JEUGDKLUB YPSILON VERBROEDERT MET BINABIBURG SPORTSCHUUR TE EREMBODEGEM NADERT DE VOLTOOIING MOORSEL HISTORISCH DOORGELICHT CENTRUMFEESTEN TE HERDERSEM DE RIJN IN ALLE ASPEKTEN T-. Diaprijskamp 3* 6 - 18-8-1978 - Dé Voorpost Vorig jaar was de voetbalploeg van Jeugdklub Ypsilon te gast bij de Beierse ploeg, DJK, in Binabiburg bij München. Tijdens het lange weekend van 12, 13 en 14 augustus, komen de Beierlingen als vrienden, op «weer»-bezoek naar Aalst. Jeugdklub Ypsilon herinnert zich nog hoe goed zij onthaald werden in Duitsland. Zij willen een gelijkwaardig onthaal bie den aan hun Duitse vrienden. Daarom werden heel wat aktivi- teiten gepland. Zaterdag 12 augustus, rond 19 uur, kwamen de Binabiburgers per autobus aan te Aalst. Zij werden opgewacht door onze stadsgenoten in hotel Atlanta. Daar werd een eetmaal aange boden door de thuisploeg In het klubhuis, Meuleschette- straat, werden heel wat herin neringen opgehaald tijdens een gezellig samenzijn. Er werd zelfs een film over de ver- bröedering van verleden jaar in Beieren vertoond. Het werd een kronologisch overzicht van de aankomst, het onthaal, het verblijf en de feestelijkheden. De bezoekers hadden een ge denkwaardig geschenk mee gebracht: trots werd de ge ëmailleerde bierpot (van meer dan 5 liter inhoud) ten ge schenke aangeboden. De pret duurde tot 3 uur. Zondag kraaide de haan zeer vroeg. Het welgevulde dagpro gramma vermeldde onder meer een bezoek aan Brussel. Het hele gezelschap bezocht het atomium en het stadscen trum. Natuurlijk werd ons be roemde manneke niet verge ten! Verschillende gallerijen werden bezocht, waar de Duitse vrienden de gelegen heid hadden inkopen te doen: menig kadootje werd ingepakt. Om 12.30 uur werd in de Au- gustinuskapel van de Sint- Jozefskerk een eucharistievie ring opgedragen in het Duits door de E.H. Beckaert, bekend om zijn milac-aktiviteiten. ledereen kwam aan zijn trek ken op de voorziene voetbal match, op het Osbroecksta- dium. Het startsein dat oor spronkelijk om 15.30 uur moest gegeven woraen werd een kwartier verlaat: schepen Mon sieur die de aftrap kwam ge ven, arriveerde een ietsje te laat. Verschillende wimpeltjes werden uitgewisseld. Elke spe ler kreeg nadien van zijn recht streekse Duitse tegenspeler 'n mooi flesje snuif. Het bleek een raar naar munt ruikend goedje, dat dadelijk gepro beerd werd met een algemene niespartij tot gevolg, ledereen genoot van de interessante, fair gespeelde match. Bij de rust stond Aalst met 3-1 aan de lei ding. Maar het kon niet ontkend worden: de bezoekers waren sneller, hun fysiek was beter en... ze waren meer op elkaar ingespeeld zodat ze toch won nen met een 5-3-uitslag. En zeggen dat de Aalsterse keeper een penalty uit het doel haalde... Rond halfzes werd in de kantine van het plein een lekker pintje weggetoverd, waarna de 34 Beierlingen hun hotelkamers opzochten om zich te verfrissen. Zij werden rond 19 uur in de klub verwacht voor een gezellig avondmaal, aangeboden door de uitnodi gende jeugdklub. De organisa tie bleek op rolletjes te lopen: iedereen hielp rhee De meisjes van de giro zorgden voor de afwas. Ere aan wie ere toe komt: de' heer en mevrouw Moons zorgden voor een waar festijn. Wie nog honger had kon een lekkere brochet kopen aan de stand van de jeugdklub Ter Linden. Het openlucht-dansfeest dat 's avonds in en rond de jeugdklub doorging werd een waar suk- ses. Ook hier werden menig geschenken uitgewisseld. De mannen van Ypsilon gaven hun bezoekers een mooie gilles pop in typische klederdracht. Zij kregen een paar mooie drinkbekers, een autentiek Duits brood en een zoute hesp. De mooiste herinnering zal wel een ereplaats krijgen: een tin nen bord met de wapenschil den van de voornaamste ste den van Neder-Beieren en met de inscriptie «Verbundenheit mit der Stadt Aalst vom Ge- meinde Bodenkirchen- Binabiburg». Het interessantste geschenk, toch voor deze avond, was ech- De werken aan de sportschuur te Erembodegem vorderen goed. Zij zullen binnen de gestelde termijn voltooid zijn. De technische uitrusting werd goedgekeurd, zodat de diverse fazen in de realisatie mekaar zullen opvolgen. Tot heden schijnt men echter weinig interesse te hebben voor de on middellijke omgeving van de sportschuur: links en rechts is nog een groot stuk braakliggend terrein, waar we duizenden distels kunnen bewonderen, zelfs in bloei... Er werd nog niet veel gedaan om de omgeving van de sport schuur aan te passen aan de drukte die er hopelijk zal heer sen bij het openstellen van het konpleks. Slechts een klein pleintje aan de achterkant werd voorzien als parking. Het par keren zal dus moeten geschie den langsheen de voetpaden van de doodlopende Korte- straat. Waarom heeft men er achteraan geen rond plein van gemaakt? Nu zijn we verplicht de straat op en af te wandelen. Een inwoner van de Boonhof straat kan niet akkoord gaan met de garagepoorten, die bijna op de rijweg staan. De voetganger heeft er zelfs geen plaats meer. Hij vindt het ge heel amateuristisch aange pakt... Een wandeling in de buurt van de moderne sporthal kan niet afgerond worden: de Boonhof straat en de Avondelsbaan lo pen beide dood, zodat men op zeker ogenblik moet omkeren en dezelfde weg terug nemen. Kan de dienst Openbare Wer ken hier geen oplossing voor vinden? Zij zouden voor de voetganger en voor de wande laar iets tot stand moeten kun nen brengen. De sportschuur zal (als alle nieuw aangelegde straten zo blijven als ze er nu liggen) uitsluitend bereikt kun nen worden via de Kortestraat, een zijstraatje van de Leuve- straat. Naast de voetgangers zullen ook alle gemotoriseerde voertuigen langs daar moeten rijden. Wij hopen dat er vol doende ruimte zal zijn om cSe grote drukte op te vangen. Mis schien kan de distelkwekerij opgedoekt worden? (iets voor de dienst leefmilieu!). Van die terreinen zou men een se rieuze parking kunnen maken. Als men de doodlopende stra ten voor en achter de sport schuur met elkaar verbindt, komen ook de voetgangers aan hun trekken. Moest dit gereali seerd worden vóór de opening van het sportkompleks, zou er veel narigheid worden wegge werkt. R. Devijver Verschillende deelgemeenten van Groot-Aalst en de stad zelfs ook met een demonstratie van oude ambachten, toon den zich in het kader van het «Jaar van het Dorp» zeer aktief Bij een eerste bilan onlangs in de pers verschenen stond Moorsel echter geklasseerd bij de «achterblijvers». Een groep aktievelingen, reeds lang aan de taak, nam dit echter niet en komt eerlang met de vruchten van veel opzoekings- werk op de proppen. Wat inderdaad kulturele verenigingen niet aankonden of -durfden bracht een dinamische drieman schap bijgestaan door een drietal trouwe helpers tot een goed einde. Het Moorsels kuituurpatrimo nium zou eens nauwkeurig we tenschappelijk en zo volledig mogelijk worden doorgelicht qua historisch verleden en de resultaten van dit monniken werk zouden aan de bevolking onder vorm van tentoonstelling worden getoond. Ook een hele reeks merkwaardige voorwer pen (114 In totaal) zullen hoogst waarschijnlijk de Moor- selaars en belangstellenden uit een ruime opgeving weten te boeien. Bezieler en stuwende kracht van het inrichtend komitee is ongetwijfeld Herwig Van der Borght, licentiaat ekonomie doch reeds achttien jaar inten sief geïnteresseerd in de histo rie van de eigen gemeente. Zowel de bouwtrant van zijn landhuis als de binneninrich ting verraden de belangstelling voor het verleden. Frans Fran- saer, regent geschiedenis die ook druk doende is in de fami- liekunde met al wat het Moor sels Houten Kruis en Kruisa- beel betreft en het dynamisch schoolhoofd van de Tinnen- hoek Fred Van Biesen vervol ledigen dit driemanschap dat boven<fien wordt bijgestaan door student rechten Ariel Van den Bossche en Marleen en Willy De Meyst. Advies en deskuncfige hulp mocht het inrichtend komitee daarbij ontvangen van de he ren historici stadsarchivaris Ka- rel Baert en Jef Dauwe en eveneens van Lie. geschiede nis Dom Wilfried Verleyen, voor het ogenblik bezig, aan de plaatselijke geschiedenis van Meldert en van Moorsel. TENTOONSTELLING Rond zeven centrale temata wordt een waarlijk unieke ten toonstelling opgebouwd: de St.-Martinuskerk, de H. Gudu- la, 't Hof Texel, het kasteel, het Steven, Pee Klak en Moorsel in kaarten, prenten, foto's, kunst voorwerpen en herinneringen. 1. De kerk met kunstvoorwer pen uit de 16e, 17e en 18e eeuw, een monstrans uit de 17e eeuw en boeken uit het kerkarchief. Ook een tot hiertoe onopgemerkt gebleven doch zeer waardevol O.L.V.-beeld komt aan bod. 2. De Heilige Gudula: In te genstelling met de rest van de tentoonstelling die doorgaat in de Kloosterschool wordt dit tema behandeld in 't prach tig kader van de Gudulakapel op het Dorp. Het wordt een enige gelegenheid met de tien 0) 17e eeuwse schilderijen te komen bewonderen. Dat ze in derdaad waardevol zijn bleek uit het feit dat ze ook reeds te Brussel niet enkel bekend zijn maar dat een ervan reeds in de hoofdstad werd geëxposeerd. 3. 't Hof Texel: Onder leiding van Dirk Callebaut, attaché bij de Nationale Dienst voor Op- Jeugdklub Ypsilon verbroederde ter een houten vat, echt Duits bier. Ter plaatse en onder luid ruchtig handgeklap werd de tap eruit geslagen en een kraan aangebracht, ledereen mocht gratis een flinke beker vullen, wat natuurlijk in goede aarde viel. Tot in de vroege uurtjes werd gefeest, gedanst en gedron ken. In een Duitse krant ver scheen vorig jaar «De Belgen met een dertigtal mensen uit het Beierse Duitsland. jm en vooral de jeugd, kan goed drinken». Maar wij menen te mogen schrijven dat menig Duitser zal zweten van de Aals terse safir-kes! Maandag is het programma wat toeristischer gehouden. Het gezelschap zal een bezoek brengen aan Brugge, met een rondvaart op de reien. Nadien wordt de Belgische kust een at- traktiepunt: Blankenberge en Oostende worden verkend. Avonds blijft iedereen vrij: vermoeden dat menig verdri werd weggedronken, wai dinsdagmorgen om 6 uur vei C trok de Duitse bus voor Heimat-vart. Maar niet getreurd: volgen fi jaar worden de Aalstenaa weer in Binabiburg verwacht R. Devijve gravingen, werden van 1975 tot 1977 opgravingen gedaan in de motte van 't Hof Texel. Voor het eerst zullen indrukwek kende vondsten waarvan bij gaande foto er enkele toont worden tentoongesteld. 4. Kasteel: De heren Ball en de Meulenaere verleenden toestemming tot het exposeren van een handschrift uit 1704, handschrift met de verklaring dat de heerlijkheid Moorsel tot Baronie werd verheven. 5. Steven: Blikvanger hierbij wordt het gerestaureerde 16e eeuwse Stefanusbeeld samen met enkele exclusieve objekten zoals bvb. de aankondiging van de verkoop van de Stevenkapel tijdens de Franse Omwerpe- ling. Ook een oud manuskript en het «Werk Boeksken» van Josephus Van der Goten van het Houten Kruis en enkele werken van de Bollandist Cor nells De Smet die in 1742 op het Kruisabeel werd geboren zullen ongetwijfeld de aan dacht van de bezoekers trek ken. 6. Pee Klak (1860-1926) Uiteraard kon deze alombe- In het Parochiaal Centrum gaan op 18 tot en met 21 augustus te Herdersem weer de Centrumfeesten door. Alle parochiale verenigingen verlenen hierbij hun medewerking. Deze sa menwerking is er op gericht het Parochiaal Centrum verder uit te bouwen ten bate van de 20 aangesloten verenigingen. Dit jaar staan de feesten vooral de parochie uit. Zo komen nor maliter talrijke simpatisanten uit de hele omgeving en wor den 's maandags ruim 500 ge pensioneerden ontvangen ko mende uit een twaalftal ge meenten uit het arrondisse ment. Hierbij dan het volledig pro gramma: vrijdag 18: te 20u als inzet reuze-belotting. zaterdag 19: te 21 u Connie Neefs en Salim Seghers met orkest. zondag 20: van 12 tot 14u in het kader van het Jeugdhuis dat aan dringende onderhouds- en vernieu- wingswerken toe is. Met de in zet van meer dan honderd vrij willige medewerkers en via een uitgebreid en gevarieerd pro gramma wordt verhoopt elk wat wils te kunnen bieden. De aan wezigheid van een talrijk pu bliek zal er ten andere toe bij dragen de sfeer gezellig te ma ken en zodoende het sukses der vorige jaren te hernieuwen. De feesten groeien ook buiten gezinsmaaltijden, van 14 tot 1 u volksspelen voor de jeugd, 19 u orkest «The musici Fnends». Verder talloze attrakties, ro lende tombola, sfeervoll Weinstube en doorlopend res taurant (zaterdag vanaf 19 u e zondag vanaf 18 u. maandag 21: vanaf 14.30 feestnamiddag voor de geper sioneerden. Moest u dan toe niet kunnen komen dan wor uw steun dankbaar aanvaart Postrekening 000-0424923-6j G van Pastoor A. Mussche Herdersem. L.H d Het TIENDE ALLERHEILIGENFESTIVAL (Kultureel Centrum-Affligem) van vrijdag 27 oktober tot woensdag 1 november 1978) wordt door de plaatselijke afdeling van de Vlaamse Toeristen- en Automobilistenbond in het teken ge steld van «TOERISME IN HET RIJNLAND», dit o.a. met mede werking van de Duitse Dienst voor Toerisme. In dit kader wordt een diawedstrijd ingericht waaraan ieder een kosteloos mag deelnemen. Gevraagd wordt om een korte enz.) prijsuitreiking op vrijdagavor 27 oktober 1978 te 20u in h Kultureel Centrum - Affliger bij de opening van het 10de A lerheiligenfestival. Tot de prijzen behoren o.r een weekeindreis naar het Rijf m klankdiareeks samen te stellen van maximaal 15 minuten. Deze reeks wordt liefst voor zien van passende kommen- taar, die echter in 't Nederlands moet zijn. De bedoeling is dat één of an der aspekt in verband met het Rijnland wordt behandeld, bvb. de burchten, steden, dorpen, de wijnbouw en wijnfeesten in het Rijngebied (Rijn en bijrivie ren als Ahr, Moezel, Neckar Iedere deelnemer mag slechts met één reeks meedingen. De deelnemers worden ver zocht vóór 1 oktober 1978 hun naam en adres evenals de titel van de reeks mee te delen aan de V.T.B.-V.A.B- vertegenwoordiger (Laurens van der Schueren, Kruisstraat 23 te Hekelgem 1790), waarna zij zullen verzocht worden hun reeks voor de jury te vertonen. Proklamatie van de uitslag en land. Tevens wordt er tans reeds aandacht op gevestigd dr eveneens in het kader van h V.T.B.-allerheiligenfestival zondagnamiddag 29 oktobt 1978 te Affllgem (Abdijstraat Hekelgem) een grote Antié en rommelmarkt wordt ingé richt, waaraan iedereen m8 deelnemen mits vóór 1 oktob 1978 kontakt op te nemen m de V.T.B.-V.A.B vertegenwoordiger (zie adn hierboven). LJ Enkele voorwerpen uit de opgravingen op de motte Hof Texel. jm Moitr.uJ.se wutcrbureht in /H76 nog zonder de huidige fiorituren. (jm) ruchte, door Benoit Putteman beschreven en te Meldert ten tonele gevoerd door de Claer- haegse Comedie, niet ontbre ken. 7. Moorsel in kaarten, foto's, herinneringen Mei medewerking van stadsar chivaris Karei Baert groeide dit thema uit tot een énige kollektie kaart- en metingboeken, ouoe plans en kadasterkaarten Een reeks foto's uit persoon lijke archieven en de mooie, bekende verzameling van Ben Coppens ronden dan deze groots aangepakte expositie af tót een kulturele manifestatie van formaat. KATALOGUS Bovendien wordt onder de lei ding van Herwig Van der Borght een schitterende, rijk geïllustreerde katalogus uitge geven op kosten van de Stad gedrukt op de persen Du Caju met een voorwoord van Sche pen De Maght, verantwoorde lijke voor het «Jaar van hi Dorp» en van Dom Wilfried Ve leyen O.S.B. Behalve een historische doo kijk in de zeven themata en et preciese, wetenschappelijl beschrijving van de tentooi gestelde werken is deze kati logus een betrouwbare gi< voor wat omtrent Moorsel g< schreven, gedrukt, geteken geschilderd of uitgebeeld wer In de vijf bijlagen achteraan bovendien o a. de integrale ve taling opgenomen uit de «Hi toria Sacra et Profana» vi Van Gestel (1725) en een tek over Moorsel van Sanderus. Een uitgebreide bibliograf over de geschiedenis va Moorsel besluit deze mer waardige katalogus van pagina's die slechts op 1(X eksemplaren zal verpsrfl worden. De eerste honderd n len voorzien zijn van de ou< blinddrukstempel van de gi meente Moorsel. De tentoonstelling wordt g houden in de turnzaal van Kloosterschool. Kloosterstri te Moorsel en voor het tert* Gudula in de Gudulakapel. ta: zaterdag 26 oogst 14u30 tot 20u en zondag oogst van 10u tot 12u en 14u30 tot 19u Een unieke kans! ia te

De Voorpost | 1978 | | pagina 6