ze reigelier heer poesje blommenen vér de zjaok en de die mag ze tèn ooitdielen woor da ze wildj of allei ja, woor da 't noeideg es. Vanoyges moe ze dor tèn nog iet van heeroygen boygeiven hein, mor dad es iet dad heer jakken 'n kost: iveranst 'n beis al hier of adoor. Gelèk as on eh koppel gepansjoneirden, atissen de schei penen deir, die dor toch oèik standvasteg rondhangen kwestje van op de foto te stoon in de Veirpost - of on ne koereur die ondereirems of boeveneirems zjust in eh flèskes gepist heil Of gelèk as op de Joorbezze on aal die schoein jonges va zangers, gelèk as onzen Eddy, die naa van de joor oeik oyndelèk ne kier nor hier gevraogd es. Of on 'n délégoosje va vrémdelingen die op 't stadhoois heer plakkét kommen afholen. Want of dagge 't na geloeift of ni, mor links en rechts zèn der nog attoyd mensjen die nog azoei gien plakkét gekreigen 'n hemmen. En de die hole ze tèn ne kier nor hier hein. Ja vanoyges, de Keinink en de Keinin- ginne 'n kommen alle joren nor onze stoet ni zing, mor 't er zèn der toch nog veil ander die ze ne kier kenne vraogen en on wie dagge tèn nen blommekei zodj kenne gei ven. Gelèk as menier Moboetoe of menier Dada of on Dolf van de Veirpost... Lifst meh de beis hein, want 'k hem aal zè leven hoeire zeggen da nen blommekei zonder beis dat dad iet es gelèk as 'n oy zonder zaat. Al petank dat er van serrewoerdeg veil zèn die heer oy eiten zonder zaat, kwestje van 't ien en 't ander dad in de moede es, gelèk as hoeigen bloeddrik en albemin en witjsel, nie kalk in a nooirs woor dagge atletisme va kroygt. 'k Weit na ni of dagge naa van de joor nog azoei ien van die schoein klein ottokes boykroygt, da kaan ek ni zeggen. Want na ne kier 't ien gezeid gelèk as "t ander, die ottokes, awei door 'n hem nog ni veil blommefeiksen zing meh royn zee. lest en veraal zèn ze nogal "n betje klein ooitgevallen. En 'k weit da, 'k hem dad al gezing, as 'n blom- mendiges heer moet déplasseiren, tèn hei z' attoyd nogal veil supporters mei. En in azoei eh klein dingsken door kejje meh veil moeite meh vieren in. 't N meigen tèn nog gin aal te groeite zèn en sertoe gin aal te dikke. En tèn zitte ze nog meh heer knicnen teigen heer kinne. En plosj vér ne mensjelèkken blommekei 'n schitj er nimmer oever. En tèn meh Vastelaoved, jaan mensj, ten meigde ghiel dennen toyd gratis vér de zjaok meigoon meh de Prinsj. Peist ne kier, Sniewitjen most doveir iest nen appel opeiten woor dad de toei- verès vergif op gespittj hooi (ze doeng da naa nog zee, mor ze'n vertellen dor gien verrozjelkes nimmer oever) tèn ne ghielen toyd in 'n geloze mooit gon liggen tot as denne Prinsj van *k weit ni 'hoeveir den de tingelen en de breembeizen kwamp gedaven ver heer dor ooit t' holen meh 'n beis... Nie. naa goot da veil rapper, proeperder en gemakkelèkker. De Prinsj wert op 'n ghiel serjeize manier gekoezen deir de mensjen van Olst en op 'n ander. En 't es gebakken. Van den iesten dag hejje hem ba zè pitjen. Hè 'n zal ni mankeiren van oeveraal meh aa nortoe te kasjen. En zèn bezze stoot attoyd oepen g' hetj mor te pippen en hoy betoltj. Vanoyges kroygt 'n hoy dad oeik verom zee van 't fiestkommetoyt, mor alia, hè zol dad eivegoed in zenne zak kenne steiken en niet dielen meh aa, da masken da Blommefei gekoezen es.En most het gebeiren dagge hier of door op 'n baal want nor aal die bals meigde nortoe goon annen antrei zodj moeten betolen, awei, de Prinsj es 't er dorveir. As ge verkiert 'n moeje domei ni inzitten. A lief mag oeik meigoon. Allien 'n mag "n ni sjérloes zèn vér aal die beizen vanoyges. En vér ni ooit den toein te vallen es 't bést dat 'n hem verklidj per cksempel in 'n vooil zjannet. As 'n door ni oon 'n gerokt zal 'n wel iveranst van den icnen of den andere Prinsj- geweist ien van heer aa uneforemen meigen oondoeng oefk! En moest per malheir al getraad zèn, dad 'n es tèn nog gie inalheir! Mokt dagge dorteigen al ne kweiker hedj. Tèn kejje anne maan thoois zetten ba de kleinen. Hè kaan twsoyles zèn hooisweirk maoken of nor den teivei zing, gelèk as 'n wiltj. En hem troeisten meh 't gedacht: 't es toch mor vér eh joor. En 't komt er toch van binnen Allei toe, good in ajjer gemoed en lodj ajjer van navoon mor al opschroyven ver 't noste joor. Afgesproeken? DOLF voudig mogelijk vertegenwoor digen. Gezien de leeftijdsgrens is het voor Nora nu de laatste kans. Het is een soort afscheid zou eveneens rampzalig kunnen worden want wonden zouden nu niet gemakkelijk genezen. Tenslotte zou men zeer goed moe ten oppassen voor elke eetwaar want bederf zou in deze tijdspanne kwasi normaal zijn. Nu U min of meer weet waar de aan mijn jong leven, zegt zij nog. en dat wil ik wel nog eens lekker vieren. JVS «hond gebonden ligt» moeten de «hondsdagen» U juist even weinig welkom zijn als een «hond ineen kegelspel». Dat is nu wel duide lijk; het «staat er immers zo dik op als het haar op de hond». LH Wie ooit reeds een minuskuul deeltje van zijn belastinggeld terug kon krijgen onder de vorm van een glaasje schuimwijn ter gelegenheid van deze of gene receptie op het stadhuis, zal haar zeker reeds gezien hebben. Een goed verzorgde dertiger die je een drink aanbiedt en er vanop de achtergrond over waakt dat de feestelijke sluier van het bezoek of de huldiging naar wens gedrapeerd wordt. Deze rustige, aangename verschijning is Nora De Boitselier, de enige Aalsters^ kandidate voor de bloemenfeeverkiezing 1978. Wie Nora is, en waarom zij zich als kandidate gemeld heeft hebben wij voor U trachten uit te vissen. We zitten gezellig in de nog in herbouw zijnde woonkamer van nummer 36 aan de Affli- gemdreef. Daar vertelt me vrouw De Boitselier ons gebo ren te zijn op 26 januari 1943 in het teken van de waterman, want Nora gelooft in astrologie. Zij stamt uit een zeer kunstzin nige familie. Haar nu tweeën negentig jarige grootvader is kunstschilder. Moeder is pia niste en vader is vioolvirtuoos. Haar vader was tevens direk- teur van de Muziekakademie te Ninove. In 1939 was hij zelfs laureaat van de Koningin Elizabeth-wedstrijd. Zelf stu deerde Nora in haar jeugd ge durende zes jaar de geheimen van het pianoklavier. Voor haar meer wetenschappelijke oplei ding kon zij terecht aan het Ko ninklijk Ateneum en later aan de Hogere Handelsschool, waar zij het diploma van boek houden behaalde. Na bij ver schillende maatschappijen te hebben gewerkt kwam zij dan tenslotte in de stadsdiensten terecht waar zij mede instaat voor de goede gang van zaken in de dienst feestelijkheden. In die tussentijd vond zij nog tijd om te huwen met Jean-Paul De Boitselier, in onze stad alom De enige Aalsierse kandidate bloemenjee. (JM) bekend en berucht als «Prins Jean-Paul» door wie wij nog steeds in de stoffige hoeken van onze optrekjes «stroei- mezikskens» vinden. En even zeer om de telgen, uit dit vruchtbaar huwelijk voortge sproten, op te voeden Nora zou de kunstzin niet in het bloed hebben, indien zij hier voor geen uitlaatklep zou ge vonden hebben. Zij was gedu rende jaren aktief in verschil lende Aalsterse amateurgezel schappen, onder andere in re gies van Frans Roggen, zoals Voor Taal en Vrijheid, Kunst- Licht-en Vrijheid.en ook nog in De Kern. Opgroëién in een mu- zikr^al milieu en zelf muziek stuaeren daar hou je iets van over. Niet alleen de liefde voor de muziek en de kunst in het algemeen zoals Nora die heeft maar zeker in de eerste plaats een zeer genuanceerde voor liefde voor verschillende mu ziekstromingen. In het klas sieke genre gaat haar voorkeur onbetwistbaar uit naar Katjatu- rian, in het lichte genre zijn haar favorieten namen als Barbara Streisand en Sammy Davis Ju nior. bij de afdeling kleinkunst opteert zij voor Toon Hermans. Het in Aalst gangbare gerucht als zouden de ex-prinsen hun echtgenotes pousseren om bloemenfee te worden, omdat zij geen tweede maal aan de prinsenverkiezing mogen deelnemen, spreekt Nora De Boitselier formeel tegen. Ook echtgenoot Jean-Paul wil dit met klem ontkennen. Nora voegt er nog aan toe dat ze erg verontwaardigd was dit gerucht voor feit te moeten lezen in een bepaald persorgaan. Derge lijke opmerkingen dragen niet bij tot het opbouwen van een open en gezonde sfeer rond de verkiezing, aldus Nora. De be slissing deel te nemen is vol komen autonoom genomen. Wel geniet Nora de volledige steun van haar echtgenoot. «Hij staat voor honderd procent achter mij!» zegt Nora. Jean- Paul beaamt dit, en voegt eraan toe dat dit wel nodig is. Nora De Boitselier: -Er moet fair-play zijn.- (JM) Tenslotte ben je een jaar lang bloemenfee en brengt dit veel uithuizigheid met zich mee. Maar aangezien de stoere huisvader zelf heel goed het klappen van de zweep kent, is dat helemaal geen punt. Ant woorden op een vraag als waarom je aan zo'n bloemen feeverkiezing deelneemt is al tijd wat moeilijk. Voor onze kandidate spelen verschillende argumenten mee. Allereerst omdat ik van mijn stad hou, zo vertelt ons Nora. Ik ben er ont zettend aan gebonden Ooit ben ik hier eens een jaar weg getrokken. Ik ben ziek van heimwee teruggekomen. An derzijds wil ik nu zelf wel eens meemaken wat het is. Ik wil die hele sfeer eens zeer echt en direkt aanvoelen. Ook eens voor die grote massa op de planken staan. De uitdaging recht in het gezicht aannemen. Misschien spelen ook wel wat onbewuste faktoren mee. Een beetje de nostalgie naar de gemiste artistieke karrière Niettegenstaande de wil om mee te dingen en de ervaringen van de toneeltijd, mist Nora nog een tikkeltje zelfvertrouwen. Op dit ogenblik staat zij al te trillen als een espeblad van de plankenkoorts. Zij vertrouwt ons toe als de dood te zijn om tijdens de proeven een flater te slaan. -Honden- hebben steeds een belangrijke rol gespeeld in de volk staal. Gezegden en spreekwoorden waarin honden» figureren zijn er dan ook bij de vleet. Zegt men inderdaad niet quasi dagelijks dat -blaffende honden niet bijten- dat -wie hij een hond slaapt zijn vlooien beirapt-, dat -men geen slapende honden moet wakker maken-, dat -wie een hond wil slaan licht een stok vindt-en vooral dat - waar twee honden voor één been vechten een derde er mee heen loopt». «Hondsdagen» hebben in wezen wel iets gemeen met het weder, met het klimaat, maar niet met «weder te slecht om er een hond door te jagen». «Hondsdagen» zijn gewoonlijk dagen met uitzonderlijk hoge tem peraturen en zo zo hebben we er de laatste tijd. zij het dan ook in zeer klein aantal, wel gekend. Of er nog dergelijke dagen komen blijft voor ieder een raadsel. Oor- spronkclijkk situeerde men de pe riode waarin de hondsdagen kon den voorkomen tussen 24 juli en 23 augustus, een hele maand dus. In de Nederlanden, bij ons en bij onze noorderburen, verschoof die periode zich eigenaardig genoeg tol de tijdspanne tussen 19 juli en 18 augustus. Dus eveneens een maand maar dan wel iets vroeger. -Hondsdagen- kunnen dus nog steeds voorkomen maar «hondse dagen» wensen wij U uiteraard liever niet. «Hondsdagen- noemde men oor spronkelijk het tijdperk waarin Si- rius, ster in de konstellatie van de Grote Hond, Hondster of gewoon Hond genoemd, voor het eerst aan de sterrenhemel waarneembaar werd. Dus iets vroeger dan de op komst van de zon zelf wat de astronoom een heliakische op komst noemt. De Romeinen noemden deze ster «Canicula» ofte «hondje» en van daar komt dan ook voor onze «hondsdagen» de Latijnse bena ming «dies caniculares» of in de taal van Molière «les canicules». In de Oudheid ging deze periode door voorde warmste, de droogste en tevens de meest ongezonde Het weer zichtbaar worden van de Hondster leek dus een voorbode van ziekten en kwamen aller hande. En alhoewel door astro nomische oorzaken de heliakische opkomst van Sirius niet meer in bewuste periode valt is de naam toch gebleven. Ook in het volksgeloof spelen de hondsdagen een voorname rol. In die periode zou men vooral Nora betreurt het ook dat er niet meer kandidaten zijn. Temeer daar haar enige konkurrente, mannequin Margo Wojtulenski, geen Aalsterse is maar van Sinaai-Waas komt. Ik vind het ergens onrechtvaardig tegen over deze kandidate, zegt No- ra. Afgezien van de supporters die zij kan meebrengen is het hele Aalsterse publiek tegen haar gekeesd- En aangezien ook het publiek medezeg- gingsschap heeft bij de verkie zing is dit eigenlijk niet fair. Waarom in het reglement niet voorzien dat enkel kandidates van Groot Aalst mogen mee dingen. Op deze manier kan de publieke opinie zich tegen een bepaalde persoon keren. Ten zij men het publiek uit de be slissing houdt en deze enkel overlaat aan de jury die sa mengesteld is uit afgevaar digde dames van de verschil lende Aalsterse toneelvereni gingen. Misschien moet hier over wel eens een referendum worden gehouden. Aan de an dere kant staat Nora er op dat de beste moet winnen. Jean- Paul fluistert ons toe dat zijn vrouw bevangen is van een al les overheersend eerlijkheids gevoel. leder zet zich totaal in, en dan moet zij die er het voor deligst uitkomt onomwonden de overwinning behalen stelt Nora. De eerste vereiste is Fair-Play! Het gaat tenslotte om de vertegenwoordiging van onze stad en _daarvoor moet dq meest geschikte ambassa- drisse genomen worden. Het is geenszins Nora's bedoeling vedetteallures aan te kweken of zich de starlett aan te meten. Als ik het haal zal ik natuurlijk zeer gelukkig zijn en de op drachten zo goed mogelijk uit voeren. zegt zij. Ik wil de stad Aalst zo vriendelijk en zo een- moetcn oppassen voor honden want hondsdolheid schijnt dan gemakkelijk voor te komen. Een zwijn slachten lijkt ook voor de boer in deze peiode inoppor tuun want waarschijnlijk zou het vlees in de kuip bederven. Zich verwonden in deze periode V'% De zeemacht, op hezoek te Aalst, mocht schepen Monsieur en wn. stadssekretaris l'an Vaerenbergh ontvangen op liet schip JM In het huis heeft iedereen al eens problemen. Volgens de graad van aangeboren technisch inzicht of volgens de geschooldheid wat meer of minder. Bejaarden hebben die uiteraard ook en kleinigheden kunnen voor deze lieden uitgroeien tot onoverkomemke problemen. Een vakman in huis krijgen kost tegenwoordig veel, zeer veel geld. En dan moet men er nog in gelukken hem over de drempel te krijgen wat niet zo gemakke lijk blijkt te zijn. vooral als men bvb over geen moderne kommu- nikatiemiddelen als de telefoon beschikt. Vele mensen zijn nu geëvolueerd tot doe-het-zelvers maar voor bejaarden is dit natuurlijk evenmin een uitkomst. In het kader van het OCMW zijn er in vele steden en gemeenten reeds dienstcentra voor bejaar den, zieken en minder-validen opgericht, zijn er familiale helpsters, is er thuisverpleging en worden warme maaltijden aan huis afgeleverd aan haalba re prijs. Alvast blijkt toch noch te ont breken het verhelpen aan aller lei kleine ongemakjes als een de- fektesmeltzekering. een lekken de kraan, een slepende deur of zelfs een of andere boodschap. Vooral dan omdat ofwel de ge zondheid het niet meer toelaat of anders omdat de bestaande geldmiddelen waarover men beschikt te beperkt zijn om belangrijke sommen hieraan te besteden. Wel werden reeds private initia tieven in deze zin genomen met vaak goede resultaten maar meestal bleef het dan toch bij lofwaardige pogingen omdat de aktieradius te klein bleef of de beschikbare middelen te be perkt. In het kader van de wet Spitaels heeft het Aalsters OCMW daaraan nu wel willen verhelpen. Sinds 1 juli '78 werden inderdaad vijf «klusjes mannen» aangeworven: een loodgieter, een elektrieker, een metselaar, een schilder-behan ger en een schrijnwerker. Hulpbehoevende weduwen, minder-validen, gepensioneer den die er niet toe in staat zijn een lekkend kraantje te dichten, een elektrische leiding te herstel len of een versleten behang te vervangen kunnen hiertoe be roep doen op het OCMW. Gasthuisstraat 40 te Aalst. LH p. WOONINRICHTING MOLENSTRAAT. 70 AALST TEL 053-21.76.08 Leolux maakt gestoffeerde meubelen zoals geen ander dat kan. Met waardevolle materialen, echt rundleder en hoogwaardige stoffen scheppen vakmensen zitcomfort en woonsfeer waarvan U jarenlang in volle rust kunt genieten. U weet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij

De Voorpost | 1978 | | pagina 3