LEEDSE GEMEENTERAADSLEDEN BIJNA ALLEN UIT VAKANTIE TERUG EEN «MULTAT» IN DE HERDERSEMSE TENTOONSTELLING H0PFEESTEN, MAAR DAN TE P0PERINGE... BRADERIJ OP DE H0GEWEG 10 - 8-9-1978 - De Voorpost Vorige dinsdag, 5 september, kwam de Leedse gemeenteraad voor het eerst samen na een onderbreking van bijna drie maanden, nameliik sedert 13 iuni. Met het rinkelen van de school bel waren de Leedse raadsleden dus opnieuw op de afspraak. Tenminste, bijna allemaal. Want nadat zij de raadszitting vóór de vakantie reeds had gemist, ontbrak ook ditmaal raadslid mevrouw Siau. Burgemeester Gravez rechtvaardigde haar afwezigheid door de raadsleden mede te delen dat mevrouw Siau vorige week vrijdag in het ziekenhuis opgenomen werd als gevolg van een lichte hartaandoening en aldus nog enige tijd afwezig zal blijven. Van de zijde van de oppositie bleven raadsleden De Cuyper en De Deurwaerder afwezig zonder motivatie. Het werd een vrij rustige raads- Het zijn verkeersplaten die zul- zitting ditmaal, in tegenstelling tot de laatste zitting vóór het verlof. De eerste tien punten van het agenda werden als het ware op een drafje afgehan deld. Enige diskussie ontstond erbij de bespreking van de pun ten elf en twaalf, respektievelijk handelend over verbetenngs- werken aan de Seckaertweg en over de vaststelling van een al gemene verkavelingsverorde ning. Ook de resterende vier punten werden vlot afgehan deld. Daarna waren er twee in terpellaties van C.V.P.- fraktieleider meester Ruys- sinck, waarvan de laatste inter pellatie leidde tot een konstruk- tief gesprek over de vervallen windmolen van Impe en het bijna evenzeer vervallen Kas teel van Mesen. Een brokje gemeentefinan- ciën Uit de kennisname van het kasnazicht van het tweede kwartaal, dus opgemaakt einde juni 1978. kwamen wij van schepen van financiën Noël te weten dat de gemeente op dat ogenblik een te verantwoorden vermogen bezat van bijna 52 miljoen. De begrotingen van de kerkfa brieken van Smetlede. Wan- zele en Oordegem. voor hel volgend jaar, werden alle gun stig geadviseerd De dienst jaarrekening 1977 van het Leedse OCMW. liet een batig saldo zien van bijna 5,5 miljoen frank. Deze rekening werd eenparig goedgekeurd. De gemeentelijke premie voor voorhuwelijkssparen werd ge voelig verhoogd. Schepen Noël deelde mede dat totnogtoe per jaar aansluiting een bedrag van 100 fr. werd uitbetaald, met een maximaal bedrag van 800 fr. Dit is een zeer klein bedrag voor mensen die tien tot vijftien jaar aan voorhuwelijkssparen gedaan hebben, aldus de schepen. Hij stelde dus voor om de premie te verhogen en deze vanaf 1 januari 1979 op te trekken tot 200 fr per jaar met een maximumbedrag van 2.000 fr Raadslid Frans Roelandt merkte op dat dit al iets is, maar voegde er terecht aan toe dat dit in feite nog weinig is. Hij vroeg dan ook om volgend jaar opnieuw een verhoging door te voeren Schepen Noël zegde hiermede rekening te zullen houden bij het opmaken van zijn begroting. Als laatste punt op de dagorde stonden er een reeks begrotingswijzigingen. Deze werden allen zonder veel opmerkingen eenparig goed gekeurd. Wel vroeg raadslid De Brouwer om, naast de aankoop van een geluidsmeter voor de politie, ook een snelheidsmeter aan te kopen, omdat heel wat jonge mensen met auto's en moto's de snelheidsbeperkin gen in de gemeente aan hun laars lappen. Op sommige plaatsen hier is het levensge vaarlijk, aldus nog het raadslid. Burgemeester Gravez ging hiermede akkoord en er wer den onmiddellijk kredieten voor deze aankoop op de begroting ingeschreven. Personeelsformatie goedge keurd In haar zitting van 11 april laatstleden keurde de Leedse gemeenteraad de nieuwe per soneelsformatie goed. Nu kon de burgemeester mededelen dat deze formatie ook door de Bestendige Deputatie goedge keurd werd. In één van de vol gende punten werd een gunstig advies gegeven aan de vraag van de kerkfabriek van Oorde gem om grove herstellingswer ken uit te voeren aan de voor gevel van de kerk Deze voor gevel is erg vervallen en brok kelt voortdurend af. Een her stellingsdossier kan dus op- gemaakt worden. 'e raad hechte eenparig zijn goedkeuring aan de aankoop van een leesstoel voor mikro- films ten behoeve van het ka daster. Deze dienst zal in de toekomst definitief overschake len op een mikrofilmsisteem en zal dus zijn oude boeken naar het archief verwijzen Voor het nieuwe sisteem heeft men dus een leesstoel nodig. Deze zal ongeveer 17.000 fr kosten. Eveneens eenparig werd de aankoop goedgekeurd van verkeersplaten en dito palen. len geplaatst worden aan de landbouwwegen die verhard werden en waardoor er dus een inrijverbod zal zijn voor alle voertuigen, behalve voor land bouwvoertuigen, fietsers en aangelanden Deze aankoop zal ongeveer 87.000 fr kosten. Tevens zullen palen aange kocht worden om de aankondi gingsborden van de gemeen ten aan te bevestigen. De aan kondigingsborden zelf worden geschonken door het Gemeen tekrediet. De aankoop van de palen zal ongeveer 61.000 fr kosten. Raadslid Cobbaut in dit verband om ook eens aan de kinderen te denken. In stra ten met beperkte breedte en goede wegbedekking wordt er door vele weggebruikers snel gereden Dit is zeer gevaarlijk voor de kinderen. Raadslid Cobbaut vroeg of er geen mo gelijkheid is om verwittigings borden te plaatsen, om aldus de weggebruikers aan de maximum snelheid te herinne ren. Burgemeester Gravez zegde dit te zullen onderzoe ken. Er werden ook nog vragen gesteld in verband met de ver keersveiligheid in Lede. maar hierop komen we elders terug. Een hoofdstuk openbare werken De gedeeltelijke realisatie van de rooilijn in de Nieuwstraat en in de Reymeersstraat werd eenparig goedgekeurd. Het gaat, aldus burgemeester Gra vez, om het volledig voltooien van twee oude dossiers. Voor de wijk Papegem was er nog steeds geen studie ge maakt voor het algemeen riole ringsplan. Het schepenkollege vroeg de machtiging om een ontwerper aan te stellen om dit plan op te maken. Dan zal voor gans Groot-Lede het riole ringsplan klaar zijn. Alle plan nen bestaan op afzonderlijke plannen per deelgemeente. Er zou tevens één groot plan voor Lede opgemaakt worden, zoals vereist is door het Ministerie om subsidies te kunnen genieten. In het vooruitzicht van de wer ken op de Kouter te Oordegem neen de imvw een ontwerp opgemaakt van de noodzake lijke aanpassing van het water- voorzieningsnet. De werken die hiervoor moeten uitgevoerd worden zijn op 53 586 fr ge raamd. Deze werden eenparig goedgekeurd. Er werd tevens een eenparige goedkeuring gehecht aan een princiepsbesluit voor de ver koop van gemeentelijke gron den in de Steenstraat en de Grote Kapellestraat. Het gaat telkens om kleine stukjes. De aanpalenden zullen door de gemeente aangeschreven worden om uit te maken of zij geïnteresseerd zijn. Heel wat meningsverschillen waren er omtrent de verbete- ringswerken aan de buurtweg nr. 87, namelijk de Speckaert- weg en omtrent de vaststelling van een algemene verkave lingsverordening Wij komen op deze punten elders terug. Er werd ten slotte ook het tracé aanvaard van een verkaveling op de Keiberg. De aanvaarding zal gebeuren op voorwaarde dat de nutsvoorzieningen aan gebracht worden en dat een tweetal stukjes grond mede aan de gemeente overgedra gen worden om eventueel de rooilijn te kunnen doortrekken. Drie leden van de oppositie onthielden zich bij de stem ming Interpellaties. Er waren ten slotte nog twee interpellaties van CVP- fraktieleider meester Ruys- sinck. De eerste interpellatie luidde als volgt: «Wat is de be doeling van het Schepenkol lege met het storten van afval van wegenwerken en afbraak te Wanzele. in het verlengde van de Bredestraat vóór de woningen van de Wanzele- steenweg te Serskamp». Schepen van Openbare Wer ken de Paepe deelde mee dat het de bedoeling is een stock op te slaan om die weg volledig te verharden. Dit gebeurt op verzoek van de landbouwers en van het schepenkollege van Wichelen. Vroeger werd dit steeds onmiddellijk openge- voerd, aldus de schepen, maar sinds enige tijd stockeren wij, om, wanneer er voloende ma teriaal voorhanden is, deze op te voeren. Schepen De Paepe voegde eraan toe dat er op het ogenblik voldoende moet zijn om de weg te verharden en dat hij de stock volgende week zal laten openvoeren. Meester Ruyssinck wees erop dat die afval op de open£« weg ligt en dat dit in tegen£/ is met de wegkode, warvj dit niet gesignaleerd wordt,|s trouwens niet het geval is_ia. ging ten slotte akkoord mei^ J antwoord van schepen |de Paepe op voorwaarde dat_ej stock eerstdaags opengevtL». wordt. ?or De tweede interpellatie lui «Wat zijn de inzichten var Schepenkollege ten aan van de windmolen te Impe werd er ondernomen in band met de klassering. Sr van zaken». 1 Schepen Henderickx woordde uhierop voerig en dit leidde tot een struktief gesprek, zowel de windmolen zelf als ovi bijna evenzeer vervallen teel van Mesen. Wij K hierop in de volgende editii voerig terug. Tijdens de geheime zir - werd het laatste wat GrPel Lede nog restte t'13'' gemeente-onderwijs opg*1- ven. Het was namelijk de u- klassige kleuterschool te (Papl degem. Het ontslag van!in kleuterleidster, per 1 augu#'^e 1978, werd aanvaard. Zij i in dienst in de Vrije Klei school te Oordegem MON D.G. In aanwezigheid van afgevaardigden van afdelingen van het «Werk van de Akker» uit Moorsel, Berlare, Dendermonde en Lebbeke Centrum en Kruis mocht voorzitter Achiel Cayet. niet alleen voorzitter van een der schoonste muziekmaatschap pijen uit de Denderstreek maar ook van de plaatselijke afde ling van «Het Werk van de Akker» («hij heeft de schoonste tuin van Herdersem». hoorde ik iemand fluisteren) de talrijk opgekomen leden (er zijn er voor het ogenblik 108) welkom heten op de zevende editie van deze keurige expo. De datum, nauw samenhan gend met Herdersem-kermis waarvan het een blikvanger is, viel dit jaar eerder ongelukkig urt want ook in Oudegem en Waasmunster greep op het zelfde ogenblik een opening plaats en inspekteur Michiels die traditioneel voor de gele genheidsrede zorgt was naar een kongres in de Bondsrepu bliek Gesticht op 30.03.30 door schoolhoofd Muylaert, vader van de ex-burgemeester An- toine, stelt deze vereniging zich als doel het kweken van mooie bloemen, uitzonderlijke groen ten zowel qua kwaliteit als af metingen en biologisch clean fruit. Voeg daarbij dan het smeden van vriendschaps banden door samenwerken en van elkaar leren en U hebt een juist idee van wat de Herder- semse afdeling in werkelijkheid is. Leden ontvangen daarenbo ven maandelijks een interes sant ledenblad met aange paste tips allerhande, spelen aan elkaar informatie door en laten tweemaal 's jaars hun tuintje keuren. Deskundige keurders nemen dan hierbij als kriteria algemeen uit-zicht, vruchtafwisseling, stand van de vruchten en ziektebestrijding, versiering met bloemen, rein heid en onderhoud. Ook door voordrachten poogt men de le den op peil te houden doch topgebeurtenis blijft uiteraard de jaarlijkse kermistentoonstel- linq. Het wakker bestuur met ere voorzitter Jozef Vinck, voorzit ter Achiel Cayet, ondervoorzit ter Willem Willems, sekretaris Maurits De Sadeleer, pen ningmeester Robert Van der Stockt, organisator van de ten toonstelling raadslid Paul Stockman en bestuursleden Jos Lambrecht, Walter De Cor- te, Gustaaf Arts en Frans De Meyst zorgde weer, op twee jaar van hun vijftigjarig be staan, voor een denderende tentoonstelling waarbij het ac cent werd gelegd op de ver scheidenheid. Al wat tentoon gesteld werd is werk van eigen leden en voorzitter Cayet maakt zich sterk dat praktisch al wat in ons land kweekbaar is aanwezig was op deze expo, artisjokken, pepers en paprika inbegrepen. Raadslid Mejuffer Moens van Herdersem zelf feliciteerde de organisatoren met hun puike realisatie die ze stelde in het kader van de aktie Jaar van het Dorp en opende dan officieel deze tentoonstelling waarna de schuimwijn als heildronk vloei de Een rondgang in deze zaal liet althans een verbluffende in druk na, niet alleen wegens de diversiteit van groenten aller hande, vaak in reuze dimensie, specialiteit van tuinbouwarchi- tekt Paul Stockman. Verder zag men er een «neerhof» in miniatuur en het schild van Herdersem, eveneens in bloe men. Frangois De Meersman toonde er een schilderwerk op planken «De Zanters» en ook voor fontein en waterplanten was gezorgd, dit alles in een feërie van licht en kleur. Na de rondgang werd dan aan tafel geschoven voor een bio logisch maal, een slaatje met allerlei verse, zelfgekweekte groenten, met een snede zelf gebakken (op hout) boeren- orood. Voor de luttele inkom van 25 fr., bedoeld als steun aan de ver eniging, kreeg men dan nog een pot mee naar huis. Eigenaardig van deze expo was wel 'n «mulat», een aard appel langs de ene kant geel wit en langs de andere kant vol ledig rood, een uniek exem plaar. Nadat de tentoonstelling met de kermisdagen veel bezoe kers had mogen ontvangen ging men dan maandagavond over tot de verkoop van al wat er zich in het zaaltje bevond. Veilingmeester Robert be leefde hierbij wel excentrieke toestanden waarbij bvb. ie mand veel geld bood voor de eigen tentoongestelde waar, of tot si rer t Was toch allemaal van de vereniging! Het Verbond der Volkstuinen hield le Herdersem hun jaarlijkse tentoonstelling JM een ander niet minder dan een twintigtal kolen opkocht waarna bleek dat niemand uit dat gezin kolen lustte, of waarbij men el kaar «afriep» louter voor de pret S Sl Jrsk Het oude gezegde «de hop helpt de boer er bovenop» schijnt in de hopstreek Asse-Aalst veel van zijn efficaciteit te hebben verloren. Was vroeger een slecht hopjaar geen ramp, - het volgend jaar zou zulks wel kompenseren en de verstandige boer rekende zijn verdienste niet per jaar maar per periode - tegenwoordig is het vet van de hop af. Dat rooiingspremies door het ministerie worden verstrekt is in derdaad kenschetsend voorde toestand waarin de hopboer zich bevindt. Het streven van de Bonds- 'Baert in de Molenstraat als Te Herdersem kon men o.a. hel Herdersernse wapenschild bewonderen gemaakt door de leden van hel Verhond der Volkstuinen. (JM) republiek naar een monopo- lium op het gebied van hop- produktie schijnt hieraan ook niet vreemd te zijn. Voor échte hopfeesten is het dus in onze streek niet het ogenblik. Vóór enkele jaren plande de Meldertse Kulturele Kring wel een groots hopfeest met een hoppespel doch dit feest viel, niettegenstaande de vele voorbereidingen, letter lijk en figuurlijk in het wa ter. De hopduivel die met de Dorpsfeesten op het Mel dertse dorp prijkte is er nog een tastbaar overblijfsel van. In Asse wordt wel om de vijf jaa» een Hoppestoet ge houden die fantastische bij val kende maar in het Aalsterse zelf is er enkel op Immerzeel een Hopfeest en men kan zich wel afvragen in hoeverre deze festiviteit werkelijk en zichtbaar met hop heeft te maken. "Na de vele tribulaties is de verkiezing van de Hop- prinses te Moorsel ook niet hernieuwd zodat wie een eigenlijk hopfeest wil mee maken daarvoor naar de arv dere hopstreek van ons land, Poperinge, moet. Zelfs de Hopkeuringen te Aalst kregen de laatste tijd minder sukses. Wel kan men nu zondag 10 september in de wandeling ingericht in het kader van het «Jaar van het Dorp» de hoppepluk meemaken, zo wel met de hand bij Roger machinaal, met nota bene de grootste plukmachine bij Walter Van Brempt in de Horingstraat, beide dus op Nievel, de typische hopwijk van Meldert. Poperinge, een levendig stadje in de onge repte Westhoek, is wellicht bij het grote publiek minder gekend. Nochtans ligt het niet zo ver af, met de wagen nauwelijks een halfuurtje, van aan de kust, en loont een bezoek alleszins de moeite. Sinds de fusie met o.a. Wa- tou ligt het met zijn zuid grens tegen Frankrijken vormt het er een toegangs poort tot Frans-Vlaanderen. Het lichtgolvend landschap is er bezaaid met «Hoploch- tingen», velden me een net werk van staken en draden met de geurige, hoog op- rankende hoppeplanten. De streek van Poperinge zorgt voor ruim vier vijfden van de Belgische hoppro- duktie. In dit hoekje van West-Vlaanderen bracht de hop en de pluk van de «hommel» dan ook heelwat folklore en tradities mee. Dit jaar worden terug de driejaarlijkse Hopfeesten» georganiseerd met als be kroning de Hoppestoet op zondag 17 september. Op zaterdag 16 worden de festiviteiten reeds ingezet met een Hommelpap-bier feest in de stedelijke feest zaal «Maeke Blijde» waar de «Alpenjagerkapelle» zorgt voor de nodige stem ming. Op zondag 17 september zorgt de plaatselijke Har monie reeds vanaf 11 uur voor de nodige stemming met een wandelkoncert door de Poperingse straten. Stipt de 15 uur start dan de kleurrijke Hoppestoet met muziekkorpsen, vendel- zwaaiers, ruiters, wagens en groepen allerhande dat de stoet gedurende i£no twee uur kan worden wonderd wordt de G vele Markt herschapen in p «ik klein hommelveld met el ril ken, draden en ranken.Iriati les wordt dan in gereedlïaf f gebracht voor een sden r nende (hoppeplukwedstfn P' Hoppeplukkers uit Frai|)en en uit het eigen land het zich gemakkelijk in plukstoel en laten geduPW0< de dertig minuten de peranken door hun h glijden. Alle bellen moi eraf, men moet plukken «belleken-één» (niet metL v! le trossen) en het komf op aan gedurende de gemeten tijd zoveel mi lijk hoppenbellen in de te verzamelen. Een bel hopweger weegt dan voor één het geplukte ei laureaat wordt uiteraai de bloemen gezet. De Hét ge pefeesten worden dan bten sloten met een reusactfogr£ Hommel papbierfeest »n h Voor groepen zijn er spepcl le arrangementen (èbon 057/33.40.81.) en ook ps Poperingse restaura#' e) stellen, ook voor individp'{ len, op die dag goedkopej" streekgebonden gerecl voor. iegi iel ir, oi msl i h fet kc 1 ou fcrke Naar jaarlijkse traditie ging vorig weekend op de Hogeweg de braderij door. Een initiatief van de plaatselijke Dekenij. Aan dit klassieke gedeelte van de braderij is 's zondags iets speciaals gekoppeld. Dan immers houden de kinderen 'hun' braderij. Met allerlei antikiteiten en afgedankt speelgoed verschijnen zij dan op de stoep tegen luttele prijzen worden de 'oudheden' dan van de hand gedaan. De resterende tijd is voorbehouden voor de winkeliers van de Dekenij Hogeweg. Ondanks de moeite die deze mensen zich getroosten lokt deze braderij toch niet het gewenste publiek. Een van de grote oorzaken is wel het nogal verspreid liggen van de verschillende winkels. Hierdoor kan men geen doorlopend kijk- en showbecld brengen, iets wat velen belet zich naar deze braderij te begeven. Ondanks dat houdt men toch koppig vol. Moge de aanhouder winnen. S-J

De Voorpost | 1978 | | pagina 10