Europese Schumanprijs voor Aalstenaar. Roger D'Hondt aan de eer firn bij ©rasun ZEVENDE ANTIEKBEURS IN 'T APOSTELKEN Festival van Vlaanderen PIOTZ PALECZNY KON BOGEN OP EEN RUIME BELANGSTELLING Als je De Voorpost leest, weet je het meest TE VEEL IN EENS 32 - 15-9-1978 - De Voorpost In de stijlvolle, intieme stadsfeestzaal kregen prominenten, burgerij en andere geïnteresseerden zeker hun gading De 19de eeuwse salonmuziek van Chopin, kwam volledig tot zijn recht, in de met mooie bloemstukken versierde kon- certzaal. Geen foto's tijdens het koncert, dus n Pianist Piotr Paleczny. (sj) een kiekje in de coulissen. De 34-jarige Poolse pianist, met zijn sportieve, sympa- tieke allure, begon zijn reci tal met de ballade nr. 1 in g opus 23. Dit werk ont stond vóór 1831 in Wenen of Munchen. Met subtiele pedaal begon hij iets zenuwachtig harp- achtige akkoorden te tove ren, met een tamelijk vlug ge linkerhand; patetisch en stormachtig. Deze fantasie, gebouwd op twee tema's kreeg een sierlijke, doch diepe expressie, vertolkt op een sprankelend virtuoze wijze. De vier mazurka's opus 68 kregen allen een zeer apart karakter: variërend van pompeus naar licht en me lancholisch. De indrukwekkende voor dracht van deze dansen kan misschien alleen een Pool, als een groots eresaluut aan Chopin overdragen, in de sonate in b opus 58 toonde Piotr Paleczy zich een grootmeester van het klavier. De eigen stijl en het interpretatievermogen van deze kunstenaar, gaf het eerste deel een bewogen, lyrische spanning. De be zadigde rechterhand ver leende een ongewone in tensiteit aan het 2de deel. Met een zelfzeker uitge voerd laatste deel, kwam deze sonate in uitgespon nen nuances tot een gran dioos slot. In de 12 études opus 25, schudde Paleczny de enorm grote technische moeilijk heden van zich af. Veder lichte borrelende klanken, korte arpeggio's, gedetail leerde voorslagen. Alles vond weerklank in een per- fektie zonder weerga, zuiver en afgewerktkortom, tech nisch volmaakt. Na een langdurige ovatie, salueerde de Poolse pianist tot driemaal toe, en gaf de schitterende «Polonaise hil- lante» als bisnummer. Het publiek zat er blijkbaar voldaan en dankbaar bij voor dit alomgekende «bra- vourstuk.» Zijn interpretaties waren overtuigend, adembene mend, en getuigden van een uitzonderlijke klasse. We kunnen alleen maar ho pen hem ooit eens opnieuw te mogen bewonderen. In ieder geval wordt dit reci tal uitgezonden op BRT-3 in stereo op woensdag 15 november 1978 te 16.30 uur. Kris De Lore Cinema Palace gaat deze week met twee nieuwe films van start. In de benedenzaal loopt vanaf vandaag de Ameri kaanse film «Gray Lady Down», een film van David Greene met in de hoofdrollen Charlton Heston als kapitein Paul Blanchard, David Carradine als kapitein Gates en Stacy Keach als kapitein Bennett. Enkele dagen voordat hij met pensioen gaat maakt Kapitein Paul Blanchard zijn laatste tocht aan boord van de atoom duikboot «Neptune», waarvan de eerste stuurman. Sa- muelson, het kommando zal overnemen. De «Neptune» koerst naar haar basis nadat men elf dagen lang proeven heeft genomen en alles technisch heeft ge- kontroleerd. De kust is nog maar zestig mijl verwijderd wanneer Blanchard het bevel geeft om boven te komen, ondanks het feit dat er een dikke mist hangt die de zicht baarheid tot enkele meters beperkt Op de radar is al spoe dig een naderend vrachtschip zichtbaar. In de overtuiging dat dit overeenkomstig de regels voorrang zal verlenen geeft Blanchar'd het bevel de koers te handhaven. Op dat zelfde ogenblik konstateert de kapitein van het vrachtschip dat de radar het niet meer doet. Op de «Neptune» wordt alarm geslagen, maar de aanvaring kan niet meer verme den worden. Met opengereten onderkant zinkt de onderze eër als een baksteen. Na een val van 450 meter blijft hij in wankei evenwicht hangen op een smal uitstekend gedeelte boven een afgrond van enkele duizenden meters. De wand die erboven uit rijst bestaat uit zand en brokkelig gesteente. De duikboot is overgeleverd aan de minste instorting. Ondanks de hevigheid van de schok is het verlies aan mensenlevens beperkt en de zuurstofvoorraad is vol doende voor 36 uur. Blanchard laat eerste hulp toedienen aan de gewonden en zendt een S.O.S.-sein uit. Op dat moment beginnen de eerste stenen te vallen, en dat bete kent dan ook de start voor spannende ogenblikken. Span nende ogenblikken die je kan mee volgen vanin je gemakke lijke bioscoopzetel. In de bovenzaal van cinema Palace geen rampenfilm maar een musical met Liza Minelli (Cabaret) in de hoofdrol, «New York, New York». Het is het einde van de oorlog, het is tegelijkertijd kerstmis, nieuwjaar, karnaval, en noem maar op. Heel New York is uitgelaten, ledereen viert het einde van de slachting. Jimmy Doyle (Robert De Niro) heeft gezworen nooit meer dat verdomde uniform aan te trekken dat hij met zo'n opluchting uittrok. Hij baant zich met moeite een weg door de menigte die verzamelt is rond het Starlight Terrace waar men danst op de tonen van het orkest Tommy Dorsey. Daar ontmoet Jimmy, Francine Evans (Liza Minelli) die nog geen tijd vond om haar onbevallig uniform van de WAC's uit te trekken. Jimmy vindt Francine een leuk snoetje en daar de rest in overeenstemming is maakt hij haar onmiddellijk het hof Francine lijkt echter niet opgezet met zijn smoesjes en Jimmy dringt niet verder aan. Het toeval brengt hen echter terug tegenover elkaar, en ditmaal praten zij. Zo ontdekken zij dat zij beiden dol zijn op muziek. Zij zingten hij speelt saxofoon. Jimmy en Francine laten zich engageren voor een klub in Brooklyn. De stijl van Jimmy komt wel wat te origineel en modern over maar Francine verovert door haar stem de eigenaar van de klub. Alles debuteert dus uitstekend, maar liefde en karrière gaan moeilijk samen Francine wordt aan geworven door een orkest dat langs de andere zijde van de USA speelt. Zij vertrekt uit Brooklyn zonder de tijd te hebben gehad Jimmy te verwittigen die onmiddellijk achter haar op zoek gaat. Vanaf dat ogenblik wordt het leven van beide jonge mensen een voortdurend rennen. Zij vinden wel de tijd om te trouwen en een kind te krijgen maar hoe gelukkig ook, hun huwelijk wordt gebroken door hun persoonlijke ambities. In cinema Feestpaleis gaat «Saterday night fever» zijn zevende week in. Deze kaskraker verhuist echter van de grote zaal 1 naar de kleinere zaal 2. In zaal 1 wordt zijn plaats ingenomen door «Hi-riders», «De halsbrekers» een Amerikaanse film met heel wat autoach tervolgingen en spannende momenten. Voor liefhebbers van het genre. S.J. tober, gaat in de Brusselse Beursschouwburg 'n «Perfor mance Art Festival» door. «Per formance art» is een medium dat vooral in haar basis ruimte wil scheppen. «Performend» gedrag is verre van nieuw maar de hedendaagse euforie ervan slaat terug op de drang naar «lijfelijk» kontakt met de ge beurtenissen van alle dag in de straat om zo de achtergronden van het maatschappelijk ge drag te achterhalen Het pro gramma te Brussel loopt tot 15 oktober. Ook het oprichten van een museum voor moderne kunst te Aalst ligt Roger Nauw aan het hart en hierbij is hij mede-initiatiefnemer. Te Aalst zelf stopt Roger D'Hondt met het zelf inrichten van tentoonstellingen. Hij heeft zich immers volledig geïnstal leerd voor het drukken van kunstboeken en wil alvast be ginnen met een eigen werk over hedendaagse stromingen in de kunst. Ook aan zijn me dewerker van het eerste uur, Walter Schelfhout, wil hij een boek wijden. Alhoewel hij de zilveren medail le, de geldsom in DM en de bij komende materiële voordelen die de «Stichting F V S.» van Hamburg hem wil verlenen uit eraard niet versmaadt primeert voor Roger toch het feit dat zijn tienjaarlang pogen nu eindelijk eens een officiële erkenning en steun krijgt. Zijn kandidatuur werd immers voorgedragen door het Komitee van «Open baar Kunstbezit», dan toch wel een officiële instantie. Ook dat hij zal kunnen aanwezig zijn op allerlei coloquia over Kunst in Europa is voor hem een grote genoegdoening LH Toen de KaJtarele Werkgroep Apostelken KOSI, zeven jaar geleden het initiatief nam een antiekbeurs te organiseren, was dit niet alleen om in een knltnrele behoefte te voorzien, maar ook om deze vorm van kunst dichter bij de gewone burger te brengen. De organisatoren zijn hier wel door het aanbrengen van auten- degelijk in geslaagd: dit blijkt voldoende uit de enorme belang stelling tijdens de voorbije jaren. Door het demokratisch karakter van deze beurs, zijn vele gewone mensen voor het eerst met antiek in aanraking gekomen. De meesten hebben reeds ervaren dat men voor antiek niet steeds fabelachtige prijzen dient neer te tellen! Het overgrote deel van de deelnemende antikairs zullen voor de zevende opeenvolgende keer aanwezig zijn. Zij hebben. tieke voorwerpen, niet alleen het prestige van deze beurs ver hoogd. maar zij hebben zich tevens een vast en tevreden kliënteel gevormd. Een groot gedeelte van de aanwezige eksposanten genieten een internationale faam. Zij zijn verwachte en vaste deelnemers aan de meest gekende antiek beurzen in ons land. Het parochiaal ontmoetingscen trum 't Apostelken, op Mijl beek, leent zich ten zeerste voor een dergelijke manifestatie: de sfeervolle gebouwen en de grote parkeermogelijkheden in de onmiddellijke omgeving staan hier borg voor. Wie het schone nog waardeert is dringend uitgenodigd om een kijkje te komen nemen op 16, 17 en 18 september. De beurs is open van 10 tot 13 uur. 's Namiddags kunnen de bezoekers terecht van 15 tot 20 uur. De folkloristische noot werd evenmin vergeten: rond het Apostelken wordt een prondel- markt gehouden op zondag 24 september. Men waant er zich op de «Marché aux puces». Echt het bezoeken waard RDv. Op de binnenkoer van liet stadhuis stellen beeldhouwers luin werk tentoon, (jm) Voor dit werk stonden menigen in bewondering, (jm) Stadsgenoot en kollega-persmedewerker («Voor Allen» en ons aller «Voorpost») Roger D'Hondt, valt een hoge Europese onderscheiding te beurt en zulks als nauwelijks de derde Vlaming die deze eer geniet. Zes jaar geleden werd Jozef Deleu van «Ons Erfdeel» gelauwerd en vóór twee jaar kwam finaliste-klavier van de Koningin Elisabethwedstrijd Heide Hendrickx aan bod. Roger D'Hondt werd gekozen in de Europese Robert Schu manprijs voor zijn niet afla tende inzet voor de versprei ding van de kunst in Europa. Deze eer deelt hij met zeven andere laureaten uit de E.G.- landen Naast de zilveren me daille Robert Schuman wordt -hem op maandag 8 oktober te 18 u in Villa Vauban in Luxem burg - stad door niemand min der dan Premier van het Groot-Hertogdom Gaston Thorn ook een reisbeurs van DM 1000 overhandigd. Roger D'Hondt toonde zich het laatste decennium zeer aktief bij de organisatie van allerlei tentoonstellingen, spektakels, happenings, teatervoorstellin- gen, konserten, film- en video manifestaties. Samen met de andere Aalste naar Walter Schelfhout richtte hij vóór tien jaar het Reform centrum op waar vooral kon- struktivistische kunst aan bod kwam. In het Oud-Hospitaal richtte hij in 1970 een internationale ten toonstelling «Art and Idea» in en sinds 1971 bracht hij het met New-Reform tot ruim 50 inter nationale manifestaties. Ook buiten Aalst toonde Roger D'Hondt zich aktief met ten toonstellingen te Brugge, Ant werpen en Dendermonde en in de eigen galerij New-Reform presenteert hij doorlopend pro gramma's met groepen en ar tiesten uit Portugal, Zweden, Groot-Brittannië, Duitsland en uiteraard uit het eigen land. Ook Gent,met«performances», Etterbeek, Brussel en Kassei in de Bundesrepublik kwamen aan de beurt en de laatste twee jaar heeft hij een rondreizende tentoonstelling met politieke af fiches van de Westduitsers Klaes Staeck. Volgende maand, vanaf 2 ok- Het voorbije week-end was erg druk bezet met openingen van tentoonstellingen in het Oud-Hospitaal, op de binnenkoer van het stadhuis en in de galerij S65. Onze kunstmedewerker Roger D'Hondt had het nogal erg moeilijk om dit alles, tesamen, te verwerken en verkoos daarom om wekelijks een van deze eksposi- ties te belichten. Ook geraakte hij niet steeds achter de machine die het tikken van de regel mogelijk maakt omdat hijzelf in het voorbije weke-end op de hoogte werd gesteld dat hij een bijzonder Euro pese kultuurprijs heeft verworven.

De Voorpost | 1978 | | pagina 32