tALST HERDACHT BEVRIJDING INTERPELLATIE DENDERSTREEK J.ATE NABESCHOUWING /AN EEN ZOMERS PARKFESTIVAL MET DE «KLODDERONNEN» OP RALLY De Voorpost - 8-9-1978 - 7 ferleden zondag 3 september herdacht onze stad haar be rijding, nu 35 jaar geleden Deze herdenking omvatte een nanifestatie met als hoogtepunt een gelegenheidstoespraak an burgemeester D'haeseleer op de zonovergoten binnen- ;oer van het stadhuis. In deze toespraak pleitte hij vooral voor iet behoud van de toen bevochten vrede, door ekonomische iaatregelen die de huidige krisis opnieuw een gevaar voor Ie vrede zouden moeten afweren. i>. de plechtigheid bemerkten verder ook de schepenen la, onsieur en Bourlon. evenals jk ilksvertegenwoordiger Van Dorick, verscheidene ge- k eenteraadsleden. de kom- Éf issarissen Cottyn en Van P* auter, en brandwèerkom- andant De Vidts. Uiteraard aren ook de vaderlandse ver ligingen vertegenwoordigd ■ne et voorop tal van vaandeldra- irs. en waren er ook hogere ilitairen aanwezig, loraf vond er nog een rond gang door de stad plaats, waarbij bloemen werden neer gelegd aan het standbeeld van Koningin Astrid op het Keizer lijk Plein, en op het Vredeplein. Ook aan de ingang van het stadhuis werden bloemen neergelegd vóór de gedenk plaat van Hugo Lefèvre, over- eden in het folterkamp te Ell- rich. De optocht werd muzikaal voorafgegaan door fanfare van de brandweer, evenwel niet in uniform. In zijn toespraak wees burge meester D'haeseleer dat men hier gelukkig nog altijd van een feest kon spreken na 35 jaar zonder nieuwe wereldramp. Spijtig genoeg was dit niet in elk land het geval. De burgemees ter wou geen onheilsprofeet zijn, maar wel de herinnering aan die tijd levendig houden Toch wou hij de aandacht ves tigen op de krisis die doet den ken aan de jaren 1930, een kri sis die weer zou kunnen eindi gen in een nieuwe oorlog. Hij vond dat de krisis bekampt moest worden («Ik zou me vei liger voelen indien de ekonomi sche krisis opgelost werd»), en vond het bevrijdingsfront in die zin dan ook zinvol De werkge vers, maar vooral de werkne mers, aldus de burgemeester, zijn het slachtoffer. Aan de ene kant werd de staatsschuld zo enorm groot, en aan de andere kant is de bedrijfswinst niet te verhogen zonder te raken aan de verworven rechten, zo zei de burgemeester ook: «Per soonlijk zie ik geen gerede op lossing. maar in de Gemeente raad wil ik grote inspanningen doen t.o.v. de bedrijfsleiders En verder: «gaan we de weg op van de jaren 1930!» Toch waarschuwde de burgemees ter ook voor een overdreven pessimisme. «Onze stad, zo besloot hij, is aan de grootste gruwel van de oorlog ontsnapt, ofschoon de lijst van de slachtoffers nog te lang is.» hij noemde de vrijheid het hoogste goed, en bracht tenslotte hulde aan allen die of fers hadden gebracht voor die vrijheid. W.L. ijjdens de voorbije gemeenteraadszitting, waar de vakantie- jemming nog voelbaar was, werden enkele knelpunten Angeraakt. Eén ervan was het hervormen en zuiveren van de fender, de enige aanzienlijke waterweg van onze streek, wat lerd naar voor gebracht gedurende een interpellatie van Iv.P.-raadslid Remi Van Vaerenbergh. Hij wees erop dat ize tussenkomst geen terechtwijzing was, maar eerder een Ringende oproep tot alle verkozenen van de stad Aalst, om even tot welke politieke partij zij behoren. feadslid Van Vaerenbergh lelde duidelijk dat een drin- ende oplossing voor wat be- g»ft het bevaarbaar maken van Dender voor schepen tot ton, en het zuiveren van kt Denderriool. zo vlug moge- fc moet uitgevoerd worden Hij lees er op dat het ongenoegen de bevolking steeds groter lordt en dat daardoor ook re- felmatig akties van de grond pmen Hij citeerde in dit ver- ind de vlotaktie van het 2.D.. Initiatief Comitee Den- Irstreek, van begin augustus ngstleden, waarover in dit ad bericht werd. Verder jonde raadslid Van Vaeren- ergh aan dat de verouderde jnnemaat van 300 ton, er de jinleiding voor is dat slechts 3 weinig bedrijven onze wa- weg benutten. Alleen voor lfet transport van ruwe goede- |n en bouwmaterialen heeft [4 scheepvaart op de Dender fig belang. De scheepvaart op i4 Dender spitst zich nog louter l\je op de bedrijvigheid van de jngs de oevers gelegen ste en en de enkele andere aan- jgplaatsen. Alleen op het tra- ijkt Dendermonde - Dender- ielle is er verandering geko men door de bouw van een stuwsluis, zodat ook schepen tot 600 ton daar toegang heb ben. Daarom is het dringend nodig de Dender te herkalibre- ren. Ook de zuiveringen moe ten doorgevoerd worden, aldus het raadslid, zodat de natuur liefhebber terug aan zijn trek ken kan komen in wat eens een natuurgebied was met talrijke wandelpaden langs de oevers. De kollektorenaanleg moet ge stimuleerd en in de hand ge werkt worden door het bouwen van zuiveringsstations. Dat is, zo zei Remi Van Vaerenbergh, wat de bevolking van Aalst verwacht van zijn verkozenen, in het bijzonder van zijn daartoe verantwoordelijke schepen. Vooral door deze laatste zin was op slinkse wijze het woord verleend aan schepen van Openbare Werken. Jan De Ne ve. Deze wees eerst en vooral op de tegenstrijdigheid die schuilt in het. enerzijds ekono- misch rendabel maken van de Dender door er meer verkeer op te krijgen, en anderzijds in het zuiver maken en -houden van een dan druk bevaren wa terweg. De schepen kon echter wel meedelen dat er een akkoord tot stand gekomen is om de Dender te herkalibreren, niet tot 600 maar tot 1350 ton. Dit is nodig volgens schepen De Ne ve, nodig voor Aalst wil men de Dender terug interessant ma ken als aantrekkingspool voor voldoende scheepvaart. An derzijds diende het wel aange stipt dat de werken hiervoor niet zo maar, één, twee, drie kunnen gebéuren als men weet dat de Dender in onze Vlaamse Gauw. maar op de derde plaats staat in zake belangrijkheid als waterweg. Wat de reiniging aangaat, meende de schepen te mogen zeggen dat er nu toch al kon- krete plannen uitgewerkt wor den en dat het niet bij voorstel len en gepraat gebleven is. Op advies van het ministerie van Volksgezondheid zal men overgaan tot de aanleg van col lectoren. Bewijs hiervoor is de uitbreiding van de stedelijke dienst van Openbare Werken met zes speciaal hiertoe aan geworven werkkrachten, twee ingenieurs en vier tekenaars, om dit plan op punt te stellen. Raadslid De Bisschop kwam ook aan het woord. Hij gaf schepen De Neve gelijk door er odk op te wijzen dat het verbre den een antitese inhoudt. Als men een rivier verbreedt, krijgt men ook minder debiet en daardoor minder zuiverende en leefbaar houdende zuurstof, aldus Marcel De Bisschop. An derzijds meende hij te mogen opmerken dat de waterzuive ring een uiterst delikaat pro bleem is dat ter dege moet be studeerd worden; waardoor het niet voldoende is over een team van ingenieurs te be schikken. Het zou dan ook meer dan wenselijk zijn er en kele biologen aan toe te voe gen zodat de studie in al zijn aspekten ter dege kan voorbe reid worden. Willy De Turck meende er te moeten op wijzen dat de bevui ling van het Denderwater gro tendeels te wijten is aan het vervuilde beekwater dat erin geloosd wordt. Om de Dender opnieuw leefbaar te maken, op ekonomisch vlak! moet hij ge moderniseerd worden. De op Europees vlak aangenomen tonnemaat van 1350 ton is daarom de enige oplossing, vooral ook in aanmerking ge nomen de overbelasting van het wegverkeer. Als laatste in de rij kwam raads lid dokter Van Der Beken aan het woord. Hij wees er op dat de enige oplossing om de Dender proper te houden het reinigen en leefbaar houden van alle beken van ons grondgebied is. tevens als het zuiver maken van alle openbare wateroor den. Raadslid Van Der Beken opteerde voor het maken van «stoeibeken» waar iedereen weer plezier kan aan beleven. JVS let is een publiek geheim dat de recensent ondanks de chamele korst brood die er amper aan vast hangt, de tijd ergeet wanneer ie zich naar een goed festival heeft begeven, lat de arme stakker die straks tekent, terwille van de klein- unst en de liefde op het stadsparkfestival twee zondagen trug zijn kat stuurde, heeft bij sommigen misnoegdheid, laat e"iaan ontgoocheling gebracht. Enkele (mede-)organizatoren H n tevens muzikanten op het Aalsters festival waarvan spra- e, hebben daar hun mouw aangepast en bezorgden ons een ite nabeschouwing van het gebeuren. Hier en daar zullen we m boeien in bepaalde subjektiviteit. te Aalst biezonder populair, met het meeste sukses ging lo pen wat natuurlijk weer niets wil zeggen over de kwaliteit. Schepen Eddy Monsieur was er ook. weliswaar met om op te treden maar wellicht omwille van zijn stijgende belangstel ling in the Sex Pistols en spits broeders (eigen opmerking!) Hij krijgt van de organisatoren via dit podium heel veel dank. Alsook de politie voor het...wegblijven. Nu dient toch wel gezegd dat het hele gebeu ren om halfelf tot het verleden behoorde. Afspraak op 26 au gustus 1979 René De Witte idanks het wantrouwen, vele genkantingen en de gebrui- lijke paniekstemming onder inrichters om alsnog met de lanciën in de knel te geraken, - aldus de ooggetuigen - isproken worden van een ge- Jagd festival Er werden les- n getrokken uit de vorige (en trste) editie van het festival at bvb. als verbeteringen in een steviger podium en inder wachttijd tussen twee 3- oepen door 5ch startte de zaak niet van leien dakje. The Jets vin Le Docteur and The Filmmakers met een naar ver luidt originele sound in de new wave-kamer The Kids kregen zoals verwacht kon worden een bisnummer kado. de Misters akteerden beneden het ver wachtte nivo terwijl de zgn. top-of-the-bill Tjens-Couter. vamen omwille van wagen- ich later opdagen als voor- en. Maar toen (omstreeks 'ee uur en één uur over het dschema) was Rocking Ro- erto reeds aan het vruchtge- uik van het podium toe. De tow was naar verluidt goed aar oogstte niet de verdiende ispons van het publiek, deels oor het vroege tijdstip deels )or een vrij passief publiek ubliek dat vrij inaktief zou blij- en tot het einde toe. Toen Nai rn omstreeks drieën opkwam het publiek reeds weliq tnwezig doch weinig geboeid een naar men zegt vrij utloze soft-rock-jazz. Eerste «gtepunt was, logisch trou- ens, Once More. Dansende tyelui op de graszode maar Ben bisnummer. Een regen tje tussendoor maar zonder 3 De beurt was dan aan Ke- De l'ikante Kastaars deze maal perjiets. Ook zij trachtten de vragen op te lossen die de Klodderonnen hen stelden. (EL) De burgemeester is terug van dienst. Eén van zijn eerste toespraken ter herdenking van de bevrijding. IEL) Wwe Lejevre legt bloemen neer aan de gedenkplaat van haar man. (EL) Dit jaar organiseerde de Kamavalgroep «De Klodderonnen» ria Dewever. De trofee voor weer een opgemerkte rally, die wat het territorium be- het grootste aantal deelne- treft niet buiten Klein-Aalst ging. Men mocht om het mers ging naar de Kornisse- even welk voertuig gebruiken, maar het mocht niet door sloipers. een motor aangedreven worden. We vernamen ook dat «Miss De Kornissesloipers zijn er steeds bij wanneer er plezier wordt gemaakt. (EL) De Matotten waren éveneens op de zoektocht ingericht door de Klodderonnen (EL) ANTEGEM Het sukses was volkomen, en het plezier niet minder. Speciale prijzen waren voor zien voor de origineelste voertuigen. En er moesten 36 vragen beantwoord wor den. «Het doel van deze rally's» zo zei men ons in hun lokaal onderaan in de Molenstraat, is de populariteit van de groep als Kamavalgroep te wil men ook met de vragen zelf op de karnavalekse toer op de karnavaleske toer gaan. En alleszins zal men verkleed moeten zijn om te kunnen deelnemen. Het was verder ook de bedoe ling de stad reeds onmid dellijk na de verlofperiode attent te maken op karnaval «Maar, zo werd beklem toond, daarvoor zijn de an dere groepen nodig». Deel nemers waren nu o.a. de Brikaljongs, de Kornisse sloipers, de Matotten, de Pikante Kastaars. Ook prins Michel deed aa de rally mee. Opmerkelijk waren ook dit jaar de echt waardevolle prijzen, niet in het minst te danken aan lokaalhouder Marc Van Hoover. Zo ging de eerste prijs van de tom bola een autoradio naar Ma- Voil Janet» van dit jaar (de naam «Polle Kepernaegel»' zegt al genoeg) zich dit jaar aangeeft als kandidaat prins-karnaval. De prijs van de origineelste fiets, ging naar een «paro die» op Marc Stassijns (van de Matotten). De prijs was een «grasautomaat», in werkelijkheid een konijn. De prijs voor de origineelste autoped ging naar de Kor nissesloipers: een «wek- automaat (een haan), en de prijs voor de meest origine le bottine was een zangau tomaat (kanari). En het ple zier was er vanzelf bij.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7