NAAR «EEN SCHOOL ZONDER DREMPELS» ■Wandelen in de Faluintjes Pilootschool Herdersem De Voorpost - 15-9-1978 - 9 Vertrek De Meldertse wandelaars hielden Mede-inrichter Fred Wan Biesen geeft algemene richtlijnen hij het vertrek van de Falluintjeswandeling te Moorsel. jm De harmonie - Concordia et Docilitasgaf een serenade en een show voor de ouderlingen die in het rusthuis te Herdersem verblijven, (jm) Affligem. (jm) v0_f.0..„,1 Den Haard-, Marcel Lievens arriveerde zaterdagavond rond 19 u. terug thuis. Hij legde met zijn moto 6X.000 km af en was 17 maanden onderweg. (SJ) Directrice van de normaal school, Zuster Machteld, ziet het VLO vooral als een mentaliteits verandering. De ouders dienen weer bewust te worden gemaakt van hun inbreng in de school, de PMS heeft grotere inspraak in de school en de leerkrachten moeten volledig samenwerken. Twee leraressen van de Nor maalschool, een voor de kleuters en één voor het lager, begeleiden de Herdersemse school in haar pogingen. Diocesane inspek- teurs Corveleyn en Rubbens staan volledig achter het experi ment en kantonnaal inspekteur Norbert Zenner staat eveneens open voor wat te Herdersem gebeurt. «Een échte pilootschool is Her dersem nog niet, daarom zijn ze er nog niet lang genoeg mee bezig. Maar ze zijn flink op weg om er een te worden: een school waar men zegt: kom eens kijken hoe wij het doen!» Tussen Herdersem en Gijzegem is er dan ook een nauwe samenwer king. De Normaalschool tracht de vele opgeworpen vragen te beantwoorden, zorgt voor pro- jekten en er is tevens veel uitwisseling van gedachten. De Herdersemse Zustersschool Directrice Zuster Caritas noemt 77-78 een testjaar waarbij de doelstellingen opgegeven door het departement worden afge tast en getoetst aan de realiteit met medewerking van Normaal school en PMS. Vooral veran derd is men in de bewustwording dat de kinderen zoveel mogelijk individueel moeten worden be naderd al blijft dit in overbe volkte klassen soms een utopie. Na het testjaar heeft Herdersem geopteerd voor twee specifieke aspekten van het VLO: d£ observatie en de overgang van kleuter naar lager onderwijs. Observatie gejjeurt er met wekelijkse slogans als «affe kinderen zijn mijn vrienden», samen spelen, leren, werken, lachen», «de juf hoort er ook bij. Hoofdtema voor september is «onze school één grote familieL De andere specifieke moeilijk heid die men te Herdersem onder de loupe neemt is de overgang van kleuter- naar basisonderwijs zonder te veel belemmerende faktoren. En de Ouders? Het Ouderkomitee bestond reeds jaren en was reeds vóór het VLO zeer aktief. Vier a vijf maal per jaar waren er gespreksavon- den of kulturele manifestaties. Nu worden de ouders ingescha keld in het experimenteren over de twee specifieke door Herder sem gekozen problemen. Bij de ouders moet nog veel groeien maar evenals de inspek- tie staan ze er voor open. Het «team van Brussel» zorgt voor geregelde interventies en stimu leert via een gespecialiseerde staf. Verder is er de maandelijk se samenkomst te Gent van alle scholen uit het bisdom waar men aan VLO doet samen met pedagogen. PMS-afgevaardig- den. inspekteurs. Er wordt verslag uitgebracht, er wordt besproken en er wordt gesugge- eerd. waarbij wordt getracht van mekaar wat op te steken. Reeds een hele tijd vóór het VLO leefde de geest van openheid, kreativiteit en samenwerking in de Herdersemse Kloosterschool als een VLO avant la lettre. Einde van dit schooljaar hopen we U even te kunnen onderhou den over de laatste bevindingen opgedaan in dit lovenswaardig experiment ten bate van onze dorpsjeugd. Zuster Beatrijs, hoofd van het klooster te Herdersem. (jm) en de schoolaktiviteiten! Het is allerminst vanzelfspre kend dat elk kind op dezelfde manier en op hetzelfde moment hetzelfde moet leren. In het VLO gebruikt men daartoe een soepel lessenrooster, deelt men de leerlingen in groepen in voor bepaalde aktivi- teiten en laten taakleraars helpen leerbelemmeringen weg te werken. - Geen drempel tussen school en gezin! Door uw kind naar een school te sturen deel je met die school je verantwoordelijkheid voor de opvoeding maar je staat ze niet af! Als ouder blijft gij de hoofdverantwoordelijke: uw kind brengt in de school een stuk van uw gezin en omgekeerd; ouders en school hebben elkaar nodig, moeten samenwerken. In het VLO wil men de ouders bewust maken dat ze een deel van de schoolgemeenschap zijn en de schooléquipe moet er eveneens van bewust zijn dat ouders uit de schoolgemeen schap niet weg te denken zijn. Er dient dus samen gedacht, gepraat, gewerkt. Wat het dan uiteindelijk wel wordt hangt af én van de ouders én van de school. De Gijzegemse Normaalschool 3C Verleden zondag werd er in de Faluintjes weer eens druk b gewandeld. Te Moorsel startte men met een reeks van liefst ijrvier wandelingen. Nadat schepen Anny De Maght een ope ningswoord had gesproken werd besloten, om versnippering jk< tegen te gaan, allen (op een paar uitzonderingen na die abso- luut de Biezebroeken verkozen) de Faluintjeswandeling te doen. een tocht van zeven km. langs de zuidkant van Moorsel. Van aan de parochiekerk uit de middag spendeerden werden ,er 12e eeuw met tegenover de in- gang de gedenkplaat «Baron i4/\ Mon,.. inn Ka» win, r!c> Ahrn. de Meer» ging het via de Abra- ='ïhamsweg naar de Aalstersé- 'steenweg met overgebleven trapgevels. Nadat gewandeld d werd langs de plaats waar de bpgravingen aan het Hof Texel 1 gebeurden ging het langs lan- delijke wegen als de Asseren- bosweg, de Geerweg en de Groenweg. Na de Korentweg se kwam men langs het vogelre- orjservaat van Paul Fieremans en de herberg «Pee Klak». Aan de eèMolenbeek kwam men op de ati plaats van de vroegere water- vi molen en aan de overzijde aan cf <te woning van Dokter Caud- k j ren, bekend Daensist en to- iu neelauteur. Via de kapel van O.L.V. van Lourdes ging het dan naar het L Waterkasteel en kwam men vo lop in de Faluintjes waar de Mo lenbeek stroomopwaarts werd gevolgd. Een uniek, gaaf ge bleven natuurgebied. Langs de Truyenbosweg en de Groen- straat kwam men dan terug op ïlstde vertrekplaats. Deze wandeling waaraan een 9' negentig deelnemers hun na- in een tamelijk zonnig nazo merweertje geleid door Fred Van Biesen en Herwig Van der Borght. De volgende wandeling gaat door op zondag 24 sep tember. Dan worden het de Biezebroeken. Een wandelgids met volledige beschrijving is steeds te bekomen bij Fred Van Biesen. Ook Herdersem wan delde verleden zondag van aan het terrein van S.K. via het na tuurgebied Denderland naar het terrein van de Patrovrien- den. Deze wandeltocht, inge richt door de Dorpsraad en ge leid door Antoine Cornelis. voorzitter van wandelklub «De Kadees», kende ruim honderd deelnemers waarbij uiteraard het jeugdig element veel aan bod kwam. De deelnemers werden ver troeteld met repen chokolade en verder waren er een 5000 fr aan prijzen te verdienen voor wie zich op de hoogte toonde van plaatselijke geschiedenis. Tenslotte kwam, last but not least, ook Meldert aan bod met de nazomerwandeling in het teken van de abdij Affligem met haar vruchtenwijn (cider) en de hop met uiteraard de hopwijk bij uitstek, Nievel. Niettegenstaande de katuit- kermis en de wielerwedstrijd waren toch een vijftigtal lief hebbers opgekomen om: onder geleide van Lambert Van de Sijpe Öe wandeling die zou uit groeien tot een van de mooiste en meest typische mee te ma ken. Langs de Mooie Molen dook men de Faluintjes gedeeltelijk in en over het aloude Klooster- bos werd Affligem aangedaan waar men kennismaakte met de opgravingen en de resulta ten ervan. Voorzichtigheids halve bleef de Affligemse cider dan maar achterwege. Verder trok men via de hoplochting van Walter Van Brempt. waar schijnlijk de grootste teler van de deelgemeente, naar de lochting en hoeve van Roger Baert waar zowel met de hand door Jeanne Baert en Andrea Van den Broeck als machinaal werd geplukt. Via de Meetres. vroegere visvijvers, belandde men terug in het Parochiecen trum waar men zich te goed deed aan «pellepetatten met haring», een landelijke barbe cue, waarna het Meiderts «Jong Talent» o.l.v. Paul Beek de uitblazende wandelaars ver lustigde. Nu volgt te Meldert nog de herfstwandeling in het Kra- vaalbos. Die belooft! LH rote wandeling door het Denderland, ingericht door de Dorpsraad van Herdersem. (jm) Schoolleefgemeenschappen, levende dan, zoeken rusteloos naar verbetering, i lieu wing. Sommige van die verniewingen worden gerealiseerd binnen bet Projekt V.L.O. IVernieuwd Lager Onderwijs). Andere zijn ontsproten alt scholen waar ook werd gezocht naar betere begeleidsmogelijkheden voor onze kinderen. Drempels Vastgesteld werd alvast dat in het kinderleven de school een reeks «drempels» voorschotelde en drempels zijn vaak hinde rend. Je kan er grote stappen moeten voor nemen, je struikelt, je valt en doet je pijn, je blijft er vóór staan of je wordt gewoon uit het oog verloren. Uw kind moet inderdaad een hele reeks derge lijke drempels overschrijden: - van het veilig gezin moet het eerst naar de vreemde school - van de kleuterschool gaat het naar de grote, de lagere school - van het ene leerjaar gaat het naar het volgende - na het lager onderwijs volgt de drempel van het voortgezet onderwijs Door onderwijsvernieuwing wil men een poging aanwenden om het kind in zijn hele persoonlijk heid te waarderen met zijn lichaam, zijn gevoel, zijn nood aan kontakt, zijn verstand. Door onderwijsvernieuwing wil men drempel pogen te voorkomen ol zo mogelijk weg te werken. Onderwijsvernieuwing Vernieuwingsgedachten leven op elk ogenblik in alle scholen. Direkties, personeel en ouders voelen noden aan en proberen daaraan te verhelpen. Meestal staan ze echter voor hun specifieke problemen alleen zo dat hun inspanningen, hoe intens en gestoffeerd ook, vaak de uitwerking die ze nochtans verdienen dreigen te missen. Om deze vernieuwingsideeën in een konkrete vorm te gieten en te zorgen voor verdere deskundige begeleiding werd dan ook in 1973 gestart met het «projekt vernieuwd lager onderwijs». (VLO) Vijf jaar reeds wordt in de drie onderwijsnetten (gemeentelijk, vrij gesubsidieerd en rijksonder wijs) gezamenlijk aan dit projekt gewerkt. 56 scholen, 19.052 leerlingen en 925 leerkrachten zijn er, in samenwerking met ouders en begeleiders, in betrok ken. Voor het vrij gesubsidieerd onderwijs in Oost-Vlaanderen zijn dat o.m. Hamme St. Anna, er reeds lang mee begonnen, de jongensschool van Eeklo, Melle en Kemzeke. Voor het Aalsterse is het de Vrije gesubsidieerde school van Herdersem. Om aan dit projekt deel te nemen moest de school beschik ken over een Ouderkomitee, moest ze van middelbare grootte zijn (geen mastodont, ook geen dwerg, wel elk leerjaar afzonder lijk) en mocht ze niet te ver van een Normaalschool zijn gelegen. Voor de Oefenschool van Gijze gem die aan deze kondities voldeed was het minder passend vermits deze school toch reeds vanuit de Normaalschool dege lijk werd begeleid. Herdersem kandideerde wel omdat ze in de normen valt. kortbij Gijzegem o.a. en een levende school wil zijn. een school van haar tijd. «Niet te vergelijken met de anti-autoritaire school», zegt ons bestuurster (weldra zonder klas wegens het overschrijden van de 180 leerlingen) Zuster Caritas. «We laten ruimte voor openheid, gesprek en kreativiteit doch dit alles moet stoelen op een vrij aanvaarde tucht. Eens de leer kracht zegt dat het wel is, keert het klassikale, in de goede zin dan, weer.» Konkrete realisatie In het VLO tracht men de nieuwe pedagogische inzichten konkreet te verwerkelijken door te zijn. - een basisschool waar het kind instapt zonder storende verschil len tussen kleuter- en lager onderwijs - een school naar maat waar het kind ongestraft zichzelf kan zijn - een open school waar je makkelijk in en uit kan, ook als ouder Drempels - Als uw kind op 4 september in het eerste leerjaar belandde was hij dan van dag op dag kleuter-af? Als het kind onver wacht. onvoorbereid en zonder geleidelijkheid ontstaan uiter aard aanpassingsmoeilijkheden. In het VLO sluiten kleuter onderwijs en lager onderwijs nauw aan bij elkaar. Enerzijds maken de kleuters tijdig kennis met hun volgend klasje en anderzijds wordt de speelse sfeer en worden de prettige aktivitei- ten uit de kleuterschool niet zo maar uit het lager verbannen. Uiteraard vergt dit alles nauwe samenwerking tussen ouders, de hele schooléquipe en de begelei ders. - Geen drempel tussen het kind aan de kerk te Moorsel, veel wandelaars die -Het Jaar van het Dorpwaar maken, (jm)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9