jeugdpagina I EEN DERDE VAN DE WERKLOZEN ZIJN JONGEREN Tien jaar jeugdhuis Terlinden Hoe studietoelagen aanvragen Met «'t Zeepaardje» onderduiken in een vreemde wereld 14 - 15-9-1978 - De Voorpost Zowat tien jaar geleden zochten jongelui in heel Vlaande ren entoesiast naar zolderkamers, oude koeiestallen, bijna krothuizen en knusse kelderkens. Spinnewebben werden er hardhandig uitgekrabt. Er gingen een paar lagen verf op de muren. Rode en anderskleurige spots werden gekocht en er ging een telefoontje naar een brouwer. Voortaan was de koeiestal jeugdhuis om in te stuiven en te dansen op zater dagavond. Miel Cools en Jan De Wilde kregen ekstra-op- treedruimte en hobbiegroepen allerhande kregen grote aan trekkingskracht. Ook klub Terlinden is tien. Een reden om grootse jubi leumfeesten op het getouw te zetten, jawel, want zegt men niet dat wij, Vlamingen een volk van feestvierders zijn? Jawel ook, want in die tien jaar is er zoveel ge beurd. In een volgende edi tie krijg je daar wel geurtjes en kleurtjes bij. Toch in herinnering brengen dat de wieg in de Bedrijvigheids straat stond, naast V.K.A.J. Toen het Sint-Maartens- instituut naar uitbreiding zocht op de Sint-Annawijk en de Raffelgemafdeling opgetrokken werd, zat daar achteraan ook een ruimte voor jeugdhuis Terlinden in. En toen woedde er een he vige brand! Vlug-vlug een onderkomen zoeken voor een paar jaar; kasteelheer Geerinckx gaf de sleutel van een stalling op het Terlindendomein. Nu is dat allemaal vage herin nering. Nu is de aanblik van het nieuwe Terlindenjeugd- huis (op de plaats van de af gebrande latten en panelen, maar ditmaal in steen) al te vertrouwd. Tien jaar parochiaal jeugd huis dus. Een nieuwe gene ratie jeugdhuisgangers hangt al aan de toog of over de pingpongtafels. Maar al lemaal zullen ze er zijn en iedereen is verwacht op dit feestprogramma. VRIJDAG 22 SEPTEMBER Om 20 uur: overzicht tien jaar klubleven. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 9.30 uur: basketbaltornooi 19.30 uur: muziekavond met optreden van Bruce El liot (folk), Jo Van Esbroeck en Juan Massondo (Argen tijnse folk) en John Joris en Ed (Country en Blues. Deze avond gaat door in de Sint- Annazaal, Roklijfstraat. ZONDAG 24 SEPTEMBER 14 uur: spelnamiddag voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 20 uur: filmvertoning «West Side Story». VRIJDAG 29 SEPTEMBER 20 uur: Hongaarse avond met optreden van Hongaars ensemble. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 9.30 uur: Volleybaltornooi 19 uur: Openluchtdans feest Iedereen komt rechtstreeks of onrechtstreeks in kontakt met één van de grootste hedendaagse proble men: de werkloosheid. De kranten berichten de fabriekssluitingen. De beeldbuis brengt de sfeer van de huidige krisis in de huiskamer. Een eens zo naarstige vriend of buur staat nu uren in de rij voor een stempellokaal: hij vervalt tot een futloos man... Omtrent de werkloosheid wordt de lezer overdonderd met literatuur en kommentaar. Men publiceert zwaar cijfermateriaal en specialisten trachten de oorzaken van de «ramp» te achterhalen. Maar loont het niet eens de moeite even stil te staan bij de vraag: «Hoe beleeft en beoordeelt de werkloze zélf zijn situatie?». ZON 11.3' 1.30 uur: Heilige Mis in de Sint-Annakerk. Tenzij anders aangegeven gaan al deze aktiviteiten door in het Terlindenlokaal, Raffelgemstraat 8, Aalst. (Pd) Tijdens de maanden september en oktober (uiterlijk vóór 31 oktober!) moeten de aanvragen om een studiebeurs of een studietoelage ingediend worden, voor de leerlingen van het sekundair en hoger onderwijs. Het gaat hier om de studietoelagen voor het school- of aka- demiejaar 1978-1979. Voor deze aanvraag kan men vanaf het begin van de maand september de vereiste formulieren bekomen. Men moet ze uiterlijk voor het einde van oktober volledig ingevuld en ver gezeld van het nodige inkomstenbewijs insturen. Vanaf het schooljaar 1978- De aanvraag en een studietoe lage voor het sekundair on derwijs moet gestuurd worden naar het provinciebestuur van de provincie waar de school ge legen is, die door de student tijdens het schooljaar 1978-79 bezocht wordt. 1979 vraagt men de inzending van een eensluidend ver klaarde fotokopy of een af schrift van het aanslagbiljet van de belasting op het inkomen van het jaar 1976, het aanslag jaar 1977, indien de beursstu dent aanzien wordt als ten laste van het gezin. Gaat het om een zelfstandige student, bijvoor beeld een student die gedu rende twee jaar vóór zijn stu dies. over een eigen en vol doende belastbaar beroepsin komen beschikte, dan moet een bewijs van zijn inkomen over het jaar 1977 aanslagjaar 1978, ingeleverd worden. Dit bewijs kan gevraagd worden aan het ontvangkantoor van be lastingen. indien men nog niet over een aanslagbiljet van 1978 beschikt. Studenten die alleen wonen, worden in die hoedanigheid niet aanzien als zelfstandige studenten, tenzij zij bijvoorbeeld volledig wees zijn en niet ten laste genomen worden van een gezin. Mochten er zich tijdens de laat ste twee jaar belangrijke wijzi gingen voorgedaan hebben in het gezinsinkomen, dan is het steeds interessant en geraad zaam een brief met uitleg daar over toe te voegen en in te stu ren met het aanvraagformulier en het inkomstenbewijs. Dit kan bijvoorbeeld nodig zijn wanneer één van de ouders die in 1976 over een beroepsinko men beschikte, in de loop van de laatste twee jaar overleden is, ziek geworden of werkloos werd. De aanvraagformulieren kan men persoonlijk vragen bij de onderwijsinstellingen, waar de student de lessen tijdens het school- of akademisch jaar 1978-79 gaat volgen. Dit geldt voornamelijk voor de studenten voor wie men de eerste maal een studiebeurs aanvraagt. Men zal de aanvraagformulie ren toegestuurd krijgen (eind augustus- begin september) indien er in het begin van het voorgaande schooljaar een aanvraag om een studietoe lage werd ingediend. Het be treft hier de studenten die voor dit schooljaar een hernieuwde aanvraag om studietoelagen kunnen indienen. Het aan vraagformulier is steeds van hetzelfde model, zowel voor de leerlingen van het sekundair als voor deze vgn het hoger onderwijs Het dient gedeelte lijk ingevuld te worden door de aanvrager en gedeeltelijk door de onderwijsinstelling. Adressen van de provinciebes turen: Antwerpen: Koningin Elisa- bethlei 18, 2000 Antwerpen. Brabant: Eikstraat 22, 1000 Brussel. Limburg: Dokter Willemslaan 23, 3500 Hasselt. Oost-Vlaanderen: Gouverne mentstraat 19000 Gent. West-Vlaanderen: Burg 4, 8000 Brugge De aanvraag om een studietoe lage voor het hoger onderwijs moet ingestuurd worden aan de Dienst voor Studietoelagen, Koningsstraat 138 te 1000 Brussel. Voor alle aanvragen geldt 31 oktober als uiterste da tum. De datum op de post stempel is hiervan het bewijs. Het is steeds geraadzaam de aanvraag als een aangetekend schrijven in te zenden. R.D.V. Eén der sterkst getroffen groepen is onbetwistbaar deze van de jon geren, ook de pas afgestudeerden. De cijfers liegen er niet om: einde 1977 waren er 131.127 jongeren beneden de 25 jaar werkloos: dit is niet minder dan één derde van de uitkeringsgerechtigden! Het verschijnsel vindt een verkla ring in de aanwervingsstop en de voorkeur van de werkgevers om meer ervaren werkkrachten aan te werven. Dit heeft tot gevolg dat heel wat schoolverlaters geen werk vinden. Maar ook bij de af dankingen worden de jongsten het eerst aan de deur gezet, juist om wille van hun beperkte beroepser varing! Na de eerste schok, vooral op emotioneel gebied, bij het vaak plotseling werkloos worden, gaan velen ijverig op zoek naar een an der werk. Zij hebben de vaste overtuiging vlug een andere geschikte job te vinden. Men tilt niet zo zwaar aan het werkloos worden: men is vaak tevreden met dit onverwacht «ver lof». De nu vrijgekomen tijd wordt ijverig besteed aan het op knappen van allerlei uitgestelde karweitjes... Maar dit optimisme krijgt alras een flinke deuk! Keer op keer leest men een antwoord als het spijt ons ten zeerste...» of krijgt men een gesloten deur bij een sollicita tie. Indien de mislukkingen zich gaan opstapelen en als de situatie geruime tijd aansleept, raakt de werkloze totaal ontmoedigd. Hij gelooft niet meer in zichzelf, noch in de anderen. Hij wordt angstig en komt innerlijk in verzet. Maar wat is er aan te verhelpen? De werkloze wordt fatalistisch: hij is niet alleen werkloos, maar wordt tevens werkschuw of werkonbe kwaam... Onmiskenbaar hangt de wijze waarop een werkloze zijn niet- bezigzijn ervaart, grotendeels af van de reakties van de mensen uit zijn omgeving. Het is dus zeer spijtig als we onze stempelaars soms minachtend bestempelen als profiteurs, leeglopers, luierikken of nietsnutten. In de ogen van ie mand die werkt, leeft de stempe laar als God in Frankrijk. Hij moet zalig niets doen, hij heeft al de tijd om te genieten van de geneugten des levens én hij wordt nog betaald ook! Maar dit beeld beantwoordt slechts aan een onbewust geïdeali seerd verlangen van de werkende, die de situatie van het werkloos- zijn als tegenpool ziet van alle ne gatieve kanten van het werken. De werkloze zelf denkt er echter he lemaal anders over: de financiële gevolgen zijn vaak niet om te la chen! Een uitkeringsgerechtigde werk loze ontvangt slechts zestig pro cent van zijn vroeger loon. Perso nen die geen gezinshoofd zijn val len reeds na een jaar terug op veer tig procent. Jongeren beneden de 21 jaar ontvangen een werkloos heidsvergoeding naar gelang hun leeftijd. Een aantal personen kun nen zelfs geen aanspraak maken op het dopgeld: diensters, de afge studeerden van bepaalde, niet- er kende leergangen en deze van het lager sekundair onderwijs. In de meeste gevallen betekent werk loos zijn een serieus inkomensver lies. Financiële zorgen brengen kopzorgen en allerlei andere zor gen mee. In het geval van jeugdwerkloos heid stelt zich nog het probleem van de afhankelijkheid van de ou ders, zeker wanneer de jongere het werken-gaan zag als een moge lijkheid om een zelfstandig leven te beginnen of voor hen die met trouwplannen rondlopen. Het zonder-werk zijn kan in deze ge vallen leiden tot ernstige moeilijk heden binnen een gezin. Hoe ongelooflijk het ook mag klinken: vrije tijd bestaat vooreen werkloze niet. Vrije tijd wordt immers maar zinvol als onderbre king van of als ontspanningstijd na het werk. Wanneer men een teveel aan vrije tijd heeft, zoals de werk loze, kan men deze niet zo zinvol benutten! Tijd, regelmaat en dagindeling verdwijnen stilaan uit het leven van de werkloze: 's morgens blijft hij slapen, want waarom zou hij opstaan? Waarom zou hij 's avonds op een geregeld uur slapen gaan, vermits hij niet moe is? Het wordt een eindeloos rondtoeren in een tijdloos en doelloos, gebroken levensritme. Opvallend is tevens dat weinig werklozen er in slagen hun tijd op een kreatieve en zinvolle wijze door te brengen. De wil tot her scholing (of bijscholing) wordt meestal beperkt tot een «bevlie ging». De verworven kennis gaat (door het niet gebruiken) teloor. De werkloze zal daardoor bij een eventuele tewerkstelling dubbele aanpassingsmoeilijkheden onder vinden. De werkloosheid begint zich om zo te zeggen stilaan in te burgeren. Maar zelf werkloos worden komt vaak totaal onverwachts en schok kend aan. Hoevelen dachten en zegden niet: «werkloos worden? Dat zal mij niet gebeuren!» De diepere gevolgen van de werk loosheid liggen in het gevoel van eigenwaarde, dat een flinke deuk krijgt, maar ook in de belangrijke WBÊBBÊSKÊÊÊÊÊSÊÊÊM kosten bovendien hooguit 7.500 ft. «Niet voor niks, dat wel, maar als je bijvoorbeeld fotografie beoefent, kom je er daar toch niet mee...» En voor nauwelijks 100 ft. kan je luchtflessen, vulling en ontspanner huren bij de klub. Aan de opleiding wordt bijzon der veel aandacht geschonken. Zoals we ln een vorige uitgave al lieten weten, ging op dinsdag 12 september een open deur-avond door In het stedelijk zwembad «Olympos» te Dendermonde. Deze kijk achter de deuren werd Ingericht door de diepzeeduikers klub «'t Zeépaardje» die in voornoemd zwembad voor anker ligt. Een merkwaardige en boeiende gebeurtenis waarop al degenen die een «diepere» interesse hebben voor wat onder de oppervlaktewateren roert, een proefdulk —of noem het een waterdoop— konden wagen, en kennis maken met de kleren die in dit geval de duiker maken. Voor de Voorpost was dit een aanleiding om met enige «Zeepaardjes» naar de diepten van hun klub te peilen. Want dit Is sport met nog Iets eraan. Want wie gewoon sport wil doen trekt de sptykerachoenen aan, gespt de pedalen vast, loopt achter een bal aan, of houdt het bij het stoeien op de waterljjn. Maar duikers moeten wel gepakt zijn door één of andere sirene die hen naar de diepte trekt. Oosterschelde merkelijk verbe terd In Nederland wordt het water verzorgd Dat merk je aan de heropleving DENDERMONDE In die diepte ligt het inderdaad. Daar bloeit een wereld apart die voor iemand die er nooit was, moeilijk te beschrijven is: «Je ziet daar dingen die je nooit anders ziet. Een prachtige floralie. Anemonen in enorme kleuren, zachte pasteltinten van melkwit tot diep-roze. En het wondere leven van de vissen... Duikersklub «'t Zeepaardje» heeft in 1972 zelfstandig de duik gewaagd in Dendermonde, on der auspiciën van «Neptunus» Mechelen, een vooraanstaande duikschool of duikklub, zo je wil, waar het «zeepaardje» heel wat aan te danken heeft. Het is er in feite uitgegroeid. Want verscheidene Dendermondse brandweermannen waren lid van «Neptunus, dat. met zijn uitgebreid kader, instond voor de opleiding van de mensen die het in Dendermonde waar moesten maken. De afstand evenwel, en het feit dat in Dendermonde toen een nieuw zwembad opengesteld werd, waren er de oorzaak van dat er ook in Dendermonde een duikersklub kwam. De duik sport was toen in volle opgang, en de vestiging in Dendermonde bleek goed mee te vallen. Sinds 1975 stond men daar volledig op eigen benen. De klub telt nu al zowat 70 leden-duikers. Een elite-sport? «Nee. heel zeker niet. Zeker niet in onze klub. Een echte duiker wordt aange trokken door het water». «Het is wel een beetje verslaafd zijn, merkte de echtgenote van een duiker op, waarmee deze even wel niet volledig akkoord ging: «Je moet éérst gedoken hebben. vooraleer je «verslaafd» geraakt. Dat komt pas later. Maar dan wordt het inderdaad wel een soort verslaving. Indien de eerste kennismaking meeviel, natuur lijk. Je ziet daar beneden ook zulke bijzonder mooie dingen. Het is daar zo onzeglijk stil en rustig. Je ziet er dingen die je anders nooit ziet. Dat is de grondslag van onze passie. Bij ons geen elite, echt niet. Zowat alle standen en beroepen zijn in onze klub vertegenwoordigd. Geen klasseverschil. Duikers hebben elkaar nodig. Daar beneden tellen geen graden. Maar ook boven helpen we elkaar. We doen het gewoon omdat we het graag doen. omdat het zo boeiend is.» Wanneer we naar de financiële kant van deze sport vragen, moeten we inderdaad zeggen dat het hier niet om een elite-sport gaat. Zeker niet bij «'t Zeepaar dje», waar men jaarlijks nauwe lijks 1.000 fr. lidgeld vraagt. Hierin is vervat het klubgeld, de aansluiting bij de federatie de verzekering en het gebruik van het materiaal dat gemeenschap pelijk gebruikt kan worden. Ook de aankoop van het eigen materiaal blijkt nog mee te vallen. Men wees ons erop dat men toch best professioneel materiaal aankoopt, om te beginnen voor de veiligheid. Het is wat duurder, maar zo erg veel scheelt dat ook niet. Om te starten heeft men zeker nodig: bril. vinnen, loodgordel en snorkel (luchtpijp), respektieve- lijk maximum 600 ff., 1.500,400 en 120 fr., en wel voor erg degelijk materiaal. Duikvest, broek, botten en handschoenen Het duurt één seizoen vooraleer men van het zwembad in het open water mag. (een seizoen loopt van september tot juni). Men leert dan het matenaai kennen, en er mee omgaan in het water, voorlopig nog altijd in het zwembad. Voor het lager brevet moeten eerst theoretische en praktische proeven in het zwem bad worden afgelegd, plus 5 oefeningen in het open water maar vanaf het volgende, het «midden-brevet» moet men vooraf doorheen de praktische proeven in het open water geraken, om de theoretische lessen verder te kunnen volgen. Daarna volgt het «hoger brevet», en kan men verder duiken naar het brevet van hulpmonitor, federaal monitor en nationaal monitor, «'t Zeepaardje» is aangesloten bij NEPOS (Neder landse Federatie voor Onderwa ter Sport). Bijzonder veel aandacht gaat naar de veiligheid, zo o.a. naar de reddingsoefeningen. Men duikt altijd met twee voor het geval er iets moest haperen daar beneden, «want er schuilt wel een reëel gevaar in de duiksport. Maar de Zeepaardjes mogen er prat op gaan nog geen enkel ongeluk gehad te hebben.» De twee federale monitoren die de klub onder water houden, heb ben daar uiteraard een groot aandeel in. Kopje onder gaat men bij voorkeur in de Oosterschelde. «Er is daar bijzonder veel leven. Vissen en planten. Elke milime- ter lééft daar. Sedert de verbin ding Rijn-Westerschelde tot stand kwam. is het water van de van de sponsen, die eigenlijk plankton etende dieren zijn. Zij zuigen het plankton en het water op. Zij zijn dus de eerste slachtoffers van de vervuiling. Maar nu wassen ze weer aan. «Op een tiental meter diepte begint het al goed donker te worden in de Oosterschelde en verdwijnen de kleuren maar de duiker heeft kunstlicht bij zich. De zicht baarheid is er. niet zo erg groot. Daarom verwijderen de duikers zich niet ver van elkaar, en zijn zij door een koord met elkaar verbonden.» In de Middellandse zee, zo hoorden we ook. is de zichtbaarheid stukken groter. Maar het gaat er van jaar tot jaar achteruit. De Middellandse Zee vervuilt met het jaar merkbaar meer». Wat uiteraard nog niet wil zeggen dat het een modder poel zou zijn. Maar een attent duiker merkt het toch. in de Oosterschelde wordt regelmatig ondergedoken, zelfs elke week. Bijwijlen ook s'nachts. Aan zo'n plons naar de diepte gaat heel wat organisatie vooraf. Daar zorgen de monitors voor. Zij stellen bijvoorbeeld ook de «ploegen» samen die de dieperik ingaan. De duikers komen met enige auto's ter plaatse, laten zich overzetten, maken zich klaar, en hoeven zich voor de rest maar in het water te laten zakken, om het nu eens heel simpel te zeggen. Maar zo simpel is het allemaal toch niet. s' Winters wordt in diepe, koude steengroeven gedoken, want een echte duiker kan het niet laten, zelfs niet voor 2 graden boven nul. De duiksport in België gaat in stijgende lijn. domenteel telt België zowat 2.000 duikers. Uiteraard niet Jijgerekend de toeristen die zich •edurende een veertiendaags /erblijf aan de Middelandse Zee onder begeleiding) 5 meter onder de zeespiegel laten zaken, en zich ook duiker noemen. Wetenschappelijk werk wordt er daar beneden door «'t Zeepaar dje» niet verricht. Hier en daar is er wel iemand die aan onderwa terfotografie doet, of die de zaak een ietsje wetenschappelijker aanpakt. Maar hoofdzaak blijft toch het duiken op zichzelf, een hobby, met een degelijke oplei ding. Elk lid is ook verplicht jaarlijks een medisch onderzoek te ondergaan wat hart en hersens betreft. Dit uiteraard in het belang van de leden zelf. De innerlijke struktuur van de klub zelf is totaal a-politiek Er wordt hoegenaamd naar geen kleur gekeken. Er is kameraad schap. en er heerst een goeie geest. Niet de minste kompeti tiegeest onder de Zeepaardjes. Geen fysieke prestaties worden achteraf besproken. Wel de belevenissen tijdens het duiken, uiteraard tussen pot en pint op het droge. Veel lof werd gezwaaid naar Jan Van Damme, direkteur van het Stedelijk Zwembad in Dender monde. die de duikersklub goed gezind is. en erg positief staat tegenover deze sport. «Hij is erg in de weer» zei men ons. Het seizoen is dus weer gestart bij de «Zeepaardjes». Het was niet de bedoeling met deze beschrijving een wetenschappe lijke analyse van het diepzee- duiken te geven, daar wagen we ons niet aan, zoals men wel zal gemerkt hebben. We wilden alleen maar smaakgever zijn voor deze sport die bij «'t Zeepaardje» in echt gunstige omstandigheden wordt be oefend. De oefeningen gaan door: elke dinsdag (in «Olym pos» te Dendermonde) 21 tot 22.30 uur onderleiding van monitors, en elke vrijdag van 22 tot 23 uur, waarbij men het wat losser neemt dan op dinsdag avond. en ook de familie kan komen meestoeien in het water. Met uiteraard een «avondwoord je» erachter... Wilfried Lissen* plaats die de arbeid in onze levens wijze inneemt. Immers, arbeid! adelt! Een uitzichtbare werkloos heidssituatie knaagt dan ook danig 1 aan 't zelfvertrouwen en het zelf- respekt van de werkloze: hij leef M zowel geestelijk als lichamelijk ir I spanning. Hij raakt hoop en ambi ties kwijt. Hij leeft gespannen, n wordt onzeker, twijfelt aan zich an zelf en... wantrouwt de anderen iell Hij voelt zich nutteloos en thuis et loopt hij in de weg. Hij wordt ner veus, is lichtgeraakt en niet meei EU om aan te spreken. Anderen wor 1 H den het slachtoffer van zijn de |aj pressieve buien en velen trachter «e(j hun tijd en leed weg te drinken [|je| met de gevolgen vandien. De |erc werklozen ervaren vaak het ver liezen van hun werk als een gevolg van hun eigen falen, wat eet ,r^, minderwaardigheids- of parasie tenkompleks kan teweegbrengen Het blijkt dat vele jongeren beren gevonden worden in te gaan een werkaanbieding, die benedeJ hun opleidingsniveau ligt: ma» waar blijft in dit geval de arbeidsj' vreugde en de persoonlijke v doening? In het algemeen heeft de werkloz een slechte reputatie in de oge van de aktieve, werkende mens Sociaal wordt de werkloze volle dig afgesloten. Dit heeft vaak lo gevolg dat hij zijn toestand voor d wereld zal trachten te verbergen Voor hen die vroeger reeds werk ten, verdwijnen de kontakten me de vroegere werkkring praktiscl totaal. Zij die van de schoolban ken rechtstreeks naar het stempel lokaal worden verwezen, verlie zen vlug hun vrienden die wel he geluk hadden werk te vinden. Oo tussen werklozen onderling blijk er weinig kontakt te zijn. Door di gebrek aan samenhorigheidsge voel zijn de werklozen zeer moei lijk tot aktie te bewegen. Een mo gelijke verklaring is dat het n van een initiatief en het aktief me dewerken afgeremd wordt doo hun passief leven. Een andere mo gelijke reden is dat de werkloz zichzelf niet tot de groep v werklozen wil rekenen, precie omdat hij deze situatie als negatie ervaart. Die passieve ingesteld heid wordt zeker nog in de hant gewerkt door de algemeen heer sendc krisissfeer: het wordt van di daken geschreeuwd hoe slecht he gesteld is met onze ekonomie ei de eerste jaren is er geen greintji verbetering te verwachten! Is lie dan niet te begrijpen dat een jongt werkloze overhoop ligt met zijl eigen gevoelens van ontgoo cheling en onmacht? Dus: hij kruipt in zijn schelp ei komt hier slechts uit om zijn stem pel te gaan halen. Uit wat vooraf gaat verdicnei twee aspektcn de bijzondere be langstelling de machtciooshcit van de werkloze en de niet begrij pende, minachtende houding diegene die wél werkt. Bijgevolg dringt zich een grondig mentaliteitswijziging op bij hei die gelukkig nog kunhen en mo gen werken! Wij mogen de werk lozen en zéker niet de jongere onder hen, als zondebok voor dt ekonomischc krisis aanduiden Uiteraard zijn er veel misbruikc in ons ver doorgevoerd sociaa stelsel. Natuurlijk zijn er prolï teurs die leven op de kap van di werkenden. Maar zij zijn een uil zondering die dc regel bevestigt Het is echter hoognodig dat ieder jongere de kans krijgt om écht t tonen wat hij kan en wat hij waart is. In die zin kunnen wij gerus spreken vaneen «recht op arbeid» Van overheidswege werden reed heel wat maatregelen getroffen te bestrijding van de werkloosheid Citeren wij in dit verband onde meer dc wet van 22 deccmbe 1977 betreffende de budgettair voorstellen die betrekking hebbe op d'uitbreiding v.d. stage voo jongeren, het plan Spittaels een bijzonder tijdelijk kader, lu bijzonder en wettelijk brugpeni soen. Duizenden werklozen wel den bovendien tewerkgesteld in di openbare besturen. Dc vakbondc zetten hun beste beentje voor or te komen tot een werktijdverkol ting, met behoud van loon e scheppen van nieuwe arbeids plaatsen. In de sektor onderwij "besliste de heer minister dat o| 180 leerlingen een hooldondei wijzer zonder klas mocht zijn: di schepte een vijfhonderdial nieuw arbeidsplaatsen. Van werkgever Szijde ziet men meer heil in lie invoeren van deeltijdse arbeid. Vele aktics zijn er op gericht d< werklozen in te lichten over d( rechten en plichten van dc werk loze. hen kreatief bezig te houdei en te zoeken naar alternatieve mo gelijke oplossingen. Op nationaal vlak worden er aktiedagen geor ganiseerd. Alle aktics verdienen onze bijzondere belangstelling en medewerking. John Kennedy leerde het ons reeds: «Niets mogelijk in deze wereld, a het maar samen doen. In die hoop berust onze toekomst!».

De Voorpost | 1978 | | pagina 14