HET ELFDE WERELDFESTIVAL VAN DE JEUGD EN DE STUDENTEN TE CUBA 10 - 18-8-1978 - De Voorpost De wereldfederatie van de Demokratische Jeugd, waarbij verschillende jeugdorga nisaties over de hele wereld aangesloten zijn, organiseren geregeld een wereldfesti val. Het eerste ging door van 20 juli tot 17 oktober 1947 te Praag. Nu was het de beurt aan Cuba, het eerste socialistisch land in Amerika en eveneens het eerste land in Latijns-Amerika dat uitgekozen werd als centrum voor het festival. De feestelijkhe den gingen door van 28 juli tot 5 augustus in Havanna, de hoofdstad van Cuba. Ongeveer 50.000 jongeren uit alle landen hebben er hun vredeswil, hun vriendschap en hun anti-imperialistische solidariteit uitgedrukt. Dit gebeurde doorheen politieke, kulturele en sportieve aktiviteiten, waarvan de jongeren die deelnamen een uitge breid programma ontvingen. Mensen uit 125 landen waren er vertegenwoordigd. Zij kwamen uit alle werelddelen. In de verschillende nationale komitees waren meer dan 2000 organisaties vertegenwoordigd. Ook het Belgisch Nationaal Komitee voor het elfde Wereldfestival van de Jeugd en de Studenten, bestond uit 32 organisaties. Bossche (studente politieke wetenschappen aan de univer siteit te Brussel). Opmerkelijk is wel dat er van de 90 Belgische deelnemers 22 kommunisten aan de oproep beantwoordden. Op dinsdag 18 juli werd in groep afgereisd naar Praag. Daar had de organisatie gun stige transportvoorwaarden naar Cuba verkregen. Vervol gens werd naar Havanna ge vlogen. Een kleine groep Bel gen kreeg daar de gelegen heid een vierdaagse «uitstap» te maken (van 24 tot 27 juli) naar Santiago del Cuba om de viering mee te maken van de 25ste verjaardag van de be storming van de Moncada- kazerne, waarvan Fidel Castro indertijd de leiding had. Na dit bezoek vervoegden de 15 deelnemers weer de Belgische Delegatie in Havanna. De Bel gen werden er formidabel ont vangen: zij vormden één van de eerst-aangekomen delega ties. Bij hun aankomst speelde een Cubaans orkest typische muziek uit hun vaderland. De leden van de delegatie werden ook bestormd door kinderen, die een handtekening vroegen of probeerden postkaarten te ruilen. Cuba was in feeststem- ken werden tonnen aarde aan gevoerd om een vruchtbare landbouwgrond te kreeëren. De grootte ervan wordt geschat op 100 hektare. Vanuit Canada en Nederland werden koeien ingevoerd. De bedoeling hier van was ze te kruisen, zodat men een ras verkreeg dat zich aan het plaatselijk klimaat kon aanpassen én produktief is. Nu geven de dieren 25 liter melk per dag. Hier vinden wij een bewijs dat het eerste en groot ste probleem opgelost is: vol doende voedsel aan de bevol king verstrekken. Hierdoor be wees Cuba dat het mogelijk is onafhankelijk te zijn van de bui tenwereld. De cfirekteur van het bedrijf is Raymond Castro, een broer van Fidel. Op 28 juli begon dan het inter nationale festival te Havanne. Het werd geopend met een grootse openingsplechtigheid: alle delegaties én de Cubanen stapten voor de tribunes op. De stoet werd geopend door de DDR, omdat het festival 1977 doorgegaan was. Aan het einde liep de Cubaanse verte genwoordiging als inrichtend land. Wat zeer simpatiek over kwam was de Nederlandse voorstelling: zij defileerden per fiets! De toeschouwers werden vergast op enkele li chaamsoefeningen, uitgevoerd door duizende Cubaanse kin deren. Zij zetten de kroon op hun werk met een geweldige piramide. Nadat de vlam ont stoken werd door de olympi sche kampioen Guanto Renna, werd de openingsplechtigheid afgesloten met een reusachtig vuurwerk. Dagelijks verscheen er een dagblad «Festival Informa», dat de deelnemers de werkzaam heden op het festival uitlegde. Er waren zeven grote aktivitei ten voorzien. Volgens hun aard gingen zij binnenshuis of in Veel aktiviteiten voor studenten hadden plaats in de Université de la Havanne tage van de bevolking er posi tief achter staat. Een groot deel van de festival- aktiviteiten bestond uit politiek. Naast de solidariteitsmeetings (onder meer met het Pales tijnse volk) waren vijf centra opgericht, waar verschillende kommissies elk een tema uit werkten. Iedere delegatie ging dan naar een bepaalde kom- kolonialisme en het racisme. (Wij menen er hier te moeten bijvoegen dat Cuba geen en kele vorm van racisme kent. Moeten we dit vergelijken met Aalst waar de kleurlingen in bepaalde herbergen geweerd worden?) 3. De nieuwe ekonomische vi sie en de onafhankelijkheid. 4. Tegen uitbuiting door de ma. Het kind werd echter niet verg ten: vele aktiviteiten van r voor kinderen lokten mass! volk: debatten over de opvd ding en de bescherming v» kinderen en jeugd, spreekbeu ten door kinderen die zelf aa wezig waren, (meestal uit a cialistische landen), leder land had een kulturq Deze ordewoorden pasten bij zonder goed in het algemeen tema van het festival: «anti- imperialistische strijd voor vrede en vriendschap»... Wie akkoord was met deze or dewoorden, werd uitgenodigd een plaatselijk komitee op te richten. Overal in ons land wer den dergelijke komitees ge sticht: Antwerpen, Brussel, Leuven, Mechelen, Luik, Char leroi, Doornik.. Te Aalst ging het enige serieuze initatief uit van de kommunistische jeugd. Zij nodigde alle verenigingen ue Ulvmpische Kampioen ontsteekt de vlam. ming: hei is de eerste maal dat dit land zo een geweldige Stroom «toeristen» mocht ont vangen. De Belgische delega tie werd netjes gelogeerd in een school voor de opleiding van kinderverzorgsters, op on geveer acht kilometer van het centrum. Zij mochten er zich eveneens op verheugen, ontvangen te worden door Baron Allaert, Bel gisch Ambassadeur in Cuba i ijaens lange gespreKKen De- wees de ambassadeur een po sitieve instelling te hebben over het bewind en de levensom standigheden op Cuba. De eerste dagen rustien de le den van de delegatie even uit op het Cubaanse strand. Zij hebben een paar bezoeken af gelegd, waarvan de meest spektakulaire een enorme boerderij was. Deze hoeve was door mensenhanden gereali seerd: op de enorme rotsblok open lucht door. Vooreerst wa ren er de zogenaamde speciale aktiviteiten. De reis naar San Trago del Cuba was daar één van Verschillende algemeen gehouden meetings konden bijgewoond worden. De be langrijkste speciale aktiviteit was echter de Verklaring van de Jeugdcode. Dit is een wet, waarnaar de jeugd zich moet gedragen. Opmerkelijk hierbij is de manier van onderzoeken: de verant woordelijken beginnen hun taak bij de regering, maar dalen al snel af naar de gewone bur gers, die een echte inspraak hebben en een informatieve rol vervullen. Geladen met deze ondervinding gaan de onder zoekers met een wetsvoorstel naar de regering, die dan nog een volksraadpleging houdt. Dit proces duurde (in verband met de Jeugdcode) twee volle jaren, maar heeft dit grote voordeel dat een hoog percen- De voornaamste hiervan zijn: de kommunistische jeugd, de jong-socialisten, de K.A.J., de vrienden van Cuba, de ABW- kadetten, een belangrijke groep van Elkerlic en de kom munistische studenten. Wij wensen er hier op te wijzen dat het Belgisch Nationaal Komitee uit een brede waaier van orga nisaties bestond. die lid zijn van de Jeugdraad uit om deel te nemen aan "t komitee. Spijtig genoeg waren er maar drie verenigingen die gunstig reageerden: de kom munistische jeugd, de vrienden van Cuba en de Jong socialisten. Deze laatsten ver ontschuldigden zich voor de eerste vergadering en... daag den nooit meer op! Estadio Latino - Americano: hier had de openingsplechtigheid van het II wereldfestival plaats. missie en luisterde naar de voorgedragen speeches. Er werd echter de nadruk gelegd op de dialoog: iedereen mocht tussenkomen. Indien de tijd het toeliet kon men luisteren naar de repliek van andere delegaties uit een van de andere deelnemende landen. Wegens tijdgebrek kon er echter niet overgegaan wor den naar debatten. De Belgi sche delegatie werd aangeduid om tussen te komen als een «kapitalistisch ontwikkeld land». De vijf behandelde te- ma's waren: 1 De wereldvrede, de ont spanning en de ontwapening. 2 Tegen het imperialisme, het kapitalistische landen, de mo nopolies en de demokratische vrijheden 5. De opvoeding, de weten schappen en de maatschappij. Ook enkele geleide rondgan gen en bezoeken aan realisa ties werden gerekend tot de po litieke aktiviteiten Tijdens het festival dat toch ge deeltelijk ingericht was voor de studenten, kreeg deze groep deelnemers de keuze tussen verschillende, specifiek voor hen ingerichte aktiviteiten: spreekbeurten, debatten, aller lei gesprekken over kunst, fol kloristische ontmoetingen en ontspanningsaktiviteiten, ston den dagelijks op het program- groep meegenomen naar Q ba Voor België bestond dé uit de zanger Jean Vvan 0 chêne, vier journalisten oni wie Daniël Buyle van de BF radio, Gal de bekende kartoi ist, en Wollstein, de kartoofi van Drapeau Rouge. Per dag werd door een bepaf land een kulturele avond ge# ganiseerd. Men bracht dan volksdans# ballet, zang. Op een bepaal avond trad zelfs een H<| gaarse popgroep op, wat v# bijval kende. Verder was ere# «ontmoeting van het politie# lied» voorzien, waar alle# groeperingen optraden n* hun liederen over politieke In alle regio's werden komitees opgericht. Ze organiseerden diverse aktiviteiten in voorbe reiding van het elfde Festival Dit gebeurde op basis van het politieke platform dat door alle deelnemende organisaties aanvaard werd. De ordewoor den van het Belgisch Komitee waren de volgende: voor de eenheid in de strijd; voor steun aan het verzet in Chili en in heel Latijns- Amerika; tegen appartheid, voor de bevrijding van Zuidelijk Afrika; voor de eerbiediging van de rechten van de mens en van de volkeren; tegen de wapenhandel, voor de omschakeling van de wapenindustrie; tegen de werkloosheid, voor anti-kapitalistische struk- tuurhervormingen; voor anti-imperialistische solidariteit, vrede en vriend schap. Toch werden verschillende informatie-avonden en diskussie-avonden georgani seerd. Op deze wijze werd het internationaal gebeuren op de voorgrond gebracht en werd de aandacht gevestigd op het tema en de problemen. Ten slotte werden de mogelijke deelnemers door de plaatse- fijke komitees voorgedragen en goedgekeurd door het Natio naal Komitee te Brussel. Voor Aalst werden drie vertegen woordigers uitgenodigd de reis naar Cuba te maken: Claude De Smedt (kommunistische partij), Etienne Coole (sociaal werker ABW) en Rita Van Den

De Voorpost | 1978 | | pagina 10