MY FAIR LADY OP AALSTERSE KLOKKEN SPORTWEEK BESLOTEN TE WANZELE KERMIS- PROGRAMMA VAN OORDEGEM IN 'T APOSTELKEN TENTOONSTELLING DE BOERENKERMIS VAN ER0NDEGEM IS WEEROM VOORBIJ 8 - 25-8-1978 - De Voorpost Het gemeentelijk sportkomitee van Lede heeft de laatste maand bewezen dat zij het organiseren van aktiviteiten in eigen gemeente en in de deelgemeenten aankunnen. Enkele punten uit hun niet te versmaden programma: Op 14 augustus greep aan de visvijver Sint-Jozef te Lede een vistornooi plaats. De beker van «De Voorpost» werd in de wacht gesleept door Oktaaf D'Haese, voor zijn vangst van een kanjer van een paling. Op 15 augustus werd een fietstor- tmmt te Oordegem verreden 'met als centraal tema «Ken uw Dorp». Op 18 augustus ten slotte werden de feesteliikhp- den afgesloten met een tennistor nooi en een tweede fakkel- estafettenwedstrijd te Wanzp- le. Niet alleen wat belangstel ling betreft, maar ook wat het aantal deelnemers aangaat, ZATERDAG 26 AUGUSTUS 16.00 uur: Wielerwedstrijd voor liefhebbers op het Dorp. Organisatie Sport en Nering Oordegem in samenwerking met het Gemeentebestuur van Lede. 17.30 uur: Wandelkonsert van de Koninklijke Har monie St-Cecilia uit Oordegem 20.00 uur: Opening van de tentoonstelling van schil derwerken van Tuur De Rijbel in de jongensschool. Organisatie VTB-VAB-Oordegem. ZONDAG 27 AUGUSTUS Van 10.00 uur tot 21.00 uur: tentoonstelling van de schilderwerken van Tuur De Rijbel 14.00 uur: voetbalwedstrijd reserven FC Oordegem - FC Grotenberge op het B-plein. 16.00 uur: voetbalwedstrijd FC Oordegem 1ste ploeg - FC Grotenberge op het A-plein. Wedstrijden tellend voor de Beker der Denderstreek. 16.00 uur: Ballonwedstrijd voor de jeugd op het Dorp met 20.000 fr. prijzen. Organisatie VTB-VAB-Oorde- gem 18.30 uur: Opstijgen van de VAB-warmelucht ballon achter de gemeenteschool. MAANDAG 28 AUGUSTUS 9.30 uur: plechtige mis voor de overleden parochia nen. Van 10.00 uur tot 20.00 uur: tentoonstelling van de schilderwerken van Tuur De Rijbel en ballonwedstrijd voor de jeugd 18.00 uur: Opening prondelmarkt met demonstratie van oude ambachten. Organisatie VTB-VAB-Oorde- gem. 20.00 uur: Ontvangen van gemeentebestuur en voor zitter van de gemeentelijke raden op de speelplaats van de jongensschool, met aldaar optreden van de volksdansgroep «Lien» en daarna rondgang op de prondelmarkt. Organisatie VTB-VAB-Oordegem. 22.00 uur: Groot kunstvuurwerk op het Dorpsplein, aangeboden door het gemeentebestuur. DINSDAG 29 AUGUSTUS mag deze spórtieve gebeurte nis als een hoogvlieger be stempeld worden.Was het omdat het tien jaar geleden was dat een dergelijke manifes tatie in het dorp plaatshad, (toen ingericht door de onder tussen verdwenen jeugdgroep Mahomet) of was het omdat de bevolking dit spektakel in het kader van de sportweek wist te appreciëren: het aantal aan wezigen was buiten verwach ting, zeer groot. OjThet gemeentelijk sport- en speelterrein «De Speelmolen» kon men op de hoofden lopen. De 88 deelnemers deden hun uiterste best om de estafetten- loop met gunstig verloop te be sluiten. Er waren drie kategorieën voorzien: mannen van 14 tot 21 jaar, ma/men ouder dan 21 en een vrouwenploeg vanaf 14 jaar. Iedere ploeg bestond uit vier personen die om ter snelst én met een brandende fakker de 1600 meter moesten afleg gen. Na een spannende strijd tussen de 22 ploegen, werd tenslotte de einduitslag bekend gemaakt. De aanwezige pro minenten, burgemeester Gra- vez, schepenen Grepdon, Min- neboo, De Paepe en Hendrickx deelden kwistig bekers en me- d&nfons uit. De gemeente raadsleden Rasschaert en Cobbaut lieten zich evenmin onbetuigd en applaudisseer den de winnaars van harte toe. ledereen die zich ingespannen had, werd bedacht met een speciaal daartoe ontworpen wimpel van het gemeentelijk sportkomitee Lede. De drie winnende ploegen daarente gen toondeh fier de verworven beker aan familie en suppor ters. In de kategorie mannen, ouder dan 21 jaar won de groep «De Trimmers»: Eddy Van de Vel de. Lucien Vermaeren, Patrick Power en Lucien Van de Velde. Bij de ploeg tussen 14 en 21 jaar kreeg de «Ploeg Van Im- pe» de eerste plaats: H. Van de Mergel, H. Rasschaert, J. Van den Broeck en Herman Ras schaert waren gelukkig. Deze ploeg werd immers algemeen winnaar! Bij de vrouwen was het de ploeg van «De Gesduikers» met Regine De Kerpel, Chris tine Van Leuven, Gina Noël en Emmy Noël, die met de eerste prijs aan de haal ging. Tussen pot en pint werd er nog even gezeflig nagepraat, zodat de sportweek waardig afgeslo ten werd. R. Devijver De Jakkelkoers te Wanzele: zet een kaars voor je raam vannacht, (el) 9.00 uur: Herdenkingsmis voor de slachtoffers van beide wereldoorlogen. Van 15.00 uur tot 20.00 uur: tentoonstelling van de schilderwerken van Tuur De Rijbel. 16.00 uur: Wielerwedstrijden voor Juniores op de Kouter. Organisatie Sport en Nering Oordegem met medewerking van het gemeentebestuur. Tijdens de kermisdagen zal de VTB-VAB van Oorde gem een bodega openhouden op de speelplaats van de jongensschool. Ter gelegenheid van de kermis wordt aan de Oorde- gemse duivenmaatschappijen De Blauwe Kanne en De Zwaluw een gemeentelijke toelage van 1500 fr. toegekend per lokaal, te verdelen als gratis prijzen door 4de lokaalhouders onder de deelnemende ge meentelijke duivenliefhebbers. komst van beiaardiers te Amersfoort, Nederland, een voordracht hield over de be iaarden in Californië, en wij vernamen dat u die voor dracht voor het grootste deel in het Nederlands gehouden hebt. Hoe kwam u ertoe Ne derlands te leren? A. Wel, het is de vijfde maal dat ik naar de Lage landen kom, en één keer woonde ik in Neder land een bijeenkomst van be iaardiers bij. Na een ganse dag van lezingen en recitals volgde een diskussiebijeenkomst, en ik had toch zo graag begrepen wat zij vertelden. Ook was ik graag tussengekomen, want ik had toch ook mijn opvatting, en toen besloot ik te trachten Ne derlands te leren. Ook had ik het nodig Nederlands te kun nen lezen, om verder opzoe- kingswerk te doen. Eerst en vooral in verband met de thesis die ik maakte over Volckerick, en ten slotte omdat over be iaardzaken de literatuur in het Nederlands de voornaamste en meest uitgebreide is. Ik volgde dan ook een kursus Ne derlands aan de Universiteit van Californië, Los Angeles. V. Kunt u ons iets meer ver tellen over uw thesis? A. Ja, Ik hoorde dat in een bi bliotheek in Florida enkele ma- nuskripten te vinden waren, met beiaardmuziek, en dat niemand daar verder iets over geschreven had, of zelfs wist wie de auteur ervan was. Er stond wel een naam op de kaft, Heden avond wordt er in het Apostelken te Aalst-Mijlbeek een tentoonstelling geopend door de Knstelijke Arbeiders Vrouwen gilden en de Kristelijke Werknemersbeweging, beter bekend als K.A.V. en K W B ledereen wordt er tegen 19.30 u. verwacht op de opening met receptie. Door de openingsspreekster. Mevrouw Maria Nijs-Verleysen (verbondsvoorzitster KIA.V.) zal er in de kelderruimte van 't Apostelkcn duidelijk gemaakt worden wat KAV en KWB zijnen welke aktiviteiten zij organiseren. Er wordt een dia-montage voorgesteld over de voorbije werking. Benevens handwerk, kreativiteit, hobby en sport komen ook de voetpadenaktie en gezonde voeding aan bod. De Reinacrt- bockcnklub is er ook en er worden tips gegeven voor het gebruik van kruiden. Naast de Lourdeswerking wordt gesproken over de wcrcldsolida- riteit en de jonggehuwden-werking. De officiële opening heeft plaats vrijdag 25 augustus te 19.30 uur. Verder is de tentoonstelling toegankelijk op zaterdag 26 oogst van45 tot 20 uur en op zondag 71 augustus van 10 tot 20 uur. Breng een bezoek aan deze tentoonstelling en maak kennis met KAV en KWB U zult aangenaam verrast zijn! R. Devijver Reeds vijf maal en met steeds groter wordend sukses richtte de chiro van Erondegem en Ottergem een pracht- boerenkermis in. Vorige zaterdag begon het met een jeugdmis, gevolgd door een wagenspel dat volledig verzorgd werd door de aspiran ten. Patrick Janssens, Geert Troffaes, Ann Troch, Ann Hanssens en Karina Van Oost brachtten de gekste situa ties naar voor «Wij gaan ter HreeKe» werd opgevoerd zoals een wagenspel dient opgevoerd te worden. Zondag was het goede weer een welkome vriend op de Vrijdagavond, 18 augustus, te 20 uur waren een flinke vijftig toehoorders present op de parking van de Kapeilestraat om het beiaardkonsert te beluisteren van een Amerikaans vrou welijk gastbeiaardier, mevrouw Margo Halsted. Na een klassieke opening met een prelidium van Jef Denyn, en een werk van Arthur Bigelow volgden vier volksliederen. Een modern Amerikaans werk «Veranderingen» van Gary White, klonk eerder ijl, en is klaarblijkelijk voor zware beiaard aeschreven. De volaende werken voerden ons naar het dodu- laire gente, met My Fair Lady. en The Entertainer. De laatste nummers van het programma waren weer gewijd aan Ameri kaanse moderne toondichters, en een eigen werk van Margo Halsted. In het Nederlands Tijdens de ongedwongen sym- patieke ontvangst na het optre den van de Amerikaanse vrou welijke beiaardier in het kader van de zomerbeiaardkonserten te Aalst stelde onze stadsbe- iaardier enkele vragen aan me vrouw Margo Halsted. V. Mevrouw Halsted, wij hoorden dat u zopas, tijdens een internationale bijeen- Hargo Halsted. (jm) fietsrally. 137 deelnemers waagden hun kans en het was Marcel Huylebroeck die de eerste prijs wegkaapte En dan was het ogenblik aangebroken om te beginnen met de echte boerenkermis. Diverse volksspelen, dans en mu ziek, ballenkraam, een waarzegster, die de somberste din gen voorspelde, boerenbrood en worst, lekkere rijstepap en fris gerstenat zorgden er voor dat iedereen zijn gading vond. Alleman kijkt reeds uit naar volgend jaar; zoveel plezier vind je enkel en alleen op de boerenkermis te Erondegem. vim Luisteren naar het beiaardkoncert te Aalst, (jm) Hargo Halsted links. Jawatte, zegt schepen Roels rechts, (jm) namelijk die van Jozef Cal- laerts. Door verdere opzoekin gen en vergelijkingen kwam ik er toe te bewijzen dat de twee bundels van de hand van Volc kerick waren, een oud beiaar dier van Antwerpen, en dat de handschriften naar de Ver enigde Staten gebracht werden door Antoon Brees, een ander Antwerps beiaardier, die in de Verenigde Staten carrière maakte. Ik kreeg ook heel wat hulp van de huidige Antwerpse beiaardier, Jo Haazen, en van leden van het Antwerps ar chiefwezen. V. Waar hebt u dit maal ge- konserteerd? A. In Nederland speelde ik in Amsterdam, op de Oude Kerk, in Rotterdam, de stadhuisbei aard, en verder in Venlo. In Vlaanderen trad ik op te Meche- len, Aalst, Brussel, Brugge en Hasselt. V. Is er een verschil in bena dering van de beiaard tussen de Verenigde Staten en Eu ropa? A. Zowel hier als ginder hangt ontzettend veel af van de per sonaliteit van de beiaardier, en van de mensen die voor het in strument verantwoordelijk zijn. Zij kunnen het promoveren of juist maar laten bestaan, laten zijn gang gaan. Er zijn bij ons plaatsen waar men, d.w.z. de plaatselijke bewoners, zeer veel van de beiaard houdt, en andere waar men zelfs niet weet dat hij bestaat. Ik denk dat in die zin de situatie hier wel dezelfde zal zijn, althans zo meende ik toch vast te stellen. Wel is het zo dat in de Ver enigde Staten de beiaard op de eerste plaats beschouwd wordt als een concertinstrument, als een kunstinstrument waar men recitals op speelt, en slechts in veel mindere mate als een ach tergrondmuziekje. Wij hebben immers geen markten zoals U, we hebben geen marktplaat sen, geen stadhuizen met torens en zo meer, en uiteraard geen be staande traditie op dat punt. Anderzijds staan de meeste van onze beiaarden in een uni- versiteitskampus, meestal in een speciaal voor de beiaard opgerichte toren, in een rustige parkomqeving. Doordat onze instrumenten i ook nieuwer zijn, en meestal! homogener en dus zuiverder, maar vooral meestal zwaarder, is er wel een groot verschil in de I muziekliteratuur bij ons en hier Heel wat zaken die in Amerika geschreven zijn komen hier niet tot hun recht. Er bestaat bij ons een massa moderne com posities, die een gans andere richting inslaan dan de tot nog toe gevolgde. Ik denk dat er geen grens staat op de muziek die op moderne wijze voor bei aard kan geschreven worden Ik houd vooral, maar dan denk ik wel aan de zeer zware be iaarden, van stukken met de melodie in de basnoten, en moderne omspelingen in het manuaal. V. Wat denkt U over de bei-! aard van Aalst A. Ik houd van de klank van uw klokken. Het is voor mij wel een ongewone klank, want uw klok ken zijn erg licht, en ik ben zware klokken gewoon. En in het begin was ik wel wat gehin derd, en vroeg me af hoe ik de diepere zwaardere klokken zou kunnen inschakelen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8