eaalstenaar speelde verstoppertje Komt er een vrouwenhuis te Aalst VIET LEDEREN JASSEN RECHTBANK ffirfa pikk§fe@f <Ji SOCIALE DIENST VOOR STADS EN 0CMW-PERS0NEEL Onafhankelijkheids strijders 1830 herdacht TRIBUNE VOETBALPLEIN WORDT INGEHULDIGD goed geïnspireerd, makkelijk verteerd SERAV DESIGN CENTER De Voorpost - 15-9-1978 - 3 In Antwerpen, Gent, Mechelen, Leuven, Brugge, Dendermonde, Oostende. Ninove, Turnhout en Brussel zijn reeds vrouwenhuizen ngericht. Van de meest elitaire leministemerenigingen werd een )rug geslagen naar de massa «gewone» vrouwen waarbij men meer tn meer het vertrouwen ziet groeien. Zonder onderscheid van ideo- ogie of politieke overtuiging vinden allerlei vrouwen «elkaar» in bun eigen centra. Ien Vrouwenhuis is in principe rendeel der vrouwen dier er regel- st •en kontaktplaats. een plaats waar ktouwen gewoon met mekaar ;unnen praten. Meestal gebeurt lit via diskussie-avonden in werk- i, [roepen rond een bepaald thema Dok kan er een «vrouwencafé» rijn waar men rustig alleen een i lintje kan pakken. Soms komt er en kabaretgroep of worden er ;ursussen ingericht: leren timme ren, eerste beginselen van loodgie- ïj en elektriciteit, weven ko- n, naaien. n zich 's avonds op straat veilig voelen wordt ook aan zelfver- diging gedaan. Daarenboven •ijn aan de meeste vrouwenhuizen I een psychologe, een juriste of dere specialisten verbonden iar men gratis raad en informatie ;an inwinnen. n het Vrouwenhuis te Gent waar an de muur een T-shirt hangt met .A woman without a man is like a without a bicycle» («Een rrouw zonder man is als een vis mder fiets») worden huisvrou- t venkursussen ingericht. Het me- matig komen hebben wél 'n mani maar die mogen er niet binnen. In Antwerpen mag dat wel en in Me chelen heeft men zijn houding daaromtrent nog niet bepaald. In Aalst zelf is het probleem «Vrouwenhuis» ingekapseld in een heel projekt «Hulp in Nood» dat zich aandient als een polyva lent centrum dat 24 uur op 24 uur in funktie is. OCMW-lid Piet Heymans uit Meldert vertelt ons over dit merk waardig initiatief: «Voorlopig is het nog een voorstel waarover slechts één maal werd gediskus- sieerd. 'n Pluralistisch ingestelde Werkgroep bestaande uit leden van het stadsbestuur, het OCMW en juridische adviseurs onderzoekt het komplekse voorstel. Naast de problematiek van het «vrouwenhuis» spreekt men er over een teledienst waar men U wegwijs kan maken in allerlei bi zarre situaties, over een opvang centrum van korte duur tot een 'plaatsingsmogelijkheid bestaat, een afdeling gratis gerechtelijke bijstand, e.d.m. Het wordt een realisatie van een tot het uiterste doorgedreven sociale dienst. Het Vrouwenhuis is een deel van dit pakket en voor de realistie er van zullen prioriteiten worden vastgelegd. Zo zou de boerderij van Baarde- gem. oorspronkelijk door het vroeger gemeentebestuur van Baardegem bedoeld als kultureel centrum kunnen uitgroeien tot een landelijk ouderlingentehuis met afzonderlijke flats. Anderen zien er een bibliotheek met leeszaal in of een ontmoetingsplaats voor ie dereen. Sommigen beweren dat dit als ouderlingentehuis te ver van het centrum ligt waarop de heer Heymans repliceert dat men niet mag vergeten dat de stad nu ook uit een goede veertigduizend men sen van buiten de stad bestaat die zich beter «op de buiten» dan in het centrum zelf thuisvoelen. OCMW-raadslid Heymans legt er de nadruk op dat absoluut reke ning wordt gehouden met private initiatieven en dat men zich daar van niet in de plaats wil stellen maar ze liever in hun aktie stimu leren. «Private organisaties lopen vaker gesmeerd dan officiële», zegt hij niet zonder enige ironie. Het «Opvangcentrum Hulp in Nood» zou moeten gelegen zijn in de onmiddellijke nabijheid van een andere permanentie en het zou logement moeten kunnen ver schaffen. Gedacht werd voor de huisvesting aan de pastoorswo ning in de Dr. De Moorstraat of aan een lokaal van het hospitaal op het OCMW dat zich aan de uitkant van het kompleks bevindt zodat het met onmiddellijk de indruk geeft erbij te horen. Taken kunnen zijn: informatie en beperkt advies: i.v. met geestelijke gezondheid, familiale konflikten, sociaal en familierecht. Verder verwijzing naar gespecialiseerde diensten als vakbonden, mutualiteiten, be roepsverenigingen, medische wachtdiensten, instanties van rechtshulp, organisaties van kon- sumenten. Ook mogelijkheid tot telefonisch doorverbonden met drukknop naar de meest ge vraagde diensten en met een bin- nennummer naar de andere dien sten. Uitgebreid advies en bijstand. Proces-bijstand. Voor de beginnende werking van het opvangcentrum zou het OCMW de zes onlangs aange stelde sociale werkers kunnen aanspreken. De veelheid van voorstellen en initiatieven in verband met hulp toont duidelijk aan dat er een al gemene vraag is naar betere op vang en betere rechtshulp. Toch moet men oppassen voor «wild groei Wat nu meer sociaal het «Vrou wenhuis» betreft, door Gracienne Van Nieuwenborgh reeds op 29 maart '78 in de Gemeenteraad be handeld wordt gedacht aan verhu ren door de stad aan een bestaande feministische groep van een be staande stadswoning waar kan worden gezorgd voor onderdak, materiële en morele steun, juri disch advies, medische hulp en dat tevens dient als ontmoetingscen trum met informatie- en debata vonden. Men meende dergelijk, onbe woond huis te hebben gevonden in de Ridderstraat doch bij nader in zien blijkt dit huis geen eigendom van de stad te zijn, wat dan alles weer op losse schroeven zette. Schepen De Maght die 't stads- patrimonium onder haar be voegdheid heeft zal hier als red dende engel kunnen optreden. Belangstelling is er alleszins. De Werkgroep telt reeds een dertigtal leden en zeker een hondertal da mes blijken geïnteresseerd voorde oprichting van een «vrouwen huis». LH kl$alerij «De Keyzer» is in Aalst altijd al een bekende uitiaak geweest. Je kon er terecht voor een stukje antiek i. stal dan niet van het echte soort) en huisraad van allerlei vo<iiag en orde kreeg er een vaste plaats, ginflu verkoopt men in diezelfde antiekzaak verf. Een grote ivenfcmmekeer, zo op het eerste zicht. De boel ging immers daHver kop. Reden van dat alles? 'n Weinig verkwikke lijke helingaffaire die maandag door de Dendermondse correctionele rechtbank behandeld werd. ghem en Biesemans was vol gens de Aalsterse zaak waren drie cenpklaagden opgeroepen. Een ider hen, taxibestuurder Bie- iman (uit Brussel) was al ver- ng) gillende keren in contact ge- aanPmen met de politie en hij ge it bijgevolg van een ge- Of jongen gratis uitje in de ge- is. ingenis aldaar Een tweede klaagde, een zekere Bossy. iel afwezig. Nummer drie Ook de beklaagden kregen hun ird meteen de hoofdverdach- zegje. Van Renterghem sprak eerstgenoemde van louter toe vallige aard. Dit werd echter te gengesproken door zijn zoon die zelfs een gedetailleerde beschrijving kon geven van de woning van de vriend- taxibestuurder. Ja, maar... i deè. Aimé Van Renterghem was Ajuinland een goede beken- i. maar zijn zaak ging failliet dus werd een verhuis naar rfjntbrugge de enige nog res- i terende °Plossin9 ssen in pels en leder was er nu gebeurd? In- ikteur van Gerechtelijke Po le, Van Rie, wist er alles van. diensten kregen rond luwjaar 1976 een telefoontje larin gemeld werd dat ten iize Van Renterghem zaken uden opgeslagen zijn die st geen daglicht zagen. In- icteur Van Rie rook lont. Op muari 1976 liet hij een huis- iking houden en daarbij irden verschillende lederen isen en vesten ontdekt. De irsprong van dat goedje bleek g onduidelijk. [aren ze gestolen? Zo neen, larom werd dan uit elk kle- jstuk angstvallig het etiket jrwijderd? Dk de houding van de zoon in de beklaagde kwam de po- e vrij raar over. Hij werd op ivel van papa naar de galerij istuurd. De reden van dat ver- k werd pas duidelijk toen de ilitie daar ook een kijkje ging imen De plafonds bleken Achter die onechte pla- zaten wel 49 lederen ves- en enkele pelsmantels. Uit meeste jassen werd even- is het etiket verwijderd. Be- -e uit ééntje. En juist die itel bleek één van de resul- van een diefstal ter irde van anderhalf miljoen, het ogenblik van de feiten ren nog twee anderen bij Renterghem aanwezig seman kwam een kinder- jen kopen. Zo zei hij toch, aar dat leek voorzitter Hoo- |ns niet zo duidelijk. Voor de ichter kon het niet geweest •R; n want dat lieve kind is vijf- >n Bovendien heeft taxibe- uurder Bieseman geen auto. inder auto in Aalst een kin- rjCh wagen (of eventueel een )evi d) afhalen als je zelf in Brus- n I woont, logisch klinken deed t niet. in huize Bieseman werden ik een boel jassen aangetrof- n. De oorsprong daarvan va- rickuerde van Alicante (Spanje) leen bekende Belgische kle- keten. Kleerhangers werden ik gevonden En die vertoon- TfC in het kenteken «D» dat ge nikt werd door een firma waar oeger ook ingebroken werd. e relatie tussen Van Renter- van een louter toevallige aan koop. Hij had Bieseman en Bossy een tweetal keren ont moet in verschillende Brus selse cafés en zo kwam het ge sprek op het zaakvoeren. Van Renterghem kon Bieseman dus makkelijk aan een bed (of was het nu een kinderwagen?) helpen en tevens waren er nog enkele jassen verkrijgbaar voor een aantrekkelijk prijsje. De herkomst van die jassen? Weer een cafébedoening. Want daar leerde Van Ren terghem een kerel kennen die hem aan een partij jassen zou helpen Over de prijs zou dan later wel eens kunnen gedis cussieerd worden Tenslotte moest je een vierde van het to taalbedrag aan BTW neertellen en dus was het de beste oplos sing om de factuur voor een la ger bedrag uit te schrijven. Vol gens Van Renterghem was er dus helemaal geen heling in het spel. Het feit dat hij zijn zoon naar de galerij stuurde om daar het goed weg te stoppen, zou enkel een schrikreaktie ge weest zijn. Ook Bieseman mocht zijn zegje doen. Dat was echter niet ge makkelijk want de man spreekt Frans. Een tolk opsnorren dan maar. Bieseman vertelde net hetzelf de. Hij had het allemaal al eens tegen de politie verteld en dus vond hij alle herhalingen over bodig. Bieseman is net 35. Toch heeft hij al een indruk wekkend rijtje veroordelingen opzitten. Eentje in Frankrijk, een ander in Charleroi en een derde in Brussel staat op het strafblad. Money, money, money... De burgerlijke partij stelde ook haar eisen. Financiële natuur lijk. Meesterkleermaker Pater noster vroeg 223.000 fr voor de herstelling van de lederen man tels, de winstderving, het aan stellen van een deskundige en de deurwaarder. Meester Van der Jeught pleitte voor Be ckers. Hij vroeg 266.000 fr En dan was er ook meester Van Cutsem die zich burgerlijke par tij stelde voor een Waalse han delaar. De procureur des Konings vroeg de toepassing van de strafwet voor de drie verdach ten, Hij had echter een supple mentair eitje te pellen met be klaagde Bieseman en dat we gens het duistere verleden van die man. Nog zo slecht niet Van Renterghems eerste ver dediger probeerde met lange zinnen en grote woorden te pleiten, voor het onschuld van zijn cliënt. De man waarvan de beklaagde zijn lederen vesten gekocht had, had zeer duidelijk over een factuur gesproken. Duidde dat niet op goede inten ties? Het verblijf van Van Ren terghem in Antwerpse en hoofdstedelijke herbergen was volgens de advokaat een doodnormale zaak. Gunst koopjes in de wereld van de kunstkoopjes kon je enkel in grote steden doen. Van Ren terghems eerste en enige be doeling was geld verdienen en zaken doen, aldus zijn raadge ver. Tweede verdediger voor Van Renterghem was meester De Kerckhove, zowat de persoon lijke vriend en raadsman van de beklaagde. Meester De Kerck hove ging duidelijk op de sen- timentale toer. Van Renterg hem was volgens hem een su- kelaar. een manneke dat al te vroeg zijn moeder verloren had en daardoor met psychologi sche moeilijkheden te kampen had. Ook nu nog blijven de fa miliale moeilijkheden niet uit. De schoondochter van Van Renterghem is tijdens de voor bije vakantie verongelukt, en onmiddellijk stelde schoon papa zien Dorg voor de opvoe ding van zijn kleinzoon Dat al les was voor meester De Kerckhove het beste bewijs van de goeie wil die deze han delaar uitstraalde. Door een derde advokaat wer den de eisen van de burgerlijke, partij terug afgewimpeld. Alles zou flink overdreven geweest zijn en trouwens niet bewezen. 't Valt mee Woensdagmorgen velde de zesde kamer haar oordeel. Voor Van Renterghem toonde de voorzitter zijn goed hart. Hij kwam er af met zes maand ge vangenisstraf (met uitstel) en een geldboete van 8.000 fr. Zijn vriend Bieseman kwam er min der mooi uit. Negen maand ef- fektief norverblijf. Ook voor hem achtduizend frank boete. Bossy kreeg een identieke straf als de Brusselse taximan zonder auto. Zoals bekend zijn er 2 mogelijkheden om een sociale dienst ter beschikking van het stads- en O.C.M.W. personeel te stel len: Op zondag 24 september gaat op de binnenkoer van het stadhuis een herdenkingsplechtigheid van de onafhankelijkheidsstrijders van 1830 door. Programma: 10.45 uur samenkomst 11 uur: grote aan de vlag; toespraak door de burgemeester; neerleggen van bloemen aan het gedenkteken; receptie in de trouwzaal van het stadhuis. Vaandeldragers worden hierbij verzocht de vlag van hun vaderlandslie vende vereniging mee te brengen. LH Op zondag 17 september wordt de tribune van het Pierre Cornelisstadion plechtig ingehuldigd Het betreft hier inder daad een zeer snelle ingreep van het stadsbestuur aan dit stadion. Op 14 november 1977 werd de tribune met de overdekte staanplaatsen door stormwind vernield. Reeds veertien da gen daarna keurde de gemeenteraad principieel de oprich ting van een nieuwe staantribune goed waarna op 9 maart de aanbesteding volgde. Er waren elf prijsaanbiedingen De werken werden toegewezen voor 8 456.000 fr aan de indiener van de laagste prijsaanbieding Nadat op 26 april de lening door de gemeenteraad goedgekeurd was werd door de aannemer op 2 mei met de werken begonnen en nu zondag, te 14.45 u.. houdt schepen van sport Eddie Mon sieur bij de inhuldiging een toespraak waarna Burgemees ter D'haeseleer het traditionele lint zal doorknippen De nieuwe tribune heeft een kapaciteit van 7000 toeschou wers. Aan «Eendracht» nu het waar te maken. LH 1. Aansluiting van de ge meente bij de Gemeenschap pelijke Sociale Dienst van het Bijzonder Kinderbijslagfonds voor de plaatselijke en gewes telijke overheidsdiensten. 2. Oprichting van een eigen sociale dienst voor het stads en O.C.M.W.-personeel. Tijdens de driemaandelijkse overlegvergadering dd. 4.9.1978 tussen een afvaardi ging van het College van Bur gemeester en Schepenen en een afvaardiging van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn werd afgesproken om op vrij dag 13.10 1978 voor het stads en O.C.M.W. personeel dien aangaande een voorlich tingsvergadering te houden. Op voornoemde vergadering zal toelichting worden ver schaft over de voor- en nadelen van enerzijds de aansluiting bij de Gemeenschappelijke So ciale Dienst, anderzijds de op richting van een eigen plaatse lijke sociale dienst. Na het informatieve gedeelte zal het personeel bij middel van een geheime stemming een keuze kunnen doen tussen de twee mogelijkheden. Schepen Gilbert Bourlon wenst hierbij speciaal te benadrukken dat voor de eerste maal het personeel zich, geheim, zal kunnen uitspreken. De Burge meester voegt eraan toe dat personeelsleden die door de dienst weerhouden zijn en aan de vergadering niet kunnen deelnemen toch in de moge lijkheid zullen worden gesteld hun stem uit te brengen LH na DEN IESTE KIER es de kostje kier, zegge ze altoyd. En dad es dikkes azoei oeik. Allei, pakt na verleide zondag op de Mèrt, die ieste ambachtenmèrt. 'k Hem gezing da ze dor lo- ter nog oong'hangen hemmen: Koensjtmèrt. En wa da ze domei willen zeggen hemmen, dad heid alle- maan gezing die hem verleide zondag gedéranzjeird heid vér ne kier gon te zing'k Moen zeggen da 't stad zén devoeiren gedoon heid en gelèk as me gezeid hemmen: alle begin es moeielèk. Vanoyges woren der ne ghielen hoeip die heer ingeschreiven hooin mor die ni gekommen 'n zén. En domei woren der al hier en adoor nog plosjen oepen. Nog 'n sjans want domei woren der die heer koste verzetten en eh plosjken kiezen woor da 't as ge dor nie ghielen dag in dennen trok moetj zitten, dad 'n es ghiele meiret in windj gezeiten hooin, rond den noeng in de Made long mochten gon eiten en dor ne goeie kaa schoetel kreigen...'t Schantj da 't wei ne goeie was, da ni, mor 'n goei talloeir hoesjepot hooi heer ghiel zeikes toch beiter gesmokt. En doboy, goeien hoesjepot maoken es oeik 'n ambacht op zén oygen, peis ek. Wa da 'k oeik spoyteg vin dad es dat 't stadsbestier hem de moeite ni gedoon 'n heid van ne kier heer rondeken te doeng ba de mensjen die heer de moeite getroeist hemmen van dor heer koensjten ne kier te toeinen. Ja, ge moetj wel eh verschil maoken tissen de die die dor mor kwampen ston te stoon meh ne ghielen otto kaderkes meh schiljeroykes of tiekeningen en d' an der die weirkelèk den ienen of den andere stiel kwam- pe lote zing. 'k Peis hier sertoe op die smesj, denne kloefkapper, mannevlechters, weiven, spinnen of dad ander dingen da ze batikken noemen. Liekeszan- gers 'n meigen vanoyges oeik ni mankeiren en da poesjanellespel 'n misstond dor oeik ni. Allei, 't was dor na ne keir ver elk zén goeste, gelèk as to Menei- kes...Hooi 't 'n betjen beiter weir geweist, 't 'n hooi ni slecht geweist, mor naa voorden de kaffeis der goe boy, want domei ginken de mensjen heer rapper ne kiereh pintjen koeipen en wajjer weiten allemool dat de kaffeibozen toch oeik moete leven. Sertoe naa da ze binnen 't kért de Mèrt gon ottovroy maoken. Mor door 'n es allicht nog 't léste woerdeken ni oever ge- preiveld... Mor vér verom te kommen op verleide zondag, 'k hem meh dor azoei van toyd tot toyd 'n beit gelachen. As ge ne kier hoeirt waffer biestege vraogen dat er dor gesteldj werren. En hoeveil aalweiters dat er toch vantoyd rondloeipen. 'k Hem woorlèk spoyt dat 'k dad allemool ni opgepakt hem op band vér thoois nog ne kier kennen 'n scheit te lachen. Mor ja, al doendje lierde en teigen 't noste joor zeilen die mens jen missching 'n betjen beiter weiten en minder kei- mels schieten as ze nog ne kier komme zing. Mor 'k peis nog attoyd op denne knol zén gip die dor on zenne kleinen iet on 't eksplikeiren was, tot as 't er hem op geweize wird dat er hé gerad newest was. «Kom wajjer gon iveranst anders zing, zoy 'n en hè stapten 't af. Roeid tot achter zén oeiren en de klei nen die nog attoyd omzag en pesies nie 'n koest ge- loeiven da zenne pa toch veil minder wist as dat 'n at toyd gepeisd hooi. Of oever die twie machochels die op eh masken heer hannen stonten te zing en vonten dad da pesies toch nog zoei moeielèk nie 'n was. Tot as 't er heer gevraogd wird of da ze 't ne kier zelf waan probeiren. Ze mooisden der stillekes vanonde. En da was nog 't best oeik want godweit wad hooin ze dor allemol ooitgestoeken. Nog ne kier, ge zeh veil beiter meh t' hoeiren, te zing en te zwoygen. En te probei ren van iet boy te lieren. En kontent te zén dat er nog mensjen zén die ons aa stielen in ier haven. Want an ders zol der weir eh schoein stiksken van ons leven verloere goon. As bedank kreigen aal de dielneimers tèn nog op 't stadhoois, in de traazool nen afdrik van eh zicht op de Groeite Mèrt van in de joren stillekes. Markes stoot er nog aoverecht op, meh zenne rigge nog 't stadhoois. En 't Belfort stoot er oeik ghiele- gans anders op as dat naa es. Doboy nog nen afdrik van wa da ze noemen «'n keure», nog van in 't joor 1351En afgeleiverd, hoe kaan da na, deir ne zeikere Lowie...mor da was tèn indienen toyd de Graaf van Vlonjeren. En da was vanoyges ghielegans in 't aad vloms...den drikker moet dor ghielziekes zudong van onder den indrik geweist hemmen dat 'n dor allonder nog boygezetj heid dat dad echt stik op perkament was. Moet er nog perkanment zén? Dolf WONEN BEGINT WAAR ONRUST EINDIGT. molenstraat 70, aalst tel. 053-21.76.OS 's werelds meest gerenomeerde meubelen, exclusieve geschenken - liuwelijkslijsten.

De Voorpost | 1978 | | pagina 3