OPENDEURZOEKTOCHT TE LEDE: EEN ENIGE GEBEURTENIS De Voorpost - 1-9-1978 - 15 De Leedse afdeling van de Boerengilde en de plaatselijke Katolieke Vrouwelijke Landelijke Vereniging (KVLV) hebben een steentje bijgedragen tot het Jaar van het Dorp. In samen werking met de Landelijke Ruiter Vereniging en de Groene Kring organiseerden zij op zondag 27 augustus een open- deurzoektocht, waardoor een twaalftal landbouwbedrijven van Lede in de kijker werden gesteld. Het begon allemaal met Achiel steen. De familie Melcken- Annaert. Als afgevaardigde beeck heeft de hoeve her van de Landelijke Gilde, zat hij op een vergadering van de Leedse Kulturele Raad. Toen er gesproken werd over de ak- tiviteiten in verband met het jaar van het dorp, voelde hij zich verplicht iets te doen, bij voorkeur iets wat een ander niet kan! Om dit te verwezenlij ken had hij echter hulp nodig. De elf andere deelnemende landbouwers hebben hem die gegeven, zodat het groots ge beuren nog meer bijval kende dan verwacht. De centrale leider van de feest-zondag was Marcel Roels, zaakvoerder van de Bel gische Boerenbond, maar vooral de sekretaris van de Leedse Landelijke Gilde. Door zijn entoesiasme en zijn vol harding (ondanks zijn eigen bedrijf dat veel werk vraagt) is het initiatief uitgegroeid tot een onvergetelijk iets De proost van de Landelijke Gilde die on derpastoor is in de Sint- Martinuskerk te Lede, heeft al het papierwerk op zich geno men. Geen wonder dat de me dewerkende landbouwers en alle organisatoren een reeks fe licitaties mochten ontvangen vanwege het gemeentebestuur en de kulturele raad. Deze akti- viteit is werkelijk de enige die in Lede gepland werd en die vol doet aan de ware geest van het Jaar van het Dorp. Andere ini tiatieven raken heel eenvoudig met de kern van de zaak. De feestelijkheid was inderdaad een passend middel om de ge wone mens terug vertrouwd te maken met de moderne land bouw. De landbouwersvereni ging in Lede moet serieus vech ten voor het behoud van de landbouwgronden. Vele ontei geningen wijzen (ten onrechte) de landbouwers van hun erf. Wegens de bebouwing, de eks- pansie van de verkavelingen en woonkernen, kan men nu reeds Lede bestempelen als de slaapkamer van Brussel Men wenste de mensen attent te maken op het hoog aantal boe renbedrijven dat Lede nog heeft. Maar de «-vooruitgang- maakte het nodig zich ultra modern in te richten, omdat an ders een bloeiend famliebedrijf niet kon overteven. Wegens de bovenvermelde on teigeningen, staat de hoeve van Paul Annaert nu leeg. Zo doende was ze vrij en de eige naar heeft zijn toestemming gegeven om in het kader van de opendeurzoektocht het ont vangen van de talloze deelne mers te verzekeren: de hoeve is toch niet meer in bedrijf daar de omliggende akkers allemaal onteigend werden. De 360 deelnemers (het waren er eigenlijk veel meer) kregen bij de inschrijving een mooi verzorgd boekje mee. Op de voorbladzijde van de handlei ding stond een pentekening van de heer Vermassen. laat ste direkteur van de nu ver dwenen melkerij in de Vijver straat. die het Hof Melckebeeck voorstelt. Het originele, waar devolle werk werd geschonken aan de heer Paul Annaert, die er zeer gelukkig mee was. Naast de opsomming van de medewerkenden hoeven en 'n historische schets der land bouwbedrijven te Lede, gaf het boekje een eenvoudige uitleg over de te bezoeken bedrijven Op iedere boerderij werden immers twee vragen gesteld, die door de deelnemers aan de zoektocht moesten opgelost worden Iedere bedrijfsleider, meestal een eenvoudige landsman, gaf echter aan de bezoekers een vlotte uitleg over hun onderneming. De mensen werden hierdoor zeer geboeid. Het was een echte re velatie dat die eenvoudige mensen zoiets aandurfden De start werd gegeven op de hoeve van Gaspar Roels, Bos straat 10. Daar kon men zich tussen 10 en 15 uur laten in schrijven. De zoektocht leidde de deelnemer naar het Hof Melckenbeeck in de Eikelstraat 2. De hoeve is een typisch bin nenhoftype (kwadraatbouw) Het is niet alleen het best be waarde maar ook de oudste en meest typische hoeve van heel Oost-Vlaanderen. Het oor spronkelijke gedeelte dateert naar alle waarschijnlijkheid uit de jaren 1600. De koestal en de varkensstallen behoren tot het oudste gedeelte. Een stuk muur van de koestal is nog in leem gebouwd. De overige mu ren zijn in handgevormde bouwd in 1785: de ankers in de achtergevel geven het jaartal aan. De namen van de familie Melckenbeeck zijn gekerfd, samen met het jaartal, in de balk van het tussenschot in de schuur. Een wetenswaardig heid: tijdens het Franse schrik bewind droeg pater K.S. Mel ckenbeeck in de schuur de mis op, Bernardus Van Gijzeghem bewoonde de boerderij gedu rende een korte periode en werd opgevolgd door Char les Claus in 1912. Gedurende de eerste wereld oorlog nam René Brondeel er zijn intrek. Hij maakte er klom pen. In 1919 werd het bedrijf aangekocht door Remi D'Hae- se, die een landbouwer was. In 1959 werd het landbouwbedrijf gekocht door de heer Permen- tier uit Molenbeek-Brussel om te dienen als buitenverblijf. In 1976 werd het tenslotte eigen dom van de heer Jeroom Troch-De Cremer van Lede. De twee vragen die de bezoe kers moesten beantwoorden, waren vrij eenvoudig: Hoe oud is deze hoeve? (te lezen) en welke was de naam van de priester die in de Franse Revo lutie hier verdoken zat? Vandaar ging het naar het Hof van Achiel Annaert in de Spe- ckaertstraat 20. Voorheen was er hier een gemengd land bouwbedrijf, uitgebaat door Ber nardus Annaert. Dit werd door de zoon overgenomen. In '55 trouwde hij Marie-José De Saedeleer uit Letterhoutem. In 1965 werd het landbouwbedrijf omvormd tot een bedrijf van snijbloemen, voornamelijk amerikaanse anjers. De vrouw des huizes had een origineel bloementapijt neergelegd: het heette de bezoeker welkom. Ook hier werden twee vragen gesteld: Hoeveel planten staan er op een bed van een gemet? Een gemet is een oude maat, die een oppervlakte heeft, al- tans in Vlaanderen, van 0,4423 ha Het juiste antwoord was 1440. De tweede vraag had be- Jrekking op een oude «machi ne» die in een serre stond op gesteld. De bezoeker 'moest uitvinden dat het een oude boormachine betrof en kon dan zijn weg vervolgen naar het be drijf van Jozef Joos. Dit hof be vindt zich in de Nieuwstraat. Voor de zoektocht moest men echter op de boomgaard zijn, die gelegen is in de Speckaert- straat. Het hof is van oudsher bekend als «'t Hof van Boer Joos». Jozef Joos huwde in 1946 met Emma D'Haese uit Lede. In 1960 werd het land bouwbedrijf omvormd tot een model-fruitbedrijf, wijd en zijd bekenöom zijn appelen en pe ren. Terwijl de deelnemers aan de zoektocht een lekker glas zelfgemaakte cider te proeven kregen, moesten ze het ant woord vinden op enkele minder gemakkelijke vragen: Welk soort peren staan bij de ingang van de boomgaard? (conféren ce) en welk soort appelen staan er op de 23ste en 24ste lijn? (cox oranje pippin). Menig be zoeker maakte van de gele genheid gebruik om een kruikje lekkere vruchtenwijn aan te ko pen. Men ging vervolgens naar het hof van André Lassuyt, de enige niet Ledenaar. Het bedrijf is gelegen aan de Overimpe- straat 77. André is afkomstig van Kruishoutem en huwde in 1950 met Simonne Tjampens uit Waregem. Het betreft hier een gemengd landbouwbedrijf met de witloofteelt als speciali teit. Het gaat hier om het forse- rie witloof. De bezoekers keken zich de ogen uit: zij maakten mee hoe een witloofbed aangelegd én met een koperen draad ver warmd werd. Hierover werden dan ook de vragen gesteld. Hoeveel witloofwortels zitten in één laag van 14 meter? (7,800) en geef de juiste lengte van de koperdraad die gebruikt wordt om één laag witloof te verwar men? (100 meter) Vervolgens werden de deelnemers ver wacht op het hof van Paul Ruyssinck Dit bevindt zich in de Reymeersstraat 47. Het is één van de oudste boerderijen van Lede. In de eerste helft van de vorige eeuw werd het be woond door Leopoldus Cordier-De Boeck. Achtereen volgens is het overgegaan op Amandus Oste-Cordier (1860). Jozef Oste-Coppens (1873) Alex Ruyssinck-Oste (1898), Jozef Ruyssinck-Claus (1929) en Paul Ruyssinck in 1960. AAnnaert verwelkomde de bezoekers mei een bloementapijt (EL) Paul Piet er s stelde zijn veldwerktuigen tentoon. (EL) c mei kt rommel s in het ItoJ Melkenbeeck. (EL) Men kon van de gelegenheid gebruik maken om sierplanten te bewonderen bij Gaston Brondeel. (EL) Deze eigenaar trouwde in 1966 met Yvonne De Winne uit Hof- stade. Het is tot op heden een gemengd bedrijf gebleven, met als voornaamste tak het melk veebedrijf De bewoners van dit familie bedrijf verrasten de bezoekers met weinig omhaal werden hier pannekoeken gebakken, een onverwachte attraktie. De mensen konden niet volgen en dienden meer volk te vragen om aan de overrompelende vraag te kunnen voldoen. Op dit bedrijf kon men ook moer- bezen proeven. Maar hoofd zaak bleef wel het oplossen van de twee opgaven: er hing een smakelijke hesp. De vraag: Ik ben de helft van het achter werk van een varken. Hoeveel weeg ik? moest beantwoord worden met 9 kilo. Op de vol gende vraag «Samen wegen we 25 kilo. Met hoevelen zijn we9» moesten de deelnemers het getal 225 neerschrijven. Het zevende te bezoeken hof van Pieters Paul, ligt in de Wi- chelsesteenweg 134. Dit bedrijf werd in 1934-35 opgebouwd als een gemengd bedrijf, door Jozef Pieters uit Kalken. Het werd door zoon Paul, die in '71 huwde met Lutgarde De Keuke- leire uit Eke, overgenomen en omvormd tot een gespeciali seerd melkveebedrijf met een ligboksenloopstal en een visgraat-melkstal. De uitleg, gegeven door de huidige be woners, leerde de mensen dit ultra-modern systeem kennen Zij keken zich de ogen uit op een zeer grote koeltank met een inhoud van 1600 liter. Men kon er fruit en een biertje ko pen, maar de twee opgaven mochten niet vergeten worden! Er stond inderdaad een oud melkgerief opgesteld. De be zoeker moest raden dat dit een afromer was. Vervolgens vroeg men hoeveel koeien tegelijk konden gemolken worden. Het juiste antwoord hierop was vier! Het hof van Gaston Brondeel bevindt zich in de Heiplasstraat 28. Het bedrijf werd overgeno men door Domien Brondeel in 1903 en door zoon Gaston, die in 1941 huwde met Adelline Mertens uit Wanzele. Samen hebben zij de boerderij omge bouwd tot een gespecialiseerd melkveebedrijf én een var kenskwekerij. Het is het sterkst gemechaniseerd bedrijf uit heel de streek. Het eigen wagen park telt niet alleen 32 laadwa- gens. maar bestaat eveneens uit alle mogelijk moderne ma chines De deelnemers moes ten raden hoeveel melk er in een tentoongestelde tank kon. (500 liter). De tweede vraag was misschien een strik: nie mand kon ze juist beantwoor den: Hoeveel kubieke meter is deze aalput groot? Het leek niet zo moeilijk, want er lag zelfs een meter ter beschikking. Toch gaf niemand het juiste antwoord: 57 kubieke meter Maar niet getreurd: op'-weg naar de hoeve van Paul De Corte! Dit hof bevindt zich in de Groenstraat 47. In 1960 huwde de eigenaar met Marie-José D'Haese uit Lede. Van een gemengd landbouwbedrijf werd het omgeschakeld tot een boom- en rozenkwekerij. Men kan er tevens terecht voor fruit bomen. sierstruiken en conife ren. Wat opviel aan iedere leek was wel de netheid die dit be drijf kenmerkte: men waande zich in een goed onderhouden stadspark. Men moest ra den hoeveel rozen er op één perceel stonden. (57.500) Na dat men gevonden had dat de PK-kracht van de minitraktor 18 was, kon de tocht verder ge zet worden, naar het Hof van Paul De Lathouwer, in de Groenstraat 14 Dit bedrijf werd gesticht in 1804 door De La thouwer Gilis. Het is tans in de vierde generatie overgegaan van vader op zoon Achtereen volgens waren Petrus, Adolf en Hippoliet de eigenaars. Nu is het bedrijf overgenomen (se dert 1957) door Paul die in het zelfde jaar huwde met José Van Haudenhove uit Merch- tem. Het is een gemengd land bouwbedrijf met het melkvee als voornaamste tak De melk- koeltank kan 1200 liter bevat ten. Maar dit had niets te ma ken met de op te lossen vragen. Men moest wel te weten komen hoeveel generaties er sedert 1804 op dit bedrijf woonden? (vier) en welke de ouderdom was van een tentoongestelde stier (17 maand) De voorlaat ste boerderij die moest aange daan worden was het hof van Gilbert Verbeke in de Suiker straat 108. Dit bedrijf werd in 1903 overgenomen door Ver beke Philemon en ging in han den van zoon Gilbert over. In 1970 werd het omvormd tot snijbloemenbedrijf met een voorkeur naar Amerikaanse an jers. Gilbert huwde in '73 met Monique Claessens uit Aalst. Ter plaatse werd de bezoeker gevraagd waarom er bandjes rond de botten gedaan werden. Dit was duidelijk om het scheu ren te beletten. Maar met de tweede vraag: Hoeveel verschil is er tussen de drie kappen van de serres in vierkante meter? had menigeen last. Het ant woord was echter zeer een voudig: er was géén verschil! De organisatoren hadden ech ter schrik dat er veel deelne mers met het maksimum der punten zouden komen aandra ven. Daarom werd in de hoeve van Roels Gaspar een pony opgesteld. De schiftingsvraag was werkelijk de moeilijkste: Hoeveel weegt de ponny, de hoofdprijs van de zoektocht? Zaterdagavond werd het dier een eerste maal gewogen: om 7 uur woog het 116 kilogram. Zondag kreeg het normaal zijn voedsel en drinkwater Een nieuwe weging duidde echter onbetwistbaar de heer De Rik van Impe, uit de Esseristraat 44, aan als overwinnaar. Het juiste gewicht zondag was in derdaad 113 kilogram, zoals op zijn formulier vermeld. Buiten verwachting gaf niemand van de 360 deelnemers twintig goede antwoorden Slechts zeven zoektochters behaalden 19 op 20 zodat de schiftings vraag de uiteindelijke winnaar moest aanduiden. De andere deelnemers wonnen echter ook een prijs: zij konden kiezen tussen fruitpaketten, allerlei materialen geschonken door de Boerenbond, zaden, bloe men, huishoudgerei en meer van die nuttige dingen Daarmee was de kous echter niet af. Vanaf 15 uur 30 kon menig toeschouwer genieten van de gekommentarieerde demonstraties door de Lande lijke Ruiterijvere'niging uit Lede Naast de boerderij van Paul Annaert stonden velen met verbazing te kijken naar de sprongen van goed in de hand gehouden paarden. Om 17 uur was het voltallige gemeentebestuur van Groot- l ede aanwezig op de hoeve van Geroom Troch: de beroemd-geworden hoeve Melckenbeeck Zij kregen er namens de inrichters een ferme «zottegemse» met kaas aangeboden. Dit wil echter niet zeggen dat de gewone man het zonder iets moest stellen: ter wijl de katolieke landelijke jeugd een mooie voorstelling van vendelzwaaien en volks dansen gaf, kon men genieten van een doorlopende gastro nomie. Boer Joos had immers twee ovens echt bruin boeren brood gebakken Zij werden verkocht met witte of zwarte trippen, kaas of overheerlijke «kop». Verder waren er rijst- taartjes te verkrijgen. Tenslotte ging de grootste aandacht naar boer Joos, die 90 kilogram meelbloem verwerkte tot over- smakelijke ovenkoeken. De kopers konden hem aan de gang zien: in een echte oude oven, in het oude bakkot van weleer, moest de landbouwer-bakker zwoegen om aan de grote vraaq te kun nen voldoen. Terwijl ze 'n fris glas oud Zottegems bier ver teerde konden de bezoekers genieten van een doorlopende dia-montage over het lande lijke leven, de laatste tien jaar, en over het volksleven van vroeger. Alle dranken waren voldoende voorhanden, zodat op het eind van de namiddag tot diep in de nacht op een spe ciaal aangebrachte dansvloer veel pret gemaakt werd. Het orkest «Paul Lens», drie jon gens van Lede, zorgden voor de muzikale omlijsting van het feest Zij hadden een blauwe boerenkiel aangetrokken, kompleet met rode bolletjes zakdoek. De maanden en maanden voorbereidend werk waren door het overweldigend sukses al vlug vergeten. De spanning viel van de schouders van de organisatoren, die een lekkere Zottegemse konden verdragen Zij hadden er veel van verwacht, maar «dat 't zoo neig zou zoan!» had niemand verwacht. Zij waren door het formidabel sukses met stom heid geslagen. Het enige wat we nog te horen kregen, was: nog goed dat we zoiets maar één keer moeten inrichten In derdaad het jaai van het Dorp loopt stilaan ten einde RDV

De Voorpost | 1978 | | pagina 15