- EN AMBACHTSMARKT IR DE GOEDE OUDE Zomerkarnaval brengt leven in de Koolstraat Wereldrekord haasje-over terug voor Erondegem SEEN TWEEDE |/IAR(C)K!0FT0CH? (wakkelen maar DRUKKERU-UITGEVERU A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A. Redaktie Pontstraat 64 - 93C Tel. 053-70.41 19 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 31" JAARGANG NR. 37 - 20 F 9^ Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21 40.60 PCR 000.0115692 $8 Zondag 10 september 1978. De Aaisterse Grote Markt biedt een niet alledaagse aanblik. Tientallen ambachtslui hebben er zlcb geïnstalleerd en staan permanent in de belangstelling van vele honderden bezoekers Stadsbeiaardier Pierre De Smedt (niet Paul De Smedt zoals op het programmablaadje werd vermeld), Luk De Mot met zijn Instrumentaal ensemble en de groep Katrijn spelen en zingen oude volkse deuntjes. Het marktplein is met bloemen opgesmukt. Geen geraas van voorbijrijdende auto's en motorfietsen. Er heerst een gezellige drukte. De eerste kunst- en amachtsmarkt te Aalst ls uitgegroeid tot een buitengewoon geslaagde onderneming, die een massa mensen op de been heeft gebracht. Daardoor kreeg het hartje van de stad opnieuw iets van wat het vroeger was: een ontmoetingsplaats. Jaar van het dorp Een achttal mensen hebben het klaargespeeld om dit initiatief waar te maken. Mensen van de stedelijke diensten kuituur, organisatie, leefmilieu en feeste lijkheden. Supervisie over het De smid liet zijn aambeeld klinken, de echo weerklonk tot in de aanpa lende straten van de Grote Markt, (jm) een kort maar verhelderend gesprek over deze manifestatie. Mevrouw De Maght zag deze kunst- en ambachtsmarkt in het kader van het jaar van het dorp. Het kan misschien kontrad iktorisch lijken een stad in deze aangelegenheid te be trekken, maar vergeten we niet dat in vroegere tijden de marktplaats middelpunt was van een gebied dat zich ver buiten de stadsmuren uitstrekte. Lees verder p 4 geheel had schepen Mevrouw De Maght. Met haar en nog enkele andere medewerkers hadden we Vorig jaar wisten de jongens van Chiro «De belhamel» uit Erondegem-Ottergem het wereldre kord haasje-over op meer dan 19 kilometer te brengen. Daarop volgde een stroom van pogingen om dit rekord te verbeteren. Voortdurend werden er uit alle hoeken berichten opgevangen van pogingen om het rekord op andermans naam te schrijven. Dit werd door de mannen van Erondegem en Ottergem niet zomaar genomen. Vorige zondag, ter gelegenheid van de Erondegemse bloemenwijkfeesten, zouden ze het er op wagen. In onze editie van vorige week maakten we reeds gewag van de poging om het op dat ogen blik geldende rekord van 26 ki lometer te breken. Doch. reeds een paar dagen later wist de groep van «Juvenes» uit Zele 29 km 513 meter op de ons goed gekende wijze af te leg gen. De opdracht van de Eronde- gemmenaars leek er niet ge makkelijker door te worden. Hun trainingsprogramma werd nog verzwaard en in de laatste week wisten ze al oefenend reeds 21 kilometer.af te leggen Een verbetering dus van hun eigen rekord van vorig jaar. Maar. toen zondagmorgen het startsein werd gegeven, waren er weinig toeschouwers die echt geloofden in het sukses van de poging. Reeds na twee kilometer toonde Marnix Den- doneker tekenen van ver moeidheid. Hoe het mogelijk is begrijpt nog niemand, maar hij hield het toch tot op het einde uit. De kilometers vorderden slechts zeer langzaam en een gemakkelijke opdracht is het al niet. Wie persoonlijk deze jonge mannen aan het werk zag, zal weten dat deze spor tieve bezigheid geen lacheding is. maar zwaar labeurwerk. Peter Baeyens, Toon en Will De Windt, Ben De Keyzer, Luk De Smet, Patrick Troffaes, Frank Goossens en de reeds vermelde Marnix Dendoneker maakten de moeilijkste ogen blikken door op 16 kilometer De tot dan toe opgespaarde rusttijd werd grif aangespro ken. Met nog 14 kilometer voor de boeg. leek het een onmoge lijke opdracht te zijn geworden. Patrick Troffaes zag het niet meer zitten en liet zich vervan gen door invaller Germain Caeckenbeek. Lees verder p 5 EEN UITGAVE VAN Irkus Johny gaj twee voorstellingen tijdens de eerste kunst- en ambachtsmarkt te Aalst. jm bij de meeste zoniet alle spektakelsporten, deze >pssa manipulerende maatschappij verschijnsels bij uitstek, waar een subtlel-primitieve wisselwerking bestaat ssen individuele prestatiedrang en kollektieve vergaping, ii hijnt men bij die para-sportieve discipline die «politiek» it et op gestelde tijden ook aan zogeheten «transfer's» toe te ons gezegend arrondisse- int Aalst zijn wij zeker niet 11 dermaats met dergelijke poli- ke overstapjes bedeeld ge est in de voorbije jaren. Ver- '^jhuivingen van de ene ider kansrijke naar een dere meer dankbare >eg, zoals dit wel eens meer beurde hier «te lande van 1st», zijn daar o.m. een spre- "d bewijs van geweest en het zo tussendoor nog. ransfer's» binnen éénzelfde imatie eigenlijk parachu tes van buitenuit vielen al evenzeer ten deel. Wij nken hierbij meteen weer n oud-burgemeester Oscar Bunne (tussen haakjes: in die tijd werden blijkbaar nog andere morele normen gehan teerd dan vandaag de dag) en meer recent dan, de «aanlan ding van de ex-Rode Leeuw: Mare Galle. Dit maar om te illustreren dat men bij het politieke schaak spel niet vies is gevallen van het hanteren en uitspelen van individuen, nu eens als dood gewone lopers, dan weer als koninginnestukken. Dit soort strategische zetten behoren, zij het nu niet tot de dagelijkse, dan toch tot de gangbare ge plogenheden. Net zoals bij de diverse popu laire sporttakken waar, bij elk seizoenbegin, de transfer- Kwakkels niet uit de lucht zijn, verschijnt deze overigens soms vaak dankbare fauna al evenzeer aan het politieke zwerk. Het leuke bij dit alles is dat men er nooit in geslaagd is om de echte van de vermeende Kwakkels te onderscheiden. Evenmin blijkt het tot op heden mogelijk te zijn om precies te kunnen nagaan of deze «sei zoenvogels», bij gebrek aan vleugelslag, niet met het klas sieke proefballonnetje zijn op gelaten Als er dan bovendien, weeral net zoals bij de sport, de zwakke plekken van de betrok ken ploeg, zowel intern als ek- stern, algemeen worden on derkend en men in een onbe waakt moment al eens luidop heeft horen dromen van «ver vangingen», dan vinden soort gelijke Kwakkels maar al te gemakkelijk een voedingsbo dem, een lanceerbasis en een auditorium. Lees verder p 4 Heeft het zachte week-endweer de vele bezoekers naar de Koolstraat kunnen lokken, was het een vernieuwde belangstelling, of was de talrijke opkomst gewoon het logische gevolg van de vele inspanningen die de inrichters zich getroost hebben om deze braderijdagen naar een hoogtepunt te voeren? Misschien spelen wel alle faktoren mee. Feit is dat deze dagen een grote toeloop hebben gekend en dat de aktiviteiten best in de smaak van Jan-Publiek zijn gevallen. Reeds vrijdagavond kon men het sukses van de komende zomerkarnaval aanvoelen. De aanzienlijke opkomst tijdens de openingsreceptie, in de toonza len van de garage Universel, was al een teken aan de wand. Er waren tal van genodigden waaronder ook burgemeester D'Haeseleer en de schepenen mevrouw De Maght en de he ren Monsieur en Bourlon. De inleiding tot de komende festivi teiten werd aan de hand van een toespraak gehouden door de heer Paul Kinoo. Burge meester D'Haeseleer ant woordde hierop en liet zich in lovende termen uit over de ver antwoordelijken. Tevens over handigde hij aan mevrouw- weduwe Margueritte Bom- beeck, weduwe van wijlen de promotor van de zomerkarna val Marcel Bombeeck, een stadsplakket. Na het ledigen van de glazen, begaven de aanwezigen zich stoetsgewij ze. met in de spits Het Klein Muzieksken, naar het nummer 66 van de Koolstraat waar. zoals vooraf aangekondigd, een gedenkplaat ter nagedach tenis aan de overleden promo tor zou onthuld worden. Hubert De Meyer, voorzitter van de dekenij, stelde er eerst nog de nieuwe dekenijvlag aan het pu bliek voor. Daarna hield An- toine Van der Heyden, in zijn funktie van sekretaris, een vrij aangrijpende toespraak waarin hij de afgestorvene belichtte als vriend en als mens. Frans Wau- ters, voorzitter van het stedelijk feestkomitee, belichtte hem ook nog in zijn hoedanigheid van karnavalist. Daarna was het de beurt aan schepen Mon sieur om de gedenkplaat te onthullen. Het betrof een bron zen bas-relief van de hand van de Aalsterse kunstschilder en leraar aan de Akademie Jozef Van Den Steen. De stemming op dit moment was onder de aanwezigen zo geladen dat er meermaals een krop in de keel moest verwerkt worden, te meer daar op de achtergrond de fanfare «Ik zeg u geen vaar wel mijn vriend» blies. Voor zaterdag stond ook weer één en ander op het goed ge vulde programma. Lees verder p. 6 Ook de prinsenwagen was goed gevuld. Voor het c karnaval Michel, (el) ?rst de kersverse bloemenjee Margot s 'Cliiro van Erondegem verbeterde hel wereldrekord haasje-over met een ajstand van meer dan .10 km. (el)

De Voorpost | 1978 | | pagina 1