HUBERT HEYNDRICKX: DE KLEINSTEEDSE MENTALITEIT PRIMEERT NOG TE VEEL De Voorpost - 25-8-1978 - 9 «In feite voel ik mij zo een beetje de buffer tussen de typische Belgische improvizatie en de Duitse organi- zatiegeest. Tussen die twee polen, of moet ik zeggen uitersten, in zweef ik met de bedoeling beide opvat tingen in overeenstemming te brengen.» We kunnen er dan ook best inkomen dat de heer Heyndrickx, sekretaris van de Belgisch-Luxemburgs-Duitse Kamer van Koophandel, meer dan eens naar zijn vertrouwde pijp grijpt om zijn problemen te laten bezinken. Want Hubert Heyndrickx en zijn pijp zijn onafscheidelijke vrienden. Zij is zijn troost, zijn toeverlaat, de uitlaat klep waarin hij zijn moeilijkheden ook de smalle door gang naar de oplossing laat nemen. Hij kan er zicht baar van genieten, de pijp rustend in de linkerhand, gegrepen tussen wijs- en middenvinger, de steel licht jes steunend met de duim. Zachtjes, alsof het om een pijpenrokerswedstrijd ging, blaast hij de geurige ta baksrook voor zich uit en vaak heeft men de indruk dat zijn gedachten meedrijven op deze rookwolk. «Voor dromen heb ik geen tijd. Dagelijks zit ik in vergaderingen, voer ik besprekingen met bedrijfs leiders, tracht hen te overtuigen van hun aanwezig heid op belangrijke buitenlandse gebeurtenissen, kortom span ik mij volledig in om voor onze mensen, ook die uit de streek van Dendermonde, Zele, Sint- Niklaas, Aalst, Lebbeke, de weg vrij te maken naar een mogelijke internationale bekendheid.» Opvallend daarbij is wel dat Hubert Heyndrickx van de bedrijven niet altijd evenveel steun ondervindt als men wel zou kunnen veronderstellen. Vaak is het zo dat bedrijven niet het belang van een aanwezigheid op de buiten landse markt inzien en ook niet te overtuigen zijn. Ofschoon er in de streek toch bedrijven bestaan die het tegendeel kunnen bewijzen. Vijfenvijftig jaar geleden den, de pers de nodige in- werd hij te Lebbeke gebo ren. Zijn ouders hadden drie kinderen, alle drie jon gens. Hubert was de mid delste van het trio. Hij ging in zijn geboortedorp naar de lagere school en vervol gens op internaat te gaan, naar Liedekerke meer be paald. De oorlog zette hem evenwel een lelijke hak. Hij diende zijn studies in Lie dekerke stop te zetten en zich te laten inschrijven in het kollege te Dender monde. Toch was deze tijd biezonder hard voor de jonge student. Als felle Vla mingen Hubert is nog steeds een overtuigd en fervent verdediger van de Vlaamse taal en zeden was het voor de broers Heyndrickx niet altijd even gemakkelijk zich in het Franstalig kader in te le ven. Om een of andere re den raakte hij echter in Duitsland verzeild. Van de gelegenheid maakte Hubert Heyndrickx gebruik oij) de kennis van zijn Duits op te __wè7k poetsen. Met sukses trou wens, want kort daarop werd hij goed genoeg be vonden om aan de Tech nische Hogeschool van Muenchen zijn studies aan te vatten. Hij kwam er te recht in het bouwwezen en tot 1958 was hij aan deze bedrijfstak ook gebonden. Toen kwam de grote om mekeer. Nieuwe taak In datzelfde jaar zocht de Belgisch - Duits - Luxem burgse Kamer van Koop handel iemand die zich vlot in het Nederlands. Frans en Duits uit de slag kon trekken, beter nog ie mand die een gedegen kennis van deze drie talen bezat. Mocht de kandidaat daarenboven ook nog van aanpakken weten, dan had men een gedroomde sekre taris voor de Kamer ge vonden. Hubert Heyndrickx was de uitverkoren man. Neder lands had hij geleerd thuis, Frans tot overmaat van ramp zo moet althans de jonge Vlaming hebben ge dacht tijdens zijn secun daire studies in de hu maniora en Duits in Duits land. Kwam daarbij nog dat Hubert nu niet bepaald van een kleintje vervaard was, het karakter van een door drijver bezat en goed van de tongriem was gesneden. Al die elementen samen brachten hem bij de reeds genoemde Kamer van Koophandel. Het is zijn I levenswerk geworden. Zijn dagtaak en misschien ook wel zijn hobby. Waar voor velen de Bel gisch - Luxemburg - Duitse Kamer van Koophandel een L haast onoverkomelijke i naam is, is het een vlag die een vrij eenvoudige lading i dekt. Deze instelling heeft een drieledig doel expo- santen uit eigen land aan zetten tot deelname aan de internationale vakbeurzen die in Duitsland plaatsvin formatie voor deze vak beurzen doorspelen en ten slotte de bezoekers de weg wijzen, zonder daarom zelf reizen te willen organize- ren. Exposanten Het eerste streefdoel is meteen ook het meest moeilijke. Waar men had kunnen verwachten dat de Belgische ondernemingen met entoesiasme de aan geboden kans zouden grij pen, komt dit niet steeds zo over. Meer nog, in zijn geboortestreek de heer Heyndrickx werd geboren in Lebbeke en woont nu in Grembergen loopt het nogal eens slecht af. Later meer daarover. Wanneer een vakbeurs in Duitsland zich aankondigt wordt hiervan de Belgisch - Luxemburgs - Duitse Kamer van Koophandel te Brussel op de hoogte gesteld. Zij ontvangt dan alle mogelijke dokumbntatie in de beide landstalen. Hier begint het van Hubert Heyn drickx. De bedrijven die in de belangensektor liggen worden aangeschreven en wie interesse aan de dag legt, door te antwoorden op de brief, wordt persoonlijk gekontakteerd. Hubert Heyndrickx gaat het bedrijf bezoeken en er praten met de bedrijfsleiders. Hij speelt hen een hele boel prak tische inlichtingen door (prijzen, ruimte, mogelijk heden, enz.) en neemt in geval van akkoord kontakt op met de verantwoorde lijken van de vakbeurs. In feite komt dit neer op een geduldig werk, waarbij de inbreng van de natio nale beroepsfederaties niet onbelangrijk is. Deze fede raties, die zich achter het initiatief van de Kamer scharen hebben heel wat invloed op hun leden en sporen hen dan ook aan deel te nemen aan deze kans tot internationale pro motie. Daarnaast is er nog het Ministerie van Buiten landse Handel dat een deelname aan een vak beurs in het buitenland subsidieert. Hebben we het werk van Hubert Heyndrickx in en kele woorden samengevat, in realiteit betekent het heel wat meer. Het komt erop neer dat hij een snel-ser- vice is tussen kandidaat- tentoonstelier en de inrich ters van een vakbeurs. Het houdt ook in dat hij gere geld in verbinding staat met de exposant en de beursverantwoordelijk- heden. Bij de besprekingen loopt er soms wel wat mank. Sommige bedrijfsleiders zijn immers zeer moeilijk te overtuigen van de grote waarde die een dergelijke vakbeurs voor hun bedrijf kan hebben. Die bedrijven situeren zich zowat over het hele land, maar vooral in het Dendermondse. Hu- bert Heyndrickx vindt het bedroevend hoezeer toch niet onbelangrijke onderne- mingen uit Dendermonde zich zo sterk aan het plaat selijke areaal houden, ter wijl een verruiming naar het buitenland toe mogelijk wel een uitbreiding van de fabriek, meer werknemers, meer mogelijkheden zou kunnen inhouden. «Op een paar uitzonderin gen na is de aanwezigheid van de streekbedrijven ge woon triestig te noemen», aldus onze gesprekspartner die zich nu degelijk en wel op een geliefkoosd terrein bevindt. Hij streeft er im mers naar zoveel mogelijk bedrijven uit zijn streek naar Duitsland te krijgen. «De belangstelling voor onze initiatieven is beneden alle maat», zo vervolgt hij en voegt er nog aan toe «Voor mij ligt dat vooral geen Duits'. Dat is evenwel geen argument, want zij krijgen alles wat noodzake lijk is in het Nederlands ter wijl in vele gevallen zij zich ginds in het Nederlands uit de slag kunnen trekken, om dan nog niet te spreken over andere bestaande mo gelijkheden zoals het aan werven van een tijdelijke bediende die het Duits machtig is, enz.» Pers Tweede doelstelling van de Belgisch - Luxemburg - Duitse Kamer van Koop handel ligt erin vervat de pers op de hoogte te bren gen van wat er allemaal te gebeuren staat. Aan de lijve hebben we kunnen er varen wat het informeren inhoudt. Het werden telkens ven nog vergemakkelijkt door het middagmaal dat volgt op de perskonferentie. Bij dit alles primeert de Duitse organizatiegeest, die werkelijk elke faktor van het gebeuren tot in de kleinste details heeft uitge werkt en overdacht. Het zijn informatie bijeenkom sten die af zijn. «Mijn job, zo zegt Hubert Heyndrickx, bestaat er in de buffer te spelen tussen de Duitse organizatiegeest en de grotendeels Bel gische improvizatie». We begrijpen best wat hij wil zeggen met deze uitspraak. Bezoekers Een derde facet van het optreden van de Belgisch - Luxemburgs - Duitse Kamer van Koophandel ligt vervat in het attent maken op een of andere vakbeurs, niet alleen in de media, maar ook de mensen die min of meer rechtstreeks betrok ken zijn bij de beurs. Met dat doel nodigt de Kamer dan ook de mensen uit naar Duitsland te reizen om ter plaatse kennis te ma ken met hetgeen er wordt geprezenteerd. De Kamer van Koophandel organizeert geen reizen, ze wil wel be middelen daar waar iemand moeilijkheden zou kunnen ondervinden bij het zoeken naar logeermogelijkheden, bij het verkrijgen van toe gangskaarten, enz. Hier is zij meer bemiddelaar. Eigen streek Uiteraard mondt het ge sprek uit op de bedrijven in eigen streek. Ofschoon er hier heel wat bedrijven zijn die er belang zouden bij hebben deel te nemen aan een internationale vakbeurs. Spreekt men vaak van een ekonomische en industriële rekonversie, dan zou men in het Dendermondse eer der moeten kunnen komen tot een mentale rekonversie en de kleinsteedse menta liteit die er vaak nog heerst bij de bedrijfsleiders. De vraag werd gesteld hoe het komt dat men in de streek niet happig staat om naar Duitsland te gaan ex poseren. We hebben deze vraag ook doorgespeeld aan ondernemers die ooit door de Kamer van Koop handel werden aangespro ken, maar niet positief zijn ingegaan op het voorstel. Ze zijn enerzijds van me ning dat hun bedrijf niet voldoende stevig is om tus sen dergelijk gezelschap een presentiepolitiek te gaan voeren, anderzijds voelen ze er geen behoefte toe. Nog anderen zien er het nut niet van in. Daaruit vloeit natuurlijk de vraag voort of zij ooit een Duitse Hubert Heyndrickx, wachtend op de Dendermondse inbreng. vakbeurs hebben bezocht. Hier was het antwoord meestal negatief. Zodat bij ons dan weer een nieuwe vraag aan de oppervlakte komt, namelijk«In hoe verre zijn deze mensen bedrijfsleiders zich dan wel bewust van hun ver antwoordelijkheid Stil stand blijft voor hen toch een achteruitgang en ken nis maken met nieuwe be drijven, andere mogelijk heden, nieuwe toepassin gen kan toch nooit kwaad.» Daarop hebben we nooit antwoord gekregen. Bij de mensen die met hun firma wel deelnamen heb ben we een en al entoe siasme ontmoet. Zij zouden het erg bedroevend vinden moest men hen morgen meedelen dat een deelname niet meer mogelijk is. Voor sommige bedrijven is menk zelfs in zoverre entoesiast dat men van jaar tot jaar vraagt om een uitbreiding van de stand. Men is er overigens de mening toe gedaan dat deelnemen aan een jaarbeurs in verhouding een niet zo erg dure zaak is, rekening hpudend met de promotiekansen die hier worden geboden. Veel hangt echter af van de op pervlakte van de stand die men wenst, van de lukse die men eist. Maar wanneer men een gemiddelde stand plaats neemt, komt men op een uitgave die beneden de 50.000 fr. ligt, verblijf van een verantwoordelijke van het bedrijf inbegrepen. Men kan bezwaarlijk zeg gen dat dit duur betaald is. Vele fabrieken geven een veel hoger bedrag uit aan folders bestemd voor eigen land, voor eigen streek. Het argument dat men ginds moederziel alleen zal staan, kan ook worden weg gewerkt. Het is immers zo dat de Belgische Beroeps federatie op elke vakbeurs de Belgische deelnemers groeperen. Maar er is meervanwege landse Handel kunnen de Belgische deelnemers aan buitenlandse vakbeurzen een financiële steun krij gen in de vorm van een subsidie. Steun krijgt men ook van de Belgisch - Lux emburgs - Duitse Kamer'van Koophandel. Reken daarbij •nog de mogelijkheid jam •niet alleen zijn eigen pro- dukten op een ruime schaal bekendheid te geven, maar ook in kontakt te komen met andere fabrikanten' en nieuwe technieken, dan lijkt het ons niet meer dan normaal dat men aan een dergelijke vakbeurs deel neemt. «Maar daar is nog steeds die kleinsteedse mentaliteit die in mijn streek primeert», aldus Hu- bert Heyndrickx, die hoopt dat men ooit over de hori zont van het plaatselijke gebeuren zal kijken. Tenslotte nog een laatste argumentna drie jaar deelname moet een bedrijf gelanceerd zijn, zo zegt Hubert Heyndrickx het. Dat blijkt uit de steekproeven die hij op geregelde tijd- stippen doet. Dat hebben we ook geleerd uit de ge sprekken met de bedrijfs leiders die we bezochten en die ons toevertrouwden dat zij na drie achtereenvol- f gende deelnames aan een i vakbeurs hun omzet heb- ben zien toenemen en hun j afzetgebied ook hebben gevonden in het buitenland, j Toch is er hoop het aantal J Belgische deelnemers neemt gestadig toe. Ook het aantal Belgische be zoekers. Maar het kan nog veel beter. En het zou veel j beter gaan mochten de in dustrieën uit het Dender- j mondse er zich van bewust zijn dat in deze vakbeurzen enorme kansen voor hen liggen weggelegd. We ho- pen voor Hubert Heyndrickx dat men zo spoedig moge lijk het belang van de Bel gisch - Luxemburg - Duitse Kamer van Koophandel zal inzien. We moeten onze kleinsteedse mentaliteit kunnen overwinnen Toch groeit ile Belgische inbreng. aan de kleinsteedse men taliteit waarop ik vaak bots. Toch komen vele bedrijven uit de streek in aanmerking voor deze vakbeurzen. Ne men we maar de onderne mingen gevestigd in het industrieterrein van Zele, de fabrieken uit Hamme, on dernemingen uit Lebbeke, Sint-Niklaas met zijn grote industrie. Ook de zoge naamde k.m.o.'s komen in aanmerking. Het lijkt wel of er een drempelvrees be staat en voor velen speelt het argument 'wij kennen erg goed gestruktureerde bijeenkomsten waarop de afgevaardigden van de vak beurs het woord voerden, ter zijde gestaan door ver antwoordelijken van de ka mer die waar nodig de toe spraken in het Nederlands en het Frans samenvatten. Zij vertaalden naar het Duits ook de gestelde vragen. De dokumentatiemappen die we er mochten in ontvangst nemen waren meer dan uit stekend verzorgd, wat i ok het geval was voor de hi Ie perskonferentie. Erg b *- langrijk is dat naast de af gevaardigden van de vak beurs ook de Belgische deelnemers worden uitge nodigd en aanwezig zijn, zo dat het voor de journalisten vrij eenvoudig is reeds en kele maanden op voorhand kontakten te leggen. Een en ander wordt daarenbo- Voortdurend buffer spelen tussen twee tegenpolen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 9