«SAMEN LEVEN VZW» KOMT OP VOOR AANGEPAST ONDERWIJS VOOR LICHT-MENTAAL GEHANDIKAPTEN SCRABBLEN ALS HOBBY CENTRUM AALST, VERKEERSVRIJ OF VERKEERSARM w ADVIESRADEN WERDEN AANGEVULD 1 EVOLUEERT EEN PAARDESTAL TOT VILLA IN HERDERSEMS DENDERLAND BLINDGANGER GEVONDEN TE MELDERT 8 - 15-9-1978 - De Voorpost Niet helemaal tevreden met de gang van zaken wat betreft opvang en opvoeding van licht mentaal gehandikapte kinde ren, heeft mevrouw Bundervoet zich geen moeite gespaard om in Aalst tot de oprichting te komen van een vereniging die speciaal deze jonge gehandikapten onder de mantel wil ne men: «samen leven v.z.w.» Nauwelijks een paar maanden oud (6 juni) is een delegatie van deze vereniging ter studie geto gen naar Nederland, waar men op de weg van de gehandikap- tenzorg al een goed eind verderop is geraakt dan hier te lande. Meer bepaald het onderwijs zou hier onvoldoende aangepast zijn aan de noodwendigheden van deze licht mentaal gehan dikapten. «Wat opviel, zegt mevrouw Bundervoet, is dat bij ons de gehandikapten zowat onder geborgen worden in zoiets als een kopie van een gewone school. Wij bezitten slechts acht type-scholen, die dan ge deeltelijk vaak nog in één instel ling samengebracht zijn. In Ne derland bestaan er 24 type- scholen. Daar kan men bijge volg ook een meer geselek- teerd en aangepast leerpro gramma voorzetten. Perschool wordt een leerprogramma sa mengesteld naar de mogelijk heden van het kind. Belangrijk hierbij is dat het kind zich ge makkelijker kan aanpassen en zelfvertrouwen krijgt. Er is hier nu een scholenstop in voege gesteld. En tot 13 jaar zit het kind vast in een geijkt leerpro gramma. Slechts vanaf 13 jaar kan het beroepsonderwijs vol gen. Maar deze kinderen kun nen zelfs niet altijd de formule van de BLO-scholen aan. Ma tig debieie kinderen komen amper tot lezen en schrijven. Waarom dan niet meer aan dacht geven aan sociale vaar digheden en zelfredzaam heid? En hen zelfs vóór hun 13° jaar al een job laten aanleren. Meer aandacht bijvoorbeeld voor ko ken, wassen en boodschappen doen.. De kinderen al vroeg le ren hun plan te trekken. Dat is voor hen belangrijker dan het blijven hameren op dingen die ze toch nooit onder de knie krij gen. Het aanleren van de noodzakelijke sociale vaardig heden en zelfredzaamheid is zo al moeilijk genoeg, dat er grotere nadruk in dit onderwijs zou moeten opgelegd wor den...» Mevrouw Bundervoet wou daarom graag beginnen bij het begin, vanaf de leeftijd van 6 a 7 jaar, en dit meer bepaald door een school op te richten, hele maal anders dan de gewone BLO, een school waar voor noemde sociale vaardigheid en zelfredzaamheid de voor naamste rol zouden spelen. Bijzonder veel nadruk legde mevrouw op het feit dat ze geen enkele school schade wil be rokkenen. Bij haar gaat het im mers ook niet om het aantal. De school moet zelfs niet groot zijn. Maar het opzet is te wa gen. De toelating moet er ko men. Daartoe zal kontakt wor den opgenomen met Minister van Onderwijs Ramaekers. Het resultaat zal te merken zijn! Om het opzet gaat het. Om een school die volledig aangepast is aan de specifieke noden van licht mentaal gehandikapten, die daar haar volle energie aan kan geven. Zonder het leerpro gramma uit te sluiten. Maar waar het wel aangepast zal zijn.» Politieke kleur speelt geen enkele rol. Onze school moet voor iedereen openstaan Een kind heeft geen kleur, een kind moet geholpen worden. Waar het op aankomt is een zo goed mogelijke integratie in de samenleving. Ook met bedrij ven zou kontakt kunnen opge nomen worden, om te zien in hoeverre deze gehandikapten in aanmerking komen om er een job uit te oefenen (portier, bijv.). Men zou bij voorkeur ook willen komen tot een politiek van «de school plaatst het kind», zoals dat in Nederland het geval is. Indien men daar vroeg genoeg mee begint, en men het kind al vroeg de kans geeft om een «stage» door te maken (een halve dag per week om te beginnen bijvoor beeld) zou de kans op integra tie al stukken groter worden. Het gaat er alleen om, zo gun stig mogelijke resultaten te be reiken voor de kinderen zelf...» Veel belang lichtte mevrouw Bundervoet vervolgens ook aan het verkeersonderricht in deze scholen, op het zich veilig in het verkeer leren bewegen van deze kinderen De vereniging heeft haar op dracht al goed bestudeerd. Ge opteerd werd in 't onderwijs programma ook voor één let tervorm: de drukletter, omdat het kind daar voor het over grote deel mee te maken zal hebben. «Het is belangrijker, zegt mevrouw Bundervoet, dat het kind kan lezen dan schrij ven...» Haar ijver lijkt onuitput telijk. Ze is blijkbaar voortdu rend verrast door haar eigen durf. Maar ze gaat dóór: «Ze moeten naar ons luisteren!» Intussen vorderde «Samen Le ven» al zover dat vanaf 19 sep tember op het stadhuis een zitdag wordt gehouden, waarop mevrouw Bundervoet graag iedereen te woord zal staan die met deze problema tiek te maken heeft. Elke dinsdag van 9 tot 11 uur kunnen ouders van gehandi kapten daar onopgemerkt (want idereen loopt het stad huis binnen) en in volstrekte geheimhouding terecht op de binnenkoer links om over hun stille problemen te praten met een mevrouw die beter dan wie ook met hen mee kan praten en luisteren. Stil verdriet, hope loze vragen, problemen, schrik en schroom... je kan er met al les terecht. Je wordt zeker ge holpen! Sluit je niet op! Wilfried Lissens Op 26 september ek. zal Groot Aalst een klub rijker zijn, een Scrabbleklub. Hoe men er toe kwam om dit spel, dat veelal in de gezellige huiskamer gespeeld wordt, te gaan spelen in klubverband vertelden ons de twee initiatiefnemers, de heren Jules Binnemans en Walter Verleysen. SCRABBLE. Om te scrabbien krijg je een vierkante, in vierkantjes ver deelde, kaart voor je neus ge schoven. In deze kleine vier kantjes staan dan aanduidin gen zoals «2x de letterwaar- de», «3x de letterwaarde», «2x de woordwaarde» en «3x de woordwaarde». In een zak zit ten vierkante houten blokjes met letters op. Letters die elk een puntenwaarde hebben en die lotensgewijs getrokken worden. Tot daar de materie Een juiste definitie van het scrabble-spel zelf vroegen wij aan de heren Jules Binnemans en Walter Verleysen die scrabble' omschreven als: «Het vormen van kruisende en sluitende woorden op de ma nier van een kruiswoordraad sel, door middel van een aantal letters met diverse punten waarde» HOBBYKLUB. De heren Jules Binnemans en Walter Verleysen spelen reeds gedurende een vijftal jaar sa men. Elke dinsdagavond ver zamelen zij voor een spelletje scrabble. Scrabble is trouwens een spel dat veel gespeeld wordt in de huiskamer en dat kan gekatalogeerd worden naast andere gezelschapsspe len zoals monopolie, dammen, schaken, en noem maar op. Vorig jaar echter las men in een dagblad dat er te Dender- monde een scrabble- kampioenschap doorging. Dit trok de aandacht van onze twee hierboven genoemde spe lers en ter kennismaking togen zij dan ook naar Dendermonde. Daar vernamen zij dat dit kam pioenschap een initiatief was van de Vlaamse-scrabble- federatie. Deze federatie was gegroeid naar analogie met de toen al bestaande Waalse fe deratie Een Waalse federatie die toen al uitdagend op Vlaamse bodem, meer bepaald in Knokke, haar kampioen schap kwam houden. Deze Vlaamse scrabble-federatie staat nog in haar kinderschoe nen maar begint toch konkrete vormen aan te nemen. Voor het ogenblik zijn er reeds afdelin gen op verschillende plaatsen in 't Vlaamse land: o.a. te Ber- chem (hoofdzetel), Koksijde, Serskamp, uostende. Sint- Niklaas en in de driehoek Asse-Denderleeuw-Aalst De federatie die wil door het leven gaan als zijnde een vzw kreeg trouwerjs vorige zondag haar statuien Tijdens het bezoek aan het kampioenschap te Dender- er gestart wordt om 19u en dat men voorziet dat een spel ge makkelijk zo'n 3 uur kan duren. Einde van de hobbyavond dus rond 22u. GRATIS. De mensen die met deze hob- byklub starten wensen er sterk de nadruk op te leggen dat het hem gaat om een 'hobby', en De scrabbleklub uil liet huiselijk s/>el lussen Jules Binnemans en Walter Verleysen. (sj) monde werden de eerste kon takten gelegd tussen de fede ratie en de heren Binnemans en Verleysen. Uit deze kontakten groeide tenslotte de idee om ook in het Aalsterse met een klub te starten. DUPLICATE. Op 26 september ek zal de klub voor de eerste maal bij el kaar komen. Kandidaat leden die belangstelling hebben voor deze sport kunnen zich op die datum aanmelden in het lokaal aan de Kattestraat nr. 33 te Aalst (ingang jeugdbiblioteek). De mannelijke en vrouwelijke kandidaten van boven de 16 jaar wordt gevraagd om hun ei gen scrabble-spel mee te brengen omdat er zal gespeeld worden volgens de duplicate- methode. Dit wil zeggen dat elk speler met zijn eigen bord zal spelen. De letters worden eenmaal getrokken en dan speelt elk speler met deze let ters naar het hoogste aantal punten. De speeltijd om het woord met de hoogste punten waarde te vinden is drie minu ten. leder speler noteert ver volgens zijn puntenscore en vormt dan op zijn bord het win nende woord. Met dit woord wordt nu verdergespeeld. Op deze wijze heeft iedereen ge lijke kansen. Ook kan op deze manier de vriendschappelijke kompetitiegeest hoog gehou den worden. Voor de belangstellenden kun nen wij ook nog vermelden dat REGLEMENT. ledereen kan scrabble spelen. Het komt er alleen op aan goede kombinaties te kunnen maken. Intellektueel begaafd zijn voor dit spel hoeft helemaal niet. ledereen kan het doen. Al leen moet men rekening hou den met de spelregels, met het reglement. Als basis hiervan wordt de woordenlijst van de Nederlandse taal en de grote Van Daele genomen. Woorden die hierin voorkomen kunnen gebruikt worden. Wel bestaat er betwisting betreffende be paalde vormen, o.a. de aan voegende wijs Werke (dat hij. wordt bv. niet aanvaardt. Daarentegen wordt «leve» (lang...) wel aanvaardt. Deze uitzonderingen zijn echter vastgelegd door de federatie en zullen tijdens de spelavon- den wel nader toegelicht wor den ki) k MtNeel HtCfr *\6W H. AAk fit A A/z\ De bevinding van de Werkgroep Leefmilieu - Aalst dat in het Herdersems Denderland, een natuurgebied dat in het ge westplan als landschappelijk waardevol is aangeduid, een paardenstal werd opgetrokken verwekte destijds heel wat deining. Paarden waren er inderdaad niet te zien maar gevelstenen des te meer. Ondertussen zijn er wel pony's gekomen en loopt er ook wel een enkel paard. Voor het ogenblik werden snelbouwstenen van 14, waar schijnlijk voor binnenmuren aangevoerd alsmede super- boerkes, geschikt als gevelstenen enkomt ook al een eind schouw boven het geheel piepen. De Werkgroep blijft in elk geval nauwkeurig toekijken hoe de toestand er evolueert en wil nagels met koppen slaan. LH In verband met het verkeersvrij maken van zones in het stadscentrum werd een opiniepeiling gehouden. Of de Gro te Markt moest verkeersvrij worden gemaakt werd positief beantwoord door 84% en op de vraag of de verkeersvrije zone moest worden uitgebreid tot de omliggende straten luidden het antwoord voor 76% ja. Parallel met het opstellen van de nieuwe B.P.A.'s voor het stadscentrum op basis van het struktuurplan start te de afdeling Ontwerpen- dienst van Openbare Wer ken plannen voor de Grote Markt. Zoals bij de opinie peiling was de reaktie van de bevolking op de debat avond overtuigend gunstig. Voor de overige winkelstra ten werden nog geen plan nen opgemaakt behalve voor de Nieuwstraat die als «winkelwandelstraat» zal worden ingericht. Omdat deze straat een lus verbinding uitmaakt in de nieuwe verkeersstruktuur kan deze straat niet volledig verkeersvrij worden ge maakt Een beslissing betreffende het verkeersvrij maken van Kattestraat, Molenstraat en Lange Zo ut straat werd af hankelijk gesteld van het nieuwe B.P.A. nr. 1. «Cen trum» dat in de geest van het struktuurplan moet zijn. Dit impliceert dan dat in de stadskern ontmoetings plaatsen en een veilig voet gangersdomein voorzien worden. In de op 1 juni '78 ingedien de B.P.A.'s zijn voldoende waarborgen aanwezig om de stadskern opnieuw aan trekkelijk te maken en het natuurlijk evenwicht, «een stad op maat van de mens», te herstellen. De nieuwe studie bestemt de Kattestraat, de Lange Zoutstraat en het deel van de Molenstraat tussen Gro te Markt en Rozemarijn straat dan ook als verkeers arme straten met voorrang voor voetgangers. Ter gelegenheid van de ko mende informatie- en in spraakavonden moet nu duidelijk worden of deze verkeersarm zones als ver keersvrije straat dan wel als winkelwandelstraat moeten worden ingericht. Met het verkeersvrij maken van de Grote Markt wordt op 2 oktober begonnen. Tij dens de maanden oktober en november zullen rioli rings- en funderings erken worden uitgevoerd zod eind-november de Grt Markt zal voorzien zijn vi een mager-betonfunderin De aannemer zal tel kei vakken van 600 800 m2 u voeren. De tota oppervlakte van het ve keersvrij te maken gedeel bedraagt 3000m2. In print pe kan vanaf december wc den gestart met het leggi van de mozaïekkeien zo h niet te koud wordt (bovi de 2 graden). Voor het he werk zijn 175 werkdagi voorzien. Vanaf 2 oktober is het v< keer niet meer toegelat op de verkeersvrij te maki gedeelten tenzij voor toe) vering voor de vergelegt handelszaken. Na de werken zal een bl zondere regeling van to passing zijn. Voor de ligheidskorpsen zal Markt steeds toegankel zijn. Wat betreft de zaterda markt zal de Markt kom m sie eerstdaags een besl sing nemen. Aansluitingen op de nut voorzieningen moeten g beuren tijdens de werkt aangezien een politieregl ment die mogelijkheid vo een bepaalde periode verbieden. In «'t Paviljoen» protested den ondertussen verledt dinsdag mensen uit Zoutstraat. Tot een wal manifestatie kwam het ec Ver ter niet. Men hoopte via bfgev sprekingen de zaak te mit vier maliseren. Bewoners van de wijkje? «Centrum», «Station» «St.Job» kunnen nog recht voor een informati Var 12e ell doe vergadering nadat ze eer in de vergaderzaal Openbare Werken, Kapell straat 8, het BPA hebbt ingekeken. Voor «Station» was d gisteren 14 september, vo «St.Job» donderdag 21 se get tember te 20 uur in de Ko feii zenklub, L. De Bethunela. bos 105 te 20 uur en voor «Ce trum» op donderdag 28 se kw; tember in de zaal «Koor ser bloem», eveneens te 20 ui Via een formulier gevoe Mo pla bij de speciale «Informati pl krant» die in de bussen vi mo deze bewoners terecti de kwam kunenn ze inlichtiifCn gen verschaffen, su nee gesties formuleren of o V'a merkingen maken. - Wa lop dat moet het ook blijven. Leden die zich bij de federatie aanslui ten met het oog deel te nemen aan wedstrijden betalen jaar lijks 300 fr. Indien er leden van deze klub zijn die ziqh bij de federatie willen laten aanslui ten dan zullen zij ook dit lidgeld moeten betalen. Anderen die alleen maar komen voor de ontspanning en die niet de in tentie hebben van aan wed strijden deel te nemen kunnen hun hobby volledig gratis uitoe fenen. INLICHTINGEN. Wie meer inlichtingen wenst over deze klub kan altijd terecht bij de heer Jules Binnemans. Bredestraat 83 te 9440 Erem- bodegem Tel: 053/21.31.12. Wat wel opmerkelijk is is dat de eerste vier ingeschrevenen voor de Aalsterse klub vier mensen zijn uit het Brusselse gewest. s.J. In besloten vergadering stelde de gemeenteraad Monique De Smet aan als waarnemende kleuterleidster in de gemengde kleuterschool van de Schoolstraat en Camilla De Wilde als tijdelijke lerares ballet aan de stedelijke Akademie voor Mu ziek, Ballet en Toneel. Hllde Pas werd er tijdelijke lerares viool en ook greep de herbenoeming plaats van het stedelijk administratief perso neel, het stedelijk technisch personeel, het stedelijk politie personeel en het stedelijk personeel van de verzorgings- en bijstandsdiensten, zulks tengevolge van de vaststelling van de stedelijke personeelsformatie na de fusie. Voor de verschillende advies- Paul Van Den Bremt, afge raden en komitees werden vaardigde van De Wielewaal aangeduid: V.Z.W. adviesraad 3° leeftijd - Gustaaf Frangois, afgevaar- Grc aanstelling nieuwe leden. Oscar Colpaert, effektief Yvonne Bart. plaatsvervan- digde Vereniging voor Aalsters Cultuurschoon (V.V.A.K.) Luc Kieckens. afgevaardigde gend beide vertegenwoordigers Werkgroep Bomen Park. van de Vlaamse Unie voor Gepensioneerden (V.U.V.G.) Sportcomité benoe ming nieuwe leden: F. Braem namens Tennis club Maleveld Nieuwerkerken Roland De Clippel namens Bowlingclub Zilverspar Paul De Troch namens voet balclub F.C. Morta Jean-Pierre Gryson namens Shotokan Karate club Aalst Raoul Maginet namens Judo club «Trejen» Jozef Pieters namens voetbal- klub K.S C De Schroevers Roger Schellinck namens voetbalklub M.K. Ols Stars Jan Temmerman namens Tennisclub Gijzegem. Gerrit Vervecken namens voetbalklub «Jeugdelftal EF- SEE» middenstandsraad - be noeming leden: Frans De Meersman en Paul Kieckens Adviesraad voor hopteelt, land- en tuinbouw - benoeming Mevr. Marie-Louise Moens als lid. adviesraad voor leefmi lieu - benoeming nieuwe le den: Gustaaf De Vilder, afgevaar digde A.T.B. Frans De Saedeleer, afgevaardigde werkgroep Leefmilieu Aalst Theo Huylenbroeck, afgevaar digde van Ecologische Laf en Tuinbouw (V.E.L.T.-Aals Herman Crabbe. afgeva digde Ecologische Verenigi Wandelklub «Boscana adviesraad volkse zondheid - benoeming lei Dr. André Du Four Dr. Jozef De Loof Dr. Norbert Schelfhout alle drie als .vertegenwoor gers van het stadsbestuur commissie van Besti van de stedelijke Acader voor Muziek, Ballet en Ton benoeming nieuwe ledei Arthur Van Den Brulie. Ge Vervecken, Lieve De Ro, garde Van Nuffel, Jan Bee< man. Gilbert De Saedele Firmin Palsterman. Theo V Gijseghem, Jozef Muyl; Christiane Borms. In de Meldertse Kammestraat. een deel van de Provinciale weg Aalst-Vilvoorde, bij huis nr. 18 werd een obus gevonden. Vader en zoon Van Rossem wilden er hun lustvijver niet alleen kuisen maar ook even dieper maken en de zoon stiet met de spade op een hard voorwerp dat bij nader toekijken een obus. met de kogel erop, bleek te zijn. Het projektiel was nog in goede toestand alhoewel uiteraard de tand des tijds wel sporen had achtergelaten. Het betrof een obus van ruim een halve meter lang met een projektiek van 120 mm. De Rijkswacht werd inderhaast verwittigd en twee soldaten van de dienst Ontmijning namen het geval voorzichtig mede, niet zonder het eerst absoluut onschadelijk te hebben gemaakt. Hoe dit moordtuig hier kwam blijft voorlopig nog een raadsel. Misschien heeft het wat te maken met de karakteristieke ligging van Meldert. gedurende de eerste wereldoorlog de grens van het «étappe, gebied» waar munitieopslagplaatsen schering en inslag waren en was er langs de Kammestraat dergelijk munitiedepot. Naar anderen zeggen zou ook de vijver van de nabijgelegen waterburcht van Moorsel een plaats zijn waar vele wapens werden ingegooid. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 8