DRIE CENTRA IN GROOT-LEDE STAAN IN VOOR DE OPVANG VAN KINDEREN TIJDENS DE VAKANTIE EEN SUKSESV0LLE START TE OORDEGEM 7_j: iLiuu, "N j Jü£ MtN£efL HtefT (\eebJ aak!! n te L( samen i omda De grote vakantie zit er bijna op. Twee mooi maanden zijn bijna voorbij. Voor sommigen is dit maar al te snel gegaan, maar voor de meesten is die periode ellen lang geweest. Deze lange vakantieperiode voor de schoolkinderen, levert voor de buitenhuiswerkende ouders in de meeste gevallen ook heel wat problemen op. Wat met de kinderen gedaan gedurende deze periode. Een oplossing is in sommige gevallen een vakantiepatronaat. Na koortsachtige voorbereidingen in de voormiddag, wordt in de namiddag een groots spel zonder grenzen gespeeld. MDG Jaarlijks komen aldus onge veer 250.000 belgische kin deren in vakantiekampen te recht. De meeste zijn ge vestigd aan zee, maar er zijn er ook een aantal in het bin nenland. Groot-Lede heeft zo drie dergelijke vakantie patronaten. Namelijk het speelplein De Leeuwerik, te Lede zelf, het speelplein De Speelmolen te Wanzele en een vakantiepatronaat ver bonden aan de Rijksbasis school te Oordegem. Wij brachten een bezoekje aan deze drie vakantiepatrona ten. Een relaas over hun werking en werkomstandig heden vindt u hier bijgaand. Wij hebben onze aandacht meer toegespitst op de werking zelf en niet zozeer op de kinderen, want deze amuseren er zich allen over al kostelijk. Een bewijs hiervan zijn de aanwezigheidscijfers. Met zijn drieën staan zij in voor een opvang van in totaal bij na 200 kinderen. Toch heel wat. De drie vakantiepatro naten werken volkomen ge scheiden. Er is nergens een aanrakingspunt of een sa menwerking. Maar over dit laatste aspekt hadden wel een gesprekje met de hoofdverantwoordelijke van de Speelmolen te Wanzele, Michel Van Mullem. Dat de vakantiewerking een werk is voor idealisten zal iedereen wel duidelijk zijn. Vakantie patronaat positiefs mee te geven, zodanig dat zij daar Onder luide aanmoedigingen vlug door de hoepel door. (MDG) Men is dit jaar voor de eerste maal van start gegaan met een vakantiewerking te Oordegem. Dit op initiatief van de direktrice van de Rijksbasisschool, mevrouw Georgette Van Lierde. Nadat zij vanaf Pasen het initiatief nam voor een voor- en naschoolse kinderopvang, dacht zij aan iets dergelijks voor de vakantie. Aldus werd een vakantiespeel- pleinwerking opgezet, met als hoofdmonitrice Marleen Berckmoes. De werking staat onder toezicht van het Natio naal Werk voor Kinderwelzijn, dat kontrole uitoefent op lo kalen, eten, administratie enz.. Het speelplein is op van 8.30 uur tot 17 uur en de kinderen worden opgehaald en terug gevoerd met een staatsbus van de rijksschool uit Wetteren. Gemiddeld krijgt men in Oordegem zo'n 65 kinderen per dag. De inschrijvingen gebeuren er per week. De werking staat open voor kinderen van 2,5 jaar tot en met 12 jaar. De meeste kin deren zijn afkomstig van de rijksscholen van Oordegem en Erpe, maar de vakantie werking staat open voor iedereen. De meeste kinde ren zijn van ouders die bei de dagelijks buitenshuis gaan werken. Hier wordt dus ook de sociale taak van de vakantiewerking bena drukt. De monitoren en monitricen die werken onder leiding van hoofdmonitrice Marleen Berckmoes, zijn alle mini mum 17 jaar. De meeste zijn gebrevetteerd, voor enkelen is dit niet het geval. Men heeft nu wel plannen in Oordegem om zelf voor de opleiding van monitoren en monitricen in te staan om aldus een degelijke oplei ding te waarborgen. Deze opleiding zou plaatsvinden tijdens de paasvakantie, in samenwerking met NWK en Bloso. De groep die instond voor de begeleiding der kinderen warenKrista Berckmoes, Gerda en Patri cia Van den Eeckhout, Maja Dirdmich, Julia Moens, Jan, Annemie en Els Van Roy, Frank en Jos Rossig- nol, Noel la en Willy Van Migerode en Sonja en Mar- tine De Wint. Voor het bereiden van de maaltijden werd een beroep gedaan op kok Johan Otte en hulpkokin Maria De Moerloze en het onder houdspersoneel stond in voor het reinigen en op knappen van allerlei klusjes en voor het vervoer stond Johan Meuleman in. Het is dus een ganse ploeg die gemobiliseerd werd voor het welslagen van dit vakantiepatronaat. Maar ge slaagd is het in ieder geval dit eerste eksperiment. Hiervoor zijn de leden van de Vriendenkring van de school alle bovengenoemde personen dan ook ten zeerste dankbaar, niet in het allerminst de initiatief neemster mevrouw Geor gette Van Lierde. Over de akkomodatie zijn de bege leiders ten zeerste tevreden De lokalen van de school en de terreinen eromheen, bie den enorme mogelijkheden, zodat, onafgezien van het weder, er steeds positief kon gewerkt worden met de kinderen. Ook aan materiaal was er geen nood en op de koop toe had Bloso een sportkoffer ter beschikking gesteld. De dagindeling ziet er zowat alsvolgt uit: in de voormid dag wordt meestal wat voorbereid voor de namid dag. Om 10 uur is er melk voor de kinderen en om 11.30 uur is er dan warme maaltijd. Daarna is er een siesta voorzierT. De kleuter tjes slapen dan en de grote ren lezen boeken. Vanaf 14 uur wordt dan het tema van de dag uitgewerkt en om 16 uur is er een vieruurtje. Om 17 uur worden de kinderen dan teruggebracht naar huis. Onder leiding van de monitoren en monitricen wordt er zowat alles ge daan, zoals spel zonder grenzen, vlaamse kermis, cirkus, een voettocht. Bij de voorbereiding van dit alles wordt voornamelijk het ini tiatief gelaten aan de kin deren zijn. Men gaat soms ook wel eens zwemmen naar Wetteren. Ook volksdansen is één der aktiviteiten in een vakantiepatronaat. (MDG) ook nog iets aan overhou den. Dit is een niet zo ge makkelijke taak en samen werking zou dit misschien wat meer uit de verf doen komen, aldus Michel Van Mullem. Hij heeft reeds een eerste verkenningsstap ge zet met de Leeuwerik te Le de en zal ook eerstdaags met Oordegem in kontakt komen. Hij denkt dan uiter aard aan volgend jaar Door samenwerking ontstaat er een pakket van mogelijkhe den, door de verschillende werkingsopvattingen van de drie vakantiepatronaten, zo dat de ouders een keuze kunnen maken. Hij denkt ook aan een gezamelijke af fiche voor volgend jaar. Maar Michel spitst vooral zijn aandacht toe op het «Jaar van het kind» dat vol gend jaar doorgaat. Hij vindt dat in het kader van dit jaar met iets groots en ge zamel ijk opgezet ten uitgepakt worden de. Michel ziet werking zeker zitten de drie vakantiepatronate allen éénzelfde doel nastrt ven. Zowel voor de oudei als voor de kinderen zou het belangrijk zijn dien Michel zfjn slag thuishalen. En waaron niet? Mon D.G /nar Een klauterpartijtje op de speeltuigen van de Leeuwerikin afwachting dat zij door de begeleiders opgei «j worden. (MDG) De daglijkse bijdrage per kind is van 90 tot 100 fr. per dag, maar er is dan wel te rugkering van de zieken- bond en van de school zelf voor de kinderen van de school. Uiteindelijk komt de kost op zowat een 20 fr. per dag, alles inbegrepen. Hetgeen dan eventueel nog zou tekort schieten voor de aankoop van materiaal of zo, wordt bijgepast door het Ouderkomitee en de Vrien denkring van de School. Afgezien van onvoorziene omstandigheden is men ze ker van plan er volgend jaar mee verder te gaan. Eerst even de formaliteiten vervullen, opdat de dagelijkse administratie in orde zou blijven (MDG) Na de siesta te Oordegem wordt er eerst nog even een gezamelijk spelletje gedaan.Ook de lioojdleidster r de partij. (MDG)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8