BEDRIJF LAMBRECHT ZANDSTEENMONUMENT UIT EIGEN BODEM EN ALS DE EENDEN EN DE ZWANEN NU EENS NIET HOUDEN VAN ROCK VAN KWAAD TOT ERGER ENRICO LECLAIR: DE ZINGENDE BEELDHOUWER 4 - 25-8-1978 - De Voorpost Vervolg p. 1 Tussen die steenlagen bevond zich veel grondwater. De lagen be stonden uit naast elkaar lig gende brokken die bij het poelen door paarden wer den weggesleept op sleden naar de werf. Daar togen de kappers, meestal «Walen komende uit de streek van Thiaumont in zuid-Luxem burg vanwaar de verbaster de wijknaam «Doment», da delijk aan het werk om de verse en nog malse steen te bewerken. Eens hard was er nog weinig aan te doen. An dere kappers woonden in de wijk aan het bos in kleine woningen vanwaar de naam «Huizekens». Waar gewerkt werd noemt men nu nog steeds het «Travoljeveld», (travail) en via de Parijs straat (waar men woonde in weelde, vanwaar de naam van de ville lumière) ging het over de toenmalige «Pe- ternelleberg» naar de Her- dersemse inschepings plaats aan de Dender, «daer men den steen te ontlaeden placht» volgens het boek der Kelderije uit 1456. Vanuit Herdersem trokken de ladingen naar het gehele Vlaamse land en zelfs naar het buitenland. Leuven gebruikte het voor de St-Pieterskerk, Antwer pen voor de O.L.V-Kate- draal, Brussel voor een deel van de Finisterraekerk in de huidige Nieuwstraat. Aalst gebruikte de Meldert- se steen voor het stadhuis en St.-Martinus. De stads rekening van Aalst uit 1411 Vervolg p. 1 Zoals gezegd een eigenlijk, niet zo gevarieerd program ma. Het is de rock die de klok slaat. Hard rocken wordt het met the Jets, eerder al in zaal Madeion te zien in het voor programma van the Kids. Laatstgenoemde Antwerpse groep wiens zestienjarige gitarist van vader-lief eerder al niet te laat thuis moest zijn van zijn optreden, zal te Aalst vermoedelijk de hap pening om die reden niet sluiten. The Kids is zowat puur plagiaat van wat de Engelse punkgenoten over de kleine plas aan akkoor den uit de versterkers spuw den. Rauwe keiharde klan ken om de oorlellen en me talen aanhangsels te doen trillen, ruige stem, provoce rende tekst; het geheel om te vertellen hoe saai het le ven in de voorsteden van London wel is en hoe wei nig «future» in dat bestaan te vinden is. Niet dat de punk voor de Kids en hun Belgische kollega's geen welgekomen beweging was om hun eigen buikpijn om zoveel idiotie rondom hem uit te schreeuwen maar nieuwe impulsen aan de punk bleven zeer weg. Geen euvel voor Philips-België die de groep een elpee liet opnemen. Een plaat vol Sex-Pistol-patronen die het bij het jonge volk hier ten lande deed en zo kwam het dat zowat voor het eerst sinds de topperiode van de betreurde Pebbles de eigen rockteelt nog vlotte ver koopcijfers haalde. Wie de punk voor was en daar eigenlijk niet eens zo vreemd aan was, is Tjens- Couter. Bij deze Karei Bo- gard-ontdekking worden de decibels alweer kwistig uit gestrooid. Dat wil nog wei eens, wat de kwaliteit be treft lukken (vb. zaal Made- Ion). Wanneer Tjens-Couter zichzelf maar geen heilige tweevuldigheid achten en niet zoals in Dido-Erpe de lef hebben om zonder drum mer ten tonele te verschij nen en beestig slecht te zijn. T-C nam een elpee op bij IBC («Who Cares?»). Even eraan herinneren dat in het betreffende optreden in Dio ook Tush en de Misters van de partij waren. Beide groepen werden aan gesproken voor het park festival. Tush is evenwel onlangs na het uitbrengen van een el pee, de single «No, no, no» een misbakken re-make van «Black is black» gesplit en komt dus niet naar Aalst. Plaatsvervanger is Rockin' Roberto, een zanger-gitarist op jaren met rock'n'roll uit de wieg. Stemmige act! De Misters die wij toendertijd nogal apprecieerden moe ten op het parkfestival één der hoogtepunten kunnen zijn. Goed afgewerkt reper toire, vlotte muziek. Uit het Aalsterse komen twee groe pen. Eerstens de 'rock-jazz' groep Nairam onder wiens muzikanten mensen zitten uit Plasmodium Vivax die verleden jaar op het park festival een afscheidsoptre- den gaf. Tweede is Kevin Le Docteur voor de gelegen heid begeleid door het bla zerstrio the Fotomakers. Kevin Le Docteur staat voor Luk Bombeek (verleden jaar als Joost van Dorp van de partij in het park) en vier kompagnons om het geheel in de banen van de new wa ve te leiden. Top-of-the-bill is voor zon dag gegarandeerd de groep Once More. Winnaar van de rockrally en bezitter van een uitstekende single («Blondie»). Meer in formatie daarover in «Mu ziek in 't rond», voorlaatste bladzijde van dit nummer. Cedo Nulli kondigt ook een aantal nevenaktiviteiten aan. Denkend aan verleden jaar moet dat staan voor en kele stands, de Jezus People en een drankenle verancier. De politie staat niet op de affiche. Dat was ze verleden jaar ook niet, hoor ik u al zeggen... René De Witte Vervolg p. 1 van de provincie Oost-Vlaanderen, bleek dat de geformuleerde klachten niet gegrond zijn. «Alhoewel deze dienst geen overdreven hinder door ver spreiding van melkpoeder heeft waargenomen, werd ingevolge Uw klacht een sas geplaatst tussen de silo en de bandkoeler. Deze dienst zal bovendien regel matig nagaan of de eksploi- tatievoorwaarden worden nageleefd.» Over de grond van de zaak, de overlast veroorzaakt door de toelaatbare lawaaihin der, wordt ze met geen woord gerept. Nochtans werden metingen verricht door bevoegde instanties, onder andere door het mi nisterie van Volksgezond heid, die wezen op het te gendeel. Dit werd dan ook gemeld aan de Minister van Arbeid en Tewerkstelling, in een nieuw schrijven d.d. 18 juli '77. Hierop kreeg de Werkgroep echter nooit enig antwoord! Ondertussen was het be drijf op een ander vlak in het nieuws gekomen. Op ongeveer één jaar tijd braken immers vier branden uit. De laatste en hevigste brand dateert van 13 sep tember 1977. Hierbij werden verschillende produktie- eenheden praktisch ver nield. De nodige herstellin gen werden uitgevoerd en medio 1978 draaide Lam- brecht weer op volle toeren. Uit Nieuwe metingen, vlak in de omgeving gedaan, blijkt dat de geluidshinder ondertussen gestegen was tot 70072 decibel, wat een gevoelige stijging in verge lijking met vroeger was. Deze resultaten bewezen nogmaals de hinderlijkheid van de fabriek voor de om wonenden. Dit werd nog versterkt door de kontinu- werking dag en nacht werd de geluidshinder veroor zaakt Op 30 mei 1978 verscheen dan het Koninklijk Besluit, waarbij het gewestplan Aalst definitief bekrachtigd werd. De al of niet aandui ding van hpt bedrijf Lam- brecht als ambachtelijk be drijf, was een belangrijk element in de verdere aktie van de WLA. Tot grote vreugde werd vastgesteld in het Staatsblad van 10 juni 1978 dat de vraag uitgaande van de direktie om opgeno men te worden als «am bachtelijke zone» gewei gerd werd. Het advies van de Streekkommissie luidt «ongunstig». Blijft woon zone». (zie B.S. van 10 juni '78 bijlage bladzijde 14 punt 4). Het negatief advies zou vooral gebaseerd zijn op de bewezen hinderlijkheid. Maar vanaf 17 juni laatstle den, kwam er een nieuwe lawaaihinder supplement bovenop: de firma Lam- brecht laat een deel van haar gebouwen en installa ties gebruiken door de firma Puratos (bakkerijgrondstof fen). Deze firma was oor spronkelijk gevestigd in het industriepark te Groot-Bij gaarden, maar brandde tij dens de nacht van 13 op 14 juni bijna volledig uit. Pura tos werkt in de gebouwen van Lambrecht in een kon- tinu drie-ploegenstelsel. Ook 's nachts worden bui ten vrachtwagens gelost en geladen. Het supplementai re lawaai kwam vooral van de heftrucks die daarvoor gebruikt werden. Daarom werd op 16 augus tus '78 daar de WLA het Mi nisterie van Volksgezond heid van deze toestand op de hoogte gebracht. Ter- zelfdertijd werden nieuwe metingen aangevraagd. Ook het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling werd op 8 augustus van de toestand verwittigd. Last, but not least, werd ook het Stadsbestuur van Aalst - dienst Milieuhinder - van de feiten op de hoogte gesteld. Deze zou op haar beurt de twee hogerge- noemde ministeries aange schreven hebben De toestand bleef echter even erg, zodat het klachten regende van de omwonen den bij het stadsbestuur onder meer op het telefoon nummer 777777! Het gevolg hiervan was een politieop treden, wat aanleiding gaf tot het stilleggen van net voortdurend aan- en afrij den van de heftrucks gedu rende de nacht. Daarmee is de geluidshinder echter slechts in zeer beperkte ma te bedwongen. Er zijn dus dringende en doeltreffende maatregelen nodig om het lawaai te elimineren. Het is pas als alle hinder zal verdwenen zijn, dat WLA dit indrukwekkend dossier zal kunnen afsluiten. Dan pas zal de Werkgroep zich ak koord verklaren met een uit breiding van het bedrijf ter plaatse. Aan uitbreiding wordt in derdaad gedacht, ondanks het gewestplan en de vele K.B.'s die dit op het ogen blik nog verhinderen. Staatssekretaris Eyskens (Streekekonomie en Ruim telijke Ordéning) heeft im mers de poorten voor derge lijke KMO's wagenwijd opengezet, door de geplan de wijzigingen van het K.B. van 28 december 1972 op de bijzondere planologische voorschriften. Het dient hier nogmaals duidelijk gesteld te worden spreekt over «den goeden witten Haffelgemschen steen. Ook de kerk van Alk maar in Nederland werd er mee opgetrokken. De heer Dirk, graaf van Kleef in Duitsland, verzekerde dat de onderhorigen van Affli- gem vrije en veilig door zijn gebied mochten varen Uiteraard werden de meeste kerken uit de omgeving van Affligem en Meldert zelf uit deze steen opgetrokken De abdij zelf deed aan deze nieuwe nijverheid een goe de zaak. Heel wat gebou wen moesten inderdaad in priorijen en parochies die ze bezat worden opgetrokken. Ook Meldert profiteerde er van en vele bewoners kre gen een lonende arbeid. De bevolking van Meldert steeg dan ook zodanig dat Mel dert in 1259 een zelfstan dige gemeente werd, los 'van Baardegem. Van de uit «Wallonië ko mende steenkappers schrijft Dom Odo Cambier: «Het aantal steenkappers en andere werklui die daar arbeidden en in tenten woonden was zo groot dat het er toeging als in een stad.» Zelfs had men er reeds aan gedacht om op de uiteraard driehoekige dorpsdries, het huidig dorpsplein, een marktdag te houden in het belang van kopers en ver kopers van de fameuse zandsteen. Zowel de Aalstenaars en de Brusse laars hadden de grootste moeite om zulks te verhin deren. Buiten de reeds genoemde wijknamen herinneren sommige benamingen nog aan die periode: «Seme- laer» van somerlier zou voerman van lastdieren be tekenen, «Mutsereel» van matcella beduidt kleine muur, «Kravaal» zou komen van Car en Vaal wat steen groef en vaal dal betekenen zou en Hof te Putte met de Putstraat waren gelegen bij de putten waar gespeeld werd. Na de ontginningen lag de streek verlaten en werd het hof dan «te Woestijne» genoemd. Deze groeven bestonden dus rond het Hof te Putte. Een andere groef, behoren de bij het Hof van Moortere, bevond zich op de schei ding tussen Nievel en Do- ment. Vanaf de zestiende eeuw waren de groeven quasi uit geput en zochten de mon niken elders naar verse poe- Zandsteen in de Melderise zandgroeve opgegraven o bouwen. jm len, o.a. te Asse en te Zei- lik. Voor Meldert volgde nu een overgangstijd, een moeilij ke periode waarin landbouw de enige broodwinning werd. Uit die tijd stamt dan ook de benaming «'t La- beurs». Uiteindelijk schreef Dom Odo Cambier: «Van dat al les blijft er niets meer over en terecht noemt men die plaats de woestijn». ZANDSTEENMONUMENT Begin vorige maand kwam er schot in de realisatie van het monument na bespre kingen van de Werkgroep met het stadsbestuur dat zich hierbij, bij monde van Schepen Annie De Maght, zeer begrijpend en welwil lend opstelde. Er werd uitgekeken wat kon en niet kon, er werden met zwaar materiaal stenen ge haald uit de «Gensjt» waar de bodem er vol van ligt. Men moet alleen maar het gras verwijderen en ze lig gen daar klaar voor het grij pen. Ze grijpen is echter een ander paar mouwen want het gaat hier niet per kilogram maar per ton. De Stedelijke Groendienst zorgde voor plans met ver schillende mogelijkheden, Dii do de boven op het dorpsp onderaan of aan de sing aan oud-sche Frans Nuelant. Geopti werd voor de tweede op sing en deze week br een ploeg stadswerklui gestaan door special; van een private firma zaak voor mekaar. Een vijftiental reuzesta kwam eraan te pas en vertikaal staande is er van rond de vier meter h du waarvan één meter in grond. Hij weegt een dige acht ton en vert< duidelijke sporen van sielen. Aan de voet e ligt de rest, horizontaal laagd zoals hij in de na meest voorkomt. Ondertussen moet nod beplanting gebeuren en U deze regels onder d krijgt wordt hij onthuld! op vrijdag 25 augustus inzet van de Dorpsfee^ door Annie De Maght Waardige inzet voorz typisch voor Meldert en vende herinnering vooi gende generaties. Met deze zandsteen Meldert zijn eigenheid delijk stellen en verw naar zijn buitengewooi verleden. dat de Werkgroep Leef milieu Aalst niet tegen deze tewerkstelling is (integen deel) maar dat deze tewerk stelling niet mag plaatsgrij pen ten koste van het wel zijn en de leefvoorwaa van de bevolking. R. Dev Toen wij merkten dat Enrico Leclair deze avond optreedt in de Keizershallen, tijdens de Aalsterse Avond, hebben wij hem op het podium geroepen om enkele vraagjes te beantwoorden. Enrico vertegenwoordigt als het ware twee persoonlijkheden. In de eerste plaats is hij een beeldhouwer, maar ook het karnavalleven schijnt hem te boeien. Zijn deelname van deze avond moet dan ook in het licht van de 51ste karnavalfeesten (25 februari '79) gezien worden: hij is inderdaad lid van het Aalsters Karnavalverbond dat onder de leiding van Keizer Kamiel het optreden verzorgt. DE BEELDHOUWER: Enrico is een gekend en be kend restaurateur van oude meubels. Hij werkt nog op de wijze van onze verre voorou ders. Als hij in één of ander kas teelmeubel een «nieuw» stuk steekt, kan men dat nadien niet meer terugvinden. Op dit ogenblik is hij werkzaam voor de Stad Aalst. Hij kreeg de op dracht de poort van 't kasteel Ter Linden, die dateert van 1664. te restaureren. Iets waaraan hij met veel liefde 'werkt! Hij ontwerpt ook gebeeld houwde schouwen. Van ie der wordt er maar één eksem- plaar uitgevoerd. Z'n meester stuk op dit vlak staat te Erpe- Mere. bij de gebroeders Van den Steen. Toch vindt Enrico nog de tijd om kleinere werkjes te beitelen: éénmaal per jaar organiseert hij een tentoonstel ling. Dit jaar zal deze doorgaan in een oude hoeve in de Linde straat, op het einde van okto ber. Tussendoor werkt hij nog met de oude polychroom, een werkwijze uit de 15de en de 16de eeuw Enrico is de enige in Belgié. die de oude. echte procedure kan toepassen Hij bewees zijn meesterschap toen hij de skepter vervaardig de. die tijdens de voorbije kar- navalviering aan onze vorst geschonken werd. (U herinnert zich wellicht nog dat een ge deelte bedekt was met blad goud van 24 karaat). Op 10 september zal U de kun stenaar aan het werk kunnen zien op de Grote Markt, ter ge legenheid van de daar georga niseerde oude ambachten markt Ter dier gelegenheid zal hij een mooi gepolychromeerd karretje gebruiken als ver voermiddel voor zijn benodigd heden DE KARNAVALFIGUUR: Tijdens de voorbije verkiezing van Pnns Karnaval, heeft En rico voor de eerste maal mee- gedongen naar de begeerde ti tel Hij stelde zich kandidaat omdat de omgang met mensen voor hem een grote betekenis heeft. Hij houdt van Aalst en van de zeer speciale karnaval- sfeer tijdens de feestelijkhe den. Hij was echter niet op de hoogte van de gang van zaken en moest het afleggen tegen de sterkste tegenkandidaat Maar zo zegt Enrico spontaan, tegen die man verliezen is echt geen oneer. Tegelijk heeft hij er wel iets van overgehouden: hij ont ving reeds een gouden plaat voor zijn karnavalliedjes (Ajoinen. ajoinen en Met Enrico naar karnaval). Zij werden ge schreven en getoondicht door Clarck Van Mere. Zijn orkest, de gebroeders Matthijs van Herdersem was een ware steun voor Enrico. Het bestond mTdrie goede muzikanten, die allen een opleiding aan het konservatorium achter de rug hadden. Samen met hen nam onze beeldhouwer-zanger deel aan 56 zangwedstrijden, waar van hij er op 26 met de eerste prijs bedacht werd. Ook in 1979 zal Enrico zich kandidaat stellen op de verkie zing van prins karnaval Hij is al druk bezig met de nodige publi citeit: van na de vorige karna- valverkiezing is hij naar elk feest geweest, of het nu inge richt was door het Stadsbe stuur of door 'n karnavalgroep: Enrico was er. Hij woonde ook de meeste vergaderingen bij. zodat hij zich goed geïnfor meerd in de strijd kan gooien Heden avond zal hij de «zan ger» aan het publiek voorstel len: hij zal twee nieuwe liedjes brengen die de mensen aan het lachen zullen krijgen. In het Aalsters zingt hij «De bakker en de fakteur» Nadien krijgt «De dochter van Marie Planché» de volle lading. Beide melodieën zullen al vlug een meezinger blijken. Na het optreden be staan er reeds plannen voor een Engelstalig plaatje Enrico beklemtoont dat de prinsenverkiezing geen la chertje is en dat het heel wat tijd en inspanningen kost om een heel jaar overal aanwezig te zijn. een degelijke inoefening te garanderen en de publiciteit rond het gebeuren op te bou wen Maar in 1978 heeft hij na zijn «nederlaag» (hij eindigde tweede) zijn supporters be dankt via de krant en beloofde hij zich in '79 weer kandidaat te stellen. En belofte maakt schuld. Enrico ziet het nu beter zitten en hoopt de begeerde ti tel dit jaar te veroveren. Wij duimen mee Zijn favoriet publiek bestaat uit de échte karnavalvierders en natuurlijk de verschillende groepen. Hij heeft gedurende het voorbije jaar deze mensen leren kennen en vindt hun ei genheid fantastisch. Tot slot vroegen wij of Enrico speciale wensen had. Prompt antwoordde hij: ja, twee. Als beeldhouwer zou ik graa taurateur voor de Stad worden. Er zijn nog kunstschatten die nodig ten hersteld worden Nu ze ergens verloren te gaa zanger en kandidaat wens ik de mensen vreu schenken, vooral dit nauw aan het hart. Ik z ook niet nalaten verschi bezoeken af te leggen, bij mensen van de derde I als bij zieken of gehandik Het geeft een diepe vold< als ge die mensen, som ouder dan 80 jaar, ziet m qen en dansen R. D< ngende beeldhouwe !r:r d:

De Voorpost | 1978 | | pagina 4