GRANDIOZE OUDERWETSE DOOP TE HERDERSEM MET ALKU0NE NAAR -JfET LAND VAN UNCLE SAM GAAT GEMEENTE LE0E AARDAPPELEN TELEN? Edifie Aalst Een dop in het firma-ment rijkei oduk [endf Dven daa n he len e atht f sta< noo - nge intal n bli khei lede is h( De Voorpost VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 31" JAARGANG NR. 36 - 20 F s *- - ïr fterdersem was verleden zondag getuige van een niet-alledaagse gebeurtenis. Lutgart Van Damme, Grote Baan nr 123 genaamd «Bischoppes Hof», schonk immers het leven aan de Duizendste dopeling van Groot-Aalst sinds de fusie. Bart Van den Steen werd ten huize neboren waarbij dokter Hubert Van Langenhove hulp verstrekte. "in het gezin Freddy Van den en Tom. Meter was Frieda ï-Lutgart V^n Damme wa- Fransen-Van Damme en peter 'Jen reeds twee kinderen, Anja Jozef Van den Steen. Herdersem zou echter Herder- sem niet meer zijn zo het van deze unieke gebeurtenis geen togl r ovf snhjDe maand juli is in de bedrijfswereld in het arrondissement Aalst traditioneel de szijrperiode van het-op-een-laag-pitje-branden. Gehoopt kon dus worden dat de krisis gevihaar wurgende greep in de arbeidsmarkt wat zou lossen. Welnee, de trend tot daling 9 e0die zich begin dit jaar had gemeld in de tellingen van de volledige werkloosheid en -st^jdie in juni plots weer was overgegaan in een stijging, is niet opnieuw komen opda- ®ecvjgen. De cijfers hebben zich met een plus 4,37 procent meer in het rood gezet met g udaarnaast een onnoemenswaardige stijging van het aantal gedeeltelijke werkloos heid en een fikse daling van het aantal verloren arbeidsdagen. Men behoede zich erddvoor een onachtzaam optimisme wat laatstgenoemde vaststelling betreft. Immers, ook de gedeeltelijke werklozen gingen naar het zuiden de zon plukken... Is we de RVA en het jongste tandverslag ervan mogen loven dan hebben zich in de and juli geen biezondere ibeurtenissen voorgedaan, r werden geen sluitingen ge- ioteerd Textiel, konfektie, bouw en dienstverlening blijven de zwaarst getroffen sektoren Inet elk meer dan 1.100 volle dige werklozen (Zie tabel II). Volledige werkloosheid Over de twaalf betrokken be drijfstakken heen is de volle dige werkloosheid gestegen met 393 eenheden op een to taal van 9.381 of een stijging iet4,37 vertaald in procenten •e vrouwen hebben weer de ;lap gezwaaid 228 eenheden credit op de rekening «te werkstelling» brachten het to taal op 5.828 of 62,13 procent van algemene volledige werk loosheid. Bij de 3.553 mannen zijn 165 stempelaars nieuw komers. De mannen vertegen woordigen 37,87 procent van het uiteindelijke werkloos heidssaldo. Opmerkelijk is echter dat dit percentage in juli een stijging betekent. Het was immers al een gekend liedje dat het steeds de vrouwen waren die hun aandeel verhoogden. Jeugdwerkloosheid De jongeren zijn voor circa 50 procent verantwoordelijk voor de nieuwe stijging van de volle dige werkloosheid. Hun aantal vedraaqt nnu 2.486 eenheden of 26.50 procent van de totale werkloosheid. Dit betekent een toename met 203 èenheden of 8,89 procent in vergelijking met de maand juni. De vorige maanden was evenwel een konstante afname waargeno men juni - 6,01 mei - 2,57 april - 6,28 De mannelijke jeugdige werk lozen namen toe met 95 een heden of 13,40% (in juni 15,08) de vrouwelijke namen eveneens toe, en dat met 108 eenheden of 6,84 (in juni - 1,31). Het aandeel van de mannen in de jeugdwerkloosheid be draagt nu 32,14 procent tegen over 30,84 in juni. Gedeeltelijke werkloosheid gebruik maakte om weer eens een dorpsfeest van de oude stempel te laten genieten De Dorpsraad, een instelling die Herdersem veel dienst tracht te bewijzen en instaat voor koördinatie van allerlei festiviteiten en bovendien zelf Het aantal gedeeltelijke werk lozen is in juli na een lichte stijging met 39 eenheden (am per 0,67 opgelopen tot 5.837 eenheden waarvan 2.803 mannen en 3.034 vrou wen. Het is opmerkelijk dat dit saldo met 39 eenheden het re sultaat is van twee tegenover gestelde bewegingen Op die 39 na kan men zeggen dat de mannen evenveel vrouwen zijn komen vervangen in het stem pellokaal toename met 616 bij de mannen tgn. een daling met 577 bij de vrouwen. In dezelfde maand is het aantal dagen dat werd verloren daar entegen gedaald met meer dan vijftig procent (51,46 om pre cies te zijn) wat m.a w vertaald in absolute cijfers betekent dan it in juli 23.111 arbeidsdagen minder werden verloren dan in juni. Het totaal dat eind juli op het bord kwam blijft hoedanook aanzienlijk 21.801 waaronder een leeuwenaandeel voor de vrouwen, nl. 12.924 Het ge middelde per werkloze be draagt nu 3,83 werkloosheids- dagen per maand. En in juli vorig jaar dan Deze bewegingen sluiten niet uit dat de cijfers beduidend ho ger blijven dan deze gekonsta- teerdinjuli 1977, precies twaalf maand geleden dus. Zo is de volledige werkloosheid 9,59 groter geworden de jeugd werkloosheid steeg met 13,05 terwijl het aantal gedeelte lijke werklozen verleden jaar 14,32 lager was- Lees verder p. 4 Op maandag 24 juli II. vertrokken 67 jonge mensen en hun begeleiders, allen leden van de Aalsterse kunstgroep Alkuone, aan het klublokasd in het Vr(j Technisch Instituut te Aalst voor een meer dan drie fceken durend tournee doorheen de Verenigde Staten van Amerika. Na de viering van het twintigja rig bestaan van de groep en een iele reeks optredens, o.a. een eer groot aantal voorstellingen ^iaar aanleiding van 11 juli (o.a. n Aalst), betekende dit langver- wachtte tournee voor de meeste leden van de groep een beloning voor een jaar hard doorwerken en heel wat naschoolse inspan ningen. Het zou een tijd van inspanning worden (meer dan tien optre dens waren gepland tijdens dit tournee), maar het zou ook een tijd van zorgeloze vakantie worden. de Metropolitan Opera. SJ Afreis Met twee bussen en een klein vrachtwagentje vertrok men maandagmorgen 24 juli naar Zaventem. Zevenenzestig vrolij ke jonge mensen, twee ton bagage en technisch materiaal. De eerste dag was zeer ver moeiend. Na een acht uur durende vlucht met een Jumbo- boeing 747 naar de Kennedy- airport te New York kon men zo'n twee uur staan aanschuiven in de rij om voorbij de douane en immigratie dienst te geraken. Voor velen betekende dit het moordenstc moment uit het hele tournee. Eenmaal deze martel gang door werd het bagagesleu- ren. Met een. gelukkig, ge-air- conitioned bus zwoegde men meer dan een uur door het drukke verkeer van een 35 graden warm New York op weg naar een andere luchthaven waar men terug zou inschepen voor een binnenlandse vlucht naar Detroit. Na aldaar de vracht geboekt te hebben had' men nog net de tijd om een half uurtje te verpozen in een snackbar. In Detroit werd het nogmaals bagage sjouwen. Nu in bussen die hen nog een drie uur verder moesten brengen, naar Lansing, de eerste halte. In Lansing zelf werd men om 11 u 's avonds opgewacht door gastfa- milies. Nogmaals bagagesleuren en dan naar 'huis' Lees verder p. 8 organiseert, een vereniging die daarbij pluralistisch is uitge bouwd. spande zich in de wa gen en maakte van deze doop selviering een waar dorpsfes tijn. Draagster van het kind, Mw Anna Boulonne-De Smet, in oude kledij, met zwarte rokken en de typische driehoekige kapmuts, droeg het kind zoals de vroedvrouw van weleer het ook deed. Wegens het feit dat het om de 1000e dopeling ging kwam ook het stadsbestuur aktief mee doen. Feestmeter en -peter, oneerbiedig gezegd «meetje- en peetje-lap», waren voor de gelegenheid Schepen Annie De Maght en schepen Edgard Hooghuys. De Herdersemse Dorpsraad met voorzitter Antoon Muylaert vergezelde het gezelschap naar de kerk en was uitgedost in ceremonieel galakostuum met habiet, hoge hoed en wan delstok en daarbij, om de eigen aard te affirmeren, de Faluin- tjeszakdoek, een kostuum anno 1900 Het sakrament van het Doopsel werd toegediend door dorps pastoor Armand Mussche in aanwezigheid van talrijke pa rochianen waarbij ruim 300 doopbeeldekens werden uitge reikt. Lees verder p. 4 De gevierde dorpelingen samen met de moeder Deze vraag stelde oppositielid Galle tijdens de gemeente raadszitting van vorige dinsdag. Het probleem stelde zich bij de verbeteringswerken aan de Speckaertweg. Deze weg ligt voor een gedeelte in de bouwzone en voor een ander ge deelte in de landbouwzone. Tijdens de raadszitting moest het ontwerp goedgekeurd worden, evenals het onteige ningsplan en de werken voor de aanpassing van het water- net. Het ontwerp voorziet voor het gedeelte in de bouwzo ne een rooilijn van 10 meter en een asfaltverharding met aan het einde van de bouw zone aldaar een keerpunt in de weg. Voor het gedeelte dat in de landbouwzone ligt is er in het ontwerp tevens een rooilijn van 10 meter voorzien, een wegverhar ding in beton van drie meter breedte, met uitwijkplaat sen van 2,5 meter aan de ene kant, waar tevens de riolering onder loopt en langs de andere kant van de weg een gracht van 2,5 me ter breedte. Voor de realisa tie ervan zijn in de land bouwzone onteigeningen voorzien voor een bedrag van 1,7 miljoen frank en de totale kosten van de werken worden geraamd om 5.359. 212 fr. Waarvan 2.618.000. fr. ten laste van de gemeen te en de rest ten laste van de staat. De kosten voor de aanpassing van het water- net worden geraamd op 174 048 fr. Raadslid Galle vroeg waar om het nodig is dat een landbouwweg een rooilijn breedte heeft van 10 meter, daar waar er maar een weg verharding van 3 meter voorzien is. Dit zal heel wat onteigeningen meebrengen die hoegenaamd niet nodig zijn. Men gaat hier ander half miljoen aan onteige ningen weggooien, geld dat voor iets anders kan ge bruikt worden, aldus nog raadslid Galle. Schepen De Paepe merkte op dat die regeling voorde lig kan uitvallen in het geval dat die landbouwzone in de toekomst zou veranderen in bouwzone. Leesv,rderp.4 Hier zit u liet Jllmen van een interv t stichter Oscar Van Mulder EEN UITGAVE VAN DRUKKERU-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordende uitgever. A DECUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21.40 60 PCR 000 0115692.^8 3 maand: 6 maand: 1 |aar Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70 41.19 PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK i^imfcergen-, HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 K ATTESTRAAT 78 - 9300 AAST - TEL. 21.56.00

De Voorpost | 1978 | | pagina 1