DOCHTER VAN GUSTAAF PAPE BEGRAVEN I AALSTERSE GILLES VRAGEN MEER STEUN mm§mm GUSTAAF PAPE SINT-JOBFEESTEN. MET BOUWPLANNEN Aalsterse flitsen AALST RAAKT BLAVIER NIET KWIJT OVER LEGf De Voorpost - 11-8-1978 - 5 Op zaterdag 29 juli overleed Lauretta Gabriëlle Victoria Pape en op donderdag 3 augustus werd het stoffelijk overschot van de weduwe van Norbert Renders op 84 leeftijd na een dienst n de Capucienenkerk te 11 uur begraven en zulks in afwezigheid van een vertegenwoordiger van het Aalsters stadsbestuur. Lauretta was immers de doch- ler van de op 20 december 1920 op 63-jarige leeftijd te Aalst overleden direkteur van de muziekakademie en bekend komponist. MUZIEKSTUDIËN Lambrecht Lambrechts vertelt dat Gustaaf Pape. Aalstenaar van geboorte, opgroeide tus sen het gerammel van potten en pannen in de ijzerwinkel van zijn vader. Al speelde hij steeds van in zijn prille jeugd op de harmonika en al vertelden de puren dat hij desnoods uit een houten klopper muzikale tonen zou hebben ontlokt, toch gin gen zijn studieën een gans an dere richting uit. Hij deed volle dige moderne humaniora en op veertienjarige leeftijd legde hij met de grootste onderschei ding het examen van landmeter af. Meetketting en lidstokken heeft hij echter zeer weinig ge hanteerd want hij wilde verder studeren en ingenieur worden. Wegens een drievoudige rouw in het gezin moest hij echter deze droom opgeven. Inmid dels bleef musiceren een ware hobby, vooral nadat hij zich een piano had weten aan te schaf fen. Zelf ervan overtuigd niet de no dige kommerciële geest te hebben en dus in de handel geen heil ziend liet hij zich op 20-jarige ouderdom te Gent in het Konservatorium inschrij ven. Hij volgde er klavier, viool, klarinet, hobo en kompositie. Dat zulks te veel hooi op de vork was zag hij dra in doch de leraar harmonie Samule wist hem te voorspellen dat hij een puik muziekleraar zou worden. Ook een van zijn duurbare meesters, A D'Hulst bij wie hij kontrapunt studeerde deelde deze mening. Van de stad Aalst kreeg hij een treinabonnement doch aan prijskampen mocht deze «vrije leerling» gezien zijn gevor derde leeftijd niet deelnemen zodat Pap nooit op onder- kantaten en harmoniestukken wist Gustaaf Pape al spoedig de aandacht te Aalst op te ei sen. Voor inhuldigingen, her denkingsfeesten en kerkelijke plechtigheden was Pape de aangewezen man. «Iwein van Aalst», een ge schiedkundig drama van Dr. Bauwens, werd met muziek van Pape opgeluisterd en kende veel sukses, zo binnen als buiten de stad. Zoals Guido Gezelle steeds klaar stond voor een gelegen heidsgedicht bij een kommu- nie, een huwelijk, een jubileum, had Pape steeds een melodie in petto en in verscheidene ge zinnen en Aalsterse maat- scheidingen heeft kunnen bo- schappijen, ook bij de Konink- gen. Dat belette hem echter niet een flink toondichter te worden. Latephoorde men dan vaak deze «self-made-man» getuigen dat hij geen ander di ploma had dan zijn kunste naarsziel die hij door eigen wil en werk had pogen te ontwikke len. Heel zijn leven heeft het hem toch berouwd dat. toen hij zijn opleiding als voltooid acht te, te oud was geworden om aan het Tornooi voor de Prijs van Rome deel te nemen. KOMPOSITIES Door het komponeren van ge- legenheidsmuziek als koren, In verband met de Aalsterse avond en de daaropvolgende )loemenfeeverkiezing is er al heel wat te doen geweest. Het ligt geenszins in onze bedoeling ons te mengen in een Jpolitieke, financiële en kommerciële touwtrekkerij, maar in 1 rerband met de financiële eisen door de ene en de andere )oc gesteld wensen wij uw aandacht te vestigen op het financiële „Zorgenkind dat de «Aalsterse Gilles» heet. dTer gelegenheid van de Prin- nj4 enverkiezing 1978 brachten «ij een spektakel welke te lordelen naar de gunstige èrskritiek en de lof ons door iet feestkomité toegezwaaid in ieders smaak is gevallen. )e 45 kostuums, de talrijke loeden en de dekors kosten oen ruim 40.000 franken. )e gilles werden voor deze irestatie niet vergoed en wij rroegen er evenmin om op dat ijdstip, omdat wij onze show iamen met de realisatie van onze reus, als dé prestatie van de gilles stelden in het teken i/an de 50e kavalkade. eerTer gelegenheid van de Aals- otferse avond op vrijdag 25 au- i" Kjgustus zullen de gilles opnieuw eeifneewerken. Onze leden zullen >e1die avond de heksenfeesten en itijgeschiedenis van de gilles- inbroeperingen in Aalst in beeld ■n-prengen. De huurprijs van de a"failleshoeden en kostuums tcwelke in deze show voorkomen 'posten aan onze vereniging er*iopnieuw 15.000 fr. Nochtans }°-|reden wij die avond, zoals alle dejandere deelnemers en als lid rawan het Aalsters Karnavalver- 3mbond gratis op. deNadat wij langs de pers om Jr"«ennis kregen van vergoedin- ve'|gen aan verenigingen of groe- n8|pen uitgekeerd of uit te keren. depjn wij ten zeerste benieuwd welke subsidie aan onze ver- leniging zal worden voorbehou den voor ons optreden met de Prinsenverkiezing 1978 ij maken van de gelegenheid bruik om even uit te wijden over de financiële dobber welke wij elk jaar opnieuw voor de medewerking aan de twee biezonderste karnavaldagen, te verwerken hebben. De huur van de hoeden en kos tumering. voor de formatie zoais die ter gelegenheid van de 50e stoet aantrad, de kost prijs van de appelsienen, de nodige verzekeringen en de vergoedingen aan onze muzi kanten, worden voor de ko mende karnavaloptocht op 240.000 fr geschat Bij de jubileumstoet werd ons 120.000 fr toegekend, bedrag dat dient te worden vermeer derd met een bedrag van 12.000 fr voor onze prestaties op maandagavond en dat nau welijks toereikend was voor de kosten aan appelsienen die avond tijdens de Rondedans uitgeworpen. Als wij er in onze vereniging rekening mee hou den dat de subsidie voor de komende kavalkade zou kun nen teruglopen, dan zullen wij in 1979 minimum 120.000 fr dienen bij te passen. Het feit dat wij elk jaar een flink bedrag (de helft) dienen bij te passen bestaat reeds sinds de> stichting in 1971 Om het hoofd hieraan te bieden werd in 1972 beslist een lidgeld van 100 fr te zullen innen per maand en per lid. Deze ledenbijdrage is op heden gestegen tot .700 fr per jaar en per lid. Rekening hou dend met de individuele kledij- en materiaalkosten bedraagt de tussenkomst per gilleslid rond de 5.000 fr per jaar, be- De geschiedenis van Eendracht Aalst en scheidsrechter Blavier ligt ongetwijfeld nog in het geheugen van iedere Aalstenaar. ook van de niet-voetballiefhebber. De Waalse fluitenier is meermaals het dankbare onderwerp geweest voor allerlei spotternijen vanwege de spotgrage Aalstenaar. Maar naast een ludiek voorwerp, is hij tevens één van de S meest verwenste figuren geworden, vooral door de aan hangers van zwart-wit Maar dit alles ten spijt, raakt men te Aalst niet van die perikelenfluiter af. Meer zelfs, hij wist zich nu en dan nog wel eens in de belangstelling te plaatsen. Zo ook vorige week. Aanleiding hiertoe was een klein rijfoutje van de vroegere internationale scheidsrechter. Meer be paald woensdagmorgen 2 augustus raakte hij met zijn wa gen van de weg te Koksijde en kwam aldus in de Veurne- vaart terecht, met wagen en al. Dat hij naast een goede of minder goede fluitenier, ook nog een sportman is en op de koop toe een ijzig kalme verschijning, bewees hij dan door de manier waarop hij zich uit zijn hachelijke positie bevrijd de. De heer Blavier bleef na de plons rustig in zijn onderge dompeld voertuig zitten, tot het nagenoeg volgelopen was Toen slaagde hij erin de deur te openen en al zwemmena ongedeerd de oever te bereiken. MON D.G. drag waarvan hij of zij nooit iets terugziet. Dank zij de medewerking van de vele duizenden sympatisan- ten, van de ereleden en be- schermleden, hebben wij steeds het hoofd boven water kunnen houden De vraag is: Hoelang nog?? Zullen wij in de toekomst en die toekomst is voor de volgende kavalkade, al dan niet het hoofd kunnen bieden aan de steeds toenemende financiële lasten? Heeft de Stad Aalst dan niet de plicht een folklore al dan niet eigen sinds 1926 onafge broken uitgebeeld en in ere ge houden, verder te stimuleren en door alle middelen, vooral financiële, in leven te houden? Het bestaan van onze vereni ging komt in het gedrang door de hoge uitgaven welke onze verenigingskas elk jaar dient te doen. Is het dan niet mogelijk dat de enige folkloristische karnaval- groepering van uw stad, zijn au tonomie behoudend, als een groep totaal buiten wedstrijd wordt aanzien en aan wie men een hogere noodzakelijke en toereikende subsidie voortbe- houdt. Het appeltje voor de dorst welke wij na al die jaren van hard werken, leuren en lidgeld betalen hebben overghouden, verzekert onze medewerking aan de 51e karnavalstoet. Intussen rijst de vraag: Wat nadien? Het is ons onmogelijk nog meerdere financiële offers van onze leden te verlangen, te meer daar onze groepering be staat uit enkele huishoudens, waarvan man, vrouw en kind of kinderen deel uitmaken. Bij dit alles komt nog dat prak tisch elke Aalstenaar reeds een gillessouvenier bezit en onze inkomsten op dat gebied ge voelig zijn teruggevallen. Wij hebben echter hoop en ver trouwen in de toekomst, omdat ÏE? NAGEDACHTENIS lijke Harmonie St-Cecilia te Moorsel, zijn nog komposities van deze kunstenaar te vinden, in een zeer mooi handschrift. Ook een «Passiespel» naar een libretto van pater Bauwens zette hij op muziek. Duizenden kaarten werden ervoor op voorhand verkocht en uit alle delen van het land stroomden gelovigen naar Aalst zoals later naar het «Mariaspel» te Halle Veertien dagen op voorhand moesten de kaarten reeds worden aangevraagd en ook de bisschop van Gent kwam naar Aalst zijn waardering be tuigen. Monseigneur wilde ook De militaire opleid f«'j l.orljallng hebbci EEN BEGAAFD TOONDICHTER run do «erkiag Foto van Gustaaf Pape a 1921 (JM) dit spel met 400 uitvoerders te Gent brengen en men trok er zelfs mee naar Zwitserland, meer bepaald naar Geneve waar het geestdriftig werd toe gejuicht. Aangemoedigd door het suk ses zag een tweede misterie- spel 't licht, «De Hemelkonin gin», ter gelegenheid van de 550e verjaring van O.L.V. ter Druiven. Met de innig-zoete, vroom-verheven melodieën oogstte Pape weer veel bijval doch wanklanken in dit lofkon- sert bleven hem uiteraard evenmin gespaard. GUSTAAF PAPE TALENT VOL DIRIGENT! Ook als dirigent mocht Pape veel lauweren oogsten. Voor de «Rubenskantate» had hij niet minder dan duizend uitvoerders samengetrommeld en het werd op de Grote Markt dan ook een waar muzikaal fes tijn. Stadsbeiaardier De Mette speelde mede, de klokken van St-Martinus bonsden plechtig in kadans mede en kanonscho ten donderden over de stad. Uit de handen van entoesiaste bewonderaars mocht de diri gent dan een borstbeeld van Beethoven ontvangen Elk jaar zou nu een gelijkaar dige muziekuitvoering plaats hebben. Zo kregen zijn stads- wij er van overtuigd zijn dat en Gemeenteraad, en Feestkomi- tee een groot gedeelte van onze financiële zorgen kunnen helpen oplossen en deze maat regel de goedkeuring van het A.K.V. zal wegdragen, om al dus de «Aalsterse Gilles» ver der in stand te kunnen houden. Het zou ons verwonderen dat de interesse voor onze vereni ging door de dringende vraag voor hogere financiële steun en de daarbijhorende fysieke in spanningen, zowel voor en tij dens de karnaval, niet naar waarde zouden worden gepre zen. Wij geven alvast alle karnaval- minnende raadsleden en feestkomiteeleden rendez vous met ons optreden op vrij dagavond 25 augustus 1978. Namens de Aalsterse Gilles. De secretaris De Voorzitter De Bruyn Rony De Stobbeleir genoten die zich in Antwerpen waanden «De Wereld in» van Peter Benoit, «De Leie» en de «Van Rijswijskantate» even eens allebei van Benoit, «Klokke Roeland» van Tinei, «De Zeemanskinderen» van Andelhof. «Zangersgroet» van Roels en Gilsons puike «Kan- tate op oude motieven» ten gehore. Elk van deze openluchtkonser- ten was een gebeurtenis, niet alleen voor de stad zelf maar ook voor de hele omgeving. Ook werkten deze manifesta ties stimulerend op de presta ties in andere gewesten. Eisten de realisaties van Gus taaf Pape te Aalst soms wonde ren van dapperheid en werden ook hem allerlei hinderpalen voor de voeten geworpen, toch wist hij elke onderneming tot een goed einde te brengen. Onder het motto «la trève des partis» in het toch eeuwig gis tende Aalst juichten lieden van alle gezindheden deze gezag volle leider toe. Onafscheid baar blijft dan ook de naam van de Aalsterse kunstenaar Gus taaf Pape aan menige artis tieke realisatie verbonden. LIEDEREN Naar het voorbeeld van Ant werpen en Gent richtte Gustaaf Pape ook te Aalst «Lieder avonden» in waaraan hij ook zijn beste krachten wijdde. De verschijning van zijn «Acht Lie deren» in 1913, hij was toen 56 jaar oud was in de Vlaamse muziekwereld dan ook een gebeurtenis. Voortaan zou ook onze Denderstad op de muziekprogramma's wor den vertegenwoordigd met pa reltjes als «Het Vlindertje», «Oude Liefde» en «Zusterke Begijn». DIEP-MENSELIJK Niettegenstaande in de weet te zijn van het te Ramskapelle sneuvelen van zijn énige zoon Fnts; licentiaat handelsweten schappen, hanteerde hij bij de bevrijding en de intocht van de Verbondenen toch de dirigeer stok voor een Krijgsmars van eigen kompositie en Yolanda van Wambach. Dat bij deze uit voering de tranen van zijn wan gen parelden was alleen merk baar voor de aandachtige kij ker. Gustaaf Pape wist zich immers in alle omstandigheden te beheersen. Aan belangstelling en aan moediging heeft het trouwens Gustaaf Pape ook tijdens zijn De N.M.B.S. is op dit ogenblik bezig de interne verbou wingswerken voor bet station te bestuderen. De aanbesteding van deze werken zou gebeuren in 1979. De buiten vernieuwing van het station zou wellicht nog in 1978 kunnen aanbesteed worden. Minister van Verkeerswezen J. Chabert heeft aan burgemeester D'haeseleer laten weten dat hij het niet opportuun acht een nieuw werkbezoek te organiseren. Alle problemen werden besproken tijdens zijn bezoek te Geraardsbergen. Wanneer er andere speci fieke problemen moeten besproken worden is hij wel akkoord om in vergadering samen te komen. Clement Matthijs uit Wetteren zag op het kruispunt van de Kapucienenlaan en de St. Jobstraat zijn personenwagen uit branden. De brandweer kon de wagen niet redden. Met een sigaret in bed stappen is steeds gevaarlijk. Frans De Strooper kan er van meespreken. Niet alleen brandde het bed uit, maar er was heel wat brand- en waterschade in de slaapkamer. Twee Spanjaarden werden aan de Grote Markt door de rijkswacht betrapt toen die een bromfiets wilden stelen. De bewoners in de Bevrijdingsstraat zijn niet tevreden. In het kontrakt dat de huurders met de stad hebben afgesloten staat dat de hagen tweemaal per jaar moeten gesnoeid worden. Het is ruim een jaar geleden dat dit nog gebeurde. Andere bewoners van stadswoningen wachten nog steeds op aansluiting op aardgas. Tijdens een raadszitting beloofde schepen A. De Maght dat deze aansluiting voor juni 1978 zou gebeuren. Ook wordt er geklaagd over de slechte toestand van deuren en ramen. In een ander gedeelte van de straat werden deze vervangen. De huurders worden ongeduldig. Een plezante anekdote. Een ambtenaar in de Eikstraat was zinnens om zijn dakgoot te herschilderen. Op 20 juni rond 16 uur kwamen twee brandweerwagens en een 900 kombi met flikkerende lichten een lange ladder leveren. Dat kan in Aalst alleen! Onder de auspiciën van de Gemeenschappelijke Aktie: Algemeen Belgisch Vakverbond A.B.V.V..B.S.P. federatie Aalst. Socia listische Mutualiteit Bond Moyson organiseert de C.S.C. «De Rank» een voordrachtavond met Joop Den Uyl, voorzitter van de Partij van de Arbeid en oud-minister -president van Nederland. Hij spreekt over «Socialisme en Kristendom in het Europa van morgen»De voordracht gaat door op vrijdag 15 september 1978 om 20 uur in de Keizershallen te Aalst. De personenwagen van Hilda Van Muylders werd in het stadscentrum gestolen. De dieven zijn bijzonder vlug met het voertuig kunnen vertrekken. Vorig weekeinde diende de rijkswacht uit te rukken daar in de omgeving van de Lange Haagstraat te Gijzegem werd geschoten. De dader kon niet meer gevat worden. Gustaaf De Luyck is nog maar pas terug van een voettocht naar Lourdes of hij heeft reeds weer plannen. Hij zal deelne men aan de vierdaagse van de Ijzer en de vierdaagse van Meehelen. In 1979 wil hij een v oettocht naar Rome organise ren. In 1980 trekt hij te voet naar Rusland waar hij de Olympische Spelen zal bijwonen. Na de vraag van de prinsen aan het kollege om 20.000 F te krijgen (toen feestkomitee reeds afgewezen had) besloot de voltallige vergadering toch 20.000 F toe te kennen. Hierna is Frans Wauters terug naar het kollege gelopen om de zaak te bespreken. Het punt werd terug op de dagorde geplaatst en de vergoeding werd gewij zigd tot 10.000 F. Een afvaardiging van het kollege heeft dit aan de prinsen gemeld. Toen is de prinsencaemere hiermee akkoord gegaan, naar hun zeggen om de mensen die de kamer nog gunstig gezind zijn ter wille te zijn en uit liefde voor de stad. Zodoende treden ze op de bloemenfeeverkiezing op voor 10.000 Op de jaarbeurs zijn 125 eksposanten, waarvan 64 van Groot-Aalst, De nieuwkomers worden in dc tent onderge bracht. Herinneringsgeschenk voor de eksposanten: een schets van de kerk van Baardegem, getekend door Frans Wauters. Eerste prijs bloemenfee: 50.000 F. Mensen die bij de ingang van de jaarbeurs een kaart kunnen vertonen waarmee zij bewijzen voor 50 gehandikapt te zijn krijgen gratis toegang. Beveiliging jaarbeurs: keizershallen vanaf 22 u. stedelijke politie. Parking en ingangen door Inter Garde. Bierprijzen: 25 F 15% 29 F zodat er toch weer 30 F zal gevraagd worden. Roel Van de Plas leven met ontbroken. «Loon voor eigen werk in eigen stee» scheen het parool van de toenmalige bevolking. Hij werd leraar en later direk teur aan de Stadsmuziek- school die een gunstige faam verwierf. In het St- Jozefsgesticht werd hij na 25 jaar professoraat geestdriftig gevierd. Hij was er inderdaad leraar, kapelmeester en orga nist Sinds 1895 was hij ook als muziekleraar gehecht aan de Staatsmiddelbare School en ook hier werden flinke kinder koren ingestudeerd. Verder hadden muziekmaat schappijen uit de omgeving als Asse en het reeds geciteerde Moorsel hem als dirigent en op talrijke wedstrijden voor harmonie- en fanfaregenoot schappen zetelde hij als jurylid, daarbij zich steeds begrijpend opstellend. OOK TONEEL Bleek zijn lied «Het Vlindertje» een topper, een tegenhanger van Schuberts «Heideroosje», dan toonde Gustaaf Pape zich ook op toneelgebied zeer ak- tief. Van hem verschenen in derdaad de operette «Boer en Baron», het melodrama «Iwein van Aalst», een blijspel met muziek «De vissers van Blan- kenberge», het kinderopera «De Koopman in kinderspeel goed», het bijbelspel «Ge schiedenis van Jozef», het drama «De Dochter van Roe land» en verder «Miss Tipsy». «Een Vrouwenhart». «Blauwe schenen», «Haar hart ontwaak te». «Rijd geworden», «De Goudboer». «Tante Klara», enz. Wat een produktie! «Iwein van Aalst» werd wel de beste partituur en hierbij werd hij verdiend genoemd «een puik nationaal zanger» Gustaaf Pape was inderdaad een illustere Aalstenaar en zijn gedenkenis dient niet alleen door de familie maar door allen in ere te worden gehouden. LH Vanaf vrijdag 11 augustus tot en met zondag 13 augustus, vinden weer de Sint-Jobfeesten plaats in en rond de hovin gen van de pater Capucijnen. Dit jaar is het de negende edi tie en tevens één met nieuwe aspiraties. De jonge Sint-An- toniusparochie, wettelijk opgericht in 1970, heeft in haar korte loopbaan reeds heel wat kunnen realiseren aangaan de infrastruktuur en werkingsmiddelen voor de parochiale aktiviteiten, en vooral op het punt van de jeugdwerking. Deze realisaties, waarvan de meest in het oog sprin gende de aanleg van sport velden is, zijn mede te dan ken aan het financieel suk ses van vorige parochie feesten. Op dit ogenblik zijn de organisaties, van een inmiddels verjongd ko- mité, wel gedwongen hun blikken te richten naar een vernieuwende en uitbrei dende toekomst die zal ge kruid worden met de be slommeringen van een nieuwe huisvesting. Niette genstaande het feit dat de parochie een onderkomen vindt binnen de kloostermu ren van het Capycijnen- klooster, feit waarvoor de gelovige gemeenschap de kloosterorde zeer dankbaar is, en dat zij ook steeds zal mogen rekenen op deze ma teriële hulp, vindt men het toch logisch dat een paro chie ook wat infrastruktuur betreft op eigen benen gaat staan. Heel reeël hangt hen trouwens ook de dreiging boven het hoofd dat de Sint-Jobstraat wel eens zou kunnen verbreed worden. Hierdoor zou de gehele vleugel, van het pand dat de volledige jeugdwerking huisvest, voor verdere uit bating teloor gaan. Om te gen dergelijke obstakels ge wapend te zijn met een goed gespijzigde kas, heeft het komitee een uitgebreid feestprogramma op touw gezet. Vrijdagavond om 19.30 uur kunnen de kaar ters er terecht voor een be- lotterswedstrijd met 10.000 fr. geldprijzen. Zaterdag 12 oogst vinden er op het do mein vanaf 15 uur allerlei at- trakties plaats, 's Avonds treden er in de feesttent In ge Summerland en de So- nor Band op. Zondagnamid dag vanaf 15 uur is er een kleurrijk programma met goochelaar Sarkos. Om 21 uur kan U er Joe Harris en Ann Christy, samen met het orkest Midnigt Team, be wonderen. JVS

De Voorpost | 1978 | | pagina 5