WANZELE VERKEERDE IN FEESTROES HET KVS-WAGENSPELTE MERE OFTE DE MALLEMUNT-TROOST SOLIDARIDAD SOLIDARITY SOLIDARITÉ COilHflAPHOCTb SOLIDARiT AT De Voorpost - 18-8-1978 - 11 beren mensen rondom zich te scharen om iets te kunnen ver wezenlijken in verband met de problemen van Ierland. Het huidig Belgisch Nationaal Ko- mitee zal blijven bestaan tot al les in verband met het voorbije festival afgehandeld is. In sep tember zal men bespreken en beslissen of er al dan niet een permanent komitee zal gesticht worden, als overkoepelend en syntetiserend orgaan dat zich zal moeten bezighouden met voorbereiding en nawerking van de vele festivals, kontakten moet leggen met buitenlan ders, besprekingen moet in richten in andere landen en in ternationale reizen moet kun nen organiseren. In Aalst zullen in de nabije toekomst één of meerdere avonden ingericht worden, waar de deelnemers aan het festival hun ervaringen zullen mededelen. Ook voor het inrichtend land Cuba heeft dit festival grote ge volgen. Het enige socialisti sche land in Latijns-Amerika (met alle moeilijkheden van dien) heeft nu veel meer vrien den, over gans de wereld. Deze kunnen eventueel bij moeilijkheden in de bres sprin gen of hun regering onder druk zetten. Men moet weten dat de ekonomische blokkade van Cuba door Amerika nog steeds bestaat! Dit betekent dat sche pen, die Cuba aandoen om iets te leveren, in de Verenigde Sta ten niet meer mogen aanleg gen. Dit zou voor verschillende grote maatschappijen een harde dobber kunnen worden, zodat ze Cuba mijden en het land zich op een andere manier uit de slag moet trekken. Cuba handelt tegenwoordig veel met Canada, Nederland en Japan. Onze woordvoerder besloot met een heel klein beetje kri tiek: soms liep de organisatie toch wel een beetje mank: transport was moeilijk te vinden en sommige aktiviteiten be gonnen veel te laat. Maar het was echt een hele belevenis en wij moeten toegeven, dat de Cubaanse regering haar uiter ste best heeft gedaan om aan alle wensen te voldoen. Het werd een buitengewone manifestatie, die ik niet graag had gemist! R. Devijver ma's. Naast vele tentoonstel lingen en uitvoeringen van ka mermuziek, mogen we zeker de teater-voorstellingen niet vergeten te vernoemen. In het kader van de sportieve aktiviteiten werden vele dis- kussies gevoerd over de rol van de sport. Bepaalde spelen (voorbeeld baseball, boksen...) werden door Cubaanse sportlui voorgesteld. De deelnemers konden eveneens een ten toonstelling bezoeken over de Olympische Spelen die in 1980 in Moskou zullen gehouden worden. Tenslotte kan de boog niet altijd gespannen staap, Daarom hadden de inrichters ook be lang gehecht aan het ontspan ningsgedeelte: filmvoorstellin gen en bals werden geregeld gegeven. Er was ook een vriendschapsbazaar. Daar konden mensen van verschil lende landen voorwerpen uit wisselen. Het ging hier meestal over zelfgemaakte dingen met een zekere kunstwaarde. Enkele duizenden deelnemers aan het festival bezochten ook de tentoonstelling en de be sprekingen rondom de CIA, met heuse ex-agenten van deze organisatie. Tot slot van deze aktiviteit werd de toe schouwer gewezen op de ver keerde houding van de CIA be treffende Cuba en werd de or ganisatie beschuldigd van haar permanente bedreigingen in het land. Verschillende delega ties maakten onderling afspra ken om gewoon eens van ge dachten te wisselen. Zo sprak België onofficieel met Cuba en met de Palestijnen. Ierland heeft, voor al wie geïnteres seerd was, een avond gevuld met de uitleg over de binnen- Jeugd van de wereld, dit is uw thuis. Wij verwachten U! landse problemen. Het taalprobleem was er bijna niet voelbaar: iedereen kende Frans, Engels of Spaans. Ie dere groep kon ook beschikken over een groepje Cubanen, die kontakten legden, zorgden voor vervoer, de delegaties be geleidden en wel eens voor tolk speelden. Op 5 augustus werd het elfde Wereldfestival van de Jeugd en de Studenten besloten door een toespraak van Fidel Castro voor duizenden mensen. Hij verklaarde onder meer dat de volkeren in de hele wereld kun nen blijven rekenen op Cu baanse hulp, bij iedere recht vaardige strijd. Het internatio naal gebeuren had wel één groot nut: er werden kontakten gelegd met mensen van overal ter wereld. Men besprak onder ling hun (en onze) specifieke problemen op politiek of sociaal vlak, in verband met de werk loosheid, en noem maar op. Een belangrijk gevolg is dat ge zien de internationale aanwe zigheid en interesse, de festi vals zullen blijven doorgaan. Men fluistert reeds dat het twaalfde zal doorgaan in Mexi co, maar zeker is dit nog niet. Alle deelnemers zullen de tek sten of eindbesluiten van de verschillende kommissies krij gen en kunnen aan de hand hiervan studies doen en infor matie doorgeven. Er zijn even eens veel blijvende kontakten gelegd: men kan nu internatio naal personen en dokumenta- tie gaan uitwisselen. Eén Belg uit de delegatie gaat zelfs pro- Havanna, de hoofdstad van de solidariteit. De vriendschapsbazaar, waar meer dan 2 000 werken geruild werden. Het was reeds voor de twaalfde maal dat de YVanzeelse dorpsfeesten georganiseerd werden. Er werd dit jaar een uitgebreid en verscheiden programma opgemaakt, ledereen kwam aldus ten volle aan zijn trekken. Het gevolg hiervan was een massale volkstoeloop gedurende de vijf dagen, mede ook door het feit dat de weermaker van de partij was. Het begon allemaal vrijdagavond om 19 uur met een wipschieting, die aangeboden was door schepen Grepdon en waar de Wanzeelse karnavalgroep De Gesduikers voor de organisatie instond. Er waren een massa schutters op gekomen om voor de gaaien te strijden Het werd een schutters feest tot in de kleine uurtjes. Ge vierd, gedanst en gesprongen werd er ook nog gedaan zaterdag tijdens het bal van Schepen Grep don De tent was andermaal te klein voor de vele Wanzeelse feestvierders te herbergen. Een zeer'sympatieke gebeurtenis stond zondagnamiddag op het programma. Dan immers ver zorgde het vakantiepatronaat De Speelmolcn een zeer geslaagd cir- kusprogramma. Het kindercirkus «De Speelmolen» boeide een ganse namiddag met een pleiade aan nummertjes. Het werd een ge smaakt optreden, dat ten volle toegejuicht werd door een bom volle tent. 's Avonds was er dan een sukses- vol optreden van de Leedsc folk groep Stampen en Dagen. Hun kwaliteiten zijn reeds meerdere malen geroemd en het was dan ook niet te verwonderen dat zij een en- toesiaste menigte een ganse avond intens hebben geboeid. Het werd andermaal een schot in de roos. Maandag 14 augustus was het dan de beurt aan de bejaarden. Wan- zele was het eindpunt van een au tobuszoektocht doorheen Groot- Lede. De bejaarden kwamen dan ook uit alle hoeken van Groot- Lede om in Wanzele een punt te zetten achter een geslaagde dag. Het was dan ook een heel pro bleem om de 550 bejaarden allen een plaatsje te bezorgen in de tent, waar zij een lekkere boterham met kaas konden verorberen, alvorens hun beentjes uit te slaan op de dansvloer. Het orgelpunt van een geslaagde vijfdaagse vond dan plaats op dinsdag 15 augustus. Van 10 uur in de voormiddag tot rond 17 uur was er voor de vele belangstellen den op het Sport en speelplein een kunstmarkt. Onder een zomerse zon konden de zeer vele bezoekers de kunstam bachten aan het werk zien. Heel wat belangstelling genoten de klompenmaker, de potten bakker, etser Melckenbeek uit Wanzele zelf, de rietvlechters, de schilders, de stoelenvlechter, de imker en de vele anderen. 's Avonds werd dan alles afgeslo ten op de dansvloer en de tonen van een diskobar. Vandaag, vrijdag 18 augustus, staat Wanzele ondermaal in de be langstelling, maar dan op sportge bied. Om 19uuriserophettennis- terrein aan de Ommegangweg een tennisdemonstratie van twee gere- nomeerde spelers en om 22 uur is er dan de fameuze fakkelestafet- tenwedstrijd. Mon D.G. 1 Vervolg p. 1 is on geveer van hetzelfde gehalte als het stuk, dat vorig jaar de gunst van het publiek verworf Een gedetailleerde inhoud werd njet meegedeeld. De tekst is van de hand van ent Lodewijk Lievevrouw Coop- man, toneelschrijver en folklo rist, geboren te Gent in 1862 en er overleden in 1951. In onze lessen van literatuur geschiedenis hebben we de brave man niet als revolutionair •vernieuwer ontmoet. Hij komt uit een milieu van de Gentse volksmensen. De Gentse volk- taal is zo blijkt uit zijn stuk jes niet zonder invloed op zijn levensaktiviteiten geble ven. Hij zelf speelde geregeld in verscheidene amateursge zelschappen in het Gentse. Hij was bovendien verbonden aan de Gentse kranten «De stad Gent» en «Journal de Gand» als toneelrecensent. Zelf schreef hij een 30-tal toneel werken. drama's en komedies. Een ervan, «De witte kaproe nen», haalde 24 voorstellingen en werd gespeeld bij de in wijding van de Nederlandse Schouwburg te Gent. Tenslotte moeten we nog vermelden dat hij aldaar lo toneelschool op richtte, die evenwel na 31 jaar ter ziele ging omwille van poen- tekort. Zijn toneelinspiratie haalde hij meestal uit folkloris tische gegevens, die hij in het stadsarchief te Gent en in de uniefbib ging opzoeken. ZATERDAG Morgen, zaterdag 19 augustus te 19u15 op de parking van het hof ten Dale. Het initiatief gaat uit van E.M. Kultureel in sa menwerking met het Vlaams centrum. Men rekent erop dat de mis- gangers van 18 uur tijdig ter plaatse geraken en achteraf kan men nog een bezoek bren gen aan de tentoonstelling van lokale kunstenaars Een 10-tal artiesten van verschillend kun nen verzamelen er hun werken, op uitnodiging van het Vlaams Centrum Deze ekspositie duurt nog tot donderdag 24 augustus en is toegankelijk tijdens de ope ningsuren van het hof. (wh) Gepensioneerdendag onder een prachtige zon in eigen omgeving, (jm) ns van Wet teren tijdens de gepensioneerdendag(jm)

De Voorpost | 1978 | | pagina 11