RHODA SCOTT, GOLDEN GATE QUARTET EN CHRIS BARBER: WAT EEN AFFICHE I ACHTSTE INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL DENDERMONDE Zondagmorgen 3 september zullen de organisatoren van het achtste Dendermondse jazzfes tival zeker moe en waarschijnlijk gelukkig de boeken sluiten en naar bed gaan, voor zover er al niet enkele gesneuveld zijn op het jazzveld van eer. Zoals steeds zijn de voorbereidingen reeds lang bezig, hebben de Honky Tonkers alles op Dunt aesteld en zit het loodzware programma stevig in mekaar. Talloze vergaderingen zijn eraan voorafgegaan, vele werkuren werden reeds gepresteerd maar de grootste karwei komt nog. De laatste dagen voor het festival beginnen de aktiviteiten eerder koortsachtig te worden. Voorzitter Piet Heuvinck en zijn mannen worden prikkelbaar en terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de akkomodaties op het terrein zelf worden hardnekkig de weerberichten beluisterd. Alles mag immers nog zo Derfekt qeordend zijn, als het weer niet meewil is er geen sfeer en zonder dié typische gezelligheid is er in feite geen Dendermonds jazzfestival. Vanaf vrijdagavond reeds zul len ze weer bij duizenden ko men afgezakt naar de terreinen van de Gentsesteenweg, rare vogels van divers pluimage, jazzfans en brave burgers die het allemaal wel eens willen meemaken. Hoewel het spijtig is dat de avondmarkt niet meer op de Grote Markt kan door gaan dat stimuleerde het kontakt met de Dendermonde- naars was deze vorig jaar toch een volledig sukses. De helft van de festivalweide was volledig bezet met kraampjes allerhande, weinige keren heb ben we zo'n sfeervolle antiek en rommelmarkt gezien. Als dan om acht uur de eerste jazz- tonen de speech van de voor zitter zo snel mogelijk willen doen vergeten, dan is het hek helemaal van de dam Het is Chris Barber die daar voor zal zorgen Barber is een van de drie «B»'s: Bue, Barber en Bilck. Alle drie maakten zij reeds het festival mee en tel kens werd het een sukses. Ook Barber mocht tijdens een vo rige uitgave rekenen op een geweldig onthaal. Zijn «New Rhoda Scott haar stijl is uniek, haar talent is kompleet. Met haar grote muzikaliteit en haar présence op het podium kan gemst beweerd worden dat zij de grootste jazzorgeliste ter wereld is. Orleans and Bluesband» ver bergt grote namen: Tommy Tucker, Alvin Alcorn en Sammy Rimington. Om kwart voor tien krijgen we een nieuweling op het podium: «The Original Flemish Ragtime Orchestra». Deze band die on dermeer Rudy Balliu en de Jeggpapper Joris De Cock herbergt, speelt zoveel moge lijk autentieke ragtime. Merk waardig is wel dat hier een vrouwelijke violiste mee aan treedt. Vanaf elf uur krijgen we opnieuw Chris Barber en die mag blijven tot hij het beu is. Alles samen wordt die vrijdag avond al een festival op zich zelf. Vorig jaar reeds kende de eerste dag een geweldig suk ses. De Honky Tonkkassier hoopt natuurlijk op hetzelfde. Het is immers nog steeds zo dat het jazzfestival wordt inge richt om de jazzklub het finan ciële hoofd boven water te laten houden. De wekelijkse koncer- ten van gereputeerde groepen in de bunker zijn immers niet meer self-supporting, zodat de eventuele winst van het festival en de optredens van het huis orkest, The Jeggpap N.O. Jazzband, deze put moeten vullen. Over naar zaterdag nu! Wie niet teveel aan de tapkraan gehangen heeft en dus thuis goeie punten heeft verzameld, kan om drie uur op de eerste rij zitten om dan de twaalf uur du rende marathon mee te maken. Hij moet er echter wel vroeg bij zijn om een goed plaatsje te bemachtigen, de fervente aan hangers zitten dan immers al Dendermonde: het festival van de ongekunsteldheid, de sfeer en de gezelligheid. The Old Metropolitan Band uit Polen: wellicht de revelatie van het festival. Zoals vele Oosteuropese groepen komen zij zeer fris over. een tweede lading bezoekers binnen: de Dendermonde naars die ook wel eens wat willen meemaken en die voor een keer hun stijfdeftigheid afleg gen om tussen de lange haren, de cowboyhoeden en de volle baarden te vertoeven, te drin ken en te praten om de dag na dien mee te kunnen vertellen over wat er allemaal kan voor gevallen zijn of had kunnen ge beuren. Zo zijn ze nu eenmaal, de Dendermondenaars, een speciaal volkje dat standbeel den opricht voor een pater die de indianen verkocht aan de blanken en voor een dichter die in zeer kleine letterkes in de handboeken staat. En ze leven mee met het jazzfestival, dat wel, want Honky Tonk is al een deel van hun patrimonium ge worden. Meestal kan het hen niet schelen wat er op het po- Chris Barber, Jeggpap, enz. Wie dan nog niet alles kwijt is kan een rondje maken over het terrein en verschillende stand jes bezoeken die er elk jaar worden opgezet. Mensen die echter op zaterdag hun spullen willen komen verkopen, moe ten zich eerst aandienen op het sekretariaat. Er is immers een prijs te betalen. Ook op vrijdag zal van de verkopers een kleine vergoeding worden gevraagd. Zij betalen evenveel als de ge wone festivalganger, dus 150 fr. WIE HELPT? Zoals steeds staat het festival onder de auspiciën van het Festival van Vlaanderen en wordt er meegewerkt door het stadsbestuur en de VW van Dendermonde. Sponsors zijn Philips NV. Coca Cola, Kre- TOEGANGSKAARTEN De prijzen zijn eigenaardig maar zeer demokratisch. Voor vrijdagavond alleen tel je 150fr. neer, voor zaterdag alleen 350, maar wie voor twee dagen een abnonnement neemt komt er met 300 fr. vanaf. Dit abonne ment moet echter vooraf wor den gekocht. Men kan,het be komen door storting van 300 fr. op rekening 446-7591101-21 van de Honky Tonk Jazzklub- Dendermonde. De kaarten worden dan onmiddellijk toe gestuurd. Voor de mensen uit de streek is er geen probleem. In het Den dermondse zijn verschillende zaken versierd met zo'n welbe kend tonnetje en daar kan je ook terecht voorde entréekaar- ten. Alvin Alcorn: ongetwijfeld de beste jongere(geboren in 1912) New-Orleans-trompettst. The Limehouse Jazzband en Victoria Vaerekamp een nieuw geluid op de eerste rijen. Hoe het pro gramma er die dag uitziet kan u op een andere plaats lezen. Ook wij zullen er zijn met ons madam om vrijdagavond reeds aan de kraampjes te flaneren, om in oude boeken te snuffelen en te trachten antiek van prul len te scheiden Aan de bars zullen we een glas drinken met Jan. Pier en Pol, want ook die zullen er zijn zoals ieder jaar. Tegen de nacht als Chris Bar ber en zijn mannen er nog de moed inblazen en de eerste kampeerders hun wankel tentje gaan opzetten, als een dunne mistsluier boven de duizenden gekleurde lampjes komt han gen en de weide liggers al liever gaan rechtstaan, dan komt het festival pas tot een hoogtepunt, dan krijg je die sfeer van een gezonde Vlaamse kermis, waarover journalisten vroeger verbaasd, zoniet gebelgd wa ren, en waaraan zij nu uitbun dig meewerken. Sommigen zelfs té Tijdens die fameuze festivalnachten worden onder druk van die toch wel opzwe pende muziek alle bezoekers vrienden en de bars doen de Honky Tonkkas vollopen. Maar wij houden ons nog wal in. Wij komen terug de vol gende dag. De pijn in ons ach terhoofd wordt er snel uitge waaid door de buitenlucht en van zodra Lady Mendora en Pol Clossets Dixieland Gam blers van start gaan, zitten wij op een goed plaatsje, op een van de stoelen die door Mon Heuvinck met zoveel toe wijding werden op rijtjes gezet. Naast ons zitten Nederlanders van Breda, een stad waar men jazz bij het ontbijt geeft. Niet alleen de noorderburen zijn er. Het festival is een echt babel. Na enkele uurtjes wachten op The Golden Gate Quartet en Rhoda Scott. zijn wij het zitten al lang beu en begint opnieuw de tocht over het terrein op het zelfde stramien als de dag er voor. Ondertussen is de weide volgelopen. Bij het vallen van de duisternis komt steevast dium gebeurt, maar dit jaar wordt het anders want Rhoda Scott en The Golden Gate ken nen zij ook, van op tv En opnieuw zal het nacht wor den met de duizenden lichtjes, de dicht tegen mekaar drum mende massa, de reuk van friet en bier, terwijl de eerste slacht offers, door het Rode Kruis 'worden «vertroeteld». Zo gaat het door tot in de morgen, on dertussen wisselen de orkes ten en zangers met de regel maat van een klok op het po dium. En als de mooie stem van Victoria Vaerekamp, begeleid door de Limehouse Jazzband een laatste saluut zal gebracht hebben aan de massa, dan gaan de lampjes uit. Hier en daar vindt men nog groepjes die van geen wijken willen we ten. Enkelen liggen al letterlijk en figuurlijk onder zeil en de or ganisatoren bespreken de re sultaten, zowel de muzikale als de financiële. HONGER EN DORST Zoals steeds is er het nodige voorzien om de argeloze, en dus niet van eten voorziene fes tivalganger voldoende mond voorraad te leveren. Honger zal je er zeker niet hebben, terwijl verschillende bars dranken le veren tegen zeer demokrati- sche prijzen. Speciale wagens zorgen ook voor koffie zodat een bezoeker boven zijn tee- water terug op 't veilige pad kan gebracht worden. Je moet dus geen koffers vol blikjes meesleuren om niet van hon ger en dorst om te komen. FONOPLATEN Van bijna alle muzikanten die er optreden zullen er platen te bekomen zijn. Je kan die dan gerust laten handtekenen. Het Golden Gate Quartet blijft er zelfs een tijdje speciaal voor hier. Zij stoppen om 18.10 uur en van dan af is er gedurende een klein halfuurtje tijd om de handtekens te bemachtigen. Er zullen zeker platen zijn van Rhoda Scott, The Golden Gate, dietbank, Maes Pils en Belga Filter Groep De Cuyper ver leent hulp bij de verspreiding van de festivalberichten. w Inlichtingen over het festival op 71 052/21.41.17. 052-1 21.63.85 en 052/21.73.83 Mare De Backer het festival van de ongekunsteldheid, de sfeer en gezelligheid. PROGRAMMA VRIJDAG 1 SEPTEMBER 19.55 - 20 uur: Opening van het 8e Jazzfestival. 20 - 21.30 uur: Chris Barbers N.O. en Blues band met Tommy Tucker, Alvin Alcorn en Sammy Rimington (GB USA). 21.45-22.45 uur: The Original Flemish Ragtime Orchestra (B). 23 - 0.30 uur. Chris Barber en zijn vedetten (GB USA). ZATERDAG 2 SEPTEMBER 15 - 15.40 uur: Lady Mendora en Pol Clossets Dixieland Gamblers (B). 15.50 - 16.20 uur: Cousin Joe Pleasant (USA). 16.30 - 17.10 uur: Old Metropolitan Band (Polen). 17.20 - 18.10 uur: Golden Gate Quartet (USA). 18.20 - 19.00 uur: The Limehouse Jazzband en Victoria Vaerekamp (NL). 19.10-19.50 uur: Chris Barbers N.O. and Bluesband (GB USA). 20 - 20.40 uur: Rhoda Scott (USA) 20.50 - 22.40 uur: The Jeggpap N O Jazzband (B) 21.50 - 22.40 uur: Chris Barbers N.O. and Bluesband (USA GB). 22.50 - 23.30 uur: Rhoda Scott (USA) 23.40 - 0.20 uur: Old Metropolitan Band (Polen). 0.30 - 1 10 uur: Cousin Joe Pleasant (USA). 1.20 - 2.00 uur: Limehouse Jazzband met Victoria Vaere kamp (NL).

De Voorpost | 1978 | | pagina 12