iü OUDE AMBACHTENTENTOONSTELLING SIERT BAMBRUGGE BOEIENDE STREUVELSAVOND TE AFFLIGEM EEN PAARDENOMMEGANG TE MERE pi? tAjh 4 - 18-8-1978 - De Voorpost genomen. Verscheidene klubs namen deel aan de ommegang, hetgeen bijdraagt tot het groot' Ban Ui - aajuüezige ruiters. Acht koetsen ^eïéi1 tenslotte fe# geüed.- |jM waarpa.er Officiële opening van de tentoonstelling in het kader van he! Jaar van Chris Van den Holen, (jm) Vervolg p. 1 Interieur De gepensioneerden van K.B.G. -Bambrugge hebben zich on middellijk akkoord verklaard met het initiatief en ze hebben zich eensgezind ingezet om alles praktisch te regelen en op te stellen. Het ekspositiemateriaal werd bijeen gebracht: deels uit de persoonlijke kollekties van Jozef D'Haese, van E.H. Pastoor en van de heer Charles Roose uit Borsbeke, deels ook uit de Begrijpelijk dat de organisato ren met klaarblijke fierheid de aanwezige bewonderaars gade sloegen en de gelukwensen aanhoorden. De heer Van der Gooien verklaarde dat de binnenhuisin richting voor de mens minstens even belangrijk is als zijn groene omgeving. «Het gaat erom het gezond leefmilieu te stimuleren en de bewaren», aldus Van der Gooien, «en hierin speelt het interieur een grote rol». Hij achtte zich gelukkig dat Bam brugge met dit initiatie? Veer de pinnen kwam. Daarna lichtte Z.E.H. Pastoor de inhoud van de tentoonstelling toe. Er steekt immers een gedachtengang in de opstelling van de verschillende voorwerpen. Hij nodigde ook de aanwezigen uit een blik te werpen op de fijne kunstzinnige realisaties van Lieve Van der Weeën uit Denderleeuw. Haar werken zijn nog niet erg ruim bekend, omdat ze zelf te weinig publiciteit maakt. Lieve Van der Weeën schildert bloemen en stil levens op fluwelen doek. Haar werk toont ds YI0uw?»'kc fijn heid en liefde voor de kleurige bloemen. Haar komposities zijn zeer harmonisch. Het gaat hier werkelijk om een zachte, kleuri ge fijnheid, die rust brengt, en tot bezinning noopt. Naar ons gevoel, scherp afstekend tegen een overversnelde samenleving, die slechts oog heeft voor geweldige kontrasten. Het aan wezige publiek was ook hierover eensgezind: Lieve Van der Weeën is een zeer vaardige kunstenares. In deze zin past haar werk in het kader van de oude ambachten tentoonstelling. Standen De verschillende voorwerpen werden samengebracht naarge lang hun funktie in het vroegere volksleven. Onmiddellijk bij het binnenkomen vond je een stand met aarden potten in allerlei vormen, maten; daarna was er een stand met huishoudelijke verlichting en keukenmateriaal. Lijmschroeven, baksteenvor- men en d.m. Een verzameling van vrouwenkledij en gereed schap voor 't naaien, hoedenvor- men, spinnenwiel enz. Alles wat met vlas en oogst te maken heeft kreeg ook een aparte ruimte. De verschillende stadia van vlasbewerking. Wat men allemaal rond de eettafel nodig heeft om met het groot gezin pap te fretten; typisch dat hier zand rond de tafel en de kachel gestrooid was om ook daaraan even te herinneren. Verder een stel waskuipen en de hele rimram achter het huis, met de pispotten op de paal. Temidden van hst ïu5?5Se icvciï werden ook de kostbaarste kerkschatten naar het Sint-An- nacentrum gesmokkeld. Tenslotte was er een rijkelijke salon en een totaal opgezette «estaminet 'in de laatste stuiver» Vervolg p.l Vervolg p.l vóór half-oogst reserveert men voor de ommegang. De organi satoren meldden ons dat er vorige zondag precies geteld 114 paarden hebben deelgenomen. Dit getal is vrij hoog. (Vorig jaar noteerde men een goeie 80 ruiters). Vanzelfspre- <t*t de weerst spelen. len. Ook de paarden zochten schuiling voor zoverre het kan. Omwille van die regenbui heeft men daarna de haltes aan de kapellen op de verdere route niet r gA '9 ft opgesteld. In kleine kastjes, temidden van de zaal, vonden we de kleine voorwerpen, zowel uit het dage lijkse leven als uit het liturgisch gebruik: neusknijpers in ver schillende vormen, idem voor snuifdozen en pijpen, weegtui- gen van klein formaat, doods- beeldjes en wijwatervatjes. Zelfs over Bambrugge zelf is er één en ander bewaard gebleven, tenminste op foto of papier. Aan de ingang hing er een tableau met postkaarten en zichten op Bambrugge: meestal kapelle- kens waarvan op enkele vermeld stond dat het «afgebroken» ofte «verdwenen» is onder de kwaad aardige hand van natuur of mens. Gedenkenissen van de bedevaart van de H. Moeder Maria werden ons evenmin ontzegd. En tenlaatste gunde men het de heemkundige navor ser te kijken in de aloude krantenberichten handelend over het o zo schone Bambrugge en over de toewijding aan Sint-Anna. Al bij al een tentoonstelling die ons in haar opzet, inhoud en manier van voorstelling zeer heeft verrast. Personaliteiten Enkele gemeentelijke person teiten hebben de opening van tentoonstelling met hun aan zigheid vereerd. Hier gaan namen: de schepenen Johan Wolf en Louis Van Durme en raadsleden Herman Paque, ter plaatse, en voorts Yvoi Flobert-Janssens en Amaat briëls. (i regisseert. Dra begint hij te vertalen en in de overtuiging dat verhalen schrijven niet zó moei lijk kan zijn zet hij zich zelf aan de taak, hierbij dra opgemerkt door Emmanuel De Bom en na invitatie van Karei Van de Woestijne komt deze neef van Guido Gezeile als medewerker bij «Van Nu en Straks». Vlug wordt hij bekend, ook in Noord-Nederland en hij schrijft tientallen werken, meestal ver halen en romans maar ook een paar toneelstukken. Streuvels zoekt in zijn werk naar de diepere gronden van onze existentie. Van waar komen we? Wat zijn we hier? Waar gaan we heen? Wat is geluk? Hoe kunnen we geluk samen bele ven? Antwoord op deze vragen zijn vervat, zoals reeds bekende bij de oude Germanen, in het versje: «Leven is groeien, bloei en, blijven staan en uiteindelijk vergaan». Tegenover deze problematiek ziet Streuvels drie mogelijkhe den die hij in zijn werken laat uitkomen en die André De Medts op vaak aangrijpende wijze, met een veelheid aan typische détails, illustreert. Men kan alles aanvaarden, lijdzaam ondergaan zoals hij die, bij de mare dat zijn vader op sterven ligt, zich laat ontvallen «Ik zal zeker nu moeten naar huis gaan». Men kan ook de problemen ontwijken en dit wordt met jeugdverhalen aange toond maar een derde, en vaak voorkomend alternatief is het protest. Moeten we alles onder gaan? Het generatieverschil en -konflikt, het protesteren tegen ontdekking dat Leiewater zo geschikt was voor de bewerking van vlas. Rond 1900 werden in de Leie tot 45 miljoen kg vlas geroot en in 1913 ging dit tot 100 miljoen kg op een strook van nauwelijks 35 km lang. Labo- onderzoek naar de typische eigenschappen van Leiewater, tot in Rusland toe. leverden niets op. Uiteindelijk zou Leiewater zeer geschikt zijn wegens ener zijds het traag debiet van de «Golden River» en anderzijds haar kalk- en ijzerarmheid. Dat in de Leie ook veel loogstof is komend uit de fabrieken van Noord-Frankrijk zou eveneens het roten bevorderen. Vlasbehandeling en -toestellen Met het doel meer te kunnen begrijpen van wat in de zaal aan vlastoestellen voorradig is gaf Bert Dewilde een gestofferd overzicht over de ingewikkelde en evoluerende behandeling van het vlas. Zaaien gebeurt na behandeling in de trimmel ofte lijnzaadmolen soms met de «Hollandse zaai- viool».. Slijten- uittrekken. in spaanderpiaten verwt waarna het vlas wordt geka over de hekel gehaald, gehel Zwingelen kan gebeuren handspaan of met de «Vlai sterremolen» die echter in in Ierland reeds was bekend. Vervolgens wordt het vlas verpakt bij vlasbalen van 10 met baaihamer, baalhaak baalstoel. Eddie Monsier, dienstdi burgemeester, reikte dan si plaketten uit aan Mw Lateur, dochter van de gevi auteur, aan André De M aan Bert De Wilde, aan M; Himpe die in de expo da konkreto het vlas behandi aan voorzitter Fons De Kot en last but not least aan Idesbald. Het zandtapijt Roger De Boeck zal. gefixi via minister Dequae Vlasmuseum te Kortrijk den en kunstschilder Gi Van de Perre schonk prachtige Streuvelskop familei Lateur die wegens de treffende gelijl zeer dankbaar om was. M« glaasje Affligems vrucht! Dom Idesbald Verkest die de zitting leidde noemde deze avond een bijdrage van het Kultureel Centrum Affligem in de aktie «Jaar van het Dorp» waarbij hij de «Claerbaegse Comedie» feliciteerde met het waardevol en geapprecieerd initiatief waaraan ook de aan wezige leden van de familie Lateur veel genoegen mochten beleven. Scbepen De Maght, verant woordelijke in Groot-Aalst voor de aktie «Jaar van het Dorp» uitte voor de dynamische toneel groep haar bewondering, ver wondering, waardering en dank baarheid en feliciteerde de hele groep na de Meldertse kwis- avonden ontstaan op de wijk Klaarhaag, «levend Meldert en dood Moorsel» voor de vele aktiviteiten die de groep aan de dag legt zo op het toneel- als op het karitatieve plan. Letterkundige en Streuvelsken- ner André De Medts bracht een zeer doorvoelde en fel genoten inleiding tot het werk van Streuvels. In zijn jeugd eerder behept met een minderwaardig heidsbesef en reeds bewust van een persoonlijke visie op de wereld trok de jonge Frank Lateur na het traditioneel ver blijf in het «Pensionnat de Saint Jean Berchmans» naar de ouder lijke bakkersoven. Op zeven tienjarige leeftijd treedt hij in het sociaal leven: fanfare en toneelgezelschap waar hij zelfs Tijdens de vlastentoonstelling was Roger De Boeck bezig een zandtapijt te leggen mei als onderwerp een vlastoneel op de vlaschaard, (jm) bestaande natuurlijke evolutie is het thema van «De Vlaschaard», in 1906 en 1907 door Streuvels gezien vanuit zijn breed venster van «Het lijsternest». Zoon Louis vindt vader een diktator en na het uitbreken van het konflikt valt de fatale slag met de «mispelaar», gevolgd door uit eindelijke overgave en be-, rusting. Tussendoor bracht het St. Michielskoor uit Hekelgem o.l.v. Viktor Van Frachen vokale intermezzi met o.a. liederen op tekst van Angèle De Bremaeker. Met een beperkt en niet altijd sonoor klinkend stemmenma- teriaal wordt «Mijn Dorpje» toch een volklinkend lied met zoemen en klokkengelui en het «Gebed van het Vaderland» van Gaston Feremans doet het altijd al leek het slotakkoord ons niet hele maal zuiver. Mooie, homogene vrouwenstemmen treft men ook niet overal aan. Ze zijn bij amateurs eerder zeldzaam. De dirigent vertolkte zelf als solist een passend «Vlaslied» Gilbert De Wilde, vroeger tekenleraar die de figuur van Disten Pulle van radio Kortrijk leven inblies en nu Konservator is aan het Nationaal Vlasmu seum te Kortrijk, eerlang in een nieuwbouw gehuisvest, schetste vlot en aanschouwelijk de evolu tie van het «edelste gewas» van Vlaanderen, het vlas, reed 3000 jaar vóór Christus in de vorm van zeer fijne linnenweefsels in de tombe van een Egyptische prinses aanwezig. Ten tijde van Karei de Grote was vlas hier reeds ingeburgerd en in de Middeleeuwen centraliseerde de vlashandel zich in onze kontreier. Hoogtepunt werd be reikt in de 15e en 16e eeuw met vals zowat overal in Vlaanderen doch vooral langs de Leie, in het Meetjesland, het Land van Waas en Frans en Zeeuws -Vlaanderen. Grote bloei kwam in 1720 bij de De vlastijd van Stijn Streuvels. (jm)

De Voorpost | 1978 | | pagina 4