GROOT SUKSES VOOR VAB-AKTIVITEITEN TE OORDEGEM SPECKAERT ZETTE FEESTNEUS OP OORDEGEMSE KERMISVIERDERS TE GAST OP PRONDELMARKT M0ND-fc, GEMEENTERAADSZITTING - TE LEDE KERMISPROGRAMMA VAN SMETLEDE 12 - 1-9-1978 - De Voorpost Oordegem kennis kende verleden jaar een zwak verloop. De VAB- VTB afdeling, erkend als de aktiefste vereniging van Oordegem. vond het nodig enkele attraktieveaktiviteiten in te schakelen. Het is niet omdat wij tegen de goesting gefusioneerd zijn, aldus de verte genwoordiger v an Benoni Van de Steen, dat onze kermis moet teloor gaan! Het volledige bestuur kwam bij een. Voorzitter Rudy Van der Vurst en ondervoorzitter Robert Simons kregen een vaste steun van sekretaris Michel Coppens. Willy Van Nuffel, Alex Vandervurst, Jules De Backer en Herman Huy- lebroeck boden spontaan hun me dewerking aan als bestuursleden. Er werd heel wat vergaderd, ge pland en lier kwam de VAB met een kompleet kermis-programma. Benoni Van de Steen, die even eens ondervoorzitter van het Leedse sportkomitee is. schijnt niet gelukkig met de koordinatie van de feestelijkheden. Er was in Groot-Lede ook zoveel tegelijk te doen! Maar Oordegem-Kerm is had dit jaar niet te klagen: het aan tal bezoekers loog er niet om. Zaterdag 26 augustus werd onder pont gaf het inleidend woord. Daarna werden de I40 aanwezi gen bedacht met het traditionele glaasje schuimwijn. Na deze geslaagde opening, kon den de gasten terecht in de feeëriek verlichte bodega, waar men kon genieten van een heerlijk glas wijn tegen billijke prijzen. De jongens school werd pas omstreeks mid dernacht gesloten. Terwijl de tentoonstelling ook de zondag nog toegankelijk was, werden de v erdere aktiviteiten bui ten ingericht. Omdat de laatste tijd bal Ion wedstrijden erg in trek zijn had de plaatselijke VTB-afdeling deze adraktic ook voorzien bij het kermisgebeuren. Deze wedstrijd kende heelwat sukses. Een groot aantal veelkleurige balonnen, voorzien van het VTB-opschrift, v ertrokken met een onbekende he- De ballonwedstrijd kende doorlopend een ruime belangstelling (SJ) ruime belangstelling een tentoon stelling van schilderwerken geopend Tuur De Rijbel mocht heel wat prominenten verwelko men: burgemeester Gravez, sche pen Hendrickx, het voltallig sche pencollege en zelfs de nieuwe pas toor. Kunstadviseur Dirk Thien- stemming. Talrijke mooie prijzen liggen de jeugdige deelnemers te wachten. De eerste prijs trok ie ders blik: een draagbare radio- kassetterekorder. Verder was er allerhande speelgoed, kortom: om 20.000 frank prijzen. Maar dit al les wordt pas in oktober, tijdens Van zaterdag 26 tot maandag 28 augustus vierden de bewoners van de wijk Speckaert «hun» kermis. Vroeger, en wij spreken van jaren geleden, vierde men de eerste zondag van oktober «notenkermis». Maar zoals overal verminderde de belangstelling, vooral door het slechte weder tijdens de feestelijkheden. Vier jaar geleden kwam er echter een verandering. Een plezierig detail: de man droeg steeds een witte pet, wat hem al vlug de bijnaam «De Witte Mouch» bezorgde.) Een Brusselaar kwam op Speckaert wonen en wou de kermis in stand houden: de gebuurte-kermis zou vervroegd worden en doorgaan op de laatste zondag van augustus. Hij is nu, bijgestaan door Annie Van De Velde, de organisator van het gebeuren. Zaterdag om 14 uur kwamen alle bewoners van de Nerumweg, de Speckaert en de Blomstraat samen: de brave soldaat Schweyck, het laatste oorlogs slachtoffer opende de kennis. De feestburgemeester in ornaat was dit jaar Hubert Macharis, bijgenaamd Tarzan. De man was echter verhinderd door familieaangelegenheden, zodat zijn ambt tijdelijk werd waarge nomen door de schepen-plaats vervanger Kamille Luwaert. Het lint werd doorgeknipt en met gerstenat begoten op Speckaert. Voor het vlotte verloop en de handhaving van de orde was Frans Timmerman de aangewe zen persoon: hij was door het bestuurskomitee verkozen als M.P.! Daar er in de buurt geen enkel (onontbeerlijk) kafee is, was de heer Edmond Smekens zo bereid zijn schuur min of meer Een van de werken van Tuur De Rijbel tentoongesteld te Oordegem. (EL) worden. Dan maar wat later. Onder ruime belangstelling werd er met de werkzaamheden begonnen. Maar de ervaren piloot, de heer Michel Lauwaerts uit Mechelen, ver klaarde dat de nog te sterke draaiende wind, het niet mogelijk maakte om op te stijgen. Met on geveer twee uur vertraging werd de luchtballon op de speelplaats van de jongensschool gebracht door tientallen hulpvaardige han den. Binnen de beschutting van de gebouwen werd een derde poging ondernomen. Gelukt! In vrij korte tijd blies een propaan steekvlam het op de grond liggende nylon pakje op tot een blauwe masto dont, wiens steigerend geweld door mankracht niet te houden bleek. Onder luid applaus zoog de ruime lucht het blauwe geweld snel op. Al vlug zag men nog slechts een steeds kleiner wordend speelgoedballonnetje met onder aan een even klein mandje, be mand met twee dwergen die hun veiligheid schenen te verzekeren met het regelmatig aanknipperen van hun gasaanstekcr. Voorde vele belangstellenden was het een hele belevenis. Ouders gingen met hun kinderen kermis- waarts. Er was nog heel wat te beleven.. Maandag, de traditionele uit gangsdag. werd devoot geopend met een zielemis voor de overle den parochianen. Ook burgemees ter Gravez en vele leden van het schepcnkollcge waren aanwezig. Zij wisten immers dat er na de mis heel wat gebabbeld zou worden in de verschillende herbergen van het dorp. Om de kermis meer zin te geven en dc bezoekers aan te trek ken werd er omstreeks 18 uur een reusachtige prondelmarkt geopend. Een dertigtal kramen, waaronder één grote van de ge meente zelf. kregen de belangstel ling van honderden mensen Me nig waardevol of kunstig voor werp verwisselde van eigenaar. Om 20 uur werd het voltallig ge meentebestuur én de voorzitters van de kultuurraad, de sportraad, uitgenodigd door dc plaatselijke VAB. Hen werd een champagne-drank met bekende naam aangeboden. Ondertussen konden zij, samen met vele inwoners, genieten van hel optreden van de volksdans groep -Lien- uit Massemen. Na een eerste voorstelling, die ruim een half uur duurde en veel bijval kende, trad dc plaatselijke fanfare Op dinsdag 5 september zal de Leedse gemeenteraad vergaderen in de Raadszaal van het Kultureel Centrum te Lede De zitting vangt aan om 19.30 uur en het agenda ziet er alsvolgt uit: 1 Kennisname kasnazicht 2de kwartaal 2. Personeelsformatie; kennisname en goedkeuring 3. Kerkfabrieken, advies begrotingen 1979 4. O.C.M.W. - goedkeuring dienstjaarrekening 1977 5. Herstellingswerken kerk ex-Oordegem; advies 6. Toekenning premies voorhuwelijkssparen, herziening 7. Grondverkoop, princiepsbesluit 8. Gedeeltelijke realisatie rooilijn, Nieuwstraat ex-Lede 9. Opmaken studie algemeen rioleringsplan. wijk Pape- gem 10 Aanpassing watervoorzieningsnet - Kauter ex- Oordegem 11. Verbeteringswerken aan buurtweg nr 87 Speckaert- weg; goedkeuring ontwerp - onteigeningsplan en aanpas sing waternet. 12. Vaststelling algemene verkavelingsverordening 13. Verkaveling; vaststelling trace nieuwe wegenis 14. Aankoop verkeersplaten en -palen; vaststellen voor waarden en wijze van gunning 15. Kadaster; aankoop leesstoel voor microfilms, wijze van gunning 16. Begrotingswijzigingen nrs. 1 en 2 1978 GEHEIME ZITTING 17 Aanvaarding ontslag kleuterleidster 18. Opheffing gemeentelijke, éénklassige kleuterschool 19. Stagiair; bekrachtiging aanstelling. een Oordegemse avond, uitge deeld aan dc gelukkige winnaars. Opdat elkeen aan zijn trekken zou komen, werd er om 18.30 uur de oplating van een warme- luchtballon gepland. Doch de sterke wind verhinderde dat de afspraak kon nagekomen Ook al is liet nog vakantie, de Rijksbasisschool van Oordegem stelde zijn deuren wijd open (EL) De periode van de kermissen is opnieuw aangebroken. De kermismolen draait op volle toeren. Voor Lede werd de spits vorig weekeinde afgebeten door de deelgemeente Oorde gem. Dit komende weekeinde is nu Smetlede aan de beurt Het kermisprogramma ziet er alsvolgt uit: Zaterdag 2 september 17.00 uur: Muzikale wandeling door de Koninklijke Harmo nie St-Martinus uit Oordegem 20.30 uur: in kafee «Onder den Toren»: allerlei gezel schapsspelen met o.a. pitjesbak, enz ter gelegenheid van de uitbetaling der spaargelden aan de leden van de «Sparende Vrienden- Zondag 3 september 15.00 uur: Koers voor liefhebbers BWB. Grote prijs schepen De Paepe en schepen Henderickx. Inrichting «De Zwaluw vrienden» - Inschrijving, start, aankomst en pnjsdelmg in kafee «De Zwaluw». Oud-Smetlede. Maandag 4 september 9.30 uur: Mis voor de overleden parochianen Gedurende de kermisdagen: dansgelegenheid in het kafee «Roste Mon», Dorp In het Veerleheem op 2. 3 en 4 september grote the-dansant met diskobar «Commando», dj s Rene en Roger, inrichting Chiro Veerle, zaal St-Jozef is open gedu- rencfe de kermisdagen ten voordele van voetbalklub F C Smetlede. in te richten als dancing. De pret begon echter maar bij de verkiezing van de koddigst geklede vierder. Dat er een stukske gelachen en gezeverd werd hoeft geen toelichting! Om 17 uur begonnen de spannende volksspelen: eierkloppen, zak- kenlopen, koordtrekken en vele andere wedstrijden zorgden voor een echte kermissfeer. Tweedui zend frank prijzen werden verdiend en omgezet in het onmisbare blusmiddel: een reeks pilsjes... Daar het zeer vroeg in de morgen werd. konden de feeste lijkheden zondag slechts om drie uur verdergezet worden. Appel- sienendans en trippenbijten wa ren de voornaamste attrakties: de spanningen moesten echter dringend weggedronken worden en het gebeuren werd besloten met een danspasje in de schuur. De burgemeester van Wanzele en schepen Minnebo brachten een vriendschapsbezoek. Zij konden getuigen dat de slogan «Als vrienden ondereen, met wat gekrakeel er omheen, blijven wij toch bijeen» geen holle woorden bevat. Inderdaad, de buren komen goed overeen met elkaar. Zij houden samen, onder het pret maken, de glazen leeg. Maandag werd. traditiegetrouw, de Verloren Maandag. Wie moest werken had het voorzien en een dagje verlof genomen. De reuzetombola, met meer dan 150 prijzen, moest zorgen voor een serieuze start. Wat dan nog aan geld overblijft wordt lustig opgedronken. Verloren maan dag is de dag van het uithollen, het afsluiten. De feestelijkheden werden besloten met een echte kaarsenprocessie. In stoet, met een brandende kaars in de hand wordt naar de Broeder De Saedeleerstraat gestapt. Daar wacht een trouwe medewerker met enkele bakken bier. Als die uitgedronken zijn gaat de stoet terug naar de veilige thuishaven, waar menig achterstallig uurtje slaap moet ingehaald worden. Door de herige wind word ha opstijgen mn de warme luchtballon steeds maar uitgesteld. ISJI op, tot grote verrassing van de aanwezigen. Daar het stilaan be gon te donkeren bracht de brand weer een speciale verlichting aan. Het tweede optreden van de volksdansgroep verdiende even eens *n luid en gemeend applaus van dc omstanders. Tenslotte werden dc feestelijkheden beslo- de verlichting ten met een pracht van een vuur werk. Ook dit was vroeger een traditie, maar de laatste jaren niet meer onderhouden wegens het brandgevaar. Nu dc brandweer Lede toch ter plaatse was o prij te brengt konden zij evengoed de vcilight 30. garandaren. Daardoor werd weer een leestc dcrdccl gered van de teloorgan Kermis maandag te Oordegem was er maar één zoals die vroeger gevierd werden. Er werd nog eens echt gekermist op maandag. Alles begon 's morgens met de traditionele zielemis en eindigde 's avonds met een al even traditioneel vuurwerk. Daartussen had de plaatselijke VTB-VAB-afdelIng voor een tweetal aktiviteiten gezorgd, zodat de kermisvierders naast het traditionele kafee-bezoek ook nog een andere afwisseling konden vinden. Van 's morgens, na de mis voorde overleden parochianen, was er reeds veel volk op de been. De tapkasten vloeiden met een ruim debiet. Doorlopend konden de kermisvierders ook wel een bezoekje brengen op de tentoon stelling van de schilderwerken van Tuur De Rijbel in de gemeenteschool. In de late namiddag, vanaf 18uur. konden de kermisvierders terecht op het Dorpsplein voor de eerste pron delmarkt, eveneens een organi satie van de Oordegemse VTB- VAB-afdeling. Voorde gelegen heid was het dorpsplein volledig verkeersvrij en parkeervrij ge maakt. De kermisklanten kon den aldus rustig laveren tussen de uitgestalde koopwaar. Dege nen die na het kermisvieren nog enkele bankjes in de geldbeugel vonden, konden zich alles en nog wat aanschaffen op die eerste prondelmarkt. In het oog sprin gend was vooral de sterke opkomst van handelaars in oude. minder-oude en nieuwe antiek Maar voor een prikje. zegge en schrijve vijf belgische franken, kon men zich toch ook wel een handschoen, een gam mele bril, een stukke wekker, een overjaarse ouwe tante en nog veel meer van die afgeschreven prullen, aanschaffen. Ondertussen draaide op de speelplaats van de gemeente school de VTB-bodega op volle toeren. Om 20 uur ontving de vertegenwoordiger van deze Oordegemse VTB-afdeling. de heer Van den Steen, daar dan de leden van het schepenkollege, de gemeenteraad en leden van de verschillende gemeentelijke ra den. Zij werden daar vergast op een gesmaakt optreden van dc volksdansgroep Lien. De geno digden waren evenwel niet te vinden om ook een volksdans pasje te plaatsen, zij hielden het liever bij de erewijn. Deze volksdansgroep Lien kot digde dan ook later op de avon het grote kunstvuurwerk aai Nadat dit vorig jaar van hl kermisprogramma geschraj was geworden, wegens veilig heidsreden, volgens de officii ^Cl bronnen, stond dit belangrij evenement dit jaar wel op h("r!l' programma. Dc belangstellin hiervoor was dan ook zeer groo Het was een waardige apoteo) 1 van een geslaagde kermismaai nsi dag. Na het vuurwerk zetten kermisvierders hun kroegei tocht ijverig verder tot in d laat-nachtelijke uurtjes. Dinsdag is het immers weer werkdag... Is deze kermis een uitzondering of niet. wij delen het entoesiasme van de gebuurte: wie had het ooit gedacht: zij waren voor de derde maal aan de slag. Er werd nog plezier gemaakt op de manier waarop onze grootou ders vierden, zonderde moderne ontspanningsmiddelen. Zelfs een kermismolen en een fritkraam worden geweerd. D »0> bewoners van de wijk Speckael laurl hebben alleen elkaar nodig ot lei v te vierenRDt r Eccl man :Wic Mer Dit; Erpi Wiel trek: Aanl Pax

De Voorpost | 1978 | | pagina 12