ZINGEN ROND HET KAMPVUUR TIJDENS HET DORPSFEEST TE EREMBODEGEM AFFLIGEM STELT KUNSTTEGELKERAMIEK TENTOON JAN FRANS V0NCK EN ZIJN TIJD DOOP ZOALS VROEGER TE HERDERSEM NU ALLEN OP DE FIETS SCHUBERTIADE 14 - 1-9-1978 - De Voorpost Het weekend van 26 en 27 augustus laatstleden was vrij druk voor Erembodegem. Dan immers nodigde heer E rem bout al zijn dorpsgenoten uit om deel te nemen aan een groots Dorpsfeest In het Eremboutheem (wijk Hoek) te Erembodegem. Het hele Initiatief beruste in de handen van de werkgroep 'Jaar van het Dorp'. Met name werd de medewerking van volgende groepen genoteerd: KSA, VKSJ, KVLV, KAV, Eureka, Davidsfonds, Postzegelkring Dendria, Fanfare Niets Zonder Arbeid en de plaatselijke VAB-VTB-afdeling. Het hele gebeuren startte zater dagnamiddag toen de mensen van jeugdklub Eureka met wagens door het dorp reden om overal de blijde mare van het grootse feest te gaan verkondi gen. Deze wagen met geluidsin stallatie en hipse muziek verving Voor de hongerigen was er boerenbrood met pensen. SJ de aangekondigde oude belle man. Het eigenlijke spektakel begon echter op zondag 27 augustus om 16u30 toen de eerste openingssalvo's weerklonken. Voor de medewerkers werd dit het startsein voor een drukke avond. Voor de bevolking bete kende het de start voor een gezellige avond naar aloude gebruiken. Voor de medewerkers werd het een zware dag. Een zware dag die reeds voorafgegaan werd door diverse vergaderingen en schikkingen om het feest te laten slagen. Zoals overal trouwens waren er op het laatste ogenblik nog heel wat karweitjes op te knappen zodat men reeds van zeer vroeg in de morgen bezig was met de laatste schikkingen. Maar om 16u30 was het verwachtte ogenblik er dan toch. Bij het binnenkomen van het Eremboutheem konden de be zoekers al direkt even uitblazen bij het bekijken van de foto's, dia's en films die de amateursfo tografen vervaardigd hadden naar aanleiding van de fotowed strijd «Met open kijkers door Erembodegem». eveneens een initiatief van de werkgroep Jaar van het Dorp. Verderop stonden verschillende tenten opgesteld en op het grote plein werden regelmatig aktivi- teiten georganiseerd. Op de in de voormiddag nog opgestelde kiosk kon de fanfare Niets Zonder Arbeid plaatsnemen om er met enkele vrolijke noten de aanwezigen te vermaken. Ter wijl de lichte muziek de hemel vulde kon men in de nabijgele gen tent de keel smeren met een frisse beker gerstenat. Ook de hongerigen werden niet verge ten. Voor hen was er boeren brood met pensen. Een tent verder ging het er heet aan toe, daar immers kon bak geschoten worden en gedobbeld naar panklare kippen. De volksspelen deden velen terugdenken aan vroeger. Bij de hoepelloop konden wij dan ook opmerkingen opvangen zoals: «In onze tijd hadden wij er toch zoveel problemen niet mee om ermee vooruit te komen», enz. Ook het vrij podium had zijn kermisgasten- en -klanten. Wim de Bruyn trad er op met zijn Rockgroep. Kleinkunst kwam aan bod. maar ook voordracht. Veerle en Ann De Mil, evenals Bea Verbeken hadden hun beste teksten bij elkaar gezocht om de mensen te vermaken. Een terugblik op het verleden zou niet volledig zijn moest men zich ook niet vermaken met oude dansen, volksdansen. Deze ontspanning werd vooral door de jeugdbewegingen geani meerd. Sluitstuk van de dag, was wel het kampvuur. Misschien werden hier wel de gezelligste ogenblik ken doorgebracht. Luisteren naar een sketch, zingen en in de Een pol met water opvangen is nog niet zo gemakkelijk (SJ) vlammen staren. De rug rillend van de koude zomeravondlucht, je aangezicht gloeiend door de kampvuurvlam. Erembodegem beleefde een stukje volks amusement volgens grootmoeders recept. De jeugd die er aanwezig was zal het zien waarschijnlijk niet beklaag^ hebben. Het was een ervarinf j die ons even deed mijmeren over die goede oude tijd, toen een dorp nog een dorpje was. sj. Nu vrijdag 1 september gaat in het Affligems Kultureel Cen trum de opening door van de tentoonstelling van kunsttegel- keramiek door Dries Van den Broeck uit Alsemberg, zoon van de bekende folklorist Eugeen Van den Broeck uit Asse. Mi- chiel Mertens zorgt voor de inleiding. Dries Van den Broeck. geboren te Opwijk, liep kollege te Aalst waarna hij zeven jaar kunstopleiding in St-Lukas te Brussel volgde. In 1955 ermee begonnen is hij omzeggens de énige kunste naar in ons land die zich met kunsttegelkeramiek bezig houdt. Typisch voor zijn werk is de rake stilering, het streng afba kenen van het essentiële en de volledige kleurbeheersing Zijn werk leidt ons binnen in een absolute droomwereld: seizoenen, verloofden, levens vreugde zijn er door eenvoud van voorstelling, geslaagde simboliek en rijk koloriet tijdloos geworden. Tegelijk figuratief en modern heeft Dries met zijn kunste naarsziel het origineel ambach telijke opgedreven tot kunst van nu en kunst van straks, met bindingen van vroeger pas send in het huidig levensdekor Talrijke privéverzamelaars waarderen zijn werk ten zeer ste. Panelen van zijn hand zijn te bezichtigen o m. in de kerken van Zellik en Mazenzele. in het parochiecentrum van Halle, in de abdij Affliqem en in het kas teel van Gaasbeek. Dries Van den Broeck stelde trouwens reeds verschillende keren werken tentoon in Affli- gem en steeds met veel suk- ses. Deze tentoonstelling waarvan de opening vandaag vrijdag te 20 u doorgaat blijft open tot en met 17 september op zaterda gen van 14.30 tot 20 u. en zon dagen van 11 tot 13 en van 14 .30 lot 20 u LH Binnen een paar jaar viert België de honderdvijftigste ver l jaardag van zijn onafhankelijkheid.Zal men ter dier gelegeiv i heid niet voorbijgaan aan het feit dat het maar weinig ge i scheeld heeft of we hadden al vroeger kunnen feesten? In- l derdaad. in 1789. eenenveertig jaar voor het andere revolutie c jaar 1830. smaakte ons land het kortstondige genoegen var c de onafhankelijkheid. In de geschiedenis staat deze gebeur tenis geboekt als de Brabantse Omwenteling. f Herdersem kermist een hele week lang met kaatsluttes, ten toonstelling van het Werk der Volkstuinen, belottingen, wie lerwedstrijden. kleinveeshow, bloemenbal en wandeltochten waarbij uiteraard de Harmonie Concordia et Docilitas wan- delkonserten verzorgt. Er is verder de traditionele Zie- lemis met offer voor alle over leden Herdersemnaren die doorgaat op maandag 4 sep tember te 9.30 u. maar vooral wordt blikvanger de Ouder wetse Doop. Op zondag 3 september gaat inderdaad een Doopplechtig- Jaar van het Dorp te Baardegem In het kader van het Jaar van het Dorp toonde Baardegem zich wellicht de meest aktieve en meest dynamische deelge meente van Groot-Aalst. Deze maal was het de Toeristenklub «De Vliegende Spaak» die uitpakte met een dorpskriterium voor eenieder dat uitgroeide tot een waar sukses. Nadat de laatste weken duchtig getraind werd op de lokale om loop te Baardegem. mocht de schatbewaarder van de klub juist geteld 128 wieler-toeristen aan de startlijn inschrijven. Het is natuurlijk een hele sliert, voorai als er hier uiterst jonge wielertoeristen meerijden, van zeven tot en met 63 jaar. De lokale omloop werd door de po litie en de signaalgevers veilig afgeschermd. Te 14.15 u werd het startschot gegeven van het eerste num mer. namelijk de gezamenlijke drie ronden die als shownum mer heel wat belangstelling kreeg Aan een wandeltempo van 20 km. werden deze drie ronden afgepedaleerd door de voltallige groep van 128 Baar- degemse en Vliegende leden. De inrichters hadden namelijk hun oproep uitsluitend gericht tot de inwoners van de deelgemeente en hun leden. Een herinneringsplakket met de kerk van Baardegem werd uitgereikt voor elke aanwezige familie. Het tweede nummer, het echte kriterium, liep van stapel om 15 uur en hier werden de eerste drie ronden ook in groep afge legd. maar dan aan een snel heid van 30 000 km-uur Het werkelijke startschot weerklonk om 15.24 uur en Benoit Sae- rens zag dadelijk achter zijn volgwagen een afscheiding. De allersnelsten schoven naar vo ren en de ware pedaalridders vochten voor wat ze waard wa- Op zaterdag 2 september gaat in het «Hof ter Saele» te Hekel- gem, in de schaduw van de parochiekerk, een «Schubertiade» door. Het programma voorziet gekende en minder gekende liederen alsmede enkele pianowerken. Aan deze avond, gebracht in de door getrouwe bezoekers ge kende intieme sfeer van het «Hof ter Saele» werken mede sopraan Lucienne Van Deyck. bas Karei Druwé en pianist Frans Truyts Zoals gewoonlijk wordt bij een drink de avond besloten met gezellig napraten Inkom 120 fr. Houders plus-3-pas, studenten en leden van het Kultureel Cen trum Affligem betalen de helft. Parkeerplaatsen de kerk Schubert, die tijdens zijn leven weinig erkenning mocht onder vinden, hij leed trouwens zelf aan een extreem mmderwaar- digheidskompleks had toch enkele goede vrienden die hem waardeerden. Bij een of ander lid hield die vriendenkring re gelmatig samenkomsten waar pas gekomponeerde liederen of andere muziekwerken voor het eerst werden uitgevoerd Die avonden noemde men dan «Schubertiaden». Dergelijke avond kan U mee maken a s. zaterdag. LH Na 6 ronden was de afschei ding definitief en bewogen steeds in de voorste linie: Ro- mam Terrace. Frans Dierickx Alois De Smedt, Marcel Fiere- mans, Alfons Cooreman, Hu- bert Ruyssinckx, Gino Verhas selt, Marcel Ban den Brande, Willy Van den Brande, Alfons Berghman. Pierre De Wattyne, André Goedgezelschap, Alfons Vande Velde, terwijl de andere, de mindere goden, weldra op minuten gereden werden Zelfs gedubbeld. Maar deelnemen was belang rijker dan overwinnen. In een sportieve geest werd er dan gestreden om de 10 ronden aan een gemiddelde van 36 km-uur af te leggen en uiteinde lijk werd de laatste sprint ge wonnen door Romam Terrace. voor Huberl Ruyssinck, Frans Dierickx. Alois De Smedt. Gino Verhasselt. Marcel Fieremans. de 7" plaats werd weggekaapt door Alfons Berghman. onmid dellijk gevolgd door Alfons Van de Velde, André Goedgezel schap en Willy Van den Bran de. De prachtpalm voor de over winnaar. werd overhandigd door de heer Schepen, Eddy Monsieur, Wd. Burgemeester van de stad Aalst Aan de eer ste van boven de 35 jaar. name lijk Maurits Lombaert. werd een tweede prachtpalm overhan digd. door Mevr Schepen Anny De Maght. terwijl de eerste van boven de 45 jaar. namelijk Al fons Van de Velde, een derde prachtpalm overhandigd kreeg door Schepen Herman Roels. van Onderwijs en Kuituur Het derde punt op het pro gramma. namelijk de vrouwen- rit, over drie ronden, zag zowat 28 vrouwelijke schoonheden aan de start, gegeven door Volksvertegenwoordiger Jan Coudron. Gedurende deze tijdspanne, heid door kompleet zoals zulks vroeger het geval was. Dope ling is Marc Van den Steen. Van aan het ouderlijk huis gaat het dan in stoet naar de paro chiekerk met vroedvrouw, pe ter en meter in ouderwetse kle dij. Ook de Dorpsraad is uiter aard van de partij en zorgt voor enige animatie. Daar deze boreling nu juist de duizendste is die sinds de fusie op het grondgebied van Groot-Aalst het levenslicht ziet komt ook het stadsbestuur hierbij in aktie. Schepenen An nie De Maght en Edgard Hoog- huys worden inderdaad de rol van «meetje en peetje lap» toe bedeeld. rol die ze trouwens graag vervullen. Ook de «kindjessuiker» wordt vanop de trappen van de kerk geworpen zoals destijds, nog niet zo lang geleden, gebeurde en daarna, en dit is ook le vensecht. doet de «stoet» de dorpsherbergen aan waar ge zorgd wordt voor een tweede doop, deze keer met edel ge rstenat Een buitenkansje voor folkloris ten en liefhebbers van een niet alledaags kiekje. LH Is het wel genoegzaam bekend dat onze streek, meer bepaald de twee buren Baardegem en MoorseI. zeer nauw bij deze historische feiten betrokken waren? Twee leiders van de opstand, en dus ook twee «ar- chitekten» van het toekomstige Belgié. zorgden voor deze in breng: Jan Frans Vonck. gebo ren te Baardegem. en Heintje Van der Noot. wiens familie te Moorsel gewoond heeft. Het komt velen voordat het be lang van deze figuren, en het belang ook van de hele Bra bantse Omwenteling, nog steeds schromelijk onderschat wordt. Om hieraan enigszins te verhelpen hebben een paar kulturele verenigingen uit Baardegem, de Vlaamse Kring en het Davidsfonds. een initia tief genomen. Ze hebben pro fessor Vanden Berghe uitgej nodigd om een lezing te hou] den over hun eminente dorps] genoot Jan Frans Vonck en over de Brabantse Omwente-: ling. Professor Vanden Berghe geschiedenis doceert aan universitaire fakulteit van H. selt, is een kompetentie ov« deze periode van onze vade landse geschiedenis, waarovt hij trouwens al enkele werl geschreven heeft. U kan hem over Jan Franj Vonck en zijn tijd aan het werf horen op vrijdag 15 septemba te 20 uur. in de Parochiezaa van Baardegem. rechtover de Kerk en dus dichtbij het graf en de gedenkplaat van de mees beroemde van Baardegem! zonen. L.H, werden zowat 20 verdienste lijke leden van de klub speciaal bedacht met een prachtige herinnerings-sierstuk. Het zal de aktieve leden die elke zon dag om 8 30 uur aan hun stam- lokaal verschijnen om zowat drie uur, de landelijke wegen te verkennen. Na de eerste ronde, zagen we reeds een duidelijke afschei ding. als eerste kwam over de meet. juffer Greta Verhasselt, onmiddellijk gevolgd door juffer Patricia Van Buggenhout. en dan Margriet Moortgat. en dan op 100 meter reeds, de favorite Emilienne Clauwaert. ega van onze sympathieke 40 jarige Willy Van den Brande. in 5e po sitie Maria Saeys. en dan een uitgesproken bende met Cecile Roggeman. Godelieve Jacobs. Marie-Louise de Ridder, enz. Na de tweede ronde, was de favoriete naar voor getreden en heeft zij uiteindelijk het ver trouwen bevestigd. Afgeschei den werd Emilienne Clauwaert de overwinnares van deze da- mesrit. en op 25 sekonden volgde dan Maria Saeys. ver der de hoger vermelde dames. De heren van het Aalsters feestcomité Daniël Jacobus. Paul Samson en Marcel Eeck- haut. hebben dan iedere dame in de bloemen gezet. De Over winnares natuurlijk, kreeg de pracht ruiker en deze werd overhandigd door schepen Anny De Maght. Een weelde van rozen lag op de tafel te pronken en elke deelneemster aan déze rit keerde met een tuil huiswaarts Het laatste punt op het krite rium was de individuele tijdrit, waar 24 leden van de klub «de Vliegende Spaak» om de mi nuut werden losgelaten, en ook hun laatste krachten konden aanboren, om uit te maken wie nu uiteindelijk de sterkste on der de sterksten was. Deze afstand van 7.200 km., met een viertal uiterst scherpe bochten werd aan een uiterst snel tempo afgereden. De be ste individuele tijd werd hier verwezenlijkt door Frans Die rickx. met 11 01" juist, of een gemiddelde van 39.260 km. De tweede plaats werd verrassend m de wacht gesleept door Gino Verhasselt, met een tijd van 11'10". Gino is amper 16 jaar en heeft beslist iets in zijn mar ge. Binnen een tijdspanne van een paar sekonden eindigden Marcel Fieremans, Alois De Smedt, Romain Terrace. Hu- bert Ruyssinck en Pierre de Wattyne. De tien volgende leg den de afstand af aan een snelheid van meer dan 36 km- uur terwijl de volgende zeven meer dan 33 km-uur haalden. Dat alle leden van deze wieler- toeristenklub een aardig stukje kunnen fietsen werd dus bewe zen door deze hoge gemid delde snelheden. De samenstelling van het aan tal punten in de twee proeven, de individuele tijdrit en het crite rium. zag als laureaat Frans Dierickx. Op de tweede plaats ex-aequo Gino Verhasselt er Romain Terrace. de vierde plaats werd andermaal eer ex-aequo Marcel Fieremans en Hubert Ruyssinck. Het geheel werd luister bijgeze door de Londense dubbel-bus speciaal voor deze gelenheii naar Baardegem en Moorse gebracht. Vlaaien en lambï werden aangeboden om he gastronomische te kleuren het kader van de dorpsfeester Later op de avond werd in he stamlokaal «Bij Maxens» d film «De Vliegende Spaak in ak tie» vertoond, opgenomen doo Alfons Berghman waarna no lang werd nagekaart. -De Vliegende Spaak- richtte te Baardegem een dorpskriterium in (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 14