INFORMATIE MOET TWEETALIG GEGEVEN WORDEN TOCH EEN OPLEIDINGS CENTRUM VOOR DE TERTIAIRE SEKTOR IN AALST FIESTA AAL-OSTA TRO-PIK-AANA EN GOI-NA OFTEWEL: TRAP-EKIK-ET AFNA OF GEIR-NA? «TERMUURSE KAPELLEKENSDAGEN» VEROVERT DE DENDER IN EER HERSTELD PEDILUX KERKSTRAAT 18,^, AALST 4 - 11-8-1978 - De Voorpost TAK***. Ongeveer 100 gelovigen kwamen bidden aan de Kapel Ter Muren. E.H. Onderpastoor Eeman was voorlezer tijdens de bidstonde. <JM) Vervolg p. 1 aantoont dat de koördlnatie met zijn kollega Spitaels niet te best loopt en anderzijds de administratie van de R.V.A. toch ook terzake bevoegd is. zullen alle betrokken partijen in het komitee zich samen achter de zaak moeten zetten, zoniet wordt het terug een maat voor niets. Het A.C.V. zal zijn inspannin gen verder zetten en de sa menwerking met A.B V.V en het stadsbestuur in niets in de weg staan. Tijdens de jongste gemeenteraadsvergadering vroeg de heer Gh. Willems een motie goed te keuren Inzake het taalgebruik tijdens de studiedagen over «Informatika en gemeentebeleid». Deze studieda gen gingen door op 27 en 28 april in het Hyatt Regency Hotel te Brussel. Er werd, tot grote ergernis, vernomen dat op de tweede studiedag alleen het Frans als voertaal werd gebruikt. Alleen franstallge komputer-deskundigen voerden het woord, terwjjl de nederlandsta- lige deelnemers slechts een dokumentatle aangeboden kregen, die vertaald was in een onverstaanbaar en afschuwelijk Nederlands. De handelswijze van de initia tiefnemers werd veroordeeld, daar zij absoluut geen rekening hielden met de pertinente en scherpe opmerkingen die ge- formullerd werden naar aanlei ding van de eerste studiedag op 28 april 1977. Ook toen ging het over het niet eerbiedigen van het taalevenwicht en het niet inscha kelen van nederlandstalige spe cialisten. Toch werden een groot aantal inschrijvingen verkocht aan Vlaamse gemeentebesturen, zonder deze vooraf te informe ren over de onbillijke wijze waarop deze studiedag zou uitgebouwd worden en zijn verloop zou krijgen. Verder werd aangeklaagd dat de Vereniging van Belgische Ste den en Gemeenten aan een dergelijke initiatief zijn mede werking heeft willen verlenen. Er werd geëist dat de Vereniging in de toekomst zich alleen zou engageren voor initiatieven waarbii de kommunautaire ver houdingen perfekt geëerbiedigd worden. De houding van Vlaam se ambtenaren en mandataris sen. die op de studiedag hun veroordeling hebben uitgespro ken over de wijze waarop deze zijn verloop kende, werd goedge keurd. Zij hebben zich gedistan- cieerd door de vergaderlokalen te verlaten. De ministers van Binnenlandse zaken en Vlaamse aangelegenheden worden ver zocht maatregelen te treffen tegen initiatieven, die op deze wijze misbruik maken van het vertrouwen der gemeentebestu ren. Er wordt aangedrongen bij de verantwoordelijke en bevoeg de instanties om uit te lokken dat ten gerieve van de gemeente besturen op wetenschappelijke wijze informatie zou verspreid worden in verband met de toepassing van de informatika en het gemeentebeleid. De motie, die met éénparigheid van stemmen werd goedgekeurd, is verzonden aan de Ministers van Binnenlandse zaken en Vlaamse aangelegenheden én aan de Secretaris-generaal van de Ver eniging van Belgische Steden en Gemeenten. Deze laatste vereniging liet echter weten dat zij het initiatief tot het inrichten van voormelde studiedag op geen enkel ogen blik onder haar hoede nam of steunde. Zij droeg geen enkele verantwoordelijkheid voor de organisatie ervan. De organisa toren hadden de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten slechts een spreker gevraagd, die er het standpunt zou uiteenzet ten inzake het probleem van de gemeentelijke informatika. De Vereniging had haar instem ming daarmee betuigd, op voorwaarde dat de Minister van Binnenlandse Zaken en de Kabinetschef van de Minister van het Openbaar Ambt er eveneens het woord zouden willen voeren. De Vereniging was immers van oordeel dat zij in die omstandigheden haar standpunt kenbaar moest kun nen maken op voet van gelijk heid met de Ministers van Binnenlandse Zaken en van het Openbaar Ambt. Toen werd vernoemen dat noch de heer Boel, noch de heer Hermanus aan de studiedag zouden deelnemen, liet ook de Vereniging van Belgische Ste den en Gemeenten verstek gaan. Men kan dus in de bovenver melde aangelegenheid niets ten laste gelegd worden. Zij kan echter wel verzekeren dat het in de motie uiteengezette stand punt in verband met de ge wraakte feiten volkomen ge deeld wordt. Het direktiekomitee van de Vereniging heeft derhalve be slist dat, wanneer in de toekomst informatievergaderingen wense lijk zijn. de Vereniging hier zelf het initiatief voor moet nemen ten einde aan de gemeente alle waarborgen te bieden en dit in alle opzichten, inzonderheid op het vlak van een nauwgezette eerbied voor de twee nationale kuituren en hun volledig gelijk waardige behandeling. De Maatschappij voor Mekano- grafie ter toepassing van de sociale wetten is geenszins verwonderd dat de initiatief neemster, de vereniging A.S.A. B.. deze ganse organisatie bijna uitsluitend in het Frans heeft opgevat: het is inderdaad een vereniging voor Franstaligen. De direkteur-beheerder, de heetfTer S.J. Bogaerts. wijst er echter oppers dat het niet onbekend is dat er teg Aalst mensen wonen die meeih dan twintig jaar ervaring hebbeii op het gebied van de informati]gesi ka en die zitting hebben verscheidene beroepsverenigin-Krer gen. waarbij het hen dangme mogelijk wordt advies uit tewell brengen in verband met initia-^os tieven die zouden willen onder-ppn schreven worden. De heer Bo-|re(j gaerts wijst er verder op dat degnd Maatschappij voor Mekanogra-van fïe ten allen tijde bereid is omfoon voor de administratie én defcaC gemeenteraad van Aalst, kur-Len sussen op touw te zetten, zowelLen ten titel van algemene inleidingjpgri als van vervolmaking in dej^n informatika. Lg| R. Devljver eni( Vervolg p. 1 Wat de prinsencaemere betreft is deze financiële aangelegenheid slechts de druppel die de emmer doet overlopen. Reeds enige tijd is er tegen hen een tegenkanting aan de gang, die door enkele leden binnen het feestkomitee wordt ge dragen Zo vinden woordvoerders van de kamer het eigenlijk wel wat belachelijk over een dergelijke som te moeten redetwisten gezien de kwaliteit, de inspanningen, en de bijval die zij met hun nummers genieten bij het Aalsters publiek. In vergelijking met wat wordt neergeteld voor andere attrakties, is deze som zo vinden zij, echt niet overdreven. Drie maanden werktijd, eigen kostumes, eigen dekor en het betaalde studiowerk zijn de inspanningen die zij er zich voor getroost hebben. Veeleer voelen zij zich in de hoek gezet, zelfs het woord Boy-cot wordt zonder verhaal uitgesproken. Zij zien het meer als een manoeuver. zoals er de laatste tijd tegen hen worden uitgevoerd, uit schrik bo ven de hoofden van bepaalde men sen te gaan groeien. Men vraagt zich af. zo zeggen ze, of men ons eigenlijk nog wel au serieux neemt. Als men de uitspraken van Keizer Kamiel. die zou gezegd hebben dat de prinsencaemere geen karnavalvereniging is en dat zij geen echte kamavalisten zijn. zo even ter zijde neemt, dan kan men zich inderdaad vragen stellen omtrent de houding die sommige mensen van het feestkomitee tegenover de kamer aannemen De prinsen voelen ook een achteruit- steken door voorzitter Frans Wau- ters aan ten opzichte van Kamiel Sergeant. De reden voor het niet toekennen van de gevraagde ver goeding is inderdaad wat labiel als men aan Keizer Kamiel wel vijf duizend frank als konferencier uitbetaalt. De prinsen trachten voor deze houding een uitleg te vinden in de ontevredenheid over het gevraagde bedrag voor het uit beelden van de affiche in de laatste karnavalstoet. Dit zou het schild zijn waarachter Frans Wauters zich wegsteekt. De uitlatingen van Keizer Kamiel verstaan zij ook met. te meer daar zij in het verbond zijn uit sympathie voor hem. die trouwens zelf gewezen prins is. Anderzijds mogen de prinsen er toch weer voor zorgen dat de prij zen opgehaald worden, zowel voor de namiddag voor de derde leeftijd als voor de bloemenfee- verkiezing. Ofschoon ze dit reeds gedurende twaalf jaar doen. kre gen zij er slechts sinds vijfjaar hun eigen etiket opgeplakt. Wat hen ook zorgen baart is de politieke gerichtheid binnen het feestkomi tee. Een goed verstaander heeft maar één kleur nodig. De prinsen hebben er steeds voor gestreefd dat binnen hun eigen werking te verbannen en treden dan ook op voor leden uit alle facetten van het spektrum. Een riem onder de prin senharten blijft evenwel de hou ding van de burgemeester en het schepenkollege. Getuige hiervan nog een recent schrijven van Louis D'haeseleer aan de kamer, waarin hij zich ten zeerste opgetogen en erkentelijk voelt voor het optreden op de «Blauwe Nacht". Het stand punt voorde toekomst van de prin sencaemere is dan ook duidelijk: «Wij willen geen tweedracht zaaien in het feestkomitee, maar zolang binnen die vergadering mensen zijn die ons niet willen aanvaarden, dan zal slechts het schepenkollege kunnen rekenen op onze welwillende houding om de stad waarvan wij houden kleur bij te zetten, en voor de inwoners die wij zeer genegen zijn ons ten dienste te zetten. JVS Vervolg p. 1 Even versassen aan Amylum op de stinkende Dender. (JM) dag der vormelingen, dinsdag 8 die der parochiale organisaties en tevens ziekendag, woens dag 9 de dag vooroverledenen met zieledienst, donderdag 10 de dag voor de Derde Leeftijd en vrijdag 11 komt de jeugd aan bod in een eigentijdse eucha ristieviering. De volgende da gen is er telkens te 18.45 uur rozenkrans en op 15 augustuj is er de sluitingsdag met tf 18.45 uur rozenkrans en te lf' uur plechtig lof gezongen docT koor en gelovigen met proces? sie met het H. Sakrament naaf de parochiekerk. Tijdens weekdagen zijn er telkens misj sen te 7, 7.30 en te 8 uur f L.H Traditioneel wachtten de jongeren in de omgeving van de Termurenkapel op de voorbijgangers die wat geld in hun kapelletje willen leggen. (JM) Na een smeekschrift van grif fier Jan Baptist Bernard De Pauw aan de aartsbisschop werd het kapelleken dan ook gesloopt en in 1763 werd er een nieuwe opgericht op de huidige plaats waar ze minder van de Dender te lijden zou hebben. DE KAPEL EN HET BEELD In de voorgevel van de huidige kapel treft men nog een steen met «1763» erin aan. Binnenin wordt men getroffen door een mooi altaar in late barokstijl, da terend uit de tijd der stichting. Ht tabernakel verbeeldt het slachtofferen van Izaak door Abraham en de lijst van het schilderij is in Louis XV-stijl. Het mirakuleus beeld van O L. Vrouw is een klein schilderij op eikenhout. Het hangt aan het altaar en stelt Maria voor met het Jezuskindje op de schoot. Maria is getooid met kleed, mantel en hoofddoek met goud afgezoomd. Onder het schilde rij leest men: «O Mater Dei, memento mei». Tijdens de Franse Revolutie, tussen 1796 en 1798, werd de kapel ver kocht aan de familie Opsomer uit Wetteren en nadat ook de familie Le Marois, eveneens uit Wetteren, ze in eigendom had gehad werd ze door deze laat ste aan de kerk van Erembo- degem geschonken op voor waarde er een jaarlijkse mis op te dragen. In 1974 was de ka pel, zo binnen als buiten, aan grondige restauratie toe en nog recent is het plaatsen van een nieuw kruis en een haantje op de kapelletoren. Deze worden bij de slotplechtigheid op dins dag 15 augustus ingezegend EEN HEEL PROGRAMMA Van vrijdag 4 oogst tot en met dinsdag 15 augustus zijn het de «Kapellekensdagen», waarbij O.L.V. vooral wordt aangeroe pen tegen zenuwziekten. In de kapel wordt de Eucharistie op gedragen en 's avonds werd en wordt de Rozenkrans gebeden. Maandag 7 augustus was de GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16/32/25/001 1/6/40/25302

De Voorpost | 1978 | | pagina 4