HET BRABANTS GESLACHT WISSEWASJES Margo Halsted bespeelt Aalster se beiaard. tr tv#"J 24 - 18-8-1978 - De Voorpost ümt U' A/J£T ff Hij w-f ';'r Niveautje hier, niveautje daar. Toen de Frans-Zwitserse architect Le Corbusier, in 1957 in de Berlijnse Hansa-wijkhuizen met kamers op twee niveau s voor de eerste keer aan het publiek voorstelde, werd men op deze vorm van wonen opmerkzaam. Intussen zijn er in de Bondsrepubliek, en overal waar men wat vooruitstrevend denkt, reeds veel van deze woningen, ook in de sociale woningbouw. Maar ook die mensen die niet een dergelijke woning bewonen, kunnen van de voordelen van het wonen op twee niveau's genieten. De tip hiervoor is een verhoging op podium. Zo'n verhoging kan men in bijna elke kamer met normale afmetingen inbouwen of laten inbouwen. De eenvou digste vorm is die van een stabiele lattenconstructie, met daarover sterke spaanplaat. Bij de hoger gelegen, door si deboards afgescheiden eet- hoek, kan eventueel onder de verhoging nog een uitrekbaar bed worden gemaakt. Bijzon der interessant is een podium voor het indelen van de plaats rond een open haard. Hier dient de verhoging van de overige ruimte meestal om de oergezel lige zitgelegenheid voor de open haart te vormen, om zo het karakter van deze moderne vorm van kampvuur nog beter tot zijn recht te laten komen. In grote, relatief hoge kamers, kan de verhoging voor een boekenwand worden gebruikt, waardoor deze het karakter van een biblioteek krijgt. Afwij kend van de eerstgenoemde woningen, waarin zich in de re-' gel een deel van de kamer op een hoger niveau bevindt, gaat het bij Do-it-yourself verhogin gen erom, twee niveau's in één ruimte te toveren. De beste on dersteuning bieden hierbij goed geplaatste kasten Hier is dan plaats voor de individuele wensen: worden het kompakte kastwanden, open tussen vloer en plafond, geklemde boeken kasten, highboards, side boards of ook enkele meubels. Deze formaties benadrukken in een doordachte inrichting de overgang van het eerste naar het tweede niveau. Ze marke ren optisch tenminste de grens tussen de verschillende hoog ten. Een algemene hoogte voor zo'n podium kan niet worden aangegeven, ze richten zich naar de hoogte van de ruimte. Bij hogere niveau's mag een balustrade voor de veiligheid niet worden vergeten. Verschil lende woonniveau's zijn dus een uitstekend instrument om de verschillende gedeelten duidelijk van elkaar te schei den. De konversatie-zone, de ontspanningszone, de werk- zone kunnen duidelijk worden onderscheiden. Bovendien zijn deze verhogingen altijd prettig om te meubileren. Je kan het gerust een recept tegen de ver veling noemen. Verhogingen in de kamer scheppen sfeer en overtuigende dynamiek, leder diertje zijn open haardje. Er zijn maar weinig dingen die zo'n behaaglijke sfeer teweeg brengen als een knetterend houtvuur in de openhaard. Het is altijd het middelpunt geweest in de huiselijke kring of het nu een gezellig samenzijn met vrienden betreft; of het knus met zijn tweetjes zijn. Nu nog steeds is fruur een uitdrukking van bescherming. Ucht. warmte en behaaglijke atmos feer die hét uitstraalt nódigt ons als het ware uit om er ons rond te verzamelen. Nieuwe ontwik kelingen hebben de openhaard binnen het bereik van een veel grotere groep gebracht De vraag ernaar is dan ook groot. Bij het aanschaffen van een openhaard is het natuurlijk een- eerste vereiste dat er een schoorsteen aanwezig is. Deze moet aan ajle eisen vol0oen en -4-gced funktioneren. Raadpleeg bij twijfel in ieder geval een deskundige, een schoorsteen veger. dje ook bij de aanleg van uw openhaard de nodige ad viezen kan verstrekken. Als u ertoe besluit in uw inrich ting een openhaard In te plan ten.,. dan moet u Nerqp toch' even gaan letten. Want dat ge zellige bereikt u niet wanneer u uw openhaard zomaar ergens zou gaan plaatsen, zonder dat deze in het geheel wordt opge nomen. In dat geval zoy het zo iets worden als een monument in hóis, iets dat enkel de be hoefte aan prestige uitstraalt Uaarom is het nodig dat openhaard andere inrichtings- - stukken goed op elkaar 2ijn af- gestemd .Een hcog vertrek, cnoeikjk? Hef inrichten van hoge yertrek- 'kenbergt zowel risiko'satsmo- 'jQeiijfaedèr iri zich, Het'nsrkó:. /.mislukt de meubtfeifcig. dan-zak y 'men-attijd het 10 leeg of ieefdrui Deze hoge vertrekken komen niet zoveel meer voor maar er zijn toch nog een aantal attrak- tieve voorbeelden te vinden in oude huizen die door de nos talgische trend weer heront dekt zijn. In het kader van sanerings- en renovatieplan nen hervinden zij hun oude aantrekkelijkheid waarbij vaak een smaakvoller geheel te cre- ëeren is wanneer men heden daagse inrichtingsstukken ge bruikt dan door ze te herstellen in oude staat. Even aandacht schenken. Allereerst beslist U of U deze kamer normaal, ge lijkvloers dus, wilt gebruiken of gaat opdelen door een gedeel telijk verlaagd plafond optisch te laten zakken. Door een ek- stra plafond aan te brengen kunt u dit ook bereiken maar geeft u dan misschien ruimte weg die u op andere plaatsen weer zult missen. Nog een mo gelijkheid is het gebruik van deelverlichting. Wanneer u een boekenkast wilt die tot aan het plafond reikt dan verlicht u het bovenste gedeelte met spots die u apart aan en uit kunt doen. U verlicht dan alleen de boeken en dan nog alleen die boeken waarvan u er een wilt uit kiezen. Voor de rest laat u ze in het donker wat het vertrek optisch lager zal doen overkomen. Nog aantrekkelijker is het natuurlijk wanneer u de huisbibliotheek op een tussenverdieping kunt aanbrengen. Is deze nog niet aanwezig dan moet u voor het installeren ervan eerst een deskundige raadplegen. Ook wanneer de kosten hier van niet gering zullen zijn loont het zich want het is uiteindelijk altijd nog goedkoper dan voor de ekstra vierkante meters die men verkrijgt als woonopper- vlakte, een ekstra vertrek te moeten bijbouwen. De inrich ting van zulke vertrekken wordt pas tot een geheel wanneer doorgaande wandpanelen, met bijvoorbeeld onder kasten en boven boekenrekken uit één en hetzelfde meubelprogramma worden gekozeri. Een meubel programma dat geconfe neerde interieurbetimmi bieden kan. Er wordei nieuwe huizen tegenwot zelden zulke hoge ruimter pland. Vaak komt men ze ter nog tegen in oude hi die door de nostalgiegolf den herontdekt. Hoewel niet direkt goedkoop is uitgeleefde woningen knappen, is het resultaat trekkelijk. Moderne meul spelen hierbij een belani rol. Op vrijdag 18 augustus is de bekende Amerikaanse vrouwelijke beiaardier, Margo Halsted te gast in Aalst. Zij zal er om 20 uur een beiaardkoncert geven, waarop iedereen vriendelijk is uitgenodigd. Op het programma staan werken van Jef Denyn, Arthur Bigelow, Gary White, Percival Price, Frederick Loewe, Scott Joplin, Bach, James B. Angell en Margo Halsted zelf. Vijftig jaar gelden was de beiaard in de Verenigde Staten nog zo goed als onbekend. Sedertdien is er heel wat veranderd. De beiaard kende een biezonder opmerkelijke groei, die nog steeds voortduurt. De vrees dat zij het willen brengen tot het centrum van de nieuwe beiaardkuituur is wellicht niet on gegrond. Verschillende beiaarden bevinden zich in torens van uni versitaire campussen. De beiaard studie maakt er deel uit van het onmetelijk pakket van universi taire studies dat de Verenigde Sta ten aanbiedt. Zo bezit ook de uni versiteit van Califomië te River side een beiaard, met een vrouwe lijke beiaardier als titularis. Haar *aam: Margo Halsted. MARGO HALSTED Margo Halsted werd geboren te Bakersfield (California) op 24 april 1938. Zij studeerde aan de Stanford University waar zij het baccalaureaat in de muziek en de graad van doctorandus in de peda gogie -behaalde. Haar eerste beiaardlessen kreeg ze van James B. Angell; later aan de University of California te Riverside, waar zij de graad van doctorandus in de muziek verwierf en haar beiaard studies voortzette onder leiding van Lowell Smith. Nadien vol tooide zij haar studies bij Leen 't Hart en Jacques Lannoy. Van 1967 tot 1977 was Margo Halsted adjunkt - beiaardier aan de voor noemde Stanford Universiteit. Gedurende twee ambtstermijnen was zij bestuurslid van The Guild of Carilloneurs in North America. Margo Halsted was tevens redak- tielid van het Gildetijdschrift «The Bulletin» en lid van de kommis sies voor «Student Advancement en voor publikaties. Haar huidige funkties zijn: beiaar dier, lector en orgellerares aan de Universiteit van Califomië te Ri verside, alsmede pianolerares aan het Harbor College te Los Ange les. Margo Halsted is zeer bedrjvig op beiaardgebied. In alle delen van de Verenigde Staten, in Canada, En geland. Frankrijk en Nederland heeft zij recitals gegeven. Tijdens haar drieweerkse Europa-trip vo rig jaar trad ze op in Rotterdam, Aalst, Brugge, Hasselt en Meche- len. «I am very excited and thrilled to be playing at St. Rombolds» schreef ze na afloop van haar rond reis. Haar bezoek aan Vlaanderen en Nederland heeft haar er ook toe aangezet de Nederlandse taal aan te leren. Voor het bekomen van haar doc torstitel in de muziek maakte Margo Halsted een tesis over «De beiaardmuziek van Jan Frans Volckerick, stadsbeiaardier van Antwerpen van 1835 en 1863». Het werk stoelt op twee «nieuw- ontdekte manuscripten» die in Florida werden gevonden. Het betreft twee bundels van de Antwerpse stadsbeiaardier die door een andere uitgeweken Vlaamse beiaardier, Antoon Brees naar de Verenigde Staten waren gebracht. Wie Margo Halsted op vrijdag 18 augustus e.k. om 20 uur wil be luisteren kan dat best vanop de luisterplaats, parking Kapelle- straat. Stadsbeiaardier Pol De- Smedt staat zoals steeds in voor de nodige kommentaar. PROGRAMMA. 1. Originele beiaardmuziek: a. Preludium in g. Jef Denyn b. Grote klokken, kleine klokken, Arthur Bigelow. 2. Vier Volksliederen: a. Spaans is de taal der liefde (Am) bew.. Johan Franco b. Cecilia (VI.) bew. Leen 't Hart c.. De schaapherder (Noorw.) bew. M.H. d. Klein geschenk (Am) bew. MHford Myhre. 3. Van Noord-Amerikaanse componisten: a. Veranderingen - Gary White B. Andante (Sonate voor 47 klokken) Percival Price. 4. Amerikaanse Musical Selektie uit My Fair Lady, Freder ick Loewe, bew. Milfqrd Myhre. 5. Twee bewerkingen; De Humorist - bew. M.H. - Scott Joplin. Uit de Cantate nr. 208, Theophil Rusterholz, J.S 6. Originele beiaardmuziel a. Fuga - James B. Angell b. Nocturne - Margo Hals In het tweemaandelijks tijdschrift van de geschied- fen heem kundige vereniging «Het Land van Aalst» werschfeem eerv degelijk uitgewerkte stamboom van onze familie. 'De tekst wordt verlevendigd door zes prachtig gekleurde afbeeldingen reprodukties van geschilderde portretten en ttiiee fami liegroepen In zwart-wlt. Het is een kunstalbum en te 'ens een boeiend verttaal dat begint met de Moyersoen's va Ander- lecht: Jan was zelfs burgemeester van het Vlaams^ Brussel (1491 - 1501) Hoewel met hen verwant stamt de Aatetersé familie niel van deze lak Her eerste bekende dokument dat ze vermeldt vin den wij te Asse in 1321. Meer dan drie eeuwen later (1634) vestigde een afstammeling zich te Herdersem: het ging om landbouwers die boerden op eigen hofsteden en ook doe ningen verpachtten. Door het huwelijk van Andreas landde de familie te Aalst in 1746. Ze schakelden nu over op de handel in bier, hop en wijn. Baron Moyersoen 13 jaar oud toen zijn vader stierf en oudste zoon van 11 kinderen was de eerste in de familie die universitaire studies deed Het verhaal is geen saaie op somming van namen en jaartal len, het is een eerlijke weer gave van de opkomst van een geslacht waarin voor. I de Aals- terse tak ruim word bedacht met biezonderhedenjen anek doten. De archiefstukken, verzameld door wijlen Guslaaf Mayersoen (van het Osbroek) werden ge ordend en aangevuld door oud-minister Ludovil Moyer soen. Tot aan de Franse revo lutie waren alle doiumenten opgesteld in het Vlèams; de vader van Baron Moyersoen was zelfs medestichter van de toneelvereniging «1-éel Land van Riem». Als slot een gedicht; van een dochter van- Maria-Thécèse Moyersoen: in «Êincerité» vertolkt deze fijne vrpuw, be gaafd mei een rijk 'gemoed, haar heimwee naar hel verle den in de hoop op een terug zien van ouders en verwanten familiegeschiedenis bek door 300 F te storten op rek 000-0586911-61 van Aalst» Bevegemstra Zottegem (9620). Men kf betalen ten huize van: F. Cóurteaux, Acaciastra C Uyttersprot 50, Aalst Hij ontvangt dan alle nun van de jaargang 1978 later kunnen genieten va dies (in voorbereiding): De familie Cumont grote Frans Cumont. ROZEBAMIS EN METSCHARIJ. de gesc nie van drie stichtingen te Honderd jaar gi brandde het Aalsters sch huis. Geschiedenis van h broek in het stadspark te Tragische balans van sneuvelden uit groot A dienst van het Keizerrijk De maatschappij -D poleonisten» en de ten leden. De kerk van St.-Marti vijf eeuwen oud. Bijdragen over de 15 ■pen en steden van her van Aalst. F. CoU

De Voorpost | 1978 | | pagina 24