le verhalende kunst van Anne-Marie 'an Hoorick en haar vernieuwde lelangstelling voor de tekenkunst Aalsterse Toneelverenigingen 3npplkalpnripr Van het OCAT ontvingen wij de 0|IGGII\aiGIIUGI toneeikalender voor het seizoen De Voorpost- 29-9-1978 - 17 I Het is al weer enkele jaren geleden dat Anne-Marie Van Hoorick (31) uitpakte met een one-woman» tentoonstelling. In de jaren tussen 1968 en 1972 was ze erg aktief, kwam I regelmatig met haar werken in het nieuws, en toonde zich een van de besten van haar I generatie aan de akademie te Gent. De schilderijen die ze toen maakte dreven een weg tussen 1 het 'nieuw vlaams realisme' en de restanten van de 'pop-art' generatie. Haar kleur en I verfgebruik was heftig. Deze periode is voor Anne-Marie nu blijkbaar definitief achter de rug. Het schilderen heeft ze gela ten voor wat het is, ook wel uit enige praktische noodzaak, den ken wij. Ze heeft nu in haar atelier een ets-pers staan en deze vorm van materiaal gebruik spreekt haar aktueel het meeste aan. Net zoals tekenwerk, en akwarellen. Teke nen is in de beeldende kunst een specialiteit zoals; beeldhouwen, zeefdrukken of gouachen. Na enkele jaren atelierwerk en enige groepstentoonstellingen keert zij terug in het circuit van galerijen en kunstcentra. Vanaf aanstaande zondag 24 sep tember wordt haar nieuw werk voorgesteld in Kunstforum te Schelderode. Ongeveer 20 stuks zullen daar in de 'Studio Iwor den getoond. Uiteraard ook etsen en akwarellen. Later in januari yolgt een tentoonstelling in de1 VUB te Brussel. In het maandelijks tijdschrift 'Kunstecho's'(ed.juli-aug. 1978) wordt haar werk aangekondigd als: -niet zo eenvoudig te situe ren-. De Voorpost ging met de kunstenares praten over die ver rassende «come-back». j Het begin In 1968 had u een eerste eksposi- tie, te Wetteren in de galerij Drieghe, samen met L.P. Boon. U toonde daar zeer akademisch gevormd werk. Dat soort in vloeden (akademie) is nu wel voor een groot stuk uit uw he dendaagse kreativiteit verdwe- i. Kan je ons even uitleggen hoe dat allemaal is gegroeid? Een gedeelte van mijn vroeger werk werd gemaakt aan de Aka demie voor Schone Kunsten te Gent en kan daarom dus uiteraard akademisch genoemd worden. Wanneer u echter spreekt van akademisch gevormd werk» •ordt zoiets meestal in een pejora- ve betekenis begrepen, als: vol- Igcns de traditie, weinig kreatiet Ikzelf zal mijn vroeger werk niet dusdanig omschrijven, ik wil Eer hier op wijzen dat hoger kunst- inderwijs aan een akademie zeer vrij wordt opgevat. Dat reeds in vroeg stadium iedereen de vrijheid krijgt om zijn eigen stijl te ontwikkelen. Dit in kontrast met bv. veel St. Lucas scholen waar men sedert lang volgens vaste schema's werkt, waar ieder een dezelfde opdrachten krijgt, op dezelfde wijze leert werken en uit eindelijk ongeveer ook hetzelfde maakt. Aan de hogere akademics ziet men er wel bewust van af om dit sys teem te volgen, om niet het risiko te lopen fnuikend te werken op de kreativiteit. Dat sommigen mis bruik maken van deze vrijheid om de knoeitoer op te gaan is ook I c juist. Ik meen echter dat voor ie mand die hel ernstig meent het sys tem vaii ué hogere aKademics het enige waardevolle is. Daarmee heb ik noch altijd niet geantwoord op uw vraag «hoe dat allemaal is gegroeid?- Ikzelf ervaar de ont wikkeling in mijn werk als een spontane evolutie. Een ontwikke ling die gepaard gaal met een steeds toenemende maturiteit en een steeds groeiendcr beheersing van de technieken waarin ik aktief ben. Wij mogen stellen dat uw he- dendaagse werken nog zeer weinig elementen van vroeger nol bevatten. Tenzij die zebra- tof lijnen of gestreepte vlakken (hoe el l zullen wij het noemen?) die ook 3r vandaag nog in uw werken aan- ïn I wezig zijn. Ze moeten voor jou Ev wel een speciale betekenis heb- I3tl ben. ^es De specialiteit waarin ik het meest 3llal heb gewerkt en waarvoor ik ook 10 heb gestudeerd is etsen. Een ets r,lwl opbouwen gebeurt juist zoals een r zwart-wit tekening door een sa- menstelling van lijnen en vlakken. Om de vlakken «sprekend- te ma- em< ^cn moeI men ^aar'n kontrasten aanbrengen met nuances en over- f, gangen. Een van de wijzen om dit i I le verwezenlijken is het aanbren gen van de door u genoemde (Ota ,/c'5ra"''Jncn" Stilaan zijn die lij- oen 1,0,1 fipn hoofdelement van mijn k werk beginnen uitmaken en ben ik die ook spontaan in mijn klcurtc- keningen beginnen te gebruiken, and Ecn, cch er bijzondere betekenis )n(je lie ik hierin verder niet. Ik ervaar pg te meer als een dekoratie!'element en een soort «natuurlijk» bindtc- o0J ken doorheen mijn werk age Waar je vroeger werkte met re delijke grote vlakverdelingen is uw werk nu bijna, je mag wel zeggen, opgebouwd rond de tails. Je hebt als het ware de so bere funkties van de schilder kunst links laten liggen, heb je echt behoefte aan details, ook in uw dagelijkse omgang met de maatschappelijke geplogenhe den. In de publikatie «Kunstformatiet Aalst 1978-, wordt de door U ge noemde evolutie als volgt om schreven: «Mettertijd is Anne- Etsen Omdat je met zoveel details om springt ben je etsen gaan ma ken. Dat laatje toe om je werken in een oplage te reproduceren en zo wordt de inspanning omgezet in een meer zichtbare verwezen lijking. Ik meen dat u hier bedoelt dat door het feit dat etsen op meerdere exemplaren worden vervaardigd, ook een groter publiek kan worden bereikt. Dit is een aspekt. Een te kening wordt gemaakt in een exemplaar. Bij de verkoop doet Anne-Marie Van Hoorick. in haar atelier. Marie Van Hoorick in al haar wer ken subtieler en meer gedetail leerd geworden. Het is alsof aan vankelijk een stramien werd op gebouwd, ecn systeem van kom positie werd opgezet, waarvan de details later, het is te zeggen nu worden ingevuld». Ik meen dat de mcesten die mijn vroegere werk gezien hebben dit kunnen bijtre den. Ook in de laatste publikatie van kunstecho's is deze omschrij ving gebruikt. In mijn dagelijks leven heb ik geen behoefte aan details, en ben ik ook helemaal geen perfektionist. Mis schien zoek ik onbewust een kom- pensatie hiervoor in mijn kunst. Werktijd U vertelde mij dat je daar uren lang aan moet werken. Daar is een stuk moed voor nodig. Wordt je niet al te zenuwachtig wanneer er geen snelle vooruit gang merkbaar is. Mijn huidig werk vraagt inderdaad zeer veel tijd. Meer dan iemand die de door mij gebruikte technie ken niet kent, kan geloven. Voor mijn etsen op koper worden ge middeld acht verschillende staten gemaakt, ongeveer vier voor de lijnen en vier voor de akyatinten. In elk van deze fasen wordt vier maal ingebeten in het zuur. Dit alleen al vormt tweeëndertig be werkingen. Als men dan rekent hoe dikwijls hiervoor moet wor den afgedekt met vernis, bijgete kend, akyatint bestoven en inge bakken, komt men tot het onge looflijk aantal werkuren. Mijn grootste etsen vragen voorde vervaardiging van de plaat, naar mijn schatting, tweehonderd uren. Dan komt noch hflt afdrukken aan ongeveer vijftig minuten per blad. Ook tekeningen potlood vragen zeer doordat dikwijls verschillende la gen boven elkaar worden gezet, dat resulteert in een levendig en meer schitterend maken van de te kening. Ik word echter helemaal niet zenuwachtig van dit werk. Voor mij is het eerder ontspan nend. Elk van mijn werken vormt een eigen besloten wereldje met zijn eigen sfeer. Dit langzaam op bouwen noemt voor mij een afslui ting van de buitenwereld, ecnoaze van rust binnen onze toch veel te drukke en kunstmatige wereld. men er afstand van. Ergens doet het toch een beetje pijn om van dat wereldje waar men zo vertrouwt mee is definitief afscheid te ne men. Van een ets daarentegen houdt men altijd minstens een exemplaar. Men neemt er afscheid van, men heeft er genoegen aan dat anderen het in hun interieur hangen, maar men houdt het ook tegelijkertijd. Opmerkelijk is dat de groene kleurtinten, in bijna al uw wer ken te zien zijn. Heb je een voor liefde voor groen of heeft dat andere redenen? Ik heb een voorliefde voor het grofti in de natuur. Dit groen is het men gekonfrontcerd wordt met de vele landen waar het groen ont breekt, waar het in de plaats rots en steenwoestijnen zijn, hoe meer men het geluk beseft dat wij heb ben. Met het groen geef ik in mijn werk de vruchtbaarheid weer van ber gen en dalen. Dit is de basis. Door een niet gezochte maar na tuurlijke harmonie worden ook andere delen van het werk soms in deze kleur nuances uitgebeeld. Details Een ander opmerkelijk detail in vele werken is die wijze of boze vinger. Kan je ons daarover wat vertellen. Handen zijn iets belangrijks. Ze liggen mede aan de basis van onze ontwikkeling. Handen dienen niet alleen om te werken maar zijn ook zeer belangrijke expressiemidde len. Een hand kan liefhebbend of bestraffend zijn. Een vinger kan vermanend, boos of wijs zijn. In een tekening kan gebruik van dit akwarel element een zeker mysterie schep- eel werk pen, een zekere gemoedstoestand oproepen. Misschien de reden dat ik er zo regelmatig gebruik van maak. Ik zeg wel bewust «mis schien-, want het is zo, dat bij mijn keuze van elementen louter gevoelsmatige en dikwijls onbe wuste motieven een rol spelen, veel meer dan rationele overwe gingen zoals de voorgaande. Verhalen In de galerij Kunstforum te Schelderode eksposeer je zo'n twintig werken. De produktic van 1977-78. ermits ze in dit toch wel beperkt tijdsgebeuren zijn gemaakt vermoed ik dat ze wel enkele samenhangende kenmerken hebben. Uiterlijk zijn die elementen aanwezig zoals die kleine kabouterman netjes, bergen en dalen, dieren. Werk je daar bewust naartoe. De meest in het oog springende kenmerken in deze serie werken hebt u zelf al vermeld. De «zebra- strepen», de handen en vingers, de overwegende groene kleur, de tal rijke details waaruit het geheel is opgebouwd. Wat de kleine ele menten betreft, die zijn soms lou ter dekoratie!, soms illustratie voor een hoofdmotief soms ver halend. Van dit laatste kan ik een goed voorbeeld geven. Vorig jaar zijn we naar de noordkaap ge weest. Boven de poolcirkel komt men in Lapland, waar een deel van de bevolking, volgens de vroegere tradities nog leven van de rendie ren kudde, die ze op hun trek door het land volgen. Na onze terug komst heb ik een klein werkje ge maakt waarin ik verschillende in drukken van onze reis heb samen gebracht. De kleine kabouterman netjes zijn in dit geval kleine Lap pen. Verder de bergen, dalen, en fjorden van het Noorse landschap. Ook de allesoverheersende spar ren, zelfs een Ferryboot... Of deze anekdotische-verhalende teken- wijze uiteindelijk een al dan niet geslaagd werd oplevert laat ik aan uw eigen mening over. Op sommige werken heb je een kleine tekst aangebracht. Sug gereer je ons dat daar een ver haal in de tekening zit, of is het louter jouw eigen verhaal dat je na het maken van de tekening verzint. lk mfgn dat u hier de ets bedoelt «Er is groen op de verschroeide aarde maar niet alle groen is voed sel». Dit is een uittreksel uit een gedicht van Virgil Kenneth Daynan dat ik eens gelezen heb in het maandblad Avenue. Dat gedicht heeft op mij grote indruk gemaakt. In zeer een voudige woorden zonder enige bombast wordt hier een schrij nende werkelijkheid getekend. De ondergang van de bevolking van de SahelDe ets in kwestie wil een uitbeelding zijn van het kontrast tussen de vruchtbare bergen op de achtergrond, en de rostwocstijn met de door zon geschroeide en gebarsten bodem op de voor grond. Terzelfdertijd een illustra tie van het kontrast tussen arm en rijk. Niet dat ik de bedoeling heb om met mijn werk de wereld te veranderen. Veel van mijn werk jes bevatten geen uitdrukkelijke boodschap. Alles hangt af van mijn gemoedstoestand en inspira tie van het ogenblik. In dit kon- kreet geval is de ets ontstaan naar aanleiding van de idee. Soms groeit de idee samen met het werk. U reist veel naar landen waar het avontuur nog aanwezig is. Korresnn»uWrf u£t iT;Qt ïSijïi opvatting dat ook de tekeningen iets avontuurlijks hebben. De initiatiefnemer en inspirator van onze reizen is mijn echtgenoot Hugo De Moor. We hebben het geluk dat onze voorkeur zeer goed bij elkaar aansluit. Wij houden beiden van het minder gewoon lijke en meer avontuurlijke. De mensen vragen: «Maar wat zoe ken jullie ginds in Algerije, in het hartje van een van d'heetste woes tijnen van de wereld?» Het is niet. zo eenvoudig om daarop te ant woorden. Zo veel te zien is er daar niet. Vijfhonderd kilometer zand van de ene oaze tot de andere. In de oaze's zelf enkele huizen en palmbomen. Het gaat hem in feite meer om een belevenis, de geeste lijke ervaring. Midden in de woestijn verliezen zeer veel dingen die hier voor ons «belangrijk zijn, totaal hun waarde. Wanneer men enkele dagen door. de woestijn trekt, wordt het leven meer herleid tot zijn essentie. Het is zeer goed mogelijk dat u iets van dit avontuurlijke in mijn teke ningen terugvindt. Bepaalde ele menten zitten er zeker in. Hoe het geheel bij de kijker overkomt is voor mij echter moeilijk te beoor delen. In elk geval zijn ze niet realis tisch, zelfs niet nieuw realis tisch, zoals een van de jongste Vlaamse kunststromingen wordt genoemd. Ik denk dat ze meer betekenis hebben in het licht van uw eigen persoonlijke mogelijkheden. Ik meen dat het zo is dat in de kunst zowel de kunstenaar als de recencent elk hun eigen job heb ben. De kunstenaar maakt het werk, de recensent ontleedt het en schrijft het en katalogeert het. De indeling in -ism is niet het werk van de artiest maar wel van de Welke waren uw leraars teke nen aan de Gentse Akademie. Aan uw kontakten en studies bij Jan Cox hecht u veel betekenis. Ook aan het onderricht van Ka rei Geirlandt, nu direkteur van het Paleis voor Schone Kunsten. Mijn leraars etsen waren achte reenvolgens: Pierre Vlerick (nu di rekteur), Paul Van Gijsegem, Jan Cox en Roger Wittevrongel. Ik acht mij gelukkig van een derge lijk aantal verschillende kunste naars op hoog niveau, les te heb ben gehad. Vooral de diversiteit van leraars is belangrijk. Elk jaar wordt men gekonfronteerd met een nieuwe zienswijze, een Een werk van Anne-Marie Van Hoorick, die momenteel expozeert i, galerij Kunstforum in Schelderode. recensent. De kunstenaar onder gaat invloeden van zijn tijd en om geving. De kritikus tracht deze in vloeden en de daardoor ontstane verbanden op te sporen. Moest de kunstenaar zich daar zelf te veel gaan om bekommeren, dan loopt hij naar mijn mening het ri siko dat zijn spontaniteit daardoor in het gedrang komt. Voor wat mij betreft: ik ga naar zoveel moge lijke tentoonstellingen en tracht daardoor voeling te houden met alles wat leeft in de kunst. Of mijn werk tot een bepaalde stroming behoort en zoja tot dewelke vind ik een typisch probleem voor de kri- nieuwe stijl, andere technieken. Dit laat de student toe telkens dat gene over te nemen wat hem per soonlijk het beste ligt. Jan Cox gaf destijds aan de Aka demie les als gastleraar. Hij was op dat ogenblik direkteur van de schilderafdeling aan de hoge school te Boston (U.S.A.). Hij was een zeer fijngevoelig artiest en een goed mens. Hij was een ware kunstkenner en had vele per soonlijke ervaringen die hij ons mededeelde. Karei Geirlandt gaf destijds les in hedendaagse kunstgeschiedenis. Hij was 'n boeiend verteller met een zeer uitgebreide kennis op 't gebied van de moderne kunst. Hij kende de meeste grote heden- daagse kunstenaars persoonlijk. Hij sprak ons over zijn ervaringen met hen en toonde ons zijn eigen diareeksen die hij maakte in de ateliers van de kunstenaars. Hij sprak ook over de opkomende kunstenaars, zoals Panamarenko waarvan destijds nog niemand van ons ooit gehoord had. Het is nu al een tijdje geleden (sinds 1972) dat je een one- woman» expositie maakte. Ik vermoed dat je het zowat als een nieuwe stap moet aanvoelen, een nieuwe faze. Hoe zijn de ver wachtingen? Sinds mijn laatste individuele ten toonstelling heb ik regelmatig deelgenomen aan allerlei groeps tentoonstellingen. Sommige van deze tentoonstellingen zoals: «Beeld, Beelding, Verbeelding», «Die van Aalst». -Kunstformatief 1978», kenden een ruime weer klank bij het publiek. De geïnte resseerden kennen dus uiteraard mijn evolutie. Mijn huidige ten toonstelling is het resultaat van ja ren werk. Ikzelf heb niet speciaal het gevoel een nieuwe stap te maken. Ik meen dat dit ook zo zal zijn voor het publiek. Tot nu toe heb ik vele gunstige reakties gehoord. Het is uiteraard altijd zo dat men eerder de aangename dingen te weten komt dan de onaangename. Een kunstenaar is in ware voortdurend kunstenaar aan het worden is. Of men al dan niet veel kommer- cieel succes heeft wanneer men nog jong is, is in feite minder be langrijk. Wat uiteindelijk telt is dat het werk kwaliteitsvol is en dat er een positieve evolutie inzit. Mijn hoogste verwachting is dan ook dat mijn werk aan dit krite- rium voldoet. Belangrijk is ook wel dat je ei genlijk niet meer schildert. Schilderen is een techniek die door het publiek zeer gegeerd is. Wan neer een kunstwerk gemaakt wordt op doek schijnt het op een hoger trapje te staan dan wanneer het gemaakt wordt op papier. Zoals een tekening of afgedrukt van een koperplaat zoals een ets. *le Voor mij nochtans is de schilder techniek de eenvoudigste. Wan neer men een fout maakt, verwij dert men de verf en herbegint men. Zelfs wanneer de verf reeds zou verhard zijn overschildert men eenvoudig het voorgaande. Dit is altijd zo geweest en zal wel altijd zo blijven Tekeningen in akwa- rclpotlood daarentegen zijn veel moeilijker te korrigeren. Technie ken zoals etsen zijn zelfs bijna on herroepelijk. Een verkeerde lijn blijft een verkeerde lijn. Men kan geen tweemaal opnieuw proberen. Voor mij blijft etsen de grootste uitdaging. Misschien is het daarom dat ik deze techniek boven alle andere verkies. Roger D'Hondt '78 Plaats datum Toneelvereniging Toneelstuk Stadsschouwburg Aalst 28. 29, 30 okt. Sinle Barbara Aalst «Atbeid en Kunst- Met 13 aan tafel -Sauvajon- Stadsschouwburg Aalst 4, 5, 6 nov. De Schakel Verloren glimlach -David Meyvis» Baardegcm 10, 11, 12. 17 en 18 november Hoop in de Toekomst Baardegcm De Wonderdoktoor «Jos Janssens» Heilig Hartkring Aalst 11, 12. 18. 19 en 26 november Nieuw Leven Aalst Het Dorp der mirakelen «Gaston Martens- Stadsschouwburg Aalst 18, 19. 20 nov. Catharinistcn Aalst Marie Stuart -Schiller- Stadsschouwburg Aalst 25, 26 en 27 november Voor taal en vrijheid - Aalst De Gecroonde Leerse Michiel De Swaen- Feestzaal Moorselbaan Aalst 25, 26 nov. 2. 3, 4 dcc. Hoger Op Aalst Voor hete Vuren Arnold en Bach- Stadsschouwburg Aalst 9, 10. 11 dec. K.L.V. Aalst De grote griezel -De Ghelderode- Hoftade 9. 10. 16. 17 december Vast als Eik Hofstade Parochievrijers -Gaston Marlens- Stadsschouwburg Aalst 16 en 17 dec. Land van Riem Aalst Oscar -Claude Magnier» -'79 Stadsschouwburg Aalst 3, 4 en 5 febr. De Schakel Aalst De kinderen van Ed- war(' «Sauvajon- Stadsschouwburg Aalst 10, II, 12 maart Sinte Barbara -Arbeid en Kunst- Dansen op kristal Luc Vilsen- Stadsschouwburg Aalst 24, 25 en 26 maart Land van Riem De Sleutel -Philip Mackie- feestzaal Moorselbaan Aalst 31 maart 1,7,8,9 april Hoger Op Aalst De Heilige Vlam «S. Maugham - Stadsschouwburg Aalst 7, 8, 9 april Catharinisten Aalst Paradijsvogels «Gaston Martens- Stadsschouwburg Aalst 21. 22 en 23 april K.L.V. Aalst Nog niet gekend Heilig Hartkring Aalst in april Nieuw Leven Aalst Nog niet gekend Stadsschouwburg Aalst 5.6 en 7 mei Voor taal en Vrijheid - Aalst Nog niet gekend

De Voorpost | 1978 | | pagina 17