Vlaamse TV GUST DE MAN RUIM TWINTIG JAAR LID VAN HET FEESTKOMITEE iriert 25-jarig jubileum ZIJ GELOVEN ER NIET IN PROBLEMEN AANGAANDE DE VERKEERSVRIJE GROTE MARKT list De Man, twintig jaar lang Jeestkomiteelid. (jm) De Voorpost - 15-9-1978 - 7 In een keurige tweekamerflat vinden we in het St.- Jobsrusthuis. kijkend naar de TV, Gust De Man en echtgeno te, nauwelijks een maand in het rusthuis verblijvend. «Ik heb het hier goed», zegt hij ons, «al wat we moeten doen is op tijd gaan eten en naar de televisie kijken». Ik wens dat ik het hier nog een tiental jaren kan uithouden». Nu dat wensen we Gust inderdaad graag toe na zijn lang leven van arbeid en sociale bedrijvigheid. Vader van twee zonen waarvan een reeds op 11 mei 1940 ten gevolge van een luchtbombar dement in Burdinne sneuvelde (-«ik ging twee maal naar op gravingen en onze zoon is te Aalst begraven Oefende Gus' allerlei beroepen uit. Hij werkte in de «Viscose», in de brouwerij De Geest en ook in een schoenfabriek in de August Marcelstraat. Ruim 20 jaar was hij lid van het AalstersFeestkomitee. Na elke gemeenteraadsverkiezing werd hij weer door zijn partij, de BSP, als lid van dit Komitee aangeduid. Hij was immers een vlijtig, oppassend en zeeraktief lid en de aktiviteiten die hij niet heeft meegemaakt zijn op één hand te tellen. Steeds was hij op de bres, zo met de Handels beurs als met Karnaval en ge woonlijk was zijn plaats achter de toog of bij de bediening. Keldermeester was ook een tak die hem qoed laq. Hij werkte in indag, 11 september, werd ons vla de vertrouwde beeldbuis een rste» afleving van een famlliekwis getoond. De uitzending hiervan k gepland naar aanleiding van de 25-jarige jubileumfeesten van de lamse televisie. Het geheel werd gepresenteerd door de nlltieker» Jan Schodts. In totaal zullen er zeven uitzendingen z(jn, rin telkens twee familiegroepen van vijf personen, tegen mekaar Ikomen. De vragen handelen alleen over televisie en hebben zowel rekking op het heden als op het verleden van dit medium. B(j elke fciilie zit minstens één figuur die niet alleen veel weet over T.V., r die ook binnen zijn groep interessante reakties teweegbrengt, t de kijkers op de voet kunnen volgen. het programma, dat op jandag afwisselend met Mi j-macro op het scherm komt. I prijzen in natura verbon- De deelnemende families >alcn bij voorbaat waarvoor I willen spelen: een serie Wmen. een tent. een goud- ja fje, een ets... t geheel staat onder de kcherming van het gemeente- Deze maatschappij honk geldprijzen, met als Ifdprijs 250.000 frank, te pelen onder de vijf deelne- rs van de uiteindelijk winnen- Ifamilic. De twee families die 1 hoogste score behaalden, men tegen elkaar uit. Dit zal n omstreeks half decem- 11 september kregen wij tnlijk niet de eerste maar de e kwis. De eerste opname zo erbarmelijk (en dat lag aan de kandidaten!) dat de -direktie besloten heeft van :nding af te zien. De jenlijke» eerste kwis werd vonnen door twee broers, en e zusters en een schoonzuster Herk-de-Stad bij Hasselt. Zij gen de behaalde prijzen louden, maar komen niet op kleine scherm. Deze opname leurde op 31 augustus in het icrikaans Teater te Brussel, erecn moest er blijk geven een eindeloos geduld: de :lnemers moesten er voor lefkonijn spelen, zowel wat treft het beeld als de klank of belichting. opname begon op de middag pas om halftien 's avonds iden de beelden op band al 'gelegd worden! De winnaars I4u:rden naar Herk-de-Stad njUg met fonoplaten. een schil- 11Icj ij. een fiets en een encyclope- Enkele dagen nadien ont- Agen zij een brief van de BRT, hen meldde dat de onvol maaktheden van dit eerste p lemen te groot waren om voor nj tending in overweging te nen. ar op 11 september kregen een tweede (officieel eerste) De familie Pollet uit v p :mbodegem. bestaande uit ttf. Hilda, Annick, Jenny en tricia. namen het op tegen de lilie Everaert uit Aartselaar. I Leo. Josée. Ann, Hilde en 1. De eerstgenoemde familie K als prijzen: een koffiezet- laraat. een kookset. een fiets, goudstaaf en een hobby-set. ■amilic hveraert was beschei- wijn, 3 maand lang weliswaar met alles wat er bij hoort! De producers. Ward Bogaert en Robrecht William hebben dui delijk op het familie-publiek gemikt: er werden geen moeilij ke vragen gesteld voor mensen die een encyclopedische kennis nodig hebben, maar wel vragen waarop iedereen het antwoord kan vinden. In de eerste ronde werden de deelnemers verzocht dia's te identificeren. Het ging hier over allerlei vroeger of heden uitge zonden programma's. De ploeg uit Erembodegem wist negen juiste antwoorden te geven. De tegenstrevers bleven achter met slechts 7 korrekte antwoorden. Daarmee werd de eerste ronde afgesloten in het voordeel van onze stadsgenoten met 90-70. De tweede ronde bleek echter moeilijker: men moest een bepaalde kennis hebben, maar men kon eveneens gokken. De eerste vraag loog er niet om: Welk is het huisnummer van de Bellamies? (165) Verder werd gevraagd welke funktie Hop Sing op de Panderosa had (kok) en welke de eerste kommunika- tiesateliet was. (telstar 1). De volgende vragen werden al wat moeilijker: In Dublin kreeg de BRT in '78 de zilveren harp: welke was de titel van de ingezonden dokumentaire? (ze gen, zag en vat) Tenslotte vroeg Jan Schodts welke befaamde wetenschaps man onlangs overledenhet programma «mens in wording» samengesteld had. (Jacob Gron- nofski) Beide ploegen bleven het antwoord schuldig, zodat de «men in huis. een rashond. „P tent en skate-board. het Feestkomiteit onder voor zitters Dr. Cornelis, Alfons Sin- gelijn en schepen Gilbert Claus. Met de laatste verkie zingen voelde hij zich te oud worden. Wel werd hij nog wel naar vergaderingen gevoerd met de wagen maar het ging hem niet meer af als vroeger en wijselijk besloot hij dan ook zijn plaats aan jongeren over te dragen. Ook met de «Ware Gillis», de voorgangers van de huidige formatie, was zijn leven om zo te zeggen vergroeid. Deze groep stierf echter stilaan uit bij gebrek aan vers bloed en werd dan opgevolgd door de huidige «Aalsterse Gillis» aan wie hij de eerste lessen gaf wat betreft de typische Gillendansen. Van de «Ware Gillis» was Gust de stichter en van de huidige is hij erevoorzitter. Steeds op alle vergaderingen aanwezig kwam hij zelden aangeschoten thuis Eens ge beurde het hem toch maar dat kwam niet omdat hij boven zijn «maat» gegaan was maar waarschijnlijk omdat een of an dere flauwe plezante «iets» in zijn pint had gedeponeerd. Gust en zijn echtgenote, reeds 54 jaar gehuwd, stellen het tot hiertoe althans prima in net Rusthuis Ze hopen er alleszins nog een lange tijd samen te le ven en in 1984 willen ze er hun 60-jarig huwelijksjubileum vie ren. Aan de man die we kenden ge kleed in jacquette, streepbroek en hoge hoed, het traditioneel feestkomiteekostuum vóór het huidige uniform, en aan zijn zeer begrijpende echtgenote die wel steeds mocht meegaan maar liever thuis bleef, wensen we dit alvast. LH Het zal nu onderhand wel geweten zijn dat de Grote Markt van Aalst in de nabije toekomst verkeersvrij zal gemaakt worden. Of de handelaars en de marktkramers hiermee gediend zijn kannen wij betwijfelen. Zij waren in groten getale aanwezig op de voorlichtingsvergadering, die gehouden werd op dinsdag 12 september in een vergaderzaal boven het bekende «Paviljoentje». De beschikbare ruimte leek al vlug te klein: verschillende handelaars moesten hun stoel afstaan aan de talrijke vrouwelijke kollega's. dat de bedoeling van de vergade ring is, een reeks voorstellen en bezwaren te bespreken, die zo vlug mogelijk aan schepen De Neve zullen doorgegeven wor den. Hij wijst er verder op dat het verkeer in de Zoutstraten (mis- tussenstand 80-90 werd, nog steeds in het voordeel van de Erembodegemmenaars. De derde ronde was ongemeen moeilijk: de spelers moesten TV-figuren herkennen van wie zij enkel de stem hoorden. De kijkers konden zien wie bedoeld werd. Rita Boelaert werd door niemand geraden. Tenslotte werden Mannix, Beerend Bou- dewijn, Lucille Ball en Godfried Boomans herkend, zodat de familie Everaert aan de leiding kwam met 160 punten tegen 150 voorde Pollet's. De vierde ronde betrof zuiver het beantwoorden van drie vragen, die respectievelijk 25.50 en 75 punten konden opbrengen. Jan Schodts wees erop dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, maar begon meteen met een enorm moeilijke vraag: welke is de artiestennaam van de broer van Gunsmoke? De twee de vraag bracht evenmin aarde aan de dijk: Hoe heten de twee spoorwegrechercheurs, die we in het programma «Centraal Sta tion». samengesteld door BRT en KRO, zagen optreden? Ook op de derde vraag. «Welke mediafilosoof zei eens <The Medium is the massage!» kon geen van de deelnemers een antwoord geven. Tenslotte won de ploeg Everaert het van onze Erembodegemse vrienden. Deze laatsten konden zich echter troosten: elke deelnemer van de ploeg kreeg een cheque van 2.000 frank, een niet onaardig bedrag. De finale van deze flauwe-kwis- senserie mag verwacht worden omstreeks 20 december. Hij zal gespeeld worden in de Brusselse passage 44 met een uitgenodigd publiek. Op het scherm ver wachten wij dan een optreden van de Muppets. Het geheel wordt verzorgd in het kader van de tentoonstelling 25 jaar Vlaamse Televisie, die daar door het Gemeentekrediet wordt ge organiseerd. RDv. STADHUIS MARKT vieet HUWEUjKEW Z.jjwl Iemand van het bestuur van de Dekenij van de Zoutstraten. verontschuldigde de voorzitter, die in het buitenland vertoefde. Hij nam het woord en gaf de toehoorders een hele uitleg over wat wel en niet gewenst was, in de optiek van de Aalsterse handelaars. Hij begon zijn «relaas» met de vergadering, die verleden week door schepen De Neve belegd was en waarop de handelaars te weten kwamen wat hen te wachten staat. Alleen de mensen vanop het marktplein waren uitgenodigd. Spreker wees er op dat de handelaars zich dringend dienden te vereni gen of dat ze hun kans op inspraak zouden zien verloren gaan.. Hij deelde mee dat de werken, met het oog op het autovrij maken van de Grote Markt, reeds zullen starten begin oktober. Volgens de aangesproken aannemer (uit Sint-Amands) zou dit reeds einde september kunnen zijn! De werken zouden voltooid zijn in 175 yerkdagen, wat een uiterste minimum zou beteke nen. De betrokken handelaars en de marktkramers dienen echter rekening te houden met twee zeer belangrijke zaken. Vooreerst zullen er, indien wij zoals voorspeld een strenge winter zullen krijgen, verschil lende werkdagen wegens vorst wegvallen. Vervolgens moet er rekening mee gehouden worden dat de zon- en feestdagen niet gewerkt wordt: in de bedoelde periode zitten toch kerstmis en nieuwjaar! Naast het belfort, tegen de Kattestraat, zullen de werken aangevangen worden: men legt eerst een serieuze riolering, waarop ieder huis moet aange sloten worden. Duur van de werken: één dag per huis, met daarbij een belangrijk aantal weken voor de centrale leiding. Stilaan zal men vorderen naar de Grote Markt. Over het geheel zal een laag magere beton (die vet zal betaald worden) gelegd worden, zodat de voertuigen er nog over kunnen rijden. De werkzaamheden mogen de kar naval feestelijkheden niet be lemmeren! Later wordt er (met de stenen uit de Welvaartstraat) een mozaiek opgelegd, wat het uiteindelijk uitzicht van de Grote Markt zal bepalen. Ten slotte werd er medegedeeld dat er een rij boompjes zou geplant worden. De mensen van de Grote Markt hebben een paar ernstige bezwa ren tegen deze vorm van autovrij-worden. Waarom de markt autovrij gemaakt wordt, willen de hande laars niet bespreken: zij staan immers voor een voldongen feit! Zij vragen zich af of het nog mogelijk is te onderhandelen en wijziging aan te brengen. Is het dan niet meer mogelijk met bepaalde grieven van de betrok ken handelaars rekening te houden? Zij zullen geen march op Brussel organiseren, noch zwarte vlaggen uithangen of spandoeken te verspreiden. Neen, zij willen heel eenvoudig schepen De Neve. die bewust is van de moeilijkheden, inspire ren op de verlangens van de bewoners. Zo stelde spreker voorop dat er toch nog wagens op de Grote Markt zouden moeten kunnen geparkeerd wor den. Hij vindt dat dit mogelijk is in een infra-struktuur die én rustbanken én beplantingen voorziet. De volle kapaciteit van de Markt houden is toch niet mogelijk, maar er kunnen in samenwerking met de stadsar- chitekt toch ancfere mogelijkhe den besproken worden! Voor de herbergiers zouden speciale terassen voorzien wor den. De mensen zelf vinden dit een ekstra last. Waarom zou men die plaats niet reserveren voor parkeerterreinen? De wa gens zouden de Grote Markt moeten kunnen overrijden, naar de Zoutstraat en de Molen straat. Waarom stelt men hier geen vertraagd verkeer in? Maar dan is er tegelijk een noodzaak aan een degelijke voor-signalisa tie! De handelaars stellen voor een degelijke shopping-parking te voorzien. De Markt van Aalst is werkelijk té groot om alle aarkeerplaatsen op te geven! De werken gaan binnenkort ïanvangen: zonder aanvangsda- :um. Men heeft niets konkreets »ezegd over de aanbouw van een 300-tal parkeerplaatsen in een toren in de Pontstraat. Maar wees gerust: het zal er komen, het kultureel centrum komt er ook! Gedurende de werkzaamheden zal er absoluut geen markt kunnen gehouden worden op de Grote Markt. Spreker wees er echter op dat het geen zin heeft de werken te verhinderen, maar schien tijdelijk) in omgekeerde zin zal moeten geschieden. Daarmee is niet iedereen geluk kig! Men voorziet dat er ongeveer 80% parkeerplaatsen minder zullen zijn en dat een slagader van de middenstand als het ware afgesneden wordt! Zelfs de Aalsterse Politie voor ziet hier moeilijkheden en vraagt tijdig geïnformeerd te worden! De bedoeling van de vergadering werd nogmaals samengevat: de dekenij zal de grieven van de betrokken mensen noteren en doorgeven. Er volgt dus geen aktie met zwarte vlaggen of spandoeken, maar een geza menlijk eisenbundel. Het enige zinvolle voorstel van de avond leek ons dit van de dekenij Zoutstraat: de markt niet auto vrij maken, maar verkeers arm. Bedoelde organisatie vraagt één rijstrook te behouden. Zij wen sen echter eveneens een beperk te parkeergelegenheid: een mas sa auto's zou inderdaad het stads-centrum-beeld verstoren! Deze parkings kunnen tussen rustbanken en groen-aanplan- tingen een plaatsje vinden. Er zijn reeds budgetten voorzien voor de werken: de gemeente raad stemde 12 miljoen goed. Nu rijst de vraag: waarom is er geer geld voorhanden om parkings te bouwen? Waarom wordt er geen signalisatie voorzien voor vreemdelingen, die hun weg in Aalst niet of onvoldoende ken nen? De handelaars eisen een shop ping-parking, zonder parkeer- meters. waar kopers hun wagen voor een luttel bedrag minstens drie uur kunnen veilig achterla ten, om rustig te winkelen. Na deze one-man-show, werd het woord verleend aan de aanwezigen. Een marktkramer vroeg waar zij een voorlopige plaats konden aangewezen krij gen. Het antwoord was eenvou dig: op de vergadering (verleden week) met schepen De Neve, werd hierop geen klaar ant woord gegeven. Men veronder stelt dat de Stad het zelf nog niet weet! Misschien is hier een plaats waar we (de handelaars en de marktkramers) onze wil kunnen opleggen. Tijdens de werkzaamheden zullen allerlei zware machines en vrachtwa gens de markt bezetten. De dekenij zal echter een vraag stellen aan schepen Bourlon om een maksimale plaats te voor zien voor de marktkramers. Op de vraag van de voorzitter: «Waar wilt ge dan staan?» rees een eenvoudig antwoord: don derdag aanstaande is er een vergadering op het stadhuis, mét de aannemer, om de plaats van de marktkramers vast te stellen. Op de mededeling van de voorzitter, dat er tussen de Hopmarkt en de Zoutstraat bomen zouden geplant worden op 6 meter van de gevels van de herbergen, kwam enig protest. Men voerde aan dat deze inplanting geen warboel mocht worden en dat de beplanting de zaterdagmarkt niet zou hinde ren. De bedoelde bomen zouden immers ongeveer in de helft van de Nieuwstraat komen te staan, zodat de marktkramers te weinig plaats zouden hebben om hun verkoopswagen neer te zetten. Eén man merkte op dat de dienst 900 en de brandweerwa gens steeds moeten door-kun nen. Hij betoogde: «Tijdens de markturen kunnen wij de bo men toch niet wegnemen of verplaatsen!» Tenslotte kwam men met een voorstel om slechts bomen te planten tot aan de Borse van Amsterdam, en niet meer in de Nieuwstraat! Het grote probleem, aldus spreker, is dat de markt na de werkzaamheden moet kunnen terugkomen! Indien wij (de Marktkramers) op een andere plaats moeten gaan staan, vindt ons kliënteel onze kraam niet meer en hebben wij nog een halve omzet! Wij geloven sche pen De Neve niet meer! Toen het Keizerlijk Plein omgebouwd werd, kregen wij ook de belofte dat de kramen op de verhoogde middenberm mochten staan. Wat is er van in huis gekomen? Niets!!! Wij mogen enkel aan weerszijden van de beloofde strook staan. In het geval van de Grote Markt zal dit wel ongeveer op hetzelfde uitdraaien. De heer De Paepe, voorzitter van het Verbond der Dekenijen, stelde zich eindelijk recht. Hij begon met een lach: «Ik zou de aanwezigen graag eens aan het lachen brengen, maar er is geen enkele faktor waarmee ik dit zou kunnen bereiken! Hetgeen ik te zeggen heb is een bittere zaak: in Aalst is er alleen inspraak op papier en alleen om de zes jaar! Dan beloven ze u die inspraak wel! Maar in verband met de vervalste opiniepeiling omtrent het verkeersvrij maken van de Grote Markt, (als zouden 93% van de Aalstenaars; schoolkin deren, pro zijn) moet ik toch zeggen dat waarschijnlijk 93% van de betrokken handelaars contra zijn. We hebben wel gevraagd het zware verkeer niet meer door het centrum te laten rijden, maar hieromtrent is nog steeds geen maatregel getroffen. Wij kunnen niets anders dan hier ons ongenoegen én onze verbittering laten blijken over een gemeenteraad, die mijlenver van de bevolking staat!» Zijn woorden werden beloond met een langdurig applaus... Tenslotte werd nog gevraagd waarom er zitbanken voorzien werden. Was dit om de hippies te laten slapen, om de kinderen een plaats te geven hun huiswerk af te schrijven of was het heel eenvoudig om 's nachts te gaan vrijen? Na een algemeen gelach werd de vergadering opgeheven met een mededeling: «Wij kunnen niet veel meer doen! Binnen de veertien dagen wordt er begon nen! Morgen reeds zal er een eisenpakket bij schepen De Neve binnen zijn. Er kan nog iets gewijzigd worden, maar dan moet het dringend en zeer snel gebeuren met een sterke aan drang... Tenslotte moesten wij noteren dat er van de dringend gevraag de inspraak, niet meer overbleef dan een onvoorbeeld, gezellig burcnbabbeltje... RDv

De Voorpost | 1978 | | pagina 7