OP KUNST- EN AMBACHTSMARKT TERUG NAAR DE GOEDE OUDE TIJD GEEN TWEEDE MAR(C)K OF TOCH? 4 - 15-9-1978 - De Voorpost Vervolg p 1 Tevens zag Mevrouw De Maght deze kunstmarkt ais een uitste kend middel om de eenheid stad-fusiegemeenten te bewerk stelligen. Deze visie hield veel waarheid in zich: talrijke bezoe kers troffen die dag op de Grote Markt dezelfde sfeer aan die anders enkel op hun dorpsplein te vinden is. Verscheidenheid Talrijke attrakties gaven aan deze kunst- en ambachtsmarkt een buitengewoon levendig ka rakter. Het zou ons te ver leiden een opsomming te maken van alles wat er te zien. te horen en te beleven viel. Slechts een kleine groep uit een waaier van aktiviteiten: een prachtige ten toonstelling op de binnenkoer van het stadhuis met beeld houwwerken van verschillende kunstenaars, het wagenspel «De Klucht van het Playerwater» door de Centrale voor Brussels Amateurtoneel, een cirkus in open lucht, vrij podium, pop penspel dat sukses kende bij groot en klein, beiaard muziek, volkszang door Luk De Mot en zijn ensemble, groep Amandus De Vos en Jozef Van Nieuwen- borgh. Verder natuurlijk een groot aantal - we vermoeden een vijftigtal demonstraties van ou de ambachten, gaande van koordvlechten tot pottenbakken van klompen maken tot beeld houwen en schilderen. Verder was nog een smid aan het werk. werd riet gevlochten en was men aan het tekenen en schilderen. Kunst met grote en kleine «k», maar alles in een geest van samenhorigheid. Dergelijke onderneming kan wel eens de indruk verwekken een rommelmarkt te zijn. aldus schepen De Maght. Dit hebben de inrichters echter weten te verhinderen door een weldoor dachte selektie door te voeren. De klemtoon werd gelegd op goed niet-kommercieel hand werk. Deze aangelegenheid riep ook een beeld op van de gezelligheid die uitgaat van een verkeersvrij stadscentrum. Men zag terug ongestoord spelende kinderen en rustig pratende wandelaars. Samenwerking Het ganse gebeuren was tevens een mooi staaltje van samenwer king tussen verschillende werk groepen. Zo nam men bijvoor beeld het orgel recital door De balboogschutters van Sint-Servatius aan het werk. (jm) Kristiaan Van Ingelgem op in het programma. Er werd voor gezorgd geen storende geluiden de Sint-Maartenskerk binnen drongen. Om 18.00 uur werd de ambachtsmarkt gesloten door de fel opgemerkte fanfare met majorettenkorps «Concordia et Docilitas» uit Herdersem. Even nadien startte men in de Koolstraat met zomerkarnaval. Bezoekers konden dus rustig de ene aktiviteit na de andere bijwonen en kwam niemand in het vaarwater van een andere terecht. Nogmaals een bewijs van puike organisatie. Ook middenstanders, die zich vroeger sceptisch toonden te genover een verkeersvrije markt plaats, zagen nu het levende bewijs van de mogelijkheden die °m k,nderen aan 'e'rekken ook speelgoed in hout. En c hierdoor geboden worden. ^a' P^ezan' vond! (jm) Voor één dag was de markt zoals ze vroeger was: een aangename ontmoetingsplaats voor jong en oud. waar gezellige drukte en ontspannen atmosfeer hand in hand gingen; bijna synoniem werden. De KVS oogstte sukses met haar wagenspel De klucht van Mie Vervolg p Dit zal, zo menen wij, o.m. een van de redenen zijn waarom, haast met elektorale regel maat, deze kwakkels ook le venskansen krijgen bij de dis cipline: politiek. Dit keer is het dan de beurt aan de arrondissementele C.V.P. om betrokken te raken bij een van die zovele vul zelf maar in officieuse berichten, on- kontroleerbare geruchten, naamloze konfidenties, rancu- neuse roddels. en ga zo maar door, die zo tussendoor voor de nodige «panache» zor gen in het partijpolitieke neer hof. Uit doorgaans betrouwbare en goed ingelichte bron. zoals dit al even doorgaans heet. komt het bericht door dat tegen de eerstvolgende parlementsver kiezingen de arrondissemen tele C.V.P. versterkt zou wor den, aangevoerd is het eigen lijk, met de elektorale voltreffer prof. dr. Mark Eyskens, huidig staatssekretaris voor streek- ekonomie en, zoals eenieder gewillig aanneemt, meer dan gewoon kanshebber op een toekomstig premierschap. Dit politiek zwaar geschut zou vnl. in stelling worden gebracht om binnen dit arrondissement de C.V.P. het ooit verloren ge- gane uitgesproken overwicht terug te bezorgen. Dat bij dit alles de aanwezigheid van de andere Mare met een «C» in dit politiek nogal evenwichtig opgedeeld wingewest een be slissende rol zou hebben ge speeld ligt zó voor de hand Het is inderdaad zó dat het arron dissement Aalst in de periode na wereldoorlog II amper nog politici heeft geleverd die op na tionaal vlak een rol hebben kunnen spelen. Alleen politici als Ludovic Moeyersoen en Louis D'haesleer hebben hier op, zij het vanuit een geheel van elkaar verschillende uit gangspositie, een uitzondering gemaakt. Met de komst van Mare Galle voor het Kiesarrondissement Aalst kreeg de plaatselijke B.S.P., zo wordt algemeen aangenomen, een reële kans om nationaal aan bod te komen aangezien precies deze Mare Galle als een der leidende figu ren wordt gezien, zó niet dé lei dende figuur is, binnen de hui dige «gereformeerde» B.S.P. en als dusdanig een meer dan waarschijnlijke kans heeft om straks tot de hoogste nationale gezagsdragers te gaan beho ren. Als oud-leraar Nederlands van de Spaanse Fabiola de Moro y Aragon kan hij ongetwij feld rekenen op het noodzake lijke «nihil obstat» vanwege het Belgische Koninklijke Hof. wat nog altijd een «conditio sine qua non» is om in dit land «mi- nistrabel» te zijn. In dit licht kon het er dus wel eens naar uitzien dat precies deze Mare Galle, in de eerste plaats voor een partij als de C.V.P. die een niet onbelangrijk aantal stemmen in dezelfde bevolkingslagen rekruteert als de B.S.P. en omgekeerd (men heeft het over de zgn. AC.W.-vleugel), als een on gewenste pad in de verkie- zingskorf wordt gezien. Ongewenst echter lijkt dus een versterking van «hogerhand» van de Aalsterse C.V.P alles zins niet te zijn. Blijft echter de vraag in' de eerste plaats, of dergelijke «transfer» tot de waarschijnlijkheden behoort en in de tweede plaats, of de te Leuven meer dan 30.000 naamstemmen vergarende Mark Eyskens wel degelijk hier toe aangezocht zou zijn. Ten einde dit gerucht zo moge lijk op zijn gegrondheid te toet sen leek het ons wenselijk hier over kontakt op te nemen met zowel de plaatselijke als de na tionale C.V.P.-instanties. Zo wel afdelingsvoorzitter Frans De Haeck als nationaal voorzit ter Wilfried Martens waren on mogelijk te bereiken dit wee keinde. Senator Wim Verleysen kregen wij wel aan bet toestel. Toen wij hem op de man af over dit ge rucht berichtten leek het uit zijn reaktie af te leiden, alsof hij het in Keulen hoorde donderen. «Nooit iets over gehoord» aldus Wim Verleysen. «Daarover is in mijn bijzijn nog nooit een woord gesproken. Zelf heb ik trou wens nooit in die richting ge dacht. althans de laatste tijd niet. Bij vroegere gelegenhe den is er wel gedacht aan mo gelijke versterking van de C.V.P.-kandidatenlijst van bui tenaf» aldus Senator Verleysen die er aan toevoegde: «Het zou mij trouwens verwonderen dat het partijhoofdbestuur ons een dergelijk cadeau zou doen. Op dit ogenblik is dit alles echter helemaal niet aan de orde bij mijn weten. Als er ooit aan een aflossing van de wacht moet worden gedacht dan zij wel iswaar dat soort versterking meer dan gewenst zijn en hoogst welkom.» Op onze vraag hoe hij zelf zou reageren als het inderdaad toch waar zou zijn, bevestigde Wim Verleysen, geheel ont vankelijk te zijn voor een initia tief in die richting. «Moest er ooit een initiatief in die richting genomen worden dan zou ik er alleszins positief tegenover staan en naar ik geloof even zeer het arrondissement» zegt deC V.P.-senator nog. «Echter zie ik het nog niet meteen ge beuren dat Leuven Mark Eys kens met zijn meer dan 30.000 voorkeurstemmen zó maar zonder slag of stoot zou af staan.» - «Nee! Geloof mij, voor mij is dit gerucht van elke grond ontbloot en op zijn zachtst ge zegd even voorbarig als on waarschijnlijk. St.-Maarten brengt dit soort geschenken niet!» Doordat de ministerraad vrij dagavond laat nog vergaderde was staatssekretaris Eyskens zelf niet meer te bereiken. Wel slaagden wij er in om met zijn Kabinet kontakt op te nemen en bij zijn privé-sekretaresse over de mogelijke gegrondheid van dit gerucht enige nadere infor matie te verkrijgen «Het is niet de eerste keer dat dat soort geruchten de ronde doen» aldus Mark Eyskens' se- kretaresse. «Ik geloof dat ik met kwasi 99 procent zekerheid kan zeggen dat dit gerucht geheel uit de lucht is gegrepen. Als men reeds acht jaar met ie mand samenwerkt dan weet men zo stilaan wat kan en wat niet kan Bovendien zou ikzelf reeds iets hebben opgevangen als daarover werkelijk sprake zou zijn.» In de lijn van wat Se nator Wim Verleysen reeds bleek te vermoeden voegde de privé-sekretaresse van staats sekretaris Eyskens er nog aan toe: «Ik ben er bijna zeker van dat, zelfs als het partijbestuur dit in overweging zou nemen en aan de minister voorstellen, hij dit voorstel zeker zou afwijzen. Mark Eyskens zit zó aan Leu ven vast dat het ondenkbaar is dat hij ooit dit arrondissement zou opgeven.» Tot zover de konfrontatie van dit hardnekkige «transfer- gerucht met de werkelijkheid, met de realiteit van heden. Wat er ook van zij. wij hebben het gevoel dat de figuur Eys kens zó tot de verbeelding spreekt dat sommigen inder daad luidop gaan dromen. Het vervelende hie/bij is steeds, zoals hoger gezegd, dat men dit soort geruchten ook niet meer met een formele ontken ning kan wegcijferen. Wat ons overblijft is alleen nog de ge vleugelde raad der Angel- Saksers op te volgen, n.l. «Wait and See!» E.V. Pottendraaiereen oud beroep dat door jonge mensen steeds meer als kunstvorm heoejend Poppenmaaksters uit Blankenhergc. (jm) Een.plezante horstelmaker aan het werk. Een borstel heb je altijd nodig, zegt hij. (jm) Uit Welle kwam Eric De Grom. hij is glazenier, (jm) Theo Van Ghijsegem. dé belleman (jm) En later? Het grote sukses dat de eerste kunst- en ambachtsmarkt heeft gekend zal voor de inrichters ongetwijfeld een grote stimulans zijn om in de toekomst hieraan een vervolg te geven. Men is nu reeds bezig aan de samenstelling van een inventaris waarin ie dereen die een interessant oud of nieuw ambacht uitoefent opge nomen wordt. Met een jaarlijkse kunst- en ambachtsmarkt zal het imago der stad Aalst ongetwijfeld een vernieuwing ondergaan. Langs deze weg. voor de mensen achter de schermen, felicitaties voor het vlotte verloop van een dag, die we in de toekomst graag terug zullen beleven. A. De Groeve

De Voorpost | 1978 | | pagina 4