PEDILUX OORDEGEMSE KLAPRROOSJES SCHEREN KAMPIOENENTOPPEN MET TEAMS MET OPEN OOG OP WEG EEN AKTIE VOOR EN DOOR DE JEUGD KERMISPROGRAMMA VAN WANZELE LEEDSE SOCIO-KULTURELE RAAD HOUDT STATUTAIRE VERGADERING TUUR DE RIJBEL: EEN ERKEND KUNSTENAAR WOONERVEN EN SPEELSTRATEN JEUGDHUIS LEEUWERIK START MET EEN PRESTIGIEUS FILMPROGRAMMA SMETLEDE STAPTE OP DE KERMISMOLEN KERKSTRAAT 18, AALST i De Voorpost - 8-9-1978 - 13 plai Het majorettenkorps De Klaproosjes van de Oordegemse harmonie St-Martinus heeft opnieuw een drukke, maar vooral suksesvolle periode achter de rug. Aan de teamkampioen schappen twirling namen zij met zes teams deel en alle zes de teams slaagden er eveneens in de Belgische kampioenentitel te veroveren in hun respektieve kategorieën. Alles laat dus veronderstellen dat het korps van St-Martinus Oordegem hun topjaar 1977, dit jaar ruim zullen overtreffen. Op zondag 27 augustus von- gedurende die dag toegekend den te Everberg de Belgische kampioenschappen plaats voor teams vanaf 5 leden. Bij de teams met zes behaalden de Klaproosjes de kampioensti tel met de hoogste skore die werd, namelijk met 87,9%. Van het suksesteam maakten deel uit: Karine Bockstaele, Gerda Moens, Rita Brondeel, Marina Brondeel, Conny De Bruycker Kristel Bauwens. Het tweede team uit Oordegem. bestaande uit acht leden, ging in zijn kategorie eveneens met de kampioensbloemen lopen. Dit team behaalde de titel met 80,5%. Van dit kampioenen team maakten deel uit: Lieve De Coensel, Hilde De Coensel, Sabine Van Santé, Martine Van Liedekerke, Christine Van Langenhove, Karine Bauwens, Karine De Bruycker en Martine Van Leuven. Nadien verzorgde het Oorde gemse korps ook nog de show avond in de tent. Zij brachten een groot gedeelte van hun ge slaagde muziekavond van voor enkele maanden. Organisato ren en toeschouwers waren hierover ten zeerste in de wol ken. Op zondag 3 september vond dan 't tweede luik van de Bel gische teamkampioenschap pen plaats te Lier. Daar streden teams van twee, drie en vier majoretten voor de titel. Bij de trio's in de kategorie ju- De Koning Boudewijnstichting voert sinds haar ontstaan (het 25-jarig ambtsjubileum van de vorst) akties voor een hoger welzijn van onze bevolking. Ook haar jongste initatief, waarbij ze speciaal de jongeren tussen 10 en 15 jaar betrekt, kadert in deze intentie. Met open oog op weg... een aktie voor en door de jeugd Deze aktie stelt zich tot doel de jongeren aan te zetten meer bewust te leven in de hun om ringende wereld. Om aan de aktie deel te nemen dient een groep jongeren (jongens en-of meisjes van 10 tot 15 jaar) een gemeenschappelijk milieu- observatiedossier in te leveren dat een voorstel tot aktie om vat. Het dossier en de aktie worden toegespitst op een milieuas- pekt uit de onmiddellijke leef wereld van de groep: in en om de school, de jeugdklub, op straat, in de buurt enz. Deze maand zullen de scholen, jeugdverenigingen, jeugd- klubs, buurtkomitésuitge breide suggesties en richtlijnen in dat verband toegestuurd krij gen. Ze kunnen ook aange vraagd worden op het Sekreta- riaat van de Stichting. Een reeks dossiers-akties zul len op diverse manieren wor den beloond. In elk geval wor den alle observaties, wensen, suggesties en aktievoorstellen in een syntesedokument door de Stichting uitgegeven n.a.v. het Jaar van het Kind in 1979. De nadruk wordt erop gelegd dat de aktie geen wedstrijd is, wel een middel om alle jonge ren van dezelfde leeftijdsgroep op aktieve manier tot meer mi lieubewust denken en ageren aan te zetten. In het kort Het milieu-observatiedossier is groepswerk, geïllustreerd (fo to's, dia's, audiovisueel,...) staat in betrekking tot een mi- lieuaspekt van de onmiddellijke leefwereld van de groep. Het moet een duidelijke probleem stelling en beschrijving inhou den en moet uiteraard informe rend zijn voor een buitenstaan der. De aktie is: realistisch en haal baar op niveau van de groep. Met bescheiden middelen rea liseerbaar door de ganse groep en moet gericht zijn op het ge observeerde en beschreven milieuaspekt uiteraard. Hoe en wanneer deelnemen ledereen kan op een eenvou dige persoonlijke aanvraag deelnemen aan deze aktie. Be langrijk zijn evenwel steeds de richtlijnen en suggesties, waarover hoger reeds sprake. «Met open oog op weg» loopt over het schooljaar 1978-1979, vanaf september. Het observa tiedossier wordt ingeleverd vóór 15 februari 1979 op het Sekretariaat van de Stichting. De aktie kan gevoerd worden vanaf september; toch wordt gesuggereerd de tweede pe riode van het schooljaar, vanaf 15 februari te reserveren hier voor. Pers, radio en televisie zullen ruime ruchtbaarheid geven aan dit initiatief, en tevens de resul taten van deze groots opge vatte aktie belichten! Verdere inlichtingen: Sekreta riaat, Koning Boudewijnstich ting, Pachecolaan 44, 1000 Brussel. (02-219.30.70 toestellen 1519 en 1526). <p<fl mores behaalde het Oorde gemse Klaproosjesteam de ti tel met de hoogste skore tijdens de kampioenschappen toege kend. Zij kregen 87% van de jury bestaande uit vier Ameri kaanse twirlingspecialisten. Het kampioenenteam bestond uit Karine Bockstaele, Gerda Moens en Rita Brondeel. Bij de kwartetten namen de Klaproos jes deel in de drie kategorieën en gingen daar telkens met de titel aan de haal. Voor hun op treden bij de miniemen kregen Karine Bauwens, Anja De Moor, A. De Coensel en Sonja Van den Eeckhout van de jury 81,8%, wat goed was voor de Belgische titel. Met 81% werd bij de juniores het team be staande uit Marina Brondeel, Kristel Bauwens, Hilde De Coensel en Martine Van Leu ven Belgische kampioen. Het senioresteam van de Klaproos jes, bestaande uit Conny De Bruycker, Christine Bockstae le, Christine Van Langenhove en Karine De Bruycker, be haalde de titel met 82,5%. Bij de twee gelegenheden wa ren de majoretten vergezeld van twee autobussen, vol met supporters. Begrijpelijkerwijze kon de dolle vreugde achteraf niet op. Er werd duchtig gevierd op de kampioenentitels. Nu wordt het uitkijken naar de prestatie van het miniemen Klaproosje Anja De Moor op de individuele Belgische kampi oenschappen te leper op za terdag 16 september. MON D G. Dit weekeinde gaat de deelgemeente Wanzele zijn traditionele jaarlijkse septemberkermis vieren. Het programma ziet er als volgt uit: ZATERDAG 9 SEPTEMBER Jaarlijkse monsterduivenvlucht uit Noyon in «Duivenlokaal» bij O. Baeyens - gewaarborgd 100.000 F - 1500 F gratis prijzen verleend door het gemeentebestuur voor de Wanzeelse liefheb bers. 15.30 u.: Wipschieting in ca'fe -Roodkapje» - gratis 1.500 F 20 u.: lichting der spaarkassen in kafees Roodkapje en Duivenlo kaal. Vanaf 19 u.:wandelconcert door de muziekmaatschappij «Kunst veredeld» Wichelen. ZONDAG 10 SEPTEMBER 10 en 15 uur: voetbal-kompetitiewedstrijden met Sparta Wan zele. 15 u.: tweede tennistornooi - finale: enkel- en dubbelspel - terrein Ommegangweg. MAANDAG 11 SEPTEMBER 9 u.: Dienst van de overleden parochianen, daarna traditioneel bezoek aan het kerkhof. 13 u.. mosselen met brood te verkrijgen in kafee Duivenlokaal 15.30 u.: Jaarlijkse gerrebolling per koppel in kafee Duivenlo kaal. 20 u.: Kermistombola in kafee De Kring. Opendeurdag der gemeentelijke brandweer Vanaf 9.30 u.: tentoonstelling in de lokalen van de gemeente school. Om 20.30 u. brandweeroefeningen op het speelplein - tijdens de avond doorlopend diavoorstellingen. DINSDAG 12 SEPTEMBER 10 u.: Kleinvee-jaarmarkt. 13 u.: Mosselen met brood te bekomen in kafee Duivenlokaal. 15 u.: Wielerwedstrijd voor internationale liefhebbers. 51" Grote Prijs garage Verdonck met medewerking van het gemeentebe stuur en het Sportkomitée. Inschrijving in kaféeDe Kring aan komst op het Dorp - vertrek en prijsdeling in kafée Duivenlokaal Gedurende de kermisdagen diskobar in kafee Roodkampjc. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Kermiskaarting belotten in kafée De Kring - 1000 F gratis. ZONDAG 1 OKTOBER 15 uur: derde grote propagandaveldloop, ingericht door de Atle- tiekklub van Wanzele met medewerking van Vlierzele Sportief en het gemeentebestuur - terrein Sport en Speelplein. Molen straat. Vorig week-end hadden wij de gelegenheid het werk van Tuur De Rijbel te bekijken in de jongensschool te Oordegem. De naam van deze kunstschilder zal velen vertrouwd in de oren klinken. Hij stelt geregeld tentoon in Antwerpen, Gent, Brus sel en Dendermonde. Af en toe houdt hij een gelegenheids- ekspositie zoals nu te Oordegem De kunstenaar werd op 18 fe- bleemloos kan genieten. Hij *8- Volgende maandag, 11 september gaat om 20 uur in het Kultu- U'1 reel Centrum de statutaire Vergadering door van de algemene raad van de Socio-Kulturele Raad van Lede. Op het agenda van de avond afgevaardigden van de vereoi- staat. na het welkomstwoord van voorzitter Roger Quintijn, het verslag over de werking van de Socio-Kulturele Raad se dert zijn oprichting op 21 ja nuari van dit jaar. Er zal tevens toelichting gegeven worden in an J, verband met het publiceren van een maandelijkse kulturele ka lender. Ook zal er een voorstel van subsidiëringsstelsel aan de gingen bekend gemaakt wor den. Dit voorstel is uitgewerkt geworden door het uitvoerend komitee van de Raad. Het is dan de bedoeling dat de afge vaardigden dit voorstel in hun vereniging ter diskussie voor leggen en twee weken later de opmerkingen opnieuw aan het uitvoerend komitee van de raad voorleggen. Hieruit zal dan een definitief advies worden opge steld, dat aan 't schepenkol lege zal overhandigd worden Alvorens de algemene statu taire vergadering aanvangt, zullen het Uitvoerend komitee en de Erkenningskommissie samenkomen om te beslissen over de toetreding van een nieuw lid, namelijk de Wan zeelse kineastenvereniging. Dit zou dan het 52ste lid wor den van de Socio-Kulturele Raad. MON D.G. Sinds minister Chabert op 23 juni van dit jaar een K.B. liet uitvaardigen betreffende «woonerven» kan het juridisch: de woonerven. In Aalst heeft men daar inderdaad niet zitten wachten. Al lang ervoor werkte werkgroep Vies Oilst haar plan uit om van de Sint-Kamielstraat een woonerf te maken en ook Openbare Werken sprong op de wagen. Er komen trouwens nog andere «speelstraten» van die straten waar mensen weer voorrang krijgen op au to's. 't Nieuwste voorstel is trouwens van de Capucijnen- laan een woondreef te maken. Daar willen we't hier echter nog niet over hebben. Wel mag de schijnwerper op het «Berich- tenblad» van het centrum voor Rekreatief Werk vzw (Jeugd dienst van de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen). >ert 'n ^un iun't'jdschr'ft van dit iaar 1 d brengt dat blad uitstekende in- formatie zowel over «wooner ven» als de noodoplossing Omtrent Woonerven vind je er het Koninklijk Besluit van 23- 6-1978, het Ministerieel Besluit en het Ministerieel rondschrij ven van diezelfde datum. Inte ressante literatuur voor geïnte resseerde mensen. Wat de speelstraten betreft vind je naast 'n visie omtrent dat fenomeen, ook 'n dossier van pogingen in diverse ge meenten (Elsene. Halle. Schil de. Huldenberg, Pepingen, Overijse, Glabbeek) tot oprich ting van zulke speelstraten. Samengebracht zijn dat leer rijke ervaringen. Stippen we nog aan dat door het CRW twee woonerfdos siers samengesteld werden. Deze bevatten de in hun Be- richtenblad regelmatig gepu bliceerde teksten. Te bestellen voor 125 fr. Er is ook een tentoonstelling over woonerven die door het CRW op eenvoudige vraag kan geleverd en begeleid worden. Eveneens zijn er folders be schikbaar waarin de essentie van de tentoonstelling weerge geven wordt. Dus bij het CRW verkrijgbaar: een hoop materiaal omtrent woonerven en speelstraten. Adres: Troonstraat 125, 1050 Brussel. (Pd) bruari '27 te Lebbeke geboren De onderwijzer van het ze vende studiejaar, de heer Jules Keppens. merkte dat Tuur een gave had voor tekenen en schilderen. Hij was het die zijn leerling de kunst leerde zien en Tuurkes aandacht trok op het schone in de natuur. Tuur De Rijbel kreeg zijn verdere oplei ding aan de akaderr\ie voor schone kunsten te Dender monde en later aan de Aals- terse akademie, gevolgd door zijn grafische studies aan de Kareis Vakschool te Gent. Reeds tijdens zijn opleiding was hij verliefd op «zijn» Schel- destreek, ten oosten van Den dermonde. Het is een sttreek die zeer rijk is aan natuur schoon en waar men verschil lende schilderachtige hoekjes kan vinden. Tuur weet de schoonheid van de omgeving op treffende wijze te doen overkomen, zodat men pro- slaagt er in de meest typissche zichten te ontdekken en ze te verwerken op een persoonlijke manier. Veel gegevens heeft hij niet nodig om een geheel op te bouwen een bocht van de stroom, een groep knotwilgen of gewoonweg een rijtje huizen leiden tot een geslaagd werk. Natuurlijk ontbreekt ook Vlas senbroek niet, het kunste naarsdorpje bij uitstek voor de streek van Dendermonde. Men vindt het herhaaldelijk terug in zijn werken. Tuur brengt al zijn onderwer pen naar voren in de vier sei zoenen. Hij heeft echter een duidelijke voorkeur voor het na jaar, wanneer de bomen er kaal bijstaan en hun takken zich gril lig en donker aftekenen. Zijn sneeuwlandschappen krijgen een troosteloos uitzicht, maar blijven stemmingsvol. Zijn werk heeft ook de verdien ste oprecht en eerlijk te zijn. Het wordt gediend door een dege lijke technische vaardigheid en door zijn onderwerpen, die het publiek aanspreken. Er is wel een evolutie in Tuurs werken weer te vinden hij is zeker soberder geworden in het gebruik van pikturale mid delen Indien men een reeks besneeuwde daken bekijkt, denkt men onwillekeurig aan een Albert Saverijs. In de loop der jaren kwam Tuur De Rijbel er toe andere onder werpen te kiezen. De zee kwam aan de beurt, zelfs por tretten en naakten worden door de kunstenaar op doek ge bracht. Deze werken kregen wij te Oordegem echter niet te zien. In zijn inleidend woord zei de Brusselse kunstadviseur Dirk Tienpont, dat de warmte uitstra ling van het werk te vergelijken was met het karakter van de kunstenaar. Dit hqeft inder daad een warme, gevoelige en sociale tendens. Hoewel kun stenaars vaak als asociaal be schreven worden, menen wij dat dit niet van toepassing is op Tuur De Rijbel. Hij geeft iedere zaterdag en zondag gratis les aan beginnende kunstenaars in zijn jeugdatelier te Buggen- hout. Wij vonden het bijzonder fijn dat de inrichters en de kunste naar zoveel geïnteresseerden mochten verwelkomen. Heel wat prominenten, de heer bur gemeester Gravez, schepen Hendrickx en een voltallig schepenkollege betoonden hun belangstelling. Zelfs de nieuwe pastoor van Oordegem was op het appel. Het spreekt dan ook vanzelf dat veel van de echt verrassende produkten met hun streekgebonden hoek jes de eerste avond reeds ver kocht waren. Een laatste bij zonderheid kwamen wij toeval lig aan de weetTuur De Rijbel schildert niet op een ezel. Om zijn palletstreken meer kracht bij te kunnen zetten, legt hij zijn doek op de grond. Wij vermoe den dat het echter zeer ver moeiend moet zijn op die wijze urenlang op de knieën te moe ten zitten. Maar, lacht Tuur. als ik na twee. drie uur zie dat mijn lucht gelukt is. weet ik dat alles gelukt is Atelier Koude Haard 32 9360 Buggenhout Inderdaad, volgende zondag 9 september start in jeugdhuis Leeuwerik te Lede de eerste film van een reeks van negen prenten, op de koop toe alle met ronkende titels. Het wordt werkelijk een prestigieus filmseizoen in jeugdhuis Leeuwerik. Speciaal is ook wel de manier waarop het filmprogramma ontstaan is. De maand september is traditioneel de kermismaand bij uit- stek. Ook in Groot-Lede wordt er meer dan duchtig gekermist. Vorig weekeinde was dat het geval in de deelgemeente Smet- lede. Een dorp dat steeds zeer bekend staat om zijn intensief gemeenschapsleven. De weinige herbergen die er nog zijn t~- draaien dagelijks op volle toeren. Tijdens de kermisdagen m!komt er dan nog versterking van de kant van twee zalen. In het W Veerleheem was het de thuisvereniging Chirogroep Veerle die gedurende de drie dagen voor kermissfeer zorgde. Wat W verderop in de zaai St.-Jozef zette de plaatselijk voetbalploeg Y P-C. Smetlede het nieuwe voetbalseizoen suksesrijk in op de dansvloer. Drie dagen lang werden de voetbalbenen losge gooid. De kermis werd evenwel offici éél geopend 's zaterdags om 17 uur Het was de Koninklijke I Harmonie St.-Martinus uit Oor- I degem die zijn buren veraastt oponthoud om de kelen te sme ren Kermissfeer uit de oude doos was er 's avonds meer dan te over en dit ter gelegenheid van «Onder den toren». De be- stuurslui hadden er immers voor gezorgd dat de talrijke aanwezigen zich volop konden vermaken met gezelschaps spelen allerhande. Er werd duchtig met de stuivers naar de pitjesbak gegooid, de kaarters bonkten vurig op de kaarttafels, de roos van de vogelpik kreeg het hard te verduren, korlom de kermisvierders waren in volle zwier. 's Zondags hadden de sche penen Roger De Paepe en Ju les Henderickx hun grote prijs. Het was een wielerkoers voor liefhebbers BWB, ingericht r 3viii die Zijn buren vergaste uvci dl Uil ici yeicyeimeiu van iienicuucis dvvd, niyei 11,111 l[ op een enige muzikale wande- de uitbetaling der spaargelden door de plaatselijke wielerver- 'm9 doorheen het dorp, met aan de leden van de «Spa- eniaina De Zwaluwvrienden, hier en daar een relatief kort aan de leden van de «Spa rende Vrienden» in hun lokaal eniging De Zwaluwvrienden, met inschrijving, start, aan- Op het einde van vorig filmsei zoen. heeft men bij de jeugdige filmliefhebbers een enquête georganiseerd. Uit een gamma van 22 films, waarin alle genres vertegenwoordigd waren, wer den door de leden een 10-tal komst en' prijsdeling op het Oud-Smetlede in hun lokaal De Zwaluw. Het werd een sukses zowel kwa publieke belangstel ling als kwa sportieve waarde. Ondertussen konden op het dorpsplein de kinderen hun hartjes duchtig ophalen op de kermismolen en de dito kraampjes Dit terwijl hun vaders en moe: ders in de herbergen hun laat ste vakantiezorgen wegspoe len. De echte Smetleedse kermis sfeer was er dan op maandag. Traditioneel werd deze dag in gezet met de mis voor de over leden parochianen Daarna draaiden de tapkasten opnieuw op volle toeren tot in de kleine uurtjes. MON D.G. films aangeduid. Hieruit wer den dan de negen meest ge vraagde prenten genomen om het filmseizoen 1978-79 op te luisteren. Ergens wel een demokratische manier om een programma op te stellen, zodat ieders gading er enigszins wel bij zit. Voor de echte filmliefhebbers is er dan nog een zeer interessant ekstraatje in de vorm van een filmabonnement. Per film be draagt de kijkprijs voor een jeugdhuislid 50 fren voor een niet-jeugdhuislid 60 fr. Voor een abonnement voor het ganse filmseizoen (dus negen films) betaal je slechts 360 fr. Echt een buitenkansje voor de cinéfiel Ten slotte herinneren wij nog even de data en de titels van de films. Zondag 9-9. The Sting Zondag 8-10 West Side Story. Zpndag 5-11. The Pink Panther Zondag 3-12: Taxi Driver Zondag 7-1: Goldfinger Zondaq 4-2 The bridge over the river Kwai Zondag 11 -3One flew over the cuckoo's nest Zondag 1-4: For a few dol lars more Zondag 6-5: Jaws In een dergelijk programma moet iedereen zeker zijn ga ding kunnen vinden. Het is dan ook praktisch zeker dat het filmseizoen in jeugdhuis Leeu werik opnieuw een voltreffer wordt. MON D.G. GEEFT MEER KOMFORT rÜJ AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende t 1 breedten Voetverzorging f |C Steunzolen 1 I Orthopedisch maatwerk f Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 /602/25001 10/40/25002 Telefoon 050-2^59.20-

De Voorpost | 1978 | | pagina 13