PCDSW Etienne Van der Helst en Raf Constant vooraan Hollandse sneltrein )olt Etienne Van der Helst n extremis uit Oranje shirt Fred De Bruyne is het kotsbeu en stapt op als sportdirekteur SPORT WIELRENNEN Beroepsrenners De Voorpost ging met een massa "William Tackaert- formulieren" naar Brussel Al fietsend rond de wereld ,rode trein' SCHOOLSTRAAT 54 KOOLSTRAAT 159 AALST (053/21.25.56) GROOTHANDEL SPORTARTIKELEN DE GROOTSTE SPORTZAAK 1st ETIENE VAN DER HELST de proftour van Nederland niet N>n, is eigenlijk jammer omdat hij niet door een sterkere tegen, (ander doch veeleer door de homogeniteit van het Raleighblok in t vernieling werd gereden- J na al hield hij er een fraaie 2e plaats in de eindstand aan over. ndelijk zagen we een etere» RAF CONSTANT was in Lessen derde, «alfde te Zottegem en fiet- de lastige «Leeuwse Pijl» d. FRANK VAN IMPE, ed gerodeerd uit de ronde n Nederland 'teruggekeerd ij was daar 36ste na zijn opdracht -in dienst van de pioeg te hebben uitgevoerd), reed te Zottegem steeds in de spits en fiinishte als De andere resultaten van onze profs zetten we op een rijtje WILFRIED WESE- MAEL, achtste te Bornem en 25ste in Dilsen, FRANK ARLJS, terug,van weggeweest negende te Haasdonk, 17de in Bonheiden en 21ste te Lessen, LUCIEN VAN IMPE 13de in de Leeuwse Pijl,, 17de te Zottegem, 22ste te Boom en 29ste in Dilsen JOHNY DE NUL 18de in de Leeuwse Pijl en ETIENNE DE BEULE, zeer verdienste lijk i nde proftour van Ne derland waarin hij 39ste werd, 27ste fin Zottegem. et is voor Etienne Van der Helst dan toch geen ophefmakende |e geworden ln de voorbije proftour van Nederland, al heeft dat een moment dik ingezeten. t Ledenaar werd niet uit het oranje shirt gehaald omdat hij ||ens faalde. Lang niet. Doch de «Tour» werd afgerond met een pegentijdrit. De 43 sekonden voorsprong op het raspaardje Johan in de Velde, een 21-jarige door Peter Post ontdekte «Ollander». llstonden niet. ir Van de Velde was het geluk uit de duizend dat uitgerekend in de gee!- e TI-Raleightrui fistst. Iers kon hij het vergeten. :h de Raleighs van Post ben in de voorbije ronde k Frankrijk getoond hoe rijden kunnen. Me* lOtieven als Jan Raas. Lubberdlng en andere Jongens» moet je papieren» kunnen •leggen om met enige op sukses in de clinch kunnen gaan. Van der Helst, Van Impe, Etienne De Ie, Willy Planckaert, Wal- I Planckaert en hun maats pben alles uit hun kas ge lild om de schade te beper ken. Uitgerekend 41 sekonden «toegeven» betekende een riante «Tourzege» voor V. der Helst. Het mocht evenwel niet baten de sneltrein reed als een plot rol en zelfs de mannen van Thurau konden het tegen de «Postbrigade» niet rooien. Jammer voor Van der Helst, jammer ook voor het ganse team waarin met Frank Van Impe en Etienne De Beule dan toch nog twee andere streekgenoten zaten DE VOORLAATSTE DAG Etienne Van der Helst klom op de voorlaatste Tourdag in dê leiderszetol. Aan een ge durfde en geslaagde ontsnap ping met vijf (Van de Velde, We moeten vanzelfsprekend de fameuze ««Wil liam Tackaertstory" niet meer herkauwen iedereen weet dat ««monsieur» Galléé en de bondsbonzen die verantwoordelijk zijn voor Nurburgringselektie de Zeienaar aan de dijk zeiten Wél stond Williams naam achteraan het lijstje. Met de vermelding .invaller,'. Die beslis sing viel nergens in goede aarde Tackaert is trouwens één van de weinige Belgische ama teurs die F. De Wolf metterdaad zouden kunnen bijstaan in zijn lastig gevecht tegen de interna tionale konkurrentie. Door welke onzalige muze het selektiekomïtee geïnspireerd werd, zal wel voor eeuwig en drie dagen een raadsel blijven. Hoe dan ook we hebben gepoogd er wat aan doen en een protestaktie opgezet tegen het volslagen gemis aan logika van de „bondslei- ders". Meer dan 300 fans van William Tackaert, meestal uit Zele, doch eveneens uit alle ge meenten van het Voorpostgebied, hebben hun protestformuiier ingezonden. Er liepen ook brieven binnen van vooraanstaanden en ook de Zeelse schepen De Bruyne zette zich in een brief scherp af tegen het uitrangeren van Tackaert. We ontvingen ook twee lijsten met handtekeningen. Al deze protesten zijn in het bezit gesteld van bondsvoorzitter Van Mossevelde die er zijn kon- kluzies kan uit trekken. We hopen dat de BWB in extremis zijn monu mentale blunder herstelt en William Tackaert ioch naar Duitsland roept. Er zijn trouwens kan- Jidaat-bankzitters genoeg bij de „uitverkore nen". Namen noemen heeft geen zin even snuisteren in het palmares van de „stars" vol staat om zonder veel aarzelen klare wijn te kunnen schenken (mm) Pevenage, Van Houwelingen en - ja, ja ook Zoetemelk waren eveneens mee) hield Etiene die goede uitgangsposi tie over Hij werd vijfde aan het eind van die etappe, doch dat resultaat was eerder on belangrijk de oranje trui in zijn bezit krijgen was zijn objektief dat hij tussen Maas tricht en Zevenbergen na streefde Etienne Van der Helsteindzege in de proftoer van Nederland in extremis afgesnoept door de «Postbrigade». (A) Wisselden de posities niet tijdens de laatste rit in lijn, een peulschilletje over een afstand van minder dan hon derd kilometer, dan was net wei met spanning uitkijken hoe de ploegen tijdrace te Goes afliep. Het Postlegioen boorde al vanaf de eerste hektometers een barst in het C A-pant ser Halfweg, of na elf kilo meter was het team Van der Helst al 25 sekonden achterop geraakt wat weinig positiefs voorspelde. Daarna werd de kloof nog met een halve mi. nuut uitgediept Etienne Van der Helst kon zijn droom uit wissen. Hij was niet door een sterkere rivaal wél door een meer homogeen team de das omgedaan. Al heeft Etienne Van deT Helst de proftour van Neder land nioit gewonnen toch mag gezegd dat deze nog betrekkelijk jonge beroeps renner plots weer in de ak- tualiteit klom. Het mocht wel want 1978 was niet zo schitterend geweest. Etienne werd maandenlang door een slepend knieletsel geremd. Het belette zijn definitieve doorbraak. Intussen is er be. ternis gekomen en dat fokt deze prachtatleet moreel op. Een goed «fin de saison», daarna een opkikkerende win. terrust het zou normaliter de aanloop moeten betekei.en naar een outstanding 1979. Etienne Van der Helst was een van de beste amateurs van zijn generatie. Erg veel geluk heeft hij sindsdien niet gehad het bleef, als gevolg van ongunstige omstandighe den. bij flitsen. Geroepen om in een of andere ronde een hoofdrol te vertolken, is Etienne niet. Daarvoor is hij te weinig klimmer. Doch als rittenkaper en ook pis klassiek renner kan hij fu rore maken Als die Knie maar goed wil worden en blijven. (mm) En lakoniek berichtje«Paul Claeys van Flandria en sportbestuur der Fred De Bruyne hebben in gezamelijk overleg besloten per heden een einde te maken aan hun samenwerking. Dit gebeurde in de beste verstandhouding». Dit Belgatelegram, nota bene in erbarmelijk nederlands, is allesbehalve als een bom ingeslagen insiders wisten sinds eerder dan gisteren dat het niet klikte tussen Fred en de drie «vedetten» Freddy Maertens, Mare De Meyere en Michel Pollentler. Na de fameuze «ontploffing» op Alpe d'Huez waar Pollen- tier als een doordeweeks fradeur werd ontmaskerd en zichzelf een peer stoofde met zijn urinepeer, stond De Bruyne helemaal voor schut. Fred heeft onschuldig gepleit in deze onverkwikkelijke zaak. Hij heeft, tijdens een pers- konf eren tie orde op zaken gesteld en een kat een kat genoemd. Waarschijnlijk zijn bepaalde verklaringen hem niet in dank afgenomen. De Bruyne had toen onder meer gezegd dat hij «sportdirek teur» genoemd werd, doch dat hij al na al slechts een figurantenrol mocht vertolken zijn deskundige 'inbreng ble ken sommigen best te kunnen missen. EEN ANDERE KIJK In oktober van vorig jaar werd meegedeeld dat Fred de sportdirekteur van de ploeg Claeys werd. Na tien voltrokken. Een echtscheiding voltrekken. Een echtscheiding „met wederzijdse toestem ming". Fred De Bruyne wilde als teamdirekteur naar een an der aanpak hij weet dat een renner ook ergens een mens is als u en ik Dat hij geen nummer is. Nog minder een citroen die je uitknijpt en dan gewoon weggooit. Twee jonge beloften intro duceerde Fred bij de „baas", twee streekgenoten die kre- dat althans doen. Heirweg en Johny De Nul. De Bruyne heeft dat duo naar de rijp heid laten groeien. Of wilde da tal thans doen Heirweg bleef een poosje inaktief als gevolg van een slepende kwetsuur. De Nul vloog er als een geweldenaar in en zal mettertijd wel ervaren hoe hij het moet aan boord leggen om na een glanscar rière als amateur ook een vooraanstaand prof te wor den. Dat «krediet nan jon geren» was één van de inno vaties die Fred De Bruyne wilde aanbrengen. Hij had nog meer op het oog l et vertrouwen van de «super stars» winnen. Daar is hij blijkbaar aillesbehalve in ge slaagd hij werd niiet eens ingewijd dn het «peerplan» van Pollentier zodat hij die stuntelige poging om de «antidopingskontroleurs» in het ootje te nemen dus even min kon verhinderen. Fred De Bruyne moet even min geweten hebben, welk «onschuldig medikament» (sdc) de door velen beween de Pollentier slikte. Haal niet ongelovig de schouders op een sportdirekteur is niet de «gorilla» van zijn renners. Hij kan ze niet fouilleren, hun valiesjes en geheime berg plaatsen uur na uur onder steboven keren de koereur zelf beslist voor zichzelf. Dat is geen boutade doch keihar de werkelijkheid. We hebben onlangs een prof horen ver klaren «Wie wil knoeien, kan dat Zonder dat een mens erover kraait. Slechts bij een eerlijke kontrotte komt pas de waarheid aan het licht. Er moet een antidoping- aktie gevoerd worden. Doch dan moet die ook waterdicht zijn. Voor iedereen, en altfijd». IN HET VAK BLIJVEN Fred De Bruyne, gedurende jaren DE kommentator van alle grote wielerkoersen die op het teevescherm werden getoond, blijft na zijn breuk met Claeys missch'en in het vak. Aan aanbiedingen zal het niet ontbreken. Fred was als televisdeman onvervangbaar: wat hij op zijn eentje deed wordt nu door een duo op geknapt al dient gezegd dat, de «zeggingskracht» van de neofieten ten spijt, er voor de kijker steeds meer op te steken viel van De Bruyne die slechts het silhouet van een renner moest zien om de man bij zijn naam te noemen. Die zich niet moest beperken tot de mededeling«daar gaat een man van de ploeg Post ln de aanval» of «even Informeren wie de spurt ge wonnen heeft» Naar de BRT zal De Bruyne alleszins niet terugkeren. Wellicht wordt hij in een ander team sport direkteur. Maar dan een sportdirekteur met bevoegd heden. Zoals Post er een is de man die de bevelen geeft. Bevelen cfie worden uitge voerd en naar resultaten lei den. (mm) Brigitte Janssens uit Aalstonverbeterlijke kondltle en alleen voorop te Hermes. (C) Danny Lemmens: Huzarenstukje De Buggenhoutenaar Danny Lemmens heeft te Bellem een stunt opgebrachtop zijn eentje fietste hij achter de drie «fugitives» Daniël Janssens, D'hont en D'Haenens. Hij viel dit trio op de hakken en had tenslotte nog reserves genoeg om zich naar een fraaie tweede plaats in dit bewogen Oostvlaams juniorenkampioenschap te spurten. Brigitte Janssens op de solotoer De jonge Aalsterse Brigitte Janssens heeft in Hennes een riante overwinning behaald i Brigitte fietste zo van de kon kurrentie weg en bleef de hele tijd door vooraan. De andere meisjes waren geklopt. Zonder pardon. Vanwaar die plotse «ommekeer» In het nationaal kampioenschap en in ver scheidene andere wedstrijden klom Brigitte niet boven de andere kadetten en nieuwelingen uit. Daar Is een valabele verklaring voorJanssens moet het van een selektief parkoers hebben. Ze is immers vooral sterk. Ze ging naar Oostenrijk met vakantie. Vakantie, nou ja: ze nam haar racefiets mee en trainde er gewonnen-verloren op de bergen en de heuvels. Het 1® baar konditie ten goede gekomen. Vandaar.... (mm) Jenny De SmetEerst winnen en daarna naar Brauweiler Vooraleer samen met Chris Goemlnne de verplaatsing te maken naar Duitsland, nam Jenny De Smet deel aan de vrouwenkoers te Aalst. Het is voor het Hamse meisje geen doodgewone formaliteit of trainingsritje geworden in het vooruitzicht van het wereldkampioenschap. Jenny duwde keihard door. En won. (mm) Johny De Nul s Gecounterd door Beweren dat het Johny De Nul In het stilaan wegzakkende seizoen honderd procent voor de wind is gegaan, zou de waarheid geweld aandoen: de man uit Schoonaarde won vooralsnog officieus drie, officieel twee koersen. Het had meer kunnen zijn. Johny is een vechter, een strijders totterdood. Opportunisten profiteren daar meestal van. Het is niet sportief, doch het is hun goed recht: een vogel zingt zoals hij gebekt is. In Heusden stak er voor De Nul een nieuwe zege in samen met Hennie Kuiper en een «derde man» had hij een behoorlijke voorsprong bijeengekoerst. Maar toen gebeurde het ongelooflijkeplots schoot de «rode trein» uit de start, blokken. Verschuere, Agostinho. De Meyer en Freddy Maer tens lanceerden op volle kracht het tegenoffensief. De ont snapping werd opgedoekt... Johny De Nul Is In de (vroegere) ploeg van Fred De Bruyne Inderdaad geen kopman. Maar moet hij om die reden door de «Westvlaamse clan» in de rug worden geschoten- Want zo kunnen we het toch noemen. Of mag ook die waarheid soms niet gezegd worden. Hoe dan ook Johny De Nul heeft In de voorbije maanden heel wat wijsheid opgestoken. Hij zal er zijn konklusles uit trekken. Voor de toekomst moet hij niet bevreesd zijn renners met zijn kwaliteiten forceren vroeg of laat de definitieve doorbraak. (mm) Raf Constant toont zich Raf Constant, de prof uit Aalst, heeft dit seizoen het zege- gebaar nog niet kunnen maken. Hij fietste een massa prijzen bijeen, maar zijn fans hebben zich nooit aan een echte uitschieter kunnen opwarmen. In Lessen klom hij samen met Fons De Bal. Willem Peeters en Eddy Furnière boven de anderen uit. Hij was mee met de gooie ontsnap ping», doch winnen stak er niet ln. De palm ging naar de getalenteerde jongere Willem Peeters en de oude Fons De Bal, de onverslijtbare «kleine», was tweede. Raf Con stant, die we volgende winter wat graag op piste aan werk zouden zien, hield er een derde prijs aan over. Raf bleef ook in de «Leeuwse Pijl», een krachtproef die aan de ribben hangt, lang overeind. Hij werd 15e en deed stukken beter dan verscheidene «vedetten» die het karwei veel te lastig vonden en er gewoon het bijltje bij neer legden. In Zotte gem werd het een twaalfde prijs. (mm) Willy De Backer op zijn eentje Willy De Backer, de amateur uit Berlare. heeft er te Lebbe- ke de beuk in gegooid. Willy, dit seizoen steeds goed voor een «dikke prijs», sloeg op zijn eentje op hol en niemand slaagde erin nog ln zijn spoor te komen. Aan de eindstreep had hij een kloof van meer dan twee minuten geslagen. De konkurrenten mochten voor de tweede prijs knokken. (mm) Etienne De Wilde deed zijn werk Etienne De Wilde, door de bond beselekteerd voor de Nur. burgring, nam in Zwitserland deel aan de «Grote Prijs Willem Teil». Een hoogvogel schoot Etienno er niet. Wel knapte hij er zijn «job» naar bestvermogen op en finishte af en toe in de spits. Hij kan één van Je revelaties van her wereldkampioenschap 1978 worden De Wilde lijkt tegen zijn taak opgewassen. Wat allesbehalve kan gezegd van andere «cracks» die de zegen kregen van «monsieur Gallée». En zeggen dat de «bond» een renner als William Tackaert negeert. Foei BWB. (mm) Jos en Rik Caethoven Pa Jos Caethoven en zoon Rik Caethoven wonnen op dezelf. de dag een wedstrijd Jos klopte In Denderleeuw ziin «gene ratiegenoten» die een VWB-vergunnlng op zak hebben. Rik won met heel wat brio het avondkrlterium im Torhout. Rik heeft er dit seizoen een klassieker opzitten. Voor «oa* gelden andere normen die ziet in de wielrennLrii veeleer een vorm van gezonde vriietijdsbesteding. Rik blikt tegen en nog onzekerp toekomst aan. Doch er ODenen zich mooie perpektleven hll kan In 1979 naar de amateursfon proelen Iets waaraan hijzelf in het begin van dit seizoen nog twijfelde. (mm)

De Voorpost | 1978 | | pagina 19