KAV-KWB-TENTOONSTELLING PSYCHIATRISCH INSTITUUT SIMILES ZET DE DEUREN OPEN IN 'T APOSTELKEN M00RSELSE TENTOONSTELLING GROEIT UIT TOT VOLTREFFER sejH 4 - 1-9-1978 - De Voorpost Met de bedoeling de mens-van-de-straat informatie te geven over de evolutie die zich momenteel nog voltrekt in de psy chiatrie én om de broodnodige financiële steun te vinden, heeft het psychiatrisch instituut Similes, «Zoete Nood Gods» op 27 augustus een open-deurdag georganiseerd. De inrich ting was volledig ten voordele van de verlaten patiënten van het ziekenhuis. Benevens allerhande attrakties en vermake lijkheden voor groot en klein, werd aandacht besteed aan het tentoonstellen van werken, die door de patiënten der vrije ekspressie werden gekreëerd. Wij praatten met de heer H. De Neef, die ons op een deskun dige wijze de vernieuwingen uitlegde. Hij wees er op dat een psychiatrisch instituut vroeger wel eens versleten werd voor een zothuis Inderdaad: derge lijke instellingen hadden een grote muur en een dikke poort. Alles wat binnen de muren ge beurde, was voor de buiten mens taboe Deze toestand was historisch gegroeid sinds 1850. Nu komt hierin een be langrijke verandering: daarom ook wordt er een open-deurdag voorzien. Men kan nu aan de mensen tonen wat er in een in stituut gebeurt. We hebben er rekening mee gehouden dat de meeste be zoekers niet tot de familiekring van de patiënten behoort. Het grootste aantal bezoekers wa ren nieuwsgierigen, die niets weten van de behandeling en het milieu: zij kwamen op ver kenning. Het was hen mogelijk met patiënten te spreken, een face-to-face-kontakt te leggen. Wij menen dat dit veel meer vruchten zal dragen dan een boek dat men slechts kan le zen: de bezoekers kregen hier de gelegenheid te «beleven» wat een instituut eigenlijk is Het is prettig een persoon die vlak in de buurt woont te horen zeggen: Het is hier nogal wat anders dan vroeger! Inderdaad er is veel veranderd! De patiën ten die in het instituut verblijven zijn echter ook mensen! (van daar de naam similes: het Latijnse woord voor ■gelijke»), uit menselijk aspekt vond men vroeger niet. De mensen werden in een asiel geplaatst, zij waren op op het einde van hun loopbaan als mens, hun toestand was hope loos. Nu kunnen zij opgenomen worden in een ziekenhuis of een centrum, waar zij behan deld worden met het oog op ontslag en reklassering. Naast de medische disciplines krijgen we nu vele andere niet- medische medewerkers en deskundigen die zich het lot van de zieken ter harte nemen. Het doel is eenvoudigweg de sociabiliteitsgraad van de pa tiënten te verhogen. De bewe- gingsterapie is hier één voor beeld van. Hierdoor tracht men via aangepaste motorische oe feningen de dissimetrie in de persoonlijkheid te ondervan gen. Dit blijkt afhankelijk van de noodzaak Dit spel-element werd getoond tijdens de open-deurdag. er was een schifting en een finale van een netbaltornooi Op die manier moeten vijf tot zes personen zich inspannen om voor de groep (kollektief) een bepaald resultaat te bekomen. Wat betreft de ergoterapie. het oefenen van de spieren, moe ten wij een onderscheid maken tussen de arbeids- bezigheids- en préprofessio- nele terapie. Respektievelijk geven zij aangepaste aktivitei- ten. die afhankelijk zijn van de mogelijkheden van een patiënt wasspelden vervaardigen, eti ketten plakken. De deskun dige leiding moet vaststellen of de arbeid aangepast is aan de mentaliteit van de zieke. Om de patiënten zinvol bezig te hou den tijdens een bepaalde vrije tijd, moeten hun interessepun- ten opgezocht worden Buiten de normale dagprogramma's krijgen zij dan een speciale be zigheid. Wij kunnen hier het voorbeeld geven van een dia looggesprek over huishoude lijke zaken of het kreatief- ekspressieve maken van een asbak of een ander gebruiks voorwerp. De préprofessionele terapie wordt uitgevoerd in funktie van enerzijds de voorbereiding van de zieke op de tewerkstelling (via een eigen back-ground) en anderzijds op een soort her scholing: een stikster wordt naar een ander meer passend beroep omgeschoold. De zogenaamde A.D.L.- behandeling vergt hier enige uitleg: hier 'worden zieken verpleegd en opgevoed voor een huis houdelijke taak die ze vroeger met aankonden. In de daginde ling worden alle taken van een huismoeder voorzien, zonder dat de zwaarte van het pro gramma negatief inwerkt op de patiënt. De gezins-cel wordt ambulant opgevangen Men moet aan de familieleden sommige richtlijnen geven, wil len de zieken niet hervallen. De muziekterapie is nieu1" in de psychiatrische behandeling. Zij wordt slechts toegepast sedert een viertal jaren. Hierdoor krij gen de onderzoekers een dui ding naar de kenmerken van de persoonlijkheid van de patiën ten, die niet in de psychologi sche testen naar voren komen. In dit verband werden een kon- sert door de koninklijke harmo nie Sint-Cecilia uit Lede en een volksdansdemonstratie op het programma geplaatst. Naast de psychologische benadering en de maatschappelijke bege leiding is er ook nog een krea- tieve terapie voorzien. In dit verband dienen wij op te merken dat elke mens. wat hij ook doet, uniek en enig is Alle werk is individueel bepaald. Men kan ekspressief zijn met woorden (zingen, toneel) en daden (dansen, kunstenaars schap). Hierdoor worden vele spanningsvelden weggewerkt en de zieken kunnen een in zicht krijgen in hun eigen pro blematiek. Op de tentoonstel- fing van werken der vrije eks pressie konden wij dit vaststel len. Die resultaten konden on mogelijk verkregen worden zonder ernstig te werken. Wij noteerden mooie resultaten van de kantklossers, een enig mooi lacetwerk, geweven kle deren, keramiekwerkjes, naai en pitriet-resultaten, allerlei dieren en heksenpopjes... Het was teveel om op te noe men, maar menigeen stond met verbaasde ogen te staren naar de tentoongestelde kun- staerkjes. De verkoop ervan kwam ten goede aan de patiën ten zelf. De prijzen waren niet buitensporig hoog. Wat betreft de financiële hulp aan de pa tiënten. zal zeker niet moeten geklaagd worden: het restau rant liep geregeld vol. Aan de stand met doorlopende tom bola (altijd prijs) moest de ver antwoordelijke niet teveel uit blazen. Ook het visvangst- kraam kon getuigen van een enorme belangstelling. Ver schillende moeders kregen samen met hun jonge spruiten een goedkope luchtdoop Wij merkten dat er inderdaad vele inspanningen gedaan worden, om enerzijds de zie ken niet van de buitenwereld af te zonderen en anderzijds om ze zo vlug mogelijk te kunnen ontslaan Moge dit lovens waardig initiatief nog veel steun ondervinden van ei- ven van de vriendschap die de beweging samenhoudt en om het streven om de minst bedeelden te helpen benaderen en zo moeilijk naar een oplossing te bren gen. Wij geloven nog altijd, aldus de heer Wellekens, dat ieder mens een kreatief en vrij wezen is. leder van komende jaren in de kantine zal eten, toch bewijst de KAv dat dit niet zo is. In een maatschappij waar men al les kant en klaar kan kopen wordt iedere vorm van akti- viteit gedood. De vereniging is daar echter nog zo zeker niet van! Koken is nog steeds een boeiende bezigheid voor ve len en vele vormen van handvaardigheid kennen een nieuwe bloei. Ook de sport en de voeding worden hier onderzocht. Speciaal dit jaar worden de nadelen van kleurstoffen en plastiek-verpakkingen on derzocht. Wij noteerden in dit ver band Reklame trotseren is kritisch beheersen Eerst kieskeurig, dan pas kopen Koop geen appelen voor citroenen Laat je niet beetnemen Aarzel voor je koopt Mijdt onnodige aankopen Eerst nadenken en dan ko pen. Als men de eerste letters van iedere lijn bekijkt, kan men het woord reklame le zen. Sommige tentoonge stelde zaken werden heel konkreet voorgesteld. Wij zien van de blinddrukstempiel v de vroegere gemeente. Bij hei slot van zijn rede bootl Herwig Van der Borght, als ii ner van het bloemendorp Moorsel, i aan schepen De Maght die de in Be" richters daadwerkelijk bijstond Bt-I een ruiker aan. In de kloosterschool te Moorsel werd de tentoonstelling druk bezocht. Een heel nette en duidelijke eksposit (JM) benadrukken kwam Schepen An nie De Maght aan het woord die de klemtoon legde op het behoud van het eigen leefmilieu en hoopte dat verdere aftakeling achterwege zou blijven Deze tentoonstelling en het nijver en tijdvergend voorbereidend werk noemde ze een initiatief dat, waar andere verenigingen het niet aandurfden, van enkele zeer met de geschiedenis van hun dorp be gane mensen als Herwig Van der Borght. Fred Van Biescn. Frans Fransaer, Ariel Van den Bossche en Marleen en Willy De Meyst. Kwam de aktie -Jaar van het Dorp» te Moorsel moeili jk van de grond, de prestatie die nu werd geleverd is er een met van allure en standing. De begeleidende katalogus, bij de tentoonstelling, een blauwdruk van het rijk Moorsels verleden, zal alle Moorselaars ertoe aanzetten te grasduinen in hun verleden, weer de draad van hun oude volksaard op te pikken, de eigen waardig- bewust en soms rebels boksers volk Dat we ons interesseren hoe Moorsel er vroeger uitzag sluit niet uit dat het heden ons geen belang zouinboezemen. Verle den, heden en toekomst horen sa men op één lijn. Moorsel is er nog goed aan toe, zegt spreker: weinig milieuver- locdcring. er is nog lucht, er zijn nog bossen, er zijn de Faluintjes, de Biezebroeken. de Perrekouter en het wavers vogelreservaat, die samen met de geschiedenis aan re- valorisatie toe zijn. Daartoe die nen o.a. ook de vier geplande wandelingen uitgewerkt door Fred Van Biesen en waarvan een gids te bekomen is. Uit dankbaarheid aan allen die meewerkten aan het tot standko- men van deze tentoonstelling en van de merkwaardige, stijlvolle katalogus (die U om de kosten te rekupereren kan kopen aan 200 F, een enige gelegenheid) werden de eerste honderd exemplaren voor- bo :ht DE TENTOONSTELLING. Liefst met een Londensc dubbc jjn dekker ging hel dan naar het kloo ter waar in de turnzaal merkwaa dige zaken werden gecksposccr Schepen Herman Roels knipte het traditionele lint en Fred V„ Biescn dankte alle mcdcwcrkc en zette hierbij meer sjrcciaal C jze sar Van Driessche in het zonnetj B{j, Spijtig genoeg was de tijdsruim (in( van dc/.c merkwaardige manifc ,ns tatie die Moorsel eer aan doet gens omstandigheden fel ge 1 im teerd in tijd en kan U, als U do f regels leest, het niet meer meem ken. De katalogus kan U zich ed ter nog aanschaffen en bij ieder d 'n^ zinen gevoel heeft voorde histot n' van onze streek zou hij niet mog< inr ontbreken. Wij vonden het een prestatie, er ons wel van bcwu erl welke som werk en tijd erachl irei steekt, en wensen dan ook de cfen ganisatoren van harte geluk hun merkwaardig en gedurfi fe ree prestatie. L. Een vijftal jaren geleden was het bestuur en de vereniging KWB-Mijlbeek gedoemd tot verdwijnen. Dit kwam voorna melijk door het verouderen van de bestuursleden. Door de verminderde belangstelling en samenwerking ging een vroeger bloeiende beweging teloor. Toen de heer Welle kens het voorzitterschap aanvaardde, ging hij dadelijk over tot een verjonging van het bestuur. De vereniging kende weer een groei en werd op heden een grote troep. De voor naamste bezigheid werd een anti-TV-kampagne. Er werden meer en meer scheppende aktiviteiten in gericht waar de leden echt iets aan hebben. Men stelde nooit de vraag «Wilt U lid worden?». Op de kernvergaderingen die elke eerste vrijdag van de maand plaatsvinden in 't Apostelken, werden ver schillende mensen uitge nodigd. leder krijgt het woord. Waar men interesse voor heeft, wordt toegewe zen. Zo wordt er momenteel een wandeltocht voorbe reid. Op de vergadering wordt dan gevraagd wie voor de organisatie zal in staan. De opgegeven perso nen trekken dan volledig «hunne plan» en worden stilaan volwaardige leden die na enkele vergaderingen zelf vragen: «Mogen wij geen lid worden?», Eén van de doelstellingen van de tentoonstelling die vorig week-end in 't Apostelken gehouden werd, is de men sen (die iets wensen te presteren) te kunnen berei ken. Indien een paar kandi daten hun naam opgeven, zal de KBW buitengewoon tevreden zijn! Kamiel Wellekens, voorzit ter van de KWB-Mijlbeek sprek de aanwezigen kort toe. Hij heette in naam van de KAV en de KWB iedereen hartelijk welkom op de ten toonstelling. De beide ver enigingen hebben het nodig geacht, in deze tijd waarin nog weinig mensen tijd hebben tenzij om T.V. te kij ken, het bewegingsleven in het licht te stellen. Hij meende echter niet de pretentie te mogen hebben om te zeggen alles te kun nen tonen. Het ging er al leen om even te laten proe- plaatselijke afdelingen voor het zomerverlof het initia tief neemt om een tentoon stelling uit te werken waarin de werking van de beweging voorgesteld wordt. Tegen het einde van de verlof periode is men er in ge slaagd dit op zeer aantrek kelijke wijze te realiseren. Mevrouw Nijs gaf daarop een korte bespreking van de tentoonstelling zelf. Zij ver noemde de «hete hang ijzers» van grondspekulatie, dokterstarieven, inkomens herverdeling en arbeidssoli- dariteit. Zij meende dat het betreffende opgehangen Hobbytentoonstelling van K.A.V. ons wil uit zichzelf het maksimum halen. Vervol gens verleende de voorzitter het woord aan mevrouw Ma ria Nijs-Verleysen, ver- bondsvoorzitster van de KAV. Zij betoogde: Grote organi satie als KWB en KAV wor den de laatste jaren nogal eens als voorbijgestreefd verklaard. Dat de KAV en de KWB nog springlevend zijn en de hedendaagse mensen aanspreekt, blijkt niet al leen uit de steeds groeiende ledencijfers, maar ook uit een dag als deze, waar we kunnen meemaken dat de - K.W.B. in 't Apostelken (EL) beeld omwille van de recht vaardigheid en de wereldso- lidariteit een toekomst geeft, waarin men bereid zal moeten zijn ook in eigen vlees te snijden. De KAV- werking tekent zich (naar buiten uit) minder radikaal af, maar zou weieens meer schijn dan werkelijkheid kunnen zijn! Een voetpa- denaktie, klinkt vriendelijk, maar vraagt meer en meer aandacht! Verscheidene ty pisch vrouwelijke zaken worden hier naar voren ge bracht. Al zijn vele femi nistische bewegingen er ze ker van dat iedereen in de vernoemen in dit verband de verschillende vormen van handwerken en de kritisch bekeken handelspraktijken. Meer abstrakt werden «gro te» tema's verwerkt: zo bij voorbeeld de wereldsolida- riteit. Dit gedeelte was ver zorgd door de heer Nic Ley- sen, die tijdens zijn reizen doorheen Latijns-Amerika een internationale sotidari- teitskampagne gevoerd heeft. Hij vindt dat dit een aktie is en een teken van de hele kristelijke wereld. Het is een aktie die de ar beiders en de arme boeren in het verre Latijns-Ameri ka, Afrika en Azié daadwer kelijk helpt bij de opbouw en de vorming van de de- mokratische organisaties in dienst van de armen. Het is tegelijk een teken voor een nieuw ontwikkelingsbeleid voor arbeid en het welzijn van alle mensen. Tenslotte werd onze aan dacht gevraagd voor de ver dere werking van de bewe gingen. Op godsdienstig vlak staan de geloofsdagen voor de deur. Maandag 18 en 25 september staan de parochiale geloofdsdagen op het programma, telkens voorafgegaan door konfe- rentie-missen. Het hoofd team van het jaar wordt op 24 november behandeld. Dan gaat er een voorlich- tings- en gespreksavond door rond het nationaal te- ma «De inkomensverdeling en de arbeiderssolidariteit». Dit jaar wordt de aktie g richt op de gemeentelijk! openbare voorzieningen. Volgend jaar vanaf 9 februa- ri worden er weer drie kook-M i vrijdagen ingericht, waar ook de vrouwen de door de ijde mannen samengestelde ren* schotels mogen helpen op eten. ijkel ar I rijg» Het volledige programma jjks kan men bekomen bij de rere heer Gerard Blondeel, Ro- ndt zen weg 26. p d Tenslotte moeten wij toe-ude geven dat wij een beetje ulp overdonderend werden, daar de tentoonstelling een beetje teveel van het goed k bood. Wij kunnen echter chei niet zeggen dat het geen lo venswaardig initiatief was! NAAR DE KAPEL Na deze plechtigheid wandeldetrs' het selekt gezelschap tot aan de aloude Gudulakapel die als sierlijk ex-voto het dorpsplein beheerst. Geen meesterwerken vormt d< reeks schilderijen uit het leven vat deze heilige toch een merkwaardig bezit waarbij enkele wel aan res tauratie toe zijn. Ook dorpsgezich ten, geschriften en boeken deze heilige o.a. door Dom Rene- rius Podcvijn kan men er bekijken De onderschriften van de schilde rijen werden voor de gelegenheid njs opgefrist. nge tns 'log n li! In dc H. Giululakifpel werd één der zeven tenia's uitgewerkt. (JM) In het Moorsels dienstcentrum had verleden zaterdagnamiddag een receptie plaats ter gelegenheid van de opening van de zeker merk- waardiee tentoonstelling onder het motto «Moorsel, Historisch overzicht in zeven tema's». Waarnemend burgemeester Eddie Mon sieur mocht er zijn kollega's - schepenen Anny De Maght en Herman Roels alsmede volksvertegenwoordiger Jan Caudron, nog steeds Moorsels-gebonden, begroeten. Ook raadsleden Oscar Redant, Mw. Van der Borght - Carlé en Robert De Pauw waren aanwezig alsmede Oscar Reyntens, hoofd griffier bij het Verbrekingshof en zoon van de andere Oscar die zorgde voor de geschiedenis van Moorsel. Verder noteerden we er buiten een zeer geïnteresseerd ge zelschap nog prof. dr. Guy Van Oudenhove, Georges de Meule- naere van het Waterkasteel en een afvaardiging van het «groot Kol lege» o.l.v. E.P. Schuermans. Nadat schepen Monsieur gezorgd had voor een welkomstwoord waarbij hij de eigenheid van elke deelgemeente nogmaals wenste te heid te ontdekken en zelfs de «verwaandste Groot-Aalstenaars» er willen van overtuigen dat deze krachtige landelijke levenskern bewaard dient te blijven. Vervolgens kwam motoren bezie ler van het hele gebeuren. Herwig Van der Borght aan het woord. Als laatste der Mohikanen kwam Moorsel dan uiteindelijk toch in aktie. niet met een folkloristische brueghelshow alhoewel hij de fol klore de eigen diepe zin niet wil ontzeggen maar met een «Histo risch overzicht» waarbij geput werd uit de rijke bron van de eigen geschiedenis, geschiedenis die «de Moorselaars gemaakt heeft tot een kpiig, individualistisch, zelf- N

De Voorpost | 1978 | | pagina 4