SUBSIDIES EN STRAATNAAMWIJZIGING CENTRALE ONDERWERPEN OP LEEDSE KULTURELE RAAD Leedse kulturele raad werkte straatnaamwijziging uit SPORT TROEF TIJDENS SEPTEMBERKERMIS TE LEDE DE RANK AFDELING LEDE NAM EEN P0ZITIEVE TWEEDE START D\ 10 - 15-9-1978 - De Voorpost Vorige maandag, 11 september vond in de raadszaal van het Kultureel Centrum te Lede de eerste statutaire algemene ver gadering plaats van de gemeentelijke Socio-Kulturele Raad. Aldus is voorzien in de statuten, artikel 11. Het werd zeker geen saaie bedoening zoals dat met statutaire algemene ver gaderingen wel eens het geval is. Er stond heel wat op het programma, met als blikvangers het voorstel tot straatnaam wijziging en het voorstel tot subsidiëring van de verenigingen volgens een nieuw stelsel. Voorzitter Roger Quintijn dankte de aanwezige persme dewerkers voor hun objektieve verslaggeving over de werk zaamheden van de Kuituur- raad. Daarna kondigde hij nogmaals het programma van de avond aan en dankte de le den van het Uitvoerend Komi- tee en speciaal zijn sekretaris Toon Mertens voor hun ge waardeerde inzet. Voorzitter Quintijn maakte te vens bekend dat vier nieuwe verenigingen als leden tot de algemene vergadering toegela ten werden. Dit zijn: De Ver enigde Wanzeelse Kineasten. BGJG Impe, Kerkelijk Koor Impe en St.-Gregoriuskoor Oordegem. Jeugdvereniging De Snaar uit Lede kon nog niet aanvaard worden omdat zij niet tijdig de nodige formulieren had binnengeleverd. STRAATNAAMWIJZIGING Daarna kwam sekretaris Toon Mertens aan het woord om ver slag uit te brengen over de wer king van de Kultuurraad gedu rende zijn eerste levensmaan den. Hieruit kwamen wij te we ten dat er twee algemene ver gaderingen en zes vergaderin gen van het Uitvoerend Komi- tee hadden plaatsgevonden. Hij somde tevens de adviezen op die door de Raad uitge bracht werden bij het Schepen kollege en voegde eraan toe dat twee kommissies opgericht waren, namelijk één voor de straatnaamwijziging en een andere voor het behoud van het Kasteel van Mesen. Daarna werd het advies dat door de Raad bij het Schepen kollege uitgebracht werd in verband met de straatnaamwij ziging uitvoerig door de sekre taris toegelicht. Wij komen hier elders op terug. Opmerkelijk was wel dat net toen dit voorstel naar voor gebracht werd, de vergadering twee maal ge stoord werd door sirenegeloei. Zou misschien de bevelhebber van de Leedse brandweer, te vens burgemeester van Lede, op die manier zijn protest tegen het advies te kennen willen ge ven hebben? Dit advies moet nu goedge keurd worden door het Sche penkollege, de gemeenteraad en een bevoegde provinciale kommissie. Dit zal dus nog wel enkele maanden aanslepen en gedurende deze tijd zal de Kul tuurraad afzien van zijn aan vankelijk voornemen om een wegenkaart van Lede uit te ge ven. EEN FINANCIEEL LA CHERTJE Daarna voerde penningmees ter Roger Ducquet zijn finan ciële taak uit. De Socio- Kulturele Raad had een belofte van toelage van 20.000 fr. maar in werkelijkheid dus niets in kas Nochtans moest het Jaar van het Dorp gestart worden. Het schepenkollege bleek dan bereid om een genereus voor schot uit te keren van 5.000 fr. om de werkingskosten te beta len. De resterende 15.000 fr. zal in één van de volgende maanden betaald worden dus. Na de startavond was er nog 3.629 fr in kas en bleven er voor 7.527 fr. schulden. Dus op het ogenblik is er een tekort in kas van 3.898 fr. EEN VOORSTEL TOT SUB SIDIE Een volgend agendapunt was het voorleggen aan de alge mene vergadering van een voorstel tot subsidiëring. Het voorstel werd uitvoerig toege licht door voorzitter Quintijn. De leden van de algemene verga dering kregen dan drie weken de tijd om het bestuur van hun vereniging het voorstel voor te leggen ter bespreking. Op maandag 2 oktober zal dan in een volgende algemene ver gadering van de Kultuurraad het voorstel opnieuw bespro ken worden, samen met de ge formuleerde v opmerkingen vanwege de verschillende ver enigingen. Het voorstel tot subsidiëring werd door het Uitvoerend Ko- mitee met algemeenheid van stemmen aanvaard. Het voor stel zal reeds van toepassing zijn op het werkjaar 1978, voor de subsidiëring in het jaar 1979. Het plan ziet er in grote trekken als volgt uit: het nieuwe subsi diëringsstelsel beoogt, naast het toekennen van een forfai tair bedrag, ook een bedrag op basis van de gepresteerde ak- tiviteiten. Het forfaitair bedrag zou voor het volgend dienstjaar slechts de helft bedragen van de toelage die de verenigingen tot op heden rechtstreeks van wege het gemeentebestuur ontvingen Aan de aktiviteiten, waarvan schriftelijk een verslag werd uitgebracht, zal in het nieuwe subsidiëringsstelsel een be paalde puntenwaarde toege kend worden. De waarde van een punt in franken is het kwo- tiënt van de deling van het be drag dat door het gemeente bestuur wordt ter beschikking gesteld, door het aantal punten dat de verenigingen bekomen. Dit bedrag is in principe de an dere helft van het totaal der for faitaire bedragen die op dit ogenblik toegekend werden. Dit als overgangsmaatregel, want het is de bedoeling om na verloop van enkele jaren uitslui tend het puntensysteem te ge bruiken. zonder daar bovenop nog een forfaitair bedrag Wel zullen bepaalde verenigin gen, die lid zijn van de Socio- kulturele Raad, nog forfaitair kunnen gesubsidiëerd worden om bijzondere reden. Dit ge schiedt enkel in samenspraak met het gemeentebestuur en de Socio-kulturele Raad. Hiermee worden bedoeld voornamelijk sociale vereni gingen met een interne werking die niet naar buiten treedt, als gevolg van hun specifiek karak ter. Voor de kontrole op de uitge brachte verslagen over de akti viteiten rekent het Uitvoerend Komitee op de eerlijkheid van de vereniging. De bedoeling van het puntenstelsel is de werking van de verenigingen te stimuleren. Indien meerdere verenigingen samen een aktiviteit organise ren, dan worden de punten evenwel verdeeld. In uitzonder lijke gevallen en voor belang rijke gebeurtenissen kan een speciale puntentoekenning door het U.C. worden overwo gen en bij meerderheid van stemmen worden toegekend. Het is ook de bedoeling van het Uitvoerend Komitee om het uit gedokterde stelsel na verloop van tijd aan te passen aan ge wijzigde omstandigheden of al naargelang zich in de praktijk bepaalde wijzigingen opdrin gen. Ervaring zal hier een be langrijke rol spelen. Vanuit de algemene vergade ring werden ook een aantal vragen gesteld, de voornaam ste waren zowat de volgende: een vereniging die een toelage krijgt van 1.000 fr., zal dit klein be<frag ook gehalveerd wor den. Voorzitter Quintijn antwoordde dat onder een bepaald bedrag niet zal gehalveerd worden en hij noemde het tevens een schande dat bepaalde vereni gingen slechts 1.000 fr ont vangen terwijl er andere 120.000 fr. krijgen Deze vergelijking doortrekkend merkte de heer Van Win, lid van het Uitvoerend Komitee, op dat het schandalig is dat bepaalde kommerciële bedoeningen als een beroepsrennerswedstrijd met 30.000 fr. betoelaagd wor den. Waarop uit de zaal de op merking kwam dat een verho ging van de toelage voor de kul- turele verenigingen niet ten koste van andere verenigingen of organisaties mag gebeuren. MAANDKALENDER Ter bespreking kwam ook het publiceren van een maande lijkse kulturele kalender. Dit zou gebeuren in een plaatselijk reklameblad. De Kultuurraad heeft hiervoor evenwel niet de nodige financiële middelen, want om de maand een blad zijde zou hegl wat kosten. Daarom zal iedere maand een sponsor gezocht worden. De kalender zou verschijnen telkens de laatste week van de maand. Voor publikatie komt al les in aanmerking wat door de kulturele verenigingen georga niseerd worden De verenigin gen zijn evenwel verplicht deze vorm van aankondiging te ge bruiken. Het is uiteraard wel in hun voordeel deze gratis aan kondigingen. Voor de prakti sche verschijning zal iedere vereniging zijn maandpro- gramma moeten binnenleve- ren vóór de 15de der maand die eraan voorafgaat. Voor op name komen niet alleen de maandaktiviteiten in aanmer king, maar ook alle vaste aktivi teiten dus deze waarvoor er een vaste dag bestaat of datum en gespreid over een jaar. Deze aktiviteiten zouden dan langer op voorhand kunnen aangekondigd worden. Eén van de leden van de alge mene vergadering stelde voor aan het gemeentebestuur te vragen voor de sponsering van de bladzijde in te staan. Voor zitter Quintijn vreesde dat het gemeentebestuur hierop niet zal ingaan, omdat het gemeen tebestuur haar eigen medede lingen in dat reklameblad tot een strikt minimum beperkt, wegens de grote kosten, on danks het feit dat het gemeen tebestuur een speciale prijs gekregen had. Ten slotte werden ook ndg de lopende zaken opgesomd door de voorzitter. Het zijn dus naast de publikatie van de maandka- lender, de wegenkaart die wacht op een goedkeuring van het voorstel van straatnaam wijziging, het behoud van het Gesticht van Mesen, het terug halen van de Oordegemse Tij schandpaal naar Oordegem ele< ten slotte de planning van d va akties rondom het jaar van hi|m kind volgend jaar. Dus zeki^' nog voldoende hooi op de voijw£ om een gans volgend werkjaibe te vullen. Tijdens de voorgaande algemene vergadering van de Leedse Socio-Kulturele Raad enkele maanden geleden, had het Uit voerend Komitee de mening te kennen gegeven een straat naamwijziging voor Groot-Lede door te voeren om dubbele benamingen te vermijden en aldus kunnen over te gaan tot het uitgeven van een wegen- en informatiekaart over Lede. Er werd een kommissie ter zake geïnstalleerd die het voorstel volledig uitwerkte. Dit voorstel werd op 6 juli aan het sche penkollege overhandigd. Voor de straatnaamwijzigingen werd uitgegaan van het prin cipe dat enerzijds dubbele straatnamen moesten verme den worden, dat de wijk Pape- gem straatnamen moest krij gen, dat anderzijds bepaalde straatnamen moesten doorge trokken worden naargelang de wegbedding en ten slotte dat voor nieuwe namen gebruik moest gemaakt worden van to poniemen, kadasternamen of namen d»e reeds gebruikt wor den door de bevolking. De kommissie heeft ook het standpunt ingenomen bij de wijzigingen, dat geen enkele gemeente voorrang zou krij gen, waarmede zeker gedacht werd aan de kerngemeente Lede. In totaal zijn er 39 nieuwe namen voor Groot-Lede, hetzij wijzigingen, hetzij volledig nieuwe namen. Per deelge meente ziet dat er als volgt uit: voor Oordegem 11 nieuwe na men voor Smetlede 10 nieuwe namen, voor Papegem 5 nieuwe straatnamen, voor Wanzele4 nieuwe namen, voor Impe 2 nieuwe namen en voor Lede zelf 7 nieuwe namen Het voorstel met de gewijzigde straatnamen ziet er als volgt uit: OORDEGEM 1Kouter: begint op de grens van de deelgemeente Smet lede en eindigt aan de Grote Steenweg. Een deel van Mo lenhoek wordt aldus Kouter, evenals een deel van het hui dige Dorp. 2. De benaming Dorp wordt gewijzigd in Kerkplein. 3. Kerkstraat vanaf het Kerk plein tot aan de Grote Steen weg. 4 De Speurstraat begint aan de werkplaats van de Gebroe ders De Pauw en de benaming blijft behouden tot aan de Klinckaertstraat. 5. Buismeers vanaf Matthijs tot aan Oud-Smetlede; het an dere deel van de Blekte blijft deze naam behouden; de naam Buismeers komt voor op de kadasterkaart. 6. Klinckaertstraat loopt ver der door tot aan de grensschei ding met Wetteren. 7. Hauwstraat eveneens tot de grensscheiding met Wette ren. 8. Schoot: de benaming blijft behouden vanaf Van de Vijver tot Jozef De Boeck. 9. Het verlengde van Schoot wordt Rode Rede; benaming reeds gebruikt door de plaatse lijke bevolking. 10 Kapelleweg - nieuwe be naming voor een gedeelte van de huidige Molenhoek - vormt scheiding tussen Oordegem en Smetlede. 11 De benaming Molenhoek valt weg te Oordegem (cfr. Kou ter) maar blijft behouden te Smetlede SMETLEDE 12. De Serskampstraat loopt door tot de scheiding met Sers- kamp. 13 De naam Rampsande voor de benaming van de straat haaks op de Serskampstraat. 14. Diepe straat, nieuwe naam. 15. Burchtstraat vroegere benaming voor zelfde plaats 16 Kerkhofstraat: naar het kerkhof dat zich daar bevindt. 17. Kapellenhoek vanaf Alois De Clercq tot Buismeers. 18 Oud-Smetlede begint vanaf Buismeers tot aan de grens met Wetteren. 19 Pastoor Glorieustraat, nieuwe benaming (in dankbaar aandenken aan zijn inzet voor de armen en zijn verdiensten op gebied van het technisch onderwijs). 20. Briel blijft behouden voor het aangeduide gedeelte. 21. Ter Doorn, nieuwe bena ming verwijzend naar de Do renstraat te Serskamp (In de omgeving wordt nu reeds van «Gedoornte» gesproken). PAPEGEM 22 Papegemstraat vanaf de grensscheiding met Impe tot de Grote Steenweg. 23 Grote Steenweg (Oorde gem) wordt verlengd tot de grensscheiding met Eronde- gem (benaming Gentsesteen weg verdwijnt) 24. Putbosstraat nieuwe be naming, afgeleid van het Put- bos, gemeenschappelijk met enkele woningen van Smetlede en Impe. 25 Blokstraat, benaming in gebruik bij de plaatselijke be volking. 26. Sint-Machariusstraat naar de patroonheilige van kerk en wijk. IMPE 27. Kijkuit (kadasterbena ming) vanaf de Molenstraat tot de grensscheiding met Eron- 28 Wijmenstraat naar een oude benaming, in vervanging van Nieuwstraat (dubbele be naming met Leedse straat). WANZELE 29. De benaming ««Dorp» ver valt. De Molenstraat wordt Wa termolenstraat en begint vanaf «<'t Eeuwig Licht» (her berg van wijlen D. Troch) 30. De Bosstraat begint vanaf de woning Y. Van Driessche. 31 Pastoriestraat (nieuwe benaming). 32. Ommegangweg wordt Ui- lenhoek nu reedsgebruikt to poniem, dat de dubbele bena ming met Leedse straat teniet doet. LEDE 33. Dorpsplein word Markt plein. *34. Molenstraat wordt Molen bergstraat. 35 Grote Kapellestraat wordt doorgetrokken en volgt de nieuwe bedding tot de Rey- meersstraat. 36. Het deel van de Grote Ka pellestraat vanaf De Rocker tot Reymeersstraat krijgt nieuwe benaming: Damstraat (ev. Wil liam Bettestraat). 37. Hauwstraat (dubbele be naming met Oordegemsi Hé straat) wordt Ledeshauwkc (toponiem - kadasterkaart) 38. Bosstraat wordt Hau^co bosstraat. He 39. Engelbos (toponien da voor nieuwe verkaveling. de Dit is dus het voorstel van va Socio-Kulturele Raad die ing de diend werd bij het schepenkt lege. Deze instantie moet h|w nu goedkeuren, waarna het oc de gemeenteraad moet tx wc handeld en goedgekeurd wo vo den. Daarna moet het voorst da overgemaakt worden aan e< Provinciale kommissie die eveneens haar fiat moet at geven. Pas dan zal de Kuiture raad kunnen denken aan h In publiceren van een wegen- Ri informatiekaart over Groc Hf Lede. Er zal ondertussen zek ge nog veel water door de Mole he beek vloeien st; Het laatste weekeind van september heeft Lede traditioneel zijn jaarlijkse septemberkermis. Er staan heel wat opmer kelijke aktiviteiten op het echt zeer uitgebreid programma. Het is opnieuw een kermisaffiche van formaat, Opvallend is wel de sterke vertegenwoordiging van sportaktiviteiten met vooral dan enkele opvallende organisaties als een bokswedstrijd en het Belgische kampioenschap voor afge richte honden. De kermisaktiviteiten wor den reeds ingezet op zon dag 17 september met een liefhebberswedstrijd geor ganiseerd door De Ronken- burgvrienden. Ook Jong Le de doet zijn duit in het zakje met twee thuiswedstrijden, namelijk op zondag 17 sep tember tegen Zele en op zondag 24 september tegen Namen. Gedurende voor noemde twee zondagen ko men ook de duivenliefheb- bers aan hun trekken. De officiële opening van de kermis is echter voorzien voor vrijdag 22 september met de ontvangst van de foorreizigers, door het ge meentebestuur in de raads zaal van het Kultureel Cen trum. Zaterdag 23 september is er een wielerwedstrijd voor juniores georganiseerd door het gemeentelijk sportkomitee en 's avonds komen de sportliefhebbers aan hun trekken in de zaal Volkskring met een interna tionale boksmeeting. Er zijn 2 beroepskampen voorzien en 9 liefhebberskampen. Voor de organisatie staat de Boxing-klub uit Kalken in. Diezelfde avond is in zaal Lelie Vader Abraham met Mieke te gast. De heer Hei- remans verzorgt zijn tradi tioneel beiaardkonsert en in Den Bonten Os zorgt stu- dentenklub Moeder Ochse- nia voor de nodige kermis- ambiance. Op zondag 24 september is er voetbal zo als gezegd op het terrein van Jong Lede en eveneens op het terrein van de Leeu werik waar de Kanaries de 16de finale van de beker van Oost-Vlaanderen betwisten. Gedurende gans de dag evenwel vind het Kampioen schap van België voor Afge richte politiehonden, kate- gorie I, plaats op de terrei nen van het St.-Maartens- kollege. Op het Pastorij pleintje organiseert jeugd vereniging De Schaar een Rommelmarkt. Maandag 25 september is er traditioneel de kerkdienst voor de over leden parochianen. In de namiddag kan men her en der terecht voor belotting of gerrebolling. 's Avonds is Urbanus van Anus te gast in zaal Lelie en om 20 uur ver zorgt de Koninklijke Har monie St.-Cecilia uit Oor degem een konsert op de kiosk in het gemeentepark, dit onder leiding van de heer Jos Muylaert. Daarna is er in het gemeentelijk park een reuze vuurwerk, aangeboden door het ge meentebestuur. Dinsdag 26 september is er dan de traditionele jaar markt. In de voormiddag is er op het Pastorijpleintje reeds de vierde kleinveeten- toonstelling voor kindere0' van 4 tot 12 jaar. De organ sat ie is in handen van karnavalvereniging Leedse Kalveren. Gedurende de kermisdt gen, van 2 tot en met 2 september is er een tel toonstelling van schilde le werken van Marcel Beecl*![ man in het Kultureel Cer trum. Deze manifestatie wordt georganiseerd do<s,r CSC De Rank uit Lede. h" 2 r'l bo Enige jaren terug was de Leedse afdeling van de CSC De Rank een vrij aktieve kulturele vereniging. Zij verdween echter uit de belangstelling gedurende enige tijd. Vorig jaar nam De Rank te Lede een nieuwe start onder impuls van de heer Wim Van Win. Op vrijdag 25 augustus hield de nieuw gestarte vereniging haar eerste algemene ledenvergadering. Het bilan dat zij na één jaar vernieuwde werking konden opmaken was beslist positief. Iedere aktiviteit trok een groter publiek aan en wat belangrijk is voor een jonge vereniging, steeds waren er meer nieuwe gezichten buiten de aktieve kleine kern. Het programma is tweeërlei ge richt: enerzijds vormende pro gramma's die een beperkter publiek aanspreken en ander zijds populaire onderwerpen waarmee dan ook een ruim pu bliek gezocht wordt. Een valse noot in de rooskleu rige balans na één jaar is wel de financiële toestand die kortom katastrofaal genoemd wordt. Hoe eigenaardig het ook moge klinken, maar hoe meer aktivi teiten georganiseerd worden, .hoe meer verlies er geboekt werd. Daarom moet de vereni ging dringend overgaan tot een uitgebreide ledenwerving, zo niet wordt de Leedse afdeling van CSC De Rank opnieuw tot inaktiviteit gedwongen. De kulturele vereniging De Rank maakt uiteraard ook deel uit van de gemeentelijke Socio-Kulturele Raad. C.S.C. De Rank maakt wel sterk be zwaar tegen de verkiezing van het Uitvoerende Komitee van de Socio-Kulturele Raad om dat deze niet verlopen is zoals 'het Ministrieel Dekreet het voorziet, met als gevolg dat de ondervoorzitters van de zelfde filosofische overtuiging zijn en dat de Raad dus eigen lijk nooit wettelijk erkend kan worden. Toch werkt de vereni ging positief mee. ondanks het feit dat slechts koöptatie C.S.C. De Rank gered heeft van mino- risatie. C.S.C. De Rank staat volledig achter het voorstel tot vernieuwde subsidiëring van de verenigingen dat eindelijk de organisaties geldelijk wil steunen in verhouding tot hun prestaties. Het is ook de bedoeling van de C.S.C. De Rank om met andere verenigingen samen te werken om zo kwalitatief hoogstaande programma's te presenteren die anders, en dit niet zelden omwille van de financiële last, niet haalbaar zijn. Het voorbije werkjaar, werden negen aktiviteiten georgani seerd. Dit waren 'n informatie avond over krematie met 18 aanwezigen; een abortusa vond onder het motto: abortus een noodoplossing met 25 aanwezigen; een gespreks- namiddag over drugs en alko- hol met de laatstejaarsstuden ten van de RMS-Lede met 40 aanwezigen; een informatiea vond over drugs en alkohol met deelname van verslaafden, een dokter en een rechter als panelleden kende een over donderend sukses met 135 aanwezigen evenals een in formatie over het onderwijs met minister Raemaekers die 125 belangstellenden lokte, een gespreksavond «Waarom geen publiciteit op radio en T.V.». Met de heer Brochet met 25 aanwezigen. Verder was er nog een bezoek aan de steen koolmijn te Waterschei met 30 leden, een kruidenwandeling bri de omgeving van de abdij vt he Affligem in samenwerking m Cc V.E.L.T. en npg 'n informati bo .avond over viologisch tuinde ren. Voor het komende werkjj 1978-1979 werd reeds vcfcn gende planning opgemaai *e< Het werkjaar wordt ingezet m her septemberkermis. Dan wordt Tij, het kultureel Centrum schilderijententoonstelling gA» organiseerd met als eksposa no Marcel Beeckman. Verder zi aa gepland, een zesdelige initiati va lessenreeks over Jotografi vai een bezoek aan hét planet lid ruim, 'n voordracht en debasni avond over homeopatie (alte ge natieve geneeskunde), eescl voordracht door een geest mi lijke met als onderwefvoi waarom ik als kristen social tisch denk en stem. een kleifco kunstavond, een voordrach dri en diaavond over de Antillen qde Karaïben door Fernand Dj quin, de uitgave van 'n verérat nigingstijdschriftje. Tevei De werden aangevraagd: For he Oerlemans met zijn film o\ zijn oceaanovertochten. eetarc gespreksavond met ministi ve Wijninckx over zijn pensioenb va leid en in het kader van het jat on van het kind worden eveneeflJRa een aantal akties gepland 'i'

De Voorpost | 1978 | | pagina 10