(Jog in-<Joguit lede kort Foorreizigers op de afspraak te Lede Marcel Beeckman in het kultureel centrum te Lede HET SOCIAAL W0NINGBELEID WORDT BELICHT TE LEDE GEBOORTE VAN DE LEEDSE PRINSENKAMER Leedse Kulturele Kalender voor oktober 12 - 29-9-1978 - De Voorpost Traditioneel wordt ieder jaar de Leedse septemberkermis de vrijdagavond aangevat met de ontvangst van de foorreizigers door het gemeentebestuur en het feestkomitee. Vrijdagavond waren de trouwste kermisgasten van Lede uiteraard allen op post. Dit in aanwezigheid van schepenen Noël, Minnebo, De Paepe en Grepdon. raadsleden Cobbaut. Galle en Impens. talrijke leden van het feestkomitee, met hun voorzitter De Cremer, en de voorzitter van het Sportkomitee, Van Royen. Het was de heer De Cremer, voorzitter van het Feestkomi tee, die de talrijke aanwezigen verwelkomde. Hij noemde deze ontvangst een huldiging van de mensen in het kader van het jaar van het dorp, met de uitspraak «een dorp zonder kermis is geen dorp en een kermis zonder dorp is geen kermis». De voorzitter voegde eraan toe dat het genoegen doet steeds dezelfde weerke rende gezichten te mogen be groeten, want dit bewijst dat de foorreizigers te Lede tevreden zijn. Hij vroeg hen dan ook om van de kermis te maken wat er van te maken is voor de kinde ren. Daarna had voorzitter De Cremer het nog over de her waardering van de wijkkermis- sen. wat zeker ook ten goede van de foorreizigers zou ko men. Hij noemde dit tevens iets van het kleine werkterrein dat voor het feestkomitee nog overblijft. Hij vroeg voor de kermissen ten slotte wat meer financiële steun bij het sche penkollege. In naam van het gemeentebes tuur dankte schepen Noël de voorzitter van het feestkomitee en de aanwezigen voor hun opkomst. Hij verontschuldigde de afwezige burgemeester, die één van zijn pompiers was gaan helpen blussen, tevens schepen Henderickx die ziek was en de politiekommissaris Van Hauwermeiren. In naam van het schepenkol lege verwelkomde schepen van feestelijkheden Minnebo de foorkramers op de kermis te Lede en hij drukte de hoop uit dat zij ook dit jaar zullen tevre den zijn. De schepen felici teerde tevens de foorkramers voor hun schone en verzorgde attraktie waarmee ze telken jaar naar Lede komen. Hij noemde dit als één van de ele menten die het sukses van de kermis helpen verzekeren. Het draagt veel bij tot de gezellig heid. Daarna mochten de dames bloemen in ontvangst nemen en werd de erewijn geschon ken. Schepen Noèl kreeg dan tevens de zware taak om aan de kermisreizigers een droeve mare over te maken, namelijk het overlijden van hun kollega De Munter, als gevolg van een auto-ongeval in de namiddag. De heer De Munter was jaren een vertrouwde figuur te Lede. Even later kwam de veront schuldigde burgemeester Gra- vez toch nog binnenvallen om mee te toasten op het sukses van de kermis Daarmee was de kous af en kon de kermis beginnen, maar dan niet de vrijdagavond zelf nog, maar de Ifo l rijdagavond ontving het schepenkollege de Joorkramers die deel namen aan de septemberkermis. De dames ontvingen een mooi bloemstuk. (EDI zaterdagnamiddag. Misschien kan het Feestkomitee erzich eens over buigen om deze opening wat meer attraktief te maken naar buiten uit. De Leedse afdeling van CSC De Rank zorgde tijdens de ker misdagen voor het meer kultureel gericht aspekt van dit volksvermaak. Zij was de organisator van de tentoonstelling in het Kultureel Centrum van de schilderwerken van de Smet- ln het kultureel centrum werd de tentoonstelling van Marcel Beeckman geopend, een kunstenaar van Lede. (EDI') Zondag 1 oktober Lede: 5de internationale maratonmars door W.S.V «B.G.J G.-Lede» Afstanden 42,21,12 en 6 km. Start vanaf 9 uur in zaal Volkskring. Oordegem: Kouterkermis. Om 15 uur wandelkonsert en majorettenshow van Koninklijke Harmonie St.-Martinus. Maandag 2 oktober Lede: 20 uur: Kultureel Centrum: algemene ledenvergade ring van de Socio-Kulturele Raad. 20 uur: Eden Roe: Aanvang danskursus VTB-VAB. Dinsdag 3 oktober Lede: Volkskring: bestuursvergadering voor alle wijkmees ters van KWB Lede. Stella Matutina: 20 uur: Turnen met de VTB-VAB Lede. Woensdag 4 oktober Lede: 19.30 uur: KAJ-ledenvergadering. Donderdag 5 oktober Lede: 20 uur: Kultureel Centrum Werkgroep Leefmilieu Lede en Raldes. Paneelgesprek over Sociale Woonwijk «Veilig Wonen» te Lede Vergadering voor de bestuursleden van Heemkundige Kring «Heemschut» Lede. Zaterdag 7 oktober K.A.J. nationale aktiedag te Dendermonde. Bijdrage voor heel de dag, busvervoer inbegrepen 100 fr. Kontakt opne men met K.A.J.-leden of Harry De Winne, Markizaatstraat 53. Zondag 8 oktober Zeshespentocht voor auto's Zoek- en speltocht in het kader van het jaar van het Dorp. Uitsluitend voor inwoners van Groot-Lede. Vertrek op het Dorpsplein te Lede, tussen 12.30u en 13.30 u. Aankomst in «Eden Roe» organisatie VTB-VAB 20 uur: Jeugdhuis Leeuwerik: vertoning van de film «West Side Story» Maandag 9 oktober Lede: 20 uur: «Eden Roe» danskursus VTB-VAB Dinsdag 10 oktober Lede: 20 uur: Turnen met VTB-VAB in de zaal van Stella Matutina Dinsdag 10 oktober en woensdag 11 oktober Vriendenkring Vrijwillige bloedgevers: bloedinzameling van 19.30u tot 21 uur in zaal den Bonten Os, Molenstraat te Lede. Woensdag 11 oktober Lede: 19.30 uur: KAJ-ledenvergadering. Vrijdag 13 oktober Lede: Postzegelkring «Lede»20 uur in lokaal Brilstraat 2 te Lede: maandelijkse ledenvergadering: dagorde: ruilen, aankoop, verkoop, nieuwigheden, prijsvraag. 20 uur: kookkursus voor mannen in «Eden Roe», organisa tie VTB-VAB-Lede Zondag 15 oktober Feestvergadering voor leden van KVLV-en KAV- Oordegem VTB-VAB-Lede: 6de Bamisrally voor Ruiters in samenwer king met LRV-Lede. Maandag 16 oktober Lede: 20 uur: zaal «Eden Roe» Danskursus VTB-VAB- Lede. Dinsdag 17 oktober Lede: 20 uur: Turnen met VTB-VAB - Lede in Stella- Matutina-Lede. Woensdag 18 oktober Bezoek aan voedingssalon te Brussel door KVLV-KAV Oordegem KAJ-ledenvergadering om 19.30 uur te Lede. Vrijdag 20 oktober Jaarvergadering voor alle leden van KWB-Lede Zondag 22 oktober Koninklijke Harmonie St.-Martinus Oordegem 15 uur: ontvangst op het gemeentehuis te Lede 16 uur: Totaalshow door het Leedse dorp met demonstra ties van majoretten «De Klaproosjes» (Parochiaal - Be lgisch en Benelux kampioen) Maandag 23 oktober Lede: 20 uur: «Eden Roe»: Danskursus VTB-VAB-Lede. Dinsdag 24 oktober Lede: 20 uur: Turnen met VTB-VAB-Lede in zaal Stella- Matutina Woensdag 25 oktober KAJ-ledenvergadering om 19.30 uur te Lede Zaterdag 28 oktober Oordegem: om 19.30 uur: konsert inde kerk door de Koninklijke Harmonie St.Martinus-Oordegem. Zondag 29 oktober Oordegem: ter gelegenheid van St.-Cecilia-feest om 10 uur: Wandelkonsert en majorettenshow door Koninklijke Harmonie St.-Matinus. Om 18 uur: kampioenenbal. Maandag 30 oktober Lede: 20 uur: «Eden Roe» danskursus VTB-VAB. Dinsdag 31 oktober Lede: 20 uur: danskursus VTB-VAB-Lede in Stella Matuti na. De goedkoopste hobby: het lezen van boeken dank zij de biblioteken: Lede: woensdag van 16 tot 18 uur zaterdag van 16 tot 18 uur zondag van 10 tot 12 uur Impe: zondag van 9.30u tot 11.30 u. Wanzele: zondag van 10 tot 12 u. Smetlede: zondag van 10 tot 12 uur. Oordegem: woensdag van 19 tot 20 uur zondag van 10 tot 12 uur Aan de verantwoordelijken van de verenigingen, leden van de Socio-Kulturele Raad, wordt gevraagd hun aktivitei- ten voor de maand november te melden aan Toon Mertens, sekretaris S.C.R., Broeder de Saedeleerstraat 65, 9310 Lede. Uiterste datum: 21 oktober 1978. leedse kunstschilder Marcel Beeckman. Het was op een goed jaar tijds, reeds de derde maal dat deze kunstenaar in Groot- Lede te gast was. De opening vond plaats zaterdagnamiddag om 16 uur. De belangstelling tijdens de opening was vrij goed te noemen. In aanwezigheid van volksver tegenwoordiger Van der Nie- pen, burgemeester Gravez, de schepenen Grepdon, De Paepe en Minnebo, gemeente- sekretaris Huylebroeck. tal van raadsleden en leden van de Socio-Kulturele Raad, was het de Gentse kunstkritikus en kunstadviseur van de galerij Jan van Eyck, de heer Luk Le- kens, die de inleiding verzorg de. Hij stelde dat het overbodig was de schilder als persoon voor te stellen, daar hij zeker reeds voldoende gekend is bij het Leedse publiek. De kunste naar kreeg zijn opleiding bij pri vaat personen en hij voltooide zijn artistieke opleiding aan de Akademie voor Schone Kun sten te Wetteren. Inleider Luk Lekens had het meer uitge breid over het werk van Marcel Beeckman. Hij situeerde zijn werk in het kader van het Jaar van het Dorp, waarin het volle dig past. Het verschil evenwel tussen het Jaar van het Dorp en het werk van Beeckman is. dat de herwaarderingsaktie van het dorp slechts dit jaar heeft plaatsgevonden en dat zij moet gestimuleerd worden door toe spraken, geschriften, radio, teevee en dergelijke meer Bij Marcel Beeckman staat het dorp en het dorpsleven reeds 20 jaar centraal en krijgt het dorp zijn herwaardering in en door zijn kunst. Hiervoor gaat hij niet alleen zijn inspiratie zoeken in eigen streek, maar ook in het verleden en in het hele Vlaamse land. Hij kent zijn onderwerp door en door en ge- Vorige week herdachten wij de tweede verjaardag van di aanvang van de werken aan het nieuwe station te Lede Ondertussen is er blijkbaar toch een stroomversnellmtdit gekomen en de afwerking vordert met rasse schreden. Er zijl lie zelfs reeds stoeltjes (oranje voor de dekoratieven) ter plaatstaal en sterke geruchten doen de ronde dat het nieuwe station in d» loop van de volgende maand in gebruik genomen zou worden. In Lede heeft men blijkbaar nog niet heel veel kaas gegetei jat van de traditionele recepties op het Kultureel Centrum Vorige aa vrijdag konden wij terug hier en daar een wanklankjt iel opvangen. Reeds meermaals is er op gewezen dat de rli meerderheid der aanwezigen een demokradsch pintje verkiest [lu boven de gebruikelijke wijn. Maar ook de manier waarop laat Ier soms wel te wensen over. Tijdens een receptie is het belangrijk de kontakt onder de aanwezigen te bevorderen en dit kas alleen wanneer een receptie rechtstaand plaats vind en nietl zoals te Lede gebruikelijk is, gezeten op enkele rijen stoelen] W anneer wordt aan dit euvel definitief verholpen? Vorige week vonden wij het kermisprogramma voor deelgemeente Impe in onze brievenbus. Een eerste vluchtig» blik leerde ons dat er dus toch iets te doen was. in vergelijkin J met vorig jaar, toen er niets was. Bij een tweede observati» kwamen wij tot de konstatatie dat er de tradtionele mis vo< overleden parochianen niet bijstond. Achteraf vernamen v dat ook de aktiviteit geprogrammeerd door het SportkomiteJ (een propagandaveldloop) niet opgenomen was. Duidelijk eet gebrek aan koördinatie tussen verschillende personen ei raden. Wanneer wordt aan dit euvel verholpen, zodanig da dergelijke zaken niet meer voorvallen? Ook schepenen hebben geen onfeilbaar geheugen. Vorig ji bereikte schepen Minnebo een overeenkomst met foorreizigers die naar de Leedse septemberkermis komen een speciale namiddag in te richten voor gehandikapi kinderen van Lede. Ter deze gelegenheid zouden de] kinderen gratis mogen rondtoeren op de molens. Een prachti| initiatief van schepen Minnebo, een zeer mooi gebaar van dl foorreizigers. Echter vonden wjj hiervan niets terug in d< programmatie van de kermis, ook niet op die bewuste affiche Voor volgend jaar misschien, Maurice? Ter gelegenheid van de liefhebberswedstrijd op zaterdag 11 september zou aan de beste Leedse liefhebber (een klassemen per wedstrijd in Groot-Lede verreden) een gemeentetrofee overhandigd worden. Voor de start van de laatste tellendef wedstrijd op die bewuste 17de. stonden Van Zijpe en Van derl Haegen beiden eerste met gelijke punten. De beslissing zoi" dus vallen, maar ze viel niet want beiden kunnen naast hare fietsen ook sur-place. dit bewezen zij tijdens die bewustJ wedstrijd. Er moest evenwel gereden worden om die trofee|, niet gesuplasd. Het Feestkomitee hield de trofee dan ook voor] zich. Het echtpaar Sonck-De Vriend! vierde vorige week hunl gouden huwelijksjubileum. Zij wonen aan de Kapellenhoek 14 te Smetlede. Zij zjjn aldus één van de vier SmetleedseN' echtparen die dit jaar deze eer te beurt valt. Z(J kregenr hiervoor bezoek van burgemeester Gravez en de schepenfaj Grepdon, De Paepe en Minnebo, die het gemeentegeschenkr3® overhandigden, evenals het telegram van de koning. Pr' Burgemeester Gravez kwam te laat op de ontvangst der®e' foorreizigers, maar hij was verontschuldigd. Tevoren moest001 hij als burgervader en als bevelhebber van het Leedseïv' brandweerkorps een zeer belangrijke taak vervullen. De: oudste jongman van zijn manschappen, de heer Ringoir, r* stapte op 35-jarige leeftijd in het huwelijksbootje. V«*»l vaargenotü! eft het met hart en ziel weer. Dit alles leefde en vooral be leefde Marcel Beeckman in zijn geboortestreek te Papegem en Impe. de molens, de landerijen, de landarbeid, en dit geeft hij nu weer in zijn werk. Elk van zijn werken vormt dan ook één geheel en men vindt er telkens de mens in terug (geen eenzame dreven of land schappen). Ook zonder mense lijke figuren is er steeds iets dat aan de mens herinnert. Aldus zet Marcel Beeckman de Vlaamse traditie verder in voetsporen van de Vlaamse expressionisten. In de meeste van zijn wer gebruikt de kunstenaar v donkere gedempte kleur wat een somber beeld ophai In zijn laatste werken even worden meer heldere kleu gebruikt, wat er op wijst dat mens Beeckman net lei meer rooskleurig is gaan zi Na deze inleiding werd door de aanwezigen een di uitgebracht op het welslaj van de tentoonstelling. In 1977 heeft de milieugroepering Raldes een belangrijk onderzoek uitgevoerd naar het woonmilieu in de sociale woonwijk Veilig Wo nen te Lede. In totaal werden toen 113 gezinnen ondervraagd. Tijdsgebrek heeft er toe bijgedragen dat dit onderzoek slechts nu bij de bevolking zal toegelicht worden, evenals de rezultaten ervan die voor de sociale woningbouw te Lede en in Vlaanderen in het alge meen te belangrijk zijn om ze in de doofpot te stoppen. Daarom organizeert Raldes. in samenwerking met de werkgroep Leefmilieu Lede, een -paneel- gespreksavond» in het Kultureel Centrum te Lede. Deze avond gaat door op donderdag 5 oktober om 20 uur. Het programma ziet er als volgt uit: Tijdens het eerste deel van de avond worden door Raldcs de rezultaten van het onderzoek kort toegelicht. Vervolgens heb ben de pancclledcn. bestaande uit de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting, de maatschappij Veilig Wonen S.V. en het ge meentebestuur. de mogelijkheid om hun eigen indrukken over het onderzoek aan de aanwezigen mee te delen. Na een pauze volgt een tweede deel, volledig gewijd aan het beantwoorden van vragen, ge steld door de aanwezigen. Tot slot formuleert de Werkgroep Leef lieu de konkluzies va avond. De organizatoren vragen een talrijk mogelijke opkomst, bekommernis voor ogen dat d een konstruktief gesprek or alle partijen (NMH, Veilig nen. Gemeentebestuur, bewoi het woonklimaat in de -Kleine Kouter» kan verbei worden waar er tekorten Tenslotte is een dergelijke bije komst nuttig om bij de bouw nieuwe wijken in de toekomst vastgestelde tekortkomingen vermijden. De toegang voor deze a gratis. De herfst heeft zijn intrede gedaan, dit betekent dus dat wij regel recht naar de winterperiode gaan. En de winterperiode is ongetwij feld synoniem voor de karnavalperiode. Hier en daar steken dan ook reeds karnavalgeluiden de kop op. Ook Lede blijft niet gespaard van de eerste kamavalweeën. Het eer ste kamavalgcluid kwam uit Oor degem overgewaaid, daar is men reeds druk doende met de oprich ting van een karnavalgroep en met de voorbereiding van een kandi daat voor de prinsenverkiezing. Vorige weck, tijdens één van de vele kermisreceptics die wij moes ten ondergaan, liepen wij ex-prins Jcmpi tegen het lijf. Deze sympa- tieke verschijning bracht ons me teen op de hoogte van de nakende geboorte van een Leedse Prinsen- kamer. De hoogzwangere cx- prinscn die zich voor het ter we reld brengen van deze nieuwe kar- navaltelg inspannen, zijn Etien- nus, Mon en Jempi himself uiter aard De geboorte is gepland vrijdag 6 oktober om 20 uur ir Kultureel Centrum. Die avcl gaat dus de stichtingsvergader door en de drie iniliaticfncm doen een dringende oproep tolt Leedse ex-prinsen om die v dcring bij te wonen. Hoe meert len hoe meer vreugd, zeker ii karnavalhart. Het is niet verpik doopsuiker mee te brengen, mag. Dus opnieuw een pozitief itiaticf voor de Leedse karnav J,J wereld. Het wordt beslist ui(|| ken

De Voorpost | 1978 | | pagina 12