KRISIS GING NIET MET VAKANTIE GAAT GEMEENTE LEDE AARDAPPELEN TELEN GRANDIOZE OUDERWETSE DOOP TE HERDERSEM DAN VAN SEVEREN IN S65 4 - 8-9-1978 - De Voorpost Vervolg p. 1 Men ont houdt uit een verdere analyse dat ten opzichte van vorige jaar een belangrijke daling plaats- vondt bij de vrouwen daaren tegen gekoppeld aan een even belangrijke stijging bij de man nen. Werkzoekenden Nogal vaak verwaarloosd in beschouwingen over de werk loosheid op de arbeidsmarkt is de kategorie die de RVA «de overige ingeschreven werk zoekenden» noemt. Immers, tewerkgestelde werklozen blij ven insé werklozen of ze aan de slag zijn of niet. Anderzijds geeft het aantal werkenden die zich laten inschrijven als vrije werkzoekende een beeld van de malaise op de arbeidsmarkt. De lezer zal opmerken dat 93 werkende vrije werkzoekende nog niet het einde van de we reld inluiden. Inderdaad, al hoewel kan opgemerkt dat dit waarschijnlijk een zeer miniem percentage is van het aantal mensen die diep in hun hart ei genlijk liever elders aan de slag gaan en zo ja. in alle stilte de oren spitsen of in de kranten puren naar een nieuwe uitweg dan wel aan te kloppen in de burelen van de RVA waar de rij werkzoekenden met al die vol ledige werklozen al lang ge noeg is. Het spreekt meer tot verbeel ding wanneer men spreekt over de niet-werkende vrije- werkzoekenden Dat zijn de mensen met tegenslag zij die om ene of gene reden niet over de drempel van werkgever kunnen of tot slot, diegenen die moedeloos op een goddelijke tussenkomst wachten. Eind juli waren zij met 429 beroeps doppers o.m. maar ook een heel stuk afgestudeerden waarover Spitaels zich nog niet heeft ontfermd. Voornaamste groep in deze kategorie «werkzoekenden» zijn de tewerkgestelde werklo zen 1.304 in totaal waaronder 749 mannen. Hun aantal is in juli opnieuw, zij het amper met 16 eenheden, gestegen. De drie groepen samen (niet- werkend en werkend vrij of te werkgesteld) bedragen 1.826 eenheden. Genoeg dus om re kening mee te houden. Het is immers zo dat elke beschou wing over de ziekteverschijnse len op onze arbeidsmarkt slechts een ruwe karikatuur is van de werkelijkheid wanneer men zich enkel baseert op het aantal volledige en gedeelte lijke werklozen. TABEL 1: OVERZICHT ARBEIDSMARKT, JULI VOLLEDIGE WERKLOOS-HEID M V Tot. Arbeidsgeschikten normaal 2.287 4.437 6.724 Gedeeltelijk 648 755 1.403 Zeer beperkt - 618 636 1.254 Totaal 3.553 5.828 9.381 Andere verpl. ingeschrev. 1.104 1.223 2.327 Algemeen Totaal: 4.657 7.051 11.708 25 jaar 799 1.687 2.486 Overige ingeschreven werkzoekenden Tewerkgestelde werklozen 794 510 1.304 Vrije werkzoekenden niet-werkend 199 230 429 werkend 77 16 93 Totaal 1.070 756 1.826 GEDEELTELIJKE WERKLOOSHEID Gedeeltelijke werklozen 2.803 3.034 5.837 Werkloosheidsdagen 8 877 12 924 21.801 Werkloosheidsgraad 8,22% 22,64% 13,61% Werkloosheidsgraad De berekening van de werk loosheidsgraad is in het verle den en totnutoe om vorenge noemde redenen altijd waar- heidsvertroebelend geweest. Het dient gezegd dat de RVA de werkloosheidsgraad bere kent over het aantal tegen TABEL II: BEDRIJFSTAKKEN IN JULI 1978 Volledige werkloosheid: man. vrouw. tot. Bedrijven met gedeeltelijke werkloosheid Landbouw 25 7 32 Voeding: 238 256 494 Textiel: 220 925 1.145 Le Compte, Aalst: 67 Steleman en Cie, Aalst: 31 Teinturia, Aalst: 21 Ververij Denderland. Gijzegem: 46 Kleding: 83 1.672 1.755 René Meert. Aalst: 49 Free Dress. Aalst: 79 Hout: 203 148 351 Resocub. Erembodegem: 67 Boek: 58 52 110 Scheikunde: 154 308 462 Basismetaal: 27 15 42 Metaalverwerking: 265 105 370 Bouw: 1.188 43 1.231 Diensten: 216 903 1.119 Handel: 139 399 538 Schoenen: Reno, Aalst: 129 Leder: Schotte, Erembodegem: 77 werkloosheid verzekerde men sen. Een standpunt waar niet iedereen mee akkoord gaat overigens Er is dus omzichtig heid geboden bij het kommen- tariëren van de werkloosheids graad zoals wij kunnen lezen in het maandverslag van de rijks dienst. De totale werkloos heidsgraad bedraagt, aldus de RVA 13,61 procent (tegen 13,04 de maand voordien). Voor het rijk bedraagt de werk loosheidsgraad 10,1 procent. Eén zaak staat dus vast het arrondissement Aalst is een zwak arrondissement. Een ge kend feit Sektoren Zoals gezegd is de maand juli een traditioneel kalme maand in de handel en nijverheid. Heel wat bedrijven sluiten in juli we gens het jaarlijks «verlof». Op merkelijke gebeurtenissen zijn er dus niettenzij sluitingen die er evenwel niet waren. Tabel II vertelt hoeveel volle dige werklozen in elk der twaalf bedrijfstakken er eind juli wer den vastgesteld. De bedrijven die worden vernoemd zijn be drijven die in juli sterk werden getroffen door gedeeltelijke werkloosheid. René De Witte Vervolg p.1 |n dat geva| heb_ ben wij goedkoop kunnen onteigenen. Schepen Min- nebo voegde er nog aan toe dat dit interessant kan zijn gezien anders de toepas sing van de verhaalbe- lasting vrij duur zou kunnen uitvallen. Raadslid Galle zegde dat die argumenten niet opgaan om dit luksueus projekt te verde digen. Want indien het ooit bouwzone wordt dan moet toch de bestaande weg uit gebroken worden. Hij stel de tevens voor om de riole ring onder de wegbedek- king zelf aan te brengen in plaats van ernaast en de gracht aan de andere zijde van de weg heeft evenmin nut, aldus nog raadslid Gal le, want de landbouwers zullen die toch dichtrijden. Het raadslid stelde dat dit projekt hoegenaamd niet verdedigbaar is, men kan gewoon de rooilijn leggen naast de drie meter beton- verharding. Men bespaart zich veel kosten en vooral moeilijkheden, want die zeer brede gracht van 2,5 meter zal veel problemen scheppen zowel voor de ge meente als voor de land bouwers zelf. Raadslid Gal le merkte verder nog op dat de schatting van de ontei geningen zeer duur is. Tevens voegde raadslid Ruyssinck voegde eraan toe dat de landbouwers daar gaan verharding vragen. Dat is daar niet nodig. Dit ont lokte de opmerking bij schepen De Paepe dat hun zorg voor de landbouwers niet zou gewaardeerd wor den. Uiteindelijk was het duide lijk dat het schepenkollege niet te vinden was voor een overleg om een andere op lossing te zoeken en dat het halsstarrig bleef vasthou den aan zijn luksueus pro jekt, alle logische redene ringspogingen van raadslid Galle ten spijt. Het projekt werd dan goedgekeurd met 13 ja-stemmen tegen 2 nee- stemmen en 7 onthoudin gen. Ook bij de bespreking van een algemene verkavelings verordening had raadslid Galle heel wat bezwaren. Schepen De Paepe zegde dat bij de verkavelingen vroeger veel geïmproviseerd werd in verband net het vaststellen van de verplich tingen en de overeenkom sten met de verkavelaars. De vereniging van Steden en Gemeenten heeft een verkavelingsverordering op gesteld en het was de be doeling deze te stemmen voor Lede. Raadslid Galle merkte op dat bepaalde zaken heel wat moeilijkheden zullen ople veren voor beide partijen, er zijn veel risiko's aan ver bonden. Raadslid Ruys sinck merkte op dat het een tekst is van 1972 en vroeg waarom juist nu die veror dening voor Lede moet ge stemd worden. Burge meester Gravez merkte op dat pas nu de technische dienst gevraagd had die ver ordening op te zoeken en goed te keuren. Hij voegde eraan toe dat die verorde ning, voor beide partijen heel wat plichten zal mee brengen, maar dat het voor de gemeente gemakkelijker zal zijn om de werkzaamhe den bij een verkaveling te volgen. Raadslid Galle zegde over verordening dat het een dik boek is over administratie, maar dat er niets instaat over praktische zaken. Hij voegde er aan toe dat er ste- debouw toch een reglement bestaat hoe er een verkave lingsdossier moet uitzien. Hiermee gaat de gemeente en meer bepaald de tech nische dienst zich heel veel werk op de hals halen. Er zullen heel wat verkavelaars afgeschrikt worden, wat ze ker niet de bedoeling kan zijn, aldus steeds raadslid Galle, die eraan toevoegde dat men zich door de goed keuring juridisch gaat bin den en dat dit zware gevol gen kan hebben als bijvoor beeld één van de vele ter mijn die in het reglement voorzien zijn door de ge meenteambtenaar over het hoofd gezien worden. Hierop antwoordde sche pen Noél dat de zaken niet moeten omgedraaid worden en dat het zeker niet de ver- kavelaar zal zijn die de ge meente zal aanvallen als ze niet heeft gereageerd op een verstreken termijn of zo want dat zoiets juist in het voordeel van de verkavelaar is. De schepen voegde er aan toe dat er in verkaveling heel wat gebeurt, gewoon omdat er geen toezicht is en als er dan achteraf aanvaar ding is door de gemeente dan zit men met de brok ken. Schepen Noél vervolg de dat vroeger toezicht wel toegelaten was maar dat er geen enkele reglement was waar de gemeente kon naar teruggrijpen als er iets niet in orde was en met dit ver kavelingsreglement zal dit wel het geval zijn. Raadslid Galle merkte nog op dat er in de verordening heel wat nauwe bepalingen staan, wat bij schepen Noél de opmerking ontlokte «de nauwste rekening maken de beste vrienden». Raadslid Galle besloot de diskussie met de opmerking «het is niet alleen nauw, er is ook nog een hoop trut bij». De algemene verkavelings verordening werd ten slotte goedgekeurd met 12 ja- stemmen tegen 2 nee-stem men en 8 onthoudingen. Mon D.G. fly -y' Galerij S65 (Spaarzaamheidstraat 65) zet het nieuwe seizoen in met een opmerkelijke expositie 'Dan Van Severen, grafisch werk van 1963 tot 1978'. De opening, morgen zaterdag te 20 uur, zal worden ingeleid door Jan Hoet, conservator museum voor hedendaagse kunst te Gent. Door de galerij wordt ook een boek in doosvorm uitgegeven welke als titel draagt •Antiphon». Ze bevat vier etsen van Dan Van Severen, gedichten van Hugo Claus en een inleiding van Phil Mertens. Dit in een oplage van 50exemplaren en gedrukt op papier «velin arches». De opmerkelijk knappe lay-out van het boek werd verzorgd door Luc Claus vriend van Van Severen. Het boek is op de colofoon getekend door Hugo Claus en Van Severen waardoor het als boek-object meer waardevol wordt en het zeker niet de bedoeling zal zijn van de kopers om tekst en beeld uit elkaar te halen. De tentoonstelling zelf loop tot 23 oktober. R.D. sen ze festiviti K laten k*"' 5 kunnl»1' door ei Familieleden en genodigden tijdens de l .000' doop van de stad Aalst (JM) Vele jongeren naren bii de uitgang van de kerk aanwezig om doopsuiker te rapen ter gelegenheid van de I .OOOe doop (JMt Vervolg p. 1 Wegens de wielerkoers waren er nadarafsluilingen in de dorpskom aangebracht wat goed van pas kwam ook toen de schepenen het «kindjessui ker» uitgooiden want de op komst was écht fantastisch Traditioneel werd het kind daarna verder «gedoopt» in de dorpsherbergen, begeleid door de dorpsraad en de beide schepenen tot groot jolijt van alle kermisgasten- De Herdersemse Dorpsraad heeft weer eens getoond waar toe hij in staat is en velen stel len zich hierbij de vraag of het oprichten van een dorpsraad in elke deelgemeente geen goede zaak zou zijn voor de in nerlijke kwesties. Misschien wordt het voor het Aalsters Feestkomitee wel een moeilijk geval om alle ten in de verste aan hun trekken te men Détailkwesties misschien wel beter door plaatselijk organisme, noe het «dorpsraad», worden ov(,e gelaten. n< In elk geval, Herdersem w10 weer eens op zijn best! ''f im< Duizendste doop met als meetje-lap Anny De Maght en peetje-lap Edgard Hooghuys. (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 4