Een reus van een Festival t JAZZ- FESTIVAL DENDERMONDE i LEEUWERIK LEDE AL JAREN IN DE DANS WANZELE BLIKT NAAR DE TOEKOMST De Voorpost - 11-8-1978 - 9 Een vertrouwd geluid in de wereld van de vakantiespeel- pleinwerking is in ieder geval het speelplein De Leeuwerik aan de Ommegangweg te Lede. Het speelterrein is verbonden aan het Jeugdhuis Leeuwerik en het initiatief voor de vakantie werking berust bij de VZW Parochiale Werken van Lede. De speelpleinwèrking staat on der toezicht van het Bestuur voor Jeugdvorming en van de Nationale dienst voor het open luchtleven. Deze instanties staan dan ook in voor de kon- trole van alles wat met de va kantiewerking te maken heeft. Speciaal aan de werking van de Leeuwerik, in vergelijking met de werking van de twee andere speelpleinen, is dat de kinderen er enkel in de namid dag opgevangen worden, te weten van 13.30 uur tot en met 17.30 uur. Als akkomodatie beschikt men over het paviljoen dat in de speeltuin staat, evenals over de speeltuin zelf en de ter reinen rond het jeugdhuis. Er is dus zeker geen probleem wan neer het weder goed is. Bij minder goed weder rijzen er soms wel problemen om alle kinderen als het ware een on derkomen te bieden. Maar dit probleem wordt dan ondervan gen door een groep te laten werken onder het afdak van het paviljoen. Werktuigen en mate riaal blijken geen problemen te vormen, integendeel. Gemiddeld krijgt men per dag zo'n 70-tal kinderen die naar het vakantiepatronaat komen. Maar dat kan soms wel eens hoger oplopen. Het zijn kinde ren tussen 3 en 12 jaar en zij worden opgesplitst in drie groepen, namelijk de kleuters van 3 tot 6, dan een groep van 7 tot 9 en dan een oudere groep van 10 tot 12. Deze groepen werken altijd afzonderlijk. De kinderen komen hier ook van buiten Lede. Door het sisteem van de opvang enkel in de na middag, is het wel moeilijker te bepalen welke ouders juist een beroep doen op het speelplein. Alhoewel de hoofdleidster In- grid Rasschaert de indruk heeft dat het niet zozeer kinderen zijn van buitenshuiswerkende ou ders. De hoofdverantwoordelijken voor de vakantiewerking zijn Luc en Ingrid Rasschaert. Zij doen een beroep op een ganse reeks monitoren en monitricen, waarvan de meeste niet- gebrevetteerd zijn en die alle een minimumleeftijd hebben van 16 jaar. De groep die in staat voor de begeleiding van de kinderen zijn: Helga Van de Velde, Chris Colpaert, Marijke Baeyens. Hilde Van der Snickt, Carine D'Hondt, Hilde Bosman, Cerda Verstuift, Hilde De Cre- mer, Hilde Putteman, Lucrèse Lemmens, Marleen De Sutter, Gerda Seghers, An Verstuyft, Christine Coppens. Christine Marckx, Carlos D'Haeseleer, Hilde Korte, Sonja Van den Bergh. Nady De Maesschalk, Chris De Coensel, Lutgarde Rasschaert. Nadine De Waele, Diane Bruylandt en Filip De Paepe. Het speelplein gaat dus open om 13.30 uur en van dan af tot 14 uur is er vrij spel, van 14 tot 16 uur wordt er in groepen ge werkt en om 16 uur is er vrij spel en mogelijkheid om iets te drin- Dit jaar organiseert men voor de tweede maal een speel pleinwerking tijdens de grote vakantie te Wanzele. Het is ook voorde tweede maal onder leiding van de hoofdverant woordelijke Michel Van Mullem. Het initiatief berust bij mevrouw Grepdon en de vakantie werking is een onderdeel van de werking van de Wanzeelse VZW Familiezorg, welke nog een gamma van andere aktivi- teiten organiseert. Hulp en toezicht krijgt men te Wanzele van de Nationale Dienst voor Openluchtle ven. Toezicht van het NWK is er nog niet omdat bepaal de voorwaarden niet vervuld zijn, maar men hoopt wel tegen volgend jaar hieraan te voidoen en dan zou men alle bevoegde instanties in schakelen. Want in principe moet de werking voor de deelnemende kinderen vol ledig gratis zijn, aldus de hoofdverantwoordelijke. Te Wanzele worden de kinde ren opgevangen van 9 tot 16.30 uur. Het vakantiepatronaat gaat dus door op het Speel- en sportterrein van de vroegere gemeente Wanzele. Men beschikt er over een sekre- tariaat, een eetzaal en een zaal waar men de kinderen binnen kan opvangen. Bij minder goed weder zijn er wel problemen omdat het volledige kompleks nog niet klaar is en de opvang van de kinderen binnen dus voor enige moeilijkheden staat. De Hoofdleider Michel Van Muilen stelt zijn hoop op volgend jaar, wanneer er een ekstra ruimte zal ge- kreeërd zijn. Buiten zijn er geen problemen. Er is de speelplaats van de vroegere gemeenteschool, het speel- Vlug onder de stoel door om zijn maat te gaan aflossen. (MDG) The Golden Gate Quartet. Het Internationaal Jazzfestival van Dendermonde is op vrijdag 1 en zaterdag 2 september 1978 aan zijn achtste uitgave toe. Het is op die jaren uitgegroeid tot één van de meest vooraanstaande festivals in Europa met een specifieke identiteit. Voor vele jazzliefhebbers is het rjj de waardige vervanger van het eens zo beroemde jazzfestival van Comblain - la - Tour. Dendermonde is nu sinds lang gekend om zijn gezellig en goed uitgerust terrein, zijn unieke sfeer, zijn vlotte orga- nisatie en zijn korrekte timing van het programma. Europese altsaxofonisten. Als derde gast zingt de Amerikaanse aythm and Blues vocalist «Tommy Tucker», een nieuw tie neridool. De traditionele blues wordt ver tolkt door de clowneske, maar toch tragisch-menselijke -Cousin Sedert enkele jaren heeft de orga niserende Honky Tonk Jazzclub steeds getracht een zo groot moge lijke verscheidenheid in zijn pro grammatic aan te bieden. Boven dien heelt zij dit jaar beoogd de verscheidenheid in vocale blues, de swing en spirituals eens extra aan bod te laten komen. Het Dendermondsc jazzfestival zonder traditionele jazz is natuur lijk ondenkbaar. Uit Polen staat de •Old Metropolitan Band» op het programma, de revelatie uit het vorige klubscizoen Opmerkelijk is de dansende violist van deze band. Dixieland en blues wordt gezon gen door de voortreffelijke Waalse zangeres «Lady Mcndora-. Zij wordt begeleid door de band van Paul Clossct. Vanzelfsprekend ontbreekt ook het Dendermondsc huisorkest «The Jeggpap New Or leans Jazzband- niet op het affi che. Zij zullen nog net op tijd van hun toernee op de Kanarische Ei landen terug zijn. Op dit festival speelt ook de New Orleans - veteraan -Alvin Al corn», ongetwijfeld de beste «jon gere» (geboren 1912) New Orleans-trompettist. Hij speelt te gast bij de ongeëvenaarde «Chris Barber Blues and Jazzband-, de groten van ons festival in 1974, Als tweede solist treedt -Sammy Rimirigton- op. één der bekendste Een welgekomen rust na een partijtje voetbal. (MDG) ken. Er wordt dan verder ge werkt tot 17.30 uur. Daarna is er dan nog bespreking en voor bereiding voor de leiding. Onder leiding van de monitoren en monitricen is er dans, zang, spel, knutselen, toneel, pop penkast, wandelen, hosspel, dorpsspel, ruilspel, verkleed partijen, voetballen, zandbak- spelen, enz. Men beschikt ook over de speeltuigen van het speelplein. Er wordt steeds afzonderlijk per leeftijdsgroepen gewerkt. De dagelijkse bijdrage voor de kinderen bedraagt 5 fr. als on kosten voor de verzekering. Voor het drinken eventueel wordt een bijkomend bedrag van 10 fr. betaald. De kinderen worden dagelijks ingeschreven en betalen dagelijks hun bij drage. De nodige materialen en benodigdheden worden aan gekocht met gelden van de toe lage van het Ministerie verkre gen, via het Bestuur voor Jeugdvorming. Het speelplein van de Leeuwe rik is niet aan zijn eksperiment toe, maar vangt reeds gedu rende vele jaren de kinderen op en men is dit ook zinnens voor de volgende jaren. plein en een voetbalterrein. Over materialen en beno digdheden kan men niet klagen, alles wat nodig is, is voor handen. Dagelijks krijgt men zo'n 60-tal kinderen die naar het vakantiepatronaat komen. Het zijn alle kinderen tus sen de 3 en de 13 jaar. Zij worden ingedeeld in drie leeftijdsgroepen, namelijk van 3 tot 6 jaar, een groep van 7 tot 9 jaar en dan een groep ouderen van 10 tot 13 jaar. Er wordt in principe in afzonderlijke groepen ge werkt maar voor grotere projekten wordt er ook wel gezamelijk gewerkt. De monitoren en monitricen zijn bijna alle stagedoend, nadat zij reeds een eerste kursus gevolgd hadden bij de NDO. De minimumleef tijd voor de begeleiders is 16 jaar. Er is een onkosten vergoeding voor de monito ren en monitricen, maar de hoofdleider doet dit alles pro deo. De begeleiders die dit jaar instonden voor de opvang van de kinderen zijn Werner Timmerman, Geert Heestermans, Philipe De Cock, Luc Van Mullen, Vera Van Cauter, Hilde Ruys- sinck, Hilde Standaert, Ilse Weber, Nanda Van Cauter, Renaat en Jeroen Eeckhout en Ignace Van Mullem. Het is het eerste jaar dat er gestruktureerd gewerkt wordt. De programma's die uitgevoerd worden zijn uiteraard afhankelijk van het weder. Zodoende is er een buiten en een binnenprogramma. voor binnen is dat knutse len, schilderen, kollage en dergelijke, ook wel de voor bereiding van de cirkus- nummertjes die zullen op gevoerd worden tijdens de Wanzeelse feesten toeko mende zondag in de namid dag. Er wordt dus soms ge werkt aan een bepaald te- ma. Voor buiten zijn er dan verschillende spelen onder leiding van monitoren en monitricen en soms wordt ook wel het initiatief gela ten aan de kinderen en zij kunnen ook hun voorkeur laten blijken via een ideeen bus die op het speelplein staat. Na 16.30 uur is er voor de leiding nog een be spreking van de voorbije dag en een planning voor de volgende dag. Elke woensdag gaat men naar Wetteren zwemmen en er is ook reeds kontakt ge weest met het speelplein De Leeuwerik. Er werd een voetbalmatch gespeeld, in feite een zekere kennisna me, voor eventuele latere kontakten. De kinderen worden dage lijks ingeschreven en beta len hiervoor 40 fr. per dag. Hierin is begrepen de drank bij het middagmaal, een vieruurtje de verzekering en de onkostenvergoeding voor de begeleiders. Voor het bijpassen van eventuele tekorten wordt een beroep gedaan op de VZW Familie- zorg die van de gemeente een subsidie geniet voor haar hele werking, waarin ook de speelpleinwerking. Joe Pleasant» from New Orleans, een figuur die de geest van Cham pion Jack Duprec oproept. Naast Lady Mendora staan nog twee andere grote dames op het podium. Eerst cn vooral de Neder landse «Victoria Varekamp», zij wordt de nieuwe Rita Reys ge noemd. Haar zang wordt ge schraagd door de oerdegelijke «Limehouse Seven», een orkest dat swingt als de Pasadena Roof Orchestra. De grote dame van het festival wordt ongetwijfeld de orgeliste en blucszangeres Rhoda Scott. Haar negroïde stem en uitmuntende technische beheersing van haar in strument maken haar tot één van de grootste vrouwelijke figuren uit de Amerikaanse blueswereld. Dit jaar komt ook eindelijk een der interessantste facetten van de jazz. namelijk de spiritual, aan bod. Hiervoor werd beroep gedaan op het fameuze «Golden Gate Quar tet». Door hun geraffineerde en swingende interpretatie van gos pel songs en spirituals hebben zij aan vele van deze liederen wereld vermaardheid gegeven. Met een dergelijke affiche wordt een degelijk en een gevarieerd programma aan de festivalbezoe ker aangeboden. Er is kwaliteit en kommercialiteit. vrouwelijke charme en mannelijke stuwkracht, oude stijl, blues en swing. Wat moet nog meer worden aangebo den? 5 yjICkcLAAK Een gedeelte van de organisatoren en helpers van de Zomerfeesten, ingericht door de janjare St.-Cecilia Meldert. vond net de tijd om voor dejoto ie 'poseren. (JM) De Janjare St.-Cecilia organiseerde tijdens haar jaarlijkse Zomerjeesten een grootse wipschieting. Wij :u hier JozeJ Clauwaert van de vereniging S/xirrenlioJ met de katrolhoog aan het werk. Er rijst objektie vu sommige verenigingen die dit nieuw soort boog als een te ver doorgedreven perfektie zien. (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9