■LAWAAI DENDERGEUR PARKEREN pik j^<MARKT- EN STRAAT- ,'lEDERENBOEK» EERLANG 'VAN DE PERS iPASTOOR-BELLEMAN» AKTIE 'ZAKELIJK-VRIENDELIJKE GEMEENTERAAD SERAV DESIGN CENTER De Voorpost - 8-9-1978 - 3 ie raadszitting van woensdag 30 augustus verliep in een serene sfeer. Eerste schepen lonsieur, die ais waarnemend burgemeester de zitting voortreffelijk voorzat, leidde deze emeenteraad zakelijk-vriendelijk doorheen een goedgevulde agenda. Het was een rustige i konstruktieve zitting - een model voor hoe het wel kan waarop men tot enkele vinnige iaar zinnige debatten kwam tussen meer— en minderheid. De sfeer leek ons in elk geval eel wat minder ontvlambaar en geïrriteerd dan we gewoon zijn. let was ook nog vakantie, en bovendien stonden er geen echte doorzagers op het agenda, /el lawaai, Dendergeur en parkeermeters. En landbouwgronden naast het Industriepark- fjjngaardveld die de landbouwers verloren vrezen. Zeer belangrijk punten overigens waar op passende wijze werd beraad gehouden. lij de leningen met het Ge- leentekrediet van België omt o.a. een bedrag voor in 1080.000 fr.voor de anleg van nieuwe voetpa- n de Molenstraat te Heldert (deel tot Kokerij- 'v0( iraat). Sedert daar een do- elijk ongeval gebeurde, !arn eeft men nooit afgehou- aktie te voeren voor de ir gfeiligheid van de voetgan- ers. Raadslid Van De Sijpe ,(ankte schepen De Neve >or de aanleg van dit voet- iad dat eigenlijk meer een yg(andelpad zal zijn. Op zijn aag of er geen zuilengang jmen langsheen het wan- g^ >lpad kon worden geplant, ntwoordde de schepen dat it niet gaat omdat het voet- Aï^ad niet overal evenwijdig aast de rijbaan loopt, f aadslid Van Hoorick wou acfi aag weten in hoeverre het lveark Terlinden toegankelijk voor het publiek. Het park ïlf is inderdaad al openge- eld voor het publiek. Maar e at het kasteel zelf betreft, zei schepen Monsieur irder, wenst de stad dit lor te behouden voor com- issievergaderingen e.d., n aar in het stadhuis verga- l001 'rruimte te kort is omdat i trouwzaal aan vernieu- ing toe is en de zaal vóór dienst Openbare Werken ^ftor de technische ^Hensten in gebruik geno- MBen werd. Erd werd een be- rag van 450.000 fr. goed- Bkeurd om een gedeelte èn de inboedel over te ne- Jen die dus uit handen van b vroegere eigenaar Etien- ;P Geerinckx aan de stad ^"Jergemaakt wordt. Het te- irenfrt aan ruimte 'n het Stad- uis zal dus voor een ge- elte opgelost worden* or het kasteel, dat even- later ook door vereni ngen, zou kunnen ge- uikt worden, en ten enste staan voor «ont- :o ngsten van een zeker ni- Vervolgens kwam ook de aankoop van een nieuwe ge luidsmeter ter sprake, die 229.000 fr. zal kosten. Raadslid Jan Caudron klaagde het feit aan dat de eerste meter ongebruikt is gebleven en men nu al een nieuwe wil aanschaffen. Schepen De Maght ant woordde dat er inderdaad een nieuwe moest worden aangeschaft omdat de oude sonometer niet meer aan de vereisten voldeed. Er kwam al veel reactie op het over dadig lawaai in de stad (o.a. nog tijdens de jaarbeurs), veroorzaakt door amuse mentsbedrijven en brom mers. Raadslid Stockman (CVP) vroeg aandacht voor het la waai dat veroorzaakt wordt door putten in het wegdek, en raadslid Van der Beken (VU) wou weten waarom de eerste sonometer nooit was gebruikt. Nadat CVP-frak- tievoorzitter Willems de aandacht vroeg op het wild- plakken op officiële borden zei het nu onafhankelijk raadslid De Bisschop dat men niet anders kon dan politioneel optreden (Sche pen De Maght wou in eerste instantie preventief optre den), maar dat de politie geen gegronde juridische basis had. Raadslid Cau dron wees erop dat er een bruikbaar KB bestaat, en schepen Hooghuys was van oordeel dat er wel politio neel kon opgetreden wor den, aangezien brommers aan een prototype moeten voldoen, en brommers waaraan geknoeid werd (door de knalpot te doorbo ren) hiervan afwijken. De Bredeweg te Nieuwer- kerken kwam andermaal ter sprake. Daar staat middenin het rijvak een hoogspan- ningspiloon. De eigenaar, Intercom Noord, vraagt 1.000.000. fr. om hem te verplaatsen (naast de straat). Men was unaniem akkoord dat de piloon daar verdwijnen moest, maar zo wel meerderheid als min derheid stonden erop dat de zaak juridisch grondig on derzocht wordt, om de kosten voor de stad zo laag mogelijk te houden. Raads lid Ghis Willems vond het eigenaardig dat een gelijk aardige zaak, nu al enige ja ren terug, (Hoezestraat) óók al juist één miljoen kost. Waarop is deze prijs geba seerd? Van De Sijpe, die zich afvroeg of de dienst baarheid hier niet speelde, (schepen De Neve: de grond waar de piloon op staat is eigendom van de maatschappij»), wou dan op een of andere manier die prijs toch doorrekenen aan de maatschappij, bijvoor beeld bij verkoop van gron den in de toekomst. Raadslid Vinck laakte ver volgens het feit dat er door de stad eertijds was beloofd dat er inspraak vanwege de betrokken landbouwers zou zijn, vooraleer de onteige ningsplannen van land bouwgrond voor het wijn- gaardveld zouden worden uitgewerkt. Dit was niet ge beurd. Het raadsbesluit van 5 juli 1978 terzake, werd op deze Gemeenteraadszitting ingetrokken. Schepen De Maght zei dat er nieuwe plannen zouden worden op gemaakt voor de verwezen lijking van het BPA nummer 20 «Wijngaardveld», ditmaal wel met inspraakvergade ringen. Raadslid Van De Sij pe deed een krachtige op roep om het verspillen van vruchtbare gronden drin gend te stoppen en er zui nig mee om te springen. Het onteigenen van land bouwgrond, was voor de landbouwers hetzelfde als «deportatie» naar een ander listorikus Jos Ghijsen, reeds voldoende gekend door de llrijke publikaties van het «Genootschap» waarvan hij wel :'nc^B bezieler en de motor is, brengt waarschijnlijk medio de- er1ufember dan dan dit jaar een zeer interessant boek met de '9ceble honderden straat- en marktliederen verweven in het a| gjalsters (vroeger) volksleven ilistj iuw( ivvl'teraard ging aan deze pu- pikat ie veel speur- en zoek werk vooraf om liederen, eha|mPies> zangers en kom- bnisten op te sporen. De vo^node waarover het boek Ich ontfermt gaat van 1860 it 1950 en het wil meer zijn an gewoon een opsom- anniing van de vele liedjes, tuk/ia authenieke teksten zit i zefe bedoeling voor een waar jeeld te brengen van het Aalsters volksleven in zijn vele facetten. Wel en wee, geboorte en dood, religie, vrijen en trouwen, loting, oorlog en soldaatje spelen zijn enkele van de vele as- pekten die als een levens cyclus in deze volkse teksten zitten verweven. Het boek wordt daarenbo ven geïllustreerd met foto's en postkaarten uit de aan gehaalde periode, naar de tekst toe gekozen en zo het het reeds doodringende beeld dat door de teksten zelf wordt opgeroepen ver sterkend. Meteen wordt ook de harteklop van de mens aangevoeld zoals hij in zijn eigen straatliedjes tot ui ting kwam. Andere werken staan nog op het getouw als «De he dendaagse liedjeszangers 1950-1980) en «Het Aalsters Verenigingsleven 1860- 1980». Intussen wordt het «Markt en straatliederenboek» al vast een interessant nieuw jaarsgeschenk. LH leds op de Baardegemse Faubourg-Jaarmarkt toen was •bleken welke mooie wagen «'t Kliekske» uit de Kerkstraat ld gemaakt voorstellend de Baardegemse gereputeerde en filangs gerestaureerde kerk opperde schepen De Maght de lee dat de «belleman» die de Ambachtenmarkt die doorgaat b zondag 10 september op de Aalsterse Grote Markt zou oev nkondigen best van deze wagen gebruik zou kunnen ma ll Vi vijyc eo Van Gijseghem. «de pas- >van Haagem». uitgedost in laayciii". uiiycuuai lil n Middeleeuw fluwelen «bel- banspak». maakte dan ook ikbaar gebruik van deze (vanger de mis hoorden de kerk- ngers dan ook een vreemd •gerinkel en aan het portaal jchtte hen dan een ouder- c Vats schouwspel. Van op de igen wist Theo het volk bij "Ie lokken met vriendelijke nodigingen en hem eigen kwinkslagen en las hij, van een groot perkament, de stedelijke boodschap af verkondigend wat de gemeentenaren zoals te Aalst zouden te zien krijgen. Zaterdagavond was hij te gast in Hofstade en Herdersem en zondag werden het Moorsel. Baardegem, Meldert en Terjo den. Spijtig deed een mecha nisch defekt het geheel ietwat van waarde verminderen want na Moorsel was het met het voorrtrekken van de platte wa gen met de maquette van de kerk erop amen en uit. Theo deed dan maar voort op eigen middelen Het werd al leszins een simpatieke bedoe ning die, althans wordt ver wacht. in een massale toevloed op de Markt zal resulteren. LH oord, zo zie hij. De boer was het beu kop van jut te zijn. Raadslid Van Hoorick zei vervolgens de stilte van de CVP terzake niet te begrij pen, omdat de belangen van de landbouwers in tegen stelling zouden komen met bepaalde woningbouw maatschappijen. Naast de landbouwers was er ook nog de werkgelegenheid van arbeiders en bedienden waarmee moest rekening gehouden worden. De zaak moest op ekonomisch ge bied grondig nagezien wor den. Raadslid De Turck was akkoord met Van De Sijpe dat een ander ekonomisch- filosofisch toekomstbeeld onder ogen moest worden gezien, en wees op het feit dat het koncept van één groot arrondissementeel in dustriepark (op onbruikbare gronden tussen Ninove en Denderleeuw) was gestrand op het drijfzand van «ieder stadje zijn eigen industrie». De interpellatie van raadslid Van Vaerenbergh die op kwam om de Dender zowel ekonomisch nuttig als milieuvriendelijk te houden, gaf schepen De Neve de ge legenheid om een verhel derende uiteenzetting te doen over de stand van za ken wat betreft de Dender- zuivering en de herkalibre- ring tot 1350 ton, zoals Eu ropees werd gepland voor hem zit er evenwel een te genstrijdigheid in het eko nomisch bijwerken van deze waterloop en het feit dat men dan bezwaarlijk nog het natuurlijk verloop van de rivier kan behouden. Het normalisatieplan om de Dender toegankelijk te ma ken voor schepen van 600 ton is intussen al een drie tal jaren achterop geraakt. (Maar ook de interpellatie van raadslid wordt hier el ders nog uitvoeriger uiteen gezet). Schepen De Neve dat men al bezig ijs met een eerste stadium in de Den- derzuivering. Volgend jaar hoopt men te kunnen star ten met de bouw van de eerste koliektoren tussen de Werf en Hofstade. Hier voor zou ook al een eerste zuiveringsstation worden opgebouwd, zodat men stelselmatig tot de zuive ring van het water komt. De schepen riep op tot bezin ning over herkalibreren of behouden van de Dender in zijn natuurlijke loop wat voor hem moeilijk kon sa mengaan. Grote hilariteit volgde ver volgens op het antwoord dat raadslid De Bisschop hierop gaf: «Ik weet niet of de schepen zich ervan be wust is dat hij de waarheid sprak... Maar De Bisschop wil er toch de biologen bij halen. Bij herkalibrering ziet hij het water minder debiet maken, met dus minder zuurstof, in het wa ter en als gevolg daarvan een nog vuilere Dender. Hij vroeg een diepgaande stu die om dure dommigheden te vermijden. Als voorbeeld hiervan haalde hij het bou wen van een droogtoren aan in de nieuwe brandweerka zerne, op een ogenblik dat nylon-slangen in gebruik kwamen, en een droogtoren dus overbodig werd. Raadslid De Turck wilde tenslotte de Dender aan passen tot 1350 ton, omdat het wegvervoer onhoudbaar was geworden. Hiervoor vroeg hij de nodige aan dacht voorde Europese stu die. Raadslid Van der Beken vond dat er al dadelijk be gonnen moest worden met het zuiveren van beken van het grondgebied, en er «stoeibeken» van te maken, zoals raadslid Van De Sijpe het had uitgedrukt, wat de ontspanningsmogelijkhe den in de natuur aan de be volking, vooral uiteraard de jeugdigen (bliek vangen, zwemmen) zeker ten goede zou komen. Was er in het begin van de zitting al goedkeuring geko men voor heel wat leningen die vooral op Openbare Werken betrekking hadden, maar bijv. ook op 2.000.000 fr. voor aankoop van boeken en fonoplaten voor de bi bliotheek en de discoteek dan ging het voor de aan passing van het politie- reglement nog gemakkelij ker: in één keer werden 18 punten goedgekeurd, wat mede de openbare zitting vroegtijdig deed beëindi gen. Half maandelijks beur telings parkeren werd na advies van de Verkeers- kommissie ingevoerd in de Katoenstraat, Spinner straat, Twijnderstraat, Ga renstraat, St.Vincentius- straat, St.Annastraat (Hof stade) en Ninovestraat (Eremb.) In uitvoering van het advies van de Verkeerskommissie die besliste tot het invoeren van eenrichtingsverkeer in de Gaston De Schepper straat (Eremb.). Burcht straat (Eremb.) en Alfons Van De Maelestraat (Eremb.) werd eveneens be sloten hier effektief tot een richtingsverkeer over te gaan. Er komen parkeerme ters in de Molendries, de Hovenierstraat, hoek Bin nenst raat - H oven i erst raat Varkensmarkt en Mout- straat (alle in Aalst). Op het Priester Daensplein (Aalst) worden voorbehou den parkeerplaatsen inge voerd voor lijk- en ceremo niewagens. Ook nog op ad vies van de Verkeerscom- missie, werd beslist par keerplaatsen voor te be houden voor mindervalie- den: één op de Grote Markt, één op de Hopmarkt, één op het Keizerlijk Plein, één op het Begijnhof, twee op de Bergekouter, twee op de Oude Gentbaan, twee aan het Park De Blieck en drie in de Kattestraat. Zoals men al zal gemerkt hebben, zijn de aanduidingen reeds op het wegdek aange bracht. Een parkeerverbod over een afstand van 20 meter werd ingevoerd in de Regelbrug- gestraat, Groenstraat, Nieuwbeekstraat, Liefda digheidstraat, Vrijheid straat en Nestor De Tiere- straat. Verplichte rijrichting naar links wordt ingesteld op het kruispunt Dr. Carlier- laan en Avaanstraat (Eremb.), komende uit de Carlierlaan. Eenrichtings verkeer verder in de Kruis straat (Gijzegem) voor mo torvoertuigen met meer dan twee wielen. Er komt ook parkeerverbod in de Korte Nieuwstraat, Oude Gentbaan, Burcht straat (Eremb.) Dr. Carlier laan (Eremb.), Ninovestr. (Eremb.), Schoolstraat en Priester Daensplein St. Martensplein. Tot slot werden nog een reeks omlijningen en aan duidingen goedgekeurd van een aantal bebouwde kom men (60 km/u ditmaal in de randgemeenten Gijze gem, Herdersem, Hofstade, Meldert, Moorsel, Nieuwer- kerken, Erembodegem en Baardegem. Tot slot nog enige cijfers van aan te gane leningen 300.000 fr. voor grond aan de Leuvestraat (Eremb.); 878.000 fr. voor vijf lichte bestelwagens met verhoogd dak; 630.000 fr. voor kan toormeubelen voor de poli tiediensten. Voor deze diensten ook 476.000 fr. voor uitrusting. Verbete- ringswerken aan de Oude Dendermondse steenweg zullen de stad 5.143.000 fr. kosten. 8 miljoen gaat als waarborg van de stad voor een lening van de Inter communale «Land van Aalst» voor aankoop van. gronden en voor infrastruk- tuurwerken te Gijzegem «Damkouter». In de St. Jozef kerk wordt het historisch orgel gerestau reerd «(geklasseerd, dus 60% staatstoelage en 20% van de provincie, de rest ten laste van de stad). Het ontwerp werd goedge keurd voor het plaatsen van een paviljoen voor uitbrei ding van de peutertuin, Ou de Gentbaan, evenals voor de aanleg van de omgeving van de sport schuur te Erem bodegem. Het herstellen van de glasramen in de He- melvaartkerk te Hofstade, zullen 5.144.391 fr. kosten. Het BPA nr. 12, Overham- medreéf, wordt herzien. Het gewestplan voorziet op de gronden van het Overham- mebos een woonuitbrei- dingsgebied, terwijl het bos NOG'N SJANS DA NE MENSJ NI ALLE DAOGEN »N VERJOORT! Van de weik was 't ba moy verom al ne kier van dadde.,'k goon ajjer ni verooin vér den oevelsjte kier, want anders wetj allemaan hoe aad da'k geworren ben. En dad es iet da 'k teigewoer- deg liever 'n betjes verdoeken haaf ...kwestje van ba mén fans in de groosje te bleiven! 'k Kaan ajjer allien zeggen (degein die 'n betjen op d' hoeigte zén van den almanak zeilen da wel weiten) da 'k ik 'n maogd ben. Al zojje meh dad in 't ghiel of ten diel ni oongeiven hein. mor 't es azoeiGelèk as alle joren hemme ze van teis joor in 'n schoei van mas- seurkes, dicht teigen d' aa Keirk nog iensj 'n onderzoek gedoon. En of dagge 't geloeift of ni. mor van aal heer elteeven woren der mor 4,07 persent maogd! Aal d' ander woren stienbokken ('t miest) of boegschitters (meh of zon der boeg) of kréften (dad ooitert hem sertoe as z' aver werren) of twielingen (ooit ien of twie oyren) enzuvoesj, g'hiel de krans af. En as ge dor on geloeift, awei, 'k hem aal zè leven in aal men orroskoppen al geleizen d 'k ik ne mensj zol moete zén die gralèk noyg gevoeleg es, da 'k oonleg hem vér aal da goed en schoein es, mor da 'k 'n betje mier hoor op mén tannen zol moeten hemmen. Goy na zee. 'k Ben ze pekant allemol al kwoyt: èn mén tannen en mén hoor. Doroon ziede dagge aal denne rit van die orroskoppen nie 'n moetj geloeiven. Balven da 'k oonleg hem vér aal da schoein en goed es. Da leis ek geren, want 'k peis tèn dat da woor es! En meh aal da 'n zal ek van den aoved toch ni opgepreizen slaope goon. Mor vér toensj verom te kommen op menne verjoordag: ja. da was van deis weik. En omda 'k al lank ne kier mennen ottomobil most gon lote smeren, hem ek meh tèn oeik nen halven dag konzjei gepakt. Gepakt ba manier van spreiken hein, want 'k moen dad iest vraogen. En 'k geraok dor meh veil moeite oon, want mennen boos wetj oeik da 'k 'n maogd ben en da 'k gralèk veil oonleg hem ver aal da schoein en goed es., alia, ge weit het na oeik aal. En 'k hem mennen ottomobiel gon lote smeren. En omda 'k toch in konzjei was, hem ek mèn vraa meigepakt. Allei, zoy heid gezeid: 'k gon mei. 't Schantj dat dad oeik ver menne verjoordag was. Nie, 't es echt, 'k hem da geren da ze ne kier kaan meigoon. Gezè ne kiertegoor, ge kentj ne kier oever't ien en 't ander klappen, op ne moment dad anders ensj van twie on zèn oyge weirk es en 'k weit ni worboy dat da komt, mor 'k vin meh tèn azoei pesies in iene kier eh schof jonger. Dad es azoei gelèk as in den toyd as ge binsjt de konzjei ne kier ooitgink meh a lief... Mor tèn naa alletwie eh ghiel stiksken aver .Mor dad 'n doet er ni oon zee. Te kontrore Op zékken momenten werde nog ne kier iet gewoor. Awei ja, 'k wil zeggen: tèn werde gewoor wa dagge on makanderen hedj. Dagge oygentlèk nog ni ooitgezjieverd 'n zèt en dagge nog attès iet te vertellen hetj woor dagge nog ni op gepeisd 'n hodj. En tèn komde geh af op a gemaksken en ge kupt a onder de boon 't ien en 't ander. Want van den aoved kommen de kinjeren. Meh of zonder eh kadaokes. En ge zè verondersteldj van heer ne kier te trèkteiren. En tèn komt er eh pateiken op taofel. En eh gelozen woyn. Intjen hein, van elk. Want on de proys dat de pateikes naa stoon moeje mier as miljonneer zèn veiralier dagge a zotj kennen 'n leverzikte kwieken meh pateikes t' eiten...En lotj ons tèn mor zwoygen oever de woyn, want den dag van vandaog 'n wedje noeit ni of da ze beizeg zèn meh a stillekes te vergeiven meh 't ien of 't ander gekolleird braasel vol sjimmikken of ofdagge iet drinkt dad oygentlèk echte woyn es Of ge zojje 't a zelf moete maoken Mor tèn kroygde d" aksizjeins op a kot en dedie kaan ek missen, 'k Hem al genoeg meh de die die meh stofzooigers en miksers rondkommen, en die manen die meh bcybels leiren gelèk as meh appelen en meh reenkloten. Of die a komme vrao gen of da ze a kornis meigen in de plastik trekken. Ik 'n koeip ni on de deir en domei gedoon. En ge meigt tèn nog zekke nen serjeize mensj zèn (gelèk-as ekik), mor as de kinjeren dor tèn aal meh ne kier ('k hooi al ting kieren gon zing of da ze nog nie 'n kwampen) meh eh kadaoken stoon, awei...tèn zedde dor toch van gedaven. En ge 'n wetj allensj ni waffer pateiken dagge opgeiten hetj. Of hoe dat die fles woyn smoktegen. Mor z' hemmen heer gejonste getoeindj. En dad es de prinsj meh de pool. En tèn 'n peisde dor allensj nimmer op dagge meiren op a werk oeik nog ne kier moetj trèkteiren. Want dad es dor azoei 'n gewoeintje. En on wien goot da verom al ne kier 'n eirt kosten? Ja. ge zèt er op, on DOLF! als groenzone moet behou den blijven. Op de hoek Pontstraat Bertha De Dekenstraat (Aalst) wordt een eigendom in der minne aangeworven, nodig voor het verwezenlij ken van het BPA Centrum. Aanwezig in der minne, voor de aanleg van een ei gendom in de Politieke Ge- vangenenstraat, nodig voor BPA 16 «H. Hartlaan». Aan de Dries te Nieuwkerken wordt van de OCMW een eigendom aangekocht voor aanleg van openbaar Groen. In diezelfde gemeente wer den in de Hoezestraat even eens twee eigendommen van het O.C.M.W. verwor ven, reeds ingenomen bij wegen werken. In Erembodegem werd de wegzate overgenomen van de Industrielaan, 3e In dustriezone. (kosteloos). Ook de uitrustingswerken aldaar werden goedge keurd. Een princiepsbeslissing werd goedgekeurd voor het inrichten van standplaatsen voor wagenbewoners: aan duiding voor een stand plaats voorvaste verblijvers en één voor «doortrekkers». Wilfried Lissens WONEN BEGINT WAAR ONRUST EINDIGT. molenstraat 70, aalst tel. 053-21.76.08 's werelds meest gerenoineerde meubelen, exclusieve geschenken - huwelijkslijsten.

De Voorpost | 1978 | | pagina 3