IAARDEGEMSE FAUBOURG MET HISTORISCHE STOET "SINT-ROCHUSFEESTEN TE MELDERT lONDER MILDE ZON VIER MERKWAARDIGE M00RSELSE WANDELTOCHTEN DE VOORPOST lees je uit h I: MARIAHULDE TE AFFLIGEM AUBOURGJAARMARKT De Voorpost - 25-8-1978 - 7 Aanstaande dinsdag 29 augustus is Baardegem reeds aan de 91r J editie van de Faubourg-Jaarmarkt toe. Het is inderdaad een festivi- Ijtcit in verschillende taferelen gespreid over een lang week-end. De li proloog ervan is echter reeds voorbij. |TEKEN WEDSTRIJD Aan de tekenwedstrijd voor de :ugd, opengesteld voor elk kind |van Baardegem om het even waar het school loopt, namen 34 kinde- ~n van beiderlei kunne deel. Ge- kkelijkheidshalve werden ze in leeftijdsklassen onderver- :ld. Om de inspiratie te stimule- draaide Fons Berghman eerst film af over vroegere :aubourg-Jaarm arkten :ij de kategorie onder de 6 jaar waren er 4 kinderen waarvan Fa- tima Ghak de eerste en Claudia Saerens de tweede prijs behaalde. In de reeks 6 a 8 jaar namen er 15 kinderen deel. Joris Putteman won :n Sonja Berghman werd tweede i Tenslotte in de reeks 9 12 jaar, mededingend voor de tekening op het omslag van het programma boekje, werd Alain Dubois lau reaat. Hij ziet dus zijn werk op de honderden uitgedeelde program maboekjes. Volgen hem op in de rangschikking: Sylviane Joostens en Lieven Van Lembergen. Alle tekeningen worden in de expo tentoongesteld waar ook de prij zen zullen worden overhandigd. Alle deelnemers hebben immers prijs. POTTENBAL Niet in Gasthof Vonck, ingeno men door een bruiloftsfeest, maar wel in een reuze feesttent opge steld in de hovingen van het café «Gemeentehuis» gaat het potten- bal door. «Pottenbal» doelt hier niet zoals men wel eens zou kun nen vermoeden dat hier veel «pot ten worden gepakt» dat gebeurt er inderdaad ook maar wel dat de tafels versierd zijn met een weelde van bloempotten aller hande, Baardegem is immers een bloemengemeente en Euroveiling Brussel verleent hierbij gewaar deerde medewerking. Geanimeerd door het dynamisch orkest «De Gensters» heeft op dit bal ook de verkiezing plaats van Jaarmarktfee en Jaarmarktprins. Interessante prijzen en aangename verrassingen wachten kandidaten en verkozenen. Tot hiertoe wer den slechts officieel als kandida ten ingeschreven Eric Dierickx en Karine Pots maar waarschijnlijk komen er nog wel een aantal bij. Op het Pottenbal zijn de Baarde- gemse skouts van dienst en in de Parochiezaal de Chiro-meisjes. FAUBOURG-HANDELSEXPO De 5' Handelsexpo, dit jaar met zes stands, wordt geopend op za terdag 26 augustus te 17 u. Ze blijft verder open op: Zaterdag 26 augustus van 17 tot 22 uur. Zondag 27 augustus van 14 tot 22 u. Maandag 28 augustus van 17 tot 22 u. Dinsdag 29 augustus van 10 tot 22 u. De prijsuitreiking van de teken wedstrijd gaat door op vrijdag 25 te 18 uur. T-DANSANT Op zondag 27 augustus gaat dan vanaf 15 u. in de feesttent een T-Dansant door waarvan wordt gehoopt dat ook dit een denderend sukses wordt. KOFFIETAFEL Het Komitee denkt ook aan de ge pensioneerden en gehandikapten en nodigt hen weer uit op maandag Nievel, een ietwat aparte leefgemeenschap waar over partij politieke grenzen heen door gezond verstand nog samenwer king mogelijk blijkt, komt de laatste tijd wel voortdurend in de belangstelling. h/erleden jaar hield de VW «De Faluintjesstreek» er haar zo- Iveelste «Pikkeling» en reeds enkele jaren vormt de aloude Ihoeve Van Cauwelaert het dekor voor de openluchtvertonin gen van de Claerhaegse Comedie. pit jaar wordt nu voor de derde maal de H. Rochus speciaal herdacht en zulks in het teken van «de hond». Alles speelt zich af rond de wel binnen als buiten een en Binst de parochieherder de ei gen schapen in de parochie kerk voorgaat in de gewone hoogmis komen paters uit Affli- gem, dat zich steeds met Nie vel zeer verbonden heeft ge voeld, zorgen voor de Hoog mis. Medepastoor Dom Beda en Lie geschiedenis, Dom Wil- fried, beiden Benediktijnen, zorgden dan ook voor de gele- genheidsrede. voor de eucha- I Paul Beek en zijn Jong Talent uit Meldert tijdens de St.-Rochusfeesten. (jm) fcude Rochuskapel in de scha- luw van de abdij Affligem die leger haar processie met halfoogst ook langs de Nie- Telse kontreien liet evolueren. Reeds in 1560 werd deze kapel rermeld toen de kapel werd (ergroot en er na de inwijding >or Karei de Cray, die ook de Moorselse waterburcht zou op lichten, elke maand een mis Verd opgedragen. Ifolgens historikus Hubertus Jhalesius, kroniekschrijver van Ie Abdij Affligem, kwam reeds pen de processie van de abdij tar de kapel die toen nog was «gewijd aan O.L.V. ter Nood Vermoedelijk na het bedwin- (en van een gevreesde peste- lemie werd de kapel dan jegewijd aan de H. Rochus. iatroon tegen deze vreselijke 4>laag. Later, in 1747, werd dan lok de «Broederschap van de japelle van Nuvel» gesticht. Jij het begin van onze eeuw perden restauratiewerken Jodzakelijk en dit herhaalde Sch na wereldoorlog I. Daar Jeldmiddelen ontbraken sta len de Nievelenaren dan maar pit de handen uit de mouwen, later werd de «St. Rochus- png» opgericht en werden de leest dringende restauratie werken uitgevoerd, niet steeds besproken. Nog blijft er zo- Dom Wilfried Verleven zegent de honden te Meldert. (jm) ander te doen en met een even tueel boni van de Rochusvie- ring kan weer wat worden ge realiseerd. Hoogtepunt van deze viering is uiteraard de Kapelhoogmis die aansluit bij een oude traditie ristieviering en achteraf voor de zegening van de hCfnden. In een zeer stemmig kader, de Rochuskapel omgeven met in drukwekkende hoogstam was immers vroeger een boskapel en men vraagt zich vaak af of Waar vroeger de Halfoogstprocessie van Affligem tmet kruisen en vanen» en begeleid door niet minder dan vier muziekmaatschappijen, twee van Meldert en twee van Hekelgem, rond de abdij en de Nieveldries trok werd sinds een paar jaar overgeschakeld naar een meer ingetogen bidtocht met het genadebeeld van Onze Lieve Vrouw van Vrede dat sinds het bezoek van St. Bernardus van Clairvaux in 1146 in de abdijkerk bizonder vereerd wordt. Ondereen aangenaam zonnetje namen ruim 700 mensen deel aan deze avondlijke openbare Mariahulde. Het aantal deelnemers is dus tegenover verleden jaar inderdaad nog gestegen. De Eucharistieviering in de abdij, hoogtepunt van deze manifestatie, werd zeker door een duizendtal gelovigen bijgewoond. LH bekHccA.ie rukth.H'i W 4i4"T Faubourg-Jaarmarkt, de bekroonde tekening van Alain Dubois. de mogelijkheid er niet inzit de aanpalende percelen te bewa ren en niet te laten bebouwen, uiteraard mits een financiële regeling met de eigenaars werd de mis opgeluisterd door «Jong Talent» opgedragen .voor de overledenen van de wijk. »n Paar schoonheidsfout jes als een frituur blakbij de ge lovigen en een minder passend muziekstukje binst de kommu- nie met te na gesproken, wera het een flink bijgewoonde en genoten viering waarbij uiter aard kindertranen en honden geblaf niet konden achterwege blijven. Dat het zich bij een zegening van de honden bepaalde was te wijten aan het feit dat «keu ringen» slechts nog worden georganiseerd door erkende hondenklubs en tot die katego rie behoren de St. Rochus- vrienden uiteraard (nog) niet. 's Namiddags, nadat de honge- rigen gespijsd en de dorstigen gelaafd waren demonstreerde de Asbeekse Hondenklub de kundigheid van haar afgerichte honden wat, gezegend door een heerlijk zomerweertje dat ons aan de hondsdagen deed denken uitgroeide tot een echte hondenshow. Terwijl in Nieuwerkerken wed strijden worden geprogram meerd voor «straathonden», dwars van overdreven verede ling en prijzen worden gegeven aan de best gelukte natuurlijke 28 oogst te 15 u. in «Gasthof Vonck» voor een koffietafel. Als speciale attraktie is een optreden van goochelaar Jartoman voor zien. DE STOET Hoofdbrok van het hele gebeuren is uiteraard de stoet die dit jaar op historische voet is geschoeid, en in het teken staat van de aktie «Jaar van het Dorp». De «Denderruiters» openen de stoet waarvoor op heden, dinsdag 22, volgende groepen reeds zijn ingeschreven: Europastraat: De Heren van Baardegem De Paters van Affligem 't Klieksken: Pastoor Van der Meeren Hoogstraat: Het Pikfeestgebeuren Molenstraat: De Baardegemse cidermakers Dorp: De Varingdorsers Eerdegem: Leireken De eerste auto van Baardegem Een boerenbruiloft Elderberg: De oude dorsmolen, vlegelaars Dorp: De reuzen Melle en Pië met hun beider Kamilleken Ode aan de Faubourg - Jaarmarkt met blaaskapel Faubourg - Jaarmarkt komitee: wapenschild van Baardegem in het kader van de parochiekerk, he lemaal gerealiseerd in snijbloe men. Ook Moorsel levert een bijdrage met de «Cobila- Punkers van de Statie» (Co-Bi-La Co-La- en Bier (Bouboule) Opwijk komt met een fiets volle dig in hout. Ook de overbrenging is uit hout vervaardigd en Droes hout komt met een met paarden bespannen oude huifkar. Een afvaardiging van het Aalsters Feestkomitée vormt de jury. Voorzitter Frans Wauters schonk een aantal etsen van de Baarde gemse parochiekerk. VEE De keuring van kleinvee heeft plaats vanaf 10 u. op dinsdag. Verwacht worden alleszins pony's, schapen, geiten, honden, ganzen, eenden, katten, konijnen, papegaaien, duiven, kippen, schildpadden, zeeratten, parkie ten, salamanders, kanaries, vis sen, muizen, insekten en noem maar op. De uitbetaling van de prijzen heeft plaats bij Maria Fies. Te 14 u. is er dan de wedstrijd van grootvee, zowel op het gemeente lijk als op het gewestelijk vlak. Uitbetaling in Gasthof Vonck. Te 14 u. eveneens schouwing van de groepen en prijsuitreiking in de Parochiezaal. We wensen voorzitter Marcel Van den Broeck met heel zijn komitee en de nijvere sekretaris Matthieu Saeys een milde zon, sukses is dan verzekerd. L.H. In aansluiting met de veelbelovende tentoonstelling van oude pren ten, tekeningen, kaarten, foto's en kunstvoorwerpen waarvan de vooropening doorgaat morgen zaterdag 26 augustus na een receptie in het dienstcentrum Moorsel ontwierp Fred Van Biesen met mede werking van Frans Fransaer, Herwig Van der Borght en Ariël Van den Bossche een reeks van vier wandelingen langs stemmige plekjes te Moorsel. kruising, hield de Asbeekse hondenklub het bij afgerichte politiehonden die menig staaltje gaven van hun kunnen. LH In een periode waarin iedereen de mond vol heeft van natuurbe scherming, lucht en waterveront reiniging, leefmilieu, sluikstorten en geluidshinder, natuurreserva ten en dergelijke meer schijnt de mens tot het besef te zijn gekomen dat hij zelf verantwoordelijkheid draagt voor de bescherming van zijn eigen leefmilieu. In die kon tekst willen de organisatoren en ontwerpers van deze vier wandel tochten de mensen van Moorsel helpen bij het herontdekken van Moorsel vaak ongekend natuur schoon. Het grondgebied van de deelge meente werd gekwartierd en elk vierde kreeg een wandeltocht. Zo gaat de Biezebroekwandeling (met een ekologische variante) door Moorsel-West, de Beukeno- tenwandeling langs Moorsel- Oost, de Faluintjeswandeling door Moorsel-Zuid en de Gevergem- wandeling door Moorsel-Noord Het ligt niet in onze bedoeling U deze wandelingen volledig te be schrijven, daartoe kan U zowel op de tentoonstelling als op 't Dorps plein a s. zaterdag en zondag te 15 u. of bij Fred Van Biesen, Hol lestraat 4c de mooi verzorgde wandelgids aan de minieme prijs van 20 F bekomen. Deze gids brengt U naast een interessante be schrijving van elke tocht een gede tailleerde kaart en voor illustratie stonden Cesar Van Driessche (die U deze folder aanbiedt) en Willy Perdaens in. Toch overlopen we in diagonaal de vier tochten zodat U zich nu reeds een beeld ervan kan vormen. BIEZEBROEKWANDELING Zoals de andere drie wandelingen start ook deze centraal op het Dorpsplein. Prachtige uitzichten hebt U alvast op de Kaalbcrg en op de hoge kam die Moorsel als het ware in twee helften verdeelt. Na een ommetje langs de Duivelsput kan U ofwel dadelijk verder ofwel de ekologische variante met het Moorsels natuurreservaat met ty pische fauna en flora aandoen in het Biezebroekgebicd. In de Hol- lestraat komt U aan de plaats waar de vroegere windmolen uit 1862 stond en verder komt U aan de oude herberg «De Kuiper». Het we aan de woning van historikus Oscar Reyntens. Na de woning van dokter Caudron, bekend Daensist, de «kapel van Lourdes», en de waterburcht volgen we de talrijke meanders van de Molen beek door de Faluintjes en komen hierbij ook op Meiderts gebied. Langs de Dreef bereiken we ten- slotte weer het Dorp. BAARDEGEM FAUBOURG - JAARMARKTROUTE oude uurwerk kan U zien bij de «suisse» BEL KENOTEN WANDELING Vertrekkend aan de Gudulakapel waar de schilderijen worden ten toongesteld via de plaats waar vroeger de woning van Van der Noot stond gaat het via het «Roe- thol» en de hoeve Muylaert naar het Beukenotcnbos. Langs' mer kwaardige bloemisterijen komen we aan de Stevcnkapel uit de elfde eeuw. Langs de Pcrrekouterbaan en het door de zorgen van Phile mon Saeys verplaatst kapelletje bereiken we onze startplaats. FALUINTJESWANDELING Van aan de St.-Martinuskerk met gedenkplaat van baron de Meer komen we in het bos waar opgra- ingen plaats hadden. Via het vo gelreservaat van Paul Fieremans en de herberg «Pee Klak» komen GEVERGEM WANDELING Vertrekkend op het Dorp via het Klooster komen we via de Fijtëk- weg en de Driesstraat op de «hoge rug» met prachtig uitzicht. Langs de plaats van de vroegere Keimolen komen we in «'t Hol» het laagst gelegen punt van Moor sel. Langs het vroegere Hof ter Hoeven en de Hollestraat komen we weer in 't Centrum. U kan deze wandelingen uiteraard om het even wanneer doen maar liefst in het bezit van de wandel- gids die U een veelheid van inte ressante weetjes en détails aller hande bezorgt. Ook van de tentoonstelling kan U zich een waardevolle, unieke kata- logus aanschaffen, gedrukt met medewerking van het stadsbestuur en om de kosten te rekupereren te koop aangeboden aan de prijs van - 200 F. Hij is het alleszins waard! LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 7