WAT MET DE MOLEN VAN IMPE EN HET KASTEEL VAN MESEN /erkeersveiligheid aan de orde te Lede VROUWENPOST Liefhebbers uit onze streek verdedigen Belgische kleuren in Ronde van Bulgarije DOKTERSPRAATJE VERKOUDHEID BIJ BABY'S BLOEMSCHIKKEN EIGEN KUNST IN ONZE WONING SCHOONHEIDSTIPS EEN EIERKUUR VOOR HET HAAR RECEPT VAN DE WEEK HAMSCHOTEL MET BANAAN EN KAASSAUS De Voorpost - 15-9-1978 - 11 Tijdens de gemeenteraadszitting van 5 september interpel- n e leerde CVP-fraktieleider meester Ruyssinck naar de inzichten q van het Schepenkollege ten aanzien van de windmolen te h, Impe. Hij vroeg tevens wat er ondernomen werd in verband met de klassering en hoe de huidige stand van zaken is. Het s/o, was schepen Henderickx, die zich reeds jaren met deze zaak jaj bezig houdt en hiervoor zelfs al tussenkomsten hield in de provincieraad, die de toestand verduidelijkte. Het gesprek over de windmolen van Impe gaf dan ook aanleiding tot een positief gesprek over het Kasteel van Mesen. Aanleiding tot de interpellatie iver de windmolen van Impe was een schrijven van het Mi nisterie van Nationale Opvoe ding en Nederlandse Kuituur, meer bepaald van de dienst Landschappen en Monumen ten, van enkele weken terug en waarin gemeld werd dat de windmolen van Impe voor be scherming in aanmerking komt. nsiHet ontwerp voor de bescher- k^ming van de molen is klaar en er is nu een onderzoek -de ui commodo et incommodo». Het probleem ligt hem in het feit en dat de vroegere eigenaars van de molen en nu nog eigenaars i van de eromliggende gronden, ig< de familie Impens zich zorgen ik( maakt over de bescherming, h Want als naast de molen zelf, it ook het landschap beschermd bi wordt, zoals dat het geval is ivo voor de watermolen te Impe, rst dan wordt de grond van de fa- et milie Impens waardeloos. HOE GROOT IS EEN -DEEL»? h |n zijn antwoord aan raadslid -Ruyssinck. zegde schepen oc Henderickx, dat de rol van de ;k gemeente zich beperkt heeft tot Ie het signaleren, een jaar gele den. van de erbarmelijke toe stand waarin de molen zich be vindt aan de eigenares van de molen, de stad Blankenberge en aan de dienst Monumenten en Landschappen van het Mi nisterie. Schepen Henderickx voegde eraan toe dat de ge meente niets ondernomen heeft voor de bescherming van de molen, zij heeft de proce dure niet ingezet of heeft niet aangedrongen op de bescher- ning ervan Hetgeen nu "ge- re oeurs is in verband met de be schermingsprocedure is een normale stap in de zeer lange procedure. Ter verduidelijking schetste schepen Henderickx even de historiek ter zake. Reeds in 1971 was de proce dure ingezet ter bescherming van de windmolen. Het initiatief hiertoe was genomen vanwege de gemeente Impe. Rond de periode 1973 werd de molen door de eigenaars, de familie Impens, verkocht aan de stad Blankenberge. Deze had de bedoeling de molen te ver plaatsen naar zijn grondge bied, wellicht als toeristische at- traktie. In verband met de overplaat sing van de molen naar Blan kenberge gaf Minister De Ba cker 'n negatief advies en plots werd alles doodstil rond de Impse tukmolen. Ondertussen waren de eeiWe tekenen van verval reeds zeer duidelijk ge worden en jaar na jaar zag men de molen steeds meer verval len. De stad Blankenberge be kommerde en bekommert zich niet meer om de molen. Meer dere malen werd haar gewezen op de noodzaak van herstel lingswerkzaamheden. In 1977 had de gemeente Lede kontak ten met de stad Blankenberge. onder andere voor het signale ren van de vergevorderde staat van verval. Ter dezer gelegen heid had Lede geïnformeerd naar de bedoeling van de eige nares. De stad Blankenberge liet weten dat zij bezig is met het klaarmaken van een res tauratiedossier en dat de wer ken binnen «afzienbare tijd» zullen aanvangen. Enkele weken geleden heeft de dienst Monumenten en Land schappen nu laten weten dat het ontwerp klaar is voor de be scherming van de molen en in de inventaris van de zaken die voor bescherming in aanmer king komen is er sprake van «een deel» van het perceel waar de molen opstaat De ei genaars vragen zich nu terecht af hoe groot «een deel» is. Ook schepen Henderickx, die zich diezelfde vraag stelt, kon geen antwoord geven tijdens de in terpellatie. Raadslid Ruyssinck zegde dat bescherming geen zin heeft, want dat het een middel is om de molen deskundig te laten vervallen, en hij venwees hier-' voor naar het Kasteel van Me sen. Raadslid Galle E. benaderde ergens de realiteit toen hij de opmerking maakte'«ge gelooft toch zeker niet dat ze hier iets zullen komen herstellen als het zover van hen verwijderd is, stel u in dezelfde plaats» Hiermede bedoelde hij uiter aard de belofte van Blanken berge om de molen te zullen herstellen. Raadslid Ernest Galle stelde toen voor om de molen aan te kopen en hiervoor positieve onderhandelingen aan te knopen met Blanken berge. Het zal het enige middel zijn om de molen van de onder gang te redden. Het raadslid merkte nog op dat de kans trouwens zeer groot is dat de molen dit jaar, als gevolg van een hevige herfststorm, ter ziele gaat. want de toestand van verval is zeer ver gevor derd. Schepen Henderickx en tal van andere raadsleden konden zich akkoord verklaren met de geopperde idee en burgemees ter Gravez verzekerde dat er zo vlug mogelijk een brief in die zin aan Blankenberge zal gericht worden. Tijdens het debat was er even eens de situatie van het Kas teel van Mesen ter vergelijking ingeroepen door raadslid Ruyssinck. Dit was aanleiding om als besluit ook nog een woordje te zeggen over dit pro- bleemkasteel. Raadslid E. Galle maakte de opmerking dat het schandalig is om iedere dag te zien dat het kasteel van Me sen steeds maar verder aan het verkrotten is en dat er niets aan gedaan wordt. En verwijzend naar de bijna 52 miljoen frank die in de gemeentekas zit vroeg hijof het niet opportuun is eens ernstig te overwegen of de ge meente Lede dit domein kan aankopen en om hiertoe on derhandelingen met de eige naars aan te knopen. Het is nu inderdaad zo dat de situatie sterk veranderd is in verge lijking met vroeger. De kortslui ting tussen de eigenaars en de gemeente tijdens de onder handelingen enkele jaren te rug, was gebaseerd op het uit gangspunt bij de bepaling var de verkoopspnjs. De eigenaar, dus de beheerskommissie, hac zijn verkoopprijs berekend op basis van de bouwgrondprij zen. Dit had tot gevolg dat de prijs enorm hoog was. Maar nu in het definitieve gewestplan is het domein behouden als park zone, dus dit betekent dat de redenering van de eigenaar van het Kasteel van Mesen niet meer opgaat. Raadslid Ernest Galle drong dan ook aan op nieuwe onderhandelingen in verband met de aankoop. Hij vroeg tevens of het niet moge lijk zou zijn door onderhande lingen te verkrijgen dat het prachtige park voor het publiek toegankelijk gemaakt wordt, dit zou zeker tegemoet komen aan een bestaande behoefte. Burgemeester Gravez zegde noch nee. noch ja. maar deelde na een aarzeling dan toch mede dat hij enkele weken te rug bezoek had gekregen van een ambtenaar van een be paald ministerie, dat geïnteres seerd is in de aankoop en dat hiertoe aan het onderhandelen zou zijn met de aankoopkom missie Burgemeester Gravez zegde dat het beter is nog enige tijd te wachten en de re sultaten van deze onderhande lingen af te wachten, resultaten welke hij vrij vlug verwacht. Dit is dus wel een zeer belang rijke wending in de zaak. idi I 2 tijdens de vorige zitting van de Leedse gemeenteraad werd er ei ook een woordje gezegd over de verkeersveiligheid in onze je gemeente. Men had het onder meer over de snelheidsbeper- ;c king in de bebouwde kommen en over enkele erkende gevaar- ;er lijke kruispunten woordde hierop dat het pro bleem aan het kruispunt Nieuwstraat-Bellaert eenvou dig zal opgelost zijn als het een richtingsverkeer zal ingesteld zijn. Volgens de schepen moet men dan nog slechts in één richting kijken en wordt alles heel wat eenvoudiger en veili ger. Het kruispunt Omme- gangweg - Overimpestraat i blijft evenwel een probleem kind. Toen de Overimpestraat nog voorrangsweg was, zijn er daar meerdere zware ongeluk ken gebeurd. Enkele maanden Naar aanleiding van de beslis- l0( sing een bestelling verkeers borden en -palen te plaatsen, vroeg raadslid Cobbaut of het ook niet mogelijk was borden te plaatsen voor de veiligheid van de kinderen in de bebouwde kommen. Het raadslid zegde reeds meerdere maien vast gesteld te hebben dat in kom men. op vrij smalle rijwegen, die van een goede wegbedek- king voorzien zijn. de wegge- »9 )ruikers soms zeer hoge snel- vj reden ontwikkelen. Raadslid m Cobbaut vroeg om verkeers- ati borden te plaatsen zodanig dat geleden heeft men aan dit be- ini de weggebruikers eraan herin- wuste kruispunt de voorrang- nerd worden met de snelheids- van-rechts-regel ingevoerd, jai beperking rekening te houden Op de vier hoeken werden, vo sn op te letten voor de ver- ial (eersveiligheid van de kinde- mi ren. dti Tijdens de bespreking van een e« aantal begrotingswijzigingen gikwam de snelheidsbeperking sai nogmaals aan de orde. Dit naar z\ aanleiding van het voorzien ati van kredieten voor de aankoop afi van een geluidsmeter. Raads el lid De Brouwer vroeg of er ook bisnelheidsmeters konde aan- Ite geschaft worden. Het is soms e« schrikwekkend te zien welke st snelheden de weggebruikers, /e vooral dan de jongere wegge- ali bruikers, ontwikkelen in de be- eii bouwde kommen. Hier moet ch dringend iets aan gedaan voor ">*de veiligheid van de andere )a weggebruikers, aldus nog er raadslid De Brouwer, er De aankoop van een snel- oi heidsmeter werd onmiddellijk jvi voorzien in de gewijzigde be- ee groting en burgemeester Gra- stivez beloofde ook het verzoek tb van raadslid Cobbaut te zullen jai onderzoeken. en Raadslid Frans Roelandt drong Ijdens de raadszitting ander maal aan op het plaatsen van verkeerslichten aan de kruis punten Ommegangweg 10verimpestraat en n Bellaertstraat-Nieuwstraat. fl Reeds meerdere malen heeft Raadslid Roelandt hierom ge vraagd en nog steeds is er geen resultaat. Nochtans zijn er reeds voldoende zware on gelukken gebeurd. Het raadslid vroeg zich dan ook af of er nog meer verkeersdoden moeten vallen. Schepen Noël ant- naast de normale signalisatie, speciale verwittigingsborden geplaatst om de weggebruikers erop te wijzen dat zij voorrang van rechts moeten in acht hou den. De situatie veranderde toen zodanig dat men soms zelfs tot komische verkeers- toestanden kwam, zoals het stilstaan van voertuigen uit de vier richtingen en het afvragen wie er nu eindelijk de eerste stap zou zetten. Men dacht aanvankelijk dat dit de oplos sing zou zijn. Spijtig zijn er on dertussen opnieuw reeds een paar ongevallen gebeurd, zodat de nieuwe formule ook niet die ideale oplossing is. Raadslid Ernest Galle stelde voor aan dit kruispunt, vanuit de vier richtingen flikkerlichten te plaatsen, .zodanig dat de aandacht van de weggebrui kers op het kruispunt gevestigd wordt, vooral dan voor de weg gebruikers die zich op de Om megangweg bevinden en die dus na de helling plots aan een kruispunt staan. Raadslid E Galle vroeg dit zo vlug mogelijk te realiseren uit veiligheidso verwegingen en gaf schepen Noël de raad zich niets van zijn verkeerskommissie aan te trekken. Raadslid Ruyssinck merkte nog op in verband met dit kruis punt. dat er verkeerstechnisch iets niet in orde is. Gans de Ommegangsweg is een voor rangsweg. uitgezonderd juist aan dat gevaarlijk kruispunt Dat kan verwarring stichten bij de weggebruikers. Ook hij vroeg er dringend iets te doen aan de verkeersveiligheid om ongelukken met zware gevol gen te voorkomen. Pasgeboren baby's ademen heel anders dan grotere kinde ren en volwassenen. Ze maken snuffelende geluiden, niezen zelfs. Dit kan men echter geen verkoudheid noemen. De lucht moet immers het nauwe neusje passeren en dit geeft een rui sende ademhaling. Wanneer is baby dan wel verkouden? De eerste tekenen zijn veelal een lopend neusje, waterige oogjes en een temperatuurs- verhoging. Een snotneus kan wel een gevolg zijn van een reaktie op bepaalde stoffen waar baby niet goed tegen kan, veelal duidt het echter op ver koudheid. De baby ademt dan langs de mond en wanneer U hem op de buik legt zal hij ge makkelijker ademen. Het drin ken is nu wel een probleem. Het kindje moet de speen van de zuigfles even lossen om lucht te scheppen en over het algemeen zal de baby niet zo veel drinken, hij is vlugger moe. Wanneer de neus verstopt is kan de dokter wel neusdrup pels voorschrijven, voorzich tigheid is hier echter geboden. De oogjes van het kindje zullen een beetje tranen misschien, maar wanneer men ze met ge woon lauw water een paar keer per dag uitwast vermijdt men alleszins het kleven van de wimpers. Zolang de tempera- tuursverhoging niet te groot is (niet boven de 37°C) is de ver koudheid niet ernstig, wanneer het kind echt koorts maakt (ong. 38°C en meer) aarzel dan niet de dokter om hulp te vra gen Hoe wordt een baby verkou den? Wanneer de moeder verkou den is zal de baby het vrijwel altijd ook worden. Verkoudhe den zijn immers besmettelijk. Na het badje koelt de baby ook redelijk vlug af, dus direkt af drogen en aankleden werkt hier behoedend. Bij warm weer, wanneer Baby bezweet is kan hij bij de minste tocht al gaan niezen. Koude op zichzelf veroorzaakt geen verkoudheid, maar als de lichaamstemperatuur van baby daalt daalt ook zijn weerstand en is hij vlugger verkouden. Te weinig of te veel klederen, het is allebei niet goed. Heeft de baby blauwe handjes en voetjes dan is dit een teken dat hij het koud heeft, geef hem dan wat extra, een deken of een truitje, erbij. Wanneer baby bezweet is kan hij best zonder truitje of deken. (MW) NeuiïZ"d" SeZe'SCl""' d' Riders, sponsor Pierre Gillis van de Dendersrreek en lokaal hoeder PU Maandagavond 11 september werd bij oud-renner Vic Nenlant (Nieuwerkerken-Aalst) de llefhebbersploeg voorgesteld die de donderdag daarop het vliegtuig naar Sofia zou nemen om deel te nemen aan de «Ronde van Bulgarije» (van 16 tot 23 september) voor liefhebbers. I n opdracht van de B WB-leiding stelde Louis Hemmeryckx, lid van de Nationale Sportkommis- sie BWB en bestuurslid van de KSC Denderstreek - Gilals een liefhebbersploeg samen die het ginder in Bulgarije voor België waar moet maken. Als basb werden renners geno men van de KSC Denderstreek - Gilals, versterkt met renners uit twee andere klubs. De geselekteerden leken ons een jeugdige en dynamische ploeg te vormen. Maar gemakkelijk zul len ze het alleszins niet hebben in deze wedstrijd waaraan ook naast de Oostbloklanden nog Italianen, Fransen, West- Duitsers, Finnen en Cubanen deelnemen. De «Ronde van Bulgarije (28e uitgave is een bijzonder zware wedstrijd waarin ook pieken van le kategorie moeten overwon nen worden. Ze wordt verreden in 9 ritten (waaronder een tijdrit van 4 km) over een afstand van 12% km. Voorde renners uit de Denderstreek betekent het niet alleen een eer om onze kleuren te mogen gaan verdedigen in Bulgarije, maar is het bovendien ook een zware opgave. Werden aangeduid: Jan Baeyens (Meerbeke), Luc De Grauwe (Oudegem), Luc De Troyer(Kerksken). Antoine Plé- tinckx (Meerbeke), Luc Roelant (Denderhoutem) en Jean-Pierre Hustin (Rebecq). De eerste vier maken deel uit van KSC Denderstreek - Gilals Aalst, Luc Roelant van de «Labiekens- vrienden» van Denderhoutem, en J.P. Hustin van «La Pédale Petit-Enghiennoise» uit Petit- Enghien. Als begeleiders fungeren: Louis Hemmeryckx, delegatieleider; Rober De Cooman, technisch raadgever; André Wynant, ver zorger en Vic Neulant, meka- nieker. Louis Hemmeryckx ging in 1956 voor de eerste keer mee als technisch leider. We wensen de ploeg veel sukses toe. W.L. Een leuk werkje op een saaie namiddag is bloemstukjes ma ken. De kinderen hebben mis schien wel veldbloemen ge plukt en anders verwen je jezelf maar eens met een bosje bloemen. Het sukses van een bloem- stukje hangt voor een groot deel af van de kleurenkombina- ties. Het werken met kleuren is één van de interessantste de len van het bloemschikken. Toch gaat het er alleen maar om wat je zelf mooi vindt. Een paar ideetjes voor de kleu- renkombinaties: Oranje en blauw staan erg bl°emen zelf. indien je een mooi, vooral in een modern in- ve'dboeket wilt kan je met terieur. Donkerpaars en licht- blauwe korenbloemen, qoud- roze geeft ook een mooi effect. 9ele korenaren en witte mar- Om een stukje te maken neem Sleten met een geel hartje een je bijvoorbeeld een schaaltje "Jn 9©heel bekomen. dat je in de keuken niet meer kan gebruiken, eventueel een gewoon diep bord, een asbak je, een botervlootje en kies maar uit... Een bijzonder goed hulpmiddel om de bloemen in diepere schalen vast te zetten is het kunstmos. Je kan het in de handel krijgen en voor de lief hebbers zijn de ronde stukjes het gemakkelijkst: leg het stukje mos (Oasis) in het water en laat het gewoon drijven, het zuigt zichzelf vol water. Doe het schaaltje nu vol water en plaats het mos erin vast, desnoods met wat leukoplast of wat bloemistentape. Nu kies je de Lichtroze anjers kunnen bij donkerrode rozen of blauwe irissen, gele rozen bij roze dah lia's (blauwe bloemen geven hier een vrolijke kombinatie) Aronskelken worden zelden gebruikt alhoewel hun strakke vorm de nodige rust geeft in een bont geheel. In het künstmos kan je de bloemen gemakkelijk prikken, snij de stengel? lang bij de ene bloem, kort bij de andere en voeg er hier en daar een takje groen bij. Je zal verrast staan over het mooie resultaat. (MW) Lang geleden ontdekte men dat eieren goed zijn voor het haar. De eiershampoo werd op de markt gebracht, maar voor een echte eierkuur heb je toch echte eieren nodig. Maar let wel op, eieren kleven op het haar en indien je onvol- Wat je nodig hebt: 6 plakken ham. Franse mosterd. 6 bananen, kaassaus. Hoe je het doet: Besmeer de plakken ham aan één zijde dun met mosterd en wikkel in iedere plak een ge schilde banaan. Rangschik deze hamrolletjes in een on diepe ovenschotel waar ze precies in passen en giet er een dikke kaassaus over. doende druk hebt op de dou chekraan wanneer je je haar spoelt, krijg je de grootste moeite om de eieren weer uit je haar te verwijderen. Voor kort haar zijn vier eieren voldoende, langer haar, tot op de schouders bijvoorbeeld, vergt echter wel zes eieren. Behandeling. Dooiers en eieren afzonderlijk kloppen, dooier vermengen met eiwitmassa. Het haar wassen met shampoo en goed naspoelen. De helft van het eierpreparaat passeer je nu in je haar. uit spoelen met bijna koud water, warm water doet immers het eiwit stollen. Daarna de rest van de eieren, weer masseren en naspoelen. Met de douche kraan nog eens extra schoon spoelen en wanneer je deze eierkuur zo eens per maand doet wordt je haar na een tijdje zichtbaar soepeler en glanzen- der. (MW) HtMtl Myy Ko»TXOi£tó J** Laat dit gerecht in een hete oven ongeveer een half uur door en door warm worden. (MW) f tf. Ar /V/a,

De Voorpost | 1978 | | pagina 11