PROSPER DE MEYST OVERLEDEN WEER ARCHE0L0 - GISCH WERKKAMP TE AFFLIGEM DORPSFEESTEN TE MELDERT HERDERSEMS PAROCHIAAL CENTRUM WEER IN DE BELANGSTELLING VTB HERDERSEM AKTIEF MET DE DUBBELDEKKER NAAR V.E.LT. WAT? WAAR? HOE? WAAROM? DORPSKRITERIUM NOG VIER OUD-STRIJDERS 14-18IN LEVEN TE MELDERT - 12; 25-8-1978 - De Voorpost Nadat «De Voorpost» in december 1974 blokletterde «De Laatste Tien», daarmede de tien oudstrijders van de eerste wereldoorlog bedoelende, is dit aantal geslonken tot zegge en schrijve vier. In alfabetische volgorde zijn dat Theofiel De Coninck (12.04.93) uit de Eeckhoutstraat, De Kegel, schoon vader van Georges De Pauw uit de Nieveldriesweg, Constant De Witte (10.02.93) uit de Huizekensstraat en Arthur Michiels (2.09.91) uit de Hoogstraat. Geboren te Moorsel op 4 ja nuari 1894 overleed Prosper De Meyst te Meldert op 18 au gustus II. Hij was oudstrijder 14-18, vuurkruiser, oorlogsin valide en verder drager van verschillende militaire onder scheidingen. Hij werd gisteren op het ereperk van het kerkhof te Moorsel begraven nadat de eucharistieviering had plaats gehad in de Walburgakerk te Meldert. Samen met Clement de Ba cker was Prosper De Meyst de énige Meldertenaar die alhoe wel van de klas '14 zijnde nog geen militaire dienst had ver richt toen de wereldoorlog uit brak. Op 26 september werd hij onder de wapens geroepen en «gekleed» te Kontich. Te voet, hoe anders ging het dan in verschillende étapes naar de IJzerstreek en via Diksmuide belandde ook hij in Adinkerke waar men verscheept werd naar de Franse havenstad Cherbourg. De «structie» kre gen ze dan in Caen de stad die in de tweede wereldoorlog zo zou te lijden hebben en waar nu een reusachtig gedenkteken aan deze wapenfeiten herin nert. In april 1915 werden Prosper en zijn makkers rijp voor de vuurdoop geacht en die onder gingen ze als ze van Oostkerke naar de «tranchées» optrok ken. Reeds op die eerste tocht werden ze zodanig onder vuur genomen dat ze fel uit elkaar waren geslagen alvorens op hun post te geraken, een goed begin. Na drie dagen trachée volgden normaliter drie dagen kantonnement en die kregen ze dan in Eggewaartskapelle waar werd overnacht in barakken tussen luizen en vlooien. Wat ze daar zoal deden? Ge woonlijk graven, tranchées maken, ook wel 's nachts. Het eten werd er nogal gewaar deerd doch de taal minder want van de taal van Molière hadden ze geen kaas gegeten. De kommandant vond Prosper De Meyst een goed man die als een vader voor de kompagme optrad en er fel geliefd was. Hij kreeg van zijn manschappen dan ook veel gedaan. Helaas moesten ze hem verliezen door een bombardement in 1916. Zijn opvolger was een jong ka pitein die de soldaten wilde dresseren zoals in vredestijd en er dergelijke discipline wilde in krijgen. Zo zouden ze 's morgens bij het appel weer fiks aan bed staan Toen de volgende morgen de luitenant aan de deur kwam werd die met schoenen en al wat men kon vinden bekogeld en toen de volgende dag de «kapper» zelf die karwei wilde komen opknappen was het nog veel slechter zodat de kapitein onverrichterzake de plaat poetste. Toen de etenstijd ech ter was aangebroken bleek de straf te zijn: geen eten. De kommandant vergaderde met zijn «kader» in een woonhuis en ae soiaaten kwamen samen in de boomgaard. Een afge vaardigde van de soldaten zou aan de kommandant de wen sen van de manschappen ko men mededelen doch hij wilde zulks enkel doen in aanwezig heid van de hele kompagnie. «We willen wel dienst doen zoals het moet», zei hij «maar geen kinderachtigheden. We willen terug naar het systeem van de vorige kommandant, kapitein Barlée. Werken zoals het moet. eten als we honger 'hebben, geen «exercitie» meer en verder gerust gelaten wor den». Ook drie mannen die in «den bak» zaten moesten geli- bereerd worden. De soldaten kregen gelijk. Op al hun wensen werd ingegaan. Wel trachtte de kapitein af en toe de vijs nog eens aan te spannen maar dat lukte niet meer. In het groot offensief werd Prosper dan gekwetst aan het hoofd door een schampschot en zo kwam het dat bij.de wa- Archeologen en andere geïnteresseerden kunnen weer aan hun trekken komen te Affligem. Niet alleen is er het Archeologisch Museum dat elke zondag vanaf 15 u. te bezichtigen is en waarin, al wat reeds gedurende vroegere kampen werd gevonden wordt tentoongesteld maar tevens gaat er dit week-end weer een kamp door. Verleden week waren er niet minder dan 27 deelnemers waaronder veel studenten van beiderlei kunne. Ook studenten archeologie, laatstejaars, toonden er hun aktieve belangstel ling. Twee lange sleuven van ruim 1 meter diep werden reeds uitgegraven maar waarschijnlijk zal men tot 2 3 m moeten graven vooraleer op resten van funderingen te stuiten. Spektakulaire zaken werden er in deze fase (nog) niet gevonden maar men hoopt dit week-end meer praktisch onmiddellijk sukses te hebben. De opgravingen gaan door onder leiding van geroutineerden, Frans Van Bellingen van de Heemkundige Kring «Graafschap Jette» en Flor De Smedt van Ascania. We houden U op de hoogte van verdere vondsten. Intussen kan U zich voor dit week-end nog melden voor daadwerkelijke i deelname. LH I Prosper De Meyst. oudstrijder 14-18overleden te Meldert. (jm) penstilstand op 11 november Prosper in «Le Mans» in het hospitaal lag. Gelukkig kon hij mee met een auto naar Aalst en na een ter mijn in Duitsland, meer bepaald in Aldenhauwen. werd Prosper De Meyst, op 28 augustus, na ongeveer vijf jaren soldaten dienst, gedemobiliseerd. Prosper. vaarwel! LH Na de vele vroegere aktiviteiten georganiseerd door de dertse Werkgroep «Jaar van het Dorp» met als koördinatoi Paul Beek, Jan De Geyselaer en Jos Muylaert wil men ni Meldert de kroon op het werk zetten dit week-end met DORPSFEESTEN. De Herdersemse Centrumfeesten lokten dit jaar weer de massa. Alle parochiale verenigingen werkten er aan mee en de inzet van een honderdtal vrijwillige medewerkers zal aan dit welslagen wel niet vreemd zijn. Het doel, de realisatie van dringende onderhouds- en vernieuwingswerken aan het Jeugdhuis, is ten andere zeer simpatiek en in het algemeen belang. Het begon reeds vrijdagavond met een belotting waaraan niet minder dan 79 kaarters deelna men. Prijswinnaars hierbij werden: 1. Staelens Gerrit beker) 3.422 punten. 2. De Meersman Edward. 3. De Smet Gustaaf. 4. Dierickx Rene. 5. Van Brempt Clement. 6, Van Houdt Frans. 7. Puttemans Wilfried. 8. Vinck Rene. 9. Moens Wilfried. 10. Van den Broecke Gustaaf. 11. Van Nuffel Ernest. 12. Raes Pierre. 13. De Wit Pauline. 14. Noel Kamiel. 15. De Sadeleer Maurits. 16. De Rop Albert. 17. Lambrecht Robert. 18. Roels Frans. 19. D'Herde Hugo. 20. Moeyersoons Frans. 21. Pieters Marcel. 22. De Meersman Albert. 23. Tombeur Emiel. 24. Pieters Albert. 25. Van Keer August. 26. Gijsbrecht Paul. 27. Coppens Hilaire. 28. Schevenels Maurits. 29. Bogaert Rene. 30. Roelandt Alfred. De dansavonden, op zaterdag met Connie Neefs en Salim Seghers en op zondag met «The musical Friends» lokten een volle zaal en ook de volksspelen voorde jeugd vielen in de smaak. De gezinsmaaltijden, een eigen tijdse vorm van steunverlening, groeiden uit tot een massaal eetfestijn. Deze feesten over schrijden reeds een paar jaar de parochiegrenzen waarbij niet minder dan 630 gepensioneer den uit twaalf parochies van het arrondissement zich onder de auspiciën van de K.G.B. koste lijk hebben vermaakt. De veertiendaagse kaartnamid- dagen voor de Derde Leeftijd herbeginnen nu trouwens op dinsdag 5 september in het Parochiaal Centrum. E.H. Pastoor A. Musschc, ziel en motor van de hele onderneming, ontvangt nog steeds uw bijdrage op postrekening 000-0424923- 63 moest U om een of andere reden verhinderd zijn geweest zelf deel te nemen aan deze parochiale topper. LH Geopend wordt op vrijdag 25 met de inhuldiging van het zandsteenmonument waar over U elders in dit blad meer verneemt. Schepen De Maght vertegenwoordigt er t siaaé- bestuur en de Fanfare St.- Cecilia zorgt voor de muzikale opluistering Vanaf 21 u. gaat dan in de feesttent in de hovin gen van de pastorie een klein- kunstavond door met Walter De Buck. Inkom gratis. Op zaterdag 26 begint te 17.30 u. een oude Vlaamse Kermis die muzikaal wordt geopend door de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia waarna te 20 u. een groot volksbal plaatsheeft met de «Thoris Blaaskapel», een Oberbayernformatie met der tien uitvoerders. Inkom 50 fr. Op zondag 27 is er allereerst te 9.30 u. een Misviering in open lucht opgeluisterd door het Scoutskoor van Aalst. 250 scouts verblijven die dag te Meldert. Te 15 u. opent de Vlaamse Kermis en te 16 u. is er door de zorgen van de Kulturele Kring een Ballonnetjeswedstrijd interessante prijzen. Op Vlaamse Kermis zorgt de KI voor een visserijstand. KVLV voor ijsroom en si de Kravaalruiters voor roi ten met oude wagen dracht Meldert voor Balspel Claerhaegse Comedie Bodega. Werken verder Jong Talent, het Parochiei trum. Jin-Genesis en het den Wiel. Er kan nog met ringen worj geworpen en lekker gegi (pannekoeken, wafels, sen). Er is ook mogelijkhei het gebruiken van een w; maaltijd 's middags. De Set zorgen verder voor naam vermaak en spelletji het Dorpsplein. Te 18. 19 en 20.30 u. is er optreden van Schotse Doe zakspelers en vanaf 19.31 zorgt de Faluintjeskapel. ev eens met dertien uitvoerd voor een gratis volksbal. De feestelijkheden worden afgerond met een Kampt op het Dorpsplein. In samenwerking met Wieze organiseert de VTB een hele reeks aktiviteiten. Na de wandeling van verleden zondag te Casteau gaat het morgen zondag 27 augustus naar het openluchtmuseum van Bokrijk. Vertrek van de autocar te 7 u. Prijs 270 fr. Over een afstand van 6 km heeft dan de volgende zondag 3 september de jaarlijkse toeristische wandeltocht plaats met vertrek tussen 13 en 14 u. aan het Sportpaleis, Aalsterse- straat te Wieze. Er zijn hierbij ruim voor 20.000 fr. prijzen voorzien. Bij voorinschrijving bedraagt de deelnemingsprijs I 60 fr. voor de leden en 80 fr voor niet-leden. Gezinskaarten I kunnen ook worden bekomen aan 150 fr. voor leden en 200 fr. I voor niet-leden. De daaropvolgende zondag is er weer een wandeling, deze maal te Denderleeuw met vertrek aan de kerk te 15 u. en op vrijdag gaat in «Het Brouwershuis» een diavertoning door over «Glimlach achter de Chinese Muur». LH Pottenwerpers tijdens de Herdersemse Cenlrumfeesten Baardegem toont zich, ook In de aktie «Jaar van bet Dorp», uitermate aktief. Morgen zaterdag 26 augustus komen Inderdaad alle sportieve dorpsgenoten, en men schat ze op minimaal een paar honderd, aan hun trekken in een écht Dorpskriterium georganiseerd door de dinamiscbe «Vliegende Spaak» met als motor en bezieler lr. Willy De Valck. De Vereniging Ekologische Land- en Tuinbouw neemt het niet lan ger meer dat anderen, zogenaamde technokraten en eksperten, in hun plaats beslissen wat er met ons leefmilieu gebeurt, in welke richting de landbouw en de voedselverwerkende nijverheid evo lueert, wat er zoal in ons voedsel mag. Dit gaat ons allen aan! Daarom groeperen vele mensen zich om te EISEN dat van over heidswege een konstante hulp geboden wordt om een gezonde land en tuinbouw én voedselverwerkende nijverheid mogelijk te maken. Dit kan ondermeer door het we tenschappelijk onderzoek meer in de richting van het gif-vrije teelten te leiden, door het oprichten van ekologische modelbedrijven, door het steunen van de bestaande be drijven en het scheppen van af zetmogelijkheden. Het oprichten en subsidiëren van regionale kom- postbedrijven waar alle mogelijke organische afvalstoffen tot vol waardige kompost verwerkt wor den ten behoeve van de land- en tuinbouw, zouden eveneens een tastbare steun kunnen zijn. DOEL De ekologische teelt bevorderen en beschermen. De vereniging ij vert dus voor gifvrije teelt en pro- duktic van groenten, fruit, land bouwgewassen. vee- en zuivel producten. Het hoofddoel van VELT is echter het geven van voorlichting en aanleren van hoe men voedsel zonder gif kan voort brengen. Het Velt-laboratorium oefent kontrole uit op de kwaliteit van onzé bodem en van ons voed sel Het wil dus de producent voor- lichting geven en de verbruiker beschermen. De Velt richt zich zowel naar de amateur als tol de beroepstelcr en evenzeer naar de konsument - zonder - tuin. Er wordt gestreefd naar een mentali teitsverandering om tot een ge zonde, natuurlijke voedings- en levenswijze te komen. Wat is ekologische teelt? Ekologische teelt is de teelt van planten en dieren volgens de wet ten die het leven beheersen. Wc zien dal het leven en de natuur zich al eeuwen en eeuwen in stand ge houden hebben. Dat geeft ver trouwen. Dat wijst er op dat daarin systemen werken die waardevol ^ijn en die wij intakt moeten hou den. Praktisch gezien komt de ekologi sche teelt hier op neer: Een teeltwijze die geen gebruik maakt van scheikundige meststof fen, maar wel van organische, die geen gebruik maakt van giftige scheikundige sproeistoffen maar desnoods wel van plantaardige sproeistoffen,vermits die voor de mens onschadelijk zijn. De ekolo gische teelt heeft een eigen sys teem voor bodembewerking: niet als monokuituur maar wel de ge mengde kuituur wordt toegepast, evenals bodemverbeterendc vruchtwisseling. Er wordt geen gespecialiseerd bedrijf nage streefd, wel een gemengd fami liaal bedrijf. Ten slotte worden 8é innerlijke kwaliteiten van de pro- dukten centraal gesteld. Waarom moeten wij ekologisch telen? De redenen hiervoor zijn zesvou dig: omdat ekologisch geteelde produktcn een hoge innerlijke waarde bezitten, ze beter smaken Nadat de personaliteiten te Moorsel hebben deelgenomen aan de vooropening van de tentoonstelling van oude pren ten, tekeningen, kaarten, foto's en kunstvoorwerpen, gekatalo- geerd in zeven thema's, brengt een authentieke, bloedrode, Britse dubbeldekker hen samen met de perslui naar het Baarde- gems dorpsfeest. Het wordt een sportieve presta tie waarbij niet de kompetitie geest domineert maar wel het feit gewoon mee te doen. In de eerste fase wordt iedereen verwacht om deel te nemen aan de eerste drie gezamenlijke ronden van elk 3,6 km, dus in totaal bijna 11 km. Niemand mag hierbij de snël- heidsgrens van 20 km/h over schrijden en een wagen die deze snelheid aanhoudt rijdt voorop om zulks degelijk te kontroler- ren. Hierbij zijn voorzien een speciale herinnering voor de jongste, de oudste, de dikste, de zwaarste, de lichtste, de meest charmante en de lieftaligg- steln). Tweede deel wordt dan het eigenlijk kriterium over tien ronden, in het begin nog voor de gematigden maar vanaf de 5e ronde voor de echte «Vliegende Spakers». Baardegem denkt ook aan onze dames en de derde rit, over nauwelijks twee ronden, wordt voorbehouden aan alle akó dames en juffers waar als slo een individuele tijdrit evene over twee ronden doorgaat. Ook de inwendige mens kat worden versterkt o.a. met Bi degemse vlaaien begoten lambik. Alfons Berghman zi hierbij voor de film. sportievelingen en lachlusti graag hierbij uitgenodigd tot volks festijn. en beter bewaren, doordat ze vas ter van weefsel zijn. omdat deze produklen geen schadelijke residus kunnen heb ben. Men spuit immers zo weinig mo gelijk en dan nog met plantaardige produkten, die zeer snel albreken. omdat het produkticvermogcn van de grond bewaart en verbetert: dank zij de organisch verkompos- teerde meststoffen blijft de humus op peil. omdat hei een gezonde toc-- komst biedt voor land- en tuin bouwers. De vraag is immers groter dan het aanbod. omdat de ekologische teelt geen aanleiding geeft tot milieu vervuiling en het natuurlijk even wicht niet verstoon. omdat de ekologische teelt aan de basis ligt van een gezonde voe ding; welke op haar beurt een posi tieve uitwerking heeft op de alge mene volksgczondhcidstocstand. Wat kan de Velt u bezorgen? IEen aantal boeken, kursussen en brochures over biologisch tui nieren, kruiden, natuurgeneeswij zen, energieproblemen (de lijst kan op aanvraag bekomen worden op het provinciaal sekretariaal. N Molenstraat 45 te Oostcrzclc- Balegcm). 2 Meststoffen en hulpmiddelen voor de bio-tuin: zeewierkalk. rotsmeel. klei meel. lavagruis. hoornmccl, beendermeel, samen gestelde organische meststoffen, gemalen boomschors voor het maken van kompost enz. Sproeistoffen ojï basis van pyre- thrum en rotenon kunnen ook verkregen worden. Binon I en II voor fruitteelt en andere hulpmid delen, toestellen voor het meten van de zuurtcgraad of PH van bo dem en kompost zijn eveneens verkrijgbaar. Wat doet de V.E.L T zoal? De meeste van de aktiviteiten heb ben een volksopvoedend. sociaal en kultureel karakter. Een greep uit de verscheidenheid hiervan, kan u er een enig idee van geven: inrichten en geven van voor drachten met dia-montage of film, in Uwomgeving of voor een plaat selijke groepering, over: biolo gisch tuinieren, voeding, kruiden, bijenteelt, enz. inrichten van tentoonste gen uitstappen naar bio-bedrij en proefvelden kompostdagen, plant snoeidemonstraties kruidcntochtcn en natuurt delingen uitwisselen van zaden, rei ten, plantgoed. inrichten van bio-markten de Velt kan u in kontakt b gen met andere milicuvriendd verenigingen of de adressen zorgen van groeperingen tnet geesteswetenschappelijke of sofische strekking. Voor de verdere inlichtingen1 wijzen wij u naar het Pr< Sekretariaal: lel. 091 -62.73.0 R. De

De Voorpost | 1978 | | pagina 12