DAAR BIJ DIE MOLENS DRIE DOLLE PRETDAGEN IN JEUGDKLUB EUREKA TE EREMBODEGEM 10 - 25-8-1978 - De Voorpost Een spannend ogenblik tijdens het kickertornooi(sj) 1975 uitzag (jrkec erd watermolen van Carolus Van der Straeten op de Sijpe- meersch te Borsbeke. de Ko renwatermolen van graaf D'Hane de Steenhuyze in de Leopold III straat te Elene, de Oliewatermolen van Jan- Petrus De Boeck in de Molen straat te Erpe en de korenwa termolen in de Dorpstatiestraat te Erpe waar in 1900 een stoommachine werd geplaatst, de Olie- en Korenwatermolen van Felix Matthijs met sinds 1896 een stoommachine aan de Bekebrug te Hofstade, de Korenwatermolen van Pieter Schockaert-De Landtsheer in de Molenstraat te Impe, de Wa termolen van Lodewijk De Bruycker op De Kley te Lede. de «Fontei ntjes»- korenwatermolen aan de Steenebrug te Meerbeke, de Korenwatermolens «Molen van Broek» met het jaartal 1681 in de buitenmuur en «te Gote- gem»met 1808 en 1815 op een balk onder het dak te Mere, de «Slagmolen» als banmolen der abdij opgericht in 1430 te Ni- nove (Bakergem). de graan- maalderij met watermolen en motor in de Schootlochting te Oordegem. de Korenwatermo len van Reli Faket op het Dorp te Ottergem. de rond 1500 ge bouwde Oliewatermolen aan de Molenhoek te Outer, de Ko renwatermolen op het Turcke- veld gedeeltelijk gemotoriseerd te Smeerebbe-Vloerzegem en de Watermolen op de Molen hoek te Strijpen VERDWENEN MOLENS OP HET GEBIED VAN GROOT- AALST, GROOT-LEDE EN GROOT ERPE-MERE Aaigem: Molens hebben altijd tot de verbeelding van onze voorouders, en ook van ons, gesproken. Waar men ze nu echter meestal als dekoratief element, als stille getuige uit het verre verleden bekijkt, hadden ze vroeger hun praktische waarde in het leven van elke dag. Het waren wind- of watermolens, stenen of houten molens al naargelang de ligging, de noodwendigheden en vooral de mogelijkheden. Geen wonder dan ook dat er in het Aaisterse zeer veel waren maar dat er eveneens zeer veel ervan verdwenen. We brengen U hierbij dan ook een overzicht wan wat er destijds in ons gebied op stuk van «molens» zoal te vinden was. HISTORIEK Reeds meer dan 2000 jaar vóór onze tijdrekening kende men de windmolen in China. Op hun tochten naar het Oosten zou den dan de Kruisvaarders in de 11e en 12e eeuw de windmo lens ginder gezien hebben en bij hun terugkeer werden er dan ook in onze kontreien opge richt, zo stenen als houten. In Duitsland werd de eerste windmolen gebouwd bij Köln in 1222. De oudste Duitse wind molens hadden een windrad bespannen met driehoekige, uit de zeilvaart overgenomen. «klederen». Bij dit soort molen, «Bockmolen» genoemd, kon de hele molen, woonhuis inbe grepen, draaien. Sinds 1500 kwam dan de «Baltrockmolen» waarbij enkel de bovenbouw wordt gedraaid Deze soort noemt men dan later de «Hol landse Windmolen». Aan de windmolens werden in de loop der tijden veel techni sche verbeteringen gebracht. In de eerste plaats trachtte men het mechanisch rendement en hiermede samenhangend het aantal «maaldagen» op te drij ven. Anderzijds werd gestreefd naar gelijkmatigheid van het aantal omwentelingen wat naast het rendement ook de bedrijfsze kerheid ten goede kwam. Een molen met een roedelengte van 25 m, dit is een twaalftal meter per wiek, heeft bij 20 omwentelingen per minuut een omtreksnelheid van het wie- kenkruis van 26m/seconde. d.i. bijna 100km/h. Bij dergelijke snelheden geeft een oud wie- kenkruis aanleiding tot het ont staan van belangnjke lucht wervelingen die in hoge mate remmend werken op de om wentelingen van het wieken- kruis en dus op de realiseer bare drijfkracht. Een deel dezer wervelingen kon men uitscha kelen door bouwen van de roede in stroomlijnvorm. In ie dere wiek plaatste men een gewicht dat door een veer met een van tevoren in te stellen spanning naar het midden wordt getrokken maar dan weer door de middelpuntvlie dende kracht naar buiten wordt bewogen zodra de veerspan- ning wordt overtroffen. EEN NA EEN VERDWIJNEN DE MOLENS In 1830 waren er in Oost- Vlaanderen 703 wind- en 165 watermolens. Sedertdien wer den er nog 115 windmolens bij gebouwd Onder de 297 vroegere gemeenten der provincie waren er slechts 14 waar geen molen heeft gestaan. In vele gemeen ten waren er verscheidene. Zo telde St.-Niklaas er ruim twin tig. meestal houten aan de rand van de stad. Op één na ver dwenen ze tussen 1876 en 1931 allemaal. De laatste (ste nen) windmolen is nu in een wijk ingebouwd. Ook Hamme en Lokeren had den er meer dan 20, Aalst en Ronse elk 17. In Aalter, Bevere-Oudenaarde. Malde- gem, Waasmunster, Wetteren en Zomergem waren er meer dan tien. Gent spant veruit de kroon met meer dan 100 (hon derd) molens. De historicus Guicciardini (16e eeuw) schreef dat de Gentse molens een schilderachtige kring vormden rond de stad. Op het gekleurd panoramisch plan van Gent, daterend van 1534 en bewaard in de universiteit, zijn duidelijk meer dan 70 molens te onderscheiden. In 1881 ver dween echter te Gent de laat ste windmolen en in '85 de laat ste watermolen. Beide wereldoorlogen hebben de windmolens elders erg ge teisterd. Toch hadden ze nog meer te lijden door ekonomi- sche en industriële faktoren. Een molen onderhouden kost veel geld, vooral als hij niet in bedrijf is. Van de 818 staan er nu nog ruim dertig overeind. Kunstliefhebbers, natuurvrien den, verenigingen voor toe risme hebben meer dan één molen van ondergang gered: de stenen molens van Doel, St.-Niklaas en Oordegem en de houten karakteristieke mo lens van St.-Martens-Latem, Balegem, Knesselare. Zingem en Mere Andere zijn verweerd en onvol doende onderhouden wat met sommige van bovengenoemde nu ook wel het geval is. In 1961 is ook de oude molen van Mel- sen doorgezakt, vermolmd en krachteloos. Omdat zê geen ekonomisch nut meer opleverden werden er ook een aantal afgebroken. Zo de oude «Stadsmolen» te Ze veneken, de molens te Zegel- sem en Vrasene, de «St. Pie- tersmolen» te Waehtebeke in 1953, de stemmige poldermo len te Assenede, de stan daardmolen te Grimminge in 1955, de kloeke molen te Burst in 1956, die te St.-Martens- Leerne in '58 en die van St.- Kruis Winkel in 1957. «Alle windmolens willen be houden is een utopie en komt erop neer geen enkele te be houden.» Daarom is redding van de meest belangrijke drin gende noodzaak. SPREIDING VAN WINDMO LENS IN OOST- VLAANDEREN Slechts weinig windmolens zijn in onze provincie volledig over eind gebleven. Waarschijnlijk voor heel de provincie een 38- tal waarvan het merendeel be zuiden de aslijn Gent- Dendermonde. En van die overeind geblevene zijn er nog een aantal dringend aan her stelling toe In het arrondissement Den- dermonde zou nog slechts één windmolen overeind staan, nl. te Hamme de stenen «Grote Napoleon» op het Posthoorn plein. In het arrondissement Aalst blijven nog over de hou ten korenwindmolen «Wilder- molen» in de Wilderstraat te Appelterre-Eichem. de «Tor- telboommolen» op het Lange- veld te Aspelare (houten ko renwindmolen), de stenen ko renwindmolen uit de 17e eeuw op het Appelterreveld te Den- derwindeke, de windmolen in de Molenstraat te Herzele, de «Molen ter Rijst» op het Rijst veld te St.-Antelinks, (ook ge noemd «Buyssensmolen»), reeds vermeld in 1427 en de stenen koren- en oliewindmo len «Koperenmolen» of «Bieze- lenbergmolen» op de Opper- stebiezelenberg te St.- Lievens-Esse Op het gebied waar «De Voor post», editie Aalst thans ver schijnt, nl. in Groot-Aalst, Groot-Lede en Erpe-Mere met deelgemeenten verdween vóór enkele jaren het «Meuleken te veel» te Aaigem en blijven en kel nog over de «Van der Hae- genmolen» te Mere, de «Tuk molen» te Impe en de «Fau- conniersmolen» te Oordegem. In de gewesten waar vrij vroeg industriële uitbating is ingetre den bleven kap en wieken van houten en stenen windmolen onbeschermd Daarentegen hielden de mo lens beter stand in een golvend gebied zoals het zuiden van het arrondissement Aalst waar de windvang beter is en het ge vaar om te worden ingebouwd kleiner. Overigens zijn aldaar de land bouwbedrijven en de graan oogst zeker belangrijker dan in het arrondissement Dender- monde. Een overlevende mo len bood er de mulder nog een kans op broodwinning met de oude maalwijze. EN DE WATERMOLENS? Wat de watermolens betreft is een volledige en exakte op somming van ongeschonden bedrijven vrijwel onmogelijk. Vaak is de molen met het schoepenwiel nog geheel doch wordt niet meer onderhouden als watermolen daar hij op drijf kracht werkt. In andere geval len is de beek vóór de molen toegeslibd en elders is de stuw in verval. In het arrondissement Den- dermonde waren de laatste ja ren nog in bedrijf de watermo len te Massemen. oorspronke lijk van de graaf d'Arenberg en de familie de Mérode- Westerloo en sinds 1948 ver kocht aan Albert Van Hauwer- meir in de Molenstraat. Even eens te Massemen de water molen op Lambroeck ook ko mende van de graaf d'Aren berg en in 1936 verkocht aan Maurits De Pauw - Elaut. Ver der is er te Schellebelle op de Molenakker nog een watermo len oorspronkelijk van Pierre D'Haese, in 1844 verkocht aan olieslager August Dalschaert - Van Hauwermeiren. In het arrondissement Aalst is nog te Aspelare de korenwa termolen van Pieter Men- schaert, in 1957 gedeeltelijk herbouwd en gewijzigd in een maalderij met nijverheidsinko men, de korenwatermolen van Jacques Galmart op de Dup- perskouter te Bambrugge. de korenwatermolen van Jan- Francis De Porre in de Meule- straat te Bavegem, de Koren- korenwatermolen «Engel se» molen» op de Meulveldekens Aalst: watergraanmolen op de Verkensmarkt, afgebroken in 1865 stenen oliewindmolen op de Siesegemkouter korenwatermolen Groot- Eeckhout, afgebroken in 1944 houten windmolen op de Siesegemkouter, afgebroken in 1912 oliewatermolen op de Mo- renwindmolen op de Gentses teenweg, molenromp omge vormd tot maalderij op elektri sche drijfkracht stenen windmolen op de Meulekouter, afgebrand in 1857 Erembodegem: stenen korenwindmolen op de Hogeweg, afgebroken in 1913 houten korenwindmolen, verbouwd tot maalderij met drijfkracht (Leuvenstraat) stoom-en watermolen in de Molenstraat, in 1937 verbouwd tot woonhuisj. In het gedeelte dat niet verbouwd is zit een steen met het jaartal 1623. houten korenwindmolen op de Vijfbunders, afgebroken in 1916 stenen korenwindmolen op het Dorp, afgebroken in 1899 Mere: watermolen «Bij Mulder- kens», Cauwenberg, niet meer in gebruik molen op het Kleinmolen- veld overgebracht naar Mere iq 1921 Oordegem: watermolen op de Schoot lochting in 1943 veranderd irpoi graanmaalderij met watermo oc len en motor ij houten korenwindmolen opier de Voorste molenkouter, afge+iri broken in 1910 jee Vlierzele: houten korenwindmoleitae «Grootveldmolen» in de Uile ai lendries, verbouwd tot maga zijn in 1874 oliewatermolen op Vette, verbouwd tot magazijn in 1874 watermolen aan de Werf, afgebrand door oorlogsom standigheden in 1940 schorswatermolen in 1874 tot woonhuis verbouwd watermolen in de Ridder straat, vóór 1845 verbouwd tot woonhuis houten windmolen in de Sterrestraat, vóór 1845 afge broken stenen windmolen op de Molenkouter, verbouwd tot graanmaalderij in 1924 houten boekweitmolen op het Horebekeveld in 1850 tot huis verbouwd stenen korenwindmolen op de Moorselbaan, in 1913 afge broken oliewatermolen op Over- ham, in 1951 tot magazijn ver bouwd. Baardegem: stenen korenwindmolen op Beerdegemkouter afgebroken in 1891 houten windmolen. Molen straat, aangekocht door een Franse filmmaatschappij in 1912/13 en opgeblazen voor een filmopname; totale afbraak in 1916 Bambrugge: watermolen in de Eegem- straat, in 1950 afgebroken Borsbeke: stenen korenwindmolen «Kampenmolen» op Den Heu vel, afgebroken in 1942 Burst: «Dooremansmolen», ko- korenwatermolen in de Wa termolenstraat, omvormd tot maalderij in 1959 stenen windmolen op 't Lo- kerenveld, verbouwd tot maga zijn in 1883 Erondegem: stenen korenwindmolen op de Hoogstraat, afgebroken in 1931 Erpe: stenen korenwindmolen op de Erpekouter, verbouwd in 1959 oliewatermolen op Den Berg, verbouwd voor land bouwbedrijf Gijzegem: houten korenwindmolen op de Damkouter, afgebroken in 1908 en omvormd tot houtza gerij en maalderij (stoom) Herdersem: houten korenwindmolen op De Cauter, afgebroken in 1908 Hofstade: stenen korenwindmolen op de Kammenskouter, afgebro ken in 1916 stenen korenwindmolen op Meerebrempt. afgebrand in 1883 korenwatermolen op het Dorp, veranderd tot woonhuis in 1950 koren- en oliewatermolen op Den Loop, afgebroken in 1951 Lede: stenen korenwindmolen op de Grote Kouter, afgebroken in 1938 houten windmolen op het Dorp, afgebroken in 1921 Meldert: der Haeghen te Mere zoals hij er in afgebroken De molen Van «Kapellenmolen», houten korenwindmolen op de Kruis- kouter. in brand gestoken door Duitse soldaten in 1914 Moorsel: stenen korenwindmolen in de Hollestraat, gedeeltelijk af gebroken in 1938 watermolen «Duerinck» in de Waverstraat, woonhuis Nieuwerkerken: broeckstraat 1949 stenen korenwindmolen de Molenwijk, afgebroken i^ i„ 1910 f,d) Wanzele: E b< korenwatermolen op hi-,<jr Bekeveld in 1954 tot woonhuket verbouwd keft sinds 1943 stenen windmolens «ore Wanzelekouter. afgebroken èiie 1915. iktii Met een nieuw bestuur in het gelid en met een groep entou- siaste en aktieve leden die niet bang zijn om hun handen uit de mouwen te steken, pakte jeugdklub Eureka vzw uit met een denderende sportdriedaagse. Wat geld in het bakje, een leuk week-end en prachtige prijzen voor de winnaars. Een ge slaagd geheel VRIJDAG De aktiviteiten begonnen op vrijdagavond met een Ping Pong-tornooi voor de leden. In totaal werden twee reeksen gespeeld, een voor de dames en een voor de heren. In de eliminatiereeksen werden reeds enkele verrassingen ge noteerd. Niet minder dan twee reekshoofden gingen de boot in. De halve finales waren het bekijken waard. Patrick, Guy, Marc en Ronny zorgden voor de sfeer. Het sluitstuk van de avond werd echter de finale die als ovenwinnaar Ronny ople verde. Op de tweede plaats eindigde verdienstelijk Patrick, terwijl Guy en Mark respektie- velijk de derde en vierde plaats deelden Bij de dames ging het sneller. Reeds zeer vlug waren de drie besten gekwalificeerd. Na een mooie finalewedstrijd in drie de len won Myriam verdiend voor Pascal en Kathleen Het sukses van deze avond ■deed de leiding ertoe besluiten aan uitbreiding te denken. In de toekomst mogen wij dan ook verwachten dat zij er de andere Aaisterse jeugdklubs zullen bij betrekken om met hen in het strijdperk te treden. ZATERDAG Voor zaterdag waren er twee sporttakken voorzien: kaarten en kickeren. Een bevredigende opkomst voor het kaartkampi- oenschap bevestigde de ver moedens van de organisato ren. De klubleden kwamen tij dens dit gebeuren weinig aan bod. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de vijf eerste prijzen in vreemde handen overgingen. Men troostte zich echter met het gezegde dat men niet elk jaar koning kan zijn. Voor het Kickertornooi waren er zestien leden ingeschreven die elk eenmaal tegen elkaar in de arena moesten. Wederom vielen er verrassingen. Niet minder dan vier kandidaat finalisten haalden de eind streep niet. Marc. Omer, Paul en Dirk behaalden de vier fina leplaatsen. Zij konden met een flinke prijs, geschonken door het bestuur, huiswaarts keren. ZONDAG Het grote hoogtepunt van de driedaagse was wel de fiets- rally die doorging op zondag middag. Het zonnetje was van de partij, de kandidaten waren van de partij en de inzet was eveneens van de partij. In to taal namen zo'n veertigtal deelnemers de start. Al over een landelijk parkoer werden de deelnemers getest op vin dingrijkheid, bekwaamheid, kaartlezen, behendigheid, kort om een hele gamma van inge nieus gevonden opdrachten. Daar de snelheid niet pri meerde had men ruimschoots de gelegenheid om te genieten van het landelijk schone dat de streek van Aalst nog te bieden heeft. Ook had men ruim schoots de tijd om even met het liefje in het graan te duikelen... voor zover dat natuurlijk nog niet geoogst was! En vergat men af en toe eens een vraag, wel, dan had men pech. «Deel nemen was voor velen echter belangrijker dan winnen», een gezond principe. De eersten in de rangschikking waren aan mekaar gewaagd Het was ech ter Meershout die met een to taal van 108 punten de titel in de wacht sleepte. En met deze eerste plaats ging hij vijf vrou welijke kandidaten vooraf De emancipatie van de vrouw is te Erembodegem zo te zien al ver gevorderd! De inrichters verheugden zich over de driedaagse. Voor hen telde voornamelijk dat de jeugdklub aktief deelnam aan het gemeenschapsleven te Erembodegem en dat jonge mensen bewezen dat zij ook nog wat anders kunnen dan loom tegen een bar ie han gen. ledereen gedroeg zich sportief en dat was eveneens Leden van liet bestuur van de Eureka drie-daagse met in hun midden de gelukkige winnaar van een draught i TV-toestel. V.l.n.r.: De Backer. I'ereecken. Meershout. Vereecken en Lambrecht. (sj) een groot punt. Indien de inrich ters al hun ideeën in realiteit weten om te zetten en de jeugd van Erembodegem wordt be reid gevonden om mee te wer ken dan kunnen wij u alvast op een dienstblaadje voorscho telen dat wij in de toekomst nog meermaals naar dezë jeugdklub zullen moeten gaan om hun interessante initiati ven wat meer ruchtbaarheid'

De Voorpost | 1978 | | pagina 10