=1 Hoe 'tKlubken jeugdhuis Terlinden werd Hoe werken met kinderen? V.Z.W. JEUGDVERENIGINGEN EN EVENTUELE BUITENISSIGHEDEN EEN STEDELIJK C.J.P.- BUREAU IN AALST! 11.11.11. ER IS EEN UITWEG! VERBROEDERINGSFEESTEN GIJZEGEM-MEMBACH Kinderen rond de biblioteek H.Hart 14 - 29-9-1978 - De Voorpost Tien jaar jeugdhuis Terlinden. Het feestprogramma noteerden we tussen haakjes al. Tien jaar is echter een decennium en zowel klub- mensen als wij vinden dat dit een paar krantekolommen waard is. In de nogal bewogen klubgeschiedenis weerspiegelen zich mekaar op volgende generaties jonge mensen, zijn er blije en tragische merk- punten, werd er geleefd en veranderd. En die evolutie is nog aan geen eindpunt, vertellen Luc Vidts, Mon Van der Ostyne en Jef Borms. 't Klubken De Sint-Annaparochie was tien jaar geleden geen uitzondering. Ook daar deed zich bij georgani seerde jeugd de nood voelen aan een ontmoetingsplaats, een brok ontspanning voor opgroeiende jongeren... K.A.J.-en Chiromen- sen namen het allereerste initia tief. In een Chirolokaaltje aan de Bedrijvigheidsstraat werd een nieuw jeugdhuis gehuisvest: 't klubken, of officieel «Jeugdhuis Sint-Anna». Naderhand sloten zich ook skouts aan en niet- gegroepeerden. Steeds bleef het echter beperkt tot een weekend werking voor 17plussers. In die pionierstijd was er een vriendschappelijke, familiale sfeer, maar een weinig uitgebreide werking en organisatie. Het eerste Terlindenjeugdhuis Dit deed de nood ontstaan aan een nieuw lokaal, waar een ruimere werking mogelijk zou worden en meer jonge mensen zouden kun nen opgevangen worden. Met de steun van volwassen vrijwilligers en in samenwerking met de paro chiegeestelijkheid kon in de lente van 1971 aan de Raffelgemstraat, achter het Sint-Maarteninstituut, een nieuw lokaal in gebruik ge nomen worden, 't Klubken heette zich nu jeugdklub Terlinden. Het werd echt een heropleving! Niet alleen sloten vele jonge mensen zich aan, er kwamen ook meer ak- tiviteiten. verspreid over de hele week. Er kwam een organisatori sche uitbouw (verantwoordelijke, animatieraad, dagelijks be stuur,...). In de zomervakantie van 1972 maakte een brand in en kele ogenblikken aan dit alles een einde!! De schuurperiode Niemand wou echter stoppen, hoe tragisch de puinhopen hen ook aanstaarden. Nieuwsgierige neu zen vonden op de as een bordje «uw nieuwsgierigheid alleen helpt ons niet» en geldomhalingen de den de verbijstering omslaan in een nieuwe hoop. Voor twee jaar werd de klub gehuisvest in een schuur van het park Terlinden. Onmiddellijk immers stond kas teelheer Geerinckx dit welwillend toe. en daar is men hem nu nog dankbaar voor. Terwijl op de oude plaats een nieuw ditmaal in steen opgetrokken jeugdhuis oprees, was ook die katakombetïjd een tijd van genade. Vele jonge mensen, een nieuwe generatie sloot zich aan. Weliswaar waren minder aktiviteiten mogelijk, toch werden klassiekers als de appel- feeverkiezing aangevuld met mei feesten, barbecue, kleinkunsta- vonden, Bovendien werd het kleine schuurtje een oord van ge zelligheid in jutewandversiering en kaarsvet. Hier ontstond ook Wereldwinkel-Aalst, herinneren we ons. 1974 tot heden In 1974 kon de heropening feeste lijk geschieden. Opnieuw kon een aktiviteitenopbloei zich voltrek ken. Studieweekends vooranima- tieploeg en beheerraad zorgden voor de nodige vorming van de medewerkers. Voet- en fiets- rally's, kinderspelnamiddagen, ziekenbezoek... werden moge lijkheden om gaar buitenuit te tre den. De generatievervanging laat echter op zich wachten. In no vember 1977 hakt men dan een diskussieknoop door: ook zestien jarigen worden toegelaten. Een stormloop van jonge mensen wordt het! Misschien konden ze niet de opvang genieten die nodig was. Feit is dat er weer impulsen tot vernieuwing gegeven werden. Zie onder meer het totaal ver nieuwde jeugdhuisinteneur. waarvoor een beroep werd gedaan op akademiemensen en dat nu een Er stonden dus nogal wat in- formatiefjes op het programma, de vergadering opende trou wens (symbolisch?) met het Cultureel Jongeren-Paspoort (CJP) Daar leest u in een af zonderlijke bijdrage over. GAAT DE BEHEERRAAD ZICH ORGIEEN OF BUITENISSIG HEDEN VEROORLOVEN? Voornaamste agendapunt: goedkeuren van de statuten van de V.Z.W. Jeugdvereni gingen. Voor wie niet op de hoogte mocht zijn; het gaat om een in juridische vorm gieten van de dienstverleningen van de jeugdraad. Fotostencileer- machine, vervoerservice, noem maar op, zal dus door de nieuwe VZ.W beheerd wor den. Daarover was iedereen het eens. Anders was dat met het voorontwerp van statuten (een notaris had die opdracht gekregen), dat nogal wat kwaad bloed zette. Niet enkel bij het L.V.S.V., dat alternatieve artikels schriftelijk verspreid had, en zowel principiële als ju ridische bezwaren had Bij monde van Antoon Lambrecht verklaarde het L.V.S.V. dat de wettelijk vereiste garanties voor kleinere groepen niet te vinden zijn. En het stadsgeld dat naar privaathanden zou toevloeien, ook dat had zijn be zwaren. Nu, de Algemene Ver gadering besliste toch met een ruime meerderheid het principe te behouden. Hierop konden de amenderingen volgen. Een aantal daarvan hadden tot doel de tekst juridisch te verbe teren, andere hadden een keu riger en minder verbasterd Ne derlands voor ogen De klem toon lag wel op het onttrekken van «de meest uitgebreide be voegdheid» aan de Beheer raad naar de Algemene Verga dering, want sprak met Antoon Lambrecht over orgieën en bui tenissigheden in deze kontekst en zocht iedereen niet eend rachtig naar garantie en waar borgen? Leve de demokra- tie.. Anderen, zoals jeugdse- kretaris Guido Moens, verde digden het ontwerp en de be voegdheden van die beheer raad, omwille van de kontinuë werking die gewaarborgd moet blijven. Beide schakeringen en dus ook de diskussie zijn waar devol zodat na anderhalf uur palaberen de definitieve ont werpen 28 tegen 0 bij 1 ont houding goedgekeurd konden worden. Nu nog de nodige handteke ningen bijeenzamelen, en er kan gewerkt worden. Want daar komt het toch op aan. Nog een anekdote: bij de laat ste stemming, als formaliteit bedoeld, «mag het bestuur van de jeugdraad, ook beheerraad van de VZW zijn?» was er één onthouding. Op de verbijsterde blikken die die ene stemkaart verschrikt zagen, volgde de motivatie: «Ah ja, ik ken die mensen niet», Een eerlijk ant woord van iemand die de eer ste maal kwam. JEUGDKAMPING Kort schetste Patrick De Smedt de stand van zaken voor het Jaar van het Kind en de Jeugd- infobeurs Met hem hadden we een afzonderlijk gesprek, zodat we alles naar een aparte bijdrage promoveren, (zie vol gende week) Aalst gaat een eigen jeugd- kamping krijgen! Het Kollege van Burgemeester en Schepe nen schaarde zich reeds prin cipieel achter het projekt: een jeugdkamping die ook als jeugdvormingscentrum kan gebruikt worden. 2 maal 25 personen moeten er verblijfs- mogelijkheid vinden. Het ge westplan werd zodanig gewij zigd dat op de Zandberg een kampeerruimte voorzien wordt. Momenteel wordt onderzocht wie de eigenaars zijn zodat men tot onteigening kan over gaan. 1% VAN 330 000 FR. NAAR EEN PROJEKT, UIT SOLIDARITEIT Het voorstel kwam van Luc Van Lierde (Wereldwinkel - Burger dienst voor de Jeugd): «Laten we nu eens onze begonnen so lidariteit (alle subsidies in één pot voor alle verenigingen ten dienste) verder zetten! Laten we één percent daarvan (zegge en schrijve 3.300 fr.) voor een nog nader te bepalen projekt uittrekken» ledereen verstond die taal en zonder veel diskussie stelde men zich hier eensgezind achter. Er wa ren wel opmerkingen. «Eén percent is te weinig.» «Hoe zien we dat projekt?» Dit laatste wordt een kluif voor de A.V. van december; ideeën zijn er toch al: steun aan gastarbeiders- jeugd, de in Tanzanï verblij vende vluchtelingen uit Soweto die daar trachten veor te stude ren... PLAN SPITAELS Waar gaat het om? In Kreja voelde men de nood aan een van stempelkontrole vrijgestel de, maar botste men op finan ciële problemen. En dit terwijl het Plan Spitaels gratis werk krachten op een dienblaadje aanbiedt, maar dan wel voor verpakt met vijf tegelijk. Kon- kreet: welke vereniging kan nog een niet te bezoldigen werkkracht gebruiken? Mo menteel heeft het C.S.V. al po sitief geantwoord. De vraag blijft gesteld. JAARVERLSAG Dit zou normaal al moeten kant en klaar zijn, maar helaas. Nog efkens wachten daarop. 11.11.11. Ook daar leest u elders meer over, zodat we een punt kun nen zetten achter deze jeugd- raadregels. Niet zonder er nog op te wijzen dat de officiële opening van het Jeugd- en In formatiecentrum (Kapellestraat 15, Aalst) op vrijdag 17 novem ber gepland is. Er zal schuim- wijn knallen en te dier gelegen heid zal ook het eerste nummer van «Jeugd en Stad» (het nieuwe stadsblad voor jonge Aalstenaars) huis aan huis be steld worden. Mooi, niet? (Pd) Ter attentie van alle mensen die werken met kinderen komt'l Jeugdhuis KREJA. buurtcentrum voor vormingswerk en vrijej- I ïjdsbesteding, met nieuws in verband met het komend Jaar van het Kind, 1979». K Op woensdag 11 oktober wordt de film «Methodes» gedraaid waarin verschillende manieren van met kinderen te werken wor- I den onder de loupe genomen. De film brengt inderdaad een verslag van een sociaal-psychologisch experiment en dit op een 7.eer boeiende wijze zodat nabespreking en verdieping als vanzelf volgen. Animators zullen deze nabespreking (in kleine groepjes) begelei den. Gi Van Moesieke, permanent verantwoordelijke verwacht al wie met kinderen begaan is. u LM et Ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van jeugdklub Terlinden traden verschillende artiesten op, hier Bruce Eliot met folkmuziek. (EDV) feit moet zijn. De werking nu Naast instuif en driewekelijkse danszaterdagavond kent Terlin den: maandelijkse filmvertonin gen, Hadisto (oudheidkundige opgravingen in de zomer, bloeit enorm. Dit jaar groef men waar het kasteel was van Gewijde van Dampierre in Wortegem- Petegem), basket- en voetbal kompetitie, volleyball (eindelijk is er een terrein, aangelegd door de stad, zodat kompetitie kan star ten), een fotolabo (moet nog van de grond komen). Bestuur Bewust heeft men een niet- bezoldigde verantwoordelijke. Momenteel is dit «Mongsken», voor hem was dat Mark De Schrij- der en de allereerste was Luc Vidts. De momenteel zowat 180 leden hebben een animatieraad (aktiviteiten) en een beheerraad Sinds kort voor de heropening in 1974 werd een V.Z.W. gesticht Bedoeling daarvan: kontinuiteit in de doelstellingen (het kristelijke bv.) beheer materiaal verzeke ren Een voorwaarde inderdaad tot de officiële erkenning als jeugdhuis door het Kultuurminis- terie. die niet lang meer op zich deed wachten. Zowel in beheerraad als V.Z.W.- bestuur zitten ook oudere mensen Er is evenwel een evenwicht tus sen gehuwde en niet-gehuwde mensen, wordt opgeworpen op een vraag naar de inspraak in het beleid van de jongeren zelf. Ver antwoordelijke Mon vult aan dat hij initatieven van jongeren zelf afwacht en ze niet in hun plaats wil nemen. Momenteel zou het zwaar tepunt bij de 17-18 jarigen moeten liggen. U in rit J Nog wat wisselwasjes Onder de jeugdhuisbezoel is een overgrote meerderheid i derend. Zoals in andere jei klubs eveneens, is de instuif vrijdag de beste, en wordt op terdag tegenwoordig door dc j geren nögal 'ns naar andere akt teiten getrokken, zodat er dan zoveel ingestuifd wordt. Als service voor kerkga: ouders is er een babysitdiensl zondag voormiddag De kristelijke inspiratie bi kent niet dat andersdenkende zoekende jonge mensen niet kom zijn. Ze worden wel geak< teerd! Alle jaren is er een kamp, zichzelf overtreft in plezanthi «Ongelooflijk hoe die jonge sen tot iets in staat zijn, als ze zijn van thuis» zegt Jef Bo zelf pa zijnde. Nu rest ons nog te verwijzen de feestkalender waarop u i dan ooit welkom geheten wor< De septembervergadering van de stedelijke jeugdraad was in hoofdzaak gewijd aan het goedkeuren van het statutenont- werp van de V.Z.W. Aalsterse Jeugdverenigingen. Wie had dit een formaliteit durven noemen? Een zoeken en tasten werd het naar amendementen om de zo gegeerde demokratie veilig te stellen. Toch werd nog tijd gevonden voor brokjes informa tie over CJP, de jeugdinfobeurs-jaar van het kind, 11.11.11, de jeugdkamping en kon eensgezind de 1%-aktie aanvaard wor den. Nooit was van blokvorming sprake, en dat was wel een pluim voor deze editie van Algemene Vergadering. Het stedelijk jeugdservice- en informatiecentrum (Kapelle straat 15) is nu ook een C.J.P.-bureau. Dat betekent dat aldaar het Cultureel Jongerenpaspoort kan verkregen worden, en nog heel wat meer. Daarom kwam Roland De Marcke op de Algemene Vergadering van de Jeugdraad wat informatie brengen. HET C.J.P. Sinds een 5tal jaren hebben jongeren uit België en Neder land de gelegenheid goedko per deel te nemen aan kulturele manifestaties allerhande. Met hun CJP-kaart gewapend kun nen ze tentoonstellingen, pop- koncerten, teater, opera...met een behoorlijke korting bezoe ken. Inderdaad is de bedoeling het kulturele leven, in welke verschijningsvorm dan ook, te stimuleren WIE HEEFT DAAR BELANG BIJ? Gebaat ermee zijn de nu on derhand al 20 000 jongeren die deze kaart bezitten. Maar zij niet alleen. De kulturele instel lingen geven wat graag kortin gen, want is het geen ekonomi- sche wet «hoe lager de prijs, hoe groter de vraag», m.a.w. hoe goedkoper entreebezoek voor de betrokken jonge men sen, hoe vaker ze zullen er naar toe trekken. En ook de artiesten zijn het initiatief niet ongene gen. Zo stond Gerard Cox, een bijzonder goedkoop optreden toe voor CJP'ers. De reden: zijn publiek moest verjongd wor den, en dit leek hem een ge schikte methode. DE C.J.P.-ORGANISATIE Het gaat hier niet om een leden organisatie Wel is er een na tionale V.Z.W. (Tweekerken- straat, Brussel) die zorgt voor de uitgifte van de CJP-kaarten. een maandelijks krantje uigeeft met aktuele manifestaties, eri waakt over de nodige ani matie die plaatselijk moet ge beuren Sporadisch worden ook eigen CJP-happenings in gericht (o.m. met Gerard Cox en het Mechels Miniatuurtea- ter), maar hier wil men niet te ver mee gaan. Subsidies wor den ontvangen van het Ministe rie van Nederlandse Kuituur (Bestuur voor Jeugdvorming) Belangrijk zijn de «plaatselijke bureaus»; zij verdelen de CJP-kaarten (ook de A.S.L.K.-kantoren doen dat), en zorgen bovendien voor de nodige aktiviteiten. Ze spreken groepen en instellingen aan om kortingen toe te staan (over igens de beste reklame voor hen!). Enz. Er gaan daar dus behoorlijke impulsen van voor het kulturele leven i jonge mensen. Meestal is 2 bureau een kultureel centri een J A. Centrum, een jeu< raad. ..Wat Aalst betreft, wee het al Niet aarzelen. Kapellestrj vijftien. (P< «1978 moet een doorbraak betekenen!!» Dat, en met nog veel ontwikkelingshulp. Noch meer uitroeptekens erbij zei Boudewijn van Belle, Oost- noch meer wenst men imm vlaams koördinator van de 11.11.11.-aktie, op de Stedelijke ®en gemeentelijke Raad v( raad voor Jeugdvorming. Daar was hij uitgenodigd om infor matief die aktie te schetsen. Intussen is er ook al een 11.11.11.-kommissie in Aalst gestart. Dat allemaal in het besef dat er «een uitweg is voor de derde wereld.» POLITIEKE AKTIE Meer dan ooit tevoren, zal dit jaar het aksent van de aktie op het politieke plan liggen. Een echte oplossing voor het schandaal van de onderont wikkeling in de wereld kan er immers slechts komen langs politieke weg. Daarbij toont ak- tievoerder N.C.O.S. (Nationaal Centrum voor Ontwikkelings samenwerking) zich even rea listisch als optimistisch. «Er is een uitweg» wordt het jaartema voor 1978. Geen liefdadigheidsaktie dus. ook al wordt er geld ingezameld en zal er met dat geld beslist wat gebeuren. Eerder een bewustmakings- én een druk- kingsaktie is het. Die «uitweg» is volgens het N.C.O.S. gesteund op drie pei lers: de idee van zelfontwikke ling (self reliance - de derde wereldlanden moeten hun ei gen toekomst zelf bepalen), een ekonomische politiek van de rijke landen die aandacht heeft voor de in hoofdzaak plat- telandspolitiek van die landen en het perspektief (derde pei ler) moet een Nieuwe Interna tionale Rechtvaardige Orde zijn. Overal te lande spreekt men nu langs persoonlijke weg onze vertegenwoordigers des volks aan, opdat zij dit doorbraak- beleid zouden willen mee ma ken. In dit verband stippen we ook nog aan dat woensdag 11 (net vóór de gemeenteraadszit ting) de fraktievoorzitters van de partijen van de gemeente raad aangesproken zijn door de Aalsterse 11.11.11- kommissie. Hun mening over de 11 11.11.-aktie werd ge vraagd, hun aktieve deelname daaraan, en een bereidheid tot goedkeuring van een motie tot Ontwikkelingssamenwerkinr OPROEP Niet enkel tot politieke man< tarissen wendt men zich ev< wel! Alle verenigingen (zo van j< geren als volwassenen) w den opgeroepen om intern naar buitenuit een informal kampanje op het getouw tf ten. Voor debatten kan men tijd op Wereldwinkel-, Jebrc en N.C.O.S.-mensen roep doen. Er is een grote ho werkmateriaal voor alle leef den, diamontages, themab chures, enzoverder. (rai pleeg het Stedelijk Service- Informatiecentrum maar in Kapellestraat!). Een tweede oproep is deel nemen aan de stuurgroep z ve. De aktie moet nog konkri uitgewerkt worden in het Aa terse, hoedanook. Wie in resse heeft, neme kontakt met Paul Nijs, Jeugdinfoce trum, Kapellestraat 15. Aa (053777.34.23). (P In hel kader van de heropening van dc wijkbibliotheck van hel H. Hart organiseerde Jeugdhuis Kreja. in samenwerking met hel stadsbes tuur. een tekenwedstrijd voor kin deren van volgende leeftijdsgroe pen: 3 tot en met 5 jaar 6 lol en met 8 jaar 9 tot en met 12 jaar meer dan 12 jaar Er was keuze uit werken met plak kaatverf. écoline. penselen, kleurpotloden, wasco's. tekenlat. Onderwerp van de tekening was willekeurig. De jury bestond uit Roger C.. voorzitter, Ann V.M., onderwij zeres. René G.. kunstenaar. Mare V.D.S.. public relations, Patrick D.S.. onderwijzer en Gi V.M.. permanent verantwoordelijke van Kreja. Was dc opkomst niet zö dender end. het initiatief was loven swaardig en betekent alvast een waardevolle start want daarmede is de kous niet af. Onder leiding van Ann Van Mal- deren, onderwijzeres, wordt ver der kreaticf gewerkt met kinderen "s namiddags van 14 tot 17 u op zondag 1 oktober, woensdag 4 ok tober en zaterdag 7 oktober. Alle kinderen van 6 tot 12 jaar zijn er welkom. Er zijn voorlccsnamiddagcn. speels-geleide bibliotheekbezoe ken, spelen met sprookjes en inte resse voor goede jeugdboeken wordt opgewekt. L.H. Op het ogenblik dat sommigen zich reeds de bedenking maakten of de verbroedering tussen Gijzegem en Membach ondanks de fusies van gemeenten toch nog zou blijven be staan viel de uitnodiging in de bus van het Gijzegems Mem- bachcomité. Zonder dralen zette men zich in Gijzegem aan het werk om op 23 en 24 september het bezoek aan Membach te organiseren. Was, gelet op de geringe tijdspanne die over bleef. Het aantal deelnemers een tikkeltje lager dan voorheen, toch konden twee bussen worden ingelegd. Op zaterdagavond ging dan in ging van schepenkollege en gemeenteraad van Baelen. Na de mis ging een huideplechtig heid door aan het oorlogsmo nument tijdens dewelke bloe men werden neergelegd. Het «Klein Muzieksken» van Gijze gem speelde het vaderlands lied wat zeker als een symbool kan worden beschouwd van de uitstekende verhouding Membach-Gijzegem ondanks de vlaams-waalse verhoudin gen. Voor de aanwezige man datarissen en de beide bestu ren van het verbroederingsko- mitee werd nadien een receptie aangeboden in de lokalen van het oud-gemeentehuis dat nu. Membach het verbroederings bal door tot in de kleine uurtjes waarna de deelnemers de nacht bij hun respektievelijke gastheren doorbrachten. Op zondagvoormiddag te 10 uur werd een plechtige H. Mis op gedragen tijdens dewelke Gij zegem een prachtig tapijt aan de pastoor kon overhandigen als geschenk van deze Aals terse deelgemeente aan Mem bach. In de bomvolle kerk bemerkten wij onder meer de heer burge meester van Baelen, waar mede Membach is gefusio neerd alsmede een afvaardi- zoals in Gijzegem het geval eveneens als dienstcentri fungeert. Het woord werd o. gevoerd door de heer burg meester van Baelen. De do de stad Aalst aangeboden h« inneringsplaketten en de c: petjes werden door het komit van Membach en de mandat rissen mpt veel dank aanvaar 's Namiddags ging een uitst door naar de afdamming v de Gileppe (dit is grondgebit Membach), naar het bezien waardige Limbourg met zijn pische huizen en zijn herinn ringen uit de godsdienstoorl gen. enz. In de late namiddi en dit tot bij het vertrek zorgr het Klein Muzieksken van G zegem in zijn typische tirole kledij voor een gezellig same zijn. In de beide voormalige meenten Gijzegem en Mi bach is de vaste wil aanwez om de verbroederingsbandt te blijven in stand houden en verre voorbereidselen werde al genomen voor het tegenbi zoek

De Voorpost | 1978 | | pagina 14