De Voorpost - 1-9-1978 - 11 De Eerste unto van Baardegem uit ile Statiestraat met bijhorend Manneke Pis» op de radiator. (JM) Buiten deze 14 kwamen er nog vijt supplemen taire. buiten het kader van de Baardegemse historie. Aan café Maxens zagen we reeds van ver op de beton feestleider Louis Bos- teels met hoge hoed, en wit- blauwe gordel aan de kop van de pi stoet opdagen gevolgd door een j keurige groep Denderruiters met niet minder dan 19 paarden. Cava liers en amazones. Hink uitgedost, stapten keurig op onder leiding \an de heer Walgracve. I Tussen reus Pië en reuzin \lelle I zagen we Kamilleken, reeds gro- ter geworden en al bekwaam tot kapoenenstreken, zelfs tot een ge brek aan onderdanigheid tegen- over zijn reuzenouders Een bonte talrijke groep van de Europastraat bracht dan. in Mid deleeuwse kledij, voorafgegaan o a. door een zeer beweeglijke elastieken nar en getlankeerd door lansknechten en edelvrouwen en zeer mooie uitbeelding, zij het ietwat statisch, van de heren van Baardegem: Iwein (1304), Jan (1317), Olivier (1334) en Joanna 1377), de natuurlijke dochter Van Jan III, hertog van Brabant. De Europastraat had ook nog de paters van Affligem op het pro gramma, een mooi kerkmaket dragend, en met de kaars in de hand •«Latijnse» litanieën zingend, soms vroom, soms lachend Treffend mooi was de maket van de kerk van Baardegem waaraan klaarblijkelijk honderden uren werk waren aan verbonden ge weest. Maket dan op grote schaal, niet duizenden kartonnetjes als schaliën op dak en toren en verder alles der op en de ran. Een zeer mooie wagen gebracht door 't Klieksken van de Kerkstraat die dus pastoor van der Meeren ten tonele voerde toen in 1684 Baar degem van plundering en uitbran ding door markies de Routiers werd gered met de slagzin «Ge lukkig Baardegem waar het nooit brandde en nooit branden zal». Ook de oven die, toen de pastoor thuiskwam, in brand stond, bracht deze groep en oogstte daarbij klaarblijkelijk sukscs. Deze groep werd trouwens reeds door de heer De Mol van de VVV Wieze voor de Oktoberfeestenstoet uitgeno digd maar gaat er met op in als niet passend geacht voor dergelijke stoet. Ook werd reeds gesugge reerd dat de stad deze reusachtige makette ergens zou in bewaring nemen om er ten gepasten tijde mede uit te pakken Anderzijds speelt schepen De Maght met de idee met deze uitbeelding naar de andere deelgemeenten te trekken om ze aan te zetten mee te doen met de markt met oude ambachten op zondag 10 september te Aalst. e| De juryleden waren feestkomiteeledentij stelden een merkwaardige verbetering van het gehalte van de stoet vast. (JM) Pikke ling anno 1904 (JM) De Molenstraat kwam dan met de Baardegemse cidermakers waar bij appelen en rubarber te pas kwamen. Men zag er verder de fruitpers in aktie, de cidervaten en het vullen van een dame-jeanne Het Pikfeestgebeuren werd ge memoreerd met boeren en boerin nen in de traditionele kledij, met koren en tarwe en met het zetten van de zeis op het jaargetij. Dit alles in de Pikkeling van het jaar 1904 Dorsen Anno 1920 zag men met de oudevlegels en verder met de oude dorsmolen. De Boe renbruiloft was een voorbeeld van levensvreugde bij feestdis en feestdrank waarna de Statiestraat zowel de eerste auto van Baar degem, als een fantastisch rijdend Leireken met machinisten stoker- Hu itend en dampend, vertoonde, Dc oude Handboogmaatschap pij St.-Jozef kwam ook aan bod met reeds in de wind zijnde schut ters met omgekeerde klakken en getooid met vogels allerhande. Enkele muzikanten van de Faluin- tjeskapel brachten, naar jaarlijkse traditie, een ode aan de Faubourg-Jaarmarkt zelf waarbij voorzitter Marcel Van den Broeck met brede en forse zwaai de grote trom teisterde. Het vijftiende on derwerp was een bloemenkom- positie met begon la's van het Konntee zelf voorstellend het wa penschild van Baardegem met de Baardegemse boer. Besloten werd dan met de onder werpen die met rechtstreeks met de historie van Baardegem hadden te maken als de Cobila-punkers (Cobila staat zowel voor Cola als voor Bier) met een ultramodern gedoe, de eerste auto van Burge meester Poll ijn( 1920 a 1928),een oude blauwe Chevrolet nog in zeer goede staat waarin de burgemees ter met hoge hoed. wandelstok en dikke sigaar, de houten llets met ook de aandrijving in hout van Opwijk, de jeep en tenslotte Leon De Nil met een minifiets met -re- morque». DE UITSLAG Juryleden waren de leden van het Feestkomitée van Aalst o.l.v. voorzitter Frans Wauters met o.a. Jacky D Herde, Daniël Jacobus, Hubert De Neef, Gustaaf Reyders en sekretaris Roland Van Vaeren- bergh. De voorzitter verklaarde hierbij zeer opgetogen te zijn omwille van de merkbare verbetering in hel ge halte van de stoet zelf. Niet het karnavaleske moet aan bod komen te Baardegem, wel het landelijk element dient te primeren. Na samenstelling van de punten van de verschillende juryleden volgens vooraf bepaalde kriteria werd de uitslag als volet medege deeld: Op 80 punten 1. Dc Kerkstraat (*t Klieske» met dc Kerk van Baardegem): 71 P- 2. Dc Europastraat met «De He re van Baardegem»: 69,5 p. 3. De Molenstraat met de Cider makers: 63,5 p. 4. Dc Statiestraat met Leireken: 62 p. 5. Dc Elderberg met Dorsers Anno 1920: 59 p. 6. Eerdcgem met Boerenbruiloft: 58 p. 7. Dc Oude Handboogmaat schappij St.-Jozef: 57 p. 8. Het Komitee zelf: Ode aan Faubourg Jaarmarkt: 56 p. 9. Het Komitee met hel Wapen schild van Baardegem: 55 p. 10. Dc Hoogstraat met het Pik feestgebeuren: 54,5 p. 11. De Europastraat met de Paters van Affligem: 54 p. 12. Statiestraat Moorsel met de Cobilapunkers: 52 p. 13. Statiestraat Baardegem met de eerste auto van Baardegem: 51 De Baardegemse cidermaekrs uit de Molenstraat (JM) De Paters van Affligem met schrijn, nog een realisatie van de Europastraat. (JM) im urine l'ots, de jaarmarkt jee, en Erie Dierickx, de jaarmarktprins, samen met het Eaubourgkomitee. (JM) Boer en boerin met kroost (JM) De Cobila-punkers (deels uit MoorseI) rockten de ganse stoet door (JM) 14. Dorpstraat met Pië, Melle en Kamilleken: 48 p. 15. Opwijk met een houten fiets: 46 p. 16. Burgemeester Pollijn: 41 p. 17. Jeep: 40 p. 18. Leon De Nil: 32 p. EVALUATIE Een veel meer gemotiveerde histo rische stoet, beter passend in het landelijk kader. Grotere opkomst van het publiek niettegenstaande einde van de va kantie. een weekdag en de regen bij het begin. Opkomst van personaliteiten groot. Op gevaar af er te vergeten vernoemen we deze die we zasen: schepenen Monsieur, De Maght, Bourlon. raadsleden Uyttersprot, Saerens. Carlé, volksvertegen woordigerjan Caudron, leden van het feestkomitce reeds eerder ge noemd. Verder uit Aalst Raymond De Smet en Jos De Geyter en uit eraard Robert De Pauw met de hele Baardegemse staf. Het element markt kwam beter aan bod met verscheidene kramen. Tenslotte heet het hele gebeuren toch -jaarmarkt». Ook oude am bachten kwamen er aan te pas. Onze hartelijkste felicitaties aan Marcel Van den Broeck en de hele ploeg. Volgend jaar wat meer over koe ken want als ik aan het kraam kwam was alles reeds lang ver- Het wapenschild van Baardegem gemaakt door het Faubourg Jaar- kocht. marktkomitee werd een sukses (JM) L.H.

De Voorpost | 1978 | | pagina 11