A ESPERANTO TE AALST AALST, MEKKA VAN REKLAMEBORDEN GROENE JONGENS VRAGEN AANVULLING VAN HEI REGLEMENT OVER HET VELLEN VAN BOMEN I MET DUIKERSKLUB «ZEEPAARDJE» ONDER WATER PROGRAMMA HOGE VESTEN POLSKA OO AQTORO DE ODE zamenhof iïï? /GR S /i VOOR EIGEN REKENING AAN DE SLAG 6 - 8-9-1978 - De Voorpost ONGEKEND MAAR NIET ONBEMIND Deze maand starten in Aalst opnieuw de kursussen Esperanto. Esperanto is niet zomaar een taal die door een stel zg. «utopisten» wordt gebruikt, zij het dan verspreid over de ganse wereld. Het is integendeel een taal een wereldtaal in de echte zin van het woord, wat in de samenstelling alleen al te zien isdie meestal zeer onvoldoende, en dan veelal nog op een totaal verkeerde manier gekend is. Wereldorganisaties zoals de Volkerenbond, ze Unesco geven er steeds meer aandacht aan. Hier te lande werd ze onder de damper gezet. Dr. Zamenhof omstreeks 1900 Vooral na de laatste ooriog Kwam de Esperanto - beweging in moeilijkheden door de houding van de Belgische Staat t.o.v. de Vlaamse beweging die zich aktief interesseerde aan de Esperanto - beweging. De «Bel gische» en «Vlaamse» gevoelens liepen toen wel sterk uit elkaar. De beweging zou splitsen, maar later terug samenwerken klein facet van de geringe belangstel ling die deze taal hier mocht te beurt vallen. Veel meer wordt getwijfeld aan het nut en de bruikbaarheid ervan. Er is immers het Engels dat het Frans als «eerste wereldtaal» voorgoed voorbijgestoken heeft. En toch... In enkele afleveringen willen we toch een goed stuk van de sluier der onbekendheid (of liever: ongekendheid) van deze taal oplichten, en dit dus naar aanleiding van het opnieuw oprichten in december van vorig jaar en de start van de kursussen hier in Aalst deze maand, donderdag 21 september: Kur sussen voor beginners, met medewerking van VTB-VAB. Plaats: Dienst Kuituur, Katte- straat 31, Aalst om 20 uur - 16 wekelijkse lessen. We beperken ons voor deze uitgave tot de Wié van om het even welke nchting Aalst binnenrijdt wordt zeker en vast getroffen door 't groot aantal reklame- borden van allerlei slag. vorm en grootte die hij op alle mogelijke en onmogelijKe plaatsen ziet. Typische voorbeel den hiervan zijn alvast de Gentsesteenweg tussen de Bou- dewijnlaan en de Gentsestraat, het Burgemeesterplein, de Geraardsbergsestraat en de Brusseisesieenweg te Erem- bodegem Waarschijnlijk waant hij zich beland in het «Mek ka» van de reklameborden. Komisch hierbij is dan uiteraard dat men vaak borden laat staan waar ze geen praktisch nut meer hebben, bvb waar de straat een éénrichtingsstraat ondertussen is geworden en de automobilist zich zou moeten al rijdend omdraaien om de publicitaire tekst te kunnen ontcijferen, zo bvb in de Geraardsbergsestraat. Waarschijnlijk waren de honderden borden aan de zijgevels der huizen nog niet voldoende want een Brusselse firma plaatste de jongste tijd een hele reeks panelen «in open veld», bvb rechtover Gilbos op de Grote Baan te Herdersem en naast de staalkonstruktie De Ridder bij de grens Hofstade-Gijzegem Soms treft men ze zelfs aan op plaat sen die op het gewestplan zijn gekatalogeerd als waarde volle landbouwgebieden. Nochtans dient men voor elk reklamebord. volgens artikel 44 van de Wet opStedebouw en Ruimtelijke Ordening, over een bouwvergunning te beschikken Graag zag de Werkgroep Leefmilieu Aalst alleszins elk reklamebord uit de historische stadskern of in het zicht van een geklasseerd monument als bvb rond de St - Martinuskerk ten spoedigste verdwijnen LH onbegrip en zelfs vijandschap die op sluwe manier werd uitgebuit door de bezetters. Het Russisch werd als verplicht leervak onderwezen op een dag was de jonge Ludwig getuige van een incident tussen Joden en Russische militairen, dat ge woon als sneeuwbalgevecht was begonnen. De een begreep de ander niet. en er volgden arrestaties. Ludwig was ervan overtuigd dat het nooit tot een dergelijk incident was gekomen, indien men elkaar had begre pen. Dit besef projekteerde hij op wereldvlak. Ook daar zou veel onbegrip wegvallen indien men elkaar begreep. Maar een Duitser zou niet licht het Frans aanleren, en de Fransen even min het Duits. Dat het taalver schil de bron was van al die ellende woord eb van zijn moederstond voor Ludwig vast. Hij zocht naar een gemeen schappelijke taal die niemand bevoorrechtte of benadeelde, iets als het Latijn maar minder moeilijk. Ludwig zelf was een talenwon der (Grieks, Latijn, Duits, Frans...), en in zijn talenstudie leerde hij dat veel woorden in vrijwel gelijke structuur in verschillende talen voorkomen. Hij dacht dat het mogelijk was een eenvoudige combinatie-taal samen te stellen. Maar dit bleek tenslotte toch onmogelijk te zijn. Hij probeerde nieuwe, korte woorden samen te stellen. Maar ook dit lukte niet. Tot hij op een dag een inval krijgt: boven een banketbakkerij stond het woord «konditorskaja», en boven een portierswoning «Svejcarskaja». dus met dezelfde uitgang «Ska- ja»: twee geheel verschillende stamwoorden met dezelfde uit gang. Met dezelfde uitgang was het dus mogelijk tientallen andere woorden te maken door er eenvoudig een ander stam woord bij te voegen. In 1878 was Zamenhof klaar met zijn taalprojekt. hij zat toen in het laatste jaar gymnasium. De taal noemde hij «Lingwe Univer- sala», en hij vierde dit feit met enige studiegenoten, die hem evenwel de één na de andere in de steek lieten, toen de jonge «wereldhervormers» nogal wat spot te verduren kregen. Zijn vader stuurde hem naar Moskou met de bezwering zijn «Lingwe Universala» maar te laten varen, wat uiteraard niet gebeurde. Terug thuis, had zijn vader al zijn documenten verbrand. Hij begon opnieuw, en het duurde 6 jaar eer een nieuw projekt een beter nuop papier stond. In 1887 trouwde Zamenhof met een meisje wiens vader de kosten betaalde om het taalprojekt te kunnen publiceren. Hijzelf oe fende intussen zijn praktijk als oogarts uit. De Brochure ver scheen onder de schuilnaam «Dr. Esperanto» (hij die hoopt), vandaar de naam uiteindelijk van de taal. Het bleek grote weerklank te vinden «Zijn vurig geloof in de mensheid heeft mij niet bedrogen», zei hij. In 1905 had het eerste interna tionaal Esperanto-kongres plaats in het Franse Boulogne. Frankrijk was het land waar de beweging toen de meeste aan hangers kreeg. In 1906 stelde hij een brochure samen waarmee hij het begrip «Homanarisme» inleidde, een stelsel dat de mens wil zien als mens, verheven boven nationaliteiten en rassen. Een Esperantist hoeft evenwel dit «homanarisme» niet noodza kelijk te onderschrijven. Dr. Zamenhof wijdde zijn verdere leven wel aan dit begrip, maar deed afstand van alle rechten op «zijn» taal. Andere wereldtalen hebben ook hun kansen gewaagd. Zo poogde de Fransman De Beaufront het Esperanto te verbeteren in een at. tar Er zijn in de loop van.de laatste 25 jaar verschillende postzegels bij Esperantoherdenkingen verschent et 1959 gaj Polen ter herdenking van Zamenhofs geboortedag een tweetal postzegels uit. taal die hij het IDO noemde. Maar dit mislukte. Zo ook verging het de andere talen (Volapük 1879, Occidental 1922, Noiral 1928, Basic English 1932, Interlingue 1933 en Inter- glossa 1943). Interlingue was vooral op het Latijn gebasseerd, en hield het vooral bij de Akademisch-gevormden uit. De Esperanto-beweging is tot op heden, en dat is altijd de bedoeling geweest van Dr. Zamenhof (die overleed in Warschau in 1917, waar hij ook begraven is) een idealistische beweging geweest die opkwam voor de verstandhouding onder de volkeren. Aanvankelijk leek en was die beweging ook wel enigzins utopistisch. Maar na de tweede wereldoorlog ging ze toch met meer rationele meto den werken en werd ze meer utilitair ingesteld. In België werd op 30 juli 1905 de historiek van het Esperanto, om het in de volgende uitgaven te hebben over het nu, de zin, en het wezen, de techniek van deze taal die bijvoorbeeld had kun nen verhinderen dat president Carter vorig jaar hopeloos te schande liep omwille van zijn Poolse tolk die de ene flater na de andere uitbraakte tijdens officiële toespraken, zoals men zich nog wel zal herinneren. Onze bronnen zijn de veelvuldi ge publicaties die de Esperanto - Beweging publiceert. Het Esperanto is zowat 100 jaar oud. Deze taal werd samenge steld in dit geval synoniem van «uitgevonden»door Dr. Lud wig Lazarus Zamenhof die op 15 december 1859 in Polen werd geboren. In 1863 hij was toen nauwelijks 4 jaar oudviel Polen onder Russische bezetting dus ook zijn Oost-Poolse stad Byalistok. De bezetters waren van oordeel dat «verdeel en heer» de ideale manier was om de Poolse bevolking onder druk te zetten. Wat niet moeilijk was. daar het land toen bevolkt was door mensen van verschillende nationaliteiten: Polen. Russen. Duitsers en uitgeweken Joden. Onder deze groepen bestond «Belga Ligo Esperantista» ge sticht, buiten alle politieke, filozofische of godsdienstige gezindheid om, maar wel «Bel gisch». Gezien de houding van de Belgische Staat t.o.v. de Vlaamse beweging, voelden vele Vlamingen zich niet meer thuis in de «Belgische» verenigingen. Zij sloten zich aan ook buiten alle politieke beschouwingen bij de Vlaamse Toeristenbond, het Vlaamse Kruis enzoverder. In 1930 werd de «Flandré Ligo Esperantista» gesticht (voorzit ter was Jozef Muys uit Bornem). Een jaar voordien was het maandblad «Flandra Esperan tista» opgericht, dat nu het officiële orgaan werd van de VEB. Het had een uitgesproken pacifistisch en Vlaamsgezind karakter. Pogingen om tot een «Groot-Nederlandse Esperanto- beweging» te komen, mislukten uiteindelijk. ingj jde In 1961 werd de beweginj België gereorganiseerd. De en de Belgische Esperanto-Bi besloten samen te smelten een «Beige Esperanto Fedt cio», die nu evenwel geen ei tijdschrift meer heeft, maar verschijnt het nederlandsty™ «Esperanto-Panoramai franstalig «L'espéranto en itJbk chei Tot zover deze eerste bijdr over het ontstaan van Esperanto, een taal die toch een nadere kennismaking jeld V. Een paar adressen: Mr. Maurice De Wit, Niro straat 157, Erembodegem, 0i 70.53.68. Mr. De Bondt. Valerius Saedeleerstraal 30. Aalst, of"" 70.25.13. Wllfried Lissens lore felm De Werkgroep Leefmilieu Aalst Informeerde zopas haar leden en simpatisanten, in het kader van de door schepen Annie De Maght geplande aktie informatiekampagne, over de geldende reglemente ring inzake vergunning nodig om bomen te vellen. Om dergelijke vergunningen af te leveren baseert het stadsbestuur zich op art. 50 en 51 van het algemeen PolHiereglement. Alleenstaande boogstammige bomen mogen noch geveld, noch dermate gesnoeid dat ze in hun normale wasdom worden geremd noch door om het even welk procédé worden vernietigd zonder voorafgaandelijke uitdrukkelijke schriftelijke vergunning van het Kollege. Fruitbomen vallen evenwel niet onder deze beperkingen. Hoogstambomen zijn alle bo men die op anderhalve meter hoogte een stamomtrek hebben van minstens 20 cm of waarvan de stam minstens 3.5 m hoog is of kan worden, hoog is of kan worden. Ook artikel 44 komt hierbij kijken waar het zegt dat «niemand mag bouwen, afbre ken. herbouwen, verbouwen noch ontbossen zonder vooraf gaande uitdrukkelijke vergun ning van het Kollege. Een zelfde vergunning is vereist voor het vellen van alleenstaan de hoogstammige bomen binnen de groene ruimten van een bij KB goedgekeurd plan van aanleg evenals van die welke staan in een goed waarvoor een verkavelingsvergunning is af gegeven. Alhoewel het Algemeen Politoe- reglement van de Stad Aalst een zeer goede aanvulling is van de wet op Stedebouw en Ruimtelij ke Ordening pleit de Werkgroep toch nog voor strengere beplan tingsverordeningen. De Werkgroep stelt dan ook voor dat het stedelijk politie- reglemcnt zou worden aange vuld met volgende artikelen: «Zonder vergunning van het Kollege van Burgemeester en Schepenen is het verboden a. groene zones zoals hoven, tuinen, parken te doen verwij nen of verkleinen b. hoogstammige bomen om te hakken, alleenstaand, in rij of in groep (niet zijnde de bossen) met inbegrip van hoogstammige fruitbomen. De WLA ziet inder daad niet in waarom fruitbomen van vergunning vrijgesteld zijn. c. kaalkap van bossen, wouden of delen ervan uit te voeren vooraleer herbeplanting zal wor den uitgevoerd. d. de normale exploitatiekap- pingen in bossen uit te voeren Vergunning is vereist zo voor partikulierc eigendommen als voor die van openbare besturen. Verder is het verboden schade aan te brengen aan de groen- elementen door inkervingen, bevestiging van afsluitingen; benagelen van plakaten, ont schorsen, verschroeien enz. Bij overtreding zou dadelijk geverbaliseerd worden en zo mogelijk de werken stopgezet waarna het Kollege zich in het rechtsgeding burgerlijke partij zou stellen om herstelbeplanting op kosten van de overtreder, indien deze het zelf niet doet. binnen de gestelde termijn, mogelijk te maken. Opdat de gemeente van het recht van herbeplanting daadwerkelijk gebruik zou kunnen maken moet ze in haar begroting een post voorzien «uitvoering van vonnissen in het kader vaifQ wet op de ruimtelijke ordeijrwi en stedebouw. Voorlft ti kosten». Jn i Tot slot hoopt de Werkgroep» het stadsbestuur met (Pg 1 suggesties rekening wil hoi£D< en blijft hij alleszins tot adtje C verlening bereid. Van de burjngj verwacht de WLA voldoef" zelfdiscipline om het reglcnjgpl niet te overtreden en va nikt stadsdiensten een kordate lelie ding om incidenten zoals er t in het verleden voordeden n de geschiedenisboeken te J wijzen. In het stedelijk zwembad «Olympos» te Dendermonde houdt de duikersklub «Zeepaardje» volgende dinsdag 12 september een open-deur-avond. In deze duikersklub waarin ook heel wat Aalstenaars aktief zijn. wil men iedereen die in de duikers-sport geïnteresseerd is de gelegenheid geven om een ioee te krijgen van wat deze sport inhoudt, een sport waarin vooral team-work en kameraadschap aan bod ko men. Op dinsdagavond gaan de trainingen door. die door moni tors worden geleid, vanaf 21 uur tot 22 30 u Op vrijdagavond verlopen die trainingen een beetje losser omdat dan ook familieleder aanwezig zijn. en wel van 22 tot 23 uur. Men kan zich op dins dagavond laten inschrijven Het lidgeld mag zeker niet hoog worden genoemd (1.000 fr per jaar) wanneer men weet dat daarin de lessen begrepen zijn. de verzekering en het gebruik van materiaal. Kennismaken (en inschrij ven) kan men dus op de open-deur-avond op 12 sep tember vanaf 21 uur tot 22.30 u in het zwembad «Olympos» aan de Leopoldbaan te Den dermonde. waar duikersklub «Zeepaardje» vaste voet aan wal heeft. W.L iet i cha ergi lat c uns irug FEESTPROGRAMMA Zaterdag 23 september te 9 uur: openluchtmis te midden van de straat ter nage- dachtenis van de afgestorven buren, opgedragen door E.H. n te Deken. L hl te 10 uur: Opening van de kermis. (te n te 20 uur: Uitstap met muziek. De geburen stappen mede in oude klederdracht. Prijzen voor de deelnemers. Nadien gezellig samenzijn Onder de titel «Ik wil voor eigen rekening werken... Steunt Aalst mijn persoonlijk initiatief?» heeft de dienst Organisatie-Informatie van de stad Aalst een brochure uitgegeven. Als gelegenheldspubiikatie bij de jaarbeurs '78 is de brochure enerzijds één van de praktische resultaten van de negen informatie-avonden voor handel, nijverheid en landbouw terwijl anderzijds, zo zegt het stadsbestuur, «de voortzetting van de grondige informatie aan de Inwoners en de optimalisatie van de dienstverlening». Realisatie, zo lezen wij. is van burgemeester D'haeseJeer. Als dal werkelijk zo is dan zoveel pluimen als mogelijk aan zijn adres en voor deze verzorgde en meer nog. erg informatieve brochure die zonder twijfel een uitstekende handleiding kan zijn voor wie eigen rekening aan de slag wil. maar voor onze administratieve labyrinten de schoenen voelt moed in de zakken. Vier delen behandelen respek- tievelijk een berekening van de kansen die de kandidaat-zelf standige heeft in deze woelige ekonomische tijden; het doolhof aan formaliteiten en de helpen de hand die het stadshuisperso- neel toereikt om deze berg papieren te overbruggen; de financieringsproblemen en meer bepaald het zoeken naar krediet en tot slot. de moeilijkheden die rijzen bij het aanwerven van personeel. Veeleer dan zelf uit deze brochure fragmenten aan te halen kunnen wij u de lektuur ervan warm aanbevelen. Be langstellenden kunnen terecht bij de dienst organisatie-infor matie. stadhuis te Aalst en in alle dienstcentra (vroegere ge meentehuizen). Telefonisch op het nummer 77.77.77 (automa tisch antwoordapparaat). Rcné De Witte Zondag 24 september te 10 uur: keuring van de versierde huizen, te 13 uur: Breugelfeest. ieder aan zijn tafel, te 14 uur: kinderspelen - tapijttekeningen te 15 uur: Veegskesgeven zonder lachen voor de mannen- inschrijving cafe «Gerarda» te 16 uur: Modeshow voor mannen - inschrijving cafe «Ca- outchoucken» Maandag 25 september te 10 uur: Grote internationale dierenmarkt met levende, dieren en levende vrouwen. Inschrijving cafe «Gerarda te 14 uur: Lepelkoers voor vrouwen - inschrijving cafe «Ca-; outchoucken» Ie 16 uur: Valiezenkoers voor vrouwen in manskledij - in schrijving café «Gerarda» te 20 uur: Traditionele bougiekenskoers voor mannen ert' vrouwen in nachtgewaao. inschrijving cate «Caoutchou- eken». De prijsdelingen zullen gehouden worden in het lokaal va inschrijving. Dinsdag 26 september te 10 uur: trekking van de tombola der steunkaarten. te 14 uur: Jaarlijkse belotprijskamp voor de mannen van d straat in de twee herbergen van de straat, te 17 uur: Breugeliaanse smulpartij in het midden v, straat MENU: 200 kg aardappelen 500 droge haringen 50 kg varkenskop 15 bakken bier Het bestuur is niet verantwoordelijk voor gebeurlijke onge vallen Steunt Hoge Vesten kermis, de enige wijk van de stad waar gedurende vier dagen leute en plezier hoogtij viert! spr aagi ng< irst£ at b eld inde oep cch in vam eelt dscl erto ruik 10W n de rr 30r mor Is F mwe

De Voorpost | 1978 | | pagina 6