MET ALKUONE NAAR HET LAND VAN UNCLE SAM JEUGDKAMP IN EEN NOTEDOP - Dl 8 - 8-9-1978 - Oe Voorpost waar versmadl werden Grand River te Lansing. Voor de eerste maal maakten de Ameri kanen kennis met een stukje Vlaamse kuituur, een stukje kuituur uit 'the old countries', de landen waar hun grootouders vandaan kwamen, en waar zij soms met weemoed aan terug denken. Een Amerikaan praat graag over zijn bezoeken aan Europa. Vooral ons midde leeuws karakter dat bewaard gebleven is in oude steden en monumenten spreekt hem erg aan. Dit eerste optreden in Lansing was voor de groep een toetssteen voor de volgende voorstellingen. De start van het programma met de voor Vlaan deren en Nederland typische beiaardmuziek was een schot in de roos evenals het vlaggenspel met de grote vaandels, 's Anderendaags, op woensdag 26 juli. startte Alkuone met wat wij een 'middagkonsert' zouden kunnen noemen: een optreden in het centrum van Lansing. Op die wijze werd aan de burokra- ten. die 's middags hun lunch pakket komen opeten in de schaduw van de parkbomen, een uurtje verpozing bezorgd. In de latere namiddag verzamelde de groep met zijn gastfamilie dan in een grote tuin om er rond de barbeque te gaan zitten voor een gezellige echte Amerikaanse «Pot Luck». een pic-nic waarbij iedereen iets meebrengt dat dan wordt bijgeplaatst op de grote gemeenschappelijke tafel. Op donderdagnamiddag 27 juli moest men voor de eerste maal met weemoed in het hart afscheid nemen van de zeer gastvrije families die Alkuone gedurende drie dagen hadden gehuisvest. Op dergelijke mo menten beseft men maar pas dat men op zeer korte tijd aan personen kan gehecht geraken. Een zeer grote bijdrage hierin werd wel geleverd door de plaatselijke organisatoren die de hobby's en beroepen van zowel Alkuoneleden en gastfamilies met elkaar had vergeleken en de korresponderende belangstel- lingsgroepen bij elkaar had geplaatst. Op die wijze brak men reeds heel wat ijs. Het gesprek kwam sneller los en er werden rapper vriendschapsbanden ge smeed. Na anderhalf uur bus belandde Alkuone in zijn tweede pleister plaats, Farmington, even buiten Detroit. Een van de atrakties aldaar was het bezichtigen van Canada. Detroit ligt immers aan de Detroit River, de natuurlijke grens met Canada. Alkuone trad in Farmington en Farmington Hills op naar aan leiding van het op dat ogenblik aldaar gehouden Founders fes tival. een amusementsgebeuren dat over meerdere dagen liep. Niet minder dan drie optredens, gesprijd over drie dagen, werden daar verzorgd. Een daarvan was o.a. het vendelen in een van de klassieke Amerikaanse 'Para des'. Klassiek vlaggenspel tus sen bands, trappelende majoret- ten en wuivende verkiezings kandidaten door. De volgende halte: Whitehall Montague waar Alkuone de eregast was. Het ganse stadje hing vol met Amerikaanse en Belgische vlagjes. Het bezoek van Belgen dte de spiksplinter nieuwe openluchtschouwburg kwamen openen was voor dit landelijke stadje iets buitenge woons. Op één dag tijd, na het optreden bij de openingsplech tigheid. waren de Alkuoneleden door zowat het ganse stadje gekend. Overal werden zij vriendelijk ontvangen. Het af scheid aldaar zou dan ook een van de zwaarste worden. De kleinste stadjes zorgden echter verhoudingsgewijs voor het grootste aantal toeschou wers. Bij de opening van de schouwburg kwamen en gingen zo'n tweeduizend kijklustigen. In het nabijgelegen hoofdkwar tier van de Blue Lake Fine Arts -kampen werd een optreden verzorgd voor een vierduizend jonge mensen die de Belgische gasten na de voorstelling op een minuten durend rechtstaand Na een vakantieperiode van twee maand, waar de schoollo- pende jeugd heeft kunnen van genieten, kan men zich allerlei vragen stellen over de wijze waarop de jonge mensen hun vakantietijd doorgebracht hebben. Het is vanzelfsprekend dat er honderd en meer mogelijkheden zijn om een prettige twee-maand te hebben. De mogelijkheden zijn op dit vlak gedurende de laatste jaren sterk uitgebreid en via allerlei organisaties voor vrijwel iedereen toegankelijk gemaakt. Toch blijft er een vorm van georganiseerde vrijetijdsbeste ding nog steeds in trek voor een niet onbelangrijk deel van de jongeren. De jeugdbeweging blijft nog steeds IN! Alhoewel het niet te ontkennen valt dat de jeugdbewegingen een vrij harde tijd gekend heb ben om te overleven, strijd waar sommige afdelingen nog niet helemaal van bekomen zijn. toch kan men vaststellen dat er nog zijn die het helemaal niet moeilijk hebben. Voor de mensen die ermee begaan zijn j is het prettig te horen dat een jeugdbeweging, zoals Chiro Sjaloom, nog steeds op een uitgebreid ledenaantal kan re kenen wat dan ook een goede werking kan verzekeren. Wor den er tijdens het jaar heel wat aktiviteiten op touw gezet, dan blijft de bekroning van een kampjaar toch steeds weer het jaarlijkse kamp. of zoals dat bij de Chiro heet: het bivak. Dit jaar koos de leiding voor een kamp te Oostmalle. van 14 tot 24 augustus. Pas terug thuis van een bivak in La Thuile, een i kampplaats in het zonnige Ti- rol. werd er druk gewerkt aan de voorbereiding van een groepskamp waar uiteindelijk honderdzevenenveertig Chi romeisjes zouden aan deelne men. Voor dit kamp werd ge streefd naar soberheid en krea- tiviteit. Twee waarden die bij jonge mensen nog tot uiting kunnen komen. Het kamptema werd gekozen in het teken van de verschillende afdelingen: -Hoera, wij wonnen een we reldreis!». Alle afdelingen na men deel aan dit kamp. De as piranten. met 23 meisjes: de tippers, 13-14 jaar, een groepje van 19; de kwiks. 11-12 jaar, met 25; de speelklub, 9-10 jaar, met een groep van 23 en ten slotte de pinkels, 7-8 jaar. met een ploegje van 23 kleine ravot- ters. Honderdzevenenveertig in to taal. dus een hele groep. Al hoewel er in feite met zeven verschillende afdelingen te re kenen viel, was het grote streefdoel toch één grote fami lie te vormen. Om dit te beko men* werd elke nieuwe dag aangevat met een groepsope- ning. Dit als uitdrukking van het groep-zijn Enkele keren werd aan evaluatie gedaan binnen de afdelingen, om de kleine grieven en ongemakken te kunnen uitspreken, dit omdat elk Chiromeisje belangrijk is in Sjaloom. Erwerdookdemokra- tisch gewerkt. Vooraf werden zeer duidelijke en goed afge lijnde afspraken gemaakt, zo dat elk wist waaraan zich te houden. Dit draagt ook bij tot de persoonlijke karaktervorming, iedereen kan het eens moeilijk hebben, en tevens tot een eer lijke groepsgeest. Sjaloom is een Christelijk geïnspireerde jeugdbeweging, dus werd er ook plaats gemaakt om «gelo vig mens» te worden. Ze stellen het zelf zo: «Bij onze jonge mensen leeft een krachtige beweging om het geloof op een nieuwe wijze uit te drukken. Ve len staan voor de keuze om of wel niet te geloven, ofwel de termen van het geloof te ver schuiven. Deze ruimte voor gelovig-mens-zijn proberen wij te realiseren langs het uitbou wen van een boeiend afdelings leven. De oppervlakkigheid van het gewone leven willen wij doorprikken om het schone en Pinkels en speelkluppers tijdens de groepsopening. liefdevolle bij God en de ande ren te ontdekken.» Vooral de leidingsploeg heeft van dit kamp gebruik gemaakt om zich te bevragen rond het evange lie. Omdat het moeilijk is om de volheid van zo'n bivakgebeu- ren te beschrijven werden ou ders en sympatisanten in de ge legenheid gesteld er zich per soonlijk van te overtuigen. Daarom werd een bezoekdag gepland, waarop niet minder dan vijfhonderd kijklustigen verschenen. Het kamp heeft, door de geslaagde aktiviteiten en de groepsgeest, een nieuwe en verruimende kracht gege ven waaruit deze meisjes kun nen putten voor hun volgend werkjaar. «Op kamp proberen wij aandacht te hebben voor tal loze kleine dingen die een mens verderop helpen, dingen die onbelangrijk schijnen, maar het niet zijn, wetend dat we niet alleen op weg zijn. maar ge steund door vele jonge men sen.» JVS s S De volledige groep Sjaloom in Oostmalle. De aspiranten op hel einde van hun dauwtrip tijdens n bezinning in het bos. Te Farmington, een deelgemeente van Detroit, werd een optreden verzorgd voor de derde leftijd. aanwezigen heel wat Vlaamssprekenden. Detroit heeft immers nog zijn Vlaamse wijk. (SJ) Een Vlaamse evokatie op het Amerikaans Jenison Football Field. (SJ) applaus begroetten. Maar schone liedjes duren niet lang. De tijd vloog sneller dan iedereen verwachtte. Er wachtte een nieuwe gastfamilie in Grand Rapids, meer bepaald in Jeni son. Hier stonden twee optre dens op het programma. Een op de vermaarde Calder Plaza en een ander op het Jenison Football Field. Nog één halte. Mount Plesant, en het verblijf in Michigan liep ten einde. In Mount Plesant werd opgetreden in het Universitaire Bush-thea- ter. een prachtige schouwburg met ruim 500 plaatsen. Deze toneelzaal bezit één van de twee op de wereld bestaande gekom- puteriseerde lichtorgels (het an dere bevindt zich in Canada). Veiligheidshalve verkoos Al kuone voor het optreden een manuele bediening en gelukkig maar want achteraf, toen men ons fier de werking wou demon streren. liep er iets mis. de komputer vertikte het zijn geprogrammeerd programma kronologisch af te werken. Washington Na een heerlijk verblijf van twee weken in de staat Michigan was het ogenblik aangebroken om verder te reizen naar de presi dentiele hoofdstad van de USA. Washington. Waar Alkuone in Michigan had kunnen genieten van de lande lijke rust in de kleinere stadjes, werd de groep nu gekonfron- teerd met het drukke en gevaarlijke leven in grote we reldsteden. Het verblijf bij gastfamilies behoorde ook lot het verleden. Te Washington vond de groep een onderkomen in de Georgetown University. De plaatselijke verantwoordelijken aldaar waarschuwden het grondgebied van de universiteit niet te verlaten wanneer men niet in groep was. Vooral 's avonds is het niet aangeraden om uit te gaan. Men blijft best binnen. Alhoewel soms mis schien wat overdreven moesten wij later in New York toch ondervinden dat er konstant een dreiging in de lucht hangt in dergelijke grote steden. Hoe dan ook. er stond een middagvoorstelling op het pro gramma in Washington, en het kontrak? moest nageleefd wor den. Daar dit optreden temid den van een drukbezochte plaats gebeurde en er heel wat loense kerels de buurt onveilig maak ten moest de groep inderhaast een soort lijfwacht organiseren die zowel op de bagage als op de meisjes van de groep moest passen. Wanneer een paar meisjes naar de nabijgelegen kraampjes gingen kijken was er steeds minimum een van de jongens mee. Met de overblij vende vlaggenstokken was on dertussen rond de bagage een geïmproviseerde omheining op getrokken om vingervlugge ke rels uit de buurt te houden. Het optreden ging door. maar op dergelijke wijze werken is alles behalve gezellig. Wat een ver schil met stadjes zoals Whitehall waar je alles in een wagen met openstaande deuren kon laten ligge zonder dat er ook maar iets verdween. Ook het nemen van een paar publiciteitsfoto's voor het alom- gekende Witte Huis werd een ware stund. In het park geraken is omzeggens onmogelijk. Alles moest dan ook gebeuren voor de tralies, op het voetpad. Dat was een echt kunst en vliegwerk. Niet alleen waren er de talrijke toeristen die zich voor het traliewerk verdringen en fo tootjes nemen, er was ook nog de drukke rijweg die voor het Witte Huis loopt. Wachten op een geschikt ogenblik dat er geen wagens waren, de toeristen weg houden en de dansformaties opstellen, deze drie kombineren en een fotootje schieten, dat was echt niet van de poes. New York Zowat van de hak op de tak was het van Washington naar New York. de stad van het Vrijheids beeld en van de Wolkenkrab bers. Het logies hier gebeurde in het Taft Hotel. De direktie raadde iedereen aan waardevolle voor werpen mee te nemen en de rest in valiezen te stoppen en op slot te doen. Men nam geen verant woordelijkheid omtrent de be trouwbaarheid van het eigen personeel. Dat er mensen met rappe vingers zijn in New York ondervond onze plaatselijke verantwoordelijke. Tijdens een gesprek met de verantwoordelijke technikus van het Lincoln Center in het Cafetaria van het Hotel kwam zij plotseling tot de konstatie dat haar handtas verdwenen was. Alhoewel deze tas flissen twee personen stond had niemand de verdwijning opgemerkt. Het enige dat men op dat ogenblik kan doen is de politie waarschu wen. de bankrekening blokke ren en de hoteldirektie verwitti gen om een dubbel slot op de deur te plaatsen. New York met zijn genummerde straten en avenue's lijkt voor vreemdelingen op het eerste ogenblik een doolhof. Eigenlijk is het systeem heel eenvoudig. New York is gelegen tussen twee rivieren. Westwaarts de Hudson river en Oostwaards de East River. De wegen die parallel lopen met deze rivieren zijn de avenue's en zijn genummerd van Oost naar West. De andere wegen die daar haaks op lopen zijn genummerd van Zuid naar Noord en zijn de 'Streets'. Er is slechts één uitzondering, één straat in New York die diago naal loopt: Broadway. Zowel in Washington als in New York blijf je binnen in de gebouwen, niet alleen omwille van de veiligheid, ook omwille van de koelte. Alleen in de met airconditioning uitgerustte ge bouwen is het uit te houden. New York is op snikhete dagen moordend. De warme lucht van de airconditioning wordt de straat opgeblazen, de uitlaat gassen van de wagens verpesten de sfeer, de zon priemt tussen de wolkenkrabbers. De aldusge- Vervolgp 1 Deze -Chief', heeft van een indianenreservaat, bij wie Alkuone een gezellige dag doorbracht werd bereid gevonden met de dansgroep op te treden. Hij was het dan ook die in het Bush-teater de show opende (SJ) voor een welverdiende nachtrust. Voor de meesten was deze heenreis een slapeloze vijfentwintigurentocht geweest. Michigan Aangezien het tournee verliep in samenwerking met het «Blue Lake Fine Arts Camp Interna tional Exchange Program», een organisatie die vooral in de staat Michigan haar vertakkingen heeft, werd voornamelijk binnen deze staat opgetreden. Als eerste pleisterplaats had men Lansing, de hoofdplaats van Michigan. De plaatselijke 'chairmen'. Bob en Brenda Huil, hadden er alvast voor gezorgd dat iedereen na die late aan komst de volgende morgen kon uitslapen. Het eerste deel van het rijkgevulde Amerikapro- gramma begon dan ook met een vrije morgen en namiddag bij de gastfamilies. 's Avonds diende iedereen echter op het appel te zijn voor de eerste vuurproef, een optreden in het park aan de Amerika toonde via zijn king en zijn steden een wereld. Een wereld kan van houden, maar wereld die men kan Ondanks dat alles echte smeed. In de moet men dan ook niet derd zijn wanneer nu van deze bladzijden Alkuone Amerikaanse of groepen tc gast zal he av( vormde ongezonde atmosftder drukt je als het ware ten grond tot Mc Nabeschouwingen Achteraf bekeken kan gek* de kludeerd worden dat het Am<- ger katournee van Alkuone n Na alleen een financiële steun de leden vroeg, maar ook fysische steun. Vooral het blijf bij gastfamilies is vermoeiend. Aangezien maar twee of drie dagen dezelfde plaats blijft en mett alles op die korte tijd wil 1^ zien, blijft er niets anders o dan van 's morgens tot 's avof de baan op te gaan. En, er mof ook nog opgetreden worden! t Al bij al was iedereen t<f tevreden iets dergelijks belef te hebben en de kennis overt verre kontinent zal nu vollediger en reëler zijn datgene wat wij gewoonlijk al Amerika lezen in boeken of a op TV. 1 Amerika is en blijft het land I tegenstellingen. Rijk leeft I naast arm, eerlijkheid bloeic naast korruptie. Amerika kijkt en luistert I nog graag naar Europa, the countries, omdat de voorvac uit onze gewesten komen, treft er zelfs Amerikanen aan nog nooit een voet op Ne< landssprekend grondgebied zet hebben maar die toch aardig mondje Nederlands k ten. Zo ontmoette men Jenison een aantal families nog vlot Nederlands sprek Gewoonlijk leerde men dat de vader of de moeder die 1 België of Nederland was gei greerd in het begin van o eeuwwisseling. Het moet je ook niet verwonderen wanne* een man of een vrouw plots het Westvlaamsedialekt tege hoort beginnen. In de buurt van Grand Raj treft men trouwens ook nog woonwijk aan die de naam 'New Holland' draagt. D leven vooral uit Holland af stige gezinnen. Nabij Kalamazo is een g dat 'Holland' noemt e Amerika bekend staat van zijn treffende gelijkeni het landschap van onze no< buren. Je treft er inde windmolens, grachten et penvelden aan. In de huisjes wonen nog met getooide boerinnen en de penmaker werk. Elk jaar gaat er ook nog een tulpenfestival Toeristisch, maar een kopie van Nederland.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8