a LIEFDE EN POLITIEK TE ERPE-MERE KERMIS TE NODIG ERPE- BLUSWERKEN ER0NDEGEMSE BL0EMENWIJK VIERT VIERDE MAAL FEEST DUITSE VOLKSKUNSTENAARS TE GASljj BIJ VOLKSDANSGROEP DE LEEUWERIK s TE LEDE 12 - 8-9-1978 - De Voorpost <In de politiek b alles mogelijk, net zoals in de liefde», vertelde schepen Johan De Wolf vorige donderdag op de gemeenteraadszit ting te Erpe-Mere. De man heeft ervaring en kan het dos weten. Daarmee kwam een einde aan een diskussie over de begrotingswijzigingen voor '78. Oppositieleider Van Laethem, die van de studie van de begroting telkens een hobby maakt, had in die optellingen een boekhoudkundige fout ontdekt, die tot hopeloze verwarring leidde. Tot troosten met het vast voornemen dat dergelijke fouten niet meer zullen voorkomen, besliste de gemeenteraad een 'boekhoudingsma chine' aan te kopen. En toch, de grootste aandacht ging naar enkele agendapunten, die in het politieke leven van Erpe-Mere met hartstocht besproken worden. En niet alleen bij de politici zelf: het steenbergprojekt, de uitbreiding van gemeentelijke sportinfrastruktuur en tenslotte een vraag om herziening van het B.P.A. 'station' en 'centrum' te Burst. Stipt te 19u30 opende burge meester Pros De Lat de zitting met 23 raadsleden: Jef Van den Steen kwam even te laat en Paul Van den Broeck miste zijn eerste zitting. Hierdoor kwam Jef Van den Steen voor het eerst in de belangstelling sinds de installa tie van de gemeenteraad, gezien hij anders tot de zgn. zwijgende meerderheid behoort. Voor de boekhouding De raad ging inderdaad eenpa rig akkoord met de vraag van het kollege om een 'boekhoudings- machine' te kopen. De heer Van Laethem vroeg nadere omschrij ving van het soort machine, want «men kan hier principieel een kruiwagen goedkeuren, waar het kollege achteraf met een vliegtuig afkomt». Gezien het hier inderdaad een principe- vraag betreft kon het kollege niet op (le vraag antwoorden. Van Laethem vroeg daarop een geschikt persoon aan te werven om het toestel te bedienen. Begroting Zowel voor de gewone als voor de buitengewone dienst werd aan de raad gevraagd zijn goedkeu ring te hechten aan enkele wijzigingen. Toen de heer Van Laethem hier wees op een technische fout en hierdoor het kollege even in verlegenheid bracht, scoorde hij goede punten bij Jan Publiek, die ditmaal ruim opgekomen was. Toch werd de begroting meer derheid tegen minderheid goed gekeurd. Weer vlot Na een lange begrotingsbespre king kon de afhandeling van de agenda opnieuw vlot verlopen. Nu krijgt de Ommegangstraat te Mere het genoegen van een T.V.-F.M.-uitbreiding. Er wordt een 'hogedrukreiniger voor het ontstoppen van riole ringen' aangekocht'. Het wegentracé ter verwezenlij king van een private verkave- lingsaanvraag van de erven De Troyer-Meuleman te Erpe werd eveneens goedgekeurd. Van Laethem stelde echter als voor waarde dat het B.P.A. alhier daardoor niet geraakt werd en dat de meerkosten ten laste van de verkavelaar zouden komen. De meerderheid stemde hiermee in. De aanleg van riolering te Aaigem wordt uitgebreid naar de Aalststraat en de Hazelstraat. Een ontwerper voor het betref fende plan werd aangesteld. De aflijningsplannen voor de wegen Kerkstraat. Kerkveld- straat te Burst en Kerkveld te Bambrugge werden voorlopig aangenomen. Er zijn verbeteringswerken voor zien aan de Kerkhofbaan te Aaigem; het ontwerp hiervoor kreeg de goedkeuring. En ten slotte is het gemeentebestuur zinnens om de verbindingsweg Burst-Heldergem te verbeteren, en ook de Veldstraat, Slangen- boswegel en de Philipswegel te Burst. Onwettig Er was enige deining in de raadszaal toen schepen De Grave verklaarde dat het kollege Erpe heeft zijn driedaagse kermis achter de rug. Goed en wel, want men wroet zich eelten in de handen omdat het weer zo goed meeviel. Op slag en stoot kregen we zaterdag een frisse zon te zien. De eerste wielerwedstrijd kon ervan genieten. Wonder boven wonder, de zon bleef vier dagen komen. Erpe is gelukkig. Er blijven natuurlijk enkele sporen over, maar «een kermis is een geseling waard». Enorm veel volk kwam op straat en stapte de kroegen binnen. Sommigen hebben het gevecht tegen de alkoholkche frisdranken duidelijk verloren. Boven de drukte uit, valt de groepstentoonstelling van kunstenaars van Erpe-Mere op: initiatiefnemer is het C.S.C. De veeprijskamp van zaterdag is eveneens een opmerkelijke aktiviteit. Groepstentoonstelling Vorige vrijdag had in de bovenzaal van café Elckerlyc de vooropening plaats van een kunsttentoonstelling, ingericht door het C.S.C.-Erpe-Mere. Vijf plaatselijke talenten stelden hun kreaties uit hun vrijetijd ten toon. Vorig jaar had men reeds een dergelijke opzet gerealiseerd en het Vlaams centrum slaagde voortgaan op de ingeslagen weg. «Zolang er liefhebbers-kunste naars op onze gemeente zijn, die hun werken willen laten zien aan het publiek, zal het C.S.C. een dergelijke tentoonstelling opzet ten». Mark Galle gelegenheidstoespraak vol ksvertegen woord iger Sleutels, ee Witte (SJ) er dit jaar in een puike ekspositie in elkaar te boksen met mensen uit eigen streek. Voorzitter Herman Van Delsen kon niet nalaten het aanwezige publiek hierop attent te maken. Maar hij kon niet weten «of het Vlaams centrum zich aan het C.S.C. had geïnspireerd». (Omwille van om standigheden buiten onze wil heeft ons blad aan deze tento in 't Hof ten Dale weinig of geen aandacht besteed. Toch mogen we gelukkig zijn om deze kermisrealisatie van het Vlaams Centrum, dat 94 werken verza melde De publieke belangstel ling aldaar is eveneens erg groot geweest). Ook schepen Johan De Wolf'zinspeelde hierop: «We moeten het C.S.C. gelukwen sen», aldus de schepen en bestuurslid van het C.S.C.. «dat ze de weg effenen om de kunstenaar van Erpe-Mere te ontdekken». Verder gaan Voorzitter Herman Van Delsen verklaarde dat het C.S.C. zal realistisch schilderijtje van de talentrijke Wilfried De Mark Galle toe. Hij herinnerde eraan dat hij ook kunstgeschie denis gestudeerd heeft, hetgeen voor hem een bron van genoegen betekende. Op die manier kwam hij in kontakt met vele kunstenaars in Vlaanderen en nog steeds zoekt hij de kunst over de hele wereld. Zijn prof. had hem destijds geleerd dat men de kunstenaar in zijn eigen Jorp. zijn eigen geboorteplaats moet opzoeken om hem te leren kunnen. Hij noemde de kun stenaar een gelukkig mens •want hij kan uitdrukken wat in hem leeft, terwijl de meerder heid zit te kijken naar wie, naar wat?» Hij verwees tenslotte naar zijn jongste reis door Zuid-Amerika: «In Peru, waar honger, diktatuur en sociale onrechtvaardigheid heerst, be staat er een kunst die wijst op vrijheid, die geen diktatuur verdraagt. Deze kunst is ont staan in een klein dorp van 14.000 inwoners, waar er nu 200.000 samen hokken. Lonkend naar de realisaties aan de wanden sprak hij de hoop uit dat het Erpe-Mere op dezelfde manier kan vergaan. Kunste naars, die elkaar vinden omdat ze de gemeenschappelijke lucht ademen, kunnen gezamelijk een nieuwe school vormen», aldus de volksvertegenwoordiger. Open verklaard Tenslotte kwam schepen Johan De Wolf aan het woord, die het een grote eer achtte deze tentoonstelling voor open te mogen verklaren». Burgemeester Prosper De Lat kwam de tentoonstelling met zijn aanwezigheid vereren. Hij kwam wel even te laat, maar dat lag aan het groot aantal trouw lustigen. hetgeen hem met graag te vergeven werd. weekend. En als we dan nog de aktiviteiten van de komende weken nakijken, mogen we ons aan een druk najaar verwachten. (wh.) in de kwestie van de riolering te Aaigem onwettige praktijken wenste te verhelpen. Men wijst hier op fouten bij het vorig bestuur. Sportinfrastruktuur Schepen Johan De Wolf wijst erop dat er te Erpe-Mere een gebrek aan sportinfrastruktuur bestaat. «Het kollege is zich hiervan terdege bewust en wil eraan verhelpen». Daarom zou het sportterrein aan de Gentse steenweg-Halt ingericht worden. Dit goede voornemen kreeg het fiat van de hele raad. Raadslid Paque vroeg hierbij de schepen of bestaande sportverenigingen op het gemeentebestuur kunnen rekenen voorde verbetering van hun infrastruktuur. De schepen antwoorde dat «de gemeente zal helpen, waar er behoefte be staat». Een tweede luik betreft het basketplein van Erpe-Mere, Kerkstraatje. De raad besliste het plein te laten overdekken. Men zal zich herinneren dat de ploeg dit jaar degradeert naar tweede provinciale afdeling, pre cies omdat het terrein niet overdekt is. Sinds januari '78 heeft het bestuur aan het gemeentebestuur gevraagd het plein te mogen overdekken maar tot nu toe kreeg men hierop geen enkel antwoord. Het plein zeifis eigendom van de gemeente. Steenbergprojekt De raad legde vast welke terrei nen voorbehouden zijn als openbare groenzone voor passie ve rekreatie. Er wordt gevraagd dat de aankoop van deze zone nationaal betoelaagd wordt. Tenslotte wordt er een ontwer per voor hqt centrum aange steld. De heer Van Laethem vroeg een werkgroep op te richten om de plannen voor het multifunktio- neel centrum gezamelijk te bestuderen. Schepen De Wolf gaat akkoord met dit voorstel. B.P.A.'s te Burst Tenslotte vroeg schepen Van Durme de herziening van het Bijzonder Plan van Aanleg «Station» en «Centrum» te Burst. Schepen Van Durme meent dat er aan het station te weinig ruimte voor passieve rekreatie voorzien is. Het groot aantal nieuwe bewoners aldaar kunnen de rekreatiezone best gebruiken, aldus Van Durme. Daarom zou er een gedeelte, bestemd voor woningbouw, groenzone moeten worden. Tegen dit voorstel gaat opposi tieleider Van Laethem scherp te keer. Hij meent dat er voldoende rekreatieruimte voorzien is. dat de betreffende bouwmaatschap pij binnen de kern van nieuwe woningen enkele percelen heeft vrijgelaten om er passieve re kreatie op te richten en dat er op enige afstand een speelterrein wordt aangelegd. Het kollege verwijt de maatschappij nooit een antwoord te krijgen op de vraag naar hun plannen terzake. Vandaar dat het kollege zelf het initiatief wil nemen om stokken in die plannen te steken. Een konflikt met de Intei munale Land van Aalst ook op het niveau van plai wijziging uitgevochten. De heer Van Laethem wij tenslotte op dat deze herzii geen schijn van kans op n tie maakt, gezien er een k< lijk besluit bestaat woonwijk omschrijft. «Hel de eerste keer zijn geschiedenis van Belgié, Van Laethem. Daarop stelt schepen De voor het agendapunt te i gen, zodat men ondertusse eens informatie kan inwi over de plannen van de kommunale. De meerde stemt hiermee in, ook sch Van Durme. Wat het B.P.A.-«Centrum treft, stelt het kollege voo gedeelte dat voorzien was bestuurlijke en semi-bestu ke diensten, te wijzigen woonzone. Ook hiermee k< heer Van Laethem niet aklq gaan en stelde voor ook dit te verdagen. Maar schepe Wolf ging hier niet op in ook de meerderheid niet. Op het centrum te Burst het B.P.A. voorzien dat op< re diensten en financiële ii lingen er een plaatsje kr Dit kadert in de hoop aan enige centrale funktie t< kennen. Tot nu toe is de bouw vi nieuwe gemeenteschool het ge dat hiervan gerealiseei Het gemeentebestuur ach nu voldoende. Reeds vier jaar naeen weet het feestkomitee van de «nieuwe wijk» van Erondegem een degelijk feestprogramma Ineen te boksen. Dit weekend is het weer zover; deze mensen zullen weerom bun handen uit de mouwen steken om iedereen goed te ontvangen. Het programma vertoont veel gelijkenis met dat van vorig jaar. Maar dat zal wel niet de opkomst doen verminderen. Even zien waar we allemaal terecht kunnen. Veel plezier De Erpse bevolking en velen van buiten Erpehebben duidelijk groot genoegen beleefd aan het goede weer tijdens de kermisdagen. Op het dorp was er een enorme drukte waar te nemen. De overvloedige aktivi teiten die ter gelegenheid van de kermis ingericht worden, zijn hieraan natuurlijk niet vreemd. Drie wielerwedstrijden sieren de spelen en de bruisende kroegen zorgen voor het brood van de herbergiers. Menig kermisgan- ger dacht een gevecht met het gele gerstenat aan te kunnen maar moest zich noodgedwon gen bij de overmacht neerleg gen. KSA-Erpe maakte, zoals vorig jaar, een deugd voor eigen zaak een bier tent aan de Roosevelt- laan lokte heel veel sympatisan- ten. Nog niet ten einde Tenslotte zal men te Erpe nu even rust nemen om volgende week de laatste schijf rond te maken: het biljarttornooi tussen Elckerlyc en het voetballokaal Oranja krijgt dan zijn beslag. De eerste ronde is afgelopen. Niet alles De drukke aktiviteit van de kermis kunnen we vanzelfspre kend niet alle maal volgen. De veeprijskamp op zaterdag en het kaatstornooi. dat vorige zondag zijn finale doorspartelde, zijn de voornaamste aktiviteiten waar van onze lezers foto's krijgen. Buiten Erpe: Johan Verminnen Zaterdagavond had in Bam brugge het optreden plaats van één der grootste kleinkunstma- niakken in Vlaanderen: Johan Verminnen. Jeugdhuis Horra en KSA-Burst en Chiro-Bambrug- ge zagen met genoegen dat hun initiatief ook veel volk trok. Vooral de jeugdige kant dan. Enkele «oudere» toeschouwers en muziekgenieters vroegen zich af of ze wel welkom waren. Johan Verminnen en zijn groep hebben hier opnieuw bewezen dat ze steengoed zijn en altijd blijven evolueren. Eind dit jaar komt er een nieuwe plaat op de markt. Bambrugge kon even snoepen van de nieuwe produk- ten. die hierop zullen geperst worden. Te Burst anderzijds ging vorig weekend een nieuwe jongeren- kroeg open met het optreden van de punkgroep 'Thor'. Zo te zien. een erg druk Op vrijdag 8 september kunnen de beiotters 2.000 fr. verdienen. Inleg is 30 fr. Wie kan bakschieten, wordt verwacht om mee te dingen naar één der 50 te winnen kippen. Er wordt ge speeld per 5 en inleg is 25 fr. Bakschieting en belotting star ten om 20 uur. Zaterdag 9 september start de grote voettocht door de streek. Zoals vorig jaar verwacht men jongen oud. Voor deze aktiviteit kreeg het wijkkomitee de hulp van VTB-VAB. Wie graag wandelt en daarbij tkig een prijsje in de wacht wil slept j zal deze gelegenheid zeker niet voorbij laten gaan. Vertrek om 14 uur. Te 20 uur is er groot bal met Inge Summerland en The Sonor Band. Je kan er in voor 60 fr. Fanklub-leden van voornoemde formatie betalen slechts 50 fr. Plezier is die avond verzekerd. «Loals elk jaar zal die avond de verkiezing doorgaan van de wijkburgemeester. Oscar Nee- tens zal wel terug zijn uiterste best doen om. indien er tegen kandidaten durven opdagen, de verkiezingsstrijd te winnen. Reeds vanaf het begin van de wijkfeesten is hij geliefd burge meester van «zijn» wijk t'Cauter. Wie dan reeds uitgeslapen is kan Chiro De Belhamel van Eronde- gem-Ottergem om 10 uur 's zondags zien vertrekken voor een wereldrecordpoging «Haasje-over». Ze zullen probe ren 30 kilometer af te leggen die dag. Dat is vier kilometer meer dan het huidige record. Toon Clompen, Patrick Troffaes, Toon De Windt. Will De Windt. Ben De Keyzer, Luk De Smet. Peter Baeyens en een para-com mando uit Diest zijn reeds enkele weken aan het trainen om het er goed van af te brengen. Er is een parcours uitgestippeld van 800 meter lengte. Om de 8 meter moet er een «haasje» staan. En voor de rest is het kinderspel maar dan véél moeilijker. Ge rechtsdeurwaarder Jan Wie- meersch uit Aalst zal de wettelijke kontrole toepassen. Aan de Chirojongens om het nóg beter te doen dan vorig jaar. Vertrek: in de nieuwe wijk, aankomst: in zaal Claudia. Om 15 "uur kunnen de aller kleinsten terecht voor eei middag poppenkast. Vo< frankskes kunnen ze de avonturen van Jan Klaas k bekijken. En s' avonds om half acht weerom groot bal met The Juniors. Om 22 uur wordt <j grote tombola getrokken daarmee is de kous af. Zoals elk jaar wordt er teru massa volk verwacht. De tent waar alles doorging nauwelijks groot genoeg. jaar echter zullen alle bij aktiviteiten doorgaan in Claudia, op het dorp te Ei gem. Er dient geweten di de afgelopen dagen gevecht met de tijd voei deze zaal in orde te inderdaad, de wijkfeesten door in een spiksplintei zaal Claudia. Kom je ook zien' Mark Vani ve I Ier Een maand geleden organiseerde de Leedse volksdansgroep De Leeuwerik een Franse volksdanshappening met als gas ten de volkskunstgroep «Les Joyeux Vendéens» uit Le Bou- père. Het was een zeer geslaagd initiatief, een voltreffer zoals men dat pleegt te noemen. Doch deze Leedse aktieve volks kunstgroep laat 't niet bij dit ene sukses. Tijdens 't week einde van 15, 16 en 17 september zullen een berbroede- rinsfeest aangaan met een Duitse volkskunstgroep uit Schlitz, DRIE DAGEN Deze Duitse volkskunstenaars uit Schlitz zullen drie dagen in Lede verblijven. Zij komen in to taal met 40 mensen naar hier. Zij komen toe op het dorpsplein op vrijdag 15 september tegen 22 uur. Vandaar gaan zij naar het jeugdhuis waar de beide volksdansgroepen nader k^fi- nis zullen maken en waar de Duitse gasten tevens hun gast gezin zullen kunnen begroeten Gezien het grote aantal bezoe kers. is men nog volop naar gastgezinnen aan het zoeken en kandidaten kunnen steeds kontakt opnemen met de ver antwoordelijke van de Leedse groep, Luk Rasschaert. Op zaterdag 16 september worden de Duitse gasten en de organisatoren om 10 uur op het gemeentehuis ontvangen Ho pelijk schenkt men dan geen. Duitse wijn, maar biedt men de Duitse gasten een typisch Bel gisch pintje aan! in oe namiddag is er dan een bezoek gepland aan de Abdij van Affligem en tegen 18 uur gebruikt men het avondeten in jeugdhuis Leeuwerik. 's Avonds vindt er daar dan een voorstelling plaats, verzorgd door de Duitse groep uit Schlitz en de home-groep De Leeuwe rik. Daarna is er dan een volks- dansbal. 's Anderendaags, zondag 17 september, is er in de voormid dag een eucharistieviering en om 11 uur moeten de Duitse en Leedse volksdansers reeds te Geraardsbergen zijn voor een ontvangst aldaar. Beide groe pen zijn daar immers te gast op het Oogstfeest dat aldaar ge organiseerd wordt ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de plaatselijke volksdans groep Die Borne. Om 18 uur vertrekken de Duitse gasten dan opnieuw naar hun heimat EIGEN GROEP UITBOUWEN Deze internationale kontakten worden dan gebruikt om de ei gen groep op een zeer dege lijke manier verder uit te bou wen. Met een paar mensen is men reeds enkele weken bezig om een passend ontwerp te maken voor de kledij. Het moet iets typisch volks uit de streek van Lede zijn, maar men wil er ook iets van deze tijd inleggen, en daar zal men het dan zoe ken in de bloemen- en rozen- kweek uit onze streek Maar de volksdansgroep De Leeuwerik gaat niet alleen zijn klederdracht aanpassen, men wil ook de groep muzikaal gaan uitbouwen Er zijn reeds een drietal muzikanten aangetrok ken en men zoekt nu nog naar enkele mensen die een viool, een bas. een akkordeon, een dwarsfluit en een klarinet kun nen en willen bespelen, om al dus een evenwichtige muzikale begeleidingsgroep te vormen. In de thuishaven, het jeugdhuis Leeuwerik zelf. heeft men te vens een info-bord opgehan gen waarop allerlei nieuwtjes over de snel evoluerende groep terecht komen. Maar ondanks de hierboven opgesomde aktiviteiten en de internationale kontakten, ver liest men bij de Leeuwerik niet het eigenlijke en oorsprt lijke doel uit het oog, nai JTf het beoefenen van de dans. Er wordt opnieuw lijks geoefend en mense geïnteresseerd zijn om groep aan te sluiten ku steeds kontakt opnemer de voorzitter, de heer Luk schaert. Tevens is de groep van op het Landelijk Oogstfeest in de Norberl oMi; wan Tnnnnrln an H Df( abdij van Tongerlo en d mende zondag iu sepier Terwijl, zoals reeds veri de groep ook zal optrede zondag 17 september o oogstfeest te Geraardsbe Mon In l

De Voorpost | 1978 | | pagina 12